Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Esma Redzepova

Mekan: Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, Bakırköy
Tarihi: 06.05.2016
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.leylagenceropera.com
Etkinlik Bilgisi : Çingene müziklerinin kraliçesi Esma Redzepova Hıdırellez’de sevenleriyle buluşuyor. Çingeneler Kraliçesi, Roman Divası, Makedon Bülbülü, Balkan Azizesi ya da Kederli Rumeli Kızı hepsi 72 yaşında hala dünyayı dolaşıp müzik yapmaya devam eden Esma Redzepova’ya çıkıyor. Esma Redzepova Çingenelerin ve göçmenlerin yasal hakları için yıllarca mücadele etmiş, 2002 yılında Nobel Barış ödülüne aday gösterilmiştir. 5 öz 47 evlatlık 52 çocuk annesi Redzepova yardım amaçlı binlerce konser vermiş, Unicef tarafından ödüllendirilmiştir. Anne Türk baba Sırp Redzepova Üsküp doğumludur, 2003 Eurovision şarkı yarışmasında ülkesi Makedonya’yı temsil etmiştir. Olağanüstü sesi ile yorumladığı Balkan müziğinin yanısıra yardımsever ve duyarlı kişiliğiyle de gönüllerde taht kuran çingeneler kraliçesi Esma Redzepova & The Folk Masters 6 Mayıs 2016 Saat: 21.00’de Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde sevenlerine unutulmaz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor. Biletler, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi gişesinden ve www.biletix.com ‘dan temin edilebilir. Etkinlikler hakkında detaylı bilgi için www.leylagenceropera.com adresini ziyaret edebilir, 0 (212) 572 2070 den ulaşabilirsiniz.


İKSV Tiyatro Festivali kapsamında Dans Atölyesi

Sanatçı: Olivier Dubois yönetiminde.
Mekan: Mimar Sinan Üniversitesi Bomonti Kampüsü
Tarihi: 06.05.2016
Saat: 10:00
Etkinlik Bilgisi : 2014 yılından beri Ballet du Nord-Roubaix Devlet Koreografi Merkezi yönetmeni olan ünlü koreograf Olivier Dubois, koreografik bir eserin yaratılması aşamasını ve karşılaşılan zorlukları ele alan bir atölye düzenliyor.


Kerem Görsev Trio

Sanatçı: Kerem Görsev (p), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d).
Mekan: Trump Kültür ve Gösteri Merkezi, Mecidiyeköy
Tarihi: 06.05.2016
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Kerem Görsev bu akşam klasik triosuyla hem son albümü "Four Days"den parçalar hem bilinen standartlarla dolu bir geceyle İstanbullu cazseverlerle birlikte olacak. (Görsev`in "Four days" albümünü Cazkolik Shop`tan satın almak için tıklayın)


Mikrofon Senin! Jazz Open-Mic

Sanatçı: Çağrı Sertel (p), Ekin bilgin (b), Erdem Göymen (d), Elif Çağlar (Sunum).
Mekan: Tamirane, Uniq İstanbul Ayazağa Caddesi No:4C/109 Maslak Sarıyer, Istanbul, Türkiye
Tarihi: 06.05.2016
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.tamirane.com
Etkinlik Bilgisi : Jazz Open Mic Tamirane geceleri sürüyor. Bu gece yeni sesler, yeni deneyimler.


Funk Unit Les Ambassadeurs Konseri

Sanatçı: Yahya Dai - Saksofon, Cenk Soyak - Gitar, Barış Mert Peker - Keyboard, Taylan Cemgil - Bas Gitar, Olgun Açar - Davul, Ebru Selvikavak - Vokal.
Mekan: Swsissotel the Bosphorus, Les Ambassadeurs
Tarihi: 06.05.2016
Saat: 22.00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/T
Etkinlik Bilgisi : 2011 yılında Nils Landgren`in dünyaca ünlü grubundan esinlenerek kurulan Funk Unit 6 Mayıs Cuma akşamı Les Ambassadeurs`da!


 
Kendi Caz Kubbemiz
 

23. İstanbul Caz Festival programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı...

Bu içerik 8955 defa okunmuştur.

Mutluluk = Caz Festivali

23. İstanbul Caz Festival programı dün akşam düzenlenen geceyle basına duyuruldu. Cazkolik ekibi olarak biz de en ön sırada yerimizi almıştık. Festival ekibinin nasıl heyecan içinde olduğuna yakından tanık olduk. Ülke olarak yaşadığımız günlerin iç karartıcı hali malum, sadece ülke olarak mı, tüm coğrafyamız aynı şekilde ama karamsarlığın ve korkunun bulaşıcı halinden kurtulmak ve hayatımızın kontrolünü bir şekilde yeniden elimize almak zorundayız. Festivaller bunun için var. Konserler alanlarını aşan coşku, gece yıldızlara ulaşan notalar, parklara yayılan müzik herkesin geleceğe daha iyimser bakması için var. Dün, hepimiz bu sebep için ordaydık. Festival yönetimi bu nedenle bu yıl afişin tasarımını capcanlı renklerle, hayat fışkıran bir tasarımla yapmış. Baharı ve yazı kucaklamak için.

Festival 23 yaşında...

Bu yıl kapılarını 23. kez açacak İstanbul Caz Festivali bu yıl yirminin üzerinde mekânda iki yüzü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek yaklaşık elli konserle yaz aylarını rengarenk bir konser demetine dönüştürecek. Başta müziğin efsane isimlerinden Nile Rodgers ve grubu Chic olmak üzere, aralarında Damon Albarn & Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music), Kamasi Washington, Ernest Ranglin, Hugh Coltman, Joss Stone & Vintage Trouble ve Gregory Porter gibi caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak olan festival bu yıl da Anadolu yakasında “Parklarda Caz” ve “Gece Gezmesi” etkinliklerini gerçekleştirecek (geçen yıl bu son iki etkinliğin nasıl büyük bir coşkuyla geçtiğini bilenler kendini şimdiden hazırlasın). Festival programında bu yıl ayrıca ilk kez çocuklara yönelik bir etkinlik de yer alıyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı programda tüm gün boyunca konserler ve çeşitli atölyeler düzenlenecek, bunu da bir müjde olarak buradan iletmiş olalım.

İstanbul`un her noktasında, her kültürel dokusunda konser var...

Alman Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, bu yıl ilk kez festivalde kullanılacak Beykoz Kundura Fabrikası ile Bomontiada, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi, KüçükÇiftlik Park, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Salon İKSV, Uniq Açıkhava Sahnesi, Zorlu PSM Ana Tiyatro ve Drama Sahnesi gibi çeşitli mekanlar bu yıl festivale ev sahipliği yapacak. Geçen yıl gibi bu yıl da ücretsiz gerçekleşecek Fenerbahçe Parkı’ndaki “Parklarda Caz” ve Kadıköy Moda’nın farklı mekânlarındaki “Gece Gezmesi” konserleriyle caz müziği şehrin birçok noktasına ulaşacak.

Festivalin bu yılki yaşamboyu başarı ödüllerinin sahipleri cazın ve müziğin iki usta ismi Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran.

23. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü festivalin açılış gecesi usta müzisyenler Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a takdim edilecek. Her ikisi de altmışlı yılların başından itibaren cazın ve müziğin içinde olan bu iki önemli ustamız Türkiye müzik sahnesinin son elli yılına silinmez damgalarını vuran büyüklerimiz. Cazkolik`de iki ustamızla yapacağımız söyleşi ve radyo programlarını ileriki günlerde size ayrıca duyuracağız.

Bu yaz bizi hangi konserler bekliyor!

Africa Express sunar

Eski ve yeni üyeleriyle Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası, Damon Albarn ve konuk sanatçılar

27 Haziran Pazartesi, 21.30, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Damon Albarn, Lil’ Silva ve Brian Eno gibi prodüktörlerle yürüttüğü Africa Express projesi kapsamında, şef Issam Rafea önderliğindeki eski ve yeni üyeleriyle Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music) ile özel bir projeye imza atıyor. İngiliz müzisyen bu orkestra ile 2010 tarihli kült Gorillaz albümü Plastic Beach’te de çalıştı. Damon Albarn ve sürpriz konukları bu konserle Suriye kültürü ve müziğine bir saygı duruşu gerçekleştirecek. Holland Festival, Royal Festival Hall ve Glastonbury gibi etkili festivaller sonrası İstanbul’a konuk olacak bu özel proje, 14-18 NOW ve Holland Festival’in ortak eser siparişi ile Africa Express tarafından gerçekleştiriliyor.


Festival içinde festival gecesi; Disko ve funk’ın efendisi Nile Rodgers, Chic grubuyla yılların heyecanını giderecek.

28 Haziran Salı, 20.00, KüçükÇiftlik Park

Disko ve funk’ın efendisi, Fender Stratocaster’ın yüzü, Madonna’dan David Bowie’ye hafızalardaki hit şarkıların neredeyse üçte birine imza atan Nile Rodgers ve Chic, Türkiye’de ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Rodgers, David Bowie, Duran Duran, Madonna, INXS, Diana Ross, Daft Punk, Lady Gaga, Kylie Minogue gibi birçok yıldızın kariyerinde önemli yer tutan albümlerine prodüktörlük yaptı ve disko, funk riff’lerini yarattı. Rodgers, İstanbul’da asıl ailesi sayılabilecek Chic ile sahne alarak diskonun unutulmaz günlerini hatırlatacak. Ayrıca, Nile Rodgers ve Chic konseri öncesinde yarı ABD’li yarı Yeni Zelandalı psychedelic pop, indie rock grubu Unknown Mortal Orchestra sahnede olacak. Unknown Mortal Orchestra, 2010’larda lo-fi’dan saykedelik pop’a uzanan tınılar ve melodik parçalarıyla kendisini ayrıştırabilmiş gruplardan biri. Ruban Nielson’ın sesi yüzü olduğu grup, geçtiğimiz Kasım ayında bütün biletleri tükenen bir konserle İstanbul’da ilk kez Salon’da sahne aldı.


Festival ödül gecesi

11 Temmuz Pazartesi, 21.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi

Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a 23. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edilecek. Ödül töreninin ardından Ergüven Başaran’ın swing grubu Swing UNLTD sahne alacak. Swing UNLTD konserinden sonra ise son dönemde New York swing gecelerinin aranan grubu The Hot Sardines sahnede olacak.

Geçmişten geleceğe müzikal bir yolculuk: Özdemir Erdoğan ile bir caz akşamı

12 Temmuz Salı, 21.00, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi

Türk hafif müziği ve cazın emektar isimlerinden, festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi Özdemir Erdoğan, “İkinci Bahar”, “Sevdim Seni Bir Kere” gibi klasiklerin yanı sıra geçtiğimiz yıl yayımladığı Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar albümünden şarkılar ve unutulmayan besteleriyle cazseverlere nostalji dolu bir akşam yaşatacak.

Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük


Nicholas Payton Trio, Jane Monheit ile festival sahnesinde

13 Temmuz Çarşamba, 19.45, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

Trompet virtüözü Nicholas Payton, bu özel gecede üçlüsünün yanı sıra pek çok Grammy adaylığı bulunan Amerikalı vokalist Jane Monheit ile sahne alacak. Konserde ikili Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald repertuvarını seslendirecek. Sakp Sabancı Müze bahçesinin yaz akşamları nasıl büyüleyici olduğunu bilenler hemen takvimlerine bu konseri işaretlesin.


Güncel caz müziğinin yeni ustası Kamasi Washington ve yeni yıldız Ibeyi ikilisi festivalde

14 Temmuz Perşembe, 20.45, Beykoz Kundura Fabrikası

Saksofonun ve modern cazın yeni ustası Kamasi Washington festivale konuk oluyor. Kamasi Washington, Flying Lotus’un plak şirketi Brainfeeder’ın ilk onbirinde yer alan, Thundercat ve Kendrick Lamar’ın 2015 albümlerinde üflemelilere hayat verdi. Yeni cazın ulaştığı noktaya işaret eden isimlerden biri olan Washington, bu yıl ilk kez festival mekânı olarak kullanılan Beykoz Kundura Fabrikası’nda dinleyicilerle buluşacak. Öncesinde ise XL Recordings’ın müzik dünyasına transfer ettiği yeni yıldız, yarı Kübalı yarı Fransız ikiz kardeşlerin soul, downtempo projesi Ibeyi sahnede olacak.


Fransız caz ritimleri ve Nat King Cole’un unutulmaz dünyasının yansıtılacağı bir konser: French Quarter ve Hugh Coltman

15 Temmuz Cuma, 20.30, Uniq Açık Hava Sahnesi

Uniq Açık Hava Sahnesi’nde Fransız caz ritimlerinin seslendirileceği bu gecede sahnede önce trompette Airelle Besson, saksofonda Emile Parisien, akordeonda Vincent Peirani, piyanoda Thomas Encho, basta Thomas Brameris ve davulda Anne Paceo ile French Quarter olacak. İstanbul Caz Festivali’ne özel bir proje ile bir araya gelen bu yıldız müzisyenlerin ardından ise Hugh Coltman, Jeff Buckley ile Nick Drake esintileri olan vokaliyle, Nat King Cole’un iç dünyasına döndüğü projesiyle sahnede yerini alacak.


Festivalde “Çocukça Bir Gün”, Oran Etkin Timbalooloo ve Barış için Müzik Üflemeli Çalgılar Orkestrası

16 Temmuz Cumartesi, 15.00, Bomontiada

Festival bu yıl ilk kez bir çocuk etkinliğine programında yer veriyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlikte, Oran Etkin Timbalooloo ve Barış İçin Müzik Üflemeli Çalgılar Orkestrası’nın konserlerlerinin yanı sıra çocuklar hem müzikal yönlerini keşfedip, hem de eğleneceği atölyelere katılma imkanı edinecek.


“Parklarda Caz” etkinliği

17 Temmuz Pazar, 17.00-23.30, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon

Festivalin geçen yıl başlattığı ücretsiz “Parklarda Caz” etkinliği bu yıl da Anadolu yakasındaki Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon’da gerçekleştirilecek. Konserlerde “Genç Caz” yarışmasının finalistleri de sahnede olacak. Etkinliğin detaylı programıyla ilgili bilgilere caz.iksv.org adresinden ulaşılabilir.


Festivalde bol yıldızlı bir gece: Ernest Ranglin & Friends // The Budos Band

20 Temmuz Çarşamba, 20.00, KüçükÇiftlik Park

Reggae’yi reggae yapan, ska’ya hayat veren melodilerin yaratıcısı Jamaikalı yaşayan efsane Ernest Ranglin, Tony Allen, Courtney Pine, Cheikh Lo, Alex Wilson ve Ira Coleman’dan oluşan ekibiyle birlikte festivalde hareketli bir gece sunacak. Öncesinde ise The Budos Band afrobeat ve funk melodileriyle sahnede olacak.


“Gece Gezmesi” konserleri

21 Temmuz Perşembe, 18.00-03.00, Kadıköy, Moda

Geçtiğimiz yıl Kadıköy’ün farklı mekânlarında konserlere yer veren “Gece Gezmesi”, ikinci yılında daha da geniş bir program sunacak. Elif Çağlar, DANdadaDAN, Son Feci Bisiklet, Plaistow, Hey Douglas, Önder Focan & Şallıel Bros. topluluklarının sahne alacağı etkiliğin detaylı programına caz.iksv.org adresinden ulaşılabilir.


Laura Mvula ve Jacob Collier festivalde

22 Temmuz Cuma, 20.30, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı

Kısacık müzik kariyerini daha şimdiden birçok başarıyla taçlandırmış, listelerden düşmemeye alışık İngiliz şarkıcı, söz yazarı Laura Mvula ve The Guardian’ın “caz müziğin yeni mesihi” olarak tanımladığı Jacob Collier, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nın tarihi bahçesinde dinleyicileri iyi ve yeni müzikle tanıştıracak.


İngiltere’nin güçlü seslerinden Joss Stone bir kez daha Türkiye’de

23 Temmuz Cumartesi, 19.00, KüçükÇiftlik Park

İngiltere’nin çıkardığı en güçlü seslerden Joss Stone, 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında bir kez daha İstanbul’a geliyor. 2000’lerin Aretha Franklin’i olarak da anılan Joss Stone, henüz 17 yaşında adım attığı müzik kariyerine sayısız Mercury, BRIT ile Grammy ödülü ve adaylığı, yedi de uzunçalar sığdırdı. Şarkıcı ve söz yazarı sanatçı, İngiltere’nin 30 yaş altındaki en başarılı kadınları arasına adını yazdırdı. Reggae sularına yelken açtığı son albümü Water for Your Soul’u geçtiğimiz yıl yayımlayan sanatçı, yeni, eski, ezbere bilinen, hareketli ve romantik parçalarıyla tekrar festivale konuk olacak.

* * *

Öncesinde ise 2010’da kuruldukları günden bu yana, klasik blues tınılarına hayat veren ve Jools Holland’ın programıyla tanınan Vintage Trouble grubu enerjik performansıyla sahnede olacak.


Grammy ödüllü Gregory Porter ve Roberta Gambarini, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile buluşuyor

25 Temmuz Pazartesi, 21.00, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Amerikalı caz vokalisti ve 2014 Grammy ödüllerinde “En İyi Caz Albümü” ödülünü alan Gregory Porter ve caz vokalin etkileyici ismi Roberta Gambarini, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’yla birlikte festival takipçilerine özel bir konser sunacak. Gecenin devamında Gregory Porter son albümüne de yer vereceği konserle Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde olacak.


Zorlu PSM’de caz buluşmaları

Cyrus Chestnut / Buster Williams / Lenny White

18 Temmuz Pazartesi, 19.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Piyanonun ruhuna dokunan Cyrus Chestnut, Miles Davis ve Herbie Mann gibi efsanelerle çalışan, akustik bastan çıkardığı tınılarda yeni bir tekniğe imza atan Buster Williams ve füzyon davulunda eğitimini kendi kendine tamamlamış, Miles Davis ile Bitches Brew albümünü kaydetmiş Lenny White, yetkinliklerini konuşturmak üzere aynı sahneyi paylaşacak.

Branford Marsalis Quartet ve Kurt Elling

18 Temmuz Pazartesi, 21.30, Zorlu PSM Ana Tiyatro

Saksofon virtüözü Branford Marsalis dörtlüsüyle birlikte, ABD’li caz vokalisti ve bestecisi, neredeyse her albümüyle Grammy adayı olmayı başaran Kurt Elling ile sahne alacak.

Antonio Sanchez and Migration

19 Temmuz Salı, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Birdman filminin orijinal müziklerine imza atan Meksika asıllı caz davulcusu Antonio Sanchez, Chick Corea ve John Patitucci gibi isimlerle sahne aldıktan sonra ilk defa grup lideri olarak kaydettiği albümü Migration’ı İstanbullu caz dinleyicisiyle paylaşacak.

Scofield Mehldau Guiliana

19 Temmuz Salı, 21.00, Zorlu PSM Ana Tiyatro

Caz piyanisti Brad Mehldau, Phronesis, Dhafer Youssef ve Gretchen Parlato gibi isimlerle çalışan ve en son David Bowie’nin Blackstar albümünde vurmalılardan sorumlu olan davulcu Mark Guiliana ve caz gitaristlerinin en büyük ilham kaynaklarından biri olan John Scofield, doğaçlama caz sahnesinin en heyecan verici canlı performanslarından birini vermek üzere birlikte sahne alacak.


Salon’da Avrupa Caz Kulübü geceleri

Türkiye caz sahnesinin başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla buluşturan Avrupa Caz Kulübü bu yıl da Salon İKSV’de gerçekleştirilecek.

Volkan Topakoğlu feat. Matthias Konrad

13 Temmuz Çarşamba, 21.30

Caz kontrbasçısı, basgitarist ve besteci Volkan Topakoğlu gitar çalarak başladığı müzik hayatına piyano ve çello çalışarak devam etti. Hollanda’dan dünyaya sesini duyuran trombon sanatçısı Matthias Konrad ise Glenn Miller Orchestra ve Holland Big Band gibi isimlerle performanslar gerçekleştirdi. Başarılı iki sanatçı festival kapsamında aynı sahnede buluşacak.

Ercüment Orkut “Low Profile” feat. Marius Neset

14 Temmuz Perşembe, 21.30

Caz eğitimine Aydın Esen’le başlayan Ercüment Orkut, besteleri ve icraları ile pek çok ödül kazandı. Aynı gecede Orkut’la beraber konser verecek olan Marius Neset, kuzey cazının başarılı saksafoncuları ve bestecileri arasında sayılıyor.

Big Beats Big Times / Full Moon Theory Live

15 Temmuz Cuma, 22.00

Big Beats Big Times, Berke Can Özcan’ın dünyanın farklı yerlerinden davulcuları buluşturarak sürdürdüğü bir doğaçlama konserler serisi olarak tanınıyor. Full Moon Theory isminde bir stüdyo albümü de yayınlayan grup, bu albümün şarkılarını ilk kez seslendirmek için biraraya geliyor. Davul ve perküsyonda Erland Dahlen, trompette Gunnar Halle, davulda Berke Can Özcan, synth, rhodes’da Burak Irmak, basta Feryin Kaya ve gitar, synth, perküsyonda Can Güngör’den oluşan grup bu konserde albümlerinden parçalar seslendirecek.

Çağıl Kaya Band feat. Airelle Besson

16 Temmuz Cumartesi, 21.30

Müziğe olan yeteneğini müzikoloji alanında aldığı eğitimle pekiştiren Çağıl Kaya, konserlerinde teatral öğeler ve şaşırtıcı ses doğaçlamalarına yer veriyor. Repertuvarında kendi müzikleri dışında Duman, Mor ve Ötesi, Sevinç Tevs gibi müzisyen ve grupların parçalarına da yer veren Kaya, İstanbul Caz Festivali kapsamında vereceği konserinde sahnede Airelle Besson ile buluşuyor. Kemanla başlayan kariyerine trompeti de ekleyen Fransız müzisyen Airelle Besson, Hugh Coltman, Riccardo Del Fra, Metronomy gibi isimlerle çalıştı ve 2015’te “Yılın En İyi Fransız Caz Müsizyeni” ödülü olarak kabul edilen Django Reinhardt ödülünü aldı.

Bulut Gülen Quintet feat. Yuri Honing

20 Temmuz Çarşamba, 21.30

Bulut Gülen, Aycan Teztel’in şefliğini yaptığı İstanbul Superband ile İstanbul Caz Festivalleri’nde Dianna Reeves ve Kurt Elling’le aynı sahneyi paylaştı. Berklee Concert Jazz Orkestrası ile birlikte McCoy, Tyner Benny Golson ve Steve Smith gibi isimlerle konserlere katılan Gülen’e aynı gecede Hollandalı saksafonist Yuri Honing eşlik edecek. Cazın önde gelen müzisyenleri arasında yer alan Honing, Pat Metheny, Charlie Haden, Kurt Rosenwinkel, Ibrahim Malooff, Craig Taborn ve Paul Bley gibi isimlerle performans sergiledi. Sanatçı Hollanda’nın caz konusunda prestijli ödüllerinden Boy Edgar Prize’a layık görülen isimlerden.

Eylem Pelit Band

22 Temmuz Cuma, 21.30

Eylem Pelit, aralarında İstanbul Caz Festivali ile Akbank Caz Festivali ve Simdi Stuttgart Caz Festivali gibi birçok etkinlikte performanslar sergiledi. Sarp Maden, Ayhan Sicimoğlu, Okan Ersan ve Şenay Lambaoğlu gibi isimlerin albümlerine katkıda bulunan Pelit, cazın yetenekli bas gitarcıları ve aranjörleri arasında yerini aldı. Yedi Uyuyanlar adlı albümünü 2015’te yayımlayan Pelit, festival kapsamında cazseverlerle buluşacak.


23. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, 16 Nisan Cumartesi günü 10.00’dan itibaren Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satışa çıkıyor. Her konserde tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satışa sunulacak.

Cazkolik.com / 29 Mart 2016, Salı

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » Yazmaya başladığımda, kafamın içinde hangi müzisyenle çalışmaya ihtiyacım varsa onun sesini duyarım. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cenk Erdem festivali David Sanborn röportajıyla kapatıyor. » Salon`da izleyeceğimiz Neneh Cherry ile konseri öncesi kısa soru + kısa cevap ama çok şey konuştuk. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Caz müziğin dört büyük ismini buluşturan konser öncesi arkadaşımız Murat Beşer Chris Potter`la konuştu. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti: "Best of 2014" yayında. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Sadece caz değil, pop, R&B, Soul ve Rock; kısaca müzik dünyasına uzun yıllar yön veren iki Türk Ertegün Kardeşler`i gerçekte ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk!... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen • Zuhal Focan

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp

s