Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Leyla Diana Gücük
 

Cazkolik yazarı Leyla Diana Gücük, son aylarda yayınlanan yeni albümlerden yaptığı derlemeyi kendi notlarıyla cazseverlerle paylaşıyor...

 3578 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku   |   Sonraki  

Cazkolik yazarı arkadaşımız, sevgili Leyla Diana Gücük içinde bulunduğumuz 2010 yılının son aylarında yayınlanmış olan albümleri bir kısmını tek tek elden geçirerek Cazkolik okurları için kısa notlarla anlatan bir yazı kaleme aldı. Her biri kendi kuşağının önemli müzisyenleri arasında kabul edilen isimler ve albümleri son aylarda caz çevrelerinde dikkatle takip edilen ve dinlenen kayıtlar. Kimbilir, belki de siz de şu anda bu abümlerden birini dinliyorsunuz ama bir yandan da Leyla Diana Gücük’ün notlarına göz atarak albümler hakkında ayrıntılara sahip olabilirsiniz.
 


Maria Baptist Trio; "Spring in Berlin"
(Temmuz, 2010)

Maria Baptist: Piyano ve Besteci?
Andreas Henze: Bas
Michael Kersting: Davul

"Maria Baptista piyanosuyla belirli bir standardı oturtmuş, gerçek bir trio ustasıdır." (NDR Info, Play Jazz, Haziran, 2010)

"Dinlerken keyfi veren bir albüm!" (Jazzpodium, Temmuz, 2010)?

"Eşsiz" (Jazzthing, Haziran, 2010)?

"Klasik ve caz, ikiside de müzikal damarlar ve  Maria  Baptista bunların ikisini kaygısızca bir araya getirebiliyor ve bu hafiflikten verdiği konser alanlarını muhteşem bir enerji ile çevreliyor." (WDR)

"Muhteşem çalan trio, geniş bir müzik yelpazesi ile kendini ifade ediyor ve hayrete düşüren sürprizlerle dolu anlar ortaya koyuyor." (Jazzpodium)

Medyadan bu denli övgü alan Maria Baptista kimdir?

Maria Baptista müzikal bir ailede yetişmiş ve 6 yaşında piyano çalmaya baslamış bir piyanisttir. Daha sonra müzik teorisi ve bestecilik eğitimi alarak, önce piyanoda klasik, sonra da caz calmaya başladı. Sanatci, halen Berlin’deki Hans Eisler müzik yüksek okulunda ve New York New School’da kompozisyon dersleri vermektedir.

Albüm ise on parcadan oluşuyor. Caz piyanistlerin bir çoğu klasik kökenli olsa da bu etkiyi her zaman hissetmiyoruz. Ancak aynı paralellikte calışmaları olan sanatçılarda bunu hissetmek mümkün. Bapista’da da bu etkiyi görüyoruz. Cok sağlam, kararlı ve zaman zaman çok modern tınılara rastlıyoruz. Albümü trio formatını sevenlerin vazgeçilmez bir koleksiyon albümü olarak görmesi mümkün.


Michael Formanek; "Rub & Spare Change"
(Ağustos, 2010)

Michael Formanek: Bas
Tim Berne: Sax
Craig Taborn: Piyano
Gerald Cleaver: Davul

Amerikali bas sanatçısı, inanılmaz bir teknik, yeniliklere açık olması ve yetenekli besteleriyle son albümünü ECM’den piyasaya sürdü. Bestelerini yaparken, yaklaşık 20 yıldır birlikte çalıştığı arkadaşlarının yeteneklerini de dikkate aldığını belirten Formanek, diğer yandan da arkadaşlarını başka alanlara da çekmek istediğini belirtiyor.

1977 yılında 18 yaşındayken Art Pepper ve Tony Williams’in üyesi oldugu Live albümü ile dikkatleri üzerine çekmisti. Esnek bir eşlikci olarak Freddie Hubbard, Stan Getz, Chet Baker,  Gerry Mulligan, Joe Henderson ve Elvis Costello gibi bir çok sanatcıya besteleriyle de eslik etmistir. ECM’den çıkarttığı  "The Rub And Spare Change"  isimli albümünde  yüksek doğaclama yeteneği ile kariyerinin üst noktalarına ulaşmış.


Ketil Bjørnstad; "Remembrance"
(Haziran, 2010)Ketil  Bjørnstad: Piyano
Jon Christensen: Davul
Tore Brunborg: Saksofon

1952’de Oslo’da doğan sanatçı, ilk performansını on altı yaşında Oslo Filarmoni Orkestrası’nda konser piyanisti olarak sahnede gösterdi. 1973’ten bu yana otuzun üzerinde albümü yayınlandı, bunların beşi solo piyano albümleridir. Caz ve rock müzisyenleriyle yaptığı ortak çalışmaları da vardır. Filmler, müzikaller ve oyunlar için besteler yapmıştır. Müzik kariyerinin yanı sıra üretken bir yazar olan Bjørnstad’ın 1972’den bu yana yirminin üzerinde roman yazmış bunların haricinde de, iki şiir kitabı, bir oyunu ve denemelerinin derlendiği kitapları yayımlanmıştır. Bjørnstad halen Norveç’teki çeşitli gazete ve dergiler için edebiyat ve müzik eleştirileri yazmayı sürdürüyor. Türkiye’de yayımlanan "Müzik Uğruna" ve "Düşüş" isimli iki eseri mevcuttur. Sanatçının son eseri "Die Frau Im Tal - Vadideki Kadın" ise Kasım ayında Avrupa’da satışa çıkacak. Kitabının tanıtımını ise kendisi piyano eşliğinde yapacak.

Sanatçının son albümü olan "Remembrance" da ECM’den çıkma ve 11 parçadan oluşuyor. Kesinlikle dinlenmeye değer albümlerden biri.


Wynton Marsalis, Paco de Lucia; "Vitoria Suite"
(Deluxe Edition), (Temmuz, 2010)

Wynton Marsalis caz müziğinin yatay sınırlarını zorlayan ve caz dışı tarzlarla caz arasındaki ilişkiyi sorgulamaktan kaçınmayan bir trompet ustasıdır. 1961 yılında New Orleans’ta doğan sanatçı, 1984 yılında hem klasik hem de caz dalında Grammy ödülü aldı. 1980 -1982 yılları arasında, henüz çok genç bir müzisyenken dönemin en önemli caz gruplarından Art Blakey’s Jazz Messengers’da çalan müzisyen daha o yıllarda dahi geleceğin en önemli caz müzisyenlerinden biri olarak gösteriliyordu.

"Vitoria Suite" albümünde ünlü Flamenko gitar ustası Paco de Lucia flamenko ateşini, Marsalis ise Amerikan blues ve caz öğelerini bir araya getirerek Lincoln Center Orkestrası eşliğinde muhteşem bir albüm ortaya çıkardılar. "Vitoria Suite" görünüşe bakılırsa bir caz klasiği olma yolunda...


Norma Winstone Trio; "Stories Yes To Tell"
(Ağustos, 2010)

Norma Winstone: Vokal
Klaus Gesing: Saksofon
Glauco Venier: Piyano

Norma Winston, 1941 yılında Londra’da doğmuş İngiliz şarkıcı ve pedagogtur. Trinity College of Music’te eğitim almış ve 1965 yılında caz gruplarında şarkı söylemeye başlamıştır.  Sesiyle John Abercrombie, Dave Holland, Peter Erskine ve John Taylor’dan olusan "Music for Large and Small Ensembles" grubuna eşlik etmiştir.

Halen Royal Academy of Music’te pedagog olarak çalışmaktadır.  Özel bir sese sahip olan sanatçının son albümü gerçekten dinlemeye değer.


Anat Fort; "And If"

Anat Fort: Piyano
Perry Robinson: Klarnet
Ed Schuller: Bas
Poul Motian: Davul

Anat Fort, Tel Aviv’e yakın bir yerde doğmuş ve küçük yaşlarda klasik piyano eğitimi almaya başlamıştır. Bill Evans ve Keith Jarret’ten etkilenmiştir. 1990’lı yıllarda Amerikaya caz eğitimi için giden Fort, doğal bir akışla serbest parçalar yapıp bunu geleneksel müzigi ile bütünleştirmeyi istemiştir. Son yıllarda sadece Amerika’da degil kendi ülkesinde de çalmıştır.

Eylül ayında piyasaya çıkan olan albüm 10 parcadan oluşuyor ve pastoral ögeler iceriyor. Bakın Jim Macni albüm hakkında neler demiş; "Anat Fort’un çarpıcı  bir pastoralizm ve buna derinlik katan bir çizgisi var". Bir başka eleştirmen ise müziğini balıkçılar için yaptığını sölüyor. Balıkçılar okyanusu, derinliğini, açıklığını ve sonsuzluğunu fakat en çok da ağına ne takılacağını düşünür. Yine anlaşılacağı üzere parçalarında derinlikler hakim.

Benim de izlenimlerim parçalarda derinlik olması yönünde. Rahatlıkla dinlenebilecek tarzda bir albüm. Belki biraz hayalgücüyle…


Brian Culbertson; "XII"

Brian Culberston - Klavye
David Britz -
Dahlia Ambach Caplin

1973 dogumlu Amerikali klavye ve trompet sanatcisi. Trompet ustasi ve cazband lideri Jim Culberstonun ogludur. Kisa sürede 12 albüme sahip olan sanatcinin son albümü 12 parcadan olusuyor. Pop caz tarzini sevenlere ve dinlemesi kolay bir albüm olarak önerilebilir.


Bonacina Trio; "Way Of Life" Inviting Nguyên LêCéline Bonacina  - bariton, alto & soprano saxophone, 
Nicolas Garnier  - elektronik bas
Hary Ratsimbazafy  - davul, perküsyon
Nguyên Lê / electro gitar (konuk sanatci)

"Way of Life" albümü isil isil bir yolda hem aykirliklari hem de görünüse göre kolay ve dogal birlikteleri bir araya getirmis. Güclü melodiler asi melodilerle yer degistirmis, belirgin cikislar ve derin distorsiyonlar var. Biraz karmasik ve tirmanan ritimlerden olusuyor. Umarim bütün dinleyiciler bu albümden benim memnun kaldigim kadar memnun kalirlar. Muhtesem ve uzun soluklu bir kariyerin olmasini dilerim,  Céline ? „ 
(Nguyên Lê)

Bu yorumu göz önünde bulundurarak, albümü dinlemenizi öneririm. Yani biraz tinilara dikkat!

Leyla Diana Gücük
leyladianagucuk@cazkolik.com
21 Eylül 2010, Salı

Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp