| | | | | | |
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Anasayfa Türk Caz Müzisyenleri Türk Caz Albümleri Cazkolik Röportajları Anketkolik Reklam
Cazkolik Yazarları Arto Peştemalcıgil Cenk Akyol Güzin Yalın Okan Aydın Sami Kısaoğlu Zekeriya Şen Zuhal Focan
Türkiye'nin Caz Takvimi

The Lason String Quartet - Türk Sazları Topluluğu

Mekan: The Seed, Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : The Lason String Quartet - Türk Sazları Topluluğu bu gece The Seed`de.


Bilge Susar Quartet

Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Bilge Susar Band bu akşam Nardis`te!


Al Di Meola Plays Beatles & More

Sanatçı: Gitar: Al Di Meola, Akordiyon: Fausto Beccalossi, Gitar: Peo Alfonsi, Bateri, perküsyon: Peter Kaszas, Sturcz String Quartet: Keman: Oláh Vimos, Keman: Szilágyi Péter, Viyola: Benko Gyula, Cello: Sturcz András
Mekan: Congressium, Söğütözü Cad. No:1/A Çankaya, Ankara
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Son 25 yılın enstrümantal müzik alanında belki de dünyanın en önemli ismi, bir gitar virtüözü, efsane bir müzisyen olan Al di Meola; rock, caz ve fusion dahil birçok tarzda dünyanın en saygın gitaristlerinden biri... Beatles & More ile ilk kez Türkiye’de Ankara Müzik Festivali`nde sahne alacak olan Al di Meola, kendi grubu ve Macar yaylı dörtlüsü ile inanılmaz bir geceye imza atacak.


50 Yılın Rock ve Caz Konseri: Emrehan Halıcı

Sanatçı: Sunucu: Enver Aysever
Mekan: ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu, Ankara
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Emrehan Halıcı ve arkadaşları, 50 Yılın Jazz ve Rock Müziği temasıyla verecekleri konserde, ODTÜ Sanat 15 kapsamında 17 Nisan`da Kültür ve Kongre Merkezi`nde sahne alıyor. Emrehan Halıcı ve müzisyen arkadaşları, 9. kez 50 Yılın Jazz ve Rock Müziği temasıyla ODTÜSanat 15`te bir araya geliyor. Sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinin sahne alacağı konserde Beatles, Nazareth, Dire Straits, Jeff Beck, Jaco Pastorius, Stevie Wonder, Electro Deluxe gibi müzik dünyasının efsane isimlerinin ve gruplarının unutulmaz parçalarıyla anılar tazelenecek. Festivalin heyecanla beklenen ve en çok ilgi gören etkinliği olma özelliğini taşıyan Emrehan Halıcı ve Ankara Müzisyenleri konserinin bu yılki sunucusu Enver Aysever... Yaklaşık iki saat sürecek konserde Emrehan Halıcı tüm gruplara davuluyla eşlik edecek.

Müzisyenler: Ali Aktan, Artun Ertürk, Aydın Kahya, Barış Gerekçi, Bilgin Canaz, Bulut Gülen, Canberk Hacıbaloğlu, Cem Tuncer, Çağın Çetinyürek, Doruk Gönentur, Ekin Eti, Emre Topak, Fatih Korkmaz, Fethi Okutan, Gürbüz Barlas, Hakan Ertek, Kaan Sönmez, Kemal Çiftçi, Levent Solakoğlu, Merve Tunç, Murat Bağcıoğlu, Muzaffer Nezihi Egelioğlu, Onur Aymergen, Onur Yüce, Özgür Abbak, Seda Bağcan, Serdar Yimsel, Su İdil, Süleyman Bağcıoğlu, Tayfun Kara, Uğur Ersoy, Uğur Karaman, Vecdi Mayda, Volkan İldinç, Emrehan Halıcı.


Hayal Kahvesi Shining Stars sunar: Radio Moscow

Mekan: Hayal Kahvesi, Beyoğlu
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 22:00
Web Adresi: http://www.hayalkahvesi.com
Etkinlik Bilgisi : Hayal Kahvesi`nde bu gece Radio Moscow Ankara ve İzmir sonrasında İstanbul`da.


Selen Beytekin

Mekan: FerahFeza, Kemankeş Cad. No: 31/5 Karaköy
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : 1987 doğumlu Selen Beytekin, 8 yaşında klasik piyano eğitimi almaya başladı. Piyanist Ergican Saydam ile çalıştı. 2008 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında müziğe olan ilgisi ile amatör olarak piyano çalıp, şarkı söylerken İlham Gencer ile tesadüfen bir tango gecesinde tanıştıktan sonra, 2007 yılında ilk kez Q Jazz Bar’da kendi programını yapmaya başladı. Daha sonra Aşkın Arsunan & The Blue Print Project ile çalışmaya başlayan Selen Beytekin; Volkan Öktem, Şenova Ülker, Eylem Pelit, İmer Demirer, Ricci Benson, Tony Jones, Aycan Teztel gibi birçok müzisyen ile çalıştı. Şimdi ise İTÜ’de Mimarlık Master’ı yaparken aynı zamanda müzik çalışmalarına devam etmekte. Bu gece sevilen caz standartları ile sizlere keyifli bir gece geçirtecek. Giriş: 40 TL


Sanat Deliorman ve Caz Biraderleri

Sanatçı: Nezih Yeşilnil (b), Sanat Deliorman (v), Tümer Uluçınar (g), Berkan Tilavel (d)
Mekan: Alt Caz / İstiklal Cad. Tomtom Mah. Acara Sok. No.5/B Galatasaray Tel: 0 212 244 8567
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 22.00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/6
Etkinlik Bilgisi : Yeniden faaliyete kaldığı yerden başlayan Alt Caz bu gece Sanat Deliorman ve Caz Biraderleri projesiyle Sanat Deliorman`ı ağırlıyor.


Bavyera Radyo Oda Orkestrası

Mekan: İş Sanat, 4. Levent
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.issanat.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Repertuvarı klasik eserlerin yanı sıra romantik, modern ve avangart dönemlerin hem tanınmış hem de az bilinen eserlerini kapsayan topluluk, sadece çok yönlülüğü ile değil aynı zamanda engin müzikal duyarlılığıyla birleşen dinamizm ve virtöüzitesiyle de dinleyicilerini büyülemekte. Alman basının "enfes tınısı" ve "nefes kesen parlaklığı" için övgüyle bahsettiği orkestra gecede, Mozart`ın yapıtlarını dinamik yorumlarıyla tanınan Alman kemancı Frank Peter Zimmermann`a eşlik edecek. 1990 Accademia Musicale Chigiana birinciliğine sahip usta kemancının aynı zamanda çok sayıda ödüllü kaydı da bulunuyor.


Carmen Souza

Mekan: Babylon
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 23:30
Web Adresi: http://www.babylon.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Caz vokalisti Carmen Souza yeniden Türkiye`de...


Flamenco Reina

Mekan: Maya Cüneyt Türel Sahnesi, İstanbul
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Şarkının trajik gücü, gitarın dalgaları… Bunları bir anafor gibi kendisinde toplayan ve dışarıya veren bedenler… Sonunda hepsinin bir olup yarattıkları ortak ruh… Sanki bir tür, dibe doğru gidiş… Sonra yukarıya çıkış. Dalgalanmalar, açılıp kapanmalar… Bir tür, insanlık hali… Ama başka türlü bir “hal”… Özel bir ruh hali. Flamenko olma hali… “Anima Flamenco”.


Blues Perişan Radyo programı

Sanatçı: Michael Bloomfield
Mekan: Rock FM 94.5
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 22.00
Web Adresi: http://www.rockfm.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Blues gitarının ABD`deki ilk beyaz ustası Michael Bloomfield`ı 15 Şubat 1981`de, 37 yaşındayken yitirmiştik. Siyahlarla beyazların bir arada müzik yapmasını sağlayıp, ırkçılığa bir tokat atan öncü gitaristin 33. ölüm yıldönümünde çıkan "From His Head To His Heart To Hands" albümü daha önce yayınlanmamış stüdyo ve konser kayıtlarını da barındıran 3 CD`lik ciddi bir antoloji niteliğinde. Bu albümden seçmeler Aptülika`nın hazırlayıp, sunduğu Blues Perişan radyo programında.


 
Albümlerin Ardındaki Öyküler
  | | | | |

Yüzyılı aşan caz tarihinin yapılmış ilk plak kaydını mutlaka merak etmişsinizdir. Hangi plaktır o, kimlerdir o müzisyenler, yıl kaçtır? İşte hepsinin cevabı aşağıda...

Bu içerik 2079 defa okunmuştur.

Dinlediğiniz müzikler tahmin edeceğiniz gibi caz tarihinin kaydedilen ilk plağının A ve B yüzünde yer alan One-Step ve B yüzünde yer alan Livery Stable Blues isim parçalardır.


Caz tarihinin kaydedilen ilk

plağı hangisidir, kimler

çaldı, nasıl bir müzikti?

New Orleans belki cazın doğduğu yer olabilir ama ilk caz plağı kaydedildiği yer kesinlikle New York.

Ünlü caz tarihçisi Marc Meyers geçtiğimiz haftalarda The Wall Street Journal`e yazdığı yazıda plağa kaydedilmiş ilk caz kaydı konusunda kesin ve açık bilgiler vererek müthiş bir iş yapmış oldu. Yazının girişindeki ilk cümle de onun zaten...

Bundan 95 yıl önce, 26 Şubat 1917 tarihinde, 5. Cadde ile 6. Avenue`nün kesiştiği Garmen District adıyla bilinen bölgedeki West 38th adresindeki binanın 12. katında (resimde görüdüğünüz) Victor Talking Machine Co. isimli adlı firmada adı Original Dixieland Jass Band olan bir grubun ilk kaydı yapıldı. Burası kayıt stüdyosu olarak düzenlenmiş bir yerdi.

Bina hala orada, resimde gördüğünüz gibi gayet sağlam duruyor ama ilk kaydı yapanların hiçbiri maalesef artık hayatta değil. Marc Meyers geçen yıl bu keşfi yapınca bina yönetimine başvurup böyle bir durum olduğunu ve binanın kayıt yapılan kısmını görmek istediğini belirtmiş. Yönetim de gerekli izni verince binanın içine girip zemin kattan başlayarak yük asansörüyle tüm katları tek tek çıkmaya başlamış. Bir yandan `bundan yaklaşık yüz yıl önce bu binada kayıt yapan New Orleans`lı beş beyaz genç acaba neler düşünüyordu` diyerek içinden geçiriyordu. Acaba çocuklar caz tarihinin ilk albümünü kaydetmekte olduklarının farkında mıydılar?

Kaydın yapıldığı kata gelince asansörden inip katın oldukça ağır giriş kapısını açmakta zorlandı. Kat bir çorap atölyesi olarak kullanılıyordu, her tarafta istiflenmiş çorap yığınları, balyalar filan. Burada bulunan şirketin sahibi bir Wall Street Journal muhabirinin niye burada olduğunu anlamaya çalışır gözlerle Marc Myers`a bakıyordu. Myers firmanın sahibine dönerek `niye burada olduğumu biliyor musun?` diye gizemli bir ses tonuyla sordu. Duyduğu gizemli sesten endişelenen işyeri sahibi telaşlanıp burada uzun yıllar önce bir cinayet işlendiğini, gazetecinin de bu olayı araştırdığını sanıp o panikle;

"Oh, hayır, bana söylemeyin sakın" diye inledi.

"Eğer burada birileri öldürülmüş olsa bile kesinlikle bunu bilmek istemiyorum, lütfen bana bunu söylemeyin, burada huzurlu bir şekilde çalışmak ve akşam eve gidince aynı huzurla uyumak istiyorum" dedi.

Adamın endişesini görünce gülmeye başlayan Meyers;

"Yo yo merak etme kötü bir şey olmadı, tabii eğer cazdan hoşlanmıyorsan o başka... Cazı sever misin?"

Adamın gözleri kocaman açılmış şaşkınlıkla bakıyordu,

"Evet" diye kekeledi...

"Eğer seviyorsan senin için durum iyi zira şimdi senin çalıştığın binanın bu katında caz tarihinin ilk caz kaydı yapıldı" dedi.

Neşe ve şaşkınlıkla zıplayan adam "Aman tanrım, ben cazı severim, evet, dinlerim, şaka mı yapıyorsun, gerçekten mi?" diye bağırıyordu...

Birlikte bir kaç dakika gülüşüp durudular. Marc sonra cebinden bir CD çıkarıp burada bir CD çalarının olup olmadığını sordu. İşyeri sahibi evet, bir tane var deyince Myers o gün burada kaydedilen albümün ilk iki parçası, yani One-Step ve Livery Stable Blues isimli kayıtları dinletti. Blues kayıtlarıydı.

Müzik katın içine yayılırken aradan geçen tam bir yüzyılın ardından bu odada yapılan ilk caz kayıtları belki yine aynı yerde yeniden ilk kez çınlıyordu. Her ikisi de sessizce çalan müziği dinlediler. Şirketin sahibi, "Bu duvarlar konuşabilseydi eğer hayal edebiliyor musunuz anlattıklarını" diye seslendi ve sordu;

"Kaç müzisyen varmış o gün?"

"Beş"

"Tanrım, resmen bir orkestraymış ve düşünebiliyor musunuz, bu duvarların arasında çalınmış, burada duyulmuş ve belki de son kez olmuştu..."

Çok doğru söylüyor diye düşündü içinden Myers. Caz tarihinin bu ilk kaydının yapıldığı mekanda onca yıl sonra aynı yerde yeniden bu müzikleri dinliyor olmak ne kadar romantik ve heyecan verici bir durum olmuştu kimbilir...

Cazkolik.com / 26 Şubat 2012, Pazar

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Gerçekten keyifli ve etkileyici..
tevfik uğurlu / 06.04.2012 11:06:51
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp