Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Big Beats Big Times

Mekan: Bomontiada / ALT Performans Odası, Tarihi Bomonti Fabrikası, Bomonti, Şişli
Tarihi: 12 Aralık.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Berke Can Özcan`ın dünyanın farklı yerlerinden davulcuları buluşturarak sürdürdüğü bir doğaçlama konserler serisi olarak tanınan Big Beats Big Times 12 Aralık Salı günü saat 20.30`da bomontiada ALT`ta sahne alıyor. Performansta keçi derileri gerilmiş davullar, ziller, gonglar, kasetçalarlar, kasetler, binlerce şişe kapağı, bambular ve ipler, tahta ayakkabı kalıpları, vantilatörler yer alıyor.


 
Popüler Gündem
 

Biri dünyanın en iyi müzisyenlerinden, diğeri yıllardır onu zevkle dinleyen bir cazseverin yazısı: Joshua Redman`la kesişen yollarımız.

 7183 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Joshua Redman`ın 2005 yılında kaydettiği Momentum isimli albümünden alınan Sweet Nasty isimli çalışmasıdır.


Joshua Redman`la kesişen

yollarımız...

Sayısını bilmiyorum ama Joshua Redman`ı epey izlemişimdir fakat adını her ne zaman duysam aklıma hemen ta o doksanların başında satın aldığım iki albüm gelir. Kişisel arşivimin hep sık dinlediklerim rafında yeralan bu iki albümün biri Lionel Hampton`ın MoJazz firmasından yayınladığı 1995 tarihli "For The Love Of Music"tir. Sayısız kez dinlenmiş bir CD ile 17 yıllık ortak geçmişimize rağmen üstünde bir çizik bile yok! Diğeri ise bir Telarc albümü... Dave Brubeck`in yine aynı tarihe denk gelen kaydı "Young Lions & Old Tigers" isimli çalışması biraz daha ustalarla gençleri kaynaştırsa da konsept olarak Hampton`ınkine benzeyen bir çalışma.

Bu iki albümden niye bahsettim? Çünkü Joshua Redman`ı ilk kez bu iki albümde dinlediğim için. Redman o sıralar henüz 26 yaşında gencecik bir müzisyen, bense ondan biraz daha büyüğüm ama neticede ikimizde hayli genciz. Lionel Hampton`ın albümünde daha ilk parçada saksofonuyla hemen dikkati çeken Redman kalabalık ve ünlülerle dolu çalışmanın pop & soul & jazz fusion kayıtlarında Norman Brown, Ron Carter, Roy Haynes, Chaka Khan, Tito Puente, Dianne Reeves, Wallace Rooney, Grover Washington, Jr. ve Stevie Wonder`lu kadronun içinde saksofonuyla ışıl ışıl parlıyordu. Diğer kayıtta da öyle... Hatta Dave Brubeck`li albümün yedinci parçasında dörtlü formatın solisti olarak daha da çekici ifadeleri vardı. Brubeck piyanoda, Jack Six basta, Randy Jones davulda. Elbette bu iki albüm Hampton ve Brubeck efsanelerine saygı kayıtlarıydılar ama bu kez Redman cephesinden baktık olaya.

Her neyse...

17 Şubat akşamı Salon`da Joshua Redman`ı bir kez daha izleme fırsatını bulacağız. Yanlış hatırlamıyorsam son olarak James` Farm ile izlemiştik. Baktım Biletix`in bilet linkinde hala o ekipli resmi var, halbuki burada basta Reuben Rogers ve davulda Greg Hutchinson ile sahne alacak.

Bu yazıda doksanların başından bu yana modern cazın bu en önemli isimlerinden birini herkes çok yakından tanıyormuş gibi anlatmak yerine kaynak işlevi de görmesi bakımından kişisel hikayesinin özetini müziğiyle burada dile getirmenin gerekliliğini düşününce çocukluğuna kadar uzanmak lazım diyerek lafa başlayalım.

Müzisyen olması kader olan bir ailede doğdu Redman. Babası free jazz döneminin önde gelen isimlerinden tenor saksofonist Dewey Redman annesi ise Renee Shedroff`du. Kaliforniya`da büyüyen Joshua Redman müziğe on yaşında başladı. Eğitim hayatı nitelikli okullarda geçen Redman son olarak 1987 yılında Harvard`a kabul edildi, burada Sosyal Bilimler okudu ve 1991 yılında da mezuniyetini verdi. Bununla da yetinmeyip Yale`in Hukuk bölümüne de kaydını yaptırdı. Aklında acaba müzik yok muydu, niye bu okullarda okudu doğrusu çok bilmiyorum, sormak lazım ama müzik bir yerde ağır basmış olmalı ki 1991 yılının yazında New York`a taşınmayı tercih etmiş. Bundan sonraki hayatının bugüne kadar ki bölümünün tümü müzikle ilgilidir. Hatta cazda büyük ve başarılı başlangıç yapmasını sağlayan ünlü Thelonious Monk Yarışması`na da bu yıl katılır ve kazanır...

* * *

Caz dünyasında sağlam adımlarla ilerlemesini sağlayan bu önemli ödülün getirdiği özgüveni cebine koyan saksofonist sanki teşekkür edercesine ödül sonrası ilk göründüğü kayıt babasının 1992 tarihli albümü Choices olur. Lider olarak kendi adına ilk albümünü ise hemen bir yıl sonra yayınlar. Kendi adını taşıyan albümü firması Warner yayınlamıştır. Albümün hemen ertesinde günümüzün diğer büyük isimleri basçı Christian McBride ve Salon sahnesinde de izleyeceğimiz eski dostu Greg Hutchinson, piyanist Kevin Hays ve davulcu Kenny Washington ile ortalığın tozunu atmak üzere güçlü bir kadro oluştururlar.

Hızlı ve yaratıcı çalışmaya geçen Redman hiç vakit kaybetmeden yeni albümü Wish`i kaydeder. Wish`te de bu kez gitarda Pat Metheny, davulda Billy Higgins ve basçı Charlie Haden gibi süper isimlerle çalar. Müthiş tekniğiyle eski melodileri modern formlarla benzersiz bir kayda çevirmeyi başaran Redman albümde kendi orjinal bestesi Soul Dance, Stevie Wonder bestesi Make Sure You Are Sure ve Eric Clapton`ın hala ortalığı kasıp kavuran ünlü Tears In Heaven`ına yer verir. toplam on parçadan oluşan kayıt Village Vanguard`da canlı olarak kaydedilmiştir.

Hızla geçip giden her yılın kıymetini bilen Redman bir yol sonra Moodswing isimli albümünü yine Warner firmasından yayınlar. Dönemin genç aslanları kabul edilen davulcu Brian Blade, piyanist Brad Mehldau ve basçı Christian McBride ile çaldığı albüm müthiş bir canlılığa, enerjiye ve cazın ruhu swinge sahiptir, caz dünyasında büyük ilgi görür, övgüler alır.

Ardından aynı yıl, Belçikalı dünyaca ünlü caz müzisyeni, armonikacı Tooth Thielemans`ın East Coast West Coast albümünde gitarda John Scofield, piyanoda Lyle Mays ve basta Christian McBride ile Coltrane`in efsanevi Naima`sını yorumlarken dinleriz genç ustayı.

Arada Moodswing albümü için yapılan turneyi, Village Vanguard`da yapılan bir canlı kayıt gecesini, saksofonist Mark Turner`in ilk albümü Spirit Of The Moment, hatta büyük piyanistlerden Lennie Tristano`ya saygı albümünü hızla atlayalım gelelim bir sonraki kaydı Freedom In The Groove`a... Davulda Brian Blade, gitarda (Kasım ayında İş Sanat sahnesinde Sonny Rollins ile izlediğimiz gitarist) Peter Bernstein ve basta Christopher Thomas`la funk ve R&B çaldığı albüm Redman`ın ilk kez alto saksofonla sahneye çıkması bakımından da önemli bir kayıttır.

Müzikal kariyerinin verimli dönemlerini yaşamaktadır doksanlı yıllar boyunca ve 1998 yılında bir diğer albümü Timeless Tale`i yayınlar usta müzisyen. Henüz 29 yaşındadır ve cazın zirvesindeki isimlerle adı anılmakla birlikte arkasında ona yakın başarılı albümler bırakmıştır. Timeless Tale`de yine kadim dostları Brad Mehldau, basçı Larry Grenadier ve davulcu Brian Blade ile çalar ve bu kez albümün konsepti American Songbook üzerinedir. Albümde inanılmaz bir Summertime yorumu bizi bekler. Milenyuma girişi Beyond isimli albümüyle kutlayan Redman albümdeki tüm parçaları kendi bestelemiştir. Zaten ikibinler onun için hem olgunluk dönemi hem de besteciliğinin daha çok ortaya çıktığı yıllar olur. Bu albümle birlikte farklı ve değişken melodik yapıların peşinde koşacağını gösterir. bir sonraki kaydı Pasage of Time yakaladığı bu ruhun kendisini tatmin ettiğini ve peşinden koşmakta tereddüt etmeyeceğini görürüz. Bu çalışmayı ve dönemi Elastic isimli çalışması takib eder.

İkibinlerin ortasının en değişik yanlarından biri Redman San Francisco Jazz Collective`de çalmaya başlamasıdır. Grupla tüm Amerikayı şehir şehir, konser konser dolaşırlar hatta 2007 yılında grubun artistik direktörlüğünü de yapar. Bu yıllarda yaptığı bir diğer değişiklik de plak firması olur ve Nonesuch firmasıyla anlaşır. Firma için ilk albümünü Momentum adıyla aynı yıl yayınlar. İki yıl sonra da Türkiye`de de çok sevilen firma için ikinci albümü Back East`i yayınlar. Albümde büyük müzisye Joe Lovano ve babası Dewey konuk olarak yer alır. Kimi deneysel unsurlar da içeren kaydın ardından kısa bir süre sonra babasını kaybeder.

* * *

Günümüze kadar uzanan Redman öyküsünün bundan sonraki kısmını zaten hepimiz yeterince biliyoruz ama arada filmlerde göründüğünü ve çaldığını da unutmadan ekleyelim. Clint Eastwood`un Midnight in the Garden Of Good and Evil ve Space Cowboys filmlerini, otuzların Kansas`ını anlatan Cansas City filmini, yine Eastwood`un bu kez adına düzenlenen onur gecesinde sahne almasını ve bu gecede Roy Hargrove ile tam yedi dakikalık inanılmaz sax battle`ını yazmadan geçmeyelim.

* * *

Günümüzün bu büyük müzisyenini 17 Şubat akşamı Salon`da izlerken burada yazılan bu etkileyici geçmişi de bir an olsun hatırlayın ve aslında sahnede nasıl bir devin olduğunu düşünün.

Feridun Ertaşkan
Cazkolik.com
/ 13 Şubat 2012, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » 29 Kasım akşamı Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp