Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Baba Zula & Murat Meriç

Mekan: Uniq İstanbul, Glass Room, Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, Tel: 0 212 286 0391
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Şehrine yeni etkinlik salonu Glass Room Uniq Hall`de kasım ayında faaliyetine başladı. Konser ve tiyatro etkinlikleriyle adından sözettirecek Glass Room`da bu akşam Baba Zula ve Murat Meriç`i dinlemek mümkün.


Ediz Hafızoğlu Nazdrave 13

Mekan: Hiçhane, Konya
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Cazdan rock n roll`a, deneysel müzikten Balkan müziğine birbirinden farklı tarzlarda çalışan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz ay `Nazdrave` 13 albüm lansman konserini Zorlu PSM Studio`da yapmıştı. Hafızoğlu `Nazdrave` 13 kapsamında June Pub Ankara`da, Hiçhane Konya`da ve Peyote Eskişehir`de dinleyiciyle buluşacak.

 


XXF Very Very French Festival: Amadou & Mariam

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : U2, Blur, Coldplay ve David Gilmour gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında Renault ana partnerliğinde, 23 Kasım Perşembe günü saat 21.30`da Babylon`da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor. "Welcome To Mali" ile 52. Grammy Ödülleri`nde "En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü" ödülüne aday gösterilen Amadou & Mariam, 2009 Nobel Barış Ödülleri`nde ve 2010 FIFA Dünya Kupası`nın açılış töreninde performans sergiledi.


Lisa Ekhdal Konseri

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, İş Kuleleri, 4. Levent
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ta caz serisi, İskandinavya`nın büyülü seslerinden Lisa Ekdahl ile başlıyor. 1971 yılında Stockholm`de dünyaya gelen sanatçı, İsveçli caz üçlüsü ``The Peter Nordahl Trio`` ile küçük caz kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Henüz 22 yaşındayken çıkardığı ilk solo albümü "Lisa Ekdahl" ile dört kere platin satış rakamlarına ulaşan ve üç dalda Grammy Ödülü`ne layık görülen sanatçı, 1994 tarihli hiti "Vem Vet" ile üne kavuştu. Ekdahl, İsveççe kaydettiği ilk üç albümünün ardından üç başarılı İngilizce albümle dünyaya açıldı. 2001 yılında çıkardığı 6. albümü ``Lisa Ekdahl Sings Salvador Poe`` ile bossa nova janrına yönelen şarkıcı, Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok beğenildi ve altın satış rakamlarına ulaştı. Bossa nova tarzını kırılgan ve çocuksu sesiyle harmanlayan Ekdahl 2016 yılında Famna Jorden isimli albümünü hayranlarıyla buluşturdu.


Funda Sezer Band

Sanatçı: Funda Sezer (v), Baki Duyarlar (p), Kağan Yıldız (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü`nden mezun olan Funda Sezer, müzik aşkını uzun yıllar korolarda söyleyerek, çeşitli projelerde yer alarak ve kendi projelerini üreterek yaşattı. Donovon Mixon ve Randy Esen`den uzun yıllar dersler aldı. Daha önce Fundolatino ve Fundo`s Swings projeleriyle çeşitli mekanlarda sahne alan Funda Sezer, bu gece sizlere hem caz standartlarından hem de bossa novalardan oluşan bir program sunacak.


 
Ali Haluk İmeryüz
 

25. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin pek "görünmeyen" güzelliklerini arkadaşımız Ali Haluk İmeryüz kaleme aldı.

 2229 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku   |   Sonraki  

Cazkolik Shop İlhan Erşahin`s İstanbul Sessions "İstanbul Underground" CD satışta.
Satın Al!

Festivalin pek “görünmeyen” güzellikleri...

25. Akbank Caz Festivali’ne sayılı günler kala, festivalin programına biraz daha yakından göz atma fırsatı buldum. Ve festivallerde sık yapılan bir “hata” yahut “haksızlığın” önüne geçmek için hemen kısa bir yazı yazmaya karar verdim.

* * *

Malum, programda yeni projeleriyle sahne alan sanatçılar arasında belli isimler öne çıkıyor. Grup/proje liderlikleri, geçmişten gelen etkileri, popülerlikleri vb. bazı isimler için doğal olarak bir avantaj. Bunda şaşıracak ya da kınanacak bir durum yok... ama liderlerin yanında gruplara yakından baktığınızda, çok değerli bazı isimlerin, caz tarihinin önemli başka icracılarının ya da genç yeteneklerin hiç anılmadığını görüyorsunuz, üzülüyorsunuz.

* * *

Festivalde sahne alacak yeni projenin icracıları, proje liderinin eşlikçileri konumundaki bu değerli müzisyenler, aslında her biri önemli işlere imza atmış “liderler”. Ayrıca “projenin kimyası”na bağlı olarak bütün müzisyenler eş değerde rol oynayabiliyor. Grup icrasına, organik bağlantılara, emprovizasyona, interaksiyona vb. bağlı bir müzikal alanda tüm müzisyenler/eşlikçiler çok özgün çıkışlar gerçekleştirebiliyor.
Fazla uzatmayalım, 21 Ekim-1 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde gözümüze çarpan ve duyurularda adı anılmayan bazı önemli müzisyenlere dair ipuçları vermekle yetinelim:

* * *

Festival’de 21 Ekim günü Babylon’un Bomonti’deki yeni mekanında saat 21.30’da sahne alacak Dave Douglas Quintet, kulakları yenilikçi seslere açık müzikseverler için çok şeyler vadediyor. Daha önce Tiny Bell Trio’suyla Cemal Reşit Rey sahnesinde canlı olarak dinlediğimiz trompetçi Douglas’ın yeni projesinde alto saksofondaki isim Jon Irabagon, avangart caz tutkunlarının yakından bildiği müzisyenlerden. Özellikle “Mostly Other People Do The Killing” (MOPDTK) projesinde trompetçi Peter Evans ile birlikte sınırları zorlayan, caz tarihine neşeli göndermelerde bulunan sanatçı, son yıllarda yenilikçi birçok projede öne çıkan isimler arasında yer alıyor. Bunlar arasında, Anthony Braxton okulundan gelerek caz gitarında önemli işlere imza atan Mary Halvorson’un projeleriyle birlikte, kendisinin piyanist Kris Davis, basçı Reuben Radding ve davulcu Jeff Davis’le birlikte oluşturduğu Ridd Quartet gibi projeler de yer alıyor. 2008 Theleonious Monk Saksofon Yarışması’nın birincisi Filipin kökenli sanatçının liderliğini yaptığı kendi albümlerinde ise Tom Harrell, Ralph Alessi, Barry Altschul, Mark Helias gibi birçok usta müzisyen yer alıyor.

Photo: Eve Trojanov

Dave Douglas Quintet’te kontrbasta dinleyeceğimiz Linda Oh da cazın genç yetenekleri arasında öne çıkan bir diğer isim. Özellikle Douglas’ın kurucusu ve sürdürücüsü olduğu “Greenleaf Music”ten yayınlanan “Initial Here” albümünde, kulağımızın pasını gideren şaşırtıcı besteleri vardı. Piyanoda Fabian Almazan, tenor saksafonda Dayna Stephens, davulda -D. Douglas Quintet’in bir diğer ismi- Rudy Royston ile birlikte kaydedilen albümün ardından Oh, bu yıl “Sun Pictures” adıyla yeni albümünü de çıkardı. Malezya kökenli müzisyen, festivalde sadece Douglas Beşlisi’nde çalmayacak, 26 Ekim’de yine Babylon’da sahne alacak klarinetçi Oran Etkin’in “Gathering Light” projesinde de davulci Ziv Ravitz’le birlikte sahnede olacak. Oh’un yer alacağı her iki projede de müziğin “Ortadoğu tadları” taşıyacağını, klezmer havalarının Etkin’in ve Douglas’ın bestelerinde özel bir yeri olduğunu hatırlatalım.

* * *

Festivaldeki diğer gruplara ve eşlikçilere baktığımızda, hiçbir şekilde atlanmaması gereken projeler arasında usta saksofoncu David Murray’in “Flowers for Memo” projesinin de olduğunu görüyoruz. Grupta eskilerden tromboncu Craig Harris (Muhal Richard Abrams, Sun Ra Arkestra, Henry Threadgill vb.), kontrbasta Jaribu Shahid (Art Ensemble of Chicago, Evan Parker vb.), yenilerden piyanist Orrin Evans, davulcu Nasheet Waits gibi çok büyük yetenekler var. Hangi birini tanıtalım, en iyisi “Flowers for Albert”in ünlü bestecisi Murray, “Flowers for Memo”da yine muhteşem bir grupla birlikte neler döktürecek gidip yerinde tanık olalım.

* * *

Çok uzatmadan bir trioyla bağlayalım. Programa detaylı bakınca gördük ve şaşırdık; 27 Ekim 2015 günü saat 21:30’da Tünel’de Nardis’in sahnesinde Aaron Goldberg Trio sahne alacak. Son yıllarda hepsi de Sunnyside etiketilye çıkan, sırasıyla “Worlds”, “Home”, “Yes!” ve “The Now” albümleriyle “modern ana akım piyano trio” denince harikalar yaratan bir isme ve basta Reuben Rogers, davulda Gregory Hutchinson’dan oluşan üst düzey ekibine, küçük bir sahnede tek gece yer verilmesi “zorlu” bir durum.

* * *

Joshua Redman Quartet’ten Joshua Redman’ı çıkararak da ulaşabileceğiniz bu trio; piyano, bas ve davul arasında Bill Evans’tan beri gelen hassas dokunuşlara biraz Latin, biraz Doğu havaları katarak önemli işlere imza atıyor. Brad Mehldau, Enrico Pieranunzi gibi trioları seviyorsanız, Aaron Goldberg Trio’yu sakın kaçırmayın. Yıllar önce yine küçük bir sahnede, Ortaköy’de, Kurt Rosenwinkel’le birlikte dinlemiş, hayran kalmıştık...

* * *

Goldberg’in “Worlds” albümünden lirik bir güzellik “Lambada de Serpente” ile bitirelim ve iyi festivaller, kulağınızın hep yeni ve yenilikçi seslerle dolacağı güzel günler dileyelim:

Ali Haluk İmeryüz
alihaluk@gmail.com
Twitter: @alihalukimeryuz

Cazkolik.com / 09 Ekim 2015, Cuma

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp