Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

İyi bir davulcu kimdir, nasıl biridir?

Ümit Baykara

Fotograflar: Arşivden
Yayın Tarihi: 15 11 2017
Değişiklik Tarihi: 15 11 2017 13:31
Bu içerik 1244 defa gösterildi.

Kendi müziğimi çalarken daha güvende hissediyorum.

Cazkolik notu: Arkadaşımız Ümit Baykara bu röportajı aslında 2016 yaz başı İstanbul Caz Festivali için yapmıştı, tam konser öncesi hepimizin hatırladığı o korkunç darbe teşebbüsü yaşanınca festival de, konser de ve tabii röportajda yayınlanmadan kalmıştı. Elimizde harika bir söyleşi vardı ve yayınlamak için güncel bir sebebimizin olması gerekiyordu, nitekim, aradan bir buçuk yıl geçti ve Mark Giuliana bu kez 27. Akbank Caz Festivali için geldi ve konserini de söyleşinin yayına girdiği günün akşamı verecek. Elbette söyleşinin güncelliği ve içeriği o döneme ait ama ünlü sanatçının anlattıkları her daim yeni olduğu için aslında siz yeni bir röportaj okuyacaksınız. Bu vesileyle hem arkadaşımız Ümit Baykara`ya hem röportajın yapılmasını sağlayan İstanbul Caz Festivaline teşekkür ediyoruz.

Cazkolik.com


Ümit Baykara: Burada Brad Mehldau ve John Scofield’an oluşan yeni trio ile çalacaksın. Bu projeyi Mehliana + Scofield olarak mı düşünmeliyiz yoksa tamamen farklı mı olacak? Bize grubun gelişimi ve yeni besteleri hakkında bilgi verir misin?

Mark Giuliana: John Scofield ve Brad Mehldau ile projenin müzikal malzemesi çaldıkça gelişmeye devam eden bu grup için özel olarak yazdığımız yeni müziklerdir ve çaldıkça birbirimiz hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Bu ayardaki farklı besteleri yorumlamak gerçekten eğlenceli ve gruptaki herkesin kişilik özelliklerini çok net duyabildiğinizi düşünüyorum.

Ümit Baykara: Avishai Cohen`le çalışmaya başladığından beri seni takip ediyorum, çaldığın her yeni müzik kesinlikle inanılmaz. Bize bu grubun gelişimi ve yeni besteler hakkında bilgi verebilir misin?

Mark Giuliana: Mesleki kariyerimin seyrinde değişen sadece giderek daha fazla tecrübe kazandığım ve sahnede daha rahat hissettiğimdir. Özellikle kendi grubuma liderlik ederken kendime daha fazla odaklanıyor, kendi müziğimi çalarken kendimi daha güvende hissediyorum, bence, zamanın getirdiği en büyük değişim bu.

Ümit Baykara: Yıllar önce New York`da hayran olduğum davulcu ve bestecilerden Bobby Previt ile sohbet etme şansım olmuştu, bana, harika davulcuların grup içinde kendi dünyalarını yaratma ve yaşama hakkı olduğunu ama bir şekilde grubu sağlam tutmayı da başardıklarını söylemiş, Tony Williams`ı örnek göstermişti. Müziğini duyduğumda u alıntıyı hep hatırlıyorum, harika bir davulcuyu nasıl tanımlarsın? İdolerin kimler?

Mark Giuliana: Tony Williams`tan bahsettiniz, o kesinlikle benim idolüm, yani, en sevdiğim davulcularım Tony Williams, Elvin Jones, Roy Haynes, Art Blakey, Steve Gadd, Vinniue Colaiuta, liste bu, iyi bir liste, daha da uzar. Benim iyi bir davulcuyu tanımlama şeklim müziğin içinde harika bir ses ve hisse sahip olmasıdır ve onun bir numaralı önceliği her an çaldığı müziği desteklemesidir.

Ümit Baykara: Önceki röportajlarından birinde Miles Davis`ten Mars Volta`ya, John Coltrane`den Squarepusher`a en sevdiğiniz albümleri listelemiştin, geleneksel ve modern stillerle akustik ve elektronik öğeleri birbirine nasıl bağlıyorsun?

Mark Giuliana: Geleneksel ve modern stilleri veya akustik ve elektronik öğeleri birbirine bağlama konusunda endişelenmiyorum. Bana ilham veren müziği dinlemeye çalışıyorum ve bence müzisyen olarak hepimizi eşsiz kılan kendi ilgilerimiz, bize ilham veren şeyler aynı zamanda bizi `uniq` kılan şeyler, bu yüzden, onları birbirine bağlama yollarını düşünmeye çalışmıyorum, sadece, zamanla, tüm bu etkiler organik çalışımızla ortaya çıkacaktır umuyorum.

Ümit Baykara: Cazla fazla ilgilenmeyen insanların çoğu szi David Bowie ile yaptığınız kayıttan sonra duydu, bize onunla olan tecrübeni anlatır mısın?

Mark Giuliana: David Bowie ile çalışmak inanılmaz bir deneyimdi. Onunla çalışmaktan dolayı minnettarım. Nazik, cömert, komik ve gerçekten akıllıydı, fikirlerimize açıktı. Kelimenin tam anlamıyla sanatçıydı ve ondan çok şey öğrendim, "Blackstar" albümün parçası olduğum için ona minnettarım.

Ümit Baykara: Şimdiki peşisıra iki sorum davul dersleri almaya başlayan 12 yaşındaki oğlumdan geliyor, tekniklerini ve yaratıcılıklarını geliştirmek için yeni başlayanlara neler önerirsin? ve ek olarak şunu da sorayım; yeni başlayanlar için elektronik kitler sence iyi bir fikir mi?

Mark Giuliana: Sanata yeni başlayanlar şu iki şeye eşit derecede dikkat etmeli; enstrümanda belli bir rahatlık ve ustalık düzeyine ulaşmak için disipline ve tabii bununla bağlı olarak çok çalışmaya saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Enstrümandan nasıl bir ses kıçacağı konusunda endişelenmeden keşfetmek ve yaratıcı olmak büyük önem taşıyor. Ayrıca, yeni başlayanlar için bir elektronik kitin olmasının iyi bir fikir olduğundan emin değilim. Kötü mü onu da diyemem, sadece, benim için, gerçek enstrümanınız, yani davul setinizle ilişkiniz çok önemlidir ve akustik bir setin yerini alacak hiçbir elektronik kit yok!

Ümit Baykara: Şimdi lafı önceki albümün adına, "Family First"e getirmek istiyorum, ailenin müzikten ve kariyerinden önce geldiğini kabul eder misin? Turnelerde evden uzak olmak hayatını nasıl etkiliyor?

Mark Giuliana: Ailem benim için herşeydir. Aile mi, kariyer mi diye seçmek zorunda kalırsam aile derim ama gerçekten hepsi birarada. Evden uzakta olmak zor ama ailem beni kesinlikle anlıyor ve her zaman iyi bir dengede tutuyorum ve çok uzun süre ayrılmamaya özen göstermeye çalışıyorum.

Ümit Baykara: "Family First" albümünden bahsetmişken, Anthony Braxtnon ve Eric Dolphy`nin baş harflerini biraraya getiren "Abed" isimli bir albüm var, bu parçanın arkasındaki hikayeyi ve bu sanatçıların sana nasıl ilham verdiğini anlatır mısın?

Mark Giuliana: "Abed`in Şarkısı"nı üniversitede yazmış ve William Patterson üniversitesinde ilk resitalimde çalmıştım, o sıra çok fazla Anthony Braxton ve Eric Dolphy dinliyordum, bir çeşit çalışma başlığıydı.

Ümit Baykara: Performanslarının yanında kendi firman Beat Music Production da var, şu an üretimde ne var ve yakın gelecek için planların neler?

Mark Giuliana: Şu sıra üzerinde çalıştığım bazı projeler var, tam olarak ne zaman biteceğini bilmiyorum ama gerçekten iki ana grubum olan Beat Music Production daha elektronik grup ve caz dörtlüsü de daha akustik bir grup. Her zaman yeni müzikler yazıp geliştirmeye çalışıyorum ve bu şeyler hazır hale geldiğinde kaydetmeyi planlıyorum.

Ümit Baykara: Son soru olsun; İstanbul`a daha önce geldin, Türk halkının, buradaki müziğin ve İstanbul`un aklında nasıl bir görüntüsü var? Ve bu söyleşi imkanı içih tekrar teşekkür ederim. Konserini izlemek için sabırsızlanıyorum.

Mark Giuliana: Caz dörtlüsüyle mart ayında (2016) İstanbul`daydım ve inanılmaz bir zaman geçirdim, insanlardan büyük bir sıcaklık hissettim, John ve Brad`le geri dönmek için sabırsızlanıyoruz.

Ümit Baykara

Cazkolik.com / 15 Kasım 2017, Çarşamba

Kaydet

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Müzisyen sağlığı önemli
Cazkolik Röportajı: Ümit Baykara dünyanın önde gelen davulcularından Mark Giuliana ile konuştu.
Festival Günlüğü yayında: Festivalin anma gecesi en sıcak, en içten geceye dönüştü.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazkolik Röportajı: Ümit Baykara dünyanın önde gelen davulcularından Mark Giuliana ile konuştu. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir "jazz" anısı? » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp