Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Burak Sülünbaz
 

Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı.

 4550 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Alman besteci ve piyanist Julia Hülsmann ilk albümünü 1997 yılında kurduğu triosu ile Bit Records`dan yayınlamıştı. Ardından, ACT firması için kaydettiği albümler geldi. 2008`de "The End of Summer" albümü nedeniyle ECM ile tanıştığında oldukça olumlu eleştriler almıştı. Bu ünlü firmada kaydedilen iki albüm sonrası grubun soundunu değiştirmeyi isteyen Hülsmann önce yola bir vokalle devam etmeyi düşünmüş ama sonra, 2007`de bir festivalde tanıştığı Tom Arthurs`un Berlin`e taşınmasıyla ikili birlikte çalışma kararı almış. Bu albümün Tom Arthurs için önemi ise 15 yaşındayken dinleyip sevdiği Kenny Wheeler ve John Taylor`ın "Azimuth" albümünü hayata geçiren ECM ile yollarının kesişiyor olmasıymış. "Quartet müziği yapmak bir piyanist açısından önemli bir deneyim, zira, kimi zaman trompet ana melodiyi çalarken geride piyanoya doğaçlama için daha fazla alan kalıyor" diyor Hülsmann.

Son albümüne gelirsek…

"In Full View" albümü, hızla yol alırken bir an durup geri çekilerek genele şöyle bir gözatıp değerlendirmek gibi düşünülebilir. Kimbilir, belki de yeni birinin gruba dahil oluşu bakış açısını değiştirdi ve yeni bir perspektif getirdi.

* * *

Müziklerine dörtlü olarak devam ediyorlar ama zaman zaman trio öğeleri de hem albümlerinde, hem de konser performanslarında hissediliyor. Manfred Eicher`in grubun müziklerinin olgunlaşması için sabırla bekleyip onlara güvendiğini, daha önceki albümlerinden çok farklı bir müzik yapmakta oldukları ve bu müziklerinin ECM geneline bakıldığında farklı bir yerde olduğundan bahsettiğini, parçaların uzun-kısa, hızlı ve yavaş oluşlarından çok içerdikleri duyguya odaklanıldığını düşündüğünü öğreniyoruz.

Julia Hülsmann`ın Akbank Sanat konserine dair notlar…

Topluluğun Akbank Sanat konseri son albümdeki sıralamaya göre başladı, ilk parça, Tom Arthurs`un akıcı eşliğiyle kurgulanan Quicksilver`dı. Hülsmann`ın piyanonun tuşlarıyla kurduğu zarif temas ve dikkat çeken güçlü oto kontrol ile müziğini sakinlik ve formel disiplinle icra etmesi oldukça etkileyiciydi.

* * *

Konser, son albümündeki parçaların yanısıra kimi müzisyenlere ithafen yazılan bestelerden oluşsa da önceki albümlerine dair kısa notlar düşmekte fayda var. Hülsmann`ın müziğini önceki albümden bilenler özellikle "The End of Summer"dan bir Seal bestesi olan doksanların unutulmazı "Kiss From a Rose"u derhal hatırlayacaktır. Grup parçada çok derin bir duygu yaratmayı iyi başarıyordu. Aslında, Seal gibi etkileyici bir vokalistin sesini duymamanın yarattığı boşluğu Hülsmann farklı tonal değerler taşıyan icrasıyla gidermeyi başarırken diğer enstrümanlar da bütünün parçası olma konusunda şaşırtıcı hünerler sergiliyordu.

* * *

Konserin ikincisi parçası Dunkel ismi gibi `dark` bir çalışmaydı. Yine ana melodi trompet üzerinden yürürken Hülsmann parçanın hemen hemen tamamında piyanonun tuşlarına alt ve üst tonlarda sadece üç nota için dokunuyordu. Bana göre, ekibe yeni katılan genç bir trompetçiye parça içinde verilen bu etkin rol müzikal dilini geliştirmesi bakımından hayli kıymetli olmalı.

* * *

Konser albümden birbirini takip eden iki Marc Muellbauer bestesi; önce "Forever Old" ve ardından "Gleim" ile devam etti. "Gleim"da davulcu Heinrich Köbberling`in fırçaları hem eline, hem de davul kasnağına vurarak yakaladığı ilginç ritim çok hoştu. Takiben dinlediğimiz parça ise, 1950`li yıllarda New York`a taşınarak büyük bir başarı öyküsüne imza atan ama üstünde oluşan baskıya dayanamayıp müzik yerine terziliği tercih eden Alman kadın piyanist Jutta Hipp`e ithaf ettiği bestesiydi. Bu parça, klasik piyano triosu ve trompetin aynı anda ve birbirinden bağımsız doğaçlamalarıyla yaşamın inişli çıkışlı karmaşasına göndermeler yapan bir müzik olarak algılandı. Kanadalı sanatçı Leslie Feist`in bestesi olan "The Water" son albümde trio olarak kaydedilmişti, önceki albümlerden biliyoruz ki Hülsmann parçalara yeniden hayat vermeyi seviyor ve bunu trio formatında yeniden düzenleyerek oldukça iyi başarıyor. "The Water"ın orjinali indie rock türünde kabul edilse de formu caza uyarlamaya oldukça müsait. Lirik bir anlatıma sahip olan "The Water"ın melodisi oldukça akıcı. Müzikseverler bu parçayı her nerede duyarsa mutlaka şöyle bir durup `bu melodiyi nerde duydum` diyordur.

* * *

Tam bu noktada Hülsmann`ın müziğinin köklerine inersek eğer bizzat kendisi parça seçimlerini hazırlarken oldukça titiz bir araştırma içinde olduğundan bahseder. Avrupalı caz müzisyenlerinin çoğunun yolu klasik müzikle kesişmiştir. Hülsmann`ın yolunu aydınlatan ışık ise Bach, Satie ve Rus besteci Sergei Porkofiev olmuştur. Etkilendikleri arasında pop öğeler ve İngilizlerin dünya müziğine en değerli armağanlarından The Police`de yer almakta. Üzerinde etkisi olan diğer isimlerse Don Grolnick, Bill Evans ve Alman müziğinin en büyük değerlerinden biri kabul ettiği Paul Hindemith`dir.

* * *

Son olarak, yeni albümü "In Full View"ın tanıtım turnesi için geldiği ülkemizde Temmuz`da yayınlamayı planladığı quartet albümünde Theo Bleckmann`ın vokaliyle müziğine yeni bir soluk kazandıracağı quartet + vokal formatına geçeceği haberini vermek isterim. Çıkacak albümde Theo Bleckmann`ın daha önce Fumio Yusada ile yaptığı çalışmada repertuvarında yer alan Alman besteci Kurt Weill`in eserleri yeniden düzenleniyor. Hülsmann`a göre Weill bir Alman besteci olarak fazla tanınmıyor olabilir ama birçok müzikal için besteleri iyi bilinir. Bunların en önemlisiye ünlü "Mack the Knife"dır. Görüyoruz ki, Julia Hülsmann`ın her projesi birbirinden farklı şekillenen, müzikal yaşamı daha bir çok güzel albümle bizlere ulaşacak ve umarım kendisini yeniden Türkiye`de izleme şansı bulacağımız harika bir müzisyen.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 07 Mart 2014, Cuma

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp