| | | | | | |
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Anasayfa Türk Caz Müzisyenleri Türk Caz Albümleri Cazkolik Röportajları Anketkolik Reklam
Cazkolik Yazarları Arto Peştemalcıgil Cenk Akyol Güzin Yalın Okan Aydın Sami Kısaoğlu Zekeriya Şen Zuhal Focan
Türkiye'nin Caz Takvimi

Yıldız İbrahimova & Tanini Trio Konseri

Sanatçı: Yıldız İbrahimova solistliğinde Tahir Aydoğdu, Bilgin Canaz ve Hakan Ali Toker`in oluşturduğu Tanini Trio
Mekan: MEB Şura Salonu - Beşevler - Ankara
Tarihi: 25.10.2014
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.taninikonseri.com
Etkinlik Bilgisi : Caz müzik sanatçısı Yıldız İbrahimova ile klasik Türk müziğinin usta isimleri Tahir Aydoğdu, Bilgin Canaz ve Hakan Ali Toker`in oluşturduğu Tanini Trio, 25 Ekim`de MEB Şura Salonu`nda... Cazın dev ismi Yıldız İbrahimova ve klasik Türk müziğinin yenilikleri zorlayan grubu Tanini Trio buluşuyor. Türk asıllı Bulgar caz müziği sanatçısı Yıldız İbrahimova, küçük yaşta başladığı müziğe, ilk olarak Sofya Çocuk Müzik Okulu`nda piyano eğitimi alarak, ardından Sofya Müzik Lisesi`ni ve Devlet Müzik Akademisi`ni biterek adım attı. İbrahimova, dört oktavlık sesi ve inanılmaz emprovizasyon kabiliyetiyle tüm dünyada tanınan, yaşayan en iyi doğaçlama yeteneğine sahip kadın caz sanatçılarından biri olarak biliniyor. Tanini kurulalı sekiz yıl oldu. Ancak üyeleri arasındaki ilişkiler biraz daha eskiye dayanıyor. Bilgin Canaz ve Hakan A. Toker, birbirlerinden habersiz olarak Tahir Aydoğdu ile 2000 yılında tanıştılar. Aydoğdu ile Canaz`ın Hollanda`da başlayan ve Türkiye`ye sıçrayan bir "Sufiden Flamenkoya" projeleri oldu. Toker ve Aydoğdu ise, kısa bir tanışmanın üzerinden birkaç yıl geçtikten sonra birlikte kanun-piyano konserleri vermeye başladılar. 16 Kasım 2005`te verdikleri "Doğu`dan Batı`ya Esintiler" adlı ilk resitalde büyük beğeni topladılar. Dinleyicinin coşkulu tepkisi, bu projenin devam etmesi ve büyümesi konusunda ikiliyi yüreklendirdi. O kadar ki, 9 yıldır ABD`de yaşamakta olan Hakan A. Toker, yurda dönmeye karar verdi. Bir yıl kadar konserler veren ikiliye, daha sonra Bilgin Canaz da katıldı ve grup böylece tamamlandı. Kanun ve piyanonun kıvrak nağmeleri ve armonilerinin üzerine gönülleri titreten bir ney sesi! 27 Aralık 2006`da Ankara`da Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi`nde "Tanini" ismi altında ilk konserlerini verdikleri zaman, son derece doyurucu bir sanatsal deneyim yaşadılar. Sadece müzikal anlamda değil, kişisel anlamda da aralarında içten ve sevgi dolu bir dostluk kurulmuş oldu.

http://www.asimetrik.org/

Başka Yollar - Radyo Programı (Hazırlayan: Ziya Celayiroğlu)

Sanatçı: Kurt Rosenwinkel
Mekan: TRT Radyo 3
Tarihi: 25.10.2014
Saat: 17.00 - 18.00
Web Adresi: http://www.trt.net.tr/Anasayfa/ca
Etkinlik Bilgisi : Seksenli yıllardan günümüze, cazın önemli sanatçılarından örnekler verdiğimiz Başka Yollar`ın gitarcılara ayırdığımız son programını, yeni kuşak Amerikalı müzisyenlerden Kurt Rosenwinkel`ın 2012 yılında yayımlanan son albümü "Star of Jupiter"a ayırdık. Tuşlu çalgılarda Aaron Parks, basta Eric Revis, davulda da Justin Faulkner`ın Rosenwinkel`a eşlik ettiği çalışmadan dinleyeceğimiz parçalar: "Star of Jupiter", "Gamma Band", "Welcome Home", "Mr. Hope", "Spirit Kiss", "Homage A`Mitch", "Something, Sometime", "A Shifting Design"... Bir Ankara Radyosu yapımı olan Başka Yollar`ı yukarıdaki adrese tıklayarak internet üzerinden de dinleyebilirsiniz.


Senem Diyici Quartet

Mekan: Bronx Pi Sahne, Istiklal Cad. Terkos Çıkmazı No: 8, Taksim
Tarihi: 07.11.2014
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Uzun yıllardır Paris`te yaşayan ama Türkiye ile irtibatını kesmeden projelerini sürdüren etnik ve caz vokalin benzersiz seslerinden birine sahip olan Senem Diyici bu akşam Bronx Pi Sahne`de özellikle tarzını ve sesini tanımayanlar için şaşırtıcı bir deneyim olacak.

(Yakından Tanıyın: Sevgili Senem Diyici`nin 13 Şubat 2012 haftası Radyo Cazkolik`te konuk olduğu Tunçel Gülsoy`un "Evde Çalamadıklarım" radyo programını dinlemek için lütfen bu satıra tıklayın.)


 
Popüler Gündem
  | | | | |

24. Akbank Caz Festivali Özel: Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile Burak Sülünbaz konuştu.

Bu içerik 488 defa okunmuştur.

26 Ekim akşamı Akbank Sanat sahnesinde 24. Akbank Caz Festivali kapsamında konserini izleyeceğimiz Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile arkadaşımız Burak Sülünbaz festival kapsamında özel bir söyleşi gerçekleştirdi. Müziğini tarzlar arası tanımlamamız doğru olacak genç ve başarılı piyanistin müzik hayatında caz temel bir yer tutsa da başta klasik olmak üzere Hip Hop`dan tutun tanımlanması güç avantgart eğilimlere uzanan yelpazede müzikleri merakla takip ederek dinamik iç duygusunu canlı tutan bir müzisyen Marcin Masecki. Bu yıl daha önce Pera Müzesi`nde bir konser veren Masecki, İstanbullu cazseverlerle Adam Mickiewivz Enstitüsü`ne bağlı dijital platform culture.pl ile festivalin işbirliği sayesinde ikinci kez buluşmaya hazırlanıyor.


Marcin Masecki: "Genç caz müzisyenleri yetkin

ama yaratıcı olmakla ilgilenmiyor. Bu

yüzden caz, giderek klasik müziğe benziyor."

Burak Sülünbaz: Yaklaşık altı ay önce sizi İstanbul Pera Müzesi`nde Scarlatti`nin eserlerini yorumladığın solo piyano bir performansta izlemiştim ve çok etkilenmiştim. O zamandan bu zamana neler değişti?

Marcin Masecki: Diğer başka şeyler dışında trap müzikten (Southern Hip Hop`da denen, doksanların başında Amerika`nın güney eyaletlerinde ortaya çıkan agresif söz ve müzikleriyle ünlü bir müzik tarzı) oldukça etkilenmeye başladım. Benim müziğimde bilincim dışında etkili olmaya başladı. İki yeni solo albüm kaydettim. Bir tanesi Beethoven’ın son üç piyano sonatı ve diğeri ise benim kendi Mazurka’m. İkincisinde Scarlatti projesiyle aynı ruh devam ediyor.

Burak Sülünbaz: İki farklı projeniz var; The Warsaw Orchestra of Recreation ve Paris Tetris bu projeler devam ediyor mu?

Marcin Masecki: The Warsaw Orchestra of Recreation devam ediyor. Yönetimi yön değiştirdi. Birkaç yıl önce ben yönetmekteydim. Şu anda Lado ABC‘den diğer başka üyeler yönetmekte. Birlikte en son Macio Moretti‘nin küratörlüğünde Frank Zappa‘nın parçalarını yorumladığımız bir çalışma yaptık.

Burak Sülünbaz: Geçen sefer klasik müzik ve caz içindeki pozisyonunu konuşurken kendini klasik müzikte daha iyi hissettiğinden bahsetmiştin peki neden caz çalmayı da tercih ettin, caz dünyasına yolculuğun nasıl başladı.

Marcin Masecki: Hayatımın boyunca hep caz çaldım. Caz, klasik müzik deneyimime paralel gidiyor. Babam evde caz ve klasik müzik kayıtları çalardı ve ben yedi yaşında bir çocukken bir kesik tempolu caz piyanisti gördüğümde onun gibi olmak istemiştim. İlerleyen yıllarda cazın beni sürüklediği yere gittim, en azından ana sıralama olarak ama hala damarlarımdadır.

Burak Sülünbaz: Caz %100 sıkıcı bir müziktir dediğini hatırlar gibiyim, bu nasıl bir hissin bir tezahürüydü yoksa bir çeşit metafor olabilir mi?

Marcin Masecki: Aslında bunu hatırlayamıyorum ama ana akım olarak caz her geçen dakika daha da sıkıcılaşıyor. Hala bir sanat formu ama genç müzisyenler yetkin ama yaratıcılık edinme ve kazanım sahibi olmakla pek ilgilenmiyorlar. Bu yönüyle klasik müziğe benzemeye başlamakta.

Burak Sülünbaz: Bu sene Akbank Caz Festivali`nde nasıl bir performans gerçekleştirmeyi planlıyorsun.

Marcin Masecki: Doğaçlama yapacağım... Yeni Mazurka müziğimden bir şeyler çalacağım ama hepsinin derinliklerinde tempolu bir ritim yatıyor olacak.

Burak Sülünbaz: Kendini solo piyano çalarken nasıl hissedersin ve sana göre solo piyanonun avantajları veya dezavantajları nelerdir?

Marcin Masecki: Bir yandan herşey benim kontrolüm altında ve sahne üstündeki her şeyden ben sorumluyum tabii ki istersem karıştırabilirim ama bir yandan ise tek başıma ve desteksizim. Solo çalmayı seviyorum ama bunu çok sık yapmam. Diğer müzisyenlerle etkileşim içinde olmak müziğin en keyifli tarafıdır.

Burak Sülünbaz: Türkiye`den bir müzisyenle ile çalışma şansın oldu mu ve Türk müzik kültürü hakkında hangi fikirlere sahipsin?

Marcin Masecki: Cehaletimi mazur görün ama Türk müziği ve müzisyenleriyle bir tanışıklığım hiç olmadı .

Burak Sülünbaz: Müzikal dilinizi anlayabilmek için hangi projenizi dinlemimizi tavsiye edersiniz en güncel çalışmanız hangisidir?

Marcin Masecki: Birçok projem var aslında. Artık Polonezy orkestrasıyla çalışmıyorum. Solo müziğim için bir süre önce Soundcloud aracılığla paylaştığım “Sean” isimli bir genç Chopin yorumum var. Bununla birlikte etkileyici Candelaria Saenz Vailente yönetimindeki Pictorial Candi grubuyla çalışmalarım var.

Burak Sülünbaz: İstanbulda sizi tekrar dinleyeceğimiz için mutluluk duyuyoruz.

Marcin Masecki: Teşekkürler, ben de merakla bekliyorum.

Burak Sülünbaz
www.twitter.com/buraksulunbaz

Cazkolik.com / 21 Ekim 2014, Salı

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » "İsveçli kalbim, Rus ruhum"... Son albümüyle CRR`de izleyeceğimiz Viktoria Tolstoy`u Sevin Okyay yazdı. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » Festivalin gözde ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru sayıma başladı. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » "Cenk Akyol, "Arkestra"yı anlatıyor! » Caz divası Diane Schuur Akbank Caz Festivali’nde... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Ahmad Jamal; "He’s a King" » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » "Müziğin başka türlüsü" başlıyor... » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » Afyon Caz Festivali 10 yaşında » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali... » 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » Festivalde bu hafta kimler var? » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy’un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kdzlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » İlham Gencer ile cazca yaşanmış bir hayat üzerine.. » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin’le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » Carlos Santana geliyor demişken! » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Dostları onları çok iyi hatırlıyor... » Sivil haklar hareketinde cazın yeri... » "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri" » Jon Hendricks (87) hâlâ sahnede... » Rollins`ten Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp