Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Boğaziçi Caz Korosu

Sanatçı: Şef: Masis Aram Gözbek
Mekan: Akasya AVM, Acıbadem
Tarihi: 28.03.2015
Saat: 16:00
Etkinlik Bilgisi : Son yıllardaki başarılarıyla Türkiye`nin adını uluslararası arenada büyük bir gururla taşıyan Boğaziçi Caz Korosu, şef Masis Aram Gözbek yönetiminde bu gün Akasya Acıbadem AVM`de olacak.


Merve Deniz

Mekan: Nublu İstanbul, Sıraselviler No:55, Beyoğlu
Tarihi: 28.03.2015
Saat: 23:00
Web Adresi: http://www.nublu.net
Etkinlik Bilgisi : Müzik kariyerine İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal Bölümü`nü eş zamanlı okuyarak 2009 yılında mezun olan, 2014 yılında Bahçeşehir Üniversitesi`nde Caz Vokal bölümünden mezun olarak başlayan Merve Deniz bu akşam nublu İstanbul`da. `Rock on Broadway` isimli projede ve Ladies & Gentleman müzikal topluluğunda korist ve sloist olarak yer alan Merve Deniz kendi single çalışmalarına devam etmektedir.


Ceyda Özbaşarel Band

Sanatçı: Ceyda Özbaşarel-Gülşen (vo), Barış Ertürk (s), Duru Tuna (s), Adem Gülşen Music (p)Baran Say (b), Ekin Cengizkan (d).
Mekan: Jazz Company / Şehit Muhtar Cad. No.42 Talimhane Tel: 0 212 313 8383
Tarihi: 28.03.2015
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Piyano bölümü mezunu olan Ceyda Özbaşarel 2005 yılında Sibel Köse & Randy Esen caz vokal workshop`a katılarak caz eğitimine başladı. 2005-2001 yıllrı arası Donovan Mixon ve Randy Esen ile caz vokal, sound ve emprovizasyon üzerine çalışmalar yaptı. Kevin Mahogany ve Sheila Jordan workshoplarına katıldı. Halen Başak Yavuz ile şarkı yazma üzerine çalışmaktadır.


Tasmin Little

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye
Tarihi: 28.03.2015
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.crrks.org
Etkinlik Bilgisi : Klasik kemanın virtüöz ismi Tasmin Little bu gece Cemal Reşit Rey sahnesinde olacak.


Kürşat Başar Orkestra feat. Jale

Mekan: Park Şamdan, Beyoğlu
Tarihi: 28.03.2015
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Rixos Pera İstanbul’un terasındaki Park Şamdan Pera’da muhteşem Haliç manzarasına karşı Kürşat Başar’lı ilkbahar geceleri başlıyor. Kürşat Başar Orkestrası ve Jale, 22.30’da hayranlarıyla Park Şamdan Pera’da buluşuyor.


 
Cazkolik Röportajları
  | | | | |

Kazandığı bursla hayatı değişen genç basçı Buğra Balcı İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla konuştu.

Bu içerik 6201 defa okunmuştur.

Evrendeki her parçanın oluşması için zaman gerekir. Buğra Balcı ile aylar önce yaptığımız röportajın artık deşifre edilmesi ve yayınlama zamanı gelip de geçmişti bile. Röportajı yaptığımız günden bu yana üstünden epey zaman geçmesine rağmen bir baktık ki bu arada Buğra Balcı`nın hayatına eklenen yenilikleri yaptığımız söyleşiye eklemek için bu gecikme aslında bir fırsatmış....

1986 doğumlu Buğra Balcı, müziğe 5 yaşında org ve mandolin çalarak başlamış. Türk müziğiyle tanışması da Ud ile... 1998 yılında Hüseyin Çebi ile batı müziği çalışmaya başlıyor ve nihayetinde de 13 yıl boyunca ilgilenmekte olduğu bas gitarı kendi enstrümanı olarak seçiyor. 2005 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü`ne kabul edilen Balcı, 2006 yılında da Kürşat And’ın öğrencisi olarak double-bass eğitimine devam ediyor. Bu yılları ardı ardına aldığı burslarla dolu bir eğitim dönemi takip ediyor, önce 2007 yılında İtalya Siena Jazz Bursu`nda Furio Di Castri ve Pietroo Leveratto ile double-bass çalışıyor, 2008`de Yamaha All Stars Bass Guitar Ödülü`nü alıyor, hemen ardından 2009`da bu kez Berklee College of Music’ten Arif Mardin Bursu`nu kazanıyor. Lincoln Goiner ve Bruce Gertz ile çalışıyor ve ara ara beş farklı grup ile konserlere çıkıyor. Her yıla farklı bir eğitim, burs ve çalışma azmi sığdıran genç müzisyeni bu kez New Hempshire Bass Festivali’nden tam burs alırken görüyoruz üstüne bir de Modern Music Academy’den bir burs daha alarak caz konusunda alınabilecek hemen hemen tüm bursları almayı başarıyor.

2011 yılında New York’a gelen Buğra burada The Collective School of Music’te accompanist olarak çalışmaya başlamış. Aslında röportajın geç yayınlanmış olmasının işe yaradığı neden de birkaç hafta önce ortaya çıkıyor: Şimdi de genç basçı City University of New York Queens College Jazz Master Programı’na kabul edilmiş. Daha önce dediğimiz gibi, caz müziğinin alt yapısının ne kadar çetrefil olduğunu düşünürsek Buğra’nın başarılarını, azmini, karşılaştığı zorlukları ve caz hakkındaki düşüncelerini bir de onun ağzından dinleyelim istedik.

Buğra Balcı: "Annemin eve getirdiği bir CD resmen hayatımın dönüm noktası oldu..."

Cazkolik İzmir: Kendinden biraz bahseder misin? Müzik nasıl başladı?

Buğra Balcı: Çok küçükken... (Gülerek) Televizyonda ne zaman klasik müzik çalsa TV`nin önünde uyurmuşum, yoksa uyuyamazmışım. 4-5 yaşlarında mandolin ve orgla başlıyorum müziğe. Dedemin rolü çok büyük... Dedem Türk Sanat Müziği sanatçısıymış. İlkokul 2 ya da 3’te ud kursuna gittim. Hep tiz sesler yerine pes sesleri çalmaya eğilimim vardı. Kursu sertifika alarak bitirdikten sonra Hüseyin Çebi’den solfej, kompozisyon ve batı müziği dersi almaya başladım. Orta ikinci sınıftayken bas çalmak istiyordum ama annemle bas gitar almaya gittiğimizde mağazadaki satıcı bizi klasik gitara yönlendirdi, bu yüzden önce klasik müzik çalmaya başladım ama sonunda bas gitara geçtim tabii ki. Yavaş yavaş İzmir’de müzisyen çevremi genişletmeye başlamıştım, o sıralar acaba başka enstrüman mı çalsam, ne yapsam derken annemin eve getirdiği bir CD resmen hayatımın dönüm noktalası oldu. CD`yi dinledikçe bunda bir şeyler daha değişik diyordum, yaş ortalamasının yüksek olduğu yerlere girip çaldıkça bana Jaco Pastorius gibi çaldığımı söylüyorlar, hızla eve dönüp CD`ye bakıyorum ki; Jaco Pastorius.

Daha sonra ise bu konuda devam etmeye karar verdim. Bir ara pop müzik de çaldım ama caz müziğine ilgim giderek arttı. 2006’da Kürşat And’dan ders aldım. Senelerdir teknik çalıştığım ve alt yapım önceden oluştuğu için çok  uzun zamanımı almadı. 2007’de Siena Caz Bursu`nu kazandım ve ardından resmen hayatım değişti. İngilizcemi toparlamaya çalıştım. Çevremde yurtdışı için hep bir engelleme vardı. Bu tip burslar ve başarılar dayanak noktası oluşturuyor aslında. 2009’da Berklee Müzik Okulu’nun Arif Mardin Bursu`nu kazandım. Orada güzel deneyimler elde ettim, farklı üniversitelerden burslar aldım. Ardından aynı yıl Western Oregon University Mel Brown Bursu`nu kazandım. En önemlisi ise Collective School of Music’ten Advanced Education için olan burstu. Orada bir sömestr okudum. Collective School of Music bittikten sonra advanced programa eşlikçi olarak çağrıldım ve halen devam ediyorum. (Bu roportaj yapılırken New York’a geri dönmek üzereydi. Fakat şimdi bu görevini de başarıyla tamamladı.)

Cazkolik İzmir ekibi: Cazı ve okuduğun okulları nasıl değerlendiriyorsun?

Buğra Balcı: Caz müziğinde teori ve teknik bilgi kadar estetik de önemlidir. Bana bunu öğreten Kürşat And`dır. Bence jazz müzik anlamında bir insanın ruh ve zihin olarak varabileceği en üst düzeydir. Diğer müziklerde bunu bulamadığım için cazı seçtim.

Cazkolik izmir ekibi: Çalmak istediğin veya projelerinin olduğu müzisyenler var mı, geleceğe yönelik düşüncelerin neler?

Buğra Balcı: Bir şey olmadan açıklamak istemem. Bir çok iyi müzisyenle provalar yaptık. New York’a dönünce kaldığım yerden devam edeceğim. Rekabetten uzaklaşmamak önemli. Hem iyi müzisyen olmak, hem iyi müzisyenlerle olmak ve hem de yeni nesile yardımcı olmak istiyorum. Türkiye’yi de çok seviyorum. O yüzden buraya da dönebilirim.

Bu güzel söyleşi için Buğra’ya çok teşekkür ediyoruz. Kendisine Queens Collegeda ki master programında başarılar diliyoruz. Gelecekte şimdi olduğu gibi yetenekli bir bas gitarist olarak güzel projelere imza atacağına dair temennilerimizi kendisine gönderiyoruz.

Söyleşi: Beliz Hazan belizhazan@cazkolik.com, Ceren Erdur cerenerdur@cazkolik.com, Yasemin Seymenoğlu yaseminseymenoglu@cazkolik.com

Fotoğraflar: Yasemin Seymenoğlu

Cazkolik.com / 10 Mayıs 2011, Salı

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» "Seyirci beğenisinden bağımsız sahneye çıkıp çalmak çalmak çalmak için içimde muazzam bir arzum var", diyen Kekko Fornarelli ile arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu. » Son aylarda Ankara`nın caz ve müzik gündemini belirleyen Altus Org.`dan Fırat Dadaş ile epey konuyu masaya yatırdık. » The Puppini Sisters; İki yıl aradan sonra yeniden İstanbul`da. Sevgili Cenk grupla iki yıl önce de konuşmuştu, şimdi de konuştu. » "Bir yıldız doğuyor" Leyla Diana müziğin gelecekteki yıldızlarından Emre Göral ile konuştu. » Klasik müzik tarihinin ilk rock starı Paganini`den aldıkları ilhamla klasik müziği gençlere pop kadar sevdirmeyi amaçlayan Paganini Topluluğu`ndan Ara Malikian ile konuştuk. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin son konserlerinden Claudio Filippini trio konseri öncesi arkadaşımız Burak Sülünbaz sanatçıyla özel bir söyleşiye imza attı. » Tüm dünyada mutluluk uyandıran filmin ünlü karakterinin torunları konser öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » » Çağdaş fado yorumları sayesinde kazandığı üç Latin Grammy ile dünyada en çok tanınan fado şarkıcısı Mariza ile Cenk Erdem yeni konserleri öncesi konuştu. » Son 30 yıla damgasını vuran pop ve rock starı Bonnie Tyler ile Cenk Erdem konuştu. » "Şarkılarımın dili kalp dilidir" diyen Kanadalı ünlü starı IMA ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » İstanbul`a aşık bir İspanyol; Monica Molina ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Yılda bir kez geliyorum ama Türkiye`de cazın sevildiğini biliyorum diyen Danilo Perez`le konseri öncesi sohbet ettik. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Dün gece sonrası artık yeni bir perküsyon kahramanımız var; Zohar Fresco. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Leszek Mozdzer: "Her dinleyici müzikte kendi mesajını alır" » "Uçan kuşları, uçan ruhları kalbinizde göreceksiniz" diyen Dhafer Youssef ile 5 Temmuz konseri öncesi konuştuk. » Cazın duayen kalemlerinden sevgili Sevin Okyay 16 Mayıs akşamı İş Sanat`ta konseri olan Ravi Coltrane ile konuştu. » Kwartludium Ensemble görsel sanatları müziğin diline aktarıyor. Sami Kısaoğlu söyleşisi yayında. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, Burhan Öçal ile yeni projesi "Musica Caravanserai" üzerine konuştu. » `Guitar Hero` Al Di Meola ile 8 Mayıs konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müzikte 40 yılın ardından veda konserleri veren İspanyol diva Paloma San Basilio ile Cenk Erdem konuştu. » Mahler`in müziğini yeniden tanımlayacak Christian Fennesz ile sevgili Sami Kısaoğlu konuştu. » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası 14 Nisan`da Nicholas Payton`la aynı sahneyi paylaşacak. Baki Duyarlar ile orkestrayı ve Payton`ı konuştuk. » Pedro Almodovar`ın kadınlarından Luz Casal ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Türkiye`nin tek oda müziği festivali Opus Amadeus`daki konseri sonrası Arpist Çağatay Akyol ile Leyla Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Levent Öget son konserleri öncesi Evrim Demirel ve Kudsi Ergüner`le konuştu. » Wim Wenders`in filminde başrol oynayan dünyanın en iyi fado şarkıcılarından Teresa Salgueiro ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Hans Zimmer Movie Soundtrack Contest`e katılan Buğra Balcı süreci Beliz Hazan`a anlattı. » Portekiz`den sadece fado değil, caz söyleyen de çıkıyor. Cenk Erdem konser öncesi Sobral ile konuştu. » Azteklerin hikayelerini de, ezilenlerin hikayelerini de anlatan ödüllü Lila Downs ile Cenk Erdem konuştu. » Endülüs müziklerini flamenkoyla sarmalayarak deniz kokulu sığınaklar yaratan Chambo ile konuştuk. » Müziğinde sokakları, hüznü ve neşeyi bir araya getiren Portekiz`in dünyaca ünlü fado divası Cristina Branco ile 24 Ekim Cemal Reşit Rey konseri öncesi sevgili Cenk konuştu. » Türk müziğinin Hicaz`ı Jazz ile buluşursa ne olur? Leyla Diana Hijazz Project II`yi Alper Berksü ile konuştu. » Yeni albümü "Get Happy"nin ilk konserlerini Türkiye`de verecek Pink Martini ile Cenk Erdem konuştu. » Latin ve Salsa`nın çıldırtıcı ritminden yerli tınılara Gülseren & Luis Gomez yeni albümlerini anlattı. » Selen Gülün`le `Başka` albümü ile Gezi Parkı`nın bir caz sanatçısı gözüyle sosyal enerjisini konuştuk. » Leyla Diana Stick Chapman isimli ilginç enstrümanın öncü temsilcisi Akın Ünver ile konuştu. » Yeni sahne şovu loop machine`in ödüllü `looper`ı DJ Berlin ile arkadaşımız Beliz Hazan New York`ta konuştu. » Çıkışıyla müzik dünyasında ufak çaplı deprem yaratan sempatik şarkıcı ZAZ yeni albümü Recto Verso ile Bursa konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » "Bu albüm Türkiye`nin ilk soul albümü" diyen Dilek Sert Erdoğan ile arkadaşımız Leyla Diana konuştu. » Seksenlerden bu yana jazz-fusion gitarın Grammy ödüllü büyük ustası Frank Gambale 20 Mart akşamı Salon konseri öncesi arkadaşımız Cenk Akyol`un sorularını yanıtladı. » Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz Tin Men & The Telephone`dan Tony Roe ile Sami Kısaoğlu konuştu. » Borusan konseri merakla beklenen Markus Stockhausen ile arkadaşımız Okan Aydın konuştu. » Fadonun melankolik prensesi Carminho ilk kez geldiği İstanbul konseri için Cenk Erdem`le konuştu. » İki özel projesi ve trombonuyla son dönemde cazın önde gelen ismi Emre Kayhan ile konuştuk. » İzmir`li yetenekli genç caz müzisyenleri eğitim için yoğun olarak New York`u tercih ediyor. » Kuzeyin iki lirik şairi; Lars Danielsson ve Ulf Wakenius 12 Ocak Borusan konseri öncesi Sami Kısaoğlu`nun sorularını cevapladı. » Ülkemizde hatırı sayılır hayranı olan New Cool Collective 21 Aralık gecesi Babylon`da olacak. Arkadaşımız Sami Kısaoğlu grubun kurucu üyesi Benjamin Herman ile Cazkolik için özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Gonzalo Rubalcaba: "Küba`da da bir caz okulu yok ama çok sağlam geleneklerimiz var." » Antonio Gades`in gözüyle Carmen; Efsanevi topluluk 1 Aralık akşamı Carmen ile CRR`de. Cenk Erdem, efsane dansçının eşi Eugenia Eiriz ile Carmen`i konuştu. » Cenk Erdem albümü 800 bin satan dünyaca ünlü ispanyol divası Luz Casal ile konuştu. » Cezayir`den dünyaya ışık saçan kadın Souad Massi konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Portekiz`den çıkan son harika; Deolinda ile 15 Kasım konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Müzikleri ülkemizde çok sevilen Filistinli Le Trio Jubran ile Cenk Erdem konuştu. » Bir müzik karavanı gibi Anadolu da konserler veren Barana`dan Steven Kamperman ile konuştuk. » Coltrane yorumlayan, Tamburi Cemil Bey dinleyen Hollandalı caz piyanisti Rembrandt Frerichs ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türk pop starlarına latin & latin caz söyleten adam Emir Ersoy`la Cenk Erdem yeni albümünü konuştu. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, 22. Akbank Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projelerinden ACT`in 20. yılı nedeniyle 7 Ekim akşamı gerçekleşecek konser için ACT firmasının sahibi Siggi loch ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » New York East Village Maia Meyhane de doğan New York Gypsy All Stars ile Romantech albümünü konuştuk. » "Gençler kendilerini nasıl rahat ve mutlu hissediyorlarsa sahnede de çalarken öyle düşünmelerini isterim" diyen İmer Demirer ile yeni JAmZZ`i konuştuk. » Dünya cazının efsane piyanistlerinden Ahmad Jamal geçen hafta Ramazanda Caz konseri için geldiği İstanbul`da Sevin Okyay ile konuştu... » Murat Verdi yeni albümü "Shuara"da müziğini Nana Vasconselos ile `şair-i âzâm`ların katına çıkarıyor. » Yeni albümüne hazırlanan Kerem Görsev İzmir konseri öncesinde İzmir ekibimizle biraraya geldi... » "Müziğimde popun sık kullandığı cinsellikten çok örtülü bir şehvet ve dişilik var" diyen Caro Emerald İstanbul Caz Festivali konseri öncesinde sevgili Cenk Erdem ile konuştu. » Pink Martini Türkiye konserlerinde Yeşilçam filmlerinden bir şarkıyla kalbimizi çalacak. » Yılın röportajı Cenk Erdem`den... Yeni albümü Shape Shifter`ı yayınlayan SANTANA `yeryüzü insana değil, insan yeryüzüne aittir` mesajının altını çiziyor, albümünü anlatıyor... » Bu yaz, 19. İstanbul Caz Festivali`nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alacak caz gitarı duayeni ve ustamız Neşet Ruacan ile hem ödülü, hem de gençlik yıllarından bugüne gitarla, cazla geçen dopdolu bir ömrü konuştuk... » Haziranda Akdeniz caz gündemini Antalya Caz Fest. belirleyecek. İlk konseri verecek Aydın Esen`e sorduk. » Aşk şarkılarının İspanyol efsanesi Julio Iglesias yeni albümü hakkında sadece Cenk Erdem`le konuştu. » Küba`nın son piyano dahilerinden Harold López Nussa 10 Mayıs akşamı Ghetto sahnesinde olacak. Yıldızı her yıl giderek parlayan genç piyanistle konseri öncesi konuştuk. » "Sahnede ne yaptığımı bilmiyorum, sadece kendim oluyorum" diyen Buika ile en son Cenk Erdem konuştu. » Levent Öget "Diyar Diyar Jazz" albümü büyük ilgi gören Spiral Quartet ile özel söyleşi gerçekleştirdi. » Annesinin sözlerini şarkılara çeviren dünya müziğinin yeni yıldızlarından Mor Karbasi Cenk Erdem ile konuştu. » Caz dünyası geleceğin müziğini şekillendirecek genç müzisyenleri birbiri ardına belirliyor. Bu isimlerin önde gelenlerinden Gerald Clayton ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Saura`nın filmindeki şarkısıyla yıldızı parlayan Lura 9 Mart konseri öncesinde Cenk Erdem ile konuştu. » Yinon Muallem son albümü Nefes`te rast makamında etnik caz yaparken hayatındaki değişimleri de anlatıyor. » Monica Molina`nın aşk şarkıları olmadan yazlar da geçmez, kışlar da... Cenk Erdem Molina ile konuştu. » Fado ile tango; Lizbon ve Buenos Aires Cristina Branco`nun sesinden İstanbul`da yankılanacak... » Belle du Berry ve David Lewis`in kurduğu Paris Combo grubuyla Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem pop operanın yakışıklı çocukları Il Divo`dan Urs Bühler ile yeni albüm Wicked Game`i konuştu. » Müzik dünyası genç bir müzisyenin ilk solo albümüyle tanışıyor. Değer Deniz `Bekle`yi Cenk Erdem`e anlattı. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 11 Şubatta başlıyor. Ceren Erdur, Buğra Özçetin ve Oğulcan Şişman ile konuştu. » Cenk Erdem`den yeni bir söyleşi daha yayında; "Pink Martini`nin Japon Teyzesi Saori Yuki" » Türkiye`ye ilk kez gelecek olan flamenkonun eşsiz sesi Estrella Morente ile Cenk Erdem konuştu. » Yeni albümü "En Estambul"u yayınlayan Ayhan Sicimoğlu`nun İzmir konserini Cazkolik ekibi de izledi ve konser öncesinde bir de özel söyleşi gerçekleştirdi. » İzmirli müzikseverlerin dinlemeye doyamadığı Birsen Tezer ile İzmir ekibimizden arkadaşlarımız buluştu... » Caz dünyasının büyük ustalarıyla kaydettiği albümlerle dinleyenleri hayran bırakan flamenko gitarın tanrısı Paco de Lucia yeni albümünün dünya turnesi kapsamında 29 Kasım akşamı İş Sanat sahnesinde çalacak... » Hayatın ve aşkın şarkıcısı Mayra yeni albümüyle 28 Kasım CRR konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Tunçel Gülsoy, geçen yılın Grammy ödüllü caz divası Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon`da sahne alan Robert Glasper ile buluşan caz müzisyeni dostlarımız Ozan Musluoğlu ile Can Çankaya birlikte harika bir söyleşiye imza attılar. » Tangonun geleceğini şekillendiren isimlerden Juan Carlos Caceres yeni albümü Noche de Karnaval`i anlattı... » Cemal Reşit Rey`de 3 Kasımda sahne alacak flamenko gitar ustası Canizares`le Cenk Erdem konuştu. » Akbank Caz Festivali`nde konser veren Arifa`nın tek Türk müzisyeni Mehmet Polat`la konuştuk. » İstanbul`un şanslı cazseverleri cazın büyük bir ismini, Wayne Shorter`ı 18 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde bir kez daha izleme fırsatı bulacaklar, şimdiden acele etmenizde fayda var ve biliyor musunuz, biz de bu sayede bir hayalimizi daha gerçekleştirdik. Wayne Shorter röportajımız yayında... » Akbank Caz Festivali`nin "Kampüste Caz" konserleri turnesinde yola bu yıl Alp Ersönmez çıkıyor. » Norveç cazının öne çıkan isimlerinden Froy Aagre ile yağmurlu bir Oslo gününde uzun ve keyifli bir sohbet... » "Caz İçin Tuhaf Bir Yer" konseri sonrası İlhan Erşahin`le söyleşi. » Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması`nı (JAmZZ) projenin danışmanı Baki Duyarlar`a sorduk... » Sami Kısaoğlu iddialı yeni albümü The Mosaic Project`i yayınlayan davulcu Terri Lyne Carrington ile konuştu... » Yeni albümünde New York cazının etkileyici isimleriyle çalan Ozan Musluoğlu ile 40th Day`i konuştuk... » Güzel sesler melankoliye iyi gelir prensibini ikincisini yayınladığı "İyileştiren Şarkılar 2" albümüne de uyarlayan Cenk Erdem ile Deniz Türkoğlu konuştu. » Astor Piazzolla`nın ilham kaynağı tango divası Amelita Baltar yeni albümünü Cenk Erdem`le konuştu. » Cenk Erdem, 22 Temmuz gecesi Antalya Caz Festivali`nde konser veren dünya müziğinin en önemli seslerinden, albümleri ülkemizde binlerce adet satan, Cabo Verde`nin sesi Cesaria Evora ile konuştu... » Antalya Caz Festivali`nin açılış gecesinde sahne alacak İspanyolların süperstar şarkıcılarından Monica Molina ile Cenk Erdem konuştu... » "Mujeres De Agua" projesinin yaratıcısı Javier Limón ile Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem festivalin özel projesi "Mujeres De Agua"da sahne alacak Aynur`la özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müziğin içinde altmış yıldan bu yana ismiyle yaşayan Joe Sample, Cenk Erdem ile festivaldeki konseri öncesi konuştu... » Festivalin European Jazz Club konserlerinde triosuyla sahne alacak Selen Gülün`le konserini konuştuk... » European Jazz Club konserlerinde Stefano Di Battista ile birlikte sahne alacak Ferit Odman ile konuştuk. » Yetmişli yıllardan bu yana İspanyolların en etkileyici divalarından Paloma San Basilio ile sevgili Cenk Erdem konuştu... » Balkanlarla cazı buluşturan konserin iki isminden biri Lena Kovacevic Cenk Erdem ile buluştu... » Sözlerindeki öyküleri müziklerinde caz ve folkla buluşturan Rebbekka Bakken ile Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem, Bursa Festivali ve İstanbul Caz Festivali öncesinde çok yakından tanıdığı Buika`yı anlatıyor... » Mayıs başında açtığı "Cazın Nabzı" isimli sergisiyle ilgi gören Burcu Orhon ile sergisini ve fotoğraflarını konuştuk. » İzmirli cazseverlerin yakından tanıdığı genç caz grubu Ayan Beyan ile İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Geçtiğimiz ay Ghetto konseriyle İstanbullu dinleyicilerini yeniden kendine hayran bırakan, farklı müziğiyle dikkat çeken Fatima Spar ile arkadaşlarımız konuştu. » Mehmet Çağlar, Berklee`de Billboard Scholarship ödülünü kazanan genç flütist Sarpay Özçağatay ile konuştu. » Cenk Erdem, Kargo sonrasında yollarına Maskott`la yeni bir yön veren ikiliyle konuştu. » Modern cazın doksanlardan bu yana en etkileyici piyanistlerinden Jacky Terrasson 15 Mayıs`ta CRR`de... » Kazandığı bursla hayatı değişen genç basçı Buğra Balcı İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla konuştu. » Cenk Erdem geleneği yeteneğiyle buluşturan gösterileriyle Flamenko dansçısı Farruca ile konuştu. » Ege`nin nargile kokulu kıyılarından Yunan ve dünya müziğinin sınırlarına uzanan Imam Baildi ile konuştuk. » Levent Öget, "Diyar Diyar Jazz" isimli albümleriyle tanınan Spiral Quartet Philippe Poussard ile konuştu. » Avrupa müziklerini caz ve klasikle buluşturan Gypsy Devils ile konser öncesi Cenk Erdem konuştu. » Radyo programları ve yazılarından tanıdığımız Levent Öget hem Mike Stern hem de Dave Weckl ile konuştu. » Uluslararası ilk Çinli gitar sanatçısı olarak kabul edilen Xuefei Yang ile arkadaşımız Deniz Türkoğlu buluştu. » Babylon`da vereceği konsere hazırlanan İsveç`in genç yıldızı Fredrika Stahl, Deniz Türkoğlu`nun sorularını yanıtladı... » "Harikalar Diyarı"ndan çıkıp gelen üç genç ismin müziği "Eski Oyuncak"ların naif duygusuna sahip... » Geçen hafta konser için İstanbul`a gelen Loreena McKennitt bizlerle olan özel bağını Cenk Erdem`e anlattı... » Mart ortasında üç ayrı şehirde konser veren Carmen Souza arkadaşımız Beliz Hazan ile buluştu. » Chick Corea ve Gary Burton`ın 31 Mart gecesi Cemal Reşit Rey konser salonunda verecekleri konser öncesi arkadışımız Beliz Hazan, New York`da bulunan Corea ile konuştu... » Anatolian Blues Band ile kapanış konserini veren Erkan Oğur arkadaşlarımızla buluştu... » Macar folk temalı müzikleriyle tanınan `Şeytanın Kemancısı` Roby Lakatos Cemal Reşit Rey`e geliyor. » Barana Quintet, Barana-Hayyam ve Şarap temasından doğaçlama caza uzanan yolculuğunu anlattı. » Beliz Hazan, Alp Ersönmez ile belki alt "Yazısız" ama içi müzikle dopdolu albümünü konser öncesi konuştu. » İzmirlilerin festivalle buluştuğu açılış konserinde arkadaşlarımız oradaydı ve Egg Project ile konuştular. » Tunçel Gülsoy, yeni kucakladığı Grammy ödülünün yorgunluğunu İstanbul konserinde atmaya gelen Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Fado`nun yükselen genç ve güzel sesi Ana Moura ilk kez konser vereceği İstanbul dinleyicisini merak ediyor. » 4 Mart gecesi başlayan Nublu Jazz Festivali`ni, Nublu felsefesini, konserleri, müzikleri yani olanı biteni herşeyi organizasyonun başında bulunan sevgili Reha Öztunalı ile konuştuk... » İzmir Tarihi Havagazı Sanat Cafe konserlerinde Ayten Alpman ve Ayhan Öztoplu ile konuştuk. » Ankara Caz Festivali`ndeki konseri öncesi Alper Yılmaz ile konseri, festivali, albümlerini, müziğini konuştuk ama çok daha ötelere uzandık... » Luz Casal ile çok özel bir söyleşi... » Buika ile çok özel bir söyleşi... » Fatih Erkoç, Kerem Görsev İzmir`i salladı... » Özlem Oktar Varoğlu ile söyleşi. » Cenk Erdem yayınladığı "Memories Of You" albümüyle son günlerin müzikte ve basında önde gelen isimlerinden Simavi ile konuştu. » Lori Şen: "Türkiye’de ki önemli caz müzisyenleriyle çalışmak ve gelecekte müzikal yapmak istiyorum, hayallerimde Broadway de var..." » İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik ekibinden arkadaşlarımız Muammer Ketencoğlu ile buluştu. » Cenk Erdem, Viktor Lazlo ile konuştu... » Dorantes Cenk Erdem’in sorularına cevap verdi. » Kapadokya Caz Günleri... » Toumani Diabete ile Cenk Erdem "Afrocubism"i konuştular... » Stacey Kent ile "Raconte Moi" albümünü konuştuk... » Joe Lovano ile CRR’de verdikleri "Saxophone Summit" konseri öncesi yaptığımız röportaj. » Cenk Erdem, bu hafta konseri olan Portekiz’in hüzünlü müziği Fado’nun son kuşak etkileyici seslerinden Cristina Branco ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi... » Julio Bocca söyleşisi... » Jazz Company’de yeni sezon... » Sarp Maden ile "Kampüste Caz" konserlerini konuştuk... » Akbank Caz Festivali içinde » Ayşe Tütüncü ile İSCMS İstanbul 2010 projesini ve kendisinin bu proje kapsamında gerçekleştireceği performansı konuştuk... » İmer Demirer ile beraber sahne aldığı Enrico Rava hakkında konuştuk... » Kerem Görsev; "Sahnede dev bir ismi izledik..." » Tore Johansen?le birlikte vereceği konser öncesinde Ozan Musluoğlu ile konuştuk... » İstanbul ve Ankara konseri öncesi Passion Turca’dan Cenk Erdem Pink Martini’nin kurucusu Thomas Lauderdale ile konuştu... » Sheraton Ataköy Caz Günleri’ni otel adına düzenleyen sevgili Önder Focan’a etkinliğin detaylarını sorduk... » Meksikanın dünyaca ünlü sesi Lila Downs 16 Maıs’ta verdiği konserin öncesinde Cenk Erdem ile konuştu... » Siyah ve gururlu insanların müziği adına; » Paco De Lucia söyleşisi... » Son albümü ve konserleri ile Buika fırtınası müzik dünyasında dinmeyeceğe benziyor. Cenk Erdem, Buika ile son albümünü ve müziğini, hayatını, neler hissettiğini... her şeyi kendisiyle konuştu... » Cenk Erdem Salif Keita söyleşisi » "Raconte Moi" albümü ile Stacey Kent... » 1 Nisanda İş Sanat’ta konserini izleyeceğimiz ünlü müzisyen Manu Katché’yi sevgili Cenk Akyol’un sorularıyla önce Cazkolik’te ağırladık... » Jan Lundgren Trio ile söyleşi... » Eskişehir’de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali’nde sahne alacak olan » Eskişehir’de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali’nde sahne alacak olan Ankaralı grup Rocky Swing Project ile konuştuk... » Eskişehir’de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali’nde sahne alacak olan Ankaralı grup Turiya ile konuştuk... » Önder Focan ve Şenol Filiz ile İtalyan müzisyenler ortak bir proje için 17. Uluslararası İzmir Caz Festivali’nde buluşacaklar... » 11 Mart’ta Nublu Jazz Festivali’nde sahne alacak olan İmer Demirer ile konserini ve bugünlerini konuştuk... » İş Sanat’ta ki konserinden önce Diego El Cigala ile söyleştik... » Arkadaşımız Cenk Akyol, geçtiğimiz günlerde Babylon’da bir konser veren Incognito’dan Bluey ile söyleşti... » Piyanist Burak Bedikyan ile Nardis`te "Bir Oscar Peterson Gecesi" üzerine özel bir söyleşi... » Joshua Redman’la tele-röportaj... » James Taylor ile söyleştik... » Buzuki Orhan ile Turkophony All Stars`ı konuştuk... » Harvie S hafta boyu Nardis?te! » Editörü Ediz Hafızoğlu`na Drum&Bass dergisini sorduk... » Mehmet Çağlar Cem Tuncer ile "Buddha Groove" albümünü konuştu... » Charlie Hunter ile "Cazkolik Özel" » İmer Demirer Quartet Babylon’da! » Mehmet Uluğ ile Akbank Caz Festivali’ni konuştuk... » Genç müzisyene hukuk desteği... » "Festival Özel" için Fatih Erkoç & Kerem Görsev ile konser öncesi konuştuk... » "İşimin en keyifli ânı izleyicileri konserden zevk alırken izlemek..." Biten bir sezonu İş Sanat’ın yöneticisi Meriç Soylu ile detaylı olarak konuştuk. » Akın Eldes ile "Ara Taksim" üzerine... » Fahir Atakoğlu ile albümü "Istanbul in Blue" üzerine özel bir söyleşi gerçekleştirdik... » Pelin Opçin Çorumluoğlu: » Ayşe Tütüncü ile "Yedi Yer, Yedi Gök" üzerine... » Geçtiğimiz ay Bremen’de düzenlenen » Mehmet Okonşar`la caz üzerine... » Burçin Büke ile klasikten caza... » Müziğini mağazandan satın al! » Fatih ve Kerem`den caz standartları yorumları... » İmer Demirer: "Miles Davis cazın everestidir" » Asım Ekren; Müzikle geçen 45 yıl... » Cazın milli takım kaptanı Aycan Teztel. » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Anadolu Üniversitesi’nin düzenlediği "7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali"nde geri sayım başladı... » 16. İzmir Avrupa Caz Festivali... » Heyecan verici bir "ilk albüm"; Ozan Musluoğlu’dan "Coincidence" » Zuhal Focan`la Nardis Jazz Club olarak bu yıl beşincisini düzenledikleri Nardis Caz Vokal Yarışması`nı konuştuk. » Cazkolik olarak Kerem ile yeni albümü hakkında herşeyi konuştuk!
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Kimse Jaco gibi çalamaz!!! Ah şu bizim müzisyenler ah!!!
Murat Büyüköz / 15.05.2011 01:24:33
Çok güzel bir söyleşi olmuş, diğerleri gibi..Bir sonraki söyleşiyi ve kiminle olacağını da merak eder oldum. Sayenizde de cazkolik.com ile karşılaştım. Artık müziği buradan dinliyorum :)) Hepinize Selamlar..
Adnan BOZKURT / 11.05.2011 16:58:24
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil (Arşiv) • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan (Arşiv) Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp