Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Asena Akan

Mekan: Jazz Company, Talimhane, Taksim
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : "İstanbul`un İzleri" albümünden şarkılar ve yeni bestelerle Asena Akan bu akşam Taksim Jazz Company`de.


Ezgi Aktan

Mekan: Kuzguncuk Sanat, Kuzguncuk No:85 (Rez: 0 553 228 4463)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Son albümünden şarkılarla Ezgi Aktan bu akşam Kuzguncuk Sanat`ta.


27. Akbank Caz Festivali: Sattas

Mekan: Moda Sahnesi, Moda, Kadıköy
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Türkiye`nin tek reggae grubu Sattas bu akşam şarkılarıyla Moda Sahnesi`nde.


Sibel Demir Band

Sanatçı: Sibel Demir vo, Janusz Szprot p, Murat Ulus b, Burak Durman d.
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Sibel Demir İstanbul`da doğdu. Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Koro Şarkıcılığı bölümünde başladı. Aynı okulun Opera bölümünde lisans öğrenimine devam etti. Rezonans, Borusan ve Sirene Korolarında yer aldı. Opera öğrenimine devam ederken caza ilgi duydu. Sibel Köse ile caz vokal çalıştı. İÜ Devlet Konservatuvarı mezuniyetinden sonra 2016 Nardis Jazz Club vokal yarışmasında Pulawy Jazz Workshop ödülü kazandı. Klasik şan ve caz vokal çalışmalarını sürdüren Sibel Demir 17 Kasım`da Houseband eşliğinde Ankara`da SAMM`s bistro da...


27. Akbank Caz Festivali: Midnight Session: DJ Nomad

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 23:59
Etkinlik Bilgisi : Bu akşam Ephemerals konserinin ardından DJ setinin başına DJ Nomad geçecek.


Luis Ernesto Gomez & Latin Jazz Band

Sanatçı: Luis Ernesto Gomez (vo, tumba), Gülseren Gomez (vo, perc), Semih Sural (tp), Michel Lotz (keyb), Osmar Jose Lara (b), Riccardo Marenghi (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Dünya müziklerinin Latin yorumları, kendi besteleri, sımsıcak ritimler, görselliğin büyüsü, işitselliğin doruğa ulaşması... Müziğin ki Latin Amerika`dan Afrika`ya, Afrika`dan Avrupa`ya ve bize evrenselliğin birleştirdiği bir şanson`dan fado`ya, cumbia`dan salsa`ya, afrocuban`dan latin caza, böylesi hayat bulup şahlanıp içinize aktığı, seyircininse tüm bu ayinin bir parçası olarak inanılmazı yaşayıp en çekingenin dahi kıpır kıpır eşlikte bulunduğu şölen. İzlemek mi, dinlemek mi, yetersiz, yaşanır. Luis Ernesto Gomez, Paris’te yıllarca Arturo Sandoval, Danny Brillant, Yuri Buenaventura gibi ünlü Latin sanatçılarıyla çalmış 28 senedir sahnede olan uluslararası tumba ustası. Gülseren Yıldırım Gomez ise 2005 yılında Eurovision`a katılmış, 400 milyon kişi tarafından dinlenmiş, konservatuarı Paris’te bitirmiş, 20 senedir, çok dilde şarkı söyleyen, özel bir ses sanatçısı, perküsyoncu ve danscı. Gülseren ve Luis’in bugüne kadar Türkiye, Fransa ve Avrupa’da yayınlanmış 11 adet CD çalışması bulunuyor. Bestelerini de içeren bu albümler, dünya müziklerinin eski ve yeni yorumlarının yanı sıra kendilerine özgü tarzı yansıtıyor. Giriş: 50 TL.


Shake

Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Shake bu akşam Bova Sahne`de.


Dünyanın Kemanları Festivali: Ortadoğunun Kadim Geleneği

Sanatçı: Cihat Aşkın, Parisa Arscoloni, Behrang Hoscami, Aşkın Ensemble
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın kemanları festivalinin son konserinde kemancı Cihat Aşkın`ı yine bu coğrafyanın usta virtüözleriyle birlikte dinleyebilirsiniz.


27. Akbank Caz Festivali: Ephemerals

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : 27. Akbank Caz Festivali bu akşam Babylon sahnesinde son konserlerinde Ephemerals ile devam ediyor.


Flapper Swing

Sanatçı: Nevin Hetmanek (v), Tamer Temel (sax), Erhan Erbelger (g), Tomas Hetmanek (g), Volkan Topakoğlu (b)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Flapper Swing, Django Reinhardt ve Sidney Bechet`nin izinden giden akustik bir caz manouche grubudur. İki manouche gitar, kontrbas, soprano saksofon ve vokalden oluşan Flapper Swing, quintet formunda sahne alır. Repertuarlarında D. Reinhardt besteleri ve 1920-30`ların caz standartlarına yer veren grup dinleyicilerine o dönemin eşsiz atmosferini yaşatır. Giriş: 40 TL.


 
Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz!
 

(Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) Barney Bigard / Barney Wilen / Lou Levy / Howard McGhee / Lee Young

 22430 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |  

Lee Young Amerikalı davulcudur. Hayatı boyunca alkolizmle boğuşan ünlü saksafoncu ağabeyi Lester Young`un aksine bir Yeşilaycı olan ve uzun bir yaşam süren Lee Young New Orleans`ta dünyaya geldi. Babası Willis ve kızkardeşi Irma da müzisyendi. Young ailesi 1920 yılında Minneapolis`e taşındı ve Lee burada birkaç enstrüman çalmayı öğrendikten sonra davulda karar kıldı. 1920`lerde Lester ve Irma`yla birlikte karnaval gösterilerine katıldı; daha sonra yine ailesiyle birlikte Los Angeles`a yerleşen Lee Young burada bir yandan liseye devam ederken diğer yandan kızkardeşiyle birlikte dans maratonlarında çaldı. 1934 yılından itibaren Buck Clayton, Fats Waller, Eddie Barefield, ve Mutt Carey gibi isimlerle çalıştı ve 23 yaşında Fats Waller`in davulcusu olarak ilk plak kayıtlarını yaptı. Ayrıca MGM`de stüdyo müzisyeni olarak çalıştı ve kısa bir süre de Lionel Hampton`la birlikte çaldı.

* * *

1941 yılında Nat "King" Cole`la ilk olarak plak kaydı yapan Lee Young, yine aynı yıl ağabeyi Lester`le bir grup kurdu ve grup ertesi yıl New York`un Café Society kulübünde sahne aldı. 1940`lar boyunca Dinah Washington ve Ivie Anderson gibi şarkıcılara da eşlik eden Young ayrıca piyanist Mel Powell, Benny Goodman ve Lionel Hampton`la birlikte çaldı; 1944 ve 1946 yıllarında Norman Granz`in Jazz at the Philharmonic turnelerine katıldı. Aslında Young Granz`i cazla tanıştıran ve onun Jazz at the Philharmonic`i yaratmasını sağlayan kişidir. 1937 yılında onunla bir tenis kortunda tanışmış ve performanslarıyla Granz`i oldukça etkilemiştir.

* * *

1953 yılında Nat "King" Cole`un trio`sunun full-time davulcusu olan ve bu pozisyonunu 1962 yılına dek sürdüren Lee Young, 1964 yılından itibaren müzik endüstrisinde prodüktör ve yönetici olarak çalışmaya başladı (Vee-Jay ve Motown Records adına). Kısa bir aktörlük tecrübesi de olan Lee Young 1950`lerin sonlarında 3 filmde rol aldı, ki bunlardan en bilineni W.C. Handy`nin hayatını konu alan St. Louis Blues filmidir.
Dizzy Gillespie, Fats Navarro ve Idrees Sulieman ile birlikte ilk bebop trompetçilerinden biridir. Hızlı parmakları ve yüksek nota çalabilme kapasitesiyle tanınmıştır. Fats Navarro`yla birlikte genç hard bop trompetçileri üzerinde yarattıkları etkiyse pek bilinmez.

* * *

Tulsa, Oklahoma`da doğup Detroit`te büyüyen McGhee önce klarnet ve tenor saksafon çalmayı öğrenir, daha sonra da trompete geçer. 1936-1940 yılları arasında yerel gruplarda çalışır, 1941 yılındaysa Detroit`teki Club Congo`da kendi grubunu yönetir. Kısa bir süre Lionel Hampton`la çalıştıktan sonra Andy Kirk`ün grubuna katılır ve onunla "McGhee Special" adındaki ilk plağını kaydeder. Bu arada Minton`s Playhouse ve Monroe`s Uptown House`daki efsanevi bop session`larına katılarak stilini modernize eder ve Dizzy Gillespie`ninkine yaklaştırır. 1942-1943 yılları arasında Charlie Barnet`le çalıştıktan sonra yeniden Kirk`e döner (ki burada Fats Navarro`yla birlikte çalacaktır), yine kısa sürelerle Georgie Auld ve Count Basie orkestralarında yer alır ve 1945 yılında Los Angeles`ta Coleman Hawkins`in grubuna katılır. Artık tamamıyle modern tarzda çalmaktadır. Hawkins`le birlikte yaptığı ve swing`den bop`a geçişi temsil eden "Stuffy," "Rifftide," ve "Hollywood Stampede" gibi kayıtlar birer klasik olacaktır. Yine Hawkins`le birlikte "The Crimson Canary" filminde görünen McGhee, 1946-1947 yıllarında Dial plak şirketi adına Hollywood`da Charlie Parker`la da kayıtlar yapar. Bu kayıtlardan 29 Temmuz 1946 tarihli olanı caz tarihinde müstesna bir yere sahiptir, zira "Lover Man" parçasının kaydı esnasında fenalaşan Charlie Parker birkaç saat sonra Camarillo akıl hastanesine kaldırılacak ve sonraki 6 ayını burada geçirecektir. Hastaneden çıktıktan sonra 26 Şubat 1947`deki Dial session`ı için yeniden Howard McGhee`yle stüdyoya giren Charlie Parker bu kez "Relaxin at Camarillo" çalmaktadır. Yine bu session`da çalınan "Cheers", "Carvin the Bird" ve "Stupendous" parçalarıysa McGhee tarafından bestelenmiştir.

* * *

1947 Mart`ında Charlie Parker`la birlikte Los Angeles`ta bir kulüpte sahne alan Howard McGhee, aynı yıl New York`a dönerek James Moody, Milt Jackson ve Ray Brown`la Dial adına, Leo Parker`la da Savoy adına kayıtlar yapar. Daha sonra Jazz at the Philharmonic (JATP) turnesine katılır ve 1948 yılındaki Paris Caz Festivali`nde sahne alır. Yine aynı yıl Fats Navarro`yla birlikte Blue Note adına yaptığı kayıt caz tarihine geçmiştir. 1950`lerin büyük bölümünü uyuşturucu problemi yüzünden müzikten uzak geçiren McGhee, 1960`larda yeniden ortaya çıkarak birçok George Wein prodüksiyonunda yer alır. 1960-1961 döneminde Felsted, Bethlehem, Contemporary, ve Black Lion şirketleri adına, 1962 yılındaysa United Artists adına güçlü kayıtlar yaptıktan sonra, 1966`daki bir big band kaydı istisnası dışında yeniden ortadan kaybolur. Howard McGhee`nin müzikteki son aktif dönemi 1976-1979 yılları arasıdır, ancak bu dönemde artık büyük oranda untulmuştur ve pek az kişi onun Fats Navarro ve Clifford Brown`la olan bağından haberdardır. (Not: Howard McGhee Roy Eldridge`le Clifford Brown`u etkileyen Fats Navarro arasındaki "kayıp halka" olarak kabul edilmektedir.)

* * *

Howard McGhee diskografisi: Lider / Yardımcı lider olarak: 1945: Howard Mc Ghee on Dial - The Complete Sessions with James Moody, Dodo Marmarosa, Hank Jones,Milt Jackson, Ray Brown, J. C. Heard, 1948: Howard McGhee 1948 with Fats Navarro, Billy Eckstine, Jimmy Heath, Hank Jones, Ray Brown, 1948: Howard McGhee & Milt Jackson, 1955: The Bop Master with Pepper Adams, Duke Jordan, Tommy Flanagan, Sahib Shihab, Ron Carter, Percy Heath, 1956: Life is just a bowl of cherries Howard McGhee, 1961: Maggie`s Back in Town (Contemporary), 1961: Sharp Edge (Black Lion) with George Coleman, Junior Mance, Jimmy Cobb, 1961: Together Again!!!! - with Teddy Edwards - (Contemporary), 1963: House Warmin`! (Argo), 1976: Just Be There (Steeplechase) with Horace Parlan, Kenny Clarke, 1978: Home Run (Storyville), 1979: Wise in Time (Storyville). Sideman olarak: James Moody ile, Cookin` the Blues (Argo, 1961), Don Patterson ile, Boppin` & Burnin` (Prestige, 1968).
"Lou Levy birbiriyle uyumsuz gibi gözüken iki şeydir: Bebop piyanisti arketipi ve şarkıcılar için mümkün olan en uyumlu eşlikçi." Kanadalı müzik eleştirmeni Gene Lees`in bu sözlerle tanımladığı Lou Levy (asıl adı Louis A. Levy) 5 Mart 1928`de Chicago`da Yahudi bir aileden dünyaya geldi ve 12 yaşında piyano çalmaya başladı. Erken dönem idolleri Art Tatum ve Bud Powell`di. 1940`larda yetişen tüm gençler gibi bebop tarzına hayran olan Levy 1945 yılında, henüz 17 yaşındayken Geogie Auld`un grubuyla ilk profesyonel çalışmasını yaptı; bunu Sarah Vaughan, Chubby Jackson (1947–1948), Boyd Raeburn, Woody Herman`s Second Herd (1948–1950) ve Tommy Dorsey`le (1950) yaptığı çalışmalar takip etti. Tommy Dorsey kendisine şu sözlerle kapıyı gösterdi: "İyi çalıyorsun evlat, ama benim grubum için değil." Hikayeyi anlatan Gene Lees`e göre Levy`nin bu konuyla ilgili yorumu şuydu: "Haklıydı, yaptığımı kendim sevmemiştim ve o da sevmemişti." Lou Levy bir daha asla kovulmadı. 1950`lerin başlarında iki yıllığına cazı bir kenara bırakarak Minneapolis`e yerleşen ve tıbbi dergi yayıncılığı işinde çalışan Lou Levy, müziğe geri dönmesi yolunda aldığı sayısız teklif sonucu 1954 yılında Chicago`nun Blue Note kulübünde solo piyanist olarak çalışmaya başladı ve trompetçi Al Porcino`nun (ki Woody Herman orkestrasıyla birlikte aynı kulüpte sahne alıyordu) kendi kayıt cihazıyla yaptığı 15-20 kadar Lou Levy solo performans kaydı kısa sürede müzisyenler arasında efsane oldu. 1955 yılında Los Angeles`a yerleşen Levy Conte Candoli, Stan Getz ve Shorty Rogers gibi isimlerle birlikte çalmaya başladı; ayrıca şarkıcı Peggy Lee`yle 18 yıl sürecek bir birlikteliğe start verdi. Bu noktadan itibaren mükemmel bir şarkıcı eşlikçisi olarak şöhret yapacaktı. İdollerinden Lester Young gibi Lou Levy de bir müzisyenin çaldığı parçanın sözlerini bilmesi gerektiğine inanıyordu. Los Angeles`a yerleştikten sonra stüdyoların demirbaşı olan sanatçı June Christy, Anita O`Day, Lena Home, Nancy Wilson, Tony Bennett ve Frank Sinatra gibi şarkıcılarla çalıştı; ayrıca Terry Gibbs ve Benny Goodman`ın orkestralarında ve Charlie Parker sololarının orkestrasyonlarını icra eden Supersax grubunda çaldı. Levy ayrıca Nocturne, RCA, Jubilee, Philips ve Verve etiketleriyle kendi adına da kayıtlar yaptı.

* * *

Hayatının son 18 yılında şarkıcı Pinky Winters`la çalışan Lou Levy, bu birlikteliği özel hayatına da taşıdı. 23 Ocak 2001`de Dana Point, California`da kalp krizi sonucu hayata veda eden Levy için son sözü André Previn`e bırakalım: "Meslektaşlarınca daima takdir edilen ancak maalesef kitlelerin, ki bunlar arasında cazseverler de var, görmezden geldiği Lou Levy büyük bir müzisyendir. Piyanoya yaklaşımında kendine güven, yoğunluk ve konsantrasyonun yanısıra mizah duygusu ve şovmenlik de üst seviyededir."

Lou Levy diskografisi: Lider olarak: Jazz in Hollywood 1954, A Most Musical Fella 1956, Jazz in Four Colors 1956, Solo Scene 1956, Piano Playhouse 1957, A Touch of Class 1970s "The Kid`s Got Ears!" (1982), Lunacy (1992), Ya Know (1993), By Myself (1995). Sideman olarak: Dee Dee Bridgewater ile, Dear Ella (1997), June Christy ile, Impromptu (1977), Ella Fitzgerald ile, Ella in Rome: The Birthday Concert (1958, released 1988) Ella Swings Lightly (1958) Ella Fitzgerald Sings the George and Ira Gershwin Songbook (1959) Get Happy! (1959) Ella in Hollywood (1961) Ella Returns to Berlin (1961) Clap Hands, Here Comes Charlie! (1961), Peggy Lee ile, Black Coffee (1956), Sonny Stitt ile, Sonny Stitt Blows the Blues (Verve, 1959) Saxophone Supremacy (Verve, 1959) Sonny Stitt Swings the Most (Verve, 1959) Sonny Stitt - Previously Unreleased Recordings (Verve, 1960 [1973]).
1958 kışında Miles Davis`in grubuyla birlikte Club Saint Germain`de sahne aldığı esnada solosunu bitiren Barney Wilen saksafonunu çengelinden ayırarak bara gelir, bir içki ısmarlar ve şöyle konuşur: "Miles`ın demin bana ne dediğini biliyor musun? Dedi ki: `Bu korkunç notaları çalmaktan neden vazgeçmiyorsun?" Daha sonra yeniden sahneye dönen Wilen o notaları çalmaya devam eder. Güçlü bir egoya sahip olan Barney`nin hakkından gelmek için kelimelerden fazlası gerekmektedir. (Mike Zwerin`in Sons of Miles serisinin Barney Wilen`a ayrılan bölümünden alınmıştır.) 4 Mart 1937`de Fransa`nın Nice şehrinde doğan Barney Wilen`in diş hekimliğinden gelme bir mucit olan babası Amerikalı, annesiyse Fransızdır. Çocukluğunun büyük bölümünü Fransız Rivierası`nda geçiren Wilen, annesinin yakın arkadaşı olan şair Blaise Cendrars`ın teşvikiyle müzisyen olmaya karar verir. 1950`lerin başlarında Nice`te caz çalınan bir gençlik kulübü açar ve burada her gece sahne alarak yeteneğini geliştirir; kariyerindeki esas patlamayıysa 1950`lerin ortalarında Paris`e yerleştikten sonra yapacaktır. Burada Club St. Germain`de Bud Powell, Benny Golson, Miles Davis ve J.J. Johnson gibi ünlü Amerikalı müzisyenlerle birlikte sahne alır ve yine Miles Davis`le birlikte bir Louis Malle filmi olan "Ascenseur pour l`Échafaud"nun soundtrack`inde çalar (1957). 1959`da Kenny Clarke`la birlikte "Un Témoin Dans la Ville" ve "Jazz sur scène" adlarındaki iki soundtrack çalışmasını yapar ve iki yıl sonra da Art Blakey ve Thelonious Monk`la birlikte Roger Vadim`in "Les Liaisons Dangereuses" fiminin soundtrack`inde çalar. 1960`larda rock`la ilgilenmeye başlayan ve psychedelic ilaç taraftarı ünlü psikolog Timothy Leary`ye ithafen "Dear Prof. Leary" (1968) adlı bir albüm kaydeden Barney Wilen, 1970`lerin başlarında da film yapımcıları, müzisyenler ve gazetecilerden oluşan bir grupla pigme müziğini kaydetme amaçlı bir Afrika seferine çıkar. 6 yıl sürecek olan bu proje muhtelif sebeplerden başarısızlığa uğrayacak ve pigmelere asla ulaşılamayacaktır.

* * *

Tekrar Nice`e dönen Wilen Moko adında bir punk rock grubu kurar ve performanslarını bu grupla sürdürür; ayrıca Fransız tarzı bir "Jazzmobile" organizasyonu oluşturarak müziği merkezden uzakta yaşayan insanlarla buluşturur. Bu konsept daha sonra "Zapmobile" adı altında Paris`e taşınacaktır. Tiyatroyla da ilgilenen Barney Wilen, "Charlie Parker`in saksafonunu arama" konulu bir dizi skeçten oluşan bir müzikal komedi yaratır. 1980 ve 90`larda yeniden Fransız filmleri için müzik yazma işine döner ve 1990`ların ortalarında piyanist Laurent de Wilde`le birlikte bebop tarzı bir grupta çalar. Barney Wilen 25 Mayıs 1996`da Paris`te kanser sonucu hayata veda eder. 1987 yılında Fransız mizah kitabı sanatçısı Jacques de Loustal ve yazar Philippe Paringaux "bande dessinée" adlı çizgi dizilerinde Barney et la note bleue ("Barney and the blue note") karakteriyle Barney Wilen`a saygılarını sunmuşlardır.

Barney Wilen diskografisi: Lider olarak: 1957: Tilt - Vogue Swing, 1958: Jazz sur Seine - Philips, 1959: Barney - RCA, 1959: Un témoin dans la ville - Fontana, 1962: Jazz Soundtrack From Mental Cruelty - Decca, 1966: Zodiac Suite - Vogue, 1968: Dear Prof. Leary - MPS Records, 1968: Auto Jazz: Tragic Destiny of Lorenzo Bandini, 1972: Moshi - Saravah, 1975: Free Jazz - Mouloudji, 1986: Flashback - Paris Jazz Corner, 1987: La note bleue, 1987: French Ballads, 1989: Wild Dogs of the Ruwenzori, 1990: Paris Moods - Alfa Jazz, 1991: Sanctuary, 1991: Modern nostalgie (Starbust Forever), 1992: Dream time - Deux, 1992: Aigre-douce - Alfa global, 1993: Essential Ballads, 1993: Talisman, 1993: Inside nitty = Gritty - Venus, 1994: Barney Wilen Quartet, New York Romance, 1994: The Osaka concert, 1995: Passione. Sideman olarak: Art Blakey & the Jazz Messengers ile, 1959 Les Liaisons Dangereuses 1960, Original Soundtrack 1959 : Paris Jam Session - Fontana, Miles Davis ile; 1957 Miles Davis And Barney Wilen Quartet - Carlyne 1958 : Ascenseur pour l`échafaud - Polygram/Fontana, John Lewis ile, 1956 : Afternoon in Paris - Atlantic, Bud Powell ile, 1959 : Cookin` at Saint-Germain 57-59 - Mythic Sound 1961 : Pianology - Moon, Martial Solal ile, 1958 : Martial Solal et son Grand Orchestre - Swing
Albany Leon "Barney" Bigard New Orleans doğumlu Amerikalı klarnetçidir. Creole bir aileden doğdu ve Lorenzo Tio Jr. ve Luis "Papa" Tio`dan klarnet dersleri aldı. Enstrümanını New Orleans resmi geçitlerinde çalan Bigard başlangıçta bir tenor saksafoncu olarak tanınmıştı. New Orleans`ta birkaç grupta çalışan sanatçı, ilk çalmaya başladığında berbat bir tona sahip olduğunu ve bu yüzden diğer müzisyenlerin kendisine "the Snake Charmer" (yılan oynatıcı) olarak hitap ettiklerini anlatır. Bu ifade mükemmel bir ironi teşkil eder, zira Bigard daha sonra caz tarihinin en zengin ve mükemmel tona sahip klarnetçilerinden biri olarak anılmıştır.

* * *

1924 sonlarında Joe `King` Oliver`in çağrısıyla Chicago`ya giderek onun grubuna katılan Barney Bigard, 1927 yılına kadar kaldığı bu grupta daha ziyade tenor saksafon çaldı ve büyük bir lirizmle icra ettiği bu enstrümanla Oliver`in "Someday Sweetheart" gibi hit plaklarına katkıda bulundu. Chicago`da bulunduğu esnada Oliver`in yanısıra Jelly Roll Morton, Johnny Dodds ve Louis Armstrong gibi isimlerle de kayıtlar yapan Bigard, özellikle Morton`un efsanevi Red Hot Peppers grubuyla "Sidewalk Bues" ve "Dead Man Blues" gibi önemli plaklar doldurdu. 1927 yılında kısa bir süre Charles Elgar`s Creole Orchestra ve Luis Russell Orchestra ile çalışan sanatçı, aynı yılın Aralık ayında orkestranın New Orleans doğumlu basçısı Wellman Braud`dan aldığı teklif üzerine Duke Ellington`un grubuna katıldı. Orkestranın şöhretinin doruğunda olduğu 1927-1942 yılları arasında genellikle klarnet ve bazen de tenor saksafonla katkı sağlayan Barney Bigard, aralarında "Mood Indigo" ve "The Mooche" gibi Ellington klasiklerinin de yer aldığı birçok plak kaydında çaldı. Duke Ellington "Music Is My Mistress" adlı otobiyografisinde Bigard`ın katkısını şu sözlerle anlatır: "Bigard son derece orijinal ve yaratıcı bir klarnetçidir ve orkestramıza karakteristik ses kimliklerinden birini kazandırmıştır."

* * *

Orkestrada yer aldığı son yıllarında çıktığı bir Avrupa turnesinde (Nisan 1939) Paris`te ünlü çingene gitarist Django Reinhardt`la kayıt yapma olanağı da bulan Barney Bigard, 14 yıllık yoğun ve yorucu turne hayatının ardından 1942 yılı ortalarında Ellington orkestrasından ayrılarak Los Angeles`a yerleşti ve sonraki 5 yıl boyunca burada bir yandan çeşitli gruplarda klarnet çalarken (ki efsanevi New Orleans`lı tromboncu Kid Ory`nin Creole orkestrası bunlardan biridir), öte yandan Hollywood filmlerinin soundtrack`lerinde yer aldı. 1947 yılında Louis Armstrong, Kid Ory, Billie Holiday gibi önemli isimlerin yer aldıkları "New Orleans" filminde Armstrong liderliğindeki bir all-star grubunda klarnet çalarken gözüktü. Aynı yıl Armstrong`un turne grubu Louis Armstrong All-Stars`a katıldı ve 1955 yılına kadar kaldığı grubun "Satch Plays Fats" ve "Satch Plays W.C. Handy" albümlerinde çaldı. 1950`lerin kalan bölümünde genellikle Los Angeles civarında kendi grubuyla ve Ben Pollack`ın grubuyla çalıştı; 1958 yılında Nat King Cole, Ella Fitzgerald, Pearl Bailey ve Eartha Kitt`le birlikte "St. Louis Blues" filminde yer aldı. 1958-1959 yıllarında Cozy Cole`un big band`inde çalışan Barney Bigard, 1960 Nisan`ında yeniden All-Stars`a katılarak grubun Afrika turnesinde yer aldı; 1961 Nisan`ındaysa Armstrong ve Ellington`un tarihi önemdeki albüm kaydında çaldı. 1962`den sonrasını yarı emekli pozisyonunda geçiren Bigard yine de bazı klasik caz revival gruplarında çaldı, Earl Hines`la kayıt yaptı, bazı televizyon şovlarında yer aldı ve Nice Caz Festivali`nde sahne aldı. Ocak 1968`de Chicago`lu piyanist Art Hodes`le Delmark Records adına bir albüm kaydeden Barney Bigard, 17 Haziran 1980`de Culver City, California`da hayata veda etti. Barney Bigard`ın "With Louis and The Duke" adlı bir otobiyografisi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca ünlü Ellington standartı "Mood Indigo"nun yardımcı bestecisi olarak anılmaktadır.

Seçilmiş Barney Bigard diskografisi: Jelly Roll Morton Birth of the Hot: The Classic Chicago Red Hot Peppers Sessions, 1926-1927, The Okeh Ellington (Columbia Jazz Masterpieces series, 2-CD album, Bigard with the Ellington band, 1928-1930, The Musical Genius of Duke Ellington, Bigard with Ellington band in compilation that spans Duke`s whole career, from 1927 to 1967, and Bigard`s 14 years with the band. Satch Plays Fats (Columbia, 1955), Louis Armstrong & Duke Ellington The Great Summit/The Master Takes, Barney Bigard & Art Hodes Bucket`s Got a Hole In It.

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu.
Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi.
Sadece caz değil, pop, R&B, Soul ve Rock; kısaca müzik dünyasına uzun yıllar yön veren iki Türk Ertegün Kardeşler`i gerçekte ne kadar tanıyoruz?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Roland Hanna > Okay Temiz (arşiv) > Wardell Gray (arşiv) > Herlin Riley > Clyde Lombardi > Lew Soloff » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Bobby Durham > Jutta Hipp > Bill Mays > Nelson Boyd > Eddie Locke » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Ray Bryant > Don Pullen > Michel Petrucciani » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Donald Byrd > Ray Nance > McCoy Tyner > Dodo Marmarosa > Sonny Greer > Phineas Newborn, Jr. > Curtis Fuller » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Zoot Sims > Clifford Brown > Booker Ervin > Lou Donaldson > Phil Woods > Azar Lawrence » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Don Byas / Jesse Drakes / Sonny Criss / Odean Pope / Jimmy Heath / Warne Marsh / George Wallington » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Thelonious Monk / Art Tatum » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) Antonio Hart / Mark Helias / Lincoln Goines » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Jack Costanzo / Shadow Wilson / Red Rodney / John Gilmore / Roy Campbell » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Elvin Jones / Craig Harris / Baby Face Willette / Cat Anderson / Mel Torme / Julian Cannonball Adderley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jim Beard / Sonny Sharrock / Kenny Drew / Bennie Maupin / Kenny Dorham / Art Pepper » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ`da Bayram sonrası özel piyano haftası > Sir George Shearing > Oscar Peterson > Bill Evans > Duke Pearson > Cedar Walton (Özel) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Don Redman > Kevin Mahagony > Kenny Burrell > Elmer Crumbley > Billy Kilson > Charlie Shavers > Sonny Simmons » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Junior Cook > Richie Kamuca > Jon Faddis > Annie Ross > Charlie Persip > Dale Fielder > Nnenna Freelon » Eugene Wright > Albert `Tootie` Heath » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Red Garland > Sidney Bechet > Ellis Larkins > Jackie McLean > Kai Winding » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charlie Irvis > Arthur Blythe > Red Nichols > Tania Maria > Pee Wee Hunt > Carla Bley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Toots Thielemans > Percy Heath > Richard Groove Holmes > Jamie Merritt > Ron Carter » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charles Mingus > Jimmie Noone > Joe Henderson > Earl Bostic > Jimmy Giufre > Connie Kay > Blossom Dearie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Richard Davis > Walt Dickerson > Buster Williams > Leon Parker > Lionell Hampton > Mundell Love » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Duke Jordan > Booker Little > Scott LaFaro > Gene Ramey > Stanley Turrentine > Gerry Mulligan > Freddie Hubbard » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mart Riff Mole > Sir Charles Thompson > Roy Haynes > Shirley Scott > Charles Lloyd > Tommy Flanagan ve bizatihi Arto Peştemalcıgil > Nat King Cole » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Rene Thomas > Dave Pell > Dexter Gordon > Svend Asmussen > Mart Barrett > Eddie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Butler > David Murray > Bobby Jaspar > Tadd Dameron > Rex Stewart > Johnny Carisi > Michel Legrand » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Okay Temiz > Tex Beneke > Wardell Gray > Stefano Di Batista > Nathan Davies > Bill Doggett > Buddy De Franco » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ronnie Scott > Jeannie Lee > Roy Eldridge > Bobby Hackett > Joe "Tricky Sam" Nanton > Stan Getz > Snooky Young > George Brunies > Norwood "Pony" Poindexter > Bill Evans » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jason Moran > J.J. Johnson > Gary Burton > Julius Hemphill > Benny Golson > Stephane Grapelli > Henri Texier » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Gene Krupa > Aldo Romano > Big Sit Catlett > Al Foster > Horace Parlan > Jimi Cobb » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Heny "Red" Allen > Thurman Barker > Kenny Clarke > William Parker > Wilbur De Paris > Roland Shannon Jackson > Joe Pass » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Kid Ory > John Scofield > Bunk Johnson > Earl Hines > Danilo Perez > Lewis Nash » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > John Ore > Harold Land > Bob Brookmeyer > Larry Willis > Panama Francis > John Pattitucci > Chet Baker » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Brubeck Özel Haftası (Yazının ilk bölümü 10 Aralık Pazartesi, ikinci bölümü ise 12 Aralık Çarşamba yayında olacak) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Franklyn Melrose > Michel Portal > Gigi Gryce > Billy Hart > Johnny Dyani > Jimmy Lyons > Wynton Kelly » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Tommy Dorsey > Geoffrey Keezer > Coleman Hawkins > Jimmy Kneepper > Ray Drummond > Serge Chaloff > Paul Desmond » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Sam Jones > Hampton Hawes > Billy Bauer > Gus Johnson > Dolo Cooker > Roswell Rudd > Don Cherry » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Diego Urcola > Arturo Sandoval > Howard Rumsey > Don Byron > Mugsy Spainer > Paul Bley > Khalil El`Zabar » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dizzy Gillespie (Hafta boyunca yayında) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Palle Danielsson / Roy Hargrove / Cozy Cole / Anita O`Day / Alphonse Picou / Eddie Harris / Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Holland / Phil Urso / Von Freeman / Steve Swallow / Jimmy Blanton / Sammy Price / Papa Jo Jones » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Fats Navarro / Sam Rivers / Gary Bartz / Bud Powell / Kenny Kirkland / David Kikoski / Oscar Pettiford » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark / John Coltrane » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ernie Henry / Meade Lux Lewis / Albert Mangelsdorf / Charles `Buddy` Bolden / Sonny Rollins / Wilbur Ware / George Mraz » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Lester Young / Charlie Parker » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jack Teagarden / Art Farmer / Lex Humphries / Martial Solal / Alphonso Trent / Wayne Shorter / Clifford Jarvis » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Abbey Lincoln / Rahsaan Roland Kirk / Bennett Lester "Benny" Carter / Jack DeJohnette / Arnett Cobb / Russell Procope / Harold "Doc" West » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Hank Jones / Louis Armstrong » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Wright / Lee Morgan / Tomasz Stanko / Paul Gonsalves / Leroy Vinnegar / Alan Dawson / Sadik Hakim » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ahmad Jamal / Rhoda Scott / Mike Maineiri / Eric Watson / Louie Bellson / Hank Mobley / Louis Thomas Jordan » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali » Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz! > Ray Bauduc / Gaetano Lombardo / Eric Dolphy / Lalo Schifrin / Hermeto Pascoal / Milt Hinton / Frank Lowe
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp