Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Aşk ve Hüzündür İstanbul

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İş Kuleleri
Tarihi: 11 Aralık.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul, edebiyatımızın usta şairlerinin dizeleriyle İş Sanat sahnesinde resmedilecek. Atilla Birkiye`nin hazırladığı, Mehmet Birkiye`nin sahneye uyguladığı dinleti, eski bir iskeleyi imleyen dekorda ve Serdar Yalçın`ın müzik yönetmenliğinde izleyicilere sunulacak. Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Can Yücel, Nâzım Hikmet, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday gibi kalemlerin İstanbul`a dair en güzel şiirlerini usta oyuncular Tilbe Saran ve Hakan Gerçek seslendirecek. Şiirlere, Sema Subaşı akordeonu, Turgut Aktaş da klarneti ile eşlik edecek. 2012 yılında kaybettiğimiz duayen oyuncu Cüneyt Türel`in anısına sahnelenecek `Aşk ve Hüzündür İstanbul` başlıklı dinleti, 11 Aralık, Pazartesi akşamı saat 20.30`da İş Sanat`ta.


 
Burak Sülünbaz
 

"Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı.

 3351 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik olarak her fırsatta değindiğimiz konulardan biri hayli kabarık sosyal gündem nedeniyle bir çok güzel konseri kaçırdığımız gerçeğidir. Kendimize edindiğimiz misyonlardan biri de yetişebildiğimiz kadarıyla hepsi birbirinden farklı ve önemli ismi ağırlayan bu konserleri izlemek ve Cazkolik üzerinde geleceğe aktıralacak Türkçe bir arşive dönüştürmek. Sözgelimi, birazdan okuyacağınız konser arkadaşımız Burak Sülünbaz`ın 26 Mart akşamı Pera Müzesi`nin sanat eserleriyle dolu etkileyici ortamında Polonya ile Türkiye`nin 600. yılı nedeniyle yıl boyunca gerçekleşecek bir çok etkinlikten biri olan genç piyanist Marcin Masecki konseri ve sanatçıyla yaptığı mini görüşme oldu. Hem sanatçının müziği hem söyledikleri hayli dikkat çekici.


Caz, yüzde yüz sıkıcı bir

müzik!

Marcin Wasilevski ve Leszek Mozdzer ile başlayan Polonyalı piyanistlerle müzikal yolculuğuma bu kez eşlik eden Marcin Masecki belki onlar kadar göz önünde biri değil ama kesinlikle çarpıcı biri. Masecki, genç yaşını usta icrasıyla birleştirerek içindeki klasik müzik tutkusunu cazla bütünleştiren farklı bir müzisyen. 1982 doğumlu olmasına rağmen yirminin üzerinde albümü var ve birçok projede de yer alıyor (ki bu yaşta bu sayıda albüm aslında üzerinde ayrıca durulması gereken bir detay). Aslına bakarsanız, onu Bach çalarken izlediğimde çaldıkça açılan ve keyfi yerine gelen genç bir virtüöz gördüm. Masecki`yi ilk kez Arvo Part bestesi seslendirirken dinlemiştim ve öyle ki, yaşadığım duygu yoğunluğunu gerçekten sizinde benim gibi hissetmenizi çok isterdim.

Masecki, yaptığı müziğin altını fikirleriyle dolduran, yaptığı her işi birkaç notayla da olsa hissettiren bir müzisyen. Müziğini şekillendiren çıkış noktaları ve farklı bir ateşleme mekanizması var. Son projesi Polonezy`de on kişiden oluşan orkestrasına şeflik ederken Polonez müziğini yeniden canlandırma çabası dikkate değer. Ona göre Polonez müziği artık balolarda çalınmıyor ve işgal dönemindeki vatanseverlerin hissettiği değerin şimdilerde pek karşılığı yok, artık bu müzik sadece lise müsamereleriyle Chopin resitallerinde duyulabiliyor dersek yalan değil. Aslında, her Polonyalı nasıl dans edileceğini bilir ve bu onların doğasında var. Bu yeni manifesto, yani en karakteristik lehçe, müzik formunu modernleştirmeye yönelik ilgi eksikliği Maceski`nin son projesinin temelindeki ana fikri oluşturmuş. Proje, kalabalık bir ekiple çalınması gerektiği için maliyetli görünebilir ama oldukça eğlenceli bir orkestra olduğu için de yoğun ilgi görmüş ve birçok yerde konser vermişler.

* * *

Maceski`nin Berklee `de geçirdiği yıllar onun birlikte çalıştığı müzisyenler ve gelecekteki eşi vokalist Candelaria Saenz Valiente`le tanışmasına yol açmış. Birlikte şu anda yeni doğan bebekleri nedeniyle ara verdikleri Paris Tetris isimli grubu kurmuşlar. Dinleyenlerin ya sevecekleri ya da sevmeyecekleri, kendi kelimeleriyle ifade etmek gerekirse deneysel, avangart punk diye tanımladığı müzikleri Paris Tetris ile hayata geçirmişler.

Tablolar arasında Masecki ve Scarlatti

26 Mart akşamı Pera Müzesi`nde dinleyiciler müzenin ikinci katında yeralan sergi salonunda Osmanlı şehzadelerini anlatan tabloların huzurunda Polonya ile Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yılı için düzenlenen kültür etkinliklerinin ilk ayağında Domenico Scarlatti`nin bestelerini solo piyano çalan Masecki`nin performansına tanıklık etti. Konser, Masecki`nin kendi sözleriyle Scarlatti bestelerini doğaçlamalar çerçevesindeki hırçın yorumlarını içeriyordu. Kesin olarak sanki konserin genelinde parçalar bariz biçimde Bach kokuyordu. Parçalar, kimi zaman kendi kendimize mırıldanır gibi dingin, kimi zaman piyanoyla kan ter içinde kavga edercesine yorucu, hırpalayıcı icra edildi. Masecki bu konuda artık estetik ve kulak okşayan piyano melodilerinden bıktığından, dinleyiciyi uyandırma, sarsma vakti geldiğinden bahsediyor. Bu riskli bir tutumdu ama konser dinleyicilerin bunalmasına izin vermeyecek bir süre aldı ve konser bitiminde kimi yüzlerde ferahlamış olmanın mutluluğu bariz okunuyordu. Genç sanatçının kendine güvenen ve dahası meydan okuyan tavrı sadece müzik çevresinin ve dinleyicilerin değil, daha geniş çevrelerin de dikkatini çekmeye aday belli ki.

Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik

Biliyoruz, tahrik edici bir başlık, belki de yazıyı okumayan bir kısım cazseveri kızdıracak bir iddia. Konser sonrası kısa bir süre sohbet etme imkanı bulduğum Masecki`yi daha iyi tanımak ve Cazkolik okurlarına daha iyi anlatabilmek birkaç soru yönelttim. Türkiye`ye ilk defa gelen Masecki Pera Müzesi`nin atmosferini ve ne kadar iyi ağırlandığını anlatırken konu halen haberi sitede yayında olan ve son dönem Avrupa`nın dikkat çeken festivallerinden 12 Points`den açıldı. Masecki "12 Points" konseri için özel hazırlık yaptığını, her performansının bir öncekinden daha iyisi olmasını istediğini anlattı. Bu gece Scarlatti bestelerini kendine göre yorumlarken 12 Points için bu çerçevenin dışında bir konsept hazırladığını söyledi. Kendisini cazda mı klasikte mi daha iyi hissettiğini sorduğumda aslında iki tür arasında varolan kesin sınırlardan hiç keyif almadığından ama bir tür seçmek gerekirse klasik müzikte kendini daha iyi ifade ettiğinden sözetti ancak söylediğine göre funk gruplarında bas çaldığı ve hatta bazı projelerde şeflik yaptığı için ister istemez caz ile organik bağı olduğuna değinmekle birlikte caz müziğini yüzde yüz sıkıcı bulduğunu söylemekten de çekinmedi. Aslında, en ilgisini çeken, sıradışı ve fazla tanınmayan besteci ve piyanist Conlon Nancarrow`un mekanik piyanoyla yaptığı, insanın adeta bir makine gibi piyano çalmasına yöneltmesi olmuş.

Son not...

Bu gece izlediğimiz konser Pera Müzesi`nde gerçekleşecek farklı performansların habercisi. Bu yıl Polonya cazını keşfetmek isteyenler için güzel bir yıl olacak. Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı bir dijital platform olan culture.pl tarafından düzenlenen konserler dizisinde Soniamiki, Dretkoy, Mikrokolektyw ve Paula & Karol konserlerini yine Pera Müzesi salonlarında izleme imkanı bulacağız. Gerçekleşecek konserler konusunda bizi takip etmeye devam edin, yakında konserlerin isimlerini ve tarihlerini paylaşacağız. (Detaylı bilgi için bu linke tıklayın lütfen: http://turkiye.culture.pl/tr/artist/marcin-masecki)

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 05 Nisan 2014, Cumartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp