Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Okan Aydın ile "Aksi İstikamet"
 

Okan Aydın da sezonu açan yazarlarımızdan. Yeni yazısında Berlin`li grup Kammerflimmer Kollektief`in Teufelskamin isimli yeni albümü ele alan sevgili Okan Aydın albüme ilişkin detaylı bir analiz yapıyor.

 5039 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlemeye başladığınız müzikler albümden alınan (sırasıyla) Coricidin Boogie, A Different Carmic Thermal, Nearly Able To Fly ve The People United Will Never Be Defeated isimli çalışmalardır.


Bundan yedi yıl kadar önce bir moda / tasarım dergisinin müzik sayfalarını hazırlayan yakın bir dostumdan dergi için yazı yazma teklifini aldığımda, kafamda ilk olarak takip ettiğim müzik firmalarını (etiket – label) inceleyecek bir yazı serisi hazırlamak düşüncesi vardı. Bu serinin ilk adımını da Berlin’de yerleşik Staubgold etiketini tanıtan bir yazıyla yapmıştım. Gelin ilk önce birkaç satırla da olsa, bu yazımızda detaylıca incelemeye çalışacağımız Kammerflimmer Kollektief ekibinin Teufelskamin adlı taze çalışmasını yayımlayan Staubgold etiketi hakkında o zaman neler yazdığımıza kısaca bir gözatalım.

“Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bu yana gerde kalan 15 yılda bu utanç anıtının tozlarının arasından sadece Almanya’nın değil, tüm Avrupa’nın gözde kültür merkezlerinden biri yükseldi. Berlin özellikle elektronik müziğin geniş ve geçirgen yelpazesi düşünüldüğünde tüm bu açılımları karşıtlayan 200 civarında irili ufaklı firmaya evsahipliği yapan bir kent konumunda. 1998 yılında müzisyen ve gazeteci Markus Detmer tarafından önce Köln’de temelleri atılan Staubgold firması da bugün artık Berlin’de yerleşik saygın firmalar arasında yerini almış durumda... Staubgold’un vizyonunda kişisel çizgisini ve farklılığını yaratabilmiş ama ortak paydada müzikal çeşitlilik ve zenginliklere vurgu yapan, dokunaklı, içten ve yaratım sürecindeki ilham ve tutkuyu ön plana çıkaran isimler için bir platform oluşturmak fikri yatıyor. Belli bir tarzla özdeşleşmektense, bir yaklaşım biçimi olarak hangi ses kaynağı yada enstrümandan kaynaklanıyor olursa olsun; kaliteli, özgün ve yetkin çalışmalara yervermeyi amaçlayan Staubgold, bugüne kadar sadece farklı müzikal tarzlara değil farklı jenerasyondan müzisyenlere de kucak açmış durumda.”

Aradan geçen kısa süre içinde Staubgold etiketiyle yayımlanan albümlerin sayısı kabaca iki katına çıkarak dalya sınırını geçti. Önümüzdeki günlerde ofisini Fransa’ya taşımayı düşünen firmanın arkasındaki en önemli güç ise, tabiri caizse A’dan Z’ye hemen herşeyle tek başına ilgilenen, kendisi de aynı zamanda DJ ve radyo programcısı olan Markus Detmer. Ufak bir özel not olarak da paylaşmak isteriz ki; geçtiğimiz yıl balayını eşiyle İstanbul’da geçiren Detmer’in buradan topladığı malzemelerle yaptığı radyo programını şu linkten dinleyebilirsiniz: http://reboot.fm/2010/10/07/staubgold-radio-2-music-out-of-place/

Thomas Weber’in solo projesi olarak 90’lar sonunda yola koyulan Kammerflimmer Kollektief, zaman içinde eleman sayısı değişkenlik gösteren bir topluluk haline geldi. Üçüncü albümleri Cicadidae ile birlikte başlayan Staubgold birlikteliklerinin son meyvesi ise 8. albümleri olan Teufelskamin. 10 yılı aşkın bu yolculuğun tematik durak noktaları ziyadesiyle karanlık, umutsuz ve isyankar bir dilin yansımalarıyla şekillendirilmiş bir müzikal evrene işaret ediyor aslında. Doksanlar sonunda yayımlanan ilk çalışmaları olan Maander’den bu yana çıkan albümlerin ana omurgalarına baktığımızda future jazz, avantgarde jazz, electronic, experimental, krautrock, abstract, ambient, post rock ve downtempo gibi birçok alt başlıkla karşılaşıyoruz. Grubun mahareti bu kabarık listeden derinlikli, çok katmanlı, iyi harmanlanmış ve filtrelenmiş bir müzikal kurgu üretebilmesinde yatıyor. Türler arasındaki anlık geçişler kadar, farklı tarzların albümlerin genel hissiyatını destekler nitelikte içerikle örtüşmesi de takdire şayan. Bu nedenle bazen keyifli bir melodinin peşinden giderken birden kendinizi ansızın depreşen bir doğaçlama seansıyla karşı karşıya bulabiliyorsunuz.

Son albümdeki ekip üç kişiden müteşekkil: ana eleman her zamanki gibi Thomas Weber (elektrik gitar, loops ve çeşitli elektronik aygıtlar), elektrik bas ve kontrbasta Johannes Frisch; vokal, synthesizer ve çanlarda da Heike Aumüller.

Albümün açılışı Nick Cave & The Bad Seeds’i anımsatan derinlikli bir gitar tınısı üzerine eklemlenen ritmik davul dokunuşları ve yumuşak bir vokalle bezenmiş Coricidin Boogie ile yapılıyor. Kammerflimmer Kollektief parçalarına özgü ses ögeleriyle de zenginleştirilen parçanın sonlarına doğru ambiyans birden yoğun bir doğaçlamaya meylederek sıradışı bir hale bürünüyor ve albümün kalanına karşı kulaklarımızı biraz daha dikkatle kabartmamız gerektiğini bizlere usulca fısıldıyor.

Country çağrışımlı gitarlarla başlayan Never Collapse, Always Dazzle keyifli ve yüksek tempolu bir parça olarak sırasını albümün en uzun çalışması olan Teufelskamin Jam # 1’e bırakıyor. Albüme adını da veren bu parça nefis bir 10 dakikalık dinleti sunuyor bizlere. Önce sakin bir gitar melodisiyle başlayan parça adım adım daha yoğun bir atmosferin yaratılmasıyla bizi adeta bir kabile ayini ortamına sürüklüyor. Adeta kara büyü, sanrılar ve yükselen ateşten oluşan bu ortam elektroniklerin yerinde ve etkili kullanımıyla başarılı bir şekilde yansıtılıyor. Vokalin olmadığı bu ilk parça albümün kimliğine ait kuvvetli ipuçları da barındırıyor.
Caz hissiyatı yüksek Shangrila kısa bir geçiş parçası olarak yerini alıyor. Ekolanan synthler, puslu bir vokal, arka plandaki deneysel ses oynamalarının yarattığı gergin ve huzursuz ortamı dengeliyorlar. Kontrbasın liderliğinde şekillenen Soft Machine ortamı sakinleştirmesinin yanısıra albümün genelinde oldukça başarıyla kullanılan vokalin de kendini en iyi gösterdiği parçalardan biri olarak kayda geçiyor.

A Different Karmic Thermal post rock ve jazz rock arasında giden yapısıyla ve dengeli gitar riflerinin elektroniklerle harmanlamasının yarattığı büyüleyici ambiyansla albümdeki çok katmanlılığı bir kez daha gözler önüne seriyor.

Teufelskamin Jam # 2 adeta bir jam session olarak hızlı bir başlangıçla albümün yine caz vurgusu yüksek parçalarından biri. Bu parçada özellikle gitarın değişken kimliği ve ortalarda birden bire parlayıveren davul solosu oldukça deneysel bir ikinci bölüm yaratıyor bizler için. Bu parçanın yine albümdeki en etkileyici çalışmalarndan biri olduğunun altını çizelim.

Kalan kısımdaki uzunca parçalardan biri olan New Ghosts boşlukta adeta yayılarak genişleyen gitar, agresif vokal ve arka planda depreşen elektroniklerle yerinde duramayan bir parça kıvamında. Deneysel kimliğin ön plana çıktığı bu parçanın özellikle ikinci yarısı ortalama kulakları rahatsız edebilecek derecede gergin ve sert bir ambiyans yaratmayı beceriyor.

Kapanış ise bir dakikanın az üzerindeki süresine rağmen yumuşak havasıyla bir anda rahatlamamızı sağlayan People United Will Never Be Defeated ile yapılıyor.

Kammerflimmer Kollektief’in 15 yıla yayılan üretimlerinin son halkası olan Teufelskamin baştan sona en ufak kaçağa izin vermeden nitelikli bir çizgide ilerleyen, farklı tarzlara uzansa da kendini net ortaya koyan ve derli toplu yapısıyla dikkat çeken oldukça başarılı bir çalışma. Zaman zaman ortaya çıkan psikedelik yükselmeler, gitarın her daim üsturublu kılavuzluğu, vokallerin bu girift ve kompleks müzikal kurguya sorunsuz şekilde eklenmesi albüme ilişkin diğer olumlu düşüncelerimiz. Dengeli bir güzergahta ilerleyen deneysel işlerden hoşlanan kulaklar için jazz, rock ve elektronik müziğin kesişim kümelerindeki nüvelerden beslenen bu albüm, tıpkı ekibin önceki çalışmalarında olduğu gibi dinleyeni içine çekmeyi beceriyor. Bir konsept albüm olmamasına rağmen parçalar arasındaki geçişler, farklı türlere sarkmaların albümün geneline ustalıklı bir şekilde dağıtılması ve yerli yerinde tempo artışlarıyla baştan sona heyecanlı ve dinamik bir dinleti olarak özetleyebileceğimiz albüm, Kammerflimmer Kollektif diskografyasındaki üst seviye çalışmalardan biri olarak kayda düşülmeyi fazlasıyla hakediyor.

Okan Aydın
okanokan@yahoo.com
fasitdaire.blogspot.com
twitter.com/fasitdaire

Cazkolik.com / 26 Eylül 2011, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Geçen yıl son yazı için yeni yılın ilk yazısı demişiz ve üzerinden bir yıl geçmiş. Neden, nasıl, ne oldu... gibi bir dolu okur sorusunun cevabını yazının girişinde ayrıntılı veriyor ve akabinde bizce yazıyı okuyan herkesin en kısa zamanda Okan Aydın`ın hayata geçirdiği plak mağazasına gitmesini öneriyoruz. » Yılın ilk yazısında Okan Aydın son yıllarda müzikte çok tartışılan konulardan biri olan hip hop ve modern caz ekseninde müzikler yapan Antipop Consortium`un Knives From hevan albümünü ele alıyor. » Aksi İstikamet köşesindeki yeni yazısında Okan Aydın Thirsty Ear etiketli sıcak bir albüme odaklanıyor: Greg Ward`s Phonic Juggernaut. Rock müziğinin yüksek enerjisiyle cazın ruhunu iyi bir şekilde harmanlayan ve saksofon, davul ve bastan oluşan bir trio albümü... » Okan Aydın da sezonu açan yazarlarımızdan. Yeni yazısında Berlin`li grup Kammerflimmer Kollektief`in Teufelskamin isimli yeni albümü ele alan sevgili Okan Aydın albüme ilişkin detaylı bir analiz yapıyor. » Bizleri zor tınılara aşina kulakların sevdiği müzisyenlerin albümleriyle tanıştıran Okan Aydın yeni yazısında Vladislav Delay Quartet`in yeni albümünü anlatıyor. » Fransız müzisyen Charles-Eric Charrier `nin yeni albümü "Silver" Okan Aydın`ın yeni yazısında okuruyla buluşuyor... » Cazla elektroniğin mahir ellerde birlikte pişirildiği nefis bir dinleti: Scanner with The Post Modern Jazz Quartet`ten "Blink of an Eye". » Yeni bir `free jazz` albümünün heyecan verici özellikleri Okan Aydın`ın cümlelerinde kendini yeniden tanımlıyor... » Okan Aydın, To The Moon albümü ile müzisyenleri Jean-Marc Foltz, Matt Turner ve Bill Carrothers`ı mercek altına alıyor. » Okan Aydın uzun bir yaz arasından sonra Nate Wolley & Paul Lytton`ın albümü "Creak Above 33" ile yazılarına yeniden başlıyor... » Okan Aydın, Kihnoua`nın "Unauthorized Caprices" albümünü anlatıyor. » Oğuz Büyükberber son albümü Ara ile Okan Aydın`ın yeni yazısında... » Okan Aydın yeni yazısında İngiliz caz sahnesinin üç usta müzisyeni Alan Wilkinson, Steve Noble ve John Edwards?ın 2008 tarihli konserlerinin 2009 yılında yayınlanan albümleri anlatıyor. » Avangard caz topluluğu Chicago Underground Duo ve son çalışmaları "Boca Negra" Aksİ-İstikameT`te... » İtalyan kökenli Scoolptures ekibinin albümü "Materiale Umano"yu ekibin lideri Nicola Negrini ile yaptığı mini bir röportajla birlikte mercek altına alıyor. » Kuzeyden doğaçlama esen avangart caz rüzgarları ve Circulasione Totale Orchestra`dan etkileyici bir albüm.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp