Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Asena Akan

Mekan: Jazz Company, Talimhane, Taksim
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : "İstanbul`un İzleri" albümünden şarkılar ve yeni bestelerle Asena Akan bu akşam Taksim Jazz Company`de.


Ezgi Aktan

Mekan: Kuzguncuk Sanat, Kuzguncuk No:85 (Rez: 0 553 228 4463)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Son albümünden şarkılarla Ezgi Aktan bu akşam Kuzguncuk Sanat`ta.


27. Akbank Caz Festivali: Sattas

Mekan: Moda Sahnesi, Moda, Kadıköy
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Türkiye`nin tek reggae grubu Sattas bu akşam şarkılarıyla Moda Sahnesi`nde.


Sibel Demir Band

Sanatçı: Sibel Demir vo, Janusz Szprot p, Murat Ulus b, Burak Durman d.
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Sibel Demir İstanbul`da doğdu. Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Koro Şarkıcılığı bölümünde başladı. Aynı okulun Opera bölümünde lisans öğrenimine devam etti. Rezonans, Borusan ve Sirene Korolarında yer aldı. Opera öğrenimine devam ederken caza ilgi duydu. Sibel Köse ile caz vokal çalıştı. İÜ Devlet Konservatuvarı mezuniyetinden sonra 2016 Nardis Jazz Club vokal yarışmasında Pulawy Jazz Workshop ödülü kazandı. Klasik şan ve caz vokal çalışmalarını sürdüren Sibel Demir 17 Kasım`da Houseband eşliğinde Ankara`da SAMM`s bistro da...


27. Akbank Caz Festivali: Midnight Session: DJ Nomad

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 23:59
Etkinlik Bilgisi : Bu akşam Ephemerals konserinin ardından DJ setinin başına DJ Nomad geçecek.


Luis Ernesto Gomez & Latin Jazz Band

Sanatçı: Luis Ernesto Gomez (vo, tumba), Gülseren Gomez (vo, perc), Semih Sural (tp), Michel Lotz (keyb), Osmar Jose Lara (b), Riccardo Marenghi (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Dünya müziklerinin Latin yorumları, kendi besteleri, sımsıcak ritimler, görselliğin büyüsü, işitselliğin doruğa ulaşması... Müziğin ki Latin Amerika`dan Afrika`ya, Afrika`dan Avrupa`ya ve bize evrenselliğin birleştirdiği bir şanson`dan fado`ya, cumbia`dan salsa`ya, afrocuban`dan latin caza, böylesi hayat bulup şahlanıp içinize aktığı, seyircininse tüm bu ayinin bir parçası olarak inanılmazı yaşayıp en çekingenin dahi kıpır kıpır eşlikte bulunduğu şölen. İzlemek mi, dinlemek mi, yetersiz, yaşanır. Luis Ernesto Gomez, Paris’te yıllarca Arturo Sandoval, Danny Brillant, Yuri Buenaventura gibi ünlü Latin sanatçılarıyla çalmış 28 senedir sahnede olan uluslararası tumba ustası. Gülseren Yıldırım Gomez ise 2005 yılında Eurovision`a katılmış, 400 milyon kişi tarafından dinlenmiş, konservatuarı Paris’te bitirmiş, 20 senedir, çok dilde şarkı söyleyen, özel bir ses sanatçısı, perküsyoncu ve danscı. Gülseren ve Luis’in bugüne kadar Türkiye, Fransa ve Avrupa’da yayınlanmış 11 adet CD çalışması bulunuyor. Bestelerini de içeren bu albümler, dünya müziklerinin eski ve yeni yorumlarının yanı sıra kendilerine özgü tarzı yansıtıyor. Giriş: 50 TL.


Shake

Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Shake bu akşam Bova Sahne`de.


Dünyanın Kemanları Festivali: Ortadoğunun Kadim Geleneği

Sanatçı: Cihat Aşkın, Parisa Arscoloni, Behrang Hoscami, Aşkın Ensemble
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın kemanları festivalinin son konserinde kemancı Cihat Aşkın`ı yine bu coğrafyanın usta virtüözleriyle birlikte dinleyebilirsiniz.


27. Akbank Caz Festivali: Ephemerals

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : 27. Akbank Caz Festivali bu akşam Babylon sahnesinde son konserlerinde Ephemerals ile devam ediyor.


Flapper Swing

Sanatçı: Nevin Hetmanek (v), Tamer Temel (sax), Erhan Erbelger (g), Tomas Hetmanek (g), Volkan Topakoğlu (b)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Flapper Swing, Django Reinhardt ve Sidney Bechet`nin izinden giden akustik bir caz manouche grubudur. İki manouche gitar, kontrbas, soprano saksofon ve vokalden oluşan Flapper Swing, quintet formunda sahne alır. Repertuarlarında D. Reinhardt besteleri ve 1920-30`ların caz standartlarına yer veren grup dinleyicilerine o dönemin eşsiz atmosferini yaşatır. Giriş: 40 TL.


 
Popüler Gündem
 

"Eğer şarkı söylemeseydim hiç bir şey yapamazdım..." diyen Şenay Lambaoğlu ilk albümü "İçimde Aşk Var"ı Leyla Diana`ya anlattı...

 6721 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik albümden seçtiğimiz ve albümle aynı ismi taşıyan çalışmadır.


Şenay Lambaoğu’nu ilk kez geçen kış Pera Palas’ta dinleme fırsatım olmuştu, yanında müziğin önde gelen isimleri piyanist Burçin Büke, basta Volkan Hürsever, davulda Deniz Dündar ve saksofonda son yılların caza en ünlü transferlerinden yazar Kürşat Başar’la birlikte... Harika bir kadro, güzel bir caz gecesiydi...

Derken... Bayramdan önceki hafta bir baktım ki Şenay mikrofon arkadaşım sevgili Tunçel Gülsoy’un Evde Çalamadıklarım programına konuk olmuş. Albüm çıktı çıkacak söylentileri gerçeğe dönüşmüş, dumanı üstünde içimde aşk var albümü raflarda yerini almış bile. Programda Şenay’a büyük bir merakla kulak verdim ve parçaları da ilk Radyo Cazkolik’te dinledim, ardından soluğu markette almışım. O gün, bugündür zihnimde çalıp duruyor Ay isimli harika şarkısı. İnsanın içini kıpır kıpır yapan bir şarkı. Hele Şenova Ülker’in o trompet solosu yok mu!.. Derken „hiç bir şey tesadüf değildir“ noktasına geldi dayandı ve Şenay ile bir şekilde buluşup aşağıda okuyacağınız röportajı yapma fırsatı doğdu. Bir Moda gününde, elimizde sıcak kahvelerle sohbete başladık.

* * *

Şenay Lambaoğlu’nun müzik macerasının aslında başlangıcı yok çünkü „varlığımın farkına vardığım andan itibaren müzik hep hayatımın içindeydi“ diyor ve ekliyor „..eğer şarkı söylemeseydim hiç bir şey yapamazdım“ bıçak gibi bir yargı ama içinde yanan tutkulu ateşi de anlatıyor bize. Şahsen onun müzikle var olduğuna ben de inanıyorum, başka bir meslek dalında olsaydı da sahip olduğu ihtirası farkındalığından ve duyarlılığından ötürü yapacağı o meslek her ne olacaktı ise yine benzer bir yol alacağına inanıyorum. Neden böyle yazdığım yaznın içinde belki daha rahat anlaşılabilir...

Gelelim cazla tanışmasına... Caza başlaması okul yıllarına dayanıyor, bitirme konserinde „All Of Me“ ve „Autumn Leaves”i söyleyen bir genç kız ama sanırım ondan da evvel gönlündeki ilk kıvılcımı yakan ortaokulda hediye küçük bir radyodan belli saatlerde caz programlarını dinlemesi olsa gerek. Akıp giden zaman içinde çeşitli pojelerde şarkılar söylemesi ve üstelik yanında olan isimlerin hepsi Türk cazının usta isimleri, kimler mi? Selçuk Sun hocası olmuş ve onun triosunda söylemiş, Nilüfer Verdi, Neşet Ruacan, Şenova Ülker gibi güçlü isimler hemen ilk akla gelenler.

...Ve ilk albüm; “İçimde Aşk Var”

Bol kahvenin eşliğinde sohbetimizin can alıcı konusu elbette yeni albüm ve hem de bir ilk albüm. Çok önemli... İçimde Aşk Var adından da anlaşılacağı gibi merkezinde, ruhunda, tam ortasında “aşk” olan bir kayıt ve tabii ki hemen sordum ‘Peki aşk sana ne ifade ediyor?’. Şöyle diyor Şenay Lambaoğlu aşk için; „Bu soruyu Aşık Veysel’e sormuşlar, Aşık Veysel de “Seversin, kavuşamazsın, Aşk olur…” demiş. Aslında bu kadar basit. Aşk acıyla besleniyor. Hep o yarım kalmışlık hissi ve birlikteyken bile kaybetme korkusu aşkı besleyen en büyük kaynak aslında. Ama tüm bu duyguları yaşamaya sadece biz kendimiz izin veriyoruz. Yüreğimizin kaldırabildiği kadar seviyoruz. O yüzden çok kişisel. Aşk bu yüzden hayatın kendisi. İnsan yanımız geliştikçe sevebiliyoruz. Bizi ayakta tutan, hayal kurduran, şarkı söyleten yaşamaya sıkıca bağlayan aşk... Öyle de değil midir sahiden, hep o yarım kalmışlık hissi ve birlikteyken dahi kaybetme korkusu ama her defasında yine de aşk diyoruz çünkü herkesin sanırım diyeceği söz aynı; içimde aşk var.

* * *

Albümü dinlediğinizde müzikal olarak nereye oturtacağınızın kesin tarifi olmamakla birlikte Şenay’ın yıllarca cazla iç içe yaşamasından dolayı referansı caz olarak vermek mümkün ama yine de farklı müzikal unsurları barındırdığını söylemeliyiz. Klasik müzikten etkilenip etkilenmediğini sorunca bakın konu nereye vardı; Romantik dönemden etkilenmiş, tabii kelime çekici, peki romantik biri mi, söylediğine göre değil ama duyarlı olduğunun, farkındalığa önem verdiğinin üstünü özenle çiziyor. Başta kendisine, çevreye ve yaşadığımız ülkede değişen, gelişen her şeyi doğru ve ön yargısız anlamaya çalıştığını söylemesi aslında ne kadar duygusal biri olduğunu gösteriyor bize. Sevgili Şenay’ın şu sözleri bence çok anlamlı: „Farkındalığımızı tıkayan kirleri temizlediğimizde başta kendimizi anlamamız, olduğu gibi kabul etmemiz ve sevmemiz kolaylaşıyor.„

„Farkındalığımızı tıkayan kirler…“

Son olarak albümden beklentisini sordum. Ticari bir kaygısı olmadığını eğer böyle bir kaygısı olsaydı farklı bir proje yapacağını, popüler bir iş olarak yapmadığını özelikle belirtiyor ve uzun yıllar gerçekleştirmek istediği hayalini gerçekleştirmek adına adım attığını ve bunu da kendisine inanan arkadaşlarıyla birlikte yaptığının altını çiziyor.

Albümdeki Monolog isimli parçaya ait bir de klip var ve çok da hoş bir klip. Ayrıca Ay isimli parçaya da klip çekilecek, onun çalışmaları yolda. Albümün lansmanı ise Eylül sonu ya da Ekim başında düşünülüyor. Bana kalırsa bu kış dillerden düşmeyecek işler arasına girecek ve Şenay Lambaoğlu’ndan bolca söz edilecek. Müzik mekanlarının ve festivallerin aranan projeleri arasında olacağa benziyor.

* * *

Sevgili Şenay’a bu samimi sohbet için teşekkür ediyor ve yolunun açık olmasını diliyorum.

Leyla Diana Gücük
Cazkolik.com
/ 26 Ağustos 2012, Pazar


Şenay Lambaoğlu`nun Radyo Cazkolik`te konuk olduğu programı ve sohbetini dinlemek için BURAYA tıklayınız.


"İçimde Aşk Var" albümünü satın almak için BURAYA tıklayın.


Albümle ilgili notlar;

Albümde yer alan tüm şarkıların sözleri ve müzikleri Şenay Lambaoğlu’na ait.

Düzenleme: Ercüment Orkut, Trompet: Şenova Ülker (1), Gitar: Cem Tuncer (1,2,3,4,5,6,7,9), Piyano & Tuşlu Çalgılar: Ercüment Orkut (1,2,3,4,5,6,7,8,9), Kontrbas: Kağan Yıldız (1,3,4,6,8), Davul: Ediz Hafizoğlu (1,2,3,4,5,6,7,8,9), Elektrik Bas: Eylem Pelit (2,5,7,9), Tenor Saksofon: Yahya Dai (5), Flugelhorn: Şenova Ülker (6), Soprano Saksofon: Yahya Dai (7,8,9), 1. Keman: Seda Subaşı (9), 2. Keman: Ceren Gürkan (9), Viyola: Deniz Yücel (9), Viyolonsel: Erman İmayhan (9)

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivalde oğluyla çalacak Ulf Wakenius`la konuştuk. » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Cazkolik Röportajı: 12-15 nisan arası gerçekleşecek X Jazz Festival`i Sebastian Studnitzky ile konuştuk. » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » 29 Kasım akşamı Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
bu aksam evde bana arkadas oldunuz cazkolıkte.keyıfle dınledım ve okudum yazdıklarınızı .cok samimi buldum anlattıklarınızı ve sarkılarınız harıka. basarılarınızın devamını dılerım.
gamze yılmaz / 29.08.2012 00:26:52
Bu aksam cazkolikte arkadas oldunuz bana.çok dinlendirici ve insana huzur veren bir sesiniz var.Şarkılarınızı ve anlattıklarınızı çok içten buldum.basarılarınızın devamını diliyorum.
Gamze Yilmaz / 29.08.2012 00:14:46
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp