| | | | | | |
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Anasayfa Türk Caz Müzisyenleri Türk Caz Albümleri Cazkolik Röportajları Anketkolik Reklam
Cazkolik Yazarları Arto Peştemalcıgil Cenk Akyol Güzin Yalın Okan Aydın Sami Kısaoğlu Zekeriya Şen Zuhal Focan
Türkiye'nin Caz Takvimi

11. İstanbul Bach Günleri: Konstantin Lifschitz

Mekan: Neve Şalom Sinagogu, Galata
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Klasik müziğin büyük ustası piyanist Konstantin Lifschitz, 11. İstanbul Bach Günleri kapsamında 23 Ekim`de bir kez daha Neve Şalom Sinagogu`nda sahne alıyor. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde verdiği konserler büyük ilgi gören, müzik dünyasının büyük ustası Konstantin Lifschitz, bir kez daha Neve Şalom Sinagogu`nda resital verecek.


24. Akbank Caz Festivali: Ambrose Akinmusire

Mekan: Babylon
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : "The New Yorker” dergisinin, “Sadece heyecan verici bir trompetçi değil, aynı zamanda zeki bir grup lideri” olarak tanımladığı, günümüzün en önemli trompetçilerinden biri olan Ambrose Akinmusire, 24. Akbank Caz Festivali takipçileri ile buluşuyor. Cazın saygın ödüllerinden “Thelonious Monk Uluslararası Caz Trompet Yarışması”nda birinciliği bulunan sanatçı, ünlü saksafoncu Steve Coleman tarafından keşfedildiği ve Avrupa turnesine davet edildiğinde henüz 19 yaşındaydı. Okullu müzisyen olmayı seçen sanatçı, Herbie Hancock, Wayne Shorter ve Terence Blanchard’ın parlak bir öğrencisi iken ismini caz çevrelerinde duyurmaya çoktan başlamıştı. Ambrose Akinmusire, son albümü “The Imagined Savior Is Far Easier to Paint”, sanatçının sadece müzikal açıdan değil, şarkı sözleri ve değindiği temalar nedeniyle sanatsal değeri en yüksek çalışması olarak kabul edilmekte. ("The Imagined Savior is Far to Paint" albümünü satın almak için bu satıra tıklayın)


24. Akbank Caz Festivali: China Moses

Sanatçı: China Moses: Vokal, Shane Forbes: Davul, Alex Davis: Bas, Luigi Grasso: Saksafon, Ercüment Orkut: Piyano.
Mekan: The Seed, Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : Dün gece festivalin özel davetli konuklara verdiği açılış kokteyli sonrası sahneye çıkan ve daha ilk kelimeleriyle izleyiciyle yakın ve sıcak ilişki kurmayı başaran China Moses festival kapsamındaki konserini bu akşam yine The Seed sahnesinde verecek.


Neşet Ruacan Trio feat. Şenova Ülker

Mekan: Living Room Art Cafe & Social Club Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sk. No:9 PK 34710 Kadıköy 0 216 405 2404
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.livingroom.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Neşet Ruacan Living Room`daki konserlerine bu gece trompette Şenova Ülker ile devam ediyor.


24. Akbank Caz Festivali: Leszek Mozdzer

Mekan: Akbank Sanat, Beyoğlu
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 19:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : 24. Akbank Caz Festivali`nin heyecan veren sanatçılarından biri olan Leszek Mozdzer festivalin hızlı başlayacak ilk gecesinin ilk konseri. (Mozdzer ile bir önceki İstanbul konseri öncesi yaptığımız ve hala taze söyleşiyi okumak için bu satıra tıklyın.)


International Soul Man: Carlton J. Smith

Mekan: Jolly Joker, İstanbul
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Sahnede sergilediği dinamik performansı ile yıllardır Amerika`dan Avrupa ve Asya`ya tüm dünyada dinleyicilerinin nefesini kesen Soul Man Carlton J. Smith hayranları ile Jolly Joker’de buluşuyor. Carlton J. Smith, kariyerini James Brown, Al Green ve The Temptations gibi dönemin Soul müzik üstadlarının efsanevi mirasını devam ettirmeye adamış bir şovmen ve bestecidir.


İlhan Şeşen & Vedat Sakman / Akustik Hikayeler

Mekan: Sakman İstanbul / Itri dede sokak 9/1 Kızıltoprak Kadıköy Telefon: 0 216 550 9985
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.sakmanistanbul.com
Etkinlik Bilgisi : İki usta müzisyen, iki ozan aynı sahnede... Kesinlikle izlenmesi gereken bir konser.


24. Akbank Caz Festivali: Liselerde Caz Atölyeleri

Mekan: Özel Şişli Terakki Lisesi ve Özel ENKA Lisesi
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 10:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : Müzik ile ilgili olsun ya da olmasın, lise çağındaki birçok gence ulaşmayı, onlara caz müziğini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan “Liselerde Caz Atölyeleri”, yine Festival’in en önemli etkinliklerinden biri olmaya aday. Soru ve cevap şeklinde gerçekleşecek sohbetler boyunca gençler, M. Cem Tuncer, Ercüment Orkut ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını yakından tanıma fırsatı bulacaklar. “Liselerde Caz Atölyeleri”, 23 Ekim Perşembe saat 10:00`da Özel Şişli Terakki Lisesi ve saat 13:00`te Özel ENKA Lisesi, 24 Ekim Cuma saat 10:00`da Avusturya Lisesi ve saat 13:00`te Galatasaray Lisesi, 27 Ekim Pazartesi saat 10:00`da Kabataş Anadolu Lisesi ve saat 13:00`te İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.


Murat Arkan - Michael Franks Project

Sanatçı: Yahya Dai (ts), Murat Arkan (g, vo), Kağan Yıldız (b), Selim Göksu (d) ve konuk vokaller?
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Ankaralı bir müzisyen olan Murat Arkan, TED Ankara Koleji ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Jazz Bölümü, Berklee Müzik Okulu yaz kursu (İtalya) ve Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde değişik zamanlarda müzik eğitimi aldı. Bu konserde, Michael Franks şarkıları seslendirmek üzere gitarının yanısıra Michael Franks’in şarkı söyleme tarzına benzeyen vokali ile ve çok keyifli bir ekiple karşınızda olacak. Özellikle 1970’lerin sonları ve 1980’lerde yapmış olduğu albümlerle dünyada ve ülkemizde sevilen bir şarkıcı olan Michael Franks, ‘smooth jazz’ ın önemli temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor. ‘Antonio’s Song, Baseball’ ve daha birçok Michael Franks parçası bu konserde seslendirilecek. Sürpriz vokalistlerin de konuk olacağı bu geceye, Michael Franks hayranlarını ve cazın daha yumuşak tınılarından hoşlananları bekleriz.


Rafal Mazur, Dominik Strycharski, Korhan Futacı, Umut Çag?lar

Mekan: Salon İKSV / Sadi Konuralp Cad. No: 5, Şişhane, İstanbul
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.iksv.org/salon
Etkinlik Bilgisi : Polonya’dan ve Türkiye’den Jemp Festival kapsamında Salon’da bir araya geliyor.

Rafal Mazur: Polonyalı akustik bas ve doğaçlama müzik sanatçısı
Dominik Strycharski: Polonyalı besteci, doğaçlama müzik sanatçısı
Korhan Futacı: şarkıcı, söz yazarı, saksofon sanatçısı
Umut Çağlar: konstruKt grubu ve re:konstruKt plak şirketinin kurucusu, gitarist, DJ


Gülsin Onay & Borusan Quartet

Mekan: Notre Damme De Sion, Harbiye
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven : Quartet no. 5 op 18/5
· Allegro
· Menuetto
· Andante cantabile
· Allegro (28’)
L. v. Beethoven : Sonat do majör no.21, op. 53 (Waldstein)
· Allegro con brio
· Introduzione — Allegretto moderato (24’)
R. Schumann : Piano Quintet op. 44
· Allegro brillante
· In modo d’una marcia. Un poco largamente
· Scherzo: Molto vivace
· Allegro ma non troppo


Berlin Konzerthaus Oda Orkestrası

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye
Tarihi: 23.10.2014
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.crrks.org
Etkinlik Bilgisi : Klasik müzik sahnesinin başarılı ismi Berlin Konzerthaus Oda Orkestrası, Michael Erxleben ve Atilla Aldemir eşliğinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Mozart, Hoffmeister ve Bruckner’ın eserlerini seslendirecek.

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Senfoni La Majör, KV 201
Franz Anton Hoffmeister - Viyola Koncertosu Re Majör
Anton Bruckner - Yaylı Beşlisi Fa Majör (Oda Orkestrası için düzenleme)


 
Albümlerin Ardındaki Öyküler
  | | | | |

Yüzyılı aşan caz tarihinin yapılmış ilk plak kaydını mutlaka merak etmişsinizdir. Hangi plaktır o, kimlerdir o müzisyenler, yıl kaçtır? İşte hepsinin cevabı aşağıda...

Bu içerik 2525 defa okunmuştur.

Dinlediğiniz müzikler tahmin edeceğiniz gibi caz tarihinin kaydedilen ilk plağının A ve B yüzünde yer alan One-Step ve B yüzünde yer alan Livery Stable Blues isim parçalardır.


Caz tarihinin kaydedilen ilk

plağı hangisidir, kimler

çaldı, nasıl bir müzikti?

New Orleans belki cazın doğduğu yer olabilir ama ilk caz plağı kaydedildiği yer kesinlikle New York.

Ünlü caz tarihçisi Marc Meyers geçtiğimiz haftalarda The Wall Street Journal`e yazdığı yazıda plağa kaydedilmiş ilk caz kaydı konusunda kesin ve açık bilgiler vererek müthiş bir iş yapmış oldu. Yazının girişindeki ilk cümle de onun zaten...

Bundan 95 yıl önce, 26 Şubat 1917 tarihinde, 5. Cadde ile 6. Avenue`nün kesiştiği Garmen District adıyla bilinen bölgedeki West 38th adresindeki binanın 12. katında (resimde görüdüğünüz) Victor Talking Machine Co. isimli adlı firmada adı Original Dixieland Jass Band olan bir grubun ilk kaydı yapıldı. Burası kayıt stüdyosu olarak düzenlenmiş bir yerdi.

Bina hala orada, resimde gördüğünüz gibi gayet sağlam duruyor ama ilk kaydı yapanların hiçbiri maalesef artık hayatta değil. Marc Meyers geçen yıl bu keşfi yapınca bina yönetimine başvurup böyle bir durum olduğunu ve binanın kayıt yapılan kısmını görmek istediğini belirtmiş. Yönetim de gerekli izni verince binanın içine girip zemin kattan başlayarak yük asansörüyle tüm katları tek tek çıkmaya başlamış. Bir yandan `bundan yaklaşık yüz yıl önce bu binada kayıt yapan New Orleans`lı beş beyaz genç acaba neler düşünüyordu` diyerek içinden geçiriyordu. Acaba çocuklar caz tarihinin ilk albümünü kaydetmekte olduklarının farkında mıydılar?

Kaydın yapıldığı kata gelince asansörden inip katın oldukça ağır giriş kapısını açmakta zorlandı. Kat bir çorap atölyesi olarak kullanılıyordu, her tarafta istiflenmiş çorap yığınları, balyalar filan. Burada bulunan şirketin sahibi bir Wall Street Journal muhabirinin niye burada olduğunu anlamaya çalışır gözlerle Marc Myers`a bakıyordu. Myers firmanın sahibine dönerek `niye burada olduğumu biliyor musun?` diye gizemli bir ses tonuyla sordu. Duyduğu gizemli sesten endişelenen işyeri sahibi telaşlanıp burada uzun yıllar önce bir cinayet işlendiğini, gazetecinin de bu olayı araştırdığını sanıp o panikle;

"Oh, hayır, bana söylemeyin sakın" diye inledi.

"Eğer burada birileri öldürülmüş olsa bile kesinlikle bunu bilmek istemiyorum, lütfen bana bunu söylemeyin, burada huzurlu bir şekilde çalışmak ve akşam eve gidince aynı huzurla uyumak istiyorum" dedi.

Adamın endişesini görünce gülmeye başlayan Meyers;

"Yo yo merak etme kötü bir şey olmadı, tabii eğer cazdan hoşlanmıyorsan o başka... Cazı sever misin?"

Adamın gözleri kocaman açılmış şaşkınlıkla bakıyordu,

"Evet" diye kekeledi...

"Eğer seviyorsan senin için durum iyi zira şimdi senin çalıştığın binanın bu katında caz tarihinin ilk caz kaydı yapıldı" dedi.

Neşe ve şaşkınlıkla zıplayan adam "Aman tanrım, ben cazı severim, evet, dinlerim, şaka mı yapıyorsun, gerçekten mi?" diye bağırıyordu...

Birlikte bir kaç dakika gülüşüp durudular. Marc sonra cebinden bir CD çıkarıp burada bir CD çalarının olup olmadığını sordu. İşyeri sahibi evet, bir tane var deyince Myers o gün burada kaydedilen albümün ilk iki parçası, yani One-Step ve Livery Stable Blues isimli kayıtları dinletti. Blues kayıtlarıydı.

Müzik katın içine yayılırken aradan geçen tam bir yüzyılın ardından bu odada yapılan ilk caz kayıtları belki yine aynı yerde yeniden ilk kez çınlıyordu. Her ikisi de sessizce çalan müziği dinlediler. Şirketin sahibi, "Bu duvarlar konuşabilseydi eğer hayal edebiliyor musunuz anlattıklarını" diye seslendi ve sordu;

"Kaç müzisyen varmış o gün?"

"Beş"

"Tanrım, resmen bir orkestraymış ve düşünebiliyor musunuz, bu duvarların arasında çalınmış, burada duyulmuş ve belki de son kez olmuştu..."

Çok doğru söylüyor diye düşündü içinden Myers. Caz tarihinin bu ilk kaydının yapıldığı mekanda onca yıl sonra aynı yerde yeniden bu müzikleri dinliyor olmak ne kadar romantik ve heyecan verici bir durum olmuştu kimbilir...

Cazkolik.com / 26 Şubat 2012, Pazar

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Gerçekten keyifli ve etkileyici..
tevfik uğurlu / 06.04.2012 11:06:51
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp