| | | | | | |
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Anasayfa Türk Caz Müzisyenleri Türk Caz Albümleri Cazkolik Röportajları Anketkolik Reklam
Cazkolik Yazarları Arto Peştemalcıgil Cenk Akyol Güzin Yalın Okan Aydın Sami Kısaoğlu Zekeriya Şen Zuhal Focan
Türkiye'nin Caz Takvimi

Buena Vista Social Club

Mekan: Black Box, İstanbul
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Buena Vista Social Club efsanesi sürüyor... Topluluk azalsa da, farklılaşsa da konser vermeyi sürdürüyor ama grubun en önemli sürprizi kuşkusuz Omaro Portuando.


Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars

Sanatçı: İlke Devrim Duman: Davul, Taşkın Akarsu: Trombon, Uğur Yeniyol: Saksofon, Erman Türkeli: Piyano, Umut Arabacı: Bass Gitar, Gustavo Adrian Guilarte, Gonzalez: Perküsyon, Suami Ramirez Veliz: Solist, Buket Bengisu: Solist
Mekan: ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu, Ankara
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars kalabalık kadrosu görkemli müzikleri ve sahnesiyle bu akşam ODTü`de.


Banu Güven

Sanatçı: Banu Güven (vo), Kürşad Deniz (p), Volkan Topakoğlu (b), Ekin Cengizkan (d).
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 22:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Banu Güven lise ve üniversite yıllarında İstanbul Alman Korosu ve İstanbul Avrupa Korosu’nda söyledi. Gazetecilik mesleğinin yanında amatör olarak müzikle ilgilendi, bazı etkinliklerde sahneye çıktı. 2007′de Sibel Köse’nin öğrencisi oldu ve Caz Atölyesi çalışmalarına devam etti. Nardis sahnesine Atölye konserleri ve Vokal Yarışması’nda adım atan Banu Güven’e, bu ilk konserinde, piyanoda Kürşad Deniz, Volkan Topakoğlu ve Ekin Cengizkan eşlik edecek.


İncesaz

Sanatçı: Gitar: Cengiz Onural, Tambur: Murat Aydemir, Kanun: Taner Sayacıoğlu, Solist: Ezgi Köker, Bora Ebeoğlu, Perküsyon: Türker Çolak, Bas: Volkan Hürsever,Kemençe: Emre Erdal.
Mekan: Salon İKSV / Sadi Konuralp Cad. No: 5, Şişhane, İstanbul
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : İncesaz, 1996 yılında Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural tarafından kuruldu. Grup, üçlü yolculuğuna Cengiz Onural`ın besteleriyle başladı. İncesaz`ın farklı albümlerinde Melihat Gülses, Dilek Türkan, Bora Ebeoğlu, Cengiz Özkan solistlik yaptı ve grup zamanla Murat Aydemir bestelerinin yanı sıra geleneksel Türk müziği repertuvarından seçtikleri eserleri de kendi zevk ve anlayışlarına göre yorumladı. Grubun Eski Nisan, Eylül Şarkıları, İstanbul`a Dair, Mazi Kalbimde, Elif, Kalbimdeki Deniz ve Yollar isimli albümleri bulunmaktadır. Grubun yeni albümü Geçsin Günler`i bu satıra tıklayarak Cazkolik Shop`tan satın alabilirsiniz.


24. Akbank Caz Festivali: Liselerde Caz Atölyeleri

Mekan: Galatasaray ve Avusturya Liselerii
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 10:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : Müzik ile ilgili olsun ya da olmasın, lise çağındaki birçok gence ulaşmayı, onlara caz müziğini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan “Liselerde Caz Atölyeleri”, yine Festival’in en önemli etkinliklerinden biri olmaya aday. Soru ve cevap şeklinde gerçekleşecek sohbetler boyunca gençler, M. Cem Tuncer, Ercüment Orkut ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını yakından tanıma fırsatı bulacaklar. “Liselerde Caz Atölyeleri”, 23 Ekim Perşembe saat 10:00`da Özel Şişli Terakki Lisesi ve saat 13:00`te Özel ENKA Lisesi, 24 Ekim Cuma saat 10:00`da Avusturya Lisesi ve saat 13:00`te Galatasaray Lisesi, 27 Ekim Pazartesi saat 10:00`da Kabataş Anadolu Lisesi ve saat 13:00`te İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.


24. Akbank Caz Festivali: Sarp Maden [Solo]

Mekan: Akbank Sanat, Beyoğlu
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 19:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : Festivalin yerli sanatçısı gitarist Sarp Maden bu akşam solo konseriyle Akbank Sanat sahnesinde.


Rubato

Mekan: Living Room Art Cafe & Social Club Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sk. No:9 PK 34710 Kadıköy 0 216 405 2404
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Rubato bu gece Kadıköy yakasında.


İbrahim Maalouf

Mekan: MEB Şura Salonu, Ankara
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 24. Akbank Caz Festival konseri öncesi İbrahim Maalouf ilk konserini Ankaralı müzikseverlerle buluşarak gerçekleştirecek.


Jehan Barbur

Mekan: Hayal Kahvesi Arena Park, İstanbul
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Jehan Barbur şarkılarıyla bu akşam Hayal Kahvesi Arena Park`da...


İDSO İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası: Tadeusz Strugaua

Mekan: Aya İrini, Sultanahmet
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
P. I. Çaykovski Piyano Konçertosu No.1
I. Stravinsky Petruşka Bale Süiti


24. Akbank Caz Festivali: Christian McBride Trio

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : 24. Akbank Caz Festivali`nin en merakla beklenen konserleri arasında yer alan Christian McBride tro konseri bu gece gerçekleşecek. Biletleri tükenen konsere festivalin zirve konserlerinden biri gözüyle bakılıyor.


24. Akbank Caz Festivali: Mario Biondi

Mekan: Babylon
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 22:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : Festivalin vokal projelerinden İtalyan caz şarkıcısı Mario Biondi bu gece festival kapsamında Babylon sahnesinde.


Bach ve Müritleri

Mekan: Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi, İstanbul
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Jerome Ducros`u Kirill Troussov ve Gautier Capuçon`la üçlü olarak bir araya getirecek bu Festival Buluşması, adeta bir "oda müziği zirvesi" niteliği taşıyor.
Program:
Johannes Brahms: Viyolonsel ve Piyano için Sonat, Mi minör, No. 1, Op. 38
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Piyanolu Üçlü, Do minör, No. 2, Op. 66
Antonin Dvorak: Piyanolu Üçlü, Mi minör (Dumky), No. 4, B 166 (Op. 90)


 
Albümlerin Ardındaki Öyküler
  | | | | |

Yüzyılı aşan caz tarihinin yapılmış ilk plak kaydını mutlaka merak etmişsinizdir. Hangi plaktır o, kimlerdir o müzisyenler, yıl kaçtır? İşte hepsinin cevabı aşağıda...

Bu içerik 2526 defa okunmuştur.

Dinlediğiniz müzikler tahmin edeceğiniz gibi caz tarihinin kaydedilen ilk plağının A ve B yüzünde yer alan One-Step ve B yüzünde yer alan Livery Stable Blues isim parçalardır.


Caz tarihinin kaydedilen ilk

plağı hangisidir, kimler

çaldı, nasıl bir müzikti?

New Orleans belki cazın doğduğu yer olabilir ama ilk caz plağı kaydedildiği yer kesinlikle New York.

Ünlü caz tarihçisi Marc Meyers geçtiğimiz haftalarda The Wall Street Journal`e yazdığı yazıda plağa kaydedilmiş ilk caz kaydı konusunda kesin ve açık bilgiler vererek müthiş bir iş yapmış oldu. Yazının girişindeki ilk cümle de onun zaten...

Bundan 95 yıl önce, 26 Şubat 1917 tarihinde, 5. Cadde ile 6. Avenue`nün kesiştiği Garmen District adıyla bilinen bölgedeki West 38th adresindeki binanın 12. katında (resimde görüdüğünüz) Victor Talking Machine Co. isimli adlı firmada adı Original Dixieland Jass Band olan bir grubun ilk kaydı yapıldı. Burası kayıt stüdyosu olarak düzenlenmiş bir yerdi.

Bina hala orada, resimde gördüğünüz gibi gayet sağlam duruyor ama ilk kaydı yapanların hiçbiri maalesef artık hayatta değil. Marc Meyers geçen yıl bu keşfi yapınca bina yönetimine başvurup böyle bir durum olduğunu ve binanın kayıt yapılan kısmını görmek istediğini belirtmiş. Yönetim de gerekli izni verince binanın içine girip zemin kattan başlayarak yük asansörüyle tüm katları tek tek çıkmaya başlamış. Bir yandan `bundan yaklaşık yüz yıl önce bu binada kayıt yapan New Orleans`lı beş beyaz genç acaba neler düşünüyordu` diyerek içinden geçiriyordu. Acaba çocuklar caz tarihinin ilk albümünü kaydetmekte olduklarının farkında mıydılar?

Kaydın yapıldığı kata gelince asansörden inip katın oldukça ağır giriş kapısını açmakta zorlandı. Kat bir çorap atölyesi olarak kullanılıyordu, her tarafta istiflenmiş çorap yığınları, balyalar filan. Burada bulunan şirketin sahibi bir Wall Street Journal muhabirinin niye burada olduğunu anlamaya çalışır gözlerle Marc Myers`a bakıyordu. Myers firmanın sahibine dönerek `niye burada olduğumu biliyor musun?` diye gizemli bir ses tonuyla sordu. Duyduğu gizemli sesten endişelenen işyeri sahibi telaşlanıp burada uzun yıllar önce bir cinayet işlendiğini, gazetecinin de bu olayı araştırdığını sanıp o panikle;

"Oh, hayır, bana söylemeyin sakın" diye inledi.

"Eğer burada birileri öldürülmüş olsa bile kesinlikle bunu bilmek istemiyorum, lütfen bana bunu söylemeyin, burada huzurlu bir şekilde çalışmak ve akşam eve gidince aynı huzurla uyumak istiyorum" dedi.

Adamın endişesini görünce gülmeye başlayan Meyers;

"Yo yo merak etme kötü bir şey olmadı, tabii eğer cazdan hoşlanmıyorsan o başka... Cazı sever misin?"

Adamın gözleri kocaman açılmış şaşkınlıkla bakıyordu,

"Evet" diye kekeledi...

"Eğer seviyorsan senin için durum iyi zira şimdi senin çalıştığın binanın bu katında caz tarihinin ilk caz kaydı yapıldı" dedi.

Neşe ve şaşkınlıkla zıplayan adam "Aman tanrım, ben cazı severim, evet, dinlerim, şaka mı yapıyorsun, gerçekten mi?" diye bağırıyordu...

Birlikte bir kaç dakika gülüşüp durudular. Marc sonra cebinden bir CD çıkarıp burada bir CD çalarının olup olmadığını sordu. İşyeri sahibi evet, bir tane var deyince Myers o gün burada kaydedilen albümün ilk iki parçası, yani One-Step ve Livery Stable Blues isimli kayıtları dinletti. Blues kayıtlarıydı.

Müzik katın içine yayılırken aradan geçen tam bir yüzyılın ardından bu odada yapılan ilk caz kayıtları belki yine aynı yerde yeniden ilk kez çınlıyordu. Her ikisi de sessizce çalan müziği dinlediler. Şirketin sahibi, "Bu duvarlar konuşabilseydi eğer hayal edebiliyor musunuz anlattıklarını" diye seslendi ve sordu;

"Kaç müzisyen varmış o gün?"

"Beş"

"Tanrım, resmen bir orkestraymış ve düşünebiliyor musunuz, bu duvarların arasında çalınmış, burada duyulmuş ve belki de son kez olmuştu..."

Çok doğru söylüyor diye düşündü içinden Myers. Caz tarihinin bu ilk kaydının yapıldığı mekanda onca yıl sonra aynı yerde yeniden bu müzikleri dinliyor olmak ne kadar romantik ve heyecan verici bir durum olmuştu kimbilir...

Cazkolik.com / 26 Şubat 2012, Pazar

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Gerçekten keyifli ve etkileyici..
tevfik uğurlu / 06.04.2012 11:06:51
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp