Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Dulce Pontes

Mekan: İş Sanat, 4. Levent
Tarihi: 03.04.2015
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.issanat.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Portekiz’in geleneksel mirası Fadonun uluslararası yükselişinde isyankar ve kendine has tavrıyla büyük rol oynayan ünlü şarkıcı Dulce Pontes muhteşem sesiyle 3 Nisan’da İstanbul’da İş Sanat’a konuk olacak. 7 Mart 1991’de katıldığı Portekiz Şarkı Yarışmasında “Lusitana Paixão” şarkısıyla birinci olan Pontes, bu şarkıyla 1991 yılında Roma’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Portekiz’i temsil ederek uluslararası bir ün kazanan Pontes, gittiği her yere ülkesinin halk şarkılarını götürüyor ve dinleyerek büyüdüğü Amalia Rodrigues gibi bir fado efsanesi olarak yükseliyor… Bugüne kadar kaybettiğimiz Yeşil Burun adalarının (Cape Verde) Morna Kraliçesi Cesaria Evora’dan Brezilyalı şarkıcı Marisa Monte’ye kadar dünyaca ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşan, Ennio Morricone ile albüm kayıt eden ve Andrea Bocelli, Carlos Guilherme gibi ünlü yıldızlar ile duetler yapan Dulce Pontes, en güzel şarkılarını İstanbul’lu müzikseverlere muhteşem bir konser ile getiriyor. Son olarak Jose Carreras ve George Dalaras gibi dev isimlerle düetler de gerçekleştirdiği albümü Momentos’la eğitimli sesini ve özgün fado tarzını unutulmazlar arasına yerleştiren Dulce Pontes 3 Nisan’da İş Sanat’da sahne alıyor olacak.


Kerem Görsev Trio & Fatih Erkoç

Sanatçı: Kerem Görsev Trio, Fatih Erkoç
Mekan: MEB Şura Salonu Ankara
Tarihi: 06.04.2015
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/S
Etkinlik Bilgisi : Ûdi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Fatih Erkoç henüz 3 yaşındayken babasının hediyesi olan kemanla müzik yaşantısına başladı. 1975 senesinde Norveç`e taşınan sanatçı 11 yıl boyunca farklı gruplarla, Norveç ve Avrupa`nın birçok konser salonunda vokalist ve multi-enstrumentalist olarak sahne aldı. Sanatçı bazı günler bir grupta jazz vokalisti olarak programa katılırken konser sonrasında başka bir konserde diger bir grubu ile gitar ve trombon çalıyordu. Müzik ile yoğun bir şeklide geçen Norveç yaşantısından sonra 1986 yılında Türkiye`ye dönen Fatih Erkoç "Ellerim Bomboş" adlı albümünü yayınladı. Bu albüm sanatçıya büyük bir başarı ve bilinirlik kazandırdı. Günümüzde Türkiye`nin en beğenilen pop müzik yıldızlarından olan sanatçı hiçbir zaman caz ile olan birlikteliginden kopmadı ve Kerem Görsev ile birlikte Lady from İstanbul adında bir albüm ve konser DVD`si hazırladı. ***** Kerem Görsev 6 yaşında piyano ile tanıştı. Babasının yönlendirmesi ile çok küçük yaşta konservatuara başlayan sanatçı konservatuarın ilk yıllarında piyano, keman ve klasik muzik dersleri aldı. Eğitimi sırasında caz müziği Kerem Görsev`in tutkusu haline geldi ve müzikal yaşantısını caza yönlendirdi. Sanatçı 1994 yılında yayınladığı ilk albümünden bu yana 14 albüm kaydetti. Elvin Jones, Allan Harris, Eric Revis, Russell Gunn, Alvester Garnett, Stevir Kirby & Marcus Strickland, Allan Broadbent ve Ernie Watts gibi prestijli caz müzisyenleri ile çalışmış olan Kerem Görsev, sondan bir önceki albümü

Therapy

ile 2011 yılında Büyük Caz Orkestraları kategorisinde dünyanın en prestijli müzik ödüllerinden olan Grammy ödülleri için aday seçildi. Kerem Görsev ve Fatih Erkoç beraber gerçekleştirecekleri bu performansta Nat King Cole`dan Louis Armstrong`a kadar geniş bir yelpazede klasik caz müziğine dair geniş bir repertuarla sahne alacaklar. Sanatçılara Türkiye`nin son dönemde yetiştirdiği en iyi enstrümantalistlerden olan Kağan Yıldız ve Ferit Odman eşlik edecekler. (Kerem Görsev`in yayınlanın en son albümü "Emirgan"ı Cazkolik Shop`tan satın almak için tıklayın)


Kerem Görsev Trio & Fatih Erkoç

Sanatçı: Kerem Görsev Trio, Fatih Erkoç.
Mekan: Kayseri Kültür ve Sanat Merkezi
Tarihi: 07.04.2015
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/S
Etkinlik Bilgisi : Ûdi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Fatih Erkoç henüz 3 yaşındayken babasının hediyesi olan kemanla müzik yaşantısına başladı. 1975 senesinde Norveç`e taşınan sanatçı 11 yıl boyunca farklı gruplarla, Norveç ve Avrupa`nın birçok konser salonunda vokalist ve multi-enstrumentalist olarak sahne aldı. Sanatçı bazı günler bir grupta jazz vokalisti olarak programa katılırken konser sonrasında başka bir konserde diger bir grubu ile gitar ve trombon çalıyordu. Müzik ile yoğun bir şeklide geçen Norveç yaşantısından sonra 1986 yılında Türkiye`ye dönen Fatih Erkoç "Ellerim Bomboş" adlı albümünü yayınladı. Bu albüm sanatçıya büyük bir başarı ve bilinirlik kazandırdı. Günümüzde Türkiye`nin en beğenilen pop müzik yıldızlarından olan sanatçı hiçbir zaman caz ile olan birlikteliginden kopmadı ve Kerem Görsev ile birlikte Lady from İstanbul adında bir albüm ve konser DVD`si hazırladı. ***** Kerem Görsev 6 yaşında piyano ile tanıştı. Babasının yönlendirmesi ile çok küçük yaşta konservatuara başlayan sanatçı konservatuarın ilk yıllarında piyano, keman ve klasik muzik dersleri aldı. Eğitimi sırasında caz müziği Kerem Görsev`in tutkusu haline geldi ve müzikal yaşantısını caza yönlendirdi. Sanatçı 1994 yılında yayınladığı ilk albümünden bu yana 14 albüm kaydetti. Elvin Jones, Allan Harris, Eric Revis, Russell Gunn, Alvester Garnett, Stevir Kirby & Marcus Strickland, Allan Broadbent ve Ernie Watts gibi prestijli caz müzisyenleri ile çalışmış olan Kerem Görsev, sondan bir önceki albümü Therapy ile 2011 yılında Büyük Caz Orkestraları kategorisinde dünyanın en prestijli müzik ödüllerinden olan Grammy ödülleri için aday seçildi. Kerem Görsev ve Fatih Erkoç beraber gerçekleştirecekleri bu performansta Nat King Cole`dan Louis Armstrong`a kadar geniş bir yelpazede klasik caz müziğine dair geniş bir repertuarla sahne alacaklar. Sanatçılara Türkiye`nin son dönemde yetiştirdiği en iyi enstrümantalistlerden olan Kağan Yıldız ve Ferit Odman eşlik edecekler. (Kerem Görsev`in yayınlanın en son albümü "Emirgan"ı Cazkolik Shop`tan satın almak için tıklayın)


 
Cazkolik Röportajları
  | | | | |

Beş müzisyenden oluşan Barana Quintet geleneksel Barana müziğini Hayyam ve Şarap temasıyla buluşturup doğaçlama caza uzanan müzikal bir yolculuğa çeviriyorlar.

Bu içerik 5034 defa okunmuştur.

Dinlediğiniz müzik Barana Quintet`in "Şarap" isimli yeni albümünden "Zavallı Hayyam" isimli parçadır.


Cazkolik: Merhaba, Barana Quintet olarak albümünüz geçen ay elimize geçtiğinde daha kapağındaki görselin kendini kolay ele vermeyen ifadeciliği ile farklı bir müziğin bizi beklediğini anladık, yanılmadık, ekip olarak isminizi Anadolu`nun müzik geleneğinden alıyorsunuz bize öncelikle "Barana"dan söz etmenizi rica edelim, nasıl bir müziktir Barana, birlikte üretilen bir gelenek olduğundan söz ediyorsunuz...

Behzat Üvez: Geleneksel Barana, Anadolu’da birlikte müzik üretilen bir laboratuvarın adı. Balıkesir Dursunbey taraflarında hala ve artık folklorik değeri ile sürdürülmeye çalışılan bir gelenek. Müzik, dans ve şiirlerle dolu bir gecenin adı. Büyük bir hiyerarşi sözkonusu ama amaç birlikte üretmek. Asyada da var bu gelenek hala ve bir çeşit jam session aslında.

Hollanda‘da Barana konseptinde daha evrensel; cross-over ve doğaçlamalarla öze bağlı kalmayı çok da amaçlamayan bir sentezi oluşturmaya çalışıyoruz. Barana, daha önce birlikte Global Village Orchestra da birlikte çalıştığım, klarnetçi Steven Kamperman ile 2002 de kurduğum müzikal bir kolektif. Bu kolektifte şimdilik bir trio, bir quintet ve büyük Barana orkestrası Barana & Co yer alıyor. Her projede yeni temalar ve müzisyenler var.

Cazkolik: Kapağın anlamı belli oldu, peki ardından albümde elbette hemen Ömer Hayyam dikkati çekiyor, "Zavallı Hayyam"ın sözlerinden alıntı yaparak soralım; "Can güzel bir şaraptır, insan onun testisi / Beden bir ney gibidir, kan o neyin sesi" Hayyam`ın `Şarap`, `Can`, `Tanrı`, `Beden` metaforlarını sizi gözünüzle nasıl algılamamız gerek, müziğinizdeki yansımaları örneğin nasıl?

Behzat Üvez: Aslında albüm bir Hayyam albümünden ziyade şarabı baz alan bir albüm ama şarap deyince akla ilk gelen Hayyam. Onun gerçekçi ama dogmalara karşı mistik ve biraz da hedonist çıkışı müzik örgüsünde de önemli yer aldı. Doğaçlamalardaki serbestliğin altında doğu mistizmi hep hissettirilmeye çalışıldı. Her enstrüman hem kendi geleneğine bağlı ama onu da aşma çabaları sürekli var.

Cazkolik: Peki, Hayyam`ın bir de elbette ekipteki Hollandalı müzisyenlerle olan ilişkisini sormamız lazım, Hayyam`da simgeleşen tanıdıkları bir dünya mıydı?

Behzat Üvez: Barana Quintet’ te bir Alman, bir Polonyalı, iki Hollandalı ve bir Türk var. İlk çalışmalarda Hayyam`in Hollandaca çevirilerini verdim. Temanın içeriği yapılan müziğe ruh verecekti sonuçta. Genelde birlikte çalıştığımız tüm müzisyenlerin dünya görüşleri de benimle aynı paralelde sayılır. Günümüzdeki dinci ve din karşıtı fundementalist akımlara Hayyam hepimizin kucakladığı bir cevap oldu.

Cazkolik: Gruptaki tek Türk müzisyen sizsiniz, peki Barana Quintet nasıl bir araya geldi bunu okurlarımıza anlatabilir misiniz?

Behzat Üvez: Ben 2002 de Music Meeting festivalinin kapanışı için özel kompozisyon gorevi aldığımda Steven’i aradim ve birliktelik orada başladı. İlk olarak Barana’nin 9 kişilik ilk grubunu oluşturup, Barana & Co adıyla Yunus`un, Karacaoğlan`in sözlerinden de yararlanarak ilk repertuvarımızı hazırladık.

Bu kapanış konseri canlı olarak yayınlandı ve onun kayıtlarını NPS TV`den alarak ilk CD`mizi çıkarttık. Bu aslında Barana’nın yolunu da çizen ilk projemiz oldu. Sonra Barana & Co’nun ikinci albümü "İleriye Anılar" ve Barana Trio ile "Gül" ve "Bülbül" albümleri izledi bunu. Sonra kayıtları bitmesine karşın albüm olmayı bekleyen iki proje daha oldu. Fransız Hardy Gardy’ci Valentin Clastrier ve Italyan tefci Carlo Rizzo ile Modes et Maqam, Ceylan Ertem ile Xenopolis.

Aslinda Barana Hollanda’ da kendi yolunu da kendisi yaratmış oldu böylece. Önceden düşünülmüş temalara uygun kırka yakın müzisyen ve onlarla oluşturulan gruplarla devam edildi Barana Quintet’ e dek. Bu arada vokalist Sanem Kalfa ve gitarcı Erman Dirikcan ile de çalışmalarımız oluyor.

Cazkolik: Albümün elbette bir de jazz yanı var, müziğinizin açık bir ucu var ve bu uçta jazz ve doğaçlama yoğun, cazla olan ilişkinizi sizden öğrenmek istesek?

Behzat Üvez: Caz ile Hollanda da karsilastim aslinda. Turkiyede Turk muzigi ile cok daha ilgiliydim.
Burada yepyeni muzisyenlerle ve anlayislarla karsilasinca artik muzeyi beklemek istemedigimi farkettim. Calabildigim aletlerle kendi muzigimi yapmak istedim. Bana en buyuk kucagi acan da tabii ki caz ve cazcilar oldu. Dogaclama mayamda olan bir seydi. Boylece yeni bir birliktelik olustu. Burada bizim muzigimizin adi konusunda da surekli ad arama cabalari var. Isin gercegi bu beni pek ilgilendirmiyor. Zira calistigimiz projelerdeki muzisyenlerin arasinda klasikciler de var, elektronikciler de. Yani isin ucu epey acik gibi..

Cazkolik: Doğaçlamanın müziğinizde tahrik edici bir yanı var gibi görünüyor?

Behzat Üvez: Album kayitlarinda sure ve kompakt olmak gibi kaygilarla dogaclamalari kisitliyoruz ama Barana aslinda bir “liveband” ve calan muzisyenlerin hepsi de dogaclamayi kendi muzikal kisiliklerine etiket olarak koyan kisiler. Isin en buyuk hazzi her konserde ayni malzeme ile farkli yolculuklara cikilmasi ve bundan kendimizin de aldigi sinirsiz keyif.

Cazkolik: Yaşadığınız yer, Hollanda... Bu müziğin ordaki karşılığını sizden öğrenmek ilginç olacak bizim için?

Behzat Üvez: Hollanda’da da bunun karsiligi pek yok gibi. Odenek aldigimiz devlet sanat fonu bunu dunya muzigi olarak degerlendiriyor, ama albumlerimizin elestirmenleri genellikle caz elestirmenleri. Caldigimiz yerler daha cok caz agirlikli mekanlar, festivaller. Biz buna world jazz demeyi yegliyoruz.

Cazkolik: Biraz da kendinizden, Türkiye olan ilişkinizden, burasıyla ilgili çalışmalarınızdan ve projelerinizden söz etseniz?

Behzat Üvez: Ben Ankara’lıyım. 30 yıl orada yaşadım. Müzikle hep içiçe olmama karşın Mülkiye`den mezun oldum. Devlet Halk Dansları topluluğunda kuruluşundan itibaren 10 yıla yakın görev yaptım. Kökenim Halkevleri, yani müziğe ilk adımım orada oldu. 1989 dan beri Hollanda da Groningen kentinde yaşıyorum. Türkiye benim için Galatasaray, tatiller ve nostaljiden ibaret artık.

Buradaki müzik okulunda da hem yönetici hem öğretmen olarak calışıyorum. Barana Hollanda devlet sanat fonu tarafindan 4 yıllık ödeneğe layık görüldükten sonra da tüm ağırlığımızı oraya vermeye başladık. 2012 yılına dek projelerimiz belirlenmiş durumda. Hollanda içinde ve dışında oldukca aktif olarak konserler veriyoruz.

Seneye bir büyük Barana Big Band projemiz olacak Türk ve Hollandalı müzisyenlerle. Yine 2102 de Barana Festivali düzenliyoruz Hollanda da. Önümüzdeki sonbaharda da burada geçen yıl turnesini yaptığımız Xenopolis projesi ile geleceğiz. Bu projeyi yaşamımda tanıdığım en yetenekli sanatçılardan olan Ceylan Ertem ile gerçekleştireceğiz.

Cazkolik: Yeni albümün burada ve Avrupada ki yankılarından söz edebilir miyiz?

Behzat Üvez: Şarap albümü Hollanda’da oldukça sıcak karşılandı, eleştirmenler epey cömerttiler, diğer Avrupa ülkelerinden de çok olumlu şeyler duyduk. Kanada ve bazı Amerikan radyolarında çalındığımızı biliyoruz. Türkiye`den gelen tepkileri Barana`nın web sitesi ve Facebook`taki takipçilerinden duyuyoruz. Radikal`de Eray Aytimur`un bir söyleşisi olmuştu ama Barana henüz bilinmiyor Türkiye de. Bunun için daha sık gelmek niyetindeyiz.

Cazkolik: Bekleriz... ve son olarak da yine albümle ilgili şunu soralım, albümde Hayyam`ın sözleri var ama vokalli bir albüm değil bu, Hayyam`ın sözlerini müziğin parçası olarak kullanıyorsunuz, kimi parçalarda söz hiç kullanılmamış zaten?

Behzat Üvez: Bu albümde başrol oyuncumuz şarap. Vokaller için tek seçenek Hayyam idi tabii, ama çılgın Dionysos’un şarabı, Kapadokya`nın Derdalani, Fransız bağbozumu dansı Bouree evrenselleştirdiler "Şarap"ı, orada da ortak dil salt müzik oldu.

Cazkolik: Behzat Bey, bugüzel müzikler ve albüm için teşekkür ediyor, 17 Mart gecesi müzikseverleri Hayyam ve Şarap`ın mistik dünyasına davet ediyoruz.

Albüm ve grup ile ilgili detaylı bilgiler için www.barana.nl ve www.myspace.com/barana1 adreslerine bakabilirsiniz.

Cazkolik.com / 15 Mart 2011, Salı

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» "Seyirci beğenisinden bağımsız sahneye çıkıp çalmak çalmak çalmak için içimde muazzam bir arzum var", diyen Kekko Fornarelli ile arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu. » Son aylarda Ankara`nın caz ve müzik gündemini belirleyen Altus Org.`dan Fırat Dadaş ile epey konuyu masaya yatırdık. » The Puppini Sisters; İki yıl aradan sonra yeniden İstanbul`da. Sevgili Cenk grupla iki yıl önce de konuşmuştu, şimdi de konuştu. » "Bir yıldız doğuyor" Leyla Diana müziğin gelecekteki yıldızlarından Emre Göral ile konuştu. » Klasik müzik tarihinin ilk rock starı Paganini`den aldıkları ilhamla klasik müziği gençlere pop kadar sevdirmeyi amaçlayan Paganini Topluluğu`ndan Ara Malikian ile konuştuk. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin son konserlerinden Claudio Filippini trio konseri öncesi arkadaşımız Burak Sülünbaz sanatçıyla özel bir söyleşiye imza attı. » Tüm dünyada mutluluk uyandıran filmin ünlü karakterinin torunları konser öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » » Çağdaş fado yorumları sayesinde kazandığı üç Latin Grammy ile dünyada en çok tanınan fado şarkıcısı Mariza ile Cenk Erdem yeni konserleri öncesi konuştu. » Son 30 yıla damgasını vuran pop ve rock starı Bonnie Tyler ile Cenk Erdem konuştu. » "Şarkılarımın dili kalp dilidir" diyen Kanadalı ünlü starı IMA ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » İstanbul`a aşık bir İspanyol; Monica Molina ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Yılda bir kez geliyorum ama Türkiye`de cazın sevildiğini biliyorum diyen Danilo Perez`le konseri öncesi sohbet ettik. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Dün gece sonrası artık yeni bir perküsyon kahramanımız var; Zohar Fresco. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Leszek Mozdzer: "Her dinleyici müzikte kendi mesajını alır" » "Uçan kuşları, uçan ruhları kalbinizde göreceksiniz" diyen Dhafer Youssef ile 5 Temmuz konseri öncesi konuştuk. » Cazın duayen kalemlerinden sevgili Sevin Okyay 16 Mayıs akşamı İş Sanat`ta konseri olan Ravi Coltrane ile konuştu. » Kwartludium Ensemble görsel sanatları müziğin diline aktarıyor. Sami Kısaoğlu söyleşisi yayında. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, Burhan Öçal ile yeni projesi "Musica Caravanserai" üzerine konuştu. » `Guitar Hero` Al Di Meola ile 8 Mayıs konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müzikte 40 yılın ardından veda konserleri veren İspanyol diva Paloma San Basilio ile Cenk Erdem konuştu. » Mahler`in müziğini yeniden tanımlayacak Christian Fennesz ile sevgili Sami Kısaoğlu konuştu. » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası 14 Nisan`da Nicholas Payton`la aynı sahneyi paylaşacak. Baki Duyarlar ile orkestrayı ve Payton`ı konuştuk. » Pedro Almodovar`ın kadınlarından Luz Casal ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Türkiye`nin tek oda müziği festivali Opus Amadeus`daki konseri sonrası Arpist Çağatay Akyol ile Leyla Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Levent Öget son konserleri öncesi Evrim Demirel ve Kudsi Ergüner`le konuştu. » Wim Wenders`in filminde başrol oynayan dünyanın en iyi fado şarkıcılarından Teresa Salgueiro ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Hans Zimmer Movie Soundtrack Contest`e katılan Buğra Balcı süreci Beliz Hazan`a anlattı. » Portekiz`den sadece fado değil, caz söyleyen de çıkıyor. Cenk Erdem konser öncesi Sobral ile konuştu. » Azteklerin hikayelerini de, ezilenlerin hikayelerini de anlatan ödüllü Lila Downs ile Cenk Erdem konuştu. » Endülüs müziklerini flamenkoyla sarmalayarak deniz kokulu sığınaklar yaratan Chambo ile konuştuk. » Müziğinde sokakları, hüznü ve neşeyi bir araya getiren Portekiz`in dünyaca ünlü fado divası Cristina Branco ile 24 Ekim Cemal Reşit Rey konseri öncesi sevgili Cenk konuştu. » Türk müziğinin Hicaz`ı Jazz ile buluşursa ne olur? Leyla Diana Hijazz Project II`yi Alper Berksü ile konuştu. » Yeni albümü "Get Happy"nin ilk konserlerini Türkiye`de verecek Pink Martini ile Cenk Erdem konuştu. » Latin ve Salsa`nın çıldırtıcı ritminden yerli tınılara Gülseren & Luis Gomez yeni albümlerini anlattı. » Selen Gülün`le `Başka` albümü ile Gezi Parkı`nın bir caz sanatçısı gözüyle sosyal enerjisini konuştuk. » Leyla Diana Stick Chapman isimli ilginç enstrümanın öncü temsilcisi Akın Ünver ile konuştu. » Yeni sahne şovu loop machine`in ödüllü `looper`ı DJ Berlin ile arkadaşımız Beliz Hazan New York`ta konuştu. » Çıkışıyla müzik dünyasında ufak çaplı deprem yaratan sempatik şarkıcı ZAZ yeni albümü Recto Verso ile Bursa konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » "Bu albüm Türkiye`nin ilk soul albümü" diyen Dilek Sert Erdoğan ile arkadaşımız Leyla Diana konuştu. » Seksenlerden bu yana jazz-fusion gitarın Grammy ödüllü büyük ustası Frank Gambale 20 Mart akşamı Salon konseri öncesi arkadaşımız Cenk Akyol`un sorularını yanıtladı. » Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz Tin Men & The Telephone`dan Tony Roe ile Sami Kısaoğlu konuştu. » Borusan konseri merakla beklenen Markus Stockhausen ile arkadaşımız Okan Aydın konuştu. » Fadonun melankolik prensesi Carminho ilk kez geldiği İstanbul konseri için Cenk Erdem`le konuştu. » İki özel projesi ve trombonuyla son dönemde cazın önde gelen ismi Emre Kayhan ile konuştuk. » İzmir`li yetenekli genç caz müzisyenleri eğitim için yoğun olarak New York`u tercih ediyor. » Kuzeyin iki lirik şairi; Lars Danielsson ve Ulf Wakenius 12 Ocak Borusan konseri öncesi Sami Kısaoğlu`nun sorularını cevapladı. » Ülkemizde hatırı sayılır hayranı olan New Cool Collective 21 Aralık gecesi Babylon`da olacak. Arkadaşımız Sami Kısaoğlu grubun kurucu üyesi Benjamin Herman ile Cazkolik için özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Gonzalo Rubalcaba: "Küba`da da bir caz okulu yok ama çok sağlam geleneklerimiz var." » Antonio Gades`in gözüyle Carmen; Efsanevi topluluk 1 Aralık akşamı Carmen ile CRR`de. Cenk Erdem, efsane dansçının eşi Eugenia Eiriz ile Carmen`i konuştu. » Cenk Erdem albümü 800 bin satan dünyaca ünlü ispanyol divası Luz Casal ile konuştu. » Cezayir`den dünyaya ışık saçan kadın Souad Massi konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Portekiz`den çıkan son harika; Deolinda ile 15 Kasım konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Müzikleri ülkemizde çok sevilen Filistinli Le Trio Jubran ile Cenk Erdem konuştu. » Bir müzik karavanı gibi Anadolu da konserler veren Barana`dan Steven Kamperman ile konuştuk. » Coltrane yorumlayan, Tamburi Cemil Bey dinleyen Hollandalı caz piyanisti Rembrandt Frerichs ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türk pop starlarına latin & latin caz söyleten adam Emir Ersoy`la Cenk Erdem yeni albümünü konuştu. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, 22. Akbank Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projelerinden ACT`in 20. yılı nedeniyle 7 Ekim akşamı gerçekleşecek konser için ACT firmasının sahibi Siggi loch ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » New York East Village Maia Meyhane de doğan New York Gypsy All Stars ile Romantech albümünü konuştuk. » "Gençler kendilerini nasıl rahat ve mutlu hissediyorlarsa sahnede de çalarken öyle düşünmelerini isterim" diyen İmer Demirer ile yeni JAmZZ`i konuştuk. » Dünya cazının efsane piyanistlerinden Ahmad Jamal geçen hafta Ramazanda Caz konseri için geldiği İstanbul`da Sevin Okyay ile konuştu... » Murat Verdi yeni albümü "Shuara"da müziğini Nana Vasconselos ile `şair-i âzâm`ların katına çıkarıyor. » Yeni albümüne hazırlanan Kerem Görsev İzmir konseri öncesinde İzmir ekibimizle biraraya geldi... » "Müziğimde popun sık kullandığı cinsellikten çok örtülü bir şehvet ve dişilik var" diyen Caro Emerald İstanbul Caz Festivali konseri öncesinde sevgili Cenk Erdem ile konuştu. » Pink Martini Türkiye konserlerinde Yeşilçam filmlerinden bir şarkıyla kalbimizi çalacak. » Yılın röportajı Cenk Erdem`den... Yeni albümü Shape Shifter`ı yayınlayan SANTANA `yeryüzü insana değil, insan yeryüzüne aittir` mesajının altını çiziyor, albümünü anlatıyor... » Bu yaz, 19. İstanbul Caz Festivali`nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alacak caz gitarı duayeni ve ustamız Neşet Ruacan ile hem ödülü, hem de gençlik yıllarından bugüne gitarla, cazla geçen dopdolu bir ömrü konuştuk... » Haziranda Akdeniz caz gündemini Antalya Caz Fest. belirleyecek. İlk konseri verecek Aydın Esen`e sorduk. » Aşk şarkılarının İspanyol efsanesi Julio Iglesias yeni albümü hakkında sadece Cenk Erdem`le konuştu. » Küba`nın son piyano dahilerinden Harold López Nussa 10 Mayıs akşamı Ghetto sahnesinde olacak. Yıldızı her yıl giderek parlayan genç piyanistle konseri öncesi konuştuk. » "Sahnede ne yaptığımı bilmiyorum, sadece kendim oluyorum" diyen Buika ile en son Cenk Erdem konuştu. » Levent Öget "Diyar Diyar Jazz" albümü büyük ilgi gören Spiral Quartet ile özel söyleşi gerçekleştirdi. » Annesinin sözlerini şarkılara çeviren dünya müziğinin yeni yıldızlarından Mor Karbasi Cenk Erdem ile konuştu. » Caz dünyası geleceğin müziğini şekillendirecek genç müzisyenleri birbiri ardına belirliyor. Bu isimlerin önde gelenlerinden Gerald Clayton ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Saura`nın filmindeki şarkısıyla yıldızı parlayan Lura 9 Mart konseri öncesinde Cenk Erdem ile konuştu. » Yinon Muallem son albümü Nefes`te rast makamında etnik caz yaparken hayatındaki değişimleri de anlatıyor. » Monica Molina`nın aşk şarkıları olmadan yazlar da geçmez, kışlar da... Cenk Erdem Molina ile konuştu. » Fado ile tango; Lizbon ve Buenos Aires Cristina Branco`nun sesinden İstanbul`da yankılanacak... » Belle du Berry ve David Lewis`in kurduğu Paris Combo grubuyla Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem pop operanın yakışıklı çocukları Il Divo`dan Urs Bühler ile yeni albüm Wicked Game`i konuştu. » Müzik dünyası genç bir müzisyenin ilk solo albümüyle tanışıyor. Değer Deniz `Bekle`yi Cenk Erdem`e anlattı. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 11 Şubatta başlıyor. Ceren Erdur, Buğra Özçetin ve Oğulcan Şişman ile konuştu. » Cenk Erdem`den yeni bir söyleşi daha yayında; "Pink Martini`nin Japon Teyzesi Saori Yuki" » Türkiye`ye ilk kez gelecek olan flamenkonun eşsiz sesi Estrella Morente ile Cenk Erdem konuştu. » Yeni albümü "En Estambul"u yayınlayan Ayhan Sicimoğlu`nun İzmir konserini Cazkolik ekibi de izledi ve konser öncesinde bir de özel söyleşi gerçekleştirdi. » İzmirli müzikseverlerin dinlemeye doyamadığı Birsen Tezer ile İzmir ekibimizden arkadaşlarımız buluştu... » Caz dünyasının büyük ustalarıyla kaydettiği albümlerle dinleyenleri hayran bırakan flamenko gitarın tanrısı Paco de Lucia yeni albümünün dünya turnesi kapsamında 29 Kasım akşamı İş Sanat sahnesinde çalacak... » Hayatın ve aşkın şarkıcısı Mayra yeni albümüyle 28 Kasım CRR konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Tunçel Gülsoy, geçen yılın Grammy ödüllü caz divası Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon`da sahne alan Robert Glasper ile buluşan caz müzisyeni dostlarımız Ozan Musluoğlu ile Can Çankaya birlikte harika bir söyleşiye imza attılar. » Tangonun geleceğini şekillendiren isimlerden Juan Carlos Caceres yeni albümü Noche de Karnaval`i anlattı... » Cemal Reşit Rey`de 3 Kasımda sahne alacak flamenko gitar ustası Canizares`le Cenk Erdem konuştu. » Akbank Caz Festivali`nde konser veren Arifa`nın tek Türk müzisyeni Mehmet Polat`la konuştuk. » İstanbul`un şanslı cazseverleri cazın büyük bir ismini, Wayne Shorter`ı 18 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde bir kez daha izleme fırsatı bulacaklar, şimdiden acele etmenizde fayda var ve biliyor musunuz, biz de bu sayede bir hayalimizi daha gerçekleştirdik. Wayne Shorter röportajımız yayında... » Akbank Caz Festivali`nin "Kampüste Caz" konserleri turnesinde yola bu yıl Alp Ersönmez çıkıyor. » Norveç cazının öne çıkan isimlerinden Froy Aagre ile yağmurlu bir Oslo gününde uzun ve keyifli bir sohbet... » "Caz İçin Tuhaf Bir Yer" konseri sonrası İlhan Erşahin`le söyleşi. » Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması`nı (JAmZZ) projenin danışmanı Baki Duyarlar`a sorduk... » Sami Kısaoğlu iddialı yeni albümü The Mosaic Project`i yayınlayan davulcu Terri Lyne Carrington ile konuştu... » Yeni albümünde New York cazının etkileyici isimleriyle çalan Ozan Musluoğlu ile 40th Day`i konuştuk... » Güzel sesler melankoliye iyi gelir prensibini ikincisini yayınladığı "İyileştiren Şarkılar 2" albümüne de uyarlayan Cenk Erdem ile Deniz Türkoğlu konuştu. » Astor Piazzolla`nın ilham kaynağı tango divası Amelita Baltar yeni albümünü Cenk Erdem`le konuştu. » Cenk Erdem, 22 Temmuz gecesi Antalya Caz Festivali`nde konser veren dünya müziğinin en önemli seslerinden, albümleri ülkemizde binlerce adet satan, Cabo Verde`nin sesi Cesaria Evora ile konuştu... » Antalya Caz Festivali`nin açılış gecesinde sahne alacak İspanyolların süperstar şarkıcılarından Monica Molina ile Cenk Erdem konuştu... » "Mujeres De Agua" projesinin yaratıcısı Javier Limón ile Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem festivalin özel projesi "Mujeres De Agua"da sahne alacak Aynur`la özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müziğin içinde altmış yıldan bu yana ismiyle yaşayan Joe Sample, Cenk Erdem ile festivaldeki konseri öncesi konuştu... » Festivalin European Jazz Club konserlerinde triosuyla sahne alacak Selen Gülün`le konserini konuştuk... » European Jazz Club konserlerinde Stefano Di Battista ile birlikte sahne alacak Ferit Odman ile konuştuk. » Yetmişli yıllardan bu yana İspanyolların en etkileyici divalarından Paloma San Basilio ile sevgili Cenk Erdem konuştu... » Balkanlarla cazı buluşturan konserin iki isminden biri Lena Kovacevic Cenk Erdem ile buluştu... » Sözlerindeki öyküleri müziklerinde caz ve folkla buluşturan Rebbekka Bakken ile Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem, Bursa Festivali ve İstanbul Caz Festivali öncesinde çok yakından tanıdığı Buika`yı anlatıyor... » Mayıs başında açtığı "Cazın Nabzı" isimli sergisiyle ilgi gören Burcu Orhon ile sergisini ve fotoğraflarını konuştuk. » İzmirli cazseverlerin yakından tanıdığı genç caz grubu Ayan Beyan ile İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Geçtiğimiz ay Ghetto konseriyle İstanbullu dinleyicilerini yeniden kendine hayran bırakan, farklı müziğiyle dikkat çeken Fatima Spar ile arkadaşlarımız konuştu. » Mehmet Çağlar, Berklee`de Billboard Scholarship ödülünü kazanan genç flütist Sarpay Özçağatay ile konuştu. » Cenk Erdem, Kargo sonrasında yollarına Maskott`la yeni bir yön veren ikiliyle konuştu. » Modern cazın doksanlardan bu yana en etkileyici piyanistlerinden Jacky Terrasson 15 Mayıs`ta CRR`de... » Kazandığı bursla hayatı değişen genç basçı Buğra Balcı İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla konuştu. » Cenk Erdem geleneği yeteneğiyle buluşturan gösterileriyle Flamenko dansçısı Farruca ile konuştu. » Ege`nin nargile kokulu kıyılarından Yunan ve dünya müziğinin sınırlarına uzanan Imam Baildi ile konuştuk. » Levent Öget, "Diyar Diyar Jazz" isimli albümleriyle tanınan Spiral Quartet Philippe Poussard ile konuştu. » Avrupa müziklerini caz ve klasikle buluşturan Gypsy Devils ile konser öncesi Cenk Erdem konuştu. » Radyo programları ve yazılarından tanıdığımız Levent Öget hem Mike Stern hem de Dave Weckl ile konuştu. » Uluslararası ilk Çinli gitar sanatçısı olarak kabul edilen Xuefei Yang ile arkadaşımız Deniz Türkoğlu buluştu. » Babylon`da vereceği konsere hazırlanan İsveç`in genç yıldızı Fredrika Stahl, Deniz Türkoğlu`nun sorularını yanıtladı... » "Harikalar Diyarı"ndan çıkıp gelen üç genç ismin müziği "Eski Oyuncak"ların naif duygusuna sahip... » Geçen hafta konser için İstanbul`a gelen Loreena McKennitt bizlerle olan özel bağını Cenk Erdem`e anlattı... » Mart ortasında üç ayrı şehirde konser veren Carmen Souza arkadaşımız Beliz Hazan ile buluştu. » Chick Corea ve Gary Burton`ın 31 Mart gecesi Cemal Reşit Rey konser salonunda verecekleri konser öncesi arkadışımız Beliz Hazan, New York`da bulunan Corea ile konuştu... » Anatolian Blues Band ile kapanış konserini veren Erkan Oğur arkadaşlarımızla buluştu... » Macar folk temalı müzikleriyle tanınan `Şeytanın Kemancısı` Roby Lakatos Cemal Reşit Rey`e geliyor. » Barana Quintet, Barana-Hayyam ve Şarap temasından doğaçlama caza uzanan yolculuğunu anlattı. » Beliz Hazan, Alp Ersönmez ile belki alt "Yazısız" ama içi müzikle dopdolu albümünü konser öncesi konuştu. » İzmirlilerin festivalle buluştuğu açılış konserinde arkadaşlarımız oradaydı ve Egg Project ile konuştular. » Tunçel Gülsoy, yeni kucakladığı Grammy ödülünün yorgunluğunu İstanbul konserinde atmaya gelen Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Fado`nun yükselen genç ve güzel sesi Ana Moura ilk kez konser vereceği İstanbul dinleyicisini merak ediyor. » 4 Mart gecesi başlayan Nublu Jazz Festivali`ni, Nublu felsefesini, konserleri, müzikleri yani olanı biteni herşeyi organizasyonun başında bulunan sevgili Reha Öztunalı ile konuştuk... » İzmir Tarihi Havagazı Sanat Cafe konserlerinde Ayten Alpman ve Ayhan Öztoplu ile konuştuk. » Ankara Caz Festivali`ndeki konseri öncesi Alper Yılmaz ile konseri, festivali, albümlerini, müziğini konuştuk ama çok daha ötelere uzandık... » Luz Casal ile çok özel bir söyleşi... » Buika ile çok özel bir söyleşi... » Fatih Erkoç, Kerem Görsev İzmir`i salladı... » Özlem Oktar Varoğlu ile söyleşi. » Cenk Erdem yayınladığı "Memories Of You" albümüyle son günlerin müzikte ve basında önde gelen isimlerinden Simavi ile konuştu. » Lori Şen: "Türkiye’de ki önemli caz müzisyenleriyle çalışmak ve gelecekte müzikal yapmak istiyorum, hayallerimde Broadway de var..." » İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik ekibinden arkadaşlarımız Muammer Ketencoğlu ile buluştu. » Cenk Erdem, Viktor Lazlo ile konuştu... » Dorantes Cenk Erdem’in sorularına cevap verdi. » Kapadokya Caz Günleri... » Toumani Diabete ile Cenk Erdem "Afrocubism"i konuştular... » Stacey Kent ile "Raconte Moi" albümünü konuştuk... » Joe Lovano ile CRR’de verdikleri "Saxophone Summit" konseri öncesi yaptığımız röportaj. » Cenk Erdem, bu hafta konseri olan Portekiz’in hüzünlü müziği Fado’nun son kuşak etkileyici seslerinden Cristina Branco ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi... » Julio Bocca söyleşisi... » Jazz Company’de yeni sezon... » Sarp Maden ile "Kampüste Caz" konserlerini konuştuk... » Akbank Caz Festivali içinde » Ayşe Tütüncü ile İSCMS İstanbul 2010 projesini ve kendisinin bu proje kapsamında gerçekleştireceği performansı konuştuk... » İmer Demirer ile beraber sahne aldığı Enrico Rava hakkında konuştuk... » Kerem Görsev; "Sahnede dev bir ismi izledik..." » Tore Johansen?le birlikte vereceği konser öncesinde Ozan Musluoğlu ile konuştuk... » İstanbul ve Ankara konseri öncesi Passion Turca’dan Cenk Erdem Pink Martini’nin kurucusu Thomas Lauderdale ile konuştu... » Sheraton Ataköy Caz Günleri’ni otel adına düzenleyen sevgili Önder Focan’a etkinliğin detaylarını sorduk... » Meksikanın dünyaca ünlü sesi Lila Downs 16 Maıs’ta verdiği konserin öncesinde Cenk Erdem ile konuştu... » Siyah ve gururlu insanların müziği adına; » Paco De Lucia söyleşisi... » Son albümü ve konserleri ile Buika fırtınası müzik dünyasında dinmeyeceğe benziyor. Cenk Erdem, Buika ile son albümünü ve müziğini, hayatını, neler hissettiğini... her şeyi kendisiyle konuştu... » Cenk Erdem Salif Keita söyleşisi » "Raconte Moi" albümü ile Stacey Kent... » 1 Nisanda İş Sanat’ta konserini izleyeceğimiz ünlü müzisyen Manu Katché’yi sevgili Cenk Akyol’un sorularıyla önce Cazkolik’te ağırladık... » Jan Lundgren Trio ile söyleşi... » Eskişehir’de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali’nde sahne alacak olan » Eskişehir’de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali’nde sahne alacak olan Ankaralı grup Rocky Swing Project ile konuştuk... » Eskişehir’de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali’nde sahne alacak olan Ankaralı grup Turiya ile konuştuk... » Önder Focan ve Şenol Filiz ile İtalyan müzisyenler ortak bir proje için 17. Uluslararası İzmir Caz Festivali’nde buluşacaklar... » 11 Mart’ta Nublu Jazz Festivali’nde sahne alacak olan İmer Demirer ile konserini ve bugünlerini konuştuk... » İş Sanat’ta ki konserinden önce Diego El Cigala ile söyleştik... » Arkadaşımız Cenk Akyol, geçtiğimiz günlerde Babylon’da bir konser veren Incognito’dan Bluey ile söyleşti... » Piyanist Burak Bedikyan ile Nardis`te "Bir Oscar Peterson Gecesi" üzerine özel bir söyleşi... » Joshua Redman’la tele-röportaj... » James Taylor ile söyleştik... » Buzuki Orhan ile Turkophony All Stars`ı konuştuk... » Harvie S hafta boyu Nardis?te! » Editörü Ediz Hafızoğlu`na Drum&Bass dergisini sorduk... » Mehmet Çağlar Cem Tuncer ile "Buddha Groove" albümünü konuştu... » Charlie Hunter ile "Cazkolik Özel" » İmer Demirer Quartet Babylon’da! » Mehmet Uluğ ile Akbank Caz Festivali’ni konuştuk... » Genç müzisyene hukuk desteği... » "Festival Özel" için Fatih Erkoç & Kerem Görsev ile konser öncesi konuştuk... » "İşimin en keyifli ânı izleyicileri konserden zevk alırken izlemek..." Biten bir sezonu İş Sanat’ın yöneticisi Meriç Soylu ile detaylı olarak konuştuk. » Akın Eldes ile "Ara Taksim" üzerine... » Fahir Atakoğlu ile albümü "Istanbul in Blue" üzerine özel bir söyleşi gerçekleştirdik... » Pelin Opçin Çorumluoğlu: » Ayşe Tütüncü ile "Yedi Yer, Yedi Gök" üzerine... » Geçtiğimiz ay Bremen’de düzenlenen » Mehmet Okonşar`la caz üzerine... » Burçin Büke ile klasikten caza... » Müziğini mağazandan satın al! » Fatih ve Kerem`den caz standartları yorumları... » İmer Demirer: "Miles Davis cazın everestidir" » Asım Ekren; Müzikle geçen 45 yıl... » Cazın milli takım kaptanı Aycan Teztel. » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Anadolu Üniversitesi’nin düzenlediği "7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali"nde geri sayım başladı... » 16. İzmir Avrupa Caz Festivali... » Heyecan verici bir "ilk albüm"; Ozan Musluoğlu’dan "Coincidence" » Zuhal Focan`la Nardis Jazz Club olarak bu yıl beşincisini düzenledikleri Nardis Caz Vokal Yarışması`nı konuştuk. » Cazkolik olarak Kerem ile yeni albümü hakkında herşeyi konuştuk!
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil (Arşiv) • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan (Arşiv) Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp