Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Cazı sevdikçe hem cazı hem kendimi keşfettim

Leyla-Diana Gücük

Fotograflar: Arşivden
Yayın Tarihi: 22 08 2017
Bu içerik 4454 defa gösterildi.

Albümüm "Rootation"u Hollanda`da kaydediyorum...

Yeni röportajımda sizi kökleri Mısır ve Türkiye’de olan, bas gitar çalmaya kendi imkanlarıyla başlayan, müziğe rock ile başladığı yolculuğunda yönünü caz ve dünya müziklerine çeviren, besteleri dünya çapında ilgi gören müzisyen ve besteci Ahmad Hani ile tanıştırmak istiyorum. Onunla klasik bir soru vevap söyleşisi yerine konuşmayı istediğimiz başlıkları belirleyerek irticalen sohbete başladık ve konuştuklarımızdan çıkan notları sizler için derledim.

Leyla-Diana Gücük


Müzik hayatına başlangıç

Dubai’de büyüdüm. Sıkı bir evde yaşıyordum, hayatımızda okumak dışında hobilere pek yer yoktu. 17 yaşıma geldiğimde Mısır’a gittim. Ailem, memleketime giderek ticaretle ilgili eğitim almamı söylüyordu ama müziğe karşı tutkumu bilmiyorlardı. Mısır’a gittim ama babam Dubai’de kalmıştı. Bu süre zarfında ne istediğimi anlamak için özgür kalmış ve 21 yaşında kendime bir bas gitar almıştım ancak büyük bir sorun vardı, o da, gitarı öğretecek kimsenin olmamasıydı. 1997 yılıydı, o zamanlar ne internet ne doğru dürüst müzik aletlerinin satıldığı yerler vardı. Canlı müzik çalınan yerler de yoktu, belki biraz oteller... Ben de öylece başladım, yani, kendi kendime öğrendim. Bir yıl sonra ilk grubumu kurdum ve beş yıl içinde bas gitarda Mısır`ın en genç basçısı ve tanınan biri olmuştum.

Mısır kökenleri ve Mısır müziğiyle Türk müziği arasındaki ilişki

Aslında babamın ailesinin kökleri Türkiye’ye dayanıyor ama annem Mısırlı, babam da Mısır`da büyüdüğünden ailemin tamamı Mısır’lıdır. Müzik yeteneğimi annemden almışım, annem klasik piyanist irve halen bale ile çalışıyor, amcam Kahire Konservatuarı’nın başındaydı, dedem de öğretmen ve önemli bir keman sanatçısıydı. Ümmü Kolthum ve Muhammed Abdulwahab gibi çok büyük Mısır’lı müzisyenlerle çalıştığım için bu müziği iyi biliyorum.

* * *

Son ikiyüz yılda Mısır, Osmanlı imparatorluk sınırları içinde olması nedeniyle Anadoluyla birbirine yakınlaşmış oldu. Otuzlu yıllarda Mısır müziğine yansıyan Osmanlı etkilerini görmek mümkündür. Kırklarda üslup farklılaşmaya başladı ve Mısır müziğinin kendi hâkimiyeti ortaya çıkmış oldu. Makamlar arasındaki hareketlerin cesareti ve mawwal tarzının (serbest şarkı doğaçlama sistemleri) doğaçlama kullanımı cesaretini ortaya koydu. Daha sonra ellili, altmışlı ve yetmişli yıllarda daha `batılı` etkiler ve enstrümanlar önem kazanmaya, seyircinin kulağına yaklaşmaya başladı. Seksenler ve doksanlarda Türkiye`de arabesk dediğiniz müzik Mısır`ın pop müziğiydi ve modaydı. İkibinlerde Mısır müzikleri Türk pop müziğinden ve şarkıcılarından çok etkilenmeye başlamıştı. Mısır müzikseverin Türk pop müziği hakkında fikri yoktu ama besteciler ve aranjörler Türk melodilerini çaktırmadan Mısırlı pop şarkıcılarına satıyordu. Mısırlılar Türk pop yıldızları hakkında artık daha çok şey biliyor.

Bas ve perdesiz gitarı neden seçtim?

Genç yaşta bası seçmemin sebebini her zaman dinlediğim müziklerde kulağımın basta oluşuna bağlıyorum, hatta reklamlarda bile. Biraz daha büyüyüp de pop ve rock dinlemeye başlayınca basçıları tanımaya başladım. Etkilendiğim ve ilham aldığım basçı Iron Maiden’in basçısı Steve Harris idi, onun etkisiyle  aileme bas almak ve çalmak istediğimi söyledim. Perdesiz bası dinlediğimdeyse o garip ses dizisini anlayamamıştım. İnternet de yoktu ki neyin nasıl olduğunu öğrenebileyim. Daha sonra başka gruplarda da dinledim mesela Camel grubunda Colin Bass ve işte böylece 1981 yılında ilk gitarımı almış oldum.

Türkiyede yaşamak ve çalmak

Türkiye’ye gelmeden önce çok ülke gezdim, çeşitli gruplarla turnelere çıktım, müzisyenler, ülkeler görme/tanıma şansım oldu ancak Türkiye’ye geldiğimde şaşırdığımı söylemeliyim. Türkiye’de çok iyi festivaller (organizasyon olarak), müzisyenler ve sahneler var ancak müzisyen olarak da iyi dostlukların ve arkadaşların yoksa işin zor. Burada tanıdığım o kadar çok müzisyen arkadaşım var ki, bir çoğu üzgün ve hayal kırıklığı yaşıyor.

Caz üzerine...

Müziğe rock ile başladım, çünkü dinlediğim müzisyenler de rock ile başlamışlardı. Her şeyi çalmaya hazırdım (hâlâ da öyleyim). Caz çalmadan önce bu müziği dinleyip anlamaya çalıştığımı söylersem sizi şaşırtmış olur muyum? Mısır’da bir çok otel iş işçin beni aramaya başlamıştı. Orada otelde caz çalmak hem prestijli hem de iyi kazanç getiriyordu. Haftanın her günü üç saat Real Book’tan çalıyordum, bu da, cazın ne olduğunu anlamaya başlamama sebep oldu. Sevmeye başlamıştım, sevdikçe hem cazı hem kendimi keşfettim. Mısır`da çalmaya başladığımda bir çok müzisyenle tanıştım ve onların da caz müziğini sevdikleri için çaldıklarını gördüm ancak benim seviyem onlarınkinden farklıydı. Dinlerken de, dinlediğim gibi farklı çalıyordum. Caz çalmadan evvel kendimi iyi bir caz kulağına sahip olmak için eğittim. Real Book’ta olmayan bir çok tonu ve müziği de kulaktan ve hissettiğim gibi çalmaya başladım. Bu da benim farklı bir müzisyen olmama sebep olduğuna inanıyorum.

Etnik müzik üzerine

Arabistan`da, balıkçıların söylediği şarkılar ve çaldıkları müziklerle körfez yarımadasında büyüdüm. İnanılmazdı, büyüleyiciydi! Dinlediklerim müzikal yönümü belirleyen ilk etkiler olmuştu. Bugün de dinlediğim müzikler arasında seçiciyim ve benzer tarzları arıyorum. Eğer böyle bir yolunuz varsa, 30’ların, 40’ların Mısır müzikleriyle büyümüşseniz sonra uzunca bir süre rock ve pop ardından metal ve caz rock ve aniden caz müzisyeni olarak on yıllık bir çalışma hayatı. Ama eve dönüş yolumda hep Charlie Parker, Duke Ellington ve Tanburi Cemil Bey dinlerdim. Hepsinden etkilendim. Beni dinlediğinizde ritmimde ve tonumda bunu siz de fark edersiniz.

Projelerim neler?

Zihnimde her zaman yeni projeler var, ama bu, bulunduğunuz ortama da bağlı. Diyelim bir trio projemiz var, sizin gibi aynı ilgisi olan ve aynı heyecanda, aynı eforda, aynı ruhta bu müziği beraber çalacağınız müzisyenler arıyorsunuz. Benim bir çok Avrupa ülkesinden müzisyenlerle bağlantı halindeyim. Dünya müzikleri fusion kategorisinde yer alacak ve kendi bestelerimden oluşacak ‘Rootation’ (Evet çift o ile) albümümü bu yaz kaydedeceğim, çalışmalarım Hollanda`da sürüyor.

Youtube`da yayınlanan ‘Amiss’ videosu

İranlı gitarist ve sevgili arkadaşım Mahan Mihrab ve perküsyonist Amir Wahba’nın İstanbul’a bir konser için geldiğini öğrenmiştim. Cenk Erdoğan hem onların hem benim yakın arkadaşım olduğundan beraber çalabileceğimiz bir parçada ben de yer almak istedim. Bu tecrübeyi videoya kaydetmenin iyi fikir olduğunda hemfikir olmuştuk. Bestem Amıss‘i seçtiler, doğrusu çok mutlu oldum. Bu proje sadece video içindi ancak gördük ki daha fazlasını yapmamız mümkün, bakalım neler olacak.

http://www.ahmadhani.com

Leyla-Diana Gücük

Cazkolik.com / 21 Ağustos 2017, Salı

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Konserin Ardından: Yeni albüm lansmanı sahnede güçlü bir kadroyu buluşturdu.
Leyla-Diana Röportajı: Türkiye`de arabesk dediğiniz Mısır`ın pop müziğidir.
Konserin Ardından: Aranan Türk cazı bulundu mu?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Leyla-Diana Röportajı: Türkiye`de arabesk dediğiniz Mısır`ın pop müziğidir. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir "jazz" anısı? » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp