Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Asena Akan

Mekan: Jazz Company, Talimhane, Taksim
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : "İstanbul`un İzleri" albümünden şarkılar ve yeni bestelerle Asena Akan bu akşam Taksim Jazz Company`de.


Ezgi Aktan

Mekan: Kuzguncuk Sanat, Kuzguncuk No:85 (Rez: 0 553 228 4463)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Son albümünden şarkılarla Ezgi Aktan bu akşam Kuzguncuk Sanat`ta.


27. Akbank Caz Festivali: Sattas

Mekan: Moda Sahnesi, Moda, Kadıköy
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Türkiye`nin tek reggae grubu Sattas bu akşam şarkılarıyla Moda Sahnesi`nde.


Sibel Demir Band

Sanatçı: Sibel Demir vo, Janusz Szprot p, Murat Ulus b, Burak Durman d.
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Sibel Demir İstanbul`da doğdu. Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Koro Şarkıcılığı bölümünde başladı. Aynı okulun Opera bölümünde lisans öğrenimine devam etti. Rezonans, Borusan ve Sirene Korolarında yer aldı. Opera öğrenimine devam ederken caza ilgi duydu. Sibel Köse ile caz vokal çalıştı. İÜ Devlet Konservatuvarı mezuniyetinden sonra 2016 Nardis Jazz Club vokal yarışmasında Pulawy Jazz Workshop ödülü kazandı. Klasik şan ve caz vokal çalışmalarını sürdüren Sibel Demir 17 Kasım`da Houseband eşliğinde Ankara`da SAMM`s bistro da...


27. Akbank Caz Festivali: Midnight Session: DJ Nomad

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 23:59
Etkinlik Bilgisi : Bu akşam Ephemerals konserinin ardından DJ setinin başına DJ Nomad geçecek.


Luis Ernesto Gomez & Latin Jazz Band

Sanatçı: Luis Ernesto Gomez (vo, tumba), Gülseren Gomez (vo, perc), Semih Sural (tp), Michel Lotz (keyb), Osmar Jose Lara (b), Riccardo Marenghi (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Dünya müziklerinin Latin yorumları, kendi besteleri, sımsıcak ritimler, görselliğin büyüsü, işitselliğin doruğa ulaşması... Müziğin ki Latin Amerika`dan Afrika`ya, Afrika`dan Avrupa`ya ve bize evrenselliğin birleştirdiği bir şanson`dan fado`ya, cumbia`dan salsa`ya, afrocuban`dan latin caza, böylesi hayat bulup şahlanıp içinize aktığı, seyircininse tüm bu ayinin bir parçası olarak inanılmazı yaşayıp en çekingenin dahi kıpır kıpır eşlikte bulunduğu şölen. İzlemek mi, dinlemek mi, yetersiz, yaşanır. Luis Ernesto Gomez, Paris’te yıllarca Arturo Sandoval, Danny Brillant, Yuri Buenaventura gibi ünlü Latin sanatçılarıyla çalmış 28 senedir sahnede olan uluslararası tumba ustası. Gülseren Yıldırım Gomez ise 2005 yılında Eurovision`a katılmış, 400 milyon kişi tarafından dinlenmiş, konservatuarı Paris’te bitirmiş, 20 senedir, çok dilde şarkı söyleyen, özel bir ses sanatçısı, perküsyoncu ve danscı. Gülseren ve Luis’in bugüne kadar Türkiye, Fransa ve Avrupa’da yayınlanmış 11 adet CD çalışması bulunuyor. Bestelerini de içeren bu albümler, dünya müziklerinin eski ve yeni yorumlarının yanı sıra kendilerine özgü tarzı yansıtıyor. Giriş: 50 TL.


Shake

Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Shake bu akşam Bova Sahne`de.


Dünyanın Kemanları Festivali: Ortadoğunun Kadim Geleneği

Sanatçı: Cihat Aşkın, Parisa Arscoloni, Behrang Hoscami, Aşkın Ensemble
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın kemanları festivalinin son konserinde kemancı Cihat Aşkın`ı yine bu coğrafyanın usta virtüözleriyle birlikte dinleyebilirsiniz.


27. Akbank Caz Festivali: Ephemerals

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : 27. Akbank Caz Festivali bu akşam Babylon sahnesinde son konserlerinde Ephemerals ile devam ediyor.


Flapper Swing

Sanatçı: Nevin Hetmanek (v), Tamer Temel (sax), Erhan Erbelger (g), Tomas Hetmanek (g), Volkan Topakoğlu (b)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Flapper Swing, Django Reinhardt ve Sidney Bechet`nin izinden giden akustik bir caz manouche grubudur. İki manouche gitar, kontrbas, soprano saksofon ve vokalden oluşan Flapper Swing, quintet formunda sahne alır. Repertuarlarında D. Reinhardt besteleri ve 1920-30`ların caz standartlarına yer veren grup dinleyicilerine o dönemin eşsiz atmosferini yaşatır. Giriş: 40 TL.


 
Popüler Gündem
 

Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak.

 3301 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Bugün dünyanın popüler gündeminde ilk sıralarda yer alan konulardan biri hiç kuşkusuz başta ‘vuvuzela’sıyla Güney Afrika’da ki dünya kupası. Olimpiyatlardan sonra tartışmasız dünyanın bir numaralı spor olayı olan dünya kupası bugün çeyrek finale çıkma maçlarına sahne oluyor, çıkabilen bir çok takım belli oldu. Türkiye olarak gidemeyince ne önemi var demeyin, futbol her zaman futboldur, ya da bizim spor basını camiasının çok sevdiği İngiliz yazarın kitabının ismiyle "Futbol asla sadece futbol değildir" mi demeli, herhalde ikincisi ama bizim spor basınının kendi meşruiyeti için bu sözü sıklıkla kullandıklarını da farketmiyor değiliz.

Bu kupada mutlaka şu ya da bu nedenle kazanmasını istediğiniz takımlar vardır, çeyrek finale çıktılar mı? Peki bizimle bunun ne ilgisi var diyeceksiniz, çok ilgisi var, bu satırların yazarı olarak Pharoah Sanders konserine tercih edilmiş olan bir maçı hatırladıkça halen kalbimiz parçalanmaya devam ediyor, giderek resmen derin bir suçluluk duygusuna dönüyor. Türk insanının futbolla yatıp kalkması hepimizin gerçeği, eğri oturup doğru konuşalım, ülkeyi ilgilendiren en önemli konular dahi derby maçının gerisinde kalıyor mu kalmıyor mu? Elbette kalıyor! Buna iki yandan bakabiliriz, bir yanıyla iyi ya ne güzel işte, icabında çözemediğimiz konuları bir süreliğine dondurabileceğimiz başka bir nedenimiz var, bu bir fırsattır da diyebiliriz, topu taça atmak için çekinmeden kullanabileceğimiz tersine bir fırsat da diyebiliriz. Hangisini isterseniz seçin. Bu sadece biz de böyle değil elbet, tüm dünya böyle.

Gelelim işin cazla ilgili yanına, ünlü NPR (National Public Radio) olmasaydı doğrusu aklımıza geleceği yoktu, onların tecrübesi de bu demek ki, dünya kupasının oynandığı Güney Afrika’nın caz müziğini merak ediyor musunuz? Ya da şöyle sorsak; Hugh Masekela, Abdullah Ibrahim, Paul Hanmer, Sathima Bea Benjamin, Moses Khumalo... bu isimlerden tanıdıklarınız mutlaka vardır. NPR işte böyle güzel mini bir çalışma yaparak Güney Afrikalı caz müzisyenlerinin son sıralarda yayınladığı 5 albümü derleyerek ‘gelin futbol Güney Afrika merkezli futbol gündemine bir de buradan bakalım’ demiş, iyi de etmiş.

NPR’ın gözden geçirdiği bu albümleri biz de sizlere iletmek istiyoruz. Gelin beraber bakalım. İlk sırada Hugh Masakela var, Masekela bugün Güney Afrikalı müzisyenlerin en tanınmış isimlerinden biridir. Ünlü trompetçi uzun yıllardır cazın içinde olan biri. Afro-Pop, world fusion, funk, R&B, jazz... Güney Afrika ezgilerini müziğinde evrensel boyutlarda işlemeyi başarmış ve müziğin dünya sahnesinden kendine ait bir yer açabilmiş bir müzisyendir. Bugün 71 yaşında olan büyük müzisyenin son sıralarda bildiğimiz yayınlanmış yeni bir albümü yok, galiba en son 2008 yılında bir best of’u yayınlanmıştı. NPR seçimini bu bahsi geçen Best Of’tan yana değil, 2006 yılında “20th Century Masters: Millunium Collection” serisinden yayınlanan albümünü cazseverlere öneriyor. Bu albüm sizi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır, bundan emin olabilirsiniz. Albüm, yayınlandığı zaman uzun süre Billboard listelerinde kalmış olan “Grazing In The Grass” isimli parçayla başlıyor. Albümün belki bir eksi yanı çok daha az tanınan kimi parçalara da yer vermiş olması olarak belirtilebilir ama bu da nerden baktığınıza bağlı elbette. En iyisi siz albümü alıp dinleyin deriz.

NPR ikinci olarak bize The African Jazz Pioneers’ın 1991 yılında Montreux Caz Festivali’nde verdiği konserin kaydını öneriyor. Seksenli yıllarda kurulan grup kurulduğu yıllarda ellilerin, altmışların müziğini yapmayı tercih eden bir big band’di. Grubun başında saksofonist Ntemi Piliso vardı. Gruba zaman içinde pek çok kişi katılıp ayrıldı. Abdullah IBrahim, Kippie Moeketsi, Miriam Makeba, Dud Pukwana, Hugh Masakela, Wilson Silgee, Zakes Nkosi... gibi pek çok Güney Afrikalı müzisyen bir dönem bu ünlü grubun içinde mutlaka bir şekilde yer aldı. Grup bu albümde dahil kendi isimleriyle bir çok albüm yayınladılar.

NPR’ın listesinde üçüncü sırada Güney Afrika’nın en büyük ismi Abdullah Ibrahim (eski adıyla Dollar Brand) var. Abdullah Ibrahim bugün sadece Güney Afrika’nın değil, tüm dünya cazının da en önemli isimlerinden biri hiç kuşkusuz. Caz piyanosunun büyük ismi 2009 yılında yayınladığı Senzo isimli çalışmasının ardından son günlerde yeni bir albümüyle yeniden gündemde, “Bombella” isimli kaydı eleştirmenlerce gerçekten çok beğenildi. WDR Köln Big Band ile kaydedilen albüm esasen 2008 yılında yapılmış bir kayıt. Akıl hocası Duke Ellington olan birinden sözettiğimizi de ekleyelim. Müziğinde kendi kişisel krallığını uzun zamandır ilan etmiş olan Abdullah İbrahim yeni albümüne de kendi anayurdu Güney Afrikaya adanmış muhteşem bir saygı olan “Green Kalahari” ile başlamış. Albümün ikinci yarısına da Thelonious Monk’a saygıyla ithaf ettiği “I Mean You / For Monk” isimli parçayla da belki iki parçada ikiye ayrılabilecek kişisel bir hayatın iki ayrı yanını gözler önüne sermiş büyük müzisyen. Albümün sonunda muhteşem bir manzara sunan “African River” isimli parçayı da unutmadan not edelim. Gerisi müzikseverlerin keşfine kalsın.

Sırada Paul Hanmer var. Yukardaki müzisyenlere göre daha genç bir isim olan Güney Afrikalı piyanist ve besteci Paul Hanmer Cape Town doğumlu. Şimdilerde 49 yaşına basan piyanist ilk albümünü “Trains To Taung” ismiyle 1997 yılında yayınlamış. Sonraki yıl “Window To Elsewhere” ve sonra bir kaç albüm daha ardından sırayla yayınlamış tarzıyla Keith Jarrett’ı anımsatan Hanmer. Bu müzisyenin NPR seçimlerinde ortaya çıkması NPR’ın seçtiği albümle ilgili aslında, yani biraz da Cazkolik olarak bizim ön plana çıkardığımız bir isim Hanmer çünkü NPR müzisyeni değil, Hanmer gibi müzisyenlerin bir arada olduğu bir derleme olan “Africa Straight Ahead” isimli çalışmayı bize öneriyor. İçlerinde Hanmer ile birlikte Bheki Mseleku, Marcus Wyatt, Moses Khumalo gibi müzisyenlerin olduğu albüm yakın dönem Güney Afrikalı müzisyenlerin bir arada görülmesi için iyi bir örnek.

NPR mini listesinin son sırasına bir başka ismi; efsanevi Ali Farka Toure’nin oğlu olan Vieux Farka Toure’yi yerleştirmiş. Babası gibi gitarist olan Vieux Farka Toure 1981 doğumlu çok genç bir müzisyen. Babasına göre bile çok genç biri. Aslında Ali Farka bildiğiniz gibi Güney Afrikalı değil, Mali’li. NPR bu seçim için bu detaya ait özel bir bilgi vermemiş. Genç Toure yaşına rağmen dördüncü albümünü yayınlamış bile. NPR’ın biz müzikseverlere önerdiği ise Toure’nin üçüncü albümü “Fondo”. 2006 ılında 66 yaşındayken ölen babasının mirası genç Toure’nin omuzlarında belli ki.

Vuvuzela’nın çıldırtan uğultusundan fırsat bulduğunuzda, kendinizi bir müzik marketin içinde dolaşırken bulduğunuzda bu albümleri hatırlayın ve almaktan çekinmeyin.

Cazkolik.com / 29 Haziran 2010, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivalde oğluyla çalacak Ulf Wakenius`la konuştuk. » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Cazkolik Röportajı: 12-15 nisan arası gerçekleşecek X Jazz Festival`i Sebastian Studnitzky ile konuştuk. » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » 29 Kasım akşamı Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp