Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Melis Sökmen

Sanatçı: Melis Sökmen (v), Evren Karakul (p), Baran Say (b), Mertcan Bilgin (d).
Mekan: 10 Karaköy, Müeyyedzade Mah., Kemeraltı Cd. No:10, 34425 Karaköy İstanbul Tel: 0 212 703 3333
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Melis Sökmen şarkılarıyla bu akşam 10 Karaköy sahnesinde olacak.


İpek Dinç Yüce Quintet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (vo), Yahya Dai (ts), Kaan Bıyıkoğlu (p), Volkan Hürsever (b), Kerem Yüce (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : İÜ Kimya Mühendisliği bölümü mezunu İpek Dinç Yüce, 2005 yılında İlham Gencer ile tanışarak müzik yaşamına adım attı. 2006’da Nardis Genç Caz Vokal Yarışmasında finale kaldı, İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışmasını kazandı. Festival kapsamında konser verdi. 2009 Nardis Genç Caz Vokal Yarışmasında gösterdiği başarı ile gittiği Estonya Nomme Jazz Festivalindeki yarışmada 3. oldu. Pek çok festivalde şarkı söyledi, Letonya “Young Jazz Voices” etkinliğine katıldı. Bu gece sevilen caz standartlarının yanı sıra latin ve funk parçalara da yer verecek. Giriş: 50 TL.


XXF Very Very French Festival: Cezaire

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 23:59
Etkinlik Bilgisi : Babylon`da müzik Kartell`den sonra saat 23.59`da Fransız elektronik müzik ekolünün vizyoner isimlerinden Cézaire ile devam ediyor. Fransa`nın önemli plak şirketlerinden Roche Musique`in kurucusu ve yaratıcı direktörü Cézaire, Kaytranada, Stwo, Onra gibi gezgin müzisyenlerden ilham alıyor. Funk, house ve hip-hop sınırlarındaki imajı ile çarpıcı üretimlere imza atan DJ, 80`lerin ve 90`ların groove ritimlerine getirdiği güçlü yorumla adından söz ettiriyor. Cézaire en son `Seize the day` EP`si ile müzikseverlerin karşımıza çıktı. Kartell ve Cézaire`den önce ise DJ ve yapımcı Hemi, house ve disko ritimleriyle Babylon`da müzikseverlerle buluşuyor.


XXF Very Very French Festival: Kartell

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Fransa elektronik müzik sahnesinin parlayan isimlerinden Kartell, 24 Kasım Cuma akşamı saat 22.30`da Babylon`da sahne alıyor. DJ ve prodüktör Kartell, French house, nu-disco ve elektronik üçgeninde cesur ve yenilikçi üretimlere imza atıyor. Kendi plak şirketi Roche Musique etiketi ile yayınladığı Riviera`dan Sapphire ve Last Glow`a tüm EP`leri ile sınırlarını genişletiyor. Nu-disco ve R&B etkili Paris müziğini, Karma Kid ve Jabberwocky gibi sanatçılarla iş birliği içerisinde de sunuyor. Kartell aynı zamanda elektronik müzik dünyasının kilometre taşları Kaytranada, The Magician, Bondax gibi yapımcılarla da çalışıyor.


Ediz Hafızoğlu Nazdrave 13

Mekan: Peyote, Eskişehir
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Cazdan rock n roll`a, deneysel müzikten Balkan müziğine birbirinden farklı tarzlarda çalışan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz ay `Nazdrave` 13 albüm lansman konserini Zorlu PSM Studio`da yapmıştı. Hafızoğlu `Nazdrave` 13 kapsamında June Pub Ankara`da, Hiçhane Konya`da ve Peyote Eskişehir`de dinleyiciyle buluşacak.


Fabio Turchetti Bandoneon Concert

Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Tango, caz ve İtalyan folk müziği karışımını bu akşam hem Fabio Turchetti hem arkadaşlarının katılımıyla Bova Sahne`de olacak.


Deniz Taşar

Mekan: Deniz Müzesi, Beşiktaş
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : "Uykuda Bir Bulut" albümüyle müzik dünyasına kendi tarzıyla katkıda bulunan Deniz Taşar, 11 Kasım`da Emaar Mall İstanbul`da ve 24 Kasım gecesi ise `Müzede Bir Gece` kapsamında Deniz Müzesi`nde sahne alacak.


Şirin Soysal

Sanatçı: Vokal: Şirin Soysal, Gitar: Eylül Biçer, Piyano: Barış Büyükyıldırım.
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 20:30
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Washington D.C.`de Ahmet Ertegün Caz Serisi`nde sahne almış ilk Türk sanatçı Şirin Soysal, geçtiğimiz mayıs ayında Boğaziçi Müzik Ödülleri`nde En İyi Caz Sanatçısı ödülüne laik görüldü. 2011`den bu yana üç albüm çıkaran Soysal, bu konserinde, kendi besteleri, Brecht/Weill şarkıları ve şansonlardan oluşan özel repertuvarı ile karşınızda olacak. Bilet Fiyatları: Tam: 30 TL. Öğrenci: 15 TL.


İpek Göztepe Quintet

Sanatçı: İpek Göztepe (v), Baran Ökmen (g), Eren Turgut (b), Can Kalyoncu (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı`nda yarı zamanlı olarak aldığı Piyano eğitimiyle başladı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti dahil olmak üzere çeşitli Klasik Türk Müziği ve Klasik Batı Müziği korolarında yer aldı. On altı yaşından itibaren profesyonel olarak Soul başta olmak üzere Caz ve Blues kökenli müzik türlerine ait çeşitli repertuarlar ile sahne almaya başladı. Güç Başar Gülle ile caz armonisi, teori ve aranjman konularında; Randy Esen ile caz vokal alanında çalıştı. 2017 yılında Nardis Genç Caz Vokal Yarışması`nda dereceye girip Pulawy Jazz Workshop ödülüne layık görüldü. Aynı sene İstanbul Kültür Sanat Vakfı`nın düzenlediği Genç Caz seçmelerinde finale kalıp 24. İstanbul Caz Festivali`nde Parklarda Caz sahnesinde yer almaya hak kazandı. İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye`nin çeşitli yerlerindeki caz kulüplerinde ve müzik mekanlarında sahne almaya devam etmektedir. Giriş: 40 TL.


Evrim Özşuca Band

Sanatçı: Evrim Özşuca ı vo Janusz Szprot ı p Murat Ulus ı b Serkan Alagök ı d
Mekan: SAMM`s bistro Uğur Mumcu Cad no 19 Gaziosmanpaşa Ankara
Tarihi: 24 Kasım.2017
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.
Etkinlik Bilgisi : ara?da yetişen, muhteşem sesi ve yorumuyla dünya sahnelerine ulaşan Evrim Özşuca, Bilkent?te viyolonsel eğitimi aldı, GÜ GEF Müzik Bölümünde okudu, İstanbul Bilgi Üniversitesi caz vokal eğitimi alarak mezun oldu. Türkiye, Estonya, Litvanya?daki caz yarışmalarında birincilikler aldı; New York ve Paris?te konserler verdi, albümde yer aldı. Ali Perret ile konserler verdi. Akbank Caz Festivali, Garanti Caz Yeşili projelerinde çalışmalar gerçekleştirdi. Caz, blues, R&B, soul, funk tarzlarında şarkılar söyleyen Evrim Özşuca houseband ile SAMM`s bistro sahnesinde...
 
Emre Kartarı ile "Perpetual Jazz"
 

Emra Kartarı son yazısından bu yana geçen yoğun dönemin günlüğünü okurlarıyla paylaşıyor...

 21022 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |  

Merhaba sevgili Cazkolik okuyucuları,

Biliyorum yazılarımın arasını her geçen ay daha çok açıyorum ama eminim olan biteni anlattığımda beni mazur göreceksiniz. Etkinlikler bittikten sonra dönüp bakınca gördüm ki bu son iki ay hayatımın en yoğun iki ayı olmuş aslında...

Geçen sene ağırladığımız Amerikalı dostlarım ve hocalarımla o kadar güzel vakit geçirmiştik ki onlar da bana aynı duyguları yaşatmak ve aynı zamanda daha çok birlikte olabilme fırsatı yaratmak için Ekim ayında University of Virginia, Virginia Commonwealth University ve James Madison University gibi bir dizi üniversitede vereceğim bir workshop turu ayarladılar. Biz de eşim Ayça`yla bu Amerika yolculuğunu fırsat bilip zaten uzun süredir aklımızda olan albüm projemizi gerçekleştirmek için yola koyulduk.

Hacettepe Caz`ın açılışı için bestelenen `Ben Seni Sevdiğimi` isimli Karadeniz türküsünün caz varyasyonundan sonra gördük ki Türk ve Amerikan müzisyenlerinin harmanından eşsiz bir müzik doğuyor. Bu özel kimyayı yakalamışken caz standartlarından seçtiğimiz şarkı listemize neden bir kaç da türkü eklemeyelim diye düşündük. Ayça Karadenizli olduğu için aklına hemen `Batum` türküsü geldi. Balad olarak da Azeri türküsü `Ayrılık`ı seçtik. Oniki günlük turne süresince Washington`dan Baltimore`a, Richmond`dan Charletsville`e, Harrisonburg`den tekrar Richmond`a yaptığımız yolculuklar, gündüz workshop gece konser şeklinde hemen hemen her güne sığdırdığımız yoğun programın üstüne bir de albüm için stüdyoya girmek... Evet, tüm bunları yapmak bir hayli yorucu oldu belki ama müzik tutkunu yeni yeni insanlarla tanışmanın, senelerdir görmediğim arkadaşlarımla bir araya gelmenin, yıllar önce benim oturduğum sıralarda oturup workshoplarımı dinleyen heyecanlı öğrencileri görmenin ve müzikle yatıp müzikle kalkmanın verdiği keyfi kelimelerle tarif etmeme imkan yok.

`TNT` parçasını VCU öğretim üyeleriyle çaldığımız konserden bir video (Tıklayın)

Albümdeki şarkılardan biri; Dearie`s Blues (Tıklayın)

Songwire Stüdyoları`nda gerçekleştridiğimiz kayıtlarda bizlere gitarda ve pedal steelde Trey Pollard (ayrıca albümün prodüktörlüğünü de kendisi üstlendi), saksafon ve rhodesta Skip Gailes, basta Cameron Ralston ve Andrew Randazzo, gitarda ve banjoda Adam Larrabee, trompette John D`earth ve perküsyonda Brian Jones eşlik ediyor. Enstrümanlardan da anlayacağınız üzere değişik kombinasyonlar denedik. Ayrılık türküsünü banjoyla kaydetmeye karar verdiğimizde biz bile Adam`ın şarkının ruhunu bu kadar güzel yakalayabileceğini düşünmemiştik. Bu stüdyo deneyiminden sonra bir kez daha anladım ki hangi dilde olursa olsun birbirini dinleyen ve dinlediği için de anlık bir melodiye bile anında karşılık verip, cazın `soru-cevap` doğasını yansıtabilen müzisyenlerle çalışmak inanılmaz keyifli ve tatmin edici. Onlarla her çalışımda yeniden ilhamla doluyor ve Türkiye`de yaşamamdan dolayı gözüme inen perdelerden kurtulabiliyorum.

Albümün mixing & mastering çalışmaları devam ediyor, Mart ayında Roma`da yapılacak olan `Jazz on the Road` festivalindeki konserimizden sonra muhtemelen Nisan ayı başı gibi yayınlayacağız.

Kasım ayına gelirsek... Saksafoncu Jason Scott`ın yaklaşık bir ay süren ziyareti boyunca verdiğimiz konserler ve workshoplardan sonra diğer konuklarımız Francesco Angiuli, Howard Curtis ve Doug Richards`ın gelişiyle bizim için tam bir bayram havası yaşandı. Doug Rirchards`ın Yaşar Üniversitesi`ndeki Caz Bölümü`nün açılışı şerefine bestelediği `İki Keklik Jazz Variations` prömiyeri İzmir Türk Amerikan Derneği`nde, saksafonda Jason Scott, basta İtalya`dan gelen arkadaşım Francesco Angiuli, davulda hocam Howard Curtis, vokalde Ayça Kartarı ve Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası eşliğinde gerçekleşti. Konserde benim de yer aldığım çift davullu ve perküsyonlu parçaların ardından bitişi İki Keklik türküsüyle yaptık. Videolara şu linklerden ulaşabilirsiniz:

1. Bölüm (Tıklayın)

2. Bölüm (Tıklayın)

Bize adeta doping etkisinde bulunan bu konserden sonra hafta boyunca Howard Curtis, İzmir`deki Güzel Sanatlar Liseleri`nde ve çeşitli liselerde gerçekleştirdiği workshoplarda İzmirli küçük izleyicilerle buluştu. Haftayı Yaşar Üniversitesi`ndeki masterclassla noktaladık ve istemeye istemeye de olsa misafirlerimizi kendi ülkelerine yolculadık...

Umarım bu etkinliklere katılan herkes, tüm öğrencilerim, liselerde ulaşabildiğimiz tüm gençler benim kadar ilham dolmuş ve bu insanların ne kadar değerli müzisyenler olduklarını, geldikleri yerler ne olursa olsun hala bir çocuk merakı ve heyecanıyla öğrenmeye çabaladıklarını görebilmişlerdir. İçlerinde ufak da olsa bir `caz` kıvılcımı yakabilsiydek ne mutlu bana...

Emre Kartarı
Aralık, 2011

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Emra Kartarı son yazısından bu yana geçen yoğun dönemin günlüğünü okurlarıyla paylaşıyor... » Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı`ndaki kurucu hocalık görevini sona erdirme kararı alan Emre Kartarı kararının nedenleri ve yeni görevini okurlarıyla paylaşıyor... » Emre Kartarı Haziran yazısında konservutuvarlarda öğretilegelen iki farklı dalın, caz ve klasik bölümlerinin anlaşılabilirliği üzerinde duruyor. » Emre Kartarı Nisan yazısında bitirdiği yeni albüm kayıtlarından ve ülkemizde çalan ve yaşayan Amerikalı basçı, yakın arkadaşı Matt Hall`dan sözediyor. » Emre Kartarı çok yoğun geçen son aylarını anlatıyor... » > Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor. » Emre Kartarı yakında başlayacak HÜADK yani Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı caz festivali ile ilgili detayları anlatıyor... » Emre Kartarı kurucu hocası olduğu Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü?nün resmî açılışını konser ve caz festivaliyle gerçekleştirecek. Caz adına hepimizi sevindiren gurur verici bu olayın tüm detaylarını aşağıda bizatihi kendisi Cazkolik okurlarına anlatıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında yakında eğitime başlayacak olan Hacettepe Caz Bölümü ile ilgili beliren soruları cevaplandırıyor. » ABD`de kayıtlar, Downbeat Dergisi, Fazıl Say... » Emre Kartarı herkesi kıskandıracak bir yerde; Kaş`ta hem çalıyor hem de Cazkolik okurları için yazıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında Türkiye?nin kronik bir sorununa dikkat çekiyor; Gürültü... » Emre Kartarı ünlü caz müzisyeni yakın dostu ve hocası Howard Curtis?e soruyor, Curtis cevaplıyor... » İlk yazısıyla Cazkolik okurundan müthiş bir ilgi gören Emre Kartarı yeni yazısıyla köşesinde... » Emre Kartarı ilk yazısıyla Cazkolik`te...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp