Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Popüler Gündem
 

Yaz başında yeni albümleriyle modern divalar Terri Lyne Carrington, Madeleine Peyroux ve Eliane Elias göz kamaştırıyor.

 5974 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazın üç modern divasından ardı ardına üç albüm birden...

Herkesin malumu, yaz mevsiminin başı müzik firmalarının ellerindeki en iddialı projeleri bir bir piyasaya sürmeye başladığı günlerdir. Caz müziği de sektörün bu önemli ticari kuralından ayrı yaşayacak değil elbet, onun da kendi `çok satan` isimleri var! İkibinli yıllarda özellikle öne çıkan kadın caz solistleri satış sayıları anlamında da yapımcıların yüzünü güldürmeyi başardı ama bu satış, firma, rakamlar vs. gibi konularda tüm söyleyeceğimiz bu kadar, gerisi yeni çıkan albümler, isimler ve müzikleri olacak...


 

Eliane Elias; "Light My Fire" (31 Mayıs 2011)

Yazıya taşıdığımız ilk albüm güncel haberlerde daha önce yer verdiğimiz, sadece caz dinleyicisinin değil, genel olarak müzik dinleyicisinin de ilgisiz kalamayacağı Eliane Elias`ın Jim Morrison`dan mülhem ismiyle "Light My Fire".

Latin caz kökenli müziği, `hybrid groove` tabiriyle caz, latin, pop ve soul harmanını albümünde ustalıklı kullanan, güzelliğini de işin içine katarak göz alıcı bir divaya dönüşen, müziğin son otuz yılında mutlaka ön sıralarda bir şekilde yer almasını bilen Elias biraz önce okuduklarınızın tamamı denenmiş ve başarılı olmuş bir formül halinde yeni albümünde de bir araya getirmiş.

Kendi bestesi dört parçaya albümde yer veren Elias track list`tinde iki ağır pop ve rock figürü Jim Morrison ve Stevie Wonder öne çıkıyor. Şimdiye kadar kariyerinde yirmiden fazla albümü geride bırakan Elias hepsiyle gurur duyduğunu, hepsinin kalbinde özel bir yeri olduğunu söylüyor. Yeni kaydında birbirinden önemli 12 başarılı müzisyenle çalışan Elias`a vokalde erkek sesi olarak bir başka usta Gilberto Gil, trompette Randy Brecker, kocası ve basçısı Marc Johnson`ı ayrı olarak yazmakta fayda var.

Bu albüm ile ilgili size vereceğimiz en iyi müjde kuşkusuz albümün kendisi olacaktır. İlk çıktığı gün sitede tanıtım maksadıyla derhal yayına aldığımız kayıt ilk günden bu yana dinleyicilerden büyük ilgi görüyor. Eğer siz de halen dinlememişseniz BURAYA tıklayarak albümü dinlemek için daha ne bekliyorsunuz?

Terri Lyne Carrington; "The Mosaic Project" (19 Haziran 2011)

Müziğin içinde yirmi beş yıldır kendine ait özel bir kulvar yaratan Terri Lyne Carrington hem çok yetenekli hem de multi enstrümantalist. Davulcu, besteci, prodüktör, medya alanında işler yapan, müzik endüstrisinin içinde çalışan Carrington yeni albümü "The mosaic Project"i bu yazının yayınlandığı tarihte henüz yayınlamamıştı. Amazon.com yayın tarihini 19 Haziran ilan etmiş. Bu albüm ile ilgili olarak dikkatimizi çeken bir başka detay arka kapak resmi oldu. Oldukça modern görünümlü, şık ve hoş bir kadın, hatta biraz sonra önemli bir iş toplantısına katılacak izlenimi veren bir kadın ama ellerinde davul bagetleri var! Her iki kimliği üzerinde rahatlıkla taşıyabildiğini mi gösteriyor acaba?

Carrington kendi hayatında yirmibeş yıldır Herbie Hancock, Wayne Shorter, Al Jarreau, Stan Getz, David sanborn, Joe Sample, Cassandra Wilson, Clark Terry, Nancy Wilson, George Duke, Dianne Reeves gibi bir çok önemli isimle çalıştı, aynı ensemble duygusu yeni albümde de var. Hatta özellikle bir kadın albümü diyebiliriz. "The Mosaic Project" ismi de bu anonim özellikten geliyor olmalı. Terri Lyne Carrington`ın davetine olumlu cevap veren günümüzün Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Nona Hendryx, Cassandra Wilson, Esperanza Spalding, Helen Sung, Carmen Lundy, Tineke Postma Geri Allen, Patrice Rushen, Ingrid Jensen, Sheila E. ve Gretchen Parlato (ki onun da yeni albümü çıktı) gibi etkileyici isimleri vokalleriyle `girişimci` ve davulcu Carrington`ın `mosaic`in de "woman with voices" olarak yerlerini almışlar.

2003 yılında Berklee`den doktorasını alan ve orada eğitimcilik yapan Carrington aynı zamanda Berklee Beantown Jazz Festival`in de müzikal direktörlüğünü yürütüyor. Albümü ve birlikte söylediği şarkıcılar için bir çoğu uzun yıllardır, kimileri de yeni tanıdığım insanlar ama hepsiyle birlikte mozağin farklı renklerini oluşturduk, yeni biçimlerin içine renk dokular ekledik ve tek tek mozaiğin parçalarını oluşturduk diyen Carrington albümün kapağını da yüzlerce minik resmin ustalıkla bir araya getirildiği ve sonunda kendi portresini oluşturduğu mozaik biçiminde tasarlamış.

Gelelim albümde yer alan parçalar ile ilgili kısa notlara. Ondört parçadan oluşan albümün açılışında "Transformation" var. NPR albümü "Women In Jazz: Taking Back All-Female Ensembles" başlığıyla tanımlamış. Ingrid Jensen trompetiyle, Esperanza Spalding bası ve sesiyle, Tineke Postma`nın saksofonuyla ve diğerlerinin sesleriyle yer aldığı albüm cazda kadınların zaferine noktayı koyuyor.

Madeleine Peyroux; "Standing On The Rooftop" (Haziran 2011)

Son yayınlanan albümlerden biri de kadın vokalin güçlü isimlerinden Madeleine Peyroux`ya ait. "Standing On The Rooftop" adını taşıyan albüm de Terri Lyne Carrington`ın çalışması gibi Haziran çıkışlı. Şarkı söylemenin zorluklarıyla mücadale etmeyi seven Peyroux aynı zamanda besteci ve şarkı sözü yazarı. Yeni albümünde Beatles`tan aldığı "Martha, My Dear" gibi parçaların yanında kendi bestelerine de yer vermiş.

Ünlü şarkıcının bir önceki albümü "Careless Love" Amerika da gerek iki milyonu aşan satışı, gerek müzikleriyle kariyerinde önemli sıçrama yaratmıştı. Çoğunlukla caz şarkıcısı olarak bilinse de folk ve pop etkileşimi yüksek olan Peyroux müziklerini araya koyduğu kendi çizginin kalınlığı üzerinde yapıyor gibi görünüyor. Norah Jones, k.d. Lang, Cassandra Wilson gibi majör isimlerin prodüktörlüğünü yapan ve bu albümün de prodüktörü olan Craig Street, Peyroux`nun caz duyarlılığını müziklerindeki örgünün tamamına yaydığını ama ortaya çıkan işi salt bir caz albümü olmadığını söylüyor ki bunu zaten hepimiz görüyoruz. Albümde Peyroux`nun dışında gitar ve banjoda büyük bir usta Marc Ribot, basta Me`shell Ndegeocello gibi isimler yer almış.

Albümde en dikkat çeken parçalardan biri Beatles`ın "Martha, My Dear"a getirdikleri yorum. Bu parçayı bir başka şarkıcı Jenny Sheinmann ile birlikte yazmışlar, tam bir melankolik folk şarkısı. Parçanın gitarında Neil Young ve Johnny Cash`in davulcusu Charely Drayton, gitarında ise Seal gibi isimlerle çalan Chris Bruce yer almış.

Güzel sanatçı Mayıs sonunda İş Sanat sezon kapanış konserlerinde sahne almış, henüz yayınlanmamış albümünden parçalarını konserini izleyen şanslılara söylemişti. Bütün yaz boyunca turnede olacak Peyroux sıcağı sıcağına yayınlanan albümünü konserler ve programlarla sürekli gündemde tutacaktır kuşkusuz.

Cazkolik.com / 08 Haziran 2011, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivalde oğluyla çalacak Ulf Wakenius`la konuştuk. » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Cazkolik Röportajı: 12-15 nisan arası gerçekleşecek X Jazz Festival`i Sebastian Studnitzky ile konuştuk. » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » 29 Kasım akşamı Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp