Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Big Beats Big Times

Mekan: Bomontiada / ALT Performans Odası, Tarihi Bomonti Fabrikası, Bomonti, Şişli
Tarihi: 12 Aralık.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Berke Can Özcan`ın dünyanın farklı yerlerinden davulcuları buluşturarak sürdürdüğü bir doğaçlama konserler serisi olarak tanınan Big Beats Big Times 12 Aralık Salı günü saat 20.30`da bomontiada ALT`ta sahne alıyor. Performansta keçi derileri gerilmiş davullar, ziller, gonglar, kasetçalarlar, kasetler, binlerce şişe kapağı, bambular ve ipler, tahta ayakkabı kalıpları, vantilatörler yer alıyor.


 
Popüler Gündem
 

Son yılların en etkileyici seslerinden Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde.

 6568 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Youn Sun Nah`ın 6 Şubat 2014 akşamı Borusan Müzik Evi`nde seslendireceği albümünü bu satıra tıklayarak Cazkolik Shop`tan satın alabilirsiniz.


Dinlediğiniz şarkı Youn Sun Nah`ın Borusan Müzik Evi`nde de söylemesini merakla beklediğimiz efsanevi Tom Waits`in ünlü şarkısı Jockey Full Of Bourbon`dur.


(Bu yazı, 11 Ocak 2012 tarihinde sanatçının ilk Borusan Müzik Evi konseri için yayınlanmıştır.) Yılın ilk günlerinde Borusan Müzik Evi sessiz ve derinden ilk büyük konser haberini duyurdu. Bu yazının konusu olan konser özellikle cazsevererin çok yakından ilgisini çekecek eminiz. Laf aramızda, Borusan Müzik Evi bu sene hayli çarpıcı konserlere hazırlanıyor sanki, aylık programlarını düzenli duyuruyorlar, Ocak ortasından itibaren Youn Sun Nah & Ulf Wakenius Duo haricinde ay sonuna kadar bir çok etkileyici konser olacak, hepsini takvimden duyuruyoruz, mutlaka takip edin, dikkatinizden kaçmasını istemeyiz...

"Caz müziğinin üzerine doğan Kore güneşi"

Youn Sun Nah`ın albümleri acaba ülkemizde hakettiği kadar ilgi görüyor mu doğrusu emin değiliz. Ara başlıktaki tanımlama bize ait ama daha sofistike ifadeler de var; mesela "Cazın Ruhu", ya da "O bir vokalistten öte bir müzik enstrümanı" ya da "Björk ile Melody Gardot arasında yeni umutlar veren ses"... Bu listeyi uzatmak mümkün ve inanın hepsini hakediyor bu yetenekli ve güzel harika caz kadını.

Koreli olmasına karşın 1995 yılından bu yana Paris`te yaşayan Youn Sun Nah dramatik, duygusal ve bluesvari sesiyle hem Koreli hem de Fransız müzikseverlerin büyük beğenisini kazanmış bir isim. Son yıllarda yayınladığı yarım düzeniye yakın albümü hep kendi beşlisiyle kaydeden Nah aynı zaman paralelinde Ulf Wakenius, Lars Danielsson, Mathias Eick gibi Avrupalı bir çok usta müzisyenle aynı sahneyi paylaşan duo birlikteliklere girdi. Bu sahne birlikteliklerinin en dikkati çekenlerinden 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde aynı sahneyi paylaşacağı gitarist Ulf Wakenius ile olanıydı. Hatta, normalde pek bilinmese de ikilinin 17 Nisan 2010 akşamı Münih, Welt Auditorum`da verdikleri konser CD ve DVD formatında yayınlandı. Konser, Nah`ın Same Girl ve Voyage isimli albümlerinden seslendirilen parçalardan oluşuyordu. Benzersiz sesine ayrıca kalimba çalarak eşlik eden Nah ve elbette gitarda Wakenius`un burada da benzeri müzikleri seslendirmelerini bekleyebiliriz, eğer öyleyse Nat King Cole bestesi Calypso Blues ya da Tom Waits`in Jockey Full Of Burbon veya Rodgers & Hammerstein`ın standardı My Favorite Things`i dinlemek aklınızdan çıkmayacak bir anı olabilir. Gerçi Nah ne söylerse söylesin mutlaka geceye katılanları mutluluk sarhoşu edeceği kesin...

Resimde 2010 yılında verdikleri bir konser esnasında Youn sun Nah ve gitarist Ulf Wakenius`u görüyorsunuz.


Gelin Youn Sun Nah için işin en ilginç yanına bakalım...

Annesi klasik müzik eğitimi almış bir aktris, babası şef olan Nah o durumda her çocuğun yapacağının tam tersini yapmış. Daha bu bile baştan şaşırtıcı değil mi? "Okuldan mezun olduktan sonra müzik ve caz ile ilgili hiç bir fikrim ve düşüncem yoktu" diyor Sun Nah. Zaten hemen moda sektöründe çalışmaya başlamış. "Bugün hala böylesine ünlü bir caz şarkıcısı, müzik profesyoneli olmama ailem ve ben şaşıyoruz" diyor ama ailesinin hakkını teslim ediyor. "Bilinçsiz de olsa bana verdikleri kulak eğitiminin çok faydasını gördüm, bu yüzden onlara minnettarım" diyor.

Hikayenin devamı da var. Moda sektöründe girdiği işten dolayı hayal kırıklığına uğrayan güzel şarkıcı bir arkadaşının tavsiyesiyle bu kez bir komedi müzikalinde şarkı söyleyerek rol yapması için başvuruda bulunmuş. Seçmelerden hiç ümidi olmamasına rağmen kabul edilmiş, o günleri hatırlayınca "niye beni seçtiler hala bilmiyorum" diyor. "Özel bir eğitimim bile yoktu" diye ekliyor. Bununla birlikte ardı ardına oynadığı üç müzikal yeteneklerine dair inancını pekiştirmekte yardımcı olmuş. İçinde, artık çok geç olsa da hala bir şarkıcı olabilir miyim düşünceleri belirmişti. Koreli basçı bir başka arkadaşı ona caz söylemeyi önerdi, Youn Sun Nah`ta arkadaşına sordu: "Cazda ne?"

Basçı arkadaşı küçük çaplı şaşkınlık geçirmiş midir bilmiyoruz ama cazın popüler müziğin kökeni olduğu cevabını verip örnekler dinletmiş, duyduğu sesleri çok seven Nah`ın cazla tanışması işte böyle bir öyküye dayanıyor ve anlatmaya devam ediyor; "O zamanlar oldukça saftım, cazın ne olduğunu gerçekten biliyor olsaydım başlamaya cesaret edemezdim ama biliyor musunuz Fransız chanson müziğini de çok seviyordum, olmazsa onu söylerim deyip Fransa`ya her iki müzik içinde çalışmak üzere gelmeye karar verdim..."

Paris`e gelmeden önce Kore`de fazla caz dinlemediğini söyleyen Nah bu konuda kaynakların Avrupa gibi olmadığından söz ediyor. Yani cazla Fransaya taşındıktan sonra gerçek anlamda tanışmış. Billie Holiday, Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald`ları ilk dinlediğinde bu büyük seslerin Nah`ın narin bedeni üzerinde derin ama korkutucu etkisi olmuş. "Bu sesler inanılmaz, hayal edilemez seslerdi, hepsi boğuk ve düşük, derin seslerdi, benim böyle söyleyebilmemin imkanı yoktu, hayal bile edemezdim" diyor, bu yüzden caz söylemekten vazgeçmeyi dahi düşünmüş ama akıl aldığı hocaları Nah`ın bu kaygısına gülerek cevap vermişler; "Nah, sen onların sesiyle değil, kendi sesinle söyleyeceksin..."

Bulduğu cesaretle yola koyulan Youn Sun Nah ilk olarak kendine popüler cazın üç başarılı şarkıcısı Norma Winstone, Sidsel Endresen ve Mari Boine gibi hem eğitmenler hem de akıl hocaları bulur. Bu üç başarılı ismin de söylediği şey bu işi yapmayı sürdürmesi yönünde olur. Yukarda saydığımız üç büyük şarkıcının sesleri yüzünden uğradığı moral bozukluğunu zamanla atlatan Nah hem bu seslerle başetmesi değil onları sevmesi, dinlemesi gerektiğini anlayarak barışır hem de kendi sesiyle yol alması gerektiğini anlar.

İlginçtir, Youn Sun Nah gideceği yolun kendi karakteriyle şekilleneceğini anlayınca içgüdülerinin kendini yönlendirmesine izin verir. O sıralar yedi arkadaşıyla kurduğu grupla Fransız Blue Note şirketinin dikkatini çekerler, şirket onlara yedi yıllık anlaşma önerir ama içindeki sese uyarak ekonomik açıdan harika teklifi reddetmekten çekinmez. Yaşadığı durumu "üzerimde çok fazla etkiye ve tasarrufa sahip olmak istediler ben de reddettim" diye açıklar. Zaten kurulduğundan beri hayatının kalanını bu yedi kızla geçirmek istemediğini biliyordur...

Lafı getirmek istediğimiz yere nihayet geldik...

Youn Sun Nah`ın kariyerinde 21 Ocak akşamı aynı sahneyi paylaşacakları Ulf Wakenius`un özel bir yeri vardır. Farklı bir şeyler yapmayı istediği sırada karşısına bir toplantıda tanıştığı Wakenius çıkar ve o taplantının sonunda Voyage isimli albüm ufukta belirir. Albüm önerisini Wakenius yapar, ilk başta ikili olarak birlikte kaydetmeyi düşünürler albümü ama o sıralar zaman olarak uygun olmadığı için basçı Lars Danielsson`u davet etmişler. Hayran olduğum bir başka müzisyen de oydu diyor Danielsson için.

* * *
İşte olabilecek en derli toplu haliyle günümüzün başarılı sesi Youn Sun Nah`ın bugünlere uzanan kişisel yolculuğu. 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde bizlerle buluşturacak bu öykü bu genç ve mükemmel sesin önünde gidecek büyük yolun ara duraklarından biri ama biz umarız ki sıklıkla uğradığı duraklardan olsun.

Cazkolik.com / 11 Ocak 2012, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » 29 Kasım akşamı Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Vovvvv .. super !!! tesekkurler feridun bey!
Tufan Alatan / 11.01.2012 17:18:24
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp