Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

21. İstanbul Tiyatro Festivali: Kelebekler (Dans)

Sanatçı: Yöneten: Davide Venturini, Francesco Gandi Koreografi: Anna Balducci, Piero Leccese Görsel Tasarım: Elsa Mersi Bilgisayar Tasarım: Rossano Monti Ses Tasarım: Spartaco Cortesi Dış Ses: Tilbe Saran Kostüm Tasarım: Loretta Mugnai Aksesuvar Tasarım: Valerio C
Mekan: Zorlu Center / Stüdyo Sahnesi, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaya bir kelebeğin gözlerinden bakmak ister miydiniz? Sahnede sanatçılarla birlikte renklerin, seslerin ve ışıkların da dans ettiği Kelebekler ile İtalyan katılımcı tiyatro topluluğu TPO, sizi kelebeklerin ışıltılı dünyasına davet ediyor. Mekânın başkarakter olduğu bu oyunda dansçılar, yere ve duvarlara yansıtılan ışıklar, renkli görüntüler ve bir yağmur ormanındaymış hissi veren seslerle birlikte, kelebeklerin mucizevi yaşam döngüsünün öyküsünü anlatıyor. Bu benzersiz aile etkinliğinde sahnede zarif, naif ve zevkli bir dünya kuruluyor. Küçük seyirciler de oyunun farklı bölümlerinde bu dünyayı tüm bedenleriyle keşfetmek üzere sahneye davet ediliyorlar. Görüntü ve seslerle oynayan çocuklar performansın bir parçası olurken aynı zamanda hayal güçlerini besleyecek, benzeri olmayacak bir deneyim yaşıyorlar. Disiplinlerarası bir anlayışla farklı teknolojiler kullanarak yeni tiyatro deneyimleri yaratan TPO’nun, her yaştan seyircinin içinde kelebekler uçuşturacak bu performansını kaçırmayın.


Sinan Altıparmak Quintet

Sanatçı: Sinan Altıparmak (g) , Duru Tuna (as), Barış Ertürk (ts) , Eren Turgut (b) , Mertcan Bilgin (d).
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Sinan Altıparmak Quintet, bebop, hard bop ve modern ana akım caz stilinde klasiklerden ve bestelerden oluşan bir repertuvarla Bova Sahne`de.


29. Yıl ENKA Kültür Sanat Müzik Buluşmaları: Borusan Quartet Konseri

Sanatçı: Solist: Gökhan Aybulus, Borusan Quartet
Mekan: ENKA İbrahim Betil Oditoryumu, İstanbul
Tarihi: 21 Kasım.2017
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : 29. Yıl ENKA Kültür Sanat Müzik Buluşmaları, Türkiye’nin en yetenekli ve eğlenceli dörtlüsü Borusan Quartet ile uluslararası yarışmalarda önemli dereceler kazanmış piyano virtüözü Gökhan Aybulus’u aynı sahnede ağırlayacak. 21 Kasım Salı akşamı düzenlenecek konserde, Ravel ve Brahms’ın eserleri yorumlanacak. Kültür Sanatın daimi destekçisi ENKA Kültür Sanat, dünyaca çapında önemli başarılar kazanmış usta müzisyenler ile seyircisini buluşturmaya devam ediyor. Birinci kemanda Esen Kıvrak, ikinci kemanda Olgu Kızılay, viyolada Efdal Altun ve viyolonselde Çağ Erçağ’dan oluşan Borusan Quartet, Gökhan Aybulus’un piyanosu eşliğinde Ravel ve Brahms’ın eserlerine yeniden hayat verecek. Ortak performansları kadar eğlenceli sahneleriyle de adlarından söz ettiren ekip, yorumlarının yanı sıra sohbetleriyle de seyircinin gönlünü fethedecek.


Hortus Musicus

Mekan: Grand Pera Emek Sahnesi, Beyoğlu
Tarihi: 21 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Hortus Musicus`un müziği, gücünü 40 yılı aşkın bir topluluk olmanın getirdiği sağlam tecrübelerden almaktadır. Bu tecrübe ve birikim ile beraber müzik yapmanın hissetirdiği neşe,merak ve hayal gücü toplulukta canlılığını hiç yitirmemiştir. Andres Mustonen şefliğinde Rönesans döneminin samimi ve çocuksu enerjisini, kabına sığmaz neşesini ; Barok müziğinin zerafetiyle harmanlayarak sizlere eşsiz bir dinleti sunmayı amaçlıyor. Grubun konser programlarını içeren yirmiden fazla kaydı bulunmaktadır: "Gregorian Carois", "Early Polyphony", "Daniel`s Play", "16 Century French Dances and Chansons"," Spanish Golden Age" grubun şaheser niteliğindeki kayıtlarının sadece birkaç örneğini oluşturuyor.


Deniz Tekin

Mekan: Bomontiada / ALT Performans Odası, Tarihi Bomonti Fabrikası, Bomonti, Şişli
Tarihi: 21 Kasım.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Deniz Tekin`e gitarda Gürhan Öğütücü`nün eşlik edeceği akustik performans 21 Kasım Salı günü saat 20.30`da müzikseverlerle buluşuyor. Konser esnasında seyircilerin mekanda bulabilecekleri oyun hamurlarıyla konser yapacakları nesneler konser çıkışında lounge alanında oluşturulacak pop-up sergide görülebiliyor. Dinleyiciler sergiyi gezdikleri sırada ise çoğunlukla reggae setleriyle tanınan C Fyah DJ setinin başına geçiyor.


 
Murat Beşer
 

Müzik yazarı Murat Beşer 17. İstanbul Caz Festivali için seçtiği üç konseri Cazkolik okurları için değerlendirdi.

 15830 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku   |  

17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali

1 – 20 Temmuz 2010

Yılın bu vakitleri bir heyecan titremesi sarar, İstanbul’un caz dinleyicilerini. Çünkü mevsimlerden caz mevsimi gelip çatmıştır. Sıcakların rutubet ve tozla buluştuğu günlerde buram buran terlemek için ikinci ve tatlı bir neden daha vardır.

Sıra 17.’sine geldi; İstanbul Uluslararası Caz Festivali kapıya dayandı. Yalnız biz caz severler birkaç yıldır biraz boynu büküğüz. Nedeni son bir kaç yıldır festivalin kriz koşulları altında zayıf bir bütçe ve buna bağlı olarak zayıf bir programla yapılıyor olması. Bu yıl festival yine geçen yılkine benzer koşullar altında gerçekleşiyor maalesef.

Her şeye rağmen ellinin üzerinde konser ve bir dolu etkinlik yer alıyor festivalde bu yılda. Bir başka sevindirici konu Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün 40 yılı aşkın süredir kesintisiz yaptığı radyo programları ile bir rekora imza atan prodüktör ve yazar Hülya Tunçağ’a veriliyor olması.

Biz şimdi bu sayfada, programı detaylı olarak tasvir etmek yerine, vereceğimiz tavsiyeler; daha doğrusu caz gibi caz olan üç konser üzerinde duracağız.

Chick Corea Freedom Band

Bu programdaki banko konserlerin başında İstanbul’da daha önce bir çok kez izlediğimiz Chick Corea’nın son yıldızlar topluluğu Freedom Band ile 7 Temmuz’da vereceği konser geliyor.

Projenin heyecan verici birkaç tarafı var. Bunlardan biri  85 yaşındaki efsane davulcu Roy Haynes’i dünya gözüyle görmek şüphesiz. Projede yer alan basçı Christian McBride ile saksofoncu Kenny Garrett ise, konserin kalitesinin diğer garantörleri.

60 yıldır davul setinin başında dimdik duran gerçek bir emektar Haynes. Doğal yeteneği, çok yönlülüğü, rahat mizacı ve yaratıcı tarzıyla dikkat çeken Boston’lı sanatçı, amansız bir swing duygusuna sahip oluşu, sürpriz ses doğaçlamalarına açık, yenilikçi zihniyeti ile biliniyor.

Corea için çok fazla söze hacet yok; o bir virtüöz, o bir yaşayan efsane. Ülkemizde en çok tanınan caz müzisyenlerinden biri. Corea müzikal kariyerinde caz tarihine şimdiden kocaman bir damga vurmuş, özellikle yetmişli ve seksenli yıllarda gerçekleştirdiği topluluk projeleri ve kitleleri büyülemiş, caz dünyasına yön vermiş albümleriyle tanınmış bir isim. Saksofoncu Garrett ilk kez Miles tarafından seksenli yıllarda keşfedilen ve sahneye çağrılan, hayranı olduğu John Coltrane’den miras kalan alışkanlıklarıyla yol almış bir müzisyen. Garrett bizi tonlarından çok, uzun nefesi ve olağanüstü tekniği ile büyülüyor.

35 yaşında sıra dışı bir yetenek basçı McBride, Genç Aslanlar kuşağının Brad Mehldau ile birlikte en göze çarpan üyesi. 80 sonu ve 90 başında piyasaya çıkan bu kuşakta pek çok parlak isim içinde McBride, kuşağının en ilginç ismi.

Enrico Rava & Stefano Bollani

Festivalin bir başka ciddiyet yüklü, ağır ve önemli konserlerinden biri de, 9 Temmuz gecesi Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek. Yaklaşık 15 yıldır birlikte çalışan ve ECM’den albüm çıkaran İtalyan trompetçi Enrico Rava ve öğrencisi piyanist Stefano Bollani, o gece etkileyici güzel mekanı Avrupa Cazı ile dolduracaklar. 

İtalyan cazının iki kuşağını yan yana getiren bir buluşma. Çünkü bu iki müzisyenden biri 71, diğeri ise sadece 38 yaşında. Yani sonik bir baba-oğul ya da dede-torun ilişkisi.     

İtalya’nın uluslararası sahneye en büyük armağanlarından biri olan popüler trompet sanatçısı Turinli Rava, neredeyse tek başına İtalyan cazını global bir çizgiye taşıyanlardan biri. Doğup büyüdüğü kasabada Dixiland çalarak işe başlayan, fakat Miles Davis’i duyduktan sonra enstrümanlarını değiştiren ve modern dünyanın kucağına atılan Rava, bugün Avrupa cazının en yetkili isimlerinin başında geliyor. Rava’nın birlikte çalıştığı isimler arasında Gato Barbieri, Chet Baker, Steve Lacy var.

Ustanın karşısında gelecek kuşakları temsil eden Milanlı caz piyanisti Stefano Bollani, çocukken piyano çalmaya şarkılarına eşlik etsin diye başlamış, ancak sonradan sonraya işler ciddiye binice çalgısına odaklanarak 11 yaşındayken Floransa’da konservatuara yazılan ve öğretmenlerinin gözbebeği olan parlak biri. Bollani bu okulda hem caz hem pop okumuş; 1993 yılındaki mezuniyetinin ardından ülkesinin pop yıldızlarının peşine düştüğü biri haline gelmiş; Laura Pausini, Irene Grandi, Jovanotti’nin albümlerinde aktif olarak yer almış.

Bollani, Rava ile tanıştıktan sonra caz albümleri yapmaya karar vererek kariyerinin yönünü değiştiriyor. Bollani bugüne kadar Umbria ve Montreal Caz Festivallerinde yer alıyor; Gato Barbieri, Lee Konitz, Pat Metheny, Paolo Fresu ve Phil Woods ile çalıyor.

Fahir Atakoğlu & Alain Caron &

Horacio “El Negro” Hernandez

İstanbul’un tarihi mekanlarında düzenlenen “Ustalarla Buluşma” kısmında bu kez Fahir Atakoğlu’na ait bir proje var. Fahir Atakoğlu gerçekten iyi müzisyenlerle çalışıyor.

12 Temmuz Pazartesi akşamı Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleşecek konserde basçı Alain Caron ve perküsyoncu Horacio “El Negro” Hernandez ile çalacak.

Bize göre bu kadronun ağır topu basçı Caron. Projenin vurmalılar kısmından sorumlu uzman ise Horacio “El Negro” Hernandez. Biz yazıda Hernandez’i, bir başka yazıya saklamak sözüyle, ülkemize ilk kez geldiği için Caron’u öne çıkarmayı vazife bildik.

Altı telli bas konusunda meraklısı için paha biçilmez birisi Caron. 11 yaşında profesyonel olarak Quebec barlarında bas çalan, sadece dinleyerek kendi kendine çalmayı öğrenen, Berklee müzik okuluna kişisel özellikleri nedeniyle kabul edilen, sıra dışı bir yetenek.

Caron ilk profesyonel sürecinde UZEB topluluğu birlikte anılıyordu. Kısa süre içinde bir usta elektrik basçı olarak ün saldı, 6 telli basta bir virtüöz olarak anılmaya başlandı. Çoğu özel yapım onlarca basın sahibi olmaktan gurur duyan Caron, ardından solo kariyerinde ilerlemeyi tercih etti; topluluğu Le Band için parçalar yazdı.

Müzik dinleyicileri için Caron’ın en başarılı albümü şüphesiz 1995 tarihli “Rhythm’n Jazz” idi. Fusion denen müziğin büyüleyicini bir kez daha tüm dünyaya muştulamıştı. Bu albüm Caron’ın ilerici bir besteci ve sololarında da özgünlüğünü koruduğunun göstergesi oldu; en iyi odaklandığı albüm olmasının yanında müzik alt yapısını daha iyi bir seviyeye çıkaran bir örnekti. Güçlü melodiler, perdesiz 6 telli sololar ve süzülmüş funk groove’ları temiz bir tınıda, hatta slapping tekniğiyle dikkat çekmeyi başardı. Caron, cazın o zamanın dinleyicileri üzerinde masum bir sempati yarattığı zamanlarda, müzikte her zaman yeni kombinasyonların ve atılımların kalıcılığını savunuyordu.

Caron, titiz, odaklanmış ve ussal başarılarını ön planda tutmamasına rağmen, müzik fikrini ele vermeyen ve kendinden ödün vermeyen enerjik bir virtüöz. Aynı zamanda basının her yönünü tam anlamıyla kavrayabilen, çok yönlü bir müzisyen, besteci, öğretmen ve performans ustası. 11 kardeşten en küçüğü olan Caron şimdi 55 yaşında. Gözlerimiz daha ziyade onun üzerinde olacak.

Murat Beşer
muratbeser@muratbeser.com

Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
ankete isaretledim 2 konsere gidecegim biri chik korea konserini yazmisiniz :) öbürü buika onu yazmamisiniz :/
Berrin Hakoğlu / 28.06.2010 15:47:27
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp