Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Cem Tuncer Trio

Sanatçı: Engin Recepoğulları (ts), Cem Tuncer (g), Volkan Hürsever (b).
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 31.03.2015
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : 1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünü burslu olarak okudu. Kendi adına ve çeşitli gruplarla katıldığı festivallerde yer aldı. 1998 yılından itibaren birçok albüm ve projede aranjör, besteci ve gitarist olarak yer aldı. Tuncer, İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Kompozisyon Bölümünden iyi dereceyle mezun oldu. 1 sene aynı okulda asistan olarak çalıştı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı’nda Türk Müziği Yüksek Lisans çalışmalarını sürdürmekte ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde caz gitar ve ensemble dersleri vermektedir. 2009’da Estonya’daki “Genç Caz Gitaristi Yarışması”na Nardis’i temsilen katıldı ve 2.lik ödülü ile birlikte prestijli festivallerden davetler aldı. Kral TV 2011 Müzik Ödüllerinden “Öyle Geçer Zaman ki” ile en iyi dizi müziği ödülünü de kendisi aldı. Giriş: 35 TL, Öğrenci: 20 TL.


TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ***üCRETSiZDiR***

Mekan: TRT İstanbul Radyosu Harbiye Stüdyoları
Tarihi: 31.03.2015
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.trt.net.tr/
Etkinlik Bilgisi : TRT İstanbul Radyosu`nun Harbiye binasının içindeki hem stüdyo hem konser salonunda TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`nın geleneksel konserlerinden biri bu akşam gerçekleşecek. Konuk olarak gitarda Fuat Güner`i dinlemek mümkün. Konser ücretsizdir.


Sarp Maden 4

Sanatçı: Sarp Maden (g), Alper Yılmaz (b), Ercüment Orkut (p), Engin Recepoğulları (s).
Mekan: Mitanni Cafe, Çukurluçeşme Sokak No: 6 Beyoğlu Tel: 0 212 244 8666
Tarihi: 31.03.2015
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sarp Maden 4 bu akşam Mitanni`de!


Ayşe Tütüncü - Meriç Demirkol - Ekin Bilgin Adahan İstanbul`da çalıyor

Sanatçı: Ayşe Tütüncü: Piyano, Meriç Demirkol: Alto ve soprano saksofon, Ekin Bilgin: Kontrabas.
Mekan: Adahan İstanbul, Asmalı Mescit mah. General Yazgan sok. NO:14, Tel: 0 212 243 8581
Tarihi: 31.03.2015
Saat: 21.30 - 23.00
Web Adresi: http://www.adahanistanbul.com/
Etkinlik Bilgisi : Salı akşamı, 21.30 - 23.00 arasında kesintisiz tek set çalacak olan grup, repertuarında Ayşe Tütüncü`nün Oniki Adım, Girit`e Mektup, Bir Şeyin Hikayesi gibi bestelerine ve Michel Petrucianni, Selen Gülün, Ozan Musluoğlu, Hindemith gibi bestecilerden yorumlayacakları parçalara yer veriyor. Giriş ücreti alınmayan ve kuyruklu piyano sahibi ender mekanlardan biri olan bu cafe-restoran, tahta çatısıyla daha ziyade büyük bir dağ evinin sıcak salonunu andırıyor.


Milos Karadaglıç

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye
Tarihi: 31.03.2015
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.crrks.org
Etkinlik Bilgisi : Program:
F. Sor Introduction and Variations on a Theme by Mozart, Op. 9
G. Regondi Rêverie Op. 19
E. Granados Danza no. 2- Oriental?Bach: Chaconne BWV 1004
Manuel de Falla Danza del Molinero (arr. Michael Lewin)
Manuel de Falla Homenaje
Manuel de Falla Danza Española No. 1 (arr. Michael Lewin)
Joaquin Rodrigo Invocation and Dance (homage to De Falla)
C. Velazquez: Besame mucho (arr. Assad)
J. Ben Jor Mas que nada (arr. Assad)
Carlo Domeniconi Koyunbaba


Radyo Programı: Erguvanın Rengi, Konuk: Dr. Murat Pamuk (TIKLA-DiNLE)

Mekan: Radyo Cazkolik
Tarihi: 31.03.2015
Saat:
Web Adresi: http://www.cazkolik.com/radyocazk
Etkinlik Bilgisi : Bu hafta "Erguvanın Rengi"nde Nesrin Aslan stüdyosunda Dr. Murat Pamuk`la yeni bir caz yolculuğuna çıkıyor. (Programı dinlemek için ister bu satıra tıklayın ister yukardaki linke)


Tamir Teiksa

Mekan: 60 m2, Şehit Muhtar Cd. No: 2/2 Talimhane Taksim, Istanbul, Turkey
Tarihi: 31.03.2015
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Temir Taiksa projesi Avustralya, İskoçya ve Türkiye’den müzisyenleri bir araya getirerek sınırları aşıyor ve yeni bir müzik stiline yaşam veriyor. Grubun besteleri cazdan oryantele, funktan drum`n bass’a kadar çok geniş bir yelpazeye uzanarak eşsiz bir sound yaratıyor. Davul, perküsyon, bas gitar, elektrikli gitar, santur ve neyden oluşan ve kısa bir süre önce ilk albümleri Coalesce’i yayınlayan Temir Taiksa’nın heyecan verici Roxy performansını kaçırmayın.


Konstrukt

Mekan: Babylon
Tarihi: 31.03.2015
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.babylon.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Davulda Korhan Argüden, perküsyonda Özun Usta, gitar ve elektroniklerde Umut Çağlar, saksafon ve efektlerde Korhan Futacı’yı bir araya getiren, sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da dikkat çeken Konstrukt, bu gece, daha önce sahnesini Joe McPhee ile paylaştığı Babylon’da!


 
Albüm Eleştirileri
  | | | | |

İmer Demirer "You, Me and Char" (CD, 2009)

Bu içerik 1602 defa okunmuştur.
İmer Demirer’in Akbank Caz Festivali’ndeki Babylon konserine biraz geç gittim, hava soğumuştu, yağmur kesifti, arabayı park edecek hiç bir yer bulamamıştım, Babylon’un antresinden perdeyi aralayıp içeri girdiğimde geçmişten gelen bir görüntü gibi ama sadece yoğun sigara dumanının eksik olduğu omuz omuza insan duvarıyla karşılaştım, kafam içerde ama vücudum dışarda kalmıştı, altmışlı yıllardan bu yana sahnedeki müzisyen konsantrasyonu ile salondaki dinleyici dalgınlığı hep çok çekici gelmiştir bana. Müzisyen sayesinde aynı metrekarede çok sayıda insanın pek çok farklı ‘yalnızlığı’ paylaştığı duygusunu hissederim ve bu çok hoşuma gider.

İngiliz eleştirmen Michael James’in “Caz tarihinde yalnızlık olgusunun Miles Davis’in yaptığı kadar dokunaklı şekilde hiç bir zaman sınanmadığını söylemek kesinlikle abartılı değildir” saptamasını ilk okuduğumda caz ve Miles ile ilgili böylesine deri altına işleyen bir tespite hayran kalmıştım. Gil Evans ise biraz daha farklı izah eder; “Miles işe elinde verili bir sound olmadan başladı; zamanla düşüncelerini ifade eden bir sound geliştirdi.”

Yukarda bahsettiğimiz bu sound günümüz insanoğlunun modern besin kaynağı haline dönüşmedi mi acaba? Müzisyenlerin aynı anda sahnede olup aynı anda sahnede kendi kabuğuna çekilmesini bir kült olarak Miles hayatımızı sokmadı mı! İmer Demirer ile geçtiğimiz bahar ayında yaptığımız ve Cazkolik’te yayınlanan söyleşiyi hatırlıyorum; “Benim için daha çok genç olan caz tarihi için özellikle 1965-69 “Miles Davis Quintet” cazın everest tepesidir, zaten bundan sonra çıkan grupların tarzlarının içinde ya Miles vardır ya da bu tarzları zaten Miles icra etmiştir” demişti.

Pozitif’ten gelen albümü bir haftadır çevirip çevirip dinliyorum. Geleneksel albüm eleştirilerinde albümü genel olarak tanımlayıp, müziğin içeriğini çerçeveledikten sonra parçalar boyunca ilerleyip analiz etmek yatar, yıllardır okuduğum bu format kuşkusuz çok işlevsel ama müzisyeni ne kadar anlatıyor bundan bir türlü emin olamamışımdır.  Bu nedenle koskoca albümü tek tek anlatacağıma icabında tek bir parça ya da tek bir solo üzerine baştan aşağı hikaye yazarım daha iyi derim kendi kendime. Tabii ki böyle yazmanın da pek çok eksiği var kabul etmek gerekir ki, her neyse... Miles’daki gibi ‘yalnızlık’ duygusu İmer Demirer’in ‘ilk’ ve ‘yeni’ albümü “You, Me & Char”da bana göre albümde kendini güçlü olarak hissettiren bir metaformuş gibi geldi. Tabii, kimse yanlış anlamasın, burada bahsettiğim ‘yalnızlık’ müzikten yansıyan bir dışavurum. Örneğin albümün dördüncü parçası 20. yüzyılın en güzel türkülerinden “Çanakkale” isimli ünlü türkü. Albümün iç yazısında Emin Fındıkoğlu üstadımız bu parça için “Çanakkale Song” ise topluluğun bir caz baladına dönüştürdüğü Çanakkale türküsünden yola çıkan bir arayışın örneği” diyor, evet ama bizim kalbimiz orada müzikal bir arayıştan ziyade “gençliğim eyvah” diyen genç bir  insanın apaçık meçhulun karşısındaki çaresizliğini ve yalnızlığını, sızım sızım sızlayan bir insanı dinliyor!

New York merkezli modern cazın ekseni artık neredeyse tümüyle trio & quartet formatlarına döndü. Cazseverlerin bu durumu bir eksen kayması olarak değil, eksen yerleşimi olarak görmelerini tavsiye ederim. Neden böyle söylüyorum? Çünkü ‘jazz’ esasen seksenlerin sonu, giderek doksanlı yıllardan itibaren ağırlıklı olarak solist karakterli müzisyenlerin ‘bireysel’ cümlelerle dolu ifade biçimlerine döndü. Trio & quartet formatı anlamında bu söylediğimi pekiştiren cümleyi bu haftaki Radyo Cazkolik’te Tunçel Gülsoy’un konuğu olan sevgili Ayşe Tütüncü’de tesadüfen benim bu duygumu destekleyen mahiyette programın bir yerinde söylüyor, ‘trio formatında üçgenin üç ayağının da tabiri caizse kaçamak yapmaya fırsatı olmadan eşsiz bir uyum içinde olması gerekir’ diyerek. İmer’in albümünü de bu kapsamda görebilir miyiz? Elbette görebiliriz, en azından bana göre öyle! Türk caz geleneğinde tam yerini bulamamış duygulardan biriydi trio’nun sağladığı yüksek ‘kişisellik’, aslına bakarsanız dünyada da son yirmi yıldır kendini güçlü solistlerle ifade etmeye başladı. Bunda birey ağırlıklı duygunun müzikte ve metropol yaşamında baskın hale gelmesi ağır basıyor sanırım. Özellikle de caz piyanosuna dikkatle bakın bu konuda ne denli güçlü figürlerin olduğunu hemen görürsünüz. Diyebilirsiniz ki cazın tüm geleneği güçlü solistlerle doludur, evet ama onlar hep çoğunluk duygulu müzik yapan solistlerdi, altmışlar, yetmişler, hatta seksenler hep sosyal duygusu daha komünal paylaşımı ve birlikteliği esas aldı, ancak doksanlardan sonra artık bencillik sınırlarını da zorlayan kişisellik baskın hale gelir oldu.

Lafı uzatmıyayım, İmer Demirer’in “You, Me & Char”ını yalnızca yukarda sözünü ettiğim kavramdan dolayı değil elbette, onun ülkenin en güçlü kişiselliğe sahip müzisyenlerinden biri olması, Serkan Özyılmaz’ın müthiş klavyesi ve bilhassa “Çanakkale Song”da ki düzenlemesi, Matt Hall’un eşsiz bası ve Cem Aksel’in harika davuluyla yakaladığı ortak müziğinde yarattığı albümü yılın en iyi ve en güçlü kayıtlarından biri olarak selamlıyorum. Benim yukarda ‘yalnızlık’ metaforu ile özdeşleştirdiğim şeyin altında öncelikle aslında İmer Demirer’in müziğinde yalınlaşan ifade biçimi ve bu biçimden yansıyan, özünde kişisel olan bir ressamın en iyi yapıtlarından biri yatıyor.

Feridun Ertaşkan
Cazkolik.com / 9 Kasım 2009, Pazartesi

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Tyshawn Sorey 2011 yılından bu yana ilk albümünü yayınladı. » Zaz, yeni albümü "Paris"te dinleyicisini nostaljik bir gezintiye çıkarıyor. » Chris Potter`dan Homeros`un "Odysseia"sı için post bop estetiğin birinci sınıf enstrüman işçiliğiyle bezeli besteler. » Arkadaşımız Turgay Yalçın, gitarist Nguyên Lê`nin yeni albümünü kaleme aldı. » Yeni nesilden Tingvall Trio gibi müzisyenler ayaklarınızı yerden kesecek kadar kuvvetli müziklere imza atıyor. » Film müziklerinin emsalsiz bestecisi Ennio Morricone`nin müzikleri cazın üç önemli ismince yeniden yorumlandı. » Biri `Dry Martini`, öbürü malt viski... Yani Paul Desmond ve Gerry Mulligan`ın caz klasikleri arasında yerini çoktan alan 52 yıllık albümlerine dair sırlar ve notlar sevgili Sami Kısaoğlu`nun kalemiyle yayında. » Alto saksofonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Art Pepper`ın kariyerinin en dikkat çeken kayıtlarından "Art Pepper meets The Rhythm Section" notlarını sevgili Sami Kısaoğlu derledi. » Plak formatında yeniden basılan ve caz tarihinin dönüm noktası sayılan albümlerinden Eric Dolphy`nin "Out to Lunch" notlarını Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » "Anne şefkatinde aşk" Cenk Erdem, 2011`de ölen Cesaria Evora`nın bilinmeyen 13 şarkısının derlendiği yeni albümü "Mae Carinhosa"yı anlatıyor. » ACT müziğin 2013 yılında yayınladığı albümler içinde en rafine müziğe sahip olanlarından » Kenny Garrett Eylül ortası çıkan yeni albümünde müzisyen dostlarıyla farklı ve bereketli yeni toprakları işliyor... » Usta bir müzisyen ve bestecinin üst seviyede solo orkestrasyonları (tabii nasıl olduğu aşağıda yazıyor) » Japon caz piyanisti Ryuichi Sakamoto`nun sanatçı olarak tüm sadeliğini yansıtan 2009 albümü "Playing The Piano"yu Zekeriya Şen kaleme aldı. » Kenny Barron yeni kaydıyla 50 yıl önce yayınladığı ilk bossa nova albümüne özel bir selam gönderiyor. » Brian Bromberg Jimi Hendrix ve Jaco Pastorius`un ardından bu kez gözünü Carlos Jobim`in bestelerine dikti. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Gidilmemiş bir konserin hüznü buruk sevince nasıl dönüşür? Ron Carter`ın The Golden Striker Trio festival konser albümü San Sebastian`ı dinleyerek. » Soul Müziğin Kralı Sam Cooke Mr. Soul Albümü ile Huzurlarınızda » Steen Rasmussen Quarteto`nun müziği, Josefine Cronholm`un sesiyle Ipanema plajında günbatımı... » Sami Kısaoğlu "Lean On Me"nin bestecisi, soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill`i yazdı. » Sony Music "Pure..." serisine 2012`de 4 yeni albüm daha ekledi. » Lizbon, Rio, Buenos Aires, Meksika, sokaklar, kafeler, çocuklar, kiliseler, Melody Gardot ve The Absence » Pat Metheny & Chris Potter`ın Unity Band albümündeki gitar & saksofon ilişkisi dinledikten sonra Metheny niye böyle bir albüm için tam 30 yıl bekledi haklı sorusunu sorduruyor. » Kaslı ve güçlü bariton saksofon ile nazlı yaylıların önyargıları aşan aşkı; Gary Smulyan with Strings » Bir adet Wurlitzer org, bir adet gerçekten iyi ses, bolca soul efsanelere saygı ve müzikal emeğin sadakatle harmanlanması: Robin McKelle`in yeni albümü Soul Flower samimi alınterine saygı duymamızı bir kez daha hatırlatıyor. » Kenny Garrett`tan sessiz sedasız yeni bir albüm geldi; Seeds From The Underground. » Cazla ortak dinleyici payandasına sahip Franız chanson müziğinin gelenekleri aynı zamanda Fransız popüler müziğinin de gelenekleri. Sony Müzik Türkiye » TRT radyo kayıtları arşiv serisi albümleri müzikseverleri inanılmaz bir mirasla yeniden buluşturuyor. Arşiv Serisi kapsamında Tuna Ötenel`in TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Yıldızları kaydı yayınlandı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Sonbaharda Autumn in New York dinlenir! Öyle ama hangisi? Öyle çok versiyonu var ki! Bu sorunun cevabını herkes kendi versin ama ben şimdi size tek bir albüm öneriyorum; Ferit Odman`ın yeni kaydını! » Gitar virtüözü Stanley Jordan Friends isimli albümü ve kayıtlarda yer alan sayısız ustayla muhteşem bir geri dönüşe imza atıyor. Bu çarpıcı albümü sevgili Cenk Akyol Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Genç caz neslinin en önemli seslerinden biri olmaya aday ödüllü basçı Ben Williams ilk albümü State Of Art`ı içeriğindeki kişisel manifestosuyla yayınladı... » Erkek caz sesinin son yıllarda öne çıkan ismi Sachal Vasandani yeni albümüyle bulunduğu yerin hakkını veriyor... » İçinde vurmalı olmayan müziklerin yapısal dokusunda keşifli geziler yapmak... » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Aslında matematikçi olmak isteyen caz müzisyeni. » Usta müzisyenler ekolünün günümüz en yetkin isimlerinden Jerry Bergonzi yeni albümü `Convergence` ile iyi müzisyenin başka bir fenomen olduğunun haklılığını bir kez daha ispat ediyor. » Ödüllü trompetçi Thomas Marriott yedinci albümünü `insan ruhu`na ayırdı... » New York caz dünyasının genç ve parlak piyanistlerinden Noah Haidu "Slipstream" isimli albümüyle göz kamaştırıyor... » Cazın popüler kaosu içinde kaybolup gitmemeniz için ihtiyaç duyduğunuz müzikal çıpa bu albümde kayıtlı. » Joe Lovano, "Bird Songs", Blue Note, 2011 » Kurt Elling 2011 albümü "The Gate"le hayran bıraktırıyor. » 2010`un en iyi albümlerinden » Dave Brubeck 90 yıllık mirasını 2 CD`li pakette topladı... » Cassandra Wilson, ödüllü "Loverly"nin ardından daha eklektik albümü "Silver Pony"i yayınladı... » Charlie Haden Quartet West’ten nefis bir yeni albüm; “Sophisticated Ladies” » Sony "Original Albums" serisinden Bennett'in iki albümü box set olarak çıktı. » EMI, 90 yaşına basan Ravi Shankar ile ilgili özel bir best of yayınladı. » Festival CD'si EMI tarafından yayınlandı. » Fransız müzik şirketi Dreyfus'un konser gecesi 2009'da DVD olarak yayınlandı. » Ağustosta ölen Dreyfus Records kurucusu Francis Dreyfus caz müziğine pek çok güzel albüm armağan etti, bunlardan biri 2008 tarihli Michel Petrucciani "Best Of"u... » Piyanist Geri Allen "Flying Toward The Sound"un ardından bir yıl içinde albümü "Timeline"ı da yayınladı... » Bu yıl seksenine basan Jamal'a bir hediye de plakçısından geldi... » Bilgisayarın kaotik gerçekliğinden sıradanlığın sinir edici sınırlarına... » New Orleans'lı caz davulcusu Stanton Moore yeni albümünü yayınladı. » Herbie Hancock'tan yeni bir süper yapım; "The Imagine Project". » Barbra Streisand'ın son albümü üç ayrı formatta Sony Music'ten çıktı. » Nnenna Freelon 11 şarkıdan oluşan ve içinde kendi bestelerinin de olduğu yeni albümü "Homefree"yi Nisan ortasında yayınladı. » Müzik yazarı Orhan Kahyaoğlu yirmibeş yılı aşan süreçte yayınlanan yazılarını bir kitapta topladı. » Coumbia Records'un arşivinden çıkan 5 efsnevi albüm "Jazz & Blues Vol." adı altında Türk market raflarında satışa çıktı. » Brad Mehldau'dan Los Angeles Times'ın tabiriyle ""Bütünüyle şaşırtıcı bir dolambaçlılık ve ruhen serkeşlik verici" bir albüm... » Sony Music'ten Türk market raflarına derleme bir Monk CD'si geldi... » "Italian Job" ünlü filmin ismine gönderme yapan günümüz İtalyan cazının panoramasına ilişkin net fikirler verebilecek bir derleme. » Bilim ve Gelecek Yayınları'ndan yazar Sidney Finkelstein'in yazdığı "Bir Halkın Müziği: Caz" Mehmet Halim Spatar'ın çevirisiyle yayınlandı. » Fado'nun anası Cesaria Evora'nın yeni albümü "Nha Sentimento" geçtiğimiz günlerde yayınlandı. » Pat Metheny, "Orchestrion" adını verdiği bir mekanizma ile kaydettiği ve beş parçadan oluşan albümünü yayınladı... » Ahmad Jamal'ın son albümü yayınlandı... » Tuluğ Tırpan yeni albümü "My Green Color"da keşfedecek pek çok rengin peşinden koşuyor... » Miguel Zenon bir buçuk yıl aradan sonra çıkardığı "Esta Plena" isimli albümüyle Grammy'e doğru koşuyor... » Günümüzün tartışmasız en büyük piyanistlerinden Keith Jarrett solo konserler serisinin Paris ve Londra ayaklarını bir albümde topladı. » Caz rock gitaristi Mustafa Dönmez yeni albümü "Gizemli Yolculuk"u yayınladı. » Hollanda'da yaşayan gitarist Timuçin Şahin yeni albümü "Bafa"'yı yayınladı. » İmer Demirer geçen ay çıkardığı yeni albümü "You, Me & Char'da müziğini 21. yüzyılın kişiselliği yüksek duygularıyla donatarak dinleyicisine sunuyor. » Michael Buble çıkardığı yeni albümü "Crazy Love" ile caz ve pop sevenleri bir arada tutarak mutlu edecek formülün peşinde koşmayı tercih etmiş. » Sonny Rollins'in 1954 yılı kaydı "Movin' Out"ta Thelonious Monk, Kenny Dorham ve Elmo Hope gibi büyük isimler var! » Önder Focan Sextet'ten "36 mm. Biometric" bir albüm... » Cazın en önemli fotoğrafı ve belgesel filmi DVD'de. » Nelson & Marsalis ve Jones Ray Charles şarkılarını seslendiriyor... » Sony Müzik-Türkiye caz tarihinin 3 klasik albümünü sınırlı sayıda müzik marketlere getirdi! » 40. yılını kutlayan "The Manhattan Transfer" 5 yıl sonra yeni çalışması "The Chick Corea Songbook"u yayınladı... » Fahir Atakoğlu'nun Grammy yolculuğu yeni albümü "Faces & Places" ile devam edecek... » Bill Cunliffe, Oliver Nelson'ın 1960 tarihli albümünü 21. yüzyıla taşımış... » Jan Garbarek 2007 Ekiminde verdiği konserin kaydını çift CD olarak yayınladı... » Ted Kooshian kendi yörüngesinde dönerek ürettiği 3. albümünü çıkarttı » Fred Hersch, Antonio Carlos Jobim bestelerini solo yorumluyor. » Roy Hargrove yılın big band albümü olmaya aday kaydını yayınladı. » Mike Stern'den dostlarıyla keyifle kaydettiği fusion enerjisi yüksek elektrikli bir albüm. » Béla Fleck, Zakir Hüssein, Edgar Meyer & Detroit Symphony Orchestra Leonard Slatkin Musical Director » Heath Brothers; 60 yıldır cazın yüzakı kardeşleri... » Thelonious Monk yarışması 1998 yılı üçüncüsü Gambarini'ye aradan geçen 11 yıl çok şey kattı. » Robert Glasper'dan iki bölümlü, dinleyeni şımartan bir caz albümü. » Tüm otoriteler bu kadar övdüğüne göre bu albümde bir şey olmalı! » Motema firmasının son yıllardaki önemli keşfi Tessa Souter sesi ve güzelliğiyle dikkat çekiyor. » Steve Kuhn Trio, Jovano ile birlikte Coltrane'e kişisel bir saygı geçidi sunuyorlar... » Ömrünü büyük gruplarda ve öğretim üyesi olarak geçiren Barnhart az sayıdaki kendi albümlerinden en iyisini çıkardı. » "Unforfettable Performances in Jazz & Blues" başlığı ile ve PARİS KONSERLERİ adı altında 4 harika konser DVD'si satışta... » Günümüz caz basının en tanınmış isimlerinden John Patitucci yeni albümü "Rememberence"ı çıkardı. » Kurt Elling "Dedicated To You: Kurt Eling Sings The Music of Coltrane And Hartman" (Live) » Oğuz Büyükberber yeni albümü "Ara"da, 'ara'da olmak, arayışta olmak ve araf'ta kalmak arasındaki sınırda geziniyor... » Charles Mingus'un ölümünden sonra keşfedilip ve ustalık döneminin son eseri kabul edilen "Epitaph"ın 89 yılı konser kaydı DVD'i çıktı. » Soul müziğin kraliçesi, yaşayan en etkileyici kadın seslerinden Aretha Franklin'den 2 CD'lik muhteşem bir koleksiyon albümü... » Cazın ustalarını, fotoğrafın büyük ustasının gözünden tanıyın... » Sony Music, "Sketches of Spain"in 50. yaşını çift CD'li özel bir albüm olarak kutluyor... » Bobby Broom yeni albümünde oyun alanını Monk'un bahçesine kurmuş... » 17 yıl sonra Natalie Cole hala "Still Unforgettable" » ARAF müzikleri dünyanın da Araf'ı olan ekvator kuşağı coğrafyasından besleniyor. » Return To Forever 25 yıl sonra tekrar bir araya geldi, dünya turnesinin ardından bir CD ve bir de DVD yayınlandı... » Frank Sinatra'nın klasikleşmiş 20 parçası "Classic Sinatra 2"de bir araya geldi... » "Midnight Serenaders" swign dönemi müziğini ikibinlerin gözüyle yeniden yorumluyor... » Amerika'da yaşayan İlkin Deniz caz standartlarından oluşan ikinci albümünü "Good Fellas" ismiyle yayınladı. » Akın Eldes rock, funk ve caz nehirlerinin denize kavuştuğu yerde gitarını çalıyor... » Leonard Cohen Ağustos ayındaki konserinden önce Londra konserinin CD&DVD'siyle çıkıp geldi... » Gary Burton Quartet, 35 yıl sonra biraraya gelerek "Quartet Live!"ı kaydettiler... » B.B. King'den gelecek kuşaklara miras bir görsel şölen! » "Oi va Voi"dan yeni albüm, yeni single. » İstanbul'da doğdu, başka diyarlarda remixlendi! » Stanley Clarke, Hiromi ve Lenny White triosundan 'straight' akustik caz... » Johnette, Pattitucci ve Perez üçlüsünden güçlü bir albüm... » 2009 yazının Küba kökenli latin albümü Tiempo Libre'den Bach in Havana » "Quiet Nights"ı yeni çıkaran Krall, Rio sahillerinden DVD ile geldi. » Emir Ersoy "Cuban Portrait" albümüyle pop müzik arenasındaki arayışlarına latin caz sounduyla devam ediyor. » Şili doğumlu latin güzeli Claudia Acuna yeni albümünü yayınladı. » Caz piyanosu kulvarında sert hatta kimi zaman metalik ama alabildiğine dürüst müziğiyle ayrı bir kimliği olan Hal Galper yeni albümüyle çıkıp geldi. » Art Blakey'in Moanin'in de içinde olduğu yeni ama içeriği farklı bir "Moanin" versiyonu çıktı. » Marsalis'in yeni albümü "He and She" üzerine bir 'poetry music'. » Avishai Cohen'in yeni albümü "Aurora" Nisan başında çıkıyor. » "King"in genç kuşaklarla olan bağlantısı bu albümde! » Cassandra Wilson yeni çıkacak albümünde pop coverlarına yer veriyor. » Tüm dönemlerin büyük prodüktörü Quincy Jones hakkında dökümanter bir belgesel DVD formatında. » Allah razı olsun! Nihayet gerçekten biraz ‘jazz” dinlemeye ne dersiniz? » Wayne Shorter'ın bir albümünü almak için sebep aramak gerekmez! » Sinatra şarkılarından oluşan yeni albüm EMI tarafından yayınlandı. » Emprovize free caz grubu Konstrukt 'AkustikElektrik' albümünü yayınladı. » Ben Ratliff, New York Times'da ki söyleşilerinden 15'ini "The Jazz Ear: Conversations Over Music" isimli kitapta toplamış. » Ünlü Café Montmartre serisinin son albümü de yayınlandı... » Çok farklı iki kuşağın birlikte ürettikleri müziğin DVD ve CD'si çıktı. » "Gerçek Yaşam, Kara Film"de Vuckovich hayatını ve kalbini sunuyor. » Scott Yanow caz tarihinin tüm şarkıcılarını birinci elden bilgilerle derleyerek ortaya inanılması güç bir çalışma çıkarmış. » Cazın süperstarı Benny Golson'ın aynı gün 2 albümü birden çıktı » Naxos'un Jazz Icons serisi muhteşem konserleri evinize getiriyor. » Blue Note Records 70. yaşını özel bir albümle kutluyor. » Dave Holland`ın "Pass it on"u 2008`in en iyi albümlerinden. » Randy Brecker kariyerinin önemli albümü "Randy in Brasil"i yayınladı » Rollins'in 28 Ekimde yayınlanan son albümü 30 yılın ışıltısına sahip » Türk cazseverlerin sevgilisi Norah Jones'tan yeni bir konser DVD'si » Miles Davis, Ornette Coleman, Cecil Taylor: Cazın ötesindeki caz... » Kenny Burrell özel bir konserle Dr. Ralph J. Bunche'yi onurlandırıyor » James Moody ve Hank Jones'un kendi "tatlıları"... » Carmen Lundy LA Madrid Theatre konseriyle HD kalitesiyle DVD`de. » Herbie Hancock`ın büyüleyici kariyerine alternatif bir yorum; "Then and Now: The definitive Herbie Hancock" » Günther Schuller halen dalgada yüzüyor...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
BÜTÜN YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ABİMLE GURUR DUYUYORUM:)))
aslı yörükoğlu / 28.12.2009 20:59:40
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil (Arşiv) • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan (Arşiv) Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp