Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Aşk ve Hüzündür İstanbul

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İş Kuleleri
Tarihi: 11 Aralık.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul, edebiyatımızın usta şairlerinin dizeleriyle İş Sanat sahnesinde resmedilecek. Atilla Birkiye`nin hazırladığı, Mehmet Birkiye`nin sahneye uyguladığı dinleti, eski bir iskeleyi imleyen dekorda ve Serdar Yalçın`ın müzik yönetmenliğinde izleyicilere sunulacak. Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Can Yücel, Nâzım Hikmet, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday gibi kalemlerin İstanbul`a dair en güzel şiirlerini usta oyuncular Tilbe Saran ve Hakan Gerçek seslendirecek. Şiirlere, Sema Subaşı akordeonu, Turgut Aktaş da klarneti ile eşlik edecek. 2012 yılında kaybettiğimiz duayen oyuncu Cüneyt Türel`in anısına sahnelenecek `Aşk ve Hüzündür İstanbul` başlıklı dinleti, 11 Aralık, Pazartesi akşamı saat 20.30`da İş Sanat`ta.


 
Cenk Erdem
 

Nostaljiye açılan gün... Cenk Erdem "Retro Day" şenliğini yazdı.

 5121 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

5 Ağustos cumartesi günüydü. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin günlerdir duyuruları yapılan Retro Day şenliği için üniversitenin yollarına çıkarken yanımda en yakın arkadaşım Deniz’le meğer nelerle karşılacağımızı tahmin bile edemezmişiz. Hisar Kampüsü’nün içinden aşağıya BÜMED’e doğru yürür ve kurulan pazarın içinden geçerken meğer Alice’in aksine karanlık bir kuyuya değil rüya gibi aydınlık bir güne düşüyormuşuz.

* * *

Parti alanına vardığımızda BÜMED ekibinin çiçek gibi hanımefendileri ile sevinçli bir kavuşmanın ardından yükselen müzikler içine çekti önce. 70’ler, 80’ler ve 90’lar çalıyordu. Kent FM DJ’leri canlı performanslarla Modern Talking, Laura Branigan, Michael Jackson ve Madonna şarkılarıyla 80’lerin; eski 45’liklerimizle 70’lerin ve en ünlü şarkılarıyla 90’ların içine çekerken baş döndürüyordu.

* * *

Jaws filmiyle aynı yaşta olduğum için zaten müziklerle sarhoş olmuş halde her köşesinde ödüllü yarışmalar, oyunlar ve retro etkinliklerle hediyeler sunan festival alanının içinde kaybolmuştum. O güzel yıllar. Hani şu son 15 yıl değil. Büyüleyici bir atmosferin içinde BÜMED lokalinin ağaçlıklı alanında aslında tam anlamıyla bir dünya kurulmuştu. Alanın her tarafı fantastik bir retro. Tıpkı bir lunapark ya da Disneyland atmosferi gibi bir yanda grafiklerle süslenen fotoğraflarınız çekiliyor; öte yanda etrafta elma şekerler, patlayan şekerler ve sponsorların rengarenk sürprizlerle zenginleştirdiği eğlence atmosferi...

80’li yılların abajurları ve  koltukları ile oturma köşeleri; 70’lerin o kalın yeşil camlı vazoları, 90’ların çarkıfelek köşesi ve hediyeleri, dev bir jukebox, plaklar, pikaplar, etrafta Ajda’dan tutun Adile Naşit’e kadar bir sürü imaj. Günün MC’liğini yürüten Levent Erim’in eğlendirdiği yarışmalardan biri kulaklığı takıp şarkıları intro kısmından tanımak üzerine kuruluydu. Ödül dev bir kulaklık olacaktı. Nostaljik ve renkli buzdolabından tutun, kocaman pikaplara ve tetrislere kadar dolu hediyeler dağıtılırken hepimiz çocuk olduk.

* * *

Deniz’in ısrarlarıyla yarışmaya katılarak belki bir DJ olarak mızıkçı bir çocuk olmuştum ama adaleti sağlayan bana özel antik dönemlerden zor sorular oldu. Ancak yarışmayı kazanırken bildiğim zorlayıcı sorular içinde hiç değilse son soru kolaydı. Mikrofonla avaz avaz “Coco Jambo” çığlığımla yarışma bitirdim ve o kulaklığı kaptım. Parti sadece Boğaziçililere değil herkese açıktı ve saatler ilerledikçe bir festival ortamı yaşanıyordu.

* * *

Lokalin havuz kısmında DJ kabininden yükselen müziklerle güneşlenip, serin içeceklerini yudumlayıp, dans edenler mi istersiniz, Gloria Estefan’ın o meşhur “Oye mi Canto” şarkısı çalarken dans eden profesyonel dansçılar mı istersiniz... Her yer müzik ve her yer mutluluk dolmuştu. Havuz parti DJ setinde Kent FM DJ’lerinden Serdar Gülmez, Metehan Mert Çakır ve Levent Erim’in özel setlerinden sonra sıra bana gelmişti. Günün DJ’lerinden biri olarak mezun olduğum okulda 80’ler, 90’lar özel setini çalarken aynı bölümden arkadaşım Fulya ve bizim Deniz’le uçtuğumu hatırlıyorum. Zevkten dört köşeyken aynı üniversiteden tıpkı mezunlar gününde olduğu farklı bölümlerden hatırladığım ve hiç bilmediğim onlarca mutlu yüz mutluğuma eşlik ediyordu...

DJ kabininde tüm zamanların en basit ama eğlenceli koreografisine sahip “Macarena” şarkısını çaldığımda mikrofonu elime aldım. Neredeyse havuzdaki herkesi dansa davet edip şarkıyı yeniden başlattığımda o şamata koreografi ile hepimiz dans ediyorduk. Sevgili Hakan Eren’in alana taşıdığı yıldızlar geçidi İskender Doğan, Gülden Karaböcek, Işıl Yücesoy, Ferda Anıl Yarkın, Funda, Semiha Yankı, Reyhan Karaca, Nazan Şoray, Nil Burak, Ah Canım Ahmet, Sibel Alaş ve Seyyal Taner’le binlerce kişiyi coşturdu. Hele hele retro sahnesindeki muhabbetler şiir gibiydi; şarkılar da ayrı şahane. Işıl Yücesoy’un sımsıcak muhabbetini mi?, eşlik ettiğimiz Sibel Alaş ve Gülden Karaböcek şarkılarını mı, hangi birini yazayım?

* * *

Seyyal Taner sahneye çıktığında arkadaki dev ekranda gökkuşağı bayrağı yansıtılırken “Hepimiz bütün bu renklerin içindeyiz” diyordu. Tıpkı günün sloganı gibi #birliktegüzeliz hissi gökyüzüne ulaşmıştı. Sevdiğimiz şarkılarla, muhabbetlerle ve müzikle birlikte güzeliz. Hatta bana göre politikacılarla, canımızı sıkan gündemlerle değil sadece şarkılarla ve hoşgörülü, aydınlık insanlarla.

* * *

Konserlerin ardından düzenlenen yarışmada en başarılı retro kıyafetler seçilirken omuzuna bir kasetçalar (boombox) sırtlanmış, cebine walkman takmış, kot pantoluna kadar 80’lerden gelmiş Ahsen ve kıyafetinde tüm ayrıntılarla adeta o yıllardan fırlamış İlknur iki arkadaş alkış tezahürat birinci oldular. Seyyal Taner, Nazan Şoray ve Nil Burak’ın D&R standında  imza günü büyük şenliğin en samimi etkinliklerinde biri olarak görülmeye değerdi.

* * *

1.500 kişi hatta belki daha fazlası ülke gerçeklerini kapının dışında bırakmıştık. Sadece müzik vardı; belki de herkesi birleştiren en büyük güç. Gecenin ilerleyen saatlerinde havuzun loş ışığında hep birlikte medeni bir kalabalık olabilmeyi ne kadar özlemişiz ve ne kadar bozuldu Ortaköy, Taksim gibi eğlendiğimiz tüm kaçamak yerlerimizin dokusu. Mutluyduk. Dışarıdan her yaştan misafirler, Boğaziçililer ve hepimiz.
Kapanışın DJ performansı Anadolu-pop funk ve Türk halk müziği eserlerini elektronik müzikle buluşturan Kozmonotosman ile bozulan dokumuzun güzel müziklerine yepyeni bir makyaj yapıyordu. Rüya müzikti ve artık bizleri birleştirebilecek tek dayanağımız.

Cenk Erdem

Cazkolik.com / 11 Ağustos 2017, Cuma

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en albümleri ve konserlerini belirledi.
Cenk Erdem Röportajı: Türkiye`nin rock ve heavy metal okulu Pentagram`la 30. yılını konuştu.
Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Erdem Röportajı: Türkiye`nin rock ve heavy metal okulu Pentagram`la 30. yılını konuştu. » Cenk Erdem Röportajı: Hayatım boyunca duygularımla yaşadım diyen Seyyal Taner`le özel söyleşi yaptı. » Nostaljiye açılan gün... Cenk Erdem "Retro Day" şenliğini yazdı. » Cenk Erdem Röportajı: Tarkan asil biri ve ondan daha iyi erkek şarkıcımız yok... » Cenk Erdem Röportajı: Ezgi Eyüboğlu Karadeniz ezgilerini dünya müzikleri çizgisine taşıyor » Cenk Erdem Yazdı: Müzik endüstrisinde başarılı genç erkek pop gruplarının kaderi bellidir. » Cenk Erdem Röportajı: Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında Jan Garbarek`le konuştuk. » Cenk Erdem Röportajı: İlk albümü "His Diyarı"yla DJ prodüktör Görkem Salan tarzının peşinde. » Cenk Erdem Röportajı: İyi rock yapan yeni nesil grup YÖKŞ `şarkı sergi` konseptiyle fark yaratıyor. » Cenk Erdem yazdı: Damar damar aşktan canımız yanarken fena tuz basan Sezen tek kurşun vuruyor yine » Protest, agresif ama çok eğlenceli... Cenk Erdem yeni rap yıldızı Norm Ender`le konuştu. » Cenk Erdem yazdı: Latin diva Shakira`dan muhteşem dönüş. » Cenk Erdem Röportajı: Aşkın Nur Yengi; » Çok kırıldığından yetmez kalp: Meselesi sadece eşcinsellik değil George Michael`ın, meselesi özgürlükler. O hüzünlü "Last Christmas" şarkısı hayatımızdan giden güzel bir adamın şarkısı şimdi. » Cenk Erdem Röportajı: Sertab Erener`le basit, derin sözlerle dolu albümünden biten aşkları konuştuk » Cenk Erdem yazdı: Çok uzun zamandır şöyle sözlerini sindirerek dinleyip, anlattığı aşkları, dertleri hissetmeye gayret ederek içine girmek istediğim bir albüm "Varoşun Çiçekleri". » Cenk Erdem yazdı: Pop dünyasınca yılın merakla beklenen albümlerinden Britney Spears`ın "Glory"si yayınlandı ve ilk notlar alındı. » Cenk Erdem yazdı: Yıllardır sürdürdüğü kaliteli pop çizgisini daha da yukarı taşıyor. Sertab şimdi Sertab gibi... » Cenk Erdem Röportajı: Bu yıl Ceza`nın sahne alacağı dünyanın en büyük festivallerinden Sziget`yi Türkiye temsilcisi Yonca Temizocak ile konuştuk. » Cenk Erdem Yazdı: İstanbul`un yakışıklı New Age yeğeni Alexi Musnitsky. » Cenk Erdem Röportajı: Ceyl`an Ertem: "Güç, cesaret, vazgeçmeyiş. O tavrın hastasıyım." » Cenk Erdem Röportajı: "Çağdaş bestecileri takip etsem de ilhamımı hala Bach`dan alıyorum" diyen klasik kemanın genç yıldızı Emre Engin konseri öncesi konuştu. » Cenk Erdem Yazdı: Tarkan "Ahde Vefâ"sını müziğimizi dünya listelerine taşıyarak ödüyor. » Konserin Ardından | Cenk Erdem Yazdı: "Onlara istediklerini vermeyeceğiz, susturamayacaklar" diyen Storm Large`ın İş Sanat sahnesinden fırtına terapisi. » Cenk Erdem Röportajı: Türkiye`nin tek orijinal Küba orkestrasını kuran Yanssel Castellon`la konuştuk. » `Nasıl bir şarkı söylemektir o, içine işliyor insanın...` Cenk Erdem bu kez caz fusion grubundan kırkında pop starlığına uzanan Sia`yı yazdı. » Dünyanın en önemli, en ünlü şarkıcısı da olsanız bu hayatınızın dışardan göründüğü gibi yolunda gittiğini göstermiyor. » Ece Dorsay`ın yeni albümü "Dünyamın Haritası"nı Cenk Erdem yazdı... » "Sen bizi öldürcen mi?" Bir rock bar düşünün, loş, tıklım tıklım... Öyle kalabalık toplanmış ki, şarkıları, acıyı biliyor ve avaz avaş eşlik ediyor. Cenk Erdem yazdı... » "Değerinizi kendiniz biçersiniz..." Cenk Erdem yazdı; "bu dünyada iki kraliçe var..." » Yılın ilk caz fırtınası yaklaşıyor... Sevgili Cenk Erdem Şubat`ta izleyeceğimiz yeni bin yılın ilk süperstarlarından Esperanza Spalding`i kaleme aldı. » "Anne şefkatinde aşk" Cenk Erdem, 2011`de ölen Cesaria Evora`nın bilinmeyen 13 şarkısının derlendiği yeni albümü "Mae Carinhosa"yı anlatıyor. » Cazkolik`in pop yorumcusu sevgili Cenk Erdem, Kylie Minoque`un son albümü "Kiss Me Once"ı anlatıyor. » Şubat ayında havalar soğuyabilir ama Cemal Reşit Rey konserleriyle caz müziğinde yoğun sıcaklık artışı olacak... Cenk Erdem Şubat ayının caz konserlerini mercek altına aldı... » "Aşkın kaç takipçisi kaldı?" aslında ne kadar trajik bir slogan... Kavramlar sosyal medya çılgınlığı başladığından beri on yılda alt üst olup, dağıldı. Sevgili Cenk Erdem bulduğu bu çarpıcı sloganla kendimizi içler acısı hale getirişimizi anlatıyor. » Post Nancy Sinatra olarak da tanımlanan ve son yılların en önemli pop seslerinden biri haline gelen Lana Del Rey`i 20 Eylül akşamı Küçükçiftlik Park`ta izlemeden önce Cenk Erdem`in yazısını mutlaka okumalı. » Zaman incelik, paylaşma, birbirimizi kucaklama zamanı diyen Cenk Erdem günlerdir içinde yaşadığı isyan günlerinden yeniden doğan aşkı ve sevgiyi yazdı: Hainliği Aşk Yensin! » Cenk Erdem Los Vivancos gösterisi ve Buika konserini izlerken duyduğu kaygıları yüksek sesle dile getiriyor. » İstanbul pop süperstarı Rihanna`yı ağırlamaya hazırlanıyor. 30 Mayıs konseri öncesi Cazkolik`in pop yüzü sevgili Cenk Erdem bir fenomene dönüşen genç yıldızı yazdı: » Cenk Erdem`in mutsuzluk veren ilişkilerden çekip gidebilme gücü veren albümü yayınlandı. » Cazkolik`in pop kalemi sevgili Cenk Erdem Ebru Gündeş konser izlenimlerinden yola çıkarak bakış açımızı sorgulamamızı öneriyor. Buika, Mariza ya da Yasmin Levy dinleyip yazarken Ebru Gündeş ya da Kibariye`nin bu seslerden ne farkı var sorusunu soruyor... » `Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız?` ya da `Aşkın süresi var mıdır?` Dünyanın en sert ve tavizsiz insanı olabilirsiniz ama aşk karşısında çaresiz kalırsınız. Cenk Erdem`de `Aşk Halleri`ni 10 soruda cevaplıyor. » Ervah-ı Ezelde türküsüyle bir anda başta sosyal medya olmak üzere müzikseverlerin yoğun ilgisini çeken opera şarkıcısı, tenor Haluk Tolga İlhan`la Cenk Erdem konuştu. » "Alacağın olsun Sezen!"... "Gizli Aşk" şarkısını dinlediğinde içine düştüğü duygusal tünelden ancak bu yazıyı kaleme alarak çıkan sevgili Cenk böyle sesleniyor yazısında. » Türkiye`de Madonna`nın bir numaralı hayranı olduğunu ispatlayan sevgili Cenk Erdem geçen hafta hayatının en mutlu günlerini yaşadı, Madonna konserini en yakından izleyen oydu ve izlenimlerini de kaleme aldı. » Müziği ve kimliğiyle muhafazakar bakış açısını 30 yıldır Madonna kadar sarsmış bir başka pop figür var mı? 7 Haziran`da İstanbul`u yine alt üst edeceğini düşünürsek böylesi ikonik figürü anlatacak en iyi kalem Cenk Erdem`den okumakta fayda var. » Bu ülkede "Kimseye Etmem Şikayet" ya da "Şimdi Uzaklardasın"ı sevmeyen var mıdır? Türk popunun güçlü sesi Aşkın Nur Yengi`nin İş Sanat konserini izleyen Cazkolik`in popüler müziklere dönük imzası sevgili Cenk Erdem coşkulu konser kaleme aldı. » Cenk Erdem, mesleki gözlemler olarak erkek ve kadının ontolojik farklılıklarını, duygusal karşıtlıkları temelinde kaleme aldı: » Whitney Houston ve Kırık Kalpler Oteli... Cenk Erdem`in kaleminden başarının her türüne rağmen aşkın peşinde ve yalnızca mutsuzluğa doğru koşan bir süperstarın trajik hikayesi. » Önümüzdeki dönem gerçekleşecek İstanbul-Lizbon bağlantılı konserler Cenk Erdem`in kaleminde; "Portekiz Geleneksel Müziklerinin İstanbul Seferleri" » Geçtiğimiz haftalarda ölümü üzüntüye boğan Cesaria Evora ile en son röportajı yapan Cenk Erdem büyük şarkıcıyı yazdı... » "Aşk var unutma, sen aşkı içinde ara. Güzellikleri de ara azıcık, belki uyuyan güzeldir hayatın. Sen hem güzelliklere uyan, hem güzellikleri uyandır hayatında." diyen Cenk Erdem yazdı; "Aşk İçinde..." » Cenk Erdem, Tarkan`ı Açıkhava`da izleyince onu benzerlerinden ayrıran başlıca duygunun peşine düştü... » "Bana, sanki artık yaşayamayacakmışım gibi gelirken, birinin sözünden yeniden hayat bulmak Tanrı`nın hediyesi değil de ne?" diyen Cenk Erdem kırılan ilişkilerin cam kırıklarını topluyor... » Dünya pop müziğini oldukça yakından takip eden Cenk Erdem, popun yeni süperstarı Katy Perry`nin yükselişini kaleme aldı... » Cenk Erdem kalbindeki Amy Winehouse`u kaleme aldı: "Life is a losing game... Gitti giden..." » Yaşananların acı tortusu Sezen Aksu şarkılarının birleştiriciliğinde yokolur mu? » Cenk Erdem yeni yazısında pop ile cinselliğin uzun yıllara dayanan ilişkisindeki pazarlama olgusu ve kavramların son yıllarda büründüğü içeriği sorguluyor... » Cenk Erdem seksenli yılların pop ikonlarından Belinda Carlisle`ın peşinde koşarken anılarını da beraberinde sürüklediği bir konserin izlenimlerini yansıtıyor... » Cenk Erdem`in kaleminden Cranberrries konseri izlenimleri Cazkolik`te... » Cenk Erdem`den "Faithless ile dans büyüsü..." » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Cenk Erdem, geçtiğimiz günlerde Aya İrini konserinde Türk dinleyicisinin kalbini yeniden çalan ünlü ses Yasmin Levy?nin konserini anlatıyor...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp