Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Organic Expeditions Trio

Sanatçı: Önder Focan (g), Kaan Bıyıkoğlu (org), Ekin Cengizkan (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 20 Eylül.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Önder Focan’ın hammond projesi 1997 yılında ABD`li orgcu Sam Yahel ve genç neslin en beğenilen ünlü davulcularından Bill Stewart ile “Beneath the Stars” adlı albümü Blue Note etiketiyle piyasaya çıkarmasıyla başlamıştı. Çok beğenilen albümden sonra proje zaman içinde ülkemizin önde gelen isimleri ve yurt dışından konuklarla devam etti. Proje Hollanda`da caz piyano eğitimi aldığı süre içinde hammond çalışan Kaan Bıyıkoğlu ve davulda Ekin Cengizkan ile birlikte yoluna devam ediyor. Giriş 40 TL., Öğrenci: 25 TL.


Performans: Zinnure Türe/Proje Difüzyon-Sarı Güzergah

Mekan: Bomontiada, Tarihi Bomonti Fabrikası, Bomonti, Şişli
Tarihi: 20 Eylül.2017
Saat: 17:30
Etkinlik Bilgisi : Bomonti`de bir audio-walk şeklinde tasarlanan Sarı Güzergah performansı ile seyirci semti tüm duyularıyla keşfedebilecekleri bir yolculuğa çıkacak. Yönetmen Zinnure Türe`nin önderliğinde gerçekleşecek performansta, mimarisi ve çok kültürlü yapısı sayesinde günümüze kadar çeşitli kültürel ve fiziksel "değişim/dönüşüm"ün odaklarından biri olan Bomonti`de bir yandan mahallenin sesi takip edilirken, gittikçe fluya düşen bir manzara eşliğinde yepyeni bir hikayenin ortaya çıkışına tanıklık edilecek. Performans 20 - 23 Eylül tarihleri arasında her gün saat 17.30`da bomontiada Alt önünden hareketle başlayacak. Tur için biletler Mobilet üzerinden satın alınabiliyor.


Kerem Görsev Quartet

Sanatçı: Kerem Görsev (p), Engin Recepoğulları (ts), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d)
Mekan: Bergama Belediyesi Kültür Merkezi, Bergama, İzmir
Tarihi: 20 Eylül.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Kerem Görsev dörtlüsü bu akşam Bergamalı cazseverlerle buluşacak.


Otello

Mekan: Zorlu Center / Stüdyo Sahnesi, Zincirlikuyu
Tarihi: 20 Eylül.2017
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Zorlu PSM, yeni sezonda da dünyaca ünlü opera ve balelerin yer aldığı Royal Opera House’un prodüksiyonlarını, özel gösterimlerle seyircisiyle buluşturmaya devam diyor. 20 Eylül’de İtalyan besteci Giuseppe Verdi`nin bestelediği klasik opera eseri Otello, Prof. Dr. Yekta Kara`nın keyifli sunumu ardından Zorlu PSM Studio ekranında gösterilecek. 15. yüzyılda geçen hikaye, Venedik Cumhuriyeti`nin adaya yeni vali olarak atadığı Otello`nun, karısı Desdemona ve Cassio ile arasında geçen kıskançlık, öfke ve aşkla örülü hikayesini anlatıyor... Başrolde Jonas Kauffmann var! Yaşayan en iyi tenorlardan biri kabul edilen ve müzik otoriteleri tarafından gelmiş geçmiş en güzel sesler arasında anılan Jonas Kaufmann, Otello’da sergilediği performansıyla da büyük beğeni topladı. Bilet fiyatı: Tam: 40 TL, Öğrenci: 20 TL.


Şenay Lambaoğlu Quartet

Sanatçı: Şenay Lambaoğlu Quartet
Mekan: Ops Passage, Karaköy
Tarihi: 20 Eylül.2017
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.opspassage.com
Etkinlik Bilgisi : Şenay Lambaoğlu`na piyanoda Tolga Bedir, kontrbasta Matthew Hall, davulda Deniz Dündar eşlik edecekler.


 
Emre Kartarı ile "Perpetual Jazz"
 

Emre Kartarı yakında başlayacak HÜADK yani Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı caz festivali ile ilgili detayları anlatıyor...

 3511 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Sevgili Cazkolik okurları,

Geçen haftaki yazımda sizlere "HÜADK Caz Festivali" hakkında bilgi vermiştim. Bu hafta ise festival kapsamında düzenlenecek etkinliklerin detaylarını paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Hacettepe Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan büyük açılış konserimizin haberiyle başlayalım. 26 Kasım’da yapılacak olan bu konserde, Erol Erdinç yönetimindeki Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarı Orkestrası, Virginia Commonwealth Üniversitesi profesörlerinden Doug Richards’ın konser için özel olarak bestelediği eseri seslendirecek.

27 Kasım’daki diğer büyük konser ise CerModern’de, Amerika’daki ve Avusturya’daki önemli üniversitelerde hocalık yapan caz müzisyenlerinden oluşan bir kadroyla verilecek. Caz Festivali 22, 23, 24, 25 Kasım tarihlerinde HÜADK Konser Salonu’nda yapılacak olan workshoplarla başlayıp, yukarıda bahsettiğim iki büyük konserle son bulacak.

Tahmin edersiniz ki bir caz festivalinin organizasyonunu üstlenmek, konservatuarda tam zamanlı hocalık yapmak  (ki buna Skip Gailes’in verdiği tüm derslerde yer almak dahil), aynı zamanda da özel ders vermek hayatımın en yoğun günlerini de birlikte getiriyor. Hacettepe’deki hocalık işimin yanı sıra bölüm için gereken ekipmanların dokümantasyonu, öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması, bölüme finansal destek sağlanması gibi aklınıza gelebilecek her türlü idari konunun da sorumluluğunu üstlenmekteyim. Tüm bunların yanına bir de bireysel davul çalışmalarımı ve konserleri de eklersek diyebilirim ki, evet bu aralar gerçekten çok çalışıyorum!

Büyük cazcı Dave Holland’ın harika bir sözü vardır: "Ortaya çıkardığın iş yada harcadığın çaba ne boyutta olursa olsun, karşılığını bir şekilde alırsın. Denge her zaman bu şekilde işlemiştir." Benim için de aynen böyle oldu...

Kazancım hiçbir zaman maddi olmadı yada bana şan şöhret getirmedi ama, müzikle aramdaki bağ güçlendikçe güçlendi. Kabul etmeliyim ki bu dengeye olan inancımın sınandığı zamanlar oldu ancak yeni öğrencilerimizin gelişi, onların gözlerinden okunan o samimiyetleri, bu müziğe karşı beslediğim sevginin ve öğrenme tutkusunun aynısını onlarda da gözlemleyebilmem, ve tüm bunları yanımda favori müzisyenlerimden biri olan Skip ile birlikte yapabilmem...

Sizlere daha önce George "Skip" Gailes’in bölümümüzde hocalık yapmak üzere on haftalığına Ankara’ya geleceğinden söz etmiştim. Bir hafta önce başlayan derslerimizle birlikte gördüm ki Skip’in varlığı bizim için adeta bir lütuf. Onun müzisyenliği, öğretme tekniği, öğrencilerle kurduğu bağ ve iletişim o kadar ilham verici ki...

İşte tüm bunlar harcadığım emekten çok daha fazlasıyla ödüllendirildiğimin kanıtı.

Emre Kartarı
18 Ekim 2010, Pazartesi


Dear Cazkolik Readers,

Last week I had talked about The HUADK Caz Festival. Here are some more details about the festivals and workshops.

The workshops will be held on November 22, 23, 24, 25 at the Hacettepe Concert Hall. Grand concert will be held at the Hacettepe Culture Center on November 26th. This concert will feature an original piece by Doug Richards featuring the Hacettepe Ankara State Conservatory Orchestra conducted by Erol Erdinç and the jazz faculty.

There will be a second concert on November 27th featuring the visiting jazz faculty without the orchestra. This concert will be held at the CerModern concert hall in Ankara.

This was definitely the busiest time of my life. I am organizing a jazz festival, teaching fulltime - I’m in all classes with Skip Gailes, and I’m teaching privately. I’m looking over all of administrative work for the jazz department- which includes paperwork for buying equipment, making sure students school needs are met, making decisions over financial needs of the jazz department. I’m also practicing, and gigging. So, I can really honestly say that I’m working right now!

As the conservatory students may already know, our visiting professor, George "Skip" Gailes is here in Ankara. His presence has been a true blessing for our students and myself. His musicianship, teaching style, his connection and communication with the students have been inspiring beyond words.

The great jazz bassist Dave Holland has a wonderful quote, "Whatever work you put out, or effort you give in the universe, you will get something back. It is always balanced." This was true for me as a working musician. My rewards were never financial or with recognition, but my connection with music became stronger. I must admit, at times this belief of balance was tested. But now with the arrival of the students, observing their sincerity, watching them bring the same passion for learning and love for this music as I do, and doing all of this along side with some of my favorite musicians in the world like Skip, my reward for my work is given back to me tenfold

Emre Kartarı
October 18, 2010, Monday

Cazkolik.com / 18 Ekim 2010, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Emra Kartarı son yazısından bu yana geçen yoğun dönemin günlüğünü okurlarıyla paylaşıyor... » Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı`ndaki kurucu hocalık görevini sona erdirme kararı alan Emre Kartarı kararının nedenleri ve yeni görevini okurlarıyla paylaşıyor... » Emre Kartarı Haziran yazısında konservutuvarlarda öğretilegelen iki farklı dalın, caz ve klasik bölümlerinin anlaşılabilirliği üzerinde duruyor. » Emre Kartarı Nisan yazısında bitirdiği yeni albüm kayıtlarından ve ülkemizde çalan ve yaşayan Amerikalı basçı, yakın arkadaşı Matt Hall`dan sözediyor. » Emre Kartarı çok yoğun geçen son aylarını anlatıyor... » > Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor. » Emre Kartarı yakında başlayacak HÜADK yani Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı caz festivali ile ilgili detayları anlatıyor... » Emre Kartarı kurucu hocası olduğu Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü?nün resmî açılışını konser ve caz festivaliyle gerçekleştirecek. Caz adına hepimizi sevindiren gurur verici bu olayın tüm detaylarını aşağıda bizatihi kendisi Cazkolik okurlarına anlatıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında yakında eğitime başlayacak olan Hacettepe Caz Bölümü ile ilgili beliren soruları cevaplandırıyor. » ABD`de kayıtlar, Downbeat Dergisi, Fazıl Say... » Emre Kartarı herkesi kıskandıracak bir yerde; Kaş`ta hem çalıyor hem de Cazkolik okurları için yazıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında Türkiye?nin kronik bir sorununa dikkat çekiyor; Gürültü... » Emre Kartarı ünlü caz müzisyeni yakın dostu ve hocası Howard Curtis?e soruyor, Curtis cevaplıyor... » İlk yazısıyla Cazkolik okurundan müthiş bir ilgi gören Emre Kartarı yeni yazısıyla köşesinde... » Emre Kartarı ilk yazısıyla Cazkolik`te...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Saygıdeger JAZZ severler ve muzıgın her turene sevgiile baglanan herkese merhaba.EMRE beyin anlatımlarında satır aralarında bır cok seybulabılırız mesakat sabır erdem ve en onemlısı buyuk karsılıklar beklemeden hayata gecırılmek ıstenen jazz muzıgının evrensel boyutlardakı yerının TURKIYEMIZDE BILIMSEL bır zemıne kavusturulması ıcın verılen gayretler.Bu cabalar cok onemlı neden jAZZ muzıgı ıcra edenlere buyuk maddı kazanclar saglamıya bılır saglamazda ama sagladıgı oyle bırsey varkı modern dunyada farlılık saygınlık ıtıbar bu bolumun ulkemızde bırde ULKEMIZIN BASKENTINDE olusu cok anlımlıdır.Bu bolumun kurulmasında emegı gecen herkese basta buyuklerımıze enderın saygılarımı sunarım.CEMAL YESILOVA
CEMAL YESİLOVA / 20.10.2010 08:50:30
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp