| | | | | | |
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Anasayfa Türk Caz Müzisyenleri Türk Caz Albümleri Cazkolik Röportajları Anketkolik Reklam
Cazkolik Yazarları Arto Peştemalcıgil Cenk Akyol Güzin Yalın Okan Aydın Sami Kısaoğlu Zekeriya Şen Zuhal Focan
Türkiye'nin Caz Takvimi

Open Source Trio

Sanatçı: Momchil Atanasoff (p), Rayleymon Janga (b), Juri Schewe (d).
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 17.09.2014
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Open Source Trio Bulgaristan, Curaçao ve Almanya`dan gelen üç genç müzisyen tarafından kuruldu. Piyano`da Momchil Atanasoff, basta Rayleymon Janga ve davulda Juri Schewe yer alıyor. Üç müzisyen farklı müzikal geçmişlere sahip olsalar da doğaçlama ortak noktasında buluşuyor. Bestelerinde caz, klasik müzik ve Bulgar halk müzikleri etkileri var. Modern İskandinav sound`ları funk ve latin ritimleri ile elektronik müzik yaklaşımı ile birleşiyor. Hollanda`da 2010 yılında kurulan grup bugüne kadar Bulgaristan, Almanya ve Hollanda`da North Sea Jazz Round Town Festivali`nde sahne aldılar. Grup üyeleri şu anda farklı ülkelerde yaşasalar da sık sık çalmak ve beste yapmak için bir araya geliyorlar. En son Bulgaristan`da bir araya gelen grup yeni besteler yazıp, konserler çalıp sonra da Sofya`da bir albüm kaydetti. Kayıtların miksajı Juri`nin eski bir dostu olan besteci ve prodüktör Christian `Praeco` Linke tarafından yapıldı. Aralık 2013`te albümlerinin tanıtım videosu olarak `Mirage` yayınlandı, bu parçanın yer aldığı albüm ise 2014 başında piyasaya çıktı ve turnesi devam etmekte.


Akordiyon Atölyesi [16 & 20 Eylül Arası]

Sanatçı: Atölye Eğitmeni: Kutbi Kılınçer
Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bahariye, Kadıköy
Tarihi: 17.09.2014
Saat: 14:00
Etkinlik Bilgisi : Akordiyon, Avrupa’dan Balkanlar’a, Kafkasya’dan Orta Asya’ya ve Latin Amerika’ya kadar dünyanın dört köşesine yayılmış, dünya halklarının ortak çalgısı. Atölye, akordiyonun evrensel niteliğini, müziğin evrensel dili ile örtüştürmeyi hedefliyor. Kayıtlar devam ediyor. 16 ile 20 Eylül arası...


3 Gece 3 Yıldız

Sanatçı: Kerem Görsev Trio & Ernie Watts
Mekan: ODTÜ Vişnelik Tesisleri Çim Amfi
Tarihi: 17.09.2014
Saat: 21.00
Web Adresi: https://www.facebook.com/3gece3yi
Etkinlik Bilgisi : Konserler, Unicef Türkiye Milli Komitesi "Okul Öncesi Eğitiminin Güçlendirilmesi" projesi yararına, 17-18-19 Eylül tarihlerinde ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri Çim Amfi`de gerçekleştirilecek. Ankaralı müzikseverler salon atmosferi dışında, açık alanda, yıldızlar altında "yıldız"lar ile buluşacak; alışılmışın dışında bir klasik ve caz konseri deneyimi yaşayacaklar. Festivalin ilk günü, 17 Eylül`de piyanoda Kerem Görsev, davulda Ferit Odman ve kontrbasta Kağan Yıldız`dan oluşan Kerem Görsev Trio ve Grammy ödüllü saksafoncu Ernie Watts; Kerem Görsev`in bestelerinin yanı sıra, American Songbook`tan eserlere de yer verecekleri bir performans sergileyecekler. Bach, Hayden ve Beethoven?a ait, barok ve klasik dönem piyano eserlerini icra edecek olan piyanist Muhiddin Dürrüoğlu, festivalin ikinci günü, 18 Eylül`de müzikseverlerle buluşacak. Festivalin 19 Eylül`deki kapanış konseri; Saygun, Brahms, Chopin ve Mozart`a ait, klasik, romantik ve modern dönem piyano eserlerini icra edecek olan piyanist Gülsin Onay tarafından gerçekleştirilecek.


 
Popüler Gündem
  | | | | |

Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz?

Bu içerik 3174 defa okunmuştur.

Keith Jarrett ve Michelle Makarski`nin Bach üzerine yeni albümünü satın almak için tıklayın!

Satın Al!

Cazın Bach`la ilişkisi…

Yazı daha en başından ilgi çekici olup, bir nefeste okunsun diye şöyle sorarak başlasak; Sizce, caz dahil, tüm müzik tarihinin en önemli üç büyük doğaçlama ustası kim diye sorsak ve cevabınızı beklemeden yanıtlasak; Johann Sebastian Bach, Ludwig Van Beethoven ve Franz Liszt desek…

Siz, yoksa, doğaçlama müzik cazla mı başladı sanıyorsunuz?

Doğaçlama duygusu cazın temel dürtüsü olabilir ve cazı müzik türleri arasında eşsiz bir konuma taşıyabilir, doğaçlamayla cazın ilişkisi üzerine kitaplar, ciltler yazılabilir ama klasik müziğin bu üç büyük ustasının aslında üç büyük ve üstün birer doğaçlama ustası olduğu gerçeğini gizlemez.

* * *

Bu gerçeği eminiz klasik müzik dünyası bile çoğu zaman unutuyordur, kaldı ki caz dünyası unutmasın… Bach`ın inanılmaz klavye becerileri dinleyicilerini her zaman deliye çevirirmiş. Bu gerçeği Bach üzerine bir TV belgeselinde izleyip yeniden hatırlayınca bu yazı farz oldu. Belgeselde Bach`ın çalıştığı ve çaldığı Leipzig`de bir müzeden söz ediliyordu. O sıra, büyük müzisyene her hafta bir `cantat` siparişi verilirmiş, hafta boyu çalışıp bu `cantat`ları besteliyor ardından adı geçen bu yerde dinleyicilere icra ediyormuş. Hafta başı olunca yeniden bir diğer beste için çalışmaya başlıyormuş… İşte, bu icralar sırasında dinleyenleri çıldırtan doğaçlamalı klavye pasajları üstadın içinden geldiği gibi kimi zaman kısa, kimi zaman daha uzun icralara neden olurmuş.

* * *

Beethoven ise müziğinde doğaçlama anları birer oyun gibi görürmüş. Daha doğrusu bu anları kendisi birer oyuna çevirirmiş. Liszt`in ki ise bambaşka, romantik dönemin büyük bestecisi kendi performanslarında adeta ruhundan taşan romantik fantezilerin coşku dolu doğaçlamaları özellikle kadın dinleyenlerini delirten duygusal patlamalar yaratırmış.

Caz müzisyenleri Bach`ı çok sever…

Besteci, üniversite hocası, yazar ve müzik tarihçisi Gunther Schuller 1961 yılında "The Third Stream" isimli ekolle ortaya çıktığında hiç kuşkusuz üç büyük bestecinin bu özelliklerini iyi biliyordu. "The Third Stream" caz tarihinde sahip olduğu iddia kapasitesinin altında bir iz bıraksa da caz müzisyenleri için zaten varolan bir olgunun altını kuramsal olarak kalınca çizmeyi başarmıştı. "The Third Stream", temel olarak klasik müzikle cazın doğaçlama duygusunu ortak bir sentezde buluşturmayı amaçlıyordu.

* * *

Schuller bunları üniversitelerde anlatır ve bizzat icra ederken `Jazz` ve Bach deyince akla gelen ilk isimlerden Jacques Loussier daha 1959 yılında tam da `The Third Stream`in idealini cevaplar şekilde "Play Bach" serisinin ilk albümünü yayınlamıştı ama bu işi okyanusun Avrupa yakasında yapmıştı. "Play Bach" serisi caz ve müzik dünyasında büyük bir etki yarattı. 2009 yılında ellinci yılı kutlanan seri (yanlış bilmiyorsak) 5 versiyon yayınlandı ama Loussier bu seriye ait olmayan başka Bach yorumları da kaydetmeyi ihmal etmedi. 

"Play Bach" serisinin yankısı okyanusun Amerika tarafında 14 yıl sonra kendi sesini buldu; caz tarihinin en özel topluluklarından the Modern Jazz Quartet, Atlantik firması için caz tarihinin en önemli albümlerinden Blues on Bach`ı yayınladı (bu albümün prodüktörünün bir Türk, Nesuhi Ertegün olması ayrıca altı çizilmesi gereken bir ayrıntı). "Blues on Bach" albümünün klasikleşmiş kapağında ortada kırmızı renkte Bach portresini, iki yanda ise grubun dört üyesinin mavi renkte portrelerini görürüz. Bu görsel, tasarım olarak bilinçli bir seçimdir zira albümde Bach`ın klasik eserlerinden beşine yapılmış uyarlamaların yanında dört adette blues parçası kaydedilmiştir.

* * *

Denilebilir ki "The Third Stream"in cazda vücut bulmuş en güçlü albümüdür "Blues on Bach". The Modern Jazz Quartet`ten sonra cazla klasik müziğin kesiştiği çizgi üzerinde müzik yapan çok sayıda müzisyen ve topluluk oldu. Tarzın dikkat çeken örnekleri latin coğrafyasından Ortadoğuya, Uzakdoğuya kadar tüm etnik türlerin Bach`la ilişkisine yönelik kimi çarpıcı müziklere ilham verdi (tabii söylemeden geçmek olmaz, ortalığı kirleten bir dolu kötü müzik de işitmedik değil).

Peki, caz müzisyenleri Bach`ta ne buluyor?

Bu sorunun cevabını uzun uzun anlatmak yerine aşağıya aldığımız Bach`ın üç bölümlü La Minör Keman Konçertosu`na iyice kulak vererek dinlemenizi öneririz. Bu örneği klasik eğitim almış caz müzisyenlerinin neredeyse tamamı bilir ve çalmıştır. Yine klasik müzik eğitimli caz müzisyeni, vibrafonist ve keybordist Warren Wolf bu bestenin doğasında yoğun bir caz armonisi olduğunu söyler.

Müzik yazarı Alyn Shipton Bach`ın caz müzisyenlerini oldum olası hep büyülediğinin altını çizer. Jacques Loussier ve MJQ`dan söz ettikten sonra daha az bilinen ama çok çekici bir kaç örneği sıralar. Bunların başında caz tarihinin en kendine özgü piyanistlerinden Bud Powell`ın 1957 tarihli "Bud on Bach" albümü vardır ki şaşırtıcı bir kayıttır. Üstelik, Bud Powell klüp performanslarında da sıklıklı Bach üzerine doğaçlamalara girmekten hiç vazgeçmemiştir. Yazar, daha az bilinen örnekleri de sıralar; piyanist Alec Templeton`ın "Mr. Bach Goes to Town" albümü, MJQ üyesi John Lewis sık sık yaptığı Bach`ın fügleri üzerine doğaçlama çeşitlemeleri, yine az bilinen ama çok önemli bir kayıt olan 1920 doğumlu Trinidad`lı caz piyanisti Hazell Scott`ın 1940 yılında yaptığı iki bölümlü kaydı inanılmaz parlaklıkta çalışmalardır. Yine geçiğimiz yıllarda ölen İngiliz piyanist George Shearing`in yaptığı çalışmalar, BBC`de yayınlanan müzikler ve daha yeni tarihlerde ise dikkat çekici bir albüm olan günümüzün en önemli caz müzisyenleri arasında gelen Ron Carter`ın 1995 tarihli albümü "Brandenburg Concerto"su sayfalarca uzayıp gidebilecek bu listenin öne çıkan çalışmaları olarak dikkatimizi çekiyor.

Keith Jarrett`ın Bach`la ilişkisi…

Cazda Bach`la yakın ilişki halinde olan çok sayıda müzisyenden söz ettik yukarda kırılma yaratan iki önemli isim; Jacques Loussier ve the Modern Jazz Quartet`in yanına kuşkusuz Keith Jarrett`ı da eklemek gerekecek.

* * *

Jarrett`ın cazla ilişkisi sadece caz müzisyeni olarak değil aynı zamanda klasik piyanist olarak da ayrı ele alınmalıdır. Jarrett`ın bu konuda yayınlanan en yeni albümü kemancı Michelle Makarski ile kaydettiği Bach`ın altı piyano ve keman sonatıdır. İşin ilginci, bu albüm -ve önceki kimi albümler- caz albümü değildir, bir caz müzisyeninin cazın sınırları dışına çıkan klasik müzik kayıtlarıdır ve Jarrett`ın olağanüstü zevk aldığı mükemmel icralardır.

Jarrett için Bach kendi müzikal tasavvurunun laboratuvarı gibidir. Caz tarihinin doğaçlama duygusunu müzisyenin sahnede dinleyicisi önünde kendisine karşı bir meydan okumaya çeviren yüzyılın en iyi caz piyanistlerinden Jarrett, büyük bestecinin Goldberg varyasyonlarını da çalmıştır, French suitlerini, sonatlarını, klavsen için yaptığı bestelerini de. Jarrett`ın Bach hakkında onun eserlerini seslendirirken müzisyen olarak büyüyüp devleştiğini hissettiğini söylediğini de biliyoruz, Bach`ı dinleyici olarak dinlerken ufalıp küçüldüğünü söylediğini de.

Bitirirken...

Caz müzisyeninin, daha doğrusu cazın Bach ile ilişkisi bitecek gibi değil, öyle olmadığı gibi yeni nesillerin Brad Mehldau, Joshua Redman, Branford Marsalis gibi yeni ustalarının ürettiği yeni müzikler bu ilişkinin sürekli gelişen ve büyüyen halkalarına zevkle şahit olacağımızı gösteriyor.

Cazkolik.com / 29 Temmuz 2014, Salı

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » "İsveçli kalbim, Rus ruhum"... Son albümüyle CRR`de izleyeceğimiz Viktoria Tolstoy`u Sevin Okyay yazdı. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » Festivalin gözde ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru sayıma başladı. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » "Cenk Akyol, "Arkestra"yı anlatıyor! » Caz divası Diane Schuur Akbank Caz Festivali’nde... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Ahmad Jamal; "He’s a King" » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » "Müziğin başka türlüsü" başlıyor... » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » Afyon Caz Festivali 10 yaşında » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali... » 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » Festivalde bu hafta kimler var? » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy’un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kdzlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » İlham Gencer ile cazca yaşanmış bir hayat üzerine.. » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin’le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » Carlos Santana geliyor demişken! » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Dostları onları çok iyi hatırlıyor... » Sivil haklar hareketinde cazın yeri... » "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri" » Jon Hendricks (87) hâlâ sahnede... » Rollins`ten Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Hem caz hem klasik müzik dinlediğim ve de özellikle De Bach"a olan hayranlığım nedeniyle caz klasik müzik ilişkileri beni çok heyecanlandırmıştır. Yazıyı büyük bir zevkle ve ilgiyle okudum, yararlandım. Sahifeniz ve yer alanherkeze teşekkür Etmek isterim. Saygılarımla, Osman Hızıroğlu
osman Hızıroğlu / 29.07.2014 18:14:16
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp