Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Asena Akan

Mekan: Jazz Company, Talimhane, Taksim
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : "İstanbul`un İzleri" albümünden şarkılar ve yeni bestelerle Asena Akan bu akşam Taksim Jazz Company`de.


Ezgi Aktan

Mekan: Kuzguncuk Sanat, Kuzguncuk No:85 (Rez: 0 553 228 4463)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Son albümünden şarkılarla Ezgi Aktan bu akşam Kuzguncuk Sanat`ta.


27. Akbank Caz Festivali: Sattas

Mekan: Moda Sahnesi, Moda, Kadıköy
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Türkiye`nin tek reggae grubu Sattas bu akşam şarkılarıyla Moda Sahnesi`nde.


Sibel Demir Band

Sanatçı: Sibel Demir vo, Janusz Szprot p, Murat Ulus b, Burak Durman d.
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Sibel Demir İstanbul`da doğdu. Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Koro Şarkıcılığı bölümünde başladı. Aynı okulun Opera bölümünde lisans öğrenimine devam etti. Rezonans, Borusan ve Sirene Korolarında yer aldı. Opera öğrenimine devam ederken caza ilgi duydu. Sibel Köse ile caz vokal çalıştı. İÜ Devlet Konservatuvarı mezuniyetinden sonra 2016 Nardis Jazz Club vokal yarışmasında Pulawy Jazz Workshop ödülü kazandı. Klasik şan ve caz vokal çalışmalarını sürdüren Sibel Demir 17 Kasım`da Houseband eşliğinde Ankara`da SAMM`s bistro da...


27. Akbank Caz Festivali: Midnight Session: DJ Nomad

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 23:59
Etkinlik Bilgisi : Bu akşam Ephemerals konserinin ardından DJ setinin başına DJ Nomad geçecek.


Luis Ernesto Gomez & Latin Jazz Band

Sanatçı: Luis Ernesto Gomez (vo, tumba), Gülseren Gomez (vo, perc), Semih Sural (tp), Michel Lotz (keyb), Osmar Jose Lara (b), Riccardo Marenghi (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Dünya müziklerinin Latin yorumları, kendi besteleri, sımsıcak ritimler, görselliğin büyüsü, işitselliğin doruğa ulaşması... Müziğin ki Latin Amerika`dan Afrika`ya, Afrika`dan Avrupa`ya ve bize evrenselliğin birleştirdiği bir şanson`dan fado`ya, cumbia`dan salsa`ya, afrocuban`dan latin caza, böylesi hayat bulup şahlanıp içinize aktığı, seyircininse tüm bu ayinin bir parçası olarak inanılmazı yaşayıp en çekingenin dahi kıpır kıpır eşlikte bulunduğu şölen. İzlemek mi, dinlemek mi, yetersiz, yaşanır. Luis Ernesto Gomez, Paris’te yıllarca Arturo Sandoval, Danny Brillant, Yuri Buenaventura gibi ünlü Latin sanatçılarıyla çalmış 28 senedir sahnede olan uluslararası tumba ustası. Gülseren Yıldırım Gomez ise 2005 yılında Eurovision`a katılmış, 400 milyon kişi tarafından dinlenmiş, konservatuarı Paris’te bitirmiş, 20 senedir, çok dilde şarkı söyleyen, özel bir ses sanatçısı, perküsyoncu ve danscı. Gülseren ve Luis’in bugüne kadar Türkiye, Fransa ve Avrupa’da yayınlanmış 11 adet CD çalışması bulunuyor. Bestelerini de içeren bu albümler, dünya müziklerinin eski ve yeni yorumlarının yanı sıra kendilerine özgü tarzı yansıtıyor. Giriş: 50 TL.


Shake

Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Shake bu akşam Bova Sahne`de.


Dünyanın Kemanları Festivali: Ortadoğunun Kadim Geleneği

Sanatçı: Cihat Aşkın, Parisa Arscoloni, Behrang Hoscami, Aşkın Ensemble
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın kemanları festivalinin son konserinde kemancı Cihat Aşkın`ı yine bu coğrafyanın usta virtüözleriyle birlikte dinleyebilirsiniz.


27. Akbank Caz Festivali: Ephemerals

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : 27. Akbank Caz Festivali bu akşam Babylon sahnesinde son konserlerinde Ephemerals ile devam ediyor.


Flapper Swing

Sanatçı: Nevin Hetmanek (v), Tamer Temel (sax), Erhan Erbelger (g), Tomas Hetmanek (g), Volkan Topakoğlu (b)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Flapper Swing, Django Reinhardt ve Sidney Bechet`nin izinden giden akustik bir caz manouche grubudur. İki manouche gitar, kontrbas, soprano saksofon ve vokalden oluşan Flapper Swing, quintet formunda sahne alır. Repertuarlarında D. Reinhardt besteleri ve 1920-30`ların caz standartlarına yer veren grup dinleyicilerine o dönemin eşsiz atmosferini yaşatır. Giriş: 40 TL.


 
Kendi Caz Kubbemiz
 

Jazzwise dergisinin 2010 ile 2014 yılları arasını kapsayan çalışması cazda yakın geçmişi daha iyi değerlendirmemize yardımcı oluyor.

 4848 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop E.S.T.`nun son albümü "301"i satın almak için tıklayın.
Satın Al!

Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü (2010 & 2014)

İngilizlerin dünyaca ünlü caz dergisi Jazzwise sık yayınladığı `best of` listeleriyle dikkat çeken albümleri yeniden hatırlamamızı ve gözden geçirmemizi sağlıyor. Benzeri tüm caz dergileri gibi Jazzwise da yılın belli dönemlerinde yıla ilişkin değerlendirmeleri okuruyla paylaşıyor, bu tarz değerlendirmelere caz dünyasının ihtiyacı var, derginin deneyimli yazarları yayınlanan albümleri kendi süzgeçlerinden geçirip sonuçları nedenleriyle birlikte okuyucuya aktarıyor. Dergi, bu kez yıl bazında değil, çerçeveyi daha geniş tutmuş ve son beş yılın en iyi albümlerini belirlemiş. 2010 ile 2014 arasında yayınlanan albümler arasında derginin yazarları tarafından belirlenen 20 caz albümü tüm cazseverler için dikkat çekici bir listeye dönüşmüş.

* * *

Yıl ortasında böyle bir çalışmanın yapılması ve bu çalışmanın geniş bir zaman dilimini kapsaması bizim de biraz daha geriye çekilip son 5 yılı yeniden gözden geçirmemizi sağlıyor. Dergi listeyi, en iyi albümden, en son sıradaki albüme doğru sıralamış ama biz yayınlarken biraz daha heyecan katması bakımından listeyi sondan başa doğru sıraladık.

Cazkolik.com

 

 


Top Jazz Albums of the Last Five Years (2010 & 2014)

20 Ambrose Akinmusire / The Imagined Saviour is Far Easier to Paint (Blue Note)

Derginin tecrübeli kalemlerinden Stuart Nicholson, sanatçı ve albümü hakkında "Akinmusire`in müziği geçmiş ve gelecek, her iki yönde hareket ediyor. Hem kendi bağımsız caz düşüncesini koruyor, hem de Blue Note`un caz tarihine yön veren büyük isimler geleneğinin farkında. Gelenekle bağlarını kesmek yerine inşa edilenin üzerine kendi tuğlalarını koyuyor." diyor.


19 Son of Kemet / Burn (Naim)

Yazar Kevin Le Gendre "Burn"ün digital değil, doğrudan kaset üzerine kaydedildiğini, bu nedenle ses aralıklarındaki sıcaklık ve `bold` hisleri kaydetmeyi başardığını belirtiyor. Müzikte ise ortaya çıkan dansedilebilir ninni gibi, cazla folk estetiğinin ortak duygusu hoş bir müzik yaratmış.


18 Christine Tobin / Sailing to Byzantium (Trail Belle Records)

"Büyük şair Yeats`in şiirlerine dayanan bu güzel koleksiyonla vokalist Christine Tobin nitelik dışı bir şaheser yaratmış" diyor yazar Peter Quinn. Yeats`in tüm şiirlerinin oluşturduğu spektrum içinden seçilen şiirler incelikli performanslar, duygusal ve ruhsal titreşimlerle dolu.


17 Kurt Elling / The Gate (Concord)

Estetik belagatta yeni bir zirveye ulaşan Kurt Elling uzun süredir birlikte çalıştığı piyanist, besteci ve aranjör Laurence Hobgood ile şarkı söyleme sanatında çok açılı keşifler yapmamızı sağlıyor, "Kapı" sürprizlere ve keyiflere açılıyor her seferinde diyor bir üstteki albümün yorumcusu Peter Quinn 17. sıradaki albüm için.


16 Robert Wyatt, Gilad Atzmon, Ros Stephen / For the Ghosts Within (Domino)

Bu albümde her parça duygusallık içine devrilmeden duyguları yüceltmeyi başarıyor, hatta, "What A Wonderful World" kadar hüznün doruğa vurduğu, kalplerin gözyaşına boğulacak kadar zorlandığı zaman dahi diyor yazar Andy Robson bu ilginç trio ve albüm için.


15 Christine Tobin / A Thousand Kisses Deep (Trail Belle)

8. sıradaki albümün sahibi Christine Tobin bu kez biraz daha üst sırada. "Tower of Song"daki albenili groove`u, "Story of Isaac"deki güçlü izlenimi, Gwilym Simcock ile düet yaptığı "Anthem" ve gizemli "You Know Who I Am" gibi şarkılarıyla on yaşından beri şarkı söyleyen sanatçının güzel ve ışıltılı sesini sergiliyor "A Thousand Kisses Deep".


14 Stan Tracey Quintet / The Flying Pig (ReSteamed)

Stan Tracey ülkemizde az bilinen bir müzisyen olsa da İngiliz cazının büyükbabası olarak tanınan sanatçı 2013 yılında 86 yaşında hayata veda etmişti. Bu listenin en ilginç seçimi bu fantastik koleksiyon albümü olmalı zira albümün fikri Birinci Dünya Savaşı dönemi eğlence tesislerine giderek müzik dinlemek, o coşkulu melodiler, askerlerin yorulmaz ruhunu ve ortamın genel mizahını savaşın dehşetinden soyutlayarak dışarı çıkarmak olmuş ve bu konuda hem yazar Phil Barnes`a, hem Alyn Shipton`a göre başarılı olmuş usta sanatçı.


13 John Surman / Saltash Bells (ECM)

"Road to St. Ives" ve "Rev. Absalom Dawe" hayranları John Surman`ın "Saltash Bells" albümünü inanılması zor bulabilir ama bu albümün diğer iki albüme göre çok daha sevimli ve hareketli olduğu aşikar.


12 Marius Neset / Golden Xplosion (Edition)

25 yaşındaki genç Norveçli saksofoncu Marius Neset`in ilk çıkışını yaptığı bu sıradışı albüm son dönemde modası geçmiş, pek de canlılığı kalmamış gibi görünen `saksofon` albümleri arasında tersine bir duygu yaratmayı başarıyor. Selwyn Harris bu albümün bize önerdiği bir çok şey var diyor.


11 Keith Jarrett & Charlie Haden / Jasmine (ECM)

Yazar Stuart Nicholson "Jasmine" albümünü Jarrett`ın "Radiance" albümünden beri yayınladığı en güçlü albüm olarak tanımlamış. Açılış parçasından itibaren karmaşık yoğunluğu ve berrak melodik gelişimi dikkatle takip etmeyi gerektiren bir çalışma diyor.


10 Phronesis / Life to Everything (Edition Records)

Selwyn Harris klasik ve folk etkili yazılı malzemeyle yaratıcı doğaçlamaların bu kadar başarılı ve kaliteli olarak bunca yoğun turne programı sırasında canlı olarak nasıl kaydedilebildiğini soruyor...


09 Kenny Garrett / Pushing the World Away (Mack Avenue)

Ünlü alto saksofoncu Kenny Garrett`ın Michigan kökenli müzik şirketi Mack Avenue için kaydettiği "Pushing the World Away" albümü ünlü sanatçının bir önceki albümde deneyimlediği `gençlik` ve `tecrübe`yi aynı rota içinde `canlı` olarak eritebilmesinin sırrını taşıdığını söylüyor.


08 EST / 301 (ACT)

Esbjörn Svensson`un ölümü sonrası yayınlanan albüm grubun Avustralya ya da Yeni Zelanda da turne sırasında bir stüdyoya girip yaptıkları kayıtlardır. Kayıtları belki bir albüm olsun diye yapılmadı ama sanatçının beklenmedik ölümü sonrası bir anda eldeki bu malzeme en son materyal olarak hatıra kaldı ve albüme dönüştü.


07 Ambrose Akinmusire / When the Heart Emerges Glistening (Blue Note)

Albümde grubun uyumu ve liderin gücü öne çıkıyor. Cazın genç figürü Ambrose Akinmusire yaratıcı gücünü caz estetiğinde olduğu kadar içerik ve hayalgücü üretme bakımından da dinleyiciye gösteriyor.


06 Charles Lloyd / Mirror (ECM)

Potansiyeli çok yüksek, başarılı bir grup olarak tanımlayan Stuart Nicholson Charles Lloyd`u lirik ve anlatım gücü ateşli bir melodici olarak tarif ediyor.


05 Michael Wollny Trio / Weltentraum (ACT)

Geç Alman caz piyanisti Michael Wollny`nin "Weltentraum" albümü bir `standartlar` albümü ama bildiğimiz standartlar değil, bunlar, Alban Berg, Paul Hindemith, Gustave Mahler gibi bestecilerin eserlerinin başarılı piyanistin elinde sanatçının merakı ve yaratıcığıyla paralel artistik büyümesini ifşa eden çalışmalara dönüşüyor.


04 Wayne Shorter / Without A Net (Blue Note)

Yayınlandığı yıl ödüller alan efsanevi isim Wayne Shorter`ın son albümü "Without A Net" cazda geçmişin ve geleceğin kapı kilidini elinde tutuyor. İlham ile tetiklenen doğaçlama cazın son yıllara damgasını vuran albümlerinden biri.


03 Courtney Pine / House of Legends (Destin-E)

Alyn Shipton, klarnetçi, soprano saksofonist Courtney Pine`ın albümünün sanatçının kariyerinin en iyi çalışması olduğunda ısrarcı. "Albümü sahip olduğu enerjiyle dinleyip de bir süre sonra dansetmek istemeyecek müziksever olamayacağı şüphesiz" diyor.


02 Gregory Porter / Water (Motema)

Gregory Porter"Skylark"ı okurken dinlediniz mi? Swing groove ve soul müziği adeta hayatımıza yeniden yerleştiren bu üstün ses şarkıları kristal berraklığında okuyor. Parçanın hüznünü oluşturan uzun sesleri mükemmel söylüyor, incelikli yorumları var ve her tür övgüyü hakediyor.


01 Phronesis / Alive (Edition Records)

Canlı kayıtlar bir çok yönden yönetilmesi zor, çok sayıda detaya dikkat edilmesi gereken kayıtlardır. Phronesis ise "Alive" isimli albümünde samimiyetle enerjiyi, içten gelen dürtüler ile grubun kolektif yeteneğini çok iyi yönetiyor.


Cazkolik.com / 07 Ağustos 2015, Cuma

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Cazkolik Röportajı: Bu yıl ilk kez gerçekleşecek Zorlu PSM Caz Festivali`ni festivalin direktörü Murat Abbas`la konuştuk. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Sadece caz değil, pop, R&B, Soul ve Rock; kısaca müzik dünyasına uzun yıllar yön veren iki Türk Ertegün Kardeşler`i gerçekte ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp