Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Asena Akan

Mekan: Jazz Company, Talimhane, Taksim
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : "İstanbul`un İzleri" albümünden şarkılar ve yeni bestelerle Asena Akan bu akşam Taksim Jazz Company`de.


Ezgi Aktan

Mekan: Kuzguncuk Sanat, Kuzguncuk No:85 (Rez: 0 553 228 4463)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Son albümünden şarkılarla Ezgi Aktan bu akşam Kuzguncuk Sanat`ta.


27. Akbank Caz Festivali: Sattas

Mekan: Moda Sahnesi, Moda, Kadıköy
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Türkiye`nin tek reggae grubu Sattas bu akşam şarkılarıyla Moda Sahnesi`nde.


Sibel Demir Band

Sanatçı: Sibel Demir vo, Janusz Szprot p, Murat Ulus b, Burak Durman d.
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Sibel Demir İstanbul`da doğdu. Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Koro Şarkıcılığı bölümünde başladı. Aynı okulun Opera bölümünde lisans öğrenimine devam etti. Rezonans, Borusan ve Sirene Korolarında yer aldı. Opera öğrenimine devam ederken caza ilgi duydu. Sibel Köse ile caz vokal çalıştı. İÜ Devlet Konservatuvarı mezuniyetinden sonra 2016 Nardis Jazz Club vokal yarışmasında Pulawy Jazz Workshop ödülü kazandı. Klasik şan ve caz vokal çalışmalarını sürdüren Sibel Demir 17 Kasım`da Houseband eşliğinde Ankara`da SAMM`s bistro da...


27. Akbank Caz Festivali: Midnight Session: DJ Nomad

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 23:59
Etkinlik Bilgisi : Bu akşam Ephemerals konserinin ardından DJ setinin başına DJ Nomad geçecek.


Luis Ernesto Gomez & Latin Jazz Band

Sanatçı: Luis Ernesto Gomez (vo, tumba), Gülseren Gomez (vo, perc), Semih Sural (tp), Michel Lotz (keyb), Osmar Jose Lara (b), Riccardo Marenghi (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Dünya müziklerinin Latin yorumları, kendi besteleri, sımsıcak ritimler, görselliğin büyüsü, işitselliğin doruğa ulaşması... Müziğin ki Latin Amerika`dan Afrika`ya, Afrika`dan Avrupa`ya ve bize evrenselliğin birleştirdiği bir şanson`dan fado`ya, cumbia`dan salsa`ya, afrocuban`dan latin caza, böylesi hayat bulup şahlanıp içinize aktığı, seyircininse tüm bu ayinin bir parçası olarak inanılmazı yaşayıp en çekingenin dahi kıpır kıpır eşlikte bulunduğu şölen. İzlemek mi, dinlemek mi, yetersiz, yaşanır. Luis Ernesto Gomez, Paris’te yıllarca Arturo Sandoval, Danny Brillant, Yuri Buenaventura gibi ünlü Latin sanatçılarıyla çalmış 28 senedir sahnede olan uluslararası tumba ustası. Gülseren Yıldırım Gomez ise 2005 yılında Eurovision`a katılmış, 400 milyon kişi tarafından dinlenmiş, konservatuarı Paris’te bitirmiş, 20 senedir, çok dilde şarkı söyleyen, özel bir ses sanatçısı, perküsyoncu ve danscı. Gülseren ve Luis’in bugüne kadar Türkiye, Fransa ve Avrupa’da yayınlanmış 11 adet CD çalışması bulunuyor. Bestelerini de içeren bu albümler, dünya müziklerinin eski ve yeni yorumlarının yanı sıra kendilerine özgü tarzı yansıtıyor. Giriş: 50 TL.


Shake

Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Shake bu akşam Bova Sahne`de.


Dünyanın Kemanları Festivali: Ortadoğunun Kadim Geleneği

Sanatçı: Cihat Aşkın, Parisa Arscoloni, Behrang Hoscami, Aşkın Ensemble
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın kemanları festivalinin son konserinde kemancı Cihat Aşkın`ı yine bu coğrafyanın usta virtüözleriyle birlikte dinleyebilirsiniz.


27. Akbank Caz Festivali: Ephemerals

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : 27. Akbank Caz Festivali bu akşam Babylon sahnesinde son konserlerinde Ephemerals ile devam ediyor.


Flapper Swing

Sanatçı: Nevin Hetmanek (v), Tamer Temel (sax), Erhan Erbelger (g), Tomas Hetmanek (g), Volkan Topakoğlu (b)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Flapper Swing, Django Reinhardt ve Sidney Bechet`nin izinden giden akustik bir caz manouche grubudur. İki manouche gitar, kontrbas, soprano saksofon ve vokalden oluşan Flapper Swing, quintet formunda sahne alır. Repertuarlarında D. Reinhardt besteleri ve 1920-30`ların caz standartlarına yer veren grup dinleyicilerine o dönemin eşsiz atmosferini yaşatır. Giriş: 40 TL.


 
Popüler Gündem
 

Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor.

 4884 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Peter Cincotti yeni albümü “East of Angel Town”ı 27 Ocak’ta yayınladı. Açıkçası cazkolik.com olarak bizim daha albümü dinleme fırsatımız olmadı, henüz çok yeni ama yazılanları okuyunca görüyorsunuz ki bu çok genç ve yeni ses belirgin bir yol ayrımı yaşamış ve tercihini cazın denizlerinden, popun okyanuslarına doğru yelken açmakta yapmış.

Aşağıda, albümüyle ilgili CNN’e verdiği röportajı okuyacaksınız, bu söyleşide esasen bu makas değişikliğinin nedenlerini de açıklıyor. Çok genç ve kariyerini ilmek ilmek örmeye başlamış birinin yol ayrımları yaşaması şaşılacak bir şey değil ama burada önemli olan kendi iç dünyasında yaşadığı çelişkiler. Cazın çok bilinen standartlarından sıyrılıp kendi yazdığı şarkıları söylemeyi istediğinden söz ediyor ve özellikle de birlikte çalıştığı, 14 Grammy ödüllü ünlü prodüktör David Foster’ı hayli övüyor.

Genç yaşına rağmen bu albüm öncesine 2 albüm sığdıran Cincotti, 2003’te kendi adını ve tüm dünyada tanınmasını sağlayan ilk albümünü yayınladı, ardından 2004’te “On the Moon” isimli albümü geldi. Sanırız ilk kırılma bu ikinci albüm sırasında yaşandı. Cazın ümit vaaden genç sesi konumu, çok çabuk kendini tekrarlayan bir sese dönüşme tehlikesi sezdi ve profesyonel tecrübeler duruma el koydular.

Zaman ne gösterir bilinmez, pop sularındaki yeni albümün ilk klibi çıktı bile, Peter yine piyano çalıyor, her parçada nota nota emeği var belli ki, müziğinin içinde pop, caz, rock, blues, funk ne isterseniz var. Kendini çok iyi ifade ettiğini düşündüğü bu şarkılardan gelecek yıllara nasıl bir Cincotti kimliği taşınacak hep birlikte göreceğiz.

Aşağıda bu dönüşümü ilk elden anlattığı CNN röportajını okuduğunuzda eminiz ki çok daha net fikirlere sahip olacaksınız.

Peter Cincotti’nin 29 Ocak tarihli CNN röportajı;

Caz şarkıcısı ve piyanist Peter Cincotti temiz, sevimli yüzü, özenli kıyafeti ve şık süet ayakabılarıyla 2004’de CNN’e çıkıp, annesi Cynthia’nın sevecen bakışları altında piyanosunun taburesine oturmuş ve o güzel sesiyle çok ünlü bir caz standardı olan “How High The Moon”u etkileyici piyano yeteneği ile de süsleyerek 21 yıllık yaşamının çok ötesinde bir beceriyle söylemişti. Çıkış yaptığı ilk albümü Billboard’un geleneksel caz kategorisinde üst sıralara tırmanmış ve genç sanatçı büyük bir talep görmeye başlamıştı.

Bugün artık 26 yaşında olan genç müzisyen tabii ki hala çok genç. Yakışıklı yüzü, farklı bir tona sahip olan sesi, trendy görünümü, biraz dökülmüş saçları ama neşeli kişiliğiyle geldi söyleşiye (yanında annesi yoktu!).

“İşte bu çocuk büyük bir caz piyanisti” dedi Cincotti’nin yeni albümünde birlikte çalıştıkları prodüktör David Foster ve ekledi “Herşey birden 180 derece tersine döndü ve işte bu çocuk o inanılmaz pop şarkılarını yazdı.”

Peter Cincotti’nin bütünüyle pop parçalarından oluşan yeni albümü “East of Angel Town” geçen hafta Warner Bros. Records tarafından yayınlandı.

Cincotti, “Ben bir müzisyenim” dedi. “Sevdiğim şey neyse onu çalıyorum ve şimdi bunları seviyorum.”

Bu değişim David Foster’ın yönlendirmesi ve yönetmesiyle başarıyla sağlandı. Foster’ın pop müzikte 15 kez Grammy kazanmış olan büyük yeteneği inkar edilemez. Stüdyoda kendi yöntemlerine sahip biri aynı zamanda o, fakat Cincotti bir New Yorker olarak bunları çok da kolay halletti denemez.

“Cincotti bir kontrol fanatiği ama ben de dik kafalıyım” diyor Foster. “Beni kayıt yapmak için New York’a gelmeye ikna etti fakat ben New York’u sevemiyorum zira klostrofobim var ve asansörlere binemiyorum, buna rağmen 3 ay New York’da kaldım. Bu da müziği ne kadar sevdiğimi gösterir herhalde.”

Cincotti, cep telefonuna baktığında David Foster’ın proje üstüne çalışmak için Los Angeles’ı terketmek zorunda kalmasına kızan cep mesajlarıyla dolu olduğunu görünce okur ve güler.

“Mesajları kaydettim.” der, “Harika”...

Cincotti, CNN ile yeni başlangıçlar, eski etkilenimler, piyanosu hakkında CNN ile konuştu. Aşağıda okuyacağınız bu röportajın yayınlanmış olan versiyonudur.

CNN: Pop ile ilgili sevdiğin şey ne?

Peter Cincotti: Dürüst olmam gerekirse müziğimi kategorize etmiyorum. Bu herşeyini benim yazdığım ilk albümüm. Tarzımda bir değişiklik oldu, evet, ama doğrusunu yaptığıma inanıyorum.

CNN: Daha henüz 25 yaşındasın ve şarkı sözleri yazıyorsun, buna neden olan deneyimlerin neler oldu?

Peter Cincotti: Evet, anladım... Bu albüm benim için bir çeşit ilk çıkış albümü gibi. İstedim ki daha önce şarkılarda söylenmemiş şeyleri söyliyeyim, anlatayım. Aynı zamanda bunlar benim yaşadığım, benim başıma gelmiş olan kişisel şeylerim olsun. Bu albümde “I love you and you love me” gibi klişe sözleri tekrarlamayı istemedim. Çok da alışılmamış öyle çok malzeme var ki, hiç olmazsa benim... onları oradan çıkardım.

CNN: Kaç yaşından beri piyano çalıyorsun?

Peter Cincotti: 3 yaşındayken başladım. Büyükannem bana on tuşlu oyuncak bir piyano almıştı. “Happy Birthday”i nasıl çalacağımı gösterdi, o gün benim üçüncü doğumgünümdü, ben işte o gün başına oturdum ve bir daha da kalkmadım.

CNN: Bu geçen yıllar içinde hangi piyanistler seni en çok etkileyenler?

Peter Cincotti: Öyle çok varki... Halen de etkileniyorum aslında. Hatırladığım ilk şöyleydi; İlk kasetimi almıştım, Jerry Lee Lewis’ti. Hatırlıyorum, 5 yaşlarında falan olsam gerek, amcamla müzik mağazanısa gitmiştik, “Great Balls of Fire” hep sevmiştim, o parçayı Lewis gibi çalmaya çalışmaktan bir türlü kendimi alamazdım.

Tabii, sonradan kendimi gerçekten ilk kez etkilenmiş hissettiğim, sanki derimin altına yerleşmiş gibi duran pek çok piyanist oldu, Ray Charles, Stevie Wonder, Billy Joel, Art Tatum’dan Shirley Horn’a kadar bir çoğu...

CNN: Jerry Lee lewis çok hızlı çalardı, sen de öyle misin?

Peter Cincotti: Geçmişte, evet... O zaman hakikaten etkileyiciydim, öyle sanıyorum. Daha hızlı daha iyidir...

CNN: David Foster’la çalışmak nasıl bir şey senin için?

Peter Cincotti: Harika. Affedersiniz ama ters bir yerinizdeki bir ağrı gibidir o. Ben de onun için öyleydim ama onunla birlikte çalışmayı çok sevdim. Benim için çok onur verici bir birliktelik oldu. Böylesi bir albüm için olabilecek en ideal prodüktör kimliği aynı zamanda. İlk tanıştığımızda dedik ki ‘hadi, birlikte bir şarkı yapalım, görelim nasıl bir şey yapıyoruz.’ Birlikte 3 günde tam 11 şarkı yaptık. Doğrusu bir daha başka biriyle böyle bir şey olabilir mi bilmiyorum.

CNN: Peki, Los Angeles’ta sevmediğin şey neydi?

Peter Cincotti: Sevmediğim bir şey varmı çok da bilmiyorum ama tercih etmem gerekirse zamanımı başka şehirde geçirmeyi daha çok tercih ederim.

CNN: New York gibi mi?

Peter Cincotti: Evet, New York gibi.

CNN: Sen iflah olmaz bir New York’lusun, öyle değil mi?

Peter Cincotti: (Gülerek) Sanırım öyle.

Shanon Cook, CNN, 30 Ocak 2009, Cumartesi

Cazkolik.com / 01.02.2009, Pazar


Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivalde oğluyla çalacak Ulf Wakenius`la konuştuk. » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Cazkolik Röportajı: 12-15 nisan arası gerçekleşecek X Jazz Festival`i Sebastian Studnitzky ile konuştuk. » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » 29 Kasım akşamı Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp