Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Deniz Türkoğlu ile "Kıyıya Vuranlar"
 

Geçen haftanın müzik gündeminde güçlü bir rüzgar estiren Grammy ödüllü Dee Dee Bridgewater konserini izleyen Cazkolik yazarı sevgili Deniz Türkoğlu, izlenimlerine kendi müzikal gündemini de ekliyor...

 5050 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz şarkı Ella Fitzgerald`ın üne kavuşturduğu ünlü "A Tisket A Tasket"tır.


Dee Dee’den Sevgilerle

Kültür maratonuna bu sefer bir albüm tanıtımı ile başlıyoruz. Nerhan Hepşen’in Ossi Müzik etiketiyle piyasaya çıkaracağı “Bi’ Özet Bu” adını taşıyan albümü, onun için müzik dünyasına atacağı ilk adım olacak. Gerçi “KenarDA KöşeDE” isimli radyo programı nedeniyle uzun yıllardır müziğin içerisinde.

Albüm tanıtım toplantısında göçmen bir ailenin çocuğu olduğunu ve hayatı boyunca kelimeleri, cümleleri biriktirdiğinin altını çiziyor. Ayrıca o gün daha önceden “Üç Vakit Ayna” diye çıkarttığı şiir kitabını bizlere hediye etti. O zaman farkına varıyor zaten insan, albümündeki tüm söz ve bestelerinin haklı olarak kendisine ait olduğuna. Kitabı karıştırmaya başlayınca kimi sayfalarda mavi ve siyah tonlarında resimlere rastlıyorsunuz – resim diyorum çünkü fotoğraf değil, sulu boya çalışmaları her biri. Şiirler sayfalarda aynadaki gibi yansıtılarak yazılmış, kimi yansımalar vurgulanmış hatta. Bu arada sonuna söz ve müziği kendisine ait olan anne adlı şarkısını CD formatında eklemişler. Kapak çalışması Günseli Kato’ya ve ön yazısı ise Mine Kırıkkanat’a ait. Anlayacağınız sanat dolu bir şiir kitabı. Bu arada bir matematikçi olarak kendi hakkında yazıklarını çok eğlenceli ve içten buldum ne de olsa Nerhan’da bir matematikçiymiş.

Gelelim albüme.10 şarkıdan oluşan albümün prodüktörlüğü, sanat yönetmenliği, söz ve besteler hepsi Nerhan’a ait. 8 şarkının düzenlemesi ise 90’lı yıllarda başarılı işlere imza atan Reha Falay’ın. Bundan ötürü “Saatli Mağrif”de -ki oradaki herkesin ilgisini en çok çeken şarkı o oldu- 90’ların havasını yakalıyorsunuz. “Yorma Beni İstanbul” şarkısına düet yapmış, hatta şarkının sonuna doğru bir de flamenko feryadı duyuyorsunuz. Şarkılarında Akdeniz ve Balkan melodileri de yer almakta. “Çalkala” adlı parçası ise bu yaza damgasını vuracağa benziyor. Nedeni tam Türk tipi olması, biraz vurmalı, biraz üflemeli üzerine de günümüzün pop dans miksleri eklenmiş. Öyle ki bu şarkıya bir de Kıvanç K remiksi yapılmış. Yalnızca çok yüksek sesli müzik yapmasından dolayı ses rengi biraz arka planda kalmış. Ses renginin güzelliğini ise kapanışta söylediği “Bi’ Özet Bu” baladıyla daha da net anlıyoruz.

 

Akşamına CRR’de dünyada artık bir efsane olarak anılan ve aramızdan ayrılışından kısa bir süre önce kurduğu vakıf ile adı yaşatılan Antonio Gades‘in 1974‘te baleye uyguladığı 1928’te Federico Garcia Lorca tarafından yazılan Kanlı Düğün’ünü izledik. Vefatından sonra uzun yıllardır beraber çalıştığı dansçıları, orkestrasında yer alan arkadaşları tarafından orijinalliği bozulmadan, Gades’in bıraktığı hali korunarak devam ediyor bu gösteri.

İki bölüm olarak sahnelenen gösterinin ilk kısmında gerçek bir İspanyol hikâyesi olan ve içinde folklorik öğeler barındıran Kanlı Düğün’ü, ikinci kısmında ise 8 bölümden oluşan geleneksel Flamenko danslarını içeren, klasik niteliğindeki Suite Flamenca yer alıyor. Kanlı Düğün 1980‘de Carlos Saura ve Antonio Gades tarafından filme alındı. Bu arada kostümler dönemi yansıtmakla kalmıyor, sahnedeki ışık tasarımıyla beraber adeta o dönemi yaşatıyor. Meşhur yavaşlatılmış düello sahnesinde ise herkes nefeslerini tuttu. Sanki gerçektende evde DVD oynatıcıda slow-motion modda izliyorduk onları. Bana göre bıçaklar rakipler arasında parlarken, arka fonda heyecanı ve titreşimi arttırıcı ara ara sadece tekli notalar duysaydık işte o zaman her şey tamam olurdu.

İkinci bölümde izlediğimiz Suite Flamenca’da ise Gades’in Flamenko dansına olan bakış açısını öğreniyoruz. Bir geçiş niteliğinde olan bu kısımda kıyafetler olabildiğince düz, flamenkonun renkli fırfırlı etekleri ve kırmızısı yerini gri ve kahve tonlarına bırakmış. Bunun nedenini de Gades zamanında, dansçılarının performanslarının daha ön planda yer almasını istediğinden yaptığını açıklamış. Sona saklanan beyaz kıyafetlerin iç fırfırlarındaki birbirinden farklı renkler ile erkek dansçıların yeleklerinin arka saten kumaşları arasındaki uyum gözümüzden kaçmadı. Bu arada canlı olarak söylenen Flamenko şarkılarındaki tutku ve gırtlak nağmeleri başlı başına alkış kopardı. Anlayacağınız Flamenko gösterisi hem göze hem de kulağa hitap ediyordu.

Ve kapanışı 40 yılı aşkın süredir kendine özgü stiliyle jazz söyleyen, Grammy ödüllü ayrıca bir de Tony ödülü bulunan ünlü caz vokalisti Dee Dee Bridgewater ile yaptık. Son albümü Eleanora Fagan: To Billie With Love From Dee Dee`den şarkılar seslendiren Dee Dee sahnede yer yer Billie Holiday oldu. ’86 ve ’87 yılllarında Paris ve Londra’da Lady Sings The Blues adlı oyunda Billie Holiday’i canlandırarak Tony ödülü kazanmıştı. Yıllar sonra Billie’ye saygı duruşu olarak yaptığı bu projedeki şarkıları ile sahnede adeta hepimizi büyüledi.

Oyunculuğunu şarkı söylemesine de ekleyen Dee Dee, cinselliğe atıfta bulunduğu esprilerle hepimizin gözünden yaş getirdi. Orkestrasındaki müzisyenlerine ara ara takılarak onlar üzerinden nerdeyse her birimizi baştan çıkardı. Şarkılar arasında yaptığı küçük konuşmalar öncesinde eğlendirici olsa da sona sakladığı şarkılarından biri olan Strange Fruit’u söylerken ciddileşti. Çünkü şarkı Afro-Amerikan’ların KKK örgütü tarafından gördükleri zulümü anlatıyordu. Kendi iç politikalarına yaptığı göndermelerden sonra gene çok konuştum diyerek dudaklarını dikiyormuş gibi yaptı. Kıyafeti, sahnedeki duruşu ve altını çizdiği platform topuklu ayakkabıları ile adeta genç bir kız gibiydi.

My Mother’s Son In Law (Annemin Damadı) adlı şarkıyı söylemeden önce kaynana olgusuna gönderme yaptı ve 3 kez evlenen birisi olarak, günün birinde evlenecek olanlara o soru ile karşılaştıklarında iyi düşünmeleri gerektiğini belirtti şaka ile karışık. Kimi şarkılarında jazz doğaçlamaları yaptı hatta bir ara en sevdiği enstrüman olan trombon sesini çıkartarak solo performans sergiledi.

Gecenin onurlandırılan sanatçısı olan Billie Holiday’i insanların karalamaya çalıştığını ama onun döneminin çok ötesinde bir sanatçı olduğunu belirterek tüm İstanbul’a teşekkür etti. Billie’nin hayat öyküsünü ve Strange Fruit şarkısının temasını ne kadar acı verici olduğunu bilen biri olarak aklıma George Orwell’in ünlü romanındaki cümle geldi, “Herkes eşittir, ama kimileri daha eşittir!”

Deniz Türkoğlu
14 Mart 2011, Salı
mdturkoglu@gmail.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Strange Fruit türkçesiyle tuhaf meyve. 1900lerin başında sadece KKKlarin değil siradan beyazların bile yan bakan siyahları hemen en yakın ağaçta sallandırması sıradan olaydı. şarkı onu anlatıyor. tüm siyahi şarkıcılar bu konuda haklı olarak son derece hasssaslar. güzel yazı sayın Türkoğlunu kutluyorum.
Rıfat Tuncer / 18.03.2011 13:47:58
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp