| | | | | | |
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Anasayfa Türk Caz Müzisyenleri Türk Caz Albümleri Cazkolik Röportajları Anketkolik Reklam
Cazkolik Yazarları Arto Peştemalcıgil Cenk Akyol Güzin Yalın Okan Aydın Sami Kısaoğlu Zekeriya Şen Zuhal Focan
Türkiye'nin Caz Takvimi

Buena Vista Social Club

Mekan: Black Box, İstanbul
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Buena Vista Social Club efsanesi sürüyor... Topluluk azalsa da, farklılaşsa da konser vermeyi sürdürüyor ama grubun en önemli sürprizi kuşkusuz Omaro Portuando.


Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars

Sanatçı: İlke Devrim Duman: Davul, Taşkın Akarsu: Trombon, Uğur Yeniyol: Saksofon, Erman Türkeli: Piyano, Umut Arabacı: Bass Gitar, Gustavo Adrian Guilarte, Gonzalez: Perküsyon, Suami Ramirez Veliz: Solist, Buket Bengisu: Solist
Mekan: ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu, Ankara
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars kalabalık kadrosu görkemli müzikleri ve sahnesiyle bu akşam ODTü`de.


Banu Güven

Sanatçı: Banu Güven (vo), Kürşad Deniz (p), Volkan Topakoğlu (b), Ekin Cengizkan (d).
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 22:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Banu Güven lise ve üniversite yıllarında İstanbul Alman Korosu ve İstanbul Avrupa Korosu’nda söyledi. Gazetecilik mesleğinin yanında amatör olarak müzikle ilgilendi, bazı etkinliklerde sahneye çıktı. 2007′de Sibel Köse’nin öğrencisi oldu ve Caz Atölyesi çalışmalarına devam etti. Nardis sahnesine Atölye konserleri ve Vokal Yarışması’nda adım atan Banu Güven’e, bu ilk konserinde, piyanoda Kürşad Deniz, Volkan Topakoğlu ve Ekin Cengizkan eşlik edecek.


İncesaz

Sanatçı: Gitar: Cengiz Onural, Tambur: Murat Aydemir, Kanun: Taner Sayacıoğlu, Solist: Ezgi Köker, Bora Ebeoğlu, Perküsyon: Türker Çolak, Bas: Volkan Hürsever,Kemençe: Emre Erdal.
Mekan: Salon İKSV / Sadi Konuralp Cad. No: 5, Şişhane, İstanbul
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : İncesaz, 1996 yılında Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural tarafından kuruldu. Grup, üçlü yolculuğuna Cengiz Onural`ın besteleriyle başladı. İncesaz`ın farklı albümlerinde Melihat Gülses, Dilek Türkan, Bora Ebeoğlu, Cengiz Özkan solistlik yaptı ve grup zamanla Murat Aydemir bestelerinin yanı sıra geleneksel Türk müziği repertuvarından seçtikleri eserleri de kendi zevk ve anlayışlarına göre yorumladı. Grubun Eski Nisan, Eylül Şarkıları, İstanbul`a Dair, Mazi Kalbimde, Elif, Kalbimdeki Deniz ve Yollar isimli albümleri bulunmaktadır. Grubun yeni albümü Geçsin Günler`i bu satıra tıklayarak Cazkolik Shop`tan satın alabilirsiniz.


24. Akbank Caz Festivali: Liselerde Caz Atölyeleri

Mekan: Galatasaray ve Avusturya Liselerii
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 10:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : Müzik ile ilgili olsun ya da olmasın, lise çağındaki birçok gence ulaşmayı, onlara caz müziğini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan “Liselerde Caz Atölyeleri”, yine Festival’in en önemli etkinliklerinden biri olmaya aday. Soru ve cevap şeklinde gerçekleşecek sohbetler boyunca gençler, M. Cem Tuncer, Ercüment Orkut ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını yakından tanıma fırsatı bulacaklar. “Liselerde Caz Atölyeleri”, 23 Ekim Perşembe saat 10:00`da Özel Şişli Terakki Lisesi ve saat 13:00`te Özel ENKA Lisesi, 24 Ekim Cuma saat 10:00`da Avusturya Lisesi ve saat 13:00`te Galatasaray Lisesi, 27 Ekim Pazartesi saat 10:00`da Kabataş Anadolu Lisesi ve saat 13:00`te İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.


24. Akbank Caz Festivali: Sarp Maden [Solo]

Mekan: Akbank Sanat, Beyoğlu
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 19:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : Festivalin yerli sanatçısı gitarist Sarp Maden bu akşam solo konseriyle Akbank Sanat sahnesinde.


Rubato

Mekan: Living Room Art Cafe & Social Club Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sk. No:9 PK 34710 Kadıköy 0 216 405 2404
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Rubato bu gece Kadıköy yakasında.


İbrahim Maalouf

Mekan: MEB Şura Salonu, Ankara
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 24. Akbank Caz Festival konseri öncesi İbrahim Maalouf ilk konserini Ankaralı müzikseverlerle buluşarak gerçekleştirecek.


Jehan Barbur

Mekan: Hayal Kahvesi Arena Park, İstanbul
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Jehan Barbur şarkılarıyla bu akşam Hayal Kahvesi Arena Park`da...


İDSO İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası: Tadeusz Strugaua

Mekan: Aya İrini, Sultanahmet
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
P. I. Çaykovski Piyano Konçertosu No.1
I. Stravinsky Petruşka Bale Süiti


24. Akbank Caz Festivali: Christian McBride Trio

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : 24. Akbank Caz Festivali`nin en merakla beklenen konserleri arasında yer alan Christian McBride tro konseri bu gece gerçekleşecek. Biletleri tükenen konsere festivalin zirve konserlerinden biri gözüyle bakılıyor.


24. Akbank Caz Festivali: Mario Biondi

Mekan: Babylon
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 22:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : Festivalin vokal projelerinden İtalyan caz şarkıcısı Mario Biondi bu gece festival kapsamında Babylon sahnesinde.


Bach ve Müritleri

Mekan: Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi, İstanbul
Tarihi: 24.10.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Jerome Ducros`u Kirill Troussov ve Gautier Capuçon`la üçlü olarak bir araya getirecek bu Festival Buluşması, adeta bir "oda müziği zirvesi" niteliği taşıyor.
Program:
Johannes Brahms: Viyolonsel ve Piyano için Sonat, Mi minör, No. 1, Op. 38
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Piyanolu Üçlü, Do minör, No. 2, Op. 66
Antonin Dvorak: Piyanolu Üçlü, Mi minör (Dumky), No. 4, B 166 (Op. 90)


 
Popüler Gündem
  | | | | |

24. Akbank Caz Festivali Özel: Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile Burak Sülünbaz konuştu.

Bu içerik 804 defa okunmuştur.

26 Ekim akşamı Akbank Sanat sahnesinde 24. Akbank Caz Festivali kapsamında konserini izleyeceğimiz Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile arkadaşımız Burak Sülünbaz festival kapsamında özel bir söyleşi gerçekleştirdi. Müziğini tarzlar arası tanımlamamız doğru olacak genç ve başarılı piyanistin müzik hayatında caz temel bir yer tutsa da başta klasik olmak üzere Hip Hop`dan tutun tanımlanması güç avantgart eğilimlere uzanan yelpazede müzikleri merakla takip ederek dinamik iç duygusunu canlı tutan bir müzisyen Marcin Masecki. Bu yıl daha önce Pera Müzesi`nde bir konser veren Masecki, İstanbullu cazseverlerle Adam Mickiewivz Enstitüsü`ne bağlı dijital platform culture.pl ile festivalin işbirliği sayesinde ikinci kez buluşmaya hazırlanıyor.


Marcin Masecki: "Genç caz müzisyenleri yetkin

ama yaratıcı olmakla ilgilenmiyor. Bu

yüzden caz, giderek klasik müziğe benziyor."

Burak Sülünbaz: Yaklaşık altı ay önce sizi İstanbul Pera Müzesi`nde Scarlatti`nin eserlerini yorumladığın solo piyano bir performansta izlemiştim ve çok etkilenmiştim. O zamandan bu zamana neler değişti?

Marcin Masecki: Diğer başka şeyler dışında trap müzikten (Southern Hip Hop`da denen, doksanların başında Amerika`nın güney eyaletlerinde ortaya çıkan agresif söz ve müzikleriyle ünlü bir müzik tarzı) oldukça etkilenmeye başladım. Benim müziğimde bilincim dışında etkili olmaya başladı. İki yeni solo albüm kaydettim. Bir tanesi Beethoven’ın son üç piyano sonatı ve diğeri ise benim kendi Mazurka’m. İkincisinde Scarlatti projesiyle aynı ruh devam ediyor.

Burak Sülünbaz: İki farklı projeniz var; The Warsaw Orchestra of Recreation ve Paris Tetris bu projeler devam ediyor mu?

Marcin Masecki: The Warsaw Orchestra of Recreation devam ediyor. Yönetimi yön değiştirdi. Birkaç yıl önce ben yönetmekteydim. Şu anda Lado ABC‘den diğer başka üyeler yönetmekte. Birlikte en son Macio Moretti‘nin küratörlüğünde Frank Zappa‘nın parçalarını yorumladığımız bir çalışma yaptık.

Burak Sülünbaz: Geçen sefer klasik müzik ve caz içindeki pozisyonunu konuşurken kendini klasik müzikte daha iyi hissettiğinden bahsetmiştin peki neden caz çalmayı da tercih ettin, caz dünyasına yolculuğun nasıl başladı.

Marcin Masecki: Hayatımın boyunca hep caz çaldım. Caz, klasik müzik deneyimime paralel gidiyor. Babam evde caz ve klasik müzik kayıtları çalardı ve ben yedi yaşında bir çocukken bir kesik tempolu caz piyanisti gördüğümde onun gibi olmak istemiştim. İlerleyen yıllarda cazın beni sürüklediği yere gittim, en azından ana sıralama olarak ama hala damarlarımdadır.

Burak Sülünbaz: Caz %100 sıkıcı bir müziktir dediğini hatırlar gibiyim, bu nasıl bir hissin bir tezahürüydü yoksa bir çeşit metafor olabilir mi?

Marcin Masecki: Aslında bunu hatırlayamıyorum ama ana akım olarak caz her geçen dakika daha da sıkıcılaşıyor. Hala bir sanat formu ama genç müzisyenler yetkin ama yaratıcılık edinme ve kazanım sahibi olmakla pek ilgilenmiyorlar. Bu yönüyle klasik müziğe benzemeye başlamakta.

Burak Sülünbaz: Bu sene Akbank Caz Festivali`nde nasıl bir performans gerçekleştirmeyi planlıyorsun.

Marcin Masecki: Doğaçlama yapacağım... Yeni Mazurka müziğimden bir şeyler çalacağım ama hepsinin derinliklerinde tempolu bir ritim yatıyor olacak.

Burak Sülünbaz: Kendini solo piyano çalarken nasıl hissedersin ve sana göre solo piyanonun avantajları veya dezavantajları nelerdir?

Marcin Masecki: Bir yandan herşey benim kontrolüm altında ve sahne üstündeki her şeyden ben sorumluyum tabii ki istersem karıştırabilirim ama bir yandan ise tek başıma ve desteksizim. Solo çalmayı seviyorum ama bunu çok sık yapmam. Diğer müzisyenlerle etkileşim içinde olmak müziğin en keyifli tarafıdır.

Burak Sülünbaz: Türkiye`den bir müzisyenle ile çalışma şansın oldu mu ve Türk müzik kültürü hakkında hangi fikirlere sahipsin?

Marcin Masecki: Cehaletimi mazur görün ama Türk müziği ve müzisyenleriyle bir tanışıklığım hiç olmadı .

Burak Sülünbaz: Müzikal dilinizi anlayabilmek için hangi projenizi dinlemimizi tavsiye edersiniz en güncel çalışmanız hangisidir?

Marcin Masecki: Birçok projem var aslında. Artık Polonezy orkestrasıyla çalışmıyorum. Solo müziğim için bir süre önce Soundcloud aracılığla paylaştığım “Sean” isimli bir genç Chopin yorumum var. Bununla birlikte etkileyici Candelaria Saenz Vailente yönetimindeki Pictorial Candi grubuyla çalışmalarım var.

Burak Sülünbaz: İstanbulda sizi tekrar dinleyeceğimiz için mutluluk duyuyoruz.

Marcin Masecki: Teşekkürler, ben de merakla bekliyorum.

Burak Sülünbaz
www.twitter.com/buraksulunbaz

Cazkolik.com / 21 Ekim 2014, Salı

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » "İsveçli kalbim, Rus ruhum"... Son albümüyle CRR`de izleyeceğimiz Viktoria Tolstoy`u Sevin Okyay yazdı. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » Festivalin gözde ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru sayıma başladı. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » "Cenk Akyol, "Arkestra"yı anlatıyor! » Caz divası Diane Schuur Akbank Caz Festivali’nde... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Ahmad Jamal; "He’s a King" » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » "Müziğin başka türlüsü" başlıyor... » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » Afyon Caz Festivali 10 yaşında » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali... » 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » Festivalde bu hafta kimler var? » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy’un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kdzlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » İlham Gencer ile cazca yaşanmış bir hayat üzerine.. » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin’le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » Carlos Santana geliyor demişken! » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Dostları onları çok iyi hatırlıyor... » Sivil haklar hareketinde cazın yeri... » "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri" » Jon Hendricks (87) hâlâ sahnede... » Rollins`ten Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp