| | | | | | |
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Anasayfa Türk Caz Müzisyenleri Türk Caz Albümleri Cazkolik Röportajları Anketkolik Reklam
Cazkolik Yazarları Arto Peştemalcıgil Cenk Akyol Güzin Yalın Okan Aydın Sami Kısaoğlu Zekeriya Şen Zuhal Focan
Türkiye'nin Caz Takvimi

Selen Gülün Trio

Sanatçı: Selen Gülün, Vokal - Elektrik Piyano, Demirhan Baylan, Elektrik Bas, Cengiz Baysal, Davul.
Mekan: Date İstanbul / Asmalı Mescit Mah. Ensiz Sokak, No: 1/B, Beyoğlu (Tel: 0 212 243 8127)
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Selen Gülün son albümü "Başka"dan seslendireceği müziklerle bu akşam Date sahnesinde.


Banu Savaş

Mekan: Alt Caz / İstiklal Cad. Tomtom Mah. Acara Sok. No.5/B Galatasaray Tel: 0 212 244 8567
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Bestelerin dışında çok sayıda yerli ve yabancı popüler şarkıya da yer veren sanatçı, bu cover`ları da kendine yakın bir sound da çalarak sürprizi bol bir sahne vadediyor. (Banu Savaş`ın Radyo Cazkolik`te bu hafta konuk olduğu programı dinlemek için bu satıra tıklayın.) (Banu Savaş`ın yeni albümünü satın almak için bu satıra tıklayın.)


Baba Zula

Mekan: Babylon
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.babylon.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Baba Zula bu akşam Babylon`da.


Boğaziçi Caz Korosu

Sanatçı: Boğaziçi Caz Korosu, Yeditepe Üniversitesi Müzik Kulübü Korosu, Yeditepe Üniversitesi Kadınlar Korosu.
Mekan: Yeditepe Universitesi Inan Kirac Salonu
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Y.Ü. Müzik Kulübü Festivali haftanın PERŞEMBE akşamında sizleri çoksesli müziğin kaliteli ve popüler temsilcilerinden Boğaziçi Caz Korosu ile bir araya getiriyoruz.


Hayal Kahvesi Shining Stars sunar: The Wanton Bishops

Mekan: Hayal Kahvesi, İzmir
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 22:00
Web Adresi: http://www.hayalkahvesi.com
Etkinlik Bilgisi : Blues/garaj rock grubu The Wanton Bishops, Hayal Kahvesi Shining Stars kapsamında Beyoğlu Hayal Kahvesi`nde sahne alacak. Hayal Kahvesi Shining Stars sunar: The Wanton Bishops... Beyrut`ta bir blues barın önündeki kavganın ortasında tanışan ve arkadaşlıklarını kavga sonrasında içtikleri içeceklere bağlayan Nader ve Eddy, bir kez daha Türkiye`ye geliyor. İkilinin 2011`de kurduğu ve geçtiğimiz yıl İstanbul`da iki kez sahne alan The Wanton Bishops, bu kez Hayal Kahvesi Shining Stars kapsamında altı ayaklı bir turne için Türkiye`de...


Simon Bolivar String Quartet

Sanatçı: Alejandro Carreno: 1.Keman, Boris Suarez: 2.Keman, Ismel Campos: Viyola, Aimon Mata: Viyolonsel.
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.crrks.org
Etkinlik Bilgisi : Venezuela`nın tüm dünyada başarısını kanıtlamış eğitim sistemi El Sistema`nın klasik müzik dünyasına kazandırdığı Simon Bolivar String Quartet; Mendelssohn, Beethoven ve Brahms`ın eserlerinden oluşan seçkin bir repertuvar ile İstanbullu müzikseverlerin karşısına çıkıyor.


Ayten Alpman Özel Anma Konseri

Sanatçı: Ayşe Gencer (vo), İmer Demirer (tp), Kürşad Deniz (p), Matt Hall (b), Deniz Dündar (d) ve konuklar...
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : 20 Nisan 2012’de yitirdiğimiz Türk caz dünyasının en önemli kadın seslerinden Ayten Alpman’ı pek çok konuk müzisyen ile anacağız.


Ekstravagansa

Mekan: Bo Sahne / Ağa Hamamı Sokak, No: 18, Cihangir, Beyoğlu
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Tiflis Parmak Tiyatrosu tarafından ile sahneye taşınan Extravagansa Bo Sahne`de! Çeşitli ülkelerin geleneklerini ve danslarını Parmaklar Tiyatrosu ile izlerken, parmakların ustalığına ve kostümlere hayran kalacaksınız... Extravagansa, 1988 yılında Batum şehrinde sahnelenmeye başladı. O zamanlar süresi 20 dakikaydı. Bugün ise oyuna birçok çeşitlilik ve yenilik eklendi ve süresi 50 dakikaya çıktı. (Adres tarifi: Cihangir Çukurcuma istikametine dönünce Asri Turşucu`nun karşısında, sol çaprazda yer alır.)


Aşkın Arsunan Jazzino Band

Sanatçı: Aşkın Arsunan, Ceyda Köybaşıoğlu, Batu Şallıel.
Mekan: The Galliard Restaurant & Bar, Beşiktaş
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Jazz günleri ve farklı konseptiyle Etiler’ e yeni soluk getiren, lezzet ile keyfi birleştiren The Galliard, her Salı ve her Perşembe günü saat 21:00’ de, usta müzisyen ve kompozitör “Aşkın Arsunan ve Jazzino Band’’i ağırlıyor! Aşkın Arsunan’ın piyaono ile eşlik ettiği müzik ziyafetine, kontrbas ve vokalde Ceyda Köybaşıoğlu saksafonda Batu Şallıel eşlik ediyor!


Cengiz Berkün

Mekan: Living Room Art Cafe & Social Club Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sk. No:9 PK 34710 Kadıköy 0 216 405 2404
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Kafkasya enstrümanı olan garmonu ustalıkla çalan Cengiz Berkün Living Room sahnesinde... Konservatuvardan mezun olduktan sonra İstanbul Kafkas Dance Company topluluğunda müzisyen olarak göreve başlayan Cengiz Berkün, dünyanın birçok ülkesinde festival ve konserlerde dans topluluklarında görev aldı. (Yunanistan, İspanya, Portekiz, Macaristan, Almanya, Fransa, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Singapur, Kanada.) Hala eğitmenliğe devam eden sanatçı, özel projeleriyle dinliyecileriyle buluşmaya devam ediyor.


Kerem Görsev Trio & Ayhan Sicimoğlu

Sanatçı: Perküsyon: Ayhan Sicimoğlu, Piyano: Kerem Görsev, Kontrbas: Kağan Yıldız, Davul: Ferit Odman, Vokal: Suami Ramirez.
Mekan: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Onat Kutlar Sahnesi, Gaziantep
Tarihi: 24.04.2014
Saat: 20:00
Web Adresi: www.keremgorsev.com
Etkinlik Bilgisi : Kerem Görsev Trio ve Ayhan Sicimoğlu latin cazı memleketin bir çok şehrine taşıyor. Grup bugün Gaziantep`te.


 
Albümlerin Ardındaki Öyküler
  | | | | |

Yüzyılı aşan caz tarihinin yapılmış ilk plak kaydını mutlaka merak etmişsinizdir. Hangi plaktır o, kimlerdir o müzisyenler, yıl kaçtır? İşte hepsinin cevabı aşağıda...

Bu içerik 2102 defa okunmuştur.

Dinlediğiniz müzikler tahmin edeceğiniz gibi caz tarihinin kaydedilen ilk plağının A ve B yüzünde yer alan One-Step ve B yüzünde yer alan Livery Stable Blues isim parçalardır.


Caz tarihinin kaydedilen ilk

plağı hangisidir, kimler

çaldı, nasıl bir müzikti?

New Orleans belki cazın doğduğu yer olabilir ama ilk caz plağı kaydedildiği yer kesinlikle New York.

Ünlü caz tarihçisi Marc Meyers geçtiğimiz haftalarda The Wall Street Journal`e yazdığı yazıda plağa kaydedilmiş ilk caz kaydı konusunda kesin ve açık bilgiler vererek müthiş bir iş yapmış oldu. Yazının girişindeki ilk cümle de onun zaten...

Bundan 95 yıl önce, 26 Şubat 1917 tarihinde, 5. Cadde ile 6. Avenue`nün kesiştiği Garmen District adıyla bilinen bölgedeki West 38th adresindeki binanın 12. katında (resimde görüdüğünüz) Victor Talking Machine Co. isimli adlı firmada adı Original Dixieland Jass Band olan bir grubun ilk kaydı yapıldı. Burası kayıt stüdyosu olarak düzenlenmiş bir yerdi.

Bina hala orada, resimde gördüğünüz gibi gayet sağlam duruyor ama ilk kaydı yapanların hiçbiri maalesef artık hayatta değil. Marc Meyers geçen yıl bu keşfi yapınca bina yönetimine başvurup böyle bir durum olduğunu ve binanın kayıt yapılan kısmını görmek istediğini belirtmiş. Yönetim de gerekli izni verince binanın içine girip zemin kattan başlayarak yük asansörüyle tüm katları tek tek çıkmaya başlamış. Bir yandan `bundan yaklaşık yüz yıl önce bu binada kayıt yapan New Orleans`lı beş beyaz genç acaba neler düşünüyordu` diyerek içinden geçiriyordu. Acaba çocuklar caz tarihinin ilk albümünü kaydetmekte olduklarının farkında mıydılar?

Kaydın yapıldığı kata gelince asansörden inip katın oldukça ağır giriş kapısını açmakta zorlandı. Kat bir çorap atölyesi olarak kullanılıyordu, her tarafta istiflenmiş çorap yığınları, balyalar filan. Burada bulunan şirketin sahibi bir Wall Street Journal muhabirinin niye burada olduğunu anlamaya çalışır gözlerle Marc Myers`a bakıyordu. Myers firmanın sahibine dönerek `niye burada olduğumu biliyor musun?` diye gizemli bir ses tonuyla sordu. Duyduğu gizemli sesten endişelenen işyeri sahibi telaşlanıp burada uzun yıllar önce bir cinayet işlendiğini, gazetecinin de bu olayı araştırdığını sanıp o panikle;

"Oh, hayır, bana söylemeyin sakın" diye inledi.

"Eğer burada birileri öldürülmüş olsa bile kesinlikle bunu bilmek istemiyorum, lütfen bana bunu söylemeyin, burada huzurlu bir şekilde çalışmak ve akşam eve gidince aynı huzurla uyumak istiyorum" dedi.

Adamın endişesini görünce gülmeye başlayan Meyers;

"Yo yo merak etme kötü bir şey olmadı, tabii eğer cazdan hoşlanmıyorsan o başka... Cazı sever misin?"

Adamın gözleri kocaman açılmış şaşkınlıkla bakıyordu,

"Evet" diye kekeledi...

"Eğer seviyorsan senin için durum iyi zira şimdi senin çalıştığın binanın bu katında caz tarihinin ilk caz kaydı yapıldı" dedi.

Neşe ve şaşkınlıkla zıplayan adam "Aman tanrım, ben cazı severim, evet, dinlerim, şaka mı yapıyorsun, gerçekten mi?" diye bağırıyordu...

Birlikte bir kaç dakika gülüşüp durudular. Marc sonra cebinden bir CD çıkarıp burada bir CD çalarının olup olmadığını sordu. İşyeri sahibi evet, bir tane var deyince Myers o gün burada kaydedilen albümün ilk iki parçası, yani One-Step ve Livery Stable Blues isimli kayıtları dinletti. Blues kayıtlarıydı.

Müzik katın içine yayılırken aradan geçen tam bir yüzyılın ardından bu odada yapılan ilk caz kayıtları belki yine aynı yerde yeniden ilk kez çınlıyordu. Her ikisi de sessizce çalan müziği dinlediler. Şirketin sahibi, "Bu duvarlar konuşabilseydi eğer hayal edebiliyor musunuz anlattıklarını" diye seslendi ve sordu;

"Kaç müzisyen varmış o gün?"

"Beş"

"Tanrım, resmen bir orkestraymış ve düşünebiliyor musunuz, bu duvarların arasında çalınmış, burada duyulmuş ve belki de son kez olmuştu..."

Çok doğru söylüyor diye düşündü içinden Myers. Caz tarihinin bu ilk kaydının yapıldığı mekanda onca yıl sonra aynı yerde yeniden bu müzikleri dinliyor olmak ne kadar romantik ve heyecan verici bir durum olmuştu kimbilir...

Cazkolik.com / 26 Şubat 2012, Pazar

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Gerçekten keyifli ve etkileyici..
tevfik uğurlu / 06.04.2012 11:06:51
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp