Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Deniz Türkoğlu ile "Kıyıya Vuranlar"
 

Deniz Türkoğlu popüler müzik gündeminin ilgi çeken isimlerinin son albümlerini gözden geçiriyor, yanına kendi notlarını düşüyor ve bizlere iletiyor...

 6348 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müziği tanıtmaya gerek yok herhalde zira son günlerin her yerde dinlediğiniz şarkısı Zaz`ın "Je Veux"sünden başkası değil.


CapCazlı Bir Yazı

Yeni yazının açılışını son dönemlerin İstiklal Caddesi şarkısı olmuş Je Veux ile yapıyoruz. Fonda dinlediğiniz şarkı, Avrupa’nın en beğenilen Fransız şarkıcısı unvanını alan Zaz’ın kendi adını taşıyan albümünün en iddialı parçalarından biri. Asıl adı Isabelle Geffroy olan sanatçı ülkemizde ilk olarak video paylaşım siteleri üzerinden keşfedildi. Zaz adını seçmesindeki sebebini A’dan Z’ye ve Z’den A’ya tüm şarkıları söyleyebileceği olarak açıklıyor. Çocukluk döneminden beri müziğin içinde olan sanatçı, blues, caz, afro-küba ritimleri olmak üzere birçok tarzda şarkılar söylemiş. Konservatuar eğitiminde keman ve piyano dersleri alan Zaz, sesiyle Piaf’ın tahtına aday gösteriliyor. Öyle ki Piaf gibi Fransa dışında en çok tanınan Fransız unvanını geçen sene kazandı. İlk albümü olan Zaz ile 500.000’den fazla satan sanatçı, keşfedilmesini bir nevi sokaklara borçlu. Duru ses arayışında olan yapımcı ve besteci Soltani ile karşılaştıktan sonra albüm hazırlıklarına girişmişler. Je Veux şarkısını onun için besteleyen Soltani, şarkı ile şöhretin ilk adımlarında Zaz’a yardımcı olmuş. Albüm arka arkaya dinlenebilecek şarkılarla dolu. Açılış parçası olan Les Passant şarkısının giriş kısmındaki melodi sanki bebeklerin uyumalarını kolaylaştıran yatağa asılı oyuncaktan çıkan melodiye benziyor. Dinlerken insan huzur buluyor adeta. Je Veux‘nun sözleri ise başlı başına bir açık sözlülük ifadesi. Tercümesini okuyunca sizde bana hak vereceksiniz. Kimi şarkılarında da kullandığı acıklı ses tonu, Piaf’ı gerçekten andırıyor. Bahar zamanı keşif albümü olarak tavsiye edebileceğim bu albüm Sony Music etiketiyle Türk dinleyicilerle buluşmuş durumda. Bu arada kim bilir belki yakın zamanda İstanbul’a gelir ve İstiklal’de yürürken bir sokak çalgıcısının yanında mola verip, bizlere Fransız chansonlarından söyler o güzel sesiyle. Ne de olsa yapmadığı bir şey değil, ünlü olduktan sonra bile Fransa sokaklarında şarkı söylediği videoları internet ortamında halen mevcut.

 

Masamın üzerinde duran bir albümle devam ediyorum yazıma. Babası ünlü bir udi bestekar olan piyanist Baki Duyarlar’ın Overseas isimli albümü 20. Akbank Caz Festivali sonrasında canlı olarak gerçekleştirilen bir kayıt. 5 parçadan oluşan albüm içeriği, adı ve kapak tasarımı ile denize olan özlememizi azaltıyor. Uneven sea adlı parça favorilerim arasında. Şarkının açılışını dinleyince zihnime ilkokulda çaldığım mandolinimden çıkan ses geldi. Mandolinin eşik kısmında sonra 3-4 parmak genişliğinde teller devam eder ve sonrada gövde de biter. O kısacık kısımda penayı yukardan aşağıya tellere vurduğunuzda elde ettiğiniz ses, sizi alıp uzaklara taşır, okyanusun en derinlerine. Sanki suya atılan ve gittikçe uzaklaşan bir objenin sesini duyar gibi olursunuz. İşte bu parçada da aynı bu duyguyu yakalıyorsunuz.

Albüm Ada Müzik’ten çıkmış. Gördüğünüz gibi kaderin işareti olarak her şey denizi hatırlatıyor. Elektrik basta Kai Eckhardt, davulda Sean Rickman ve alto saksafon ve ewi’de Stanislav Mitrovic yer almış. Eckhardt ve Rickman Atlantik’in öte tarafından geldiklerinden albümün adı da denizaşırı (Overseas) olmuş. Albümde 4 parça Duyarlar’a aitken bir tanesi de uzun yıllardır beraber çaldığı Mitrovic’e ait. Bu albüm caz severlerin kesinlikle hoşuna gidecektir. Enstrümantal olan albüm evde, iş yerinde fonda akıcılığı ile rahatlatıcı bir etkiye sahip. Hem psikolojik olarak mavi renk insanı rahatlatır. O yönden de albüm kapak çalışması adına yakışır olmuş.

Ve keşfedilecek son albümde EMI Music‘den çıkan Latin Jazz havasının ağır bastığı ama içerisinde cazın diğer müzik türleri ile de iç içe geçtiği şarkılarla dolu olan, Polonyalı şarkıcı Aga Zaryan’ın Looking, Walking, Being adlı albümü. Avrupa’nın Jazz Forum Dergilerinde üç yıl üst üste en iyi jazz vokali ödülü alan sanatçı, birçok kulüpte ve festivalde de sahne almış. Karizmatik görünüşü ve ses tonu ile akıllara kazınmasının yanı sıra, başarılı işlere imza atmak için gösterdiği hırslı çalışmaları sonucu Friedrick Chopin Ödülü’nü kazanmış. Cazın yeni jenerasyonu olarak arenada tanınan Zaryan ünlü Blue Note firmasıyla ile anlaşma imzalamış. Albümü dinlerken ilk başta şarkıları hareketli olarak devam etse de git gide sizi raya oturtan kıvamda şarkılar birbiri ardına gelmekte.

Deniz Türkoğlu
18 Nisan 2011, Pazartesi
mdturkoglu@gmail.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp