Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Neşet Ruacan Trio

Mekan: Living Room Art Cafe & Social Club Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sk. No:9 PK 34710 Kadıköy 0 216 405 2404
Tarihi: 27.11.2014
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.livingroom.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Neşet Ruacan Living Room`daki konserlerine bu gece kendi üçlüsüyle devam ediyor.


Cazın Ustaları: Pharoah Sanders

Mekan: İş Sanat
Tarihi: 27.11.2014
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.issanat.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Akbank Caz Festival sonrası dönemin konseri en merakla beklenen ismi Pharoah Sanders üç yıl aradan sonra yeniden İstanbul`da. (Biletlerinin bitmiş olması muhtemel konserle ilgili yazımız okumak için satıra tıklayın.)


Andre Rieu

Mekan: Sinan Erdem Spor Salonu, Ataköy
Tarihi: 27.11.2014
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Geçen sene yine bu sıralardı galiba, Andre Rieu konseri vardı ve salon hınca hınç dolmuştu. Klasik müziği spor salonlarına taşıyan adam olarak da bilinen Rieu gerçekten Pop starlarının dolduramadığı salonları bir klasik müzik kemancısı tıklım tıklım dolduruyor. Bu işin sırrını öğrenmek lazım. Geçen seneki gibi yine yollarda perişan olmamak için trafik önlemlerinizi almayı unutmayın.


Yeşim Pekiner Quartet

Sanatçı: Yeşim Pekiner (vo), Şenova Ülker (tp), Emre Tukur (p, keyb), Baran Say (b), TBA (d)
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 27.11.2014
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi lisans ve yüksek lisans mezunu olan Yeşim Pekiner, müzik çalışmalarına lise ve üniversite yıllarında Prof. Dr. Yıldız Dağdelen eğitiminde klasik şan ile başladı. İlerleyen yıllarda, Boğaziçi Üniversitesi Klasik Müzik Korosu ve Ladies and Gentlemen Müzikal Korosu’nda solist ve korist olarak yeraldı. Caz söylemeye, 5 yıl önce başlayan Yeşim, Sibel Köse ve Randy Esen gibi ustalarla çalışmış ve Sheila Jordan, Amy London ve Kevin Mahogany gibi değerli caz müzisyenlerinin atölyelerine katılmış ve katılmaktadır. Yeşim, ayrıca Ocak 2013 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi BAUART Caz Okulu Koordinatörlüğü görevini yürütmektedir. Yeşim Pekiner Quartet’e bu akşam Türk cazına emeği geçmiş çok değerli bir Trompet virtüözü Şenova Ülker konuk oluyor. Grup, klasik Amerikan caz standartlarından Fransız müziğine, Brezilya’nın önde gelen kompozitörlerin latin caz eserlerinden funk’a kadar çok geniş bir repertuarla bizleri büyülü bir müzik yolcuğuna çıkaracaklar.


Anjelika Akbar

Mekan: Akbank Sanat, Beyoğlu
Tarihi: 27.11.2014
Saat: 19:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : 400`den fazla bestesi bulunan Anjelika Akbar`ı Rusya Besteciler Kurulu, Anjelika Akbar`ı “En İyi Genç Besteci” olarak seçti. Bestecilik ve Orkestra Şefliği yüksek lisansını UNESCO üyesi olarak geldiği ve sonrasında da yerleştiği Türkiye`de, Hacettepe Devlet Konservatuar`ında “Sanatta Yeterlilik Derecesi” (Doktora) almaya hak kazandı. Anjelika Akbar, ayrıca Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı`nın ilk kurucu öğretim üyesi oldu. Piyano için bestelediği 12 eserden oluşan, “Gençlik Albümü” (Anjelika Akbar- Rosenbaum Album Pour La Jeunesse) EMR Paris tarafından 2006 yılında Fransa`da nota olarak yayınlandı. Anjelika Akbar ayrıca pek çok ulusal ve uluslar arası ödülün de sahibidir. Anjelika Akbar’ın “Üç Cemre, Üç Aşk” adlı enstrümantal bestesi 2013 yılında Devlet Opera ve Balesi sanatçıları ile sahneye konuldu. Son olarak 2013 yılında Anjelika Akbar’ın “Bach A L’Orientale” albümü üzerine Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulan “Bach Alla Turca” adlı bale projesi gerçekleştirildi.


Flamenco Reina

Mekan: iTÜ Ayazağa Kampüsü
Tarihi: 27.11.2014
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Şarkının trajik gücü, gitarın dalgaları… Bunları bir anafor gibi kendisinde toplayan ve dışarıya veren bedenler… Sonunda hepsinin bir olup yarattıkları ortak ruh… Sanki bir tür, dibe doğru gidiş… Sonra yukarıya çıkış. Dalgalanmalar, açılıp kapanmalar… Bir tür, insanlık hali… Ama başka türlü bir “hal”… Özel bir ruh hali. Flamenko olma hali… “Anima Flamenco”.


Musical Hits ft. Stars from Notre Dame de Paris

Mekan: Zorlu Center / PSM Ana Tiyatro, Zincirlikuyu
Tarihi: 27.11.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Notre Dame de Paris`in yıldızlarından en sevilen müzikallerin unutulmaz şarkıları Broadway`in en sevilen hitleri hem İngilizce hem Fransızca olarak izleyici ile Performans Sanatları Merkezi`nde buluşuyor...


 
Popüler Gündem
  | | | | |

Yılın son günleri İş Sanat sahnesi son haftaların en spektaküler ismi Pharoah Sanders`ı ağırlamaya hazırlanıyor.

Bu içerik 238 defa okunmuştur.

Reklam yazarları ve haber editörlerinin ortak bir yanı var; ele aldıkları konunun başlığını mümkün olan en çarpıcı ve kısa şekilde yani tek bir cümlede anlatmak… Böyle bir yazı başlangıcı yaptıktan sonra "Post Coltrane dönemin en belirgin sounduna sahip müzisyenlerden…" diyerek yazıya başlarsak muhtemelen az önce sözünü ettiğimiz etkiyi uyandıramaz, okuru tetikleyemeyiz… ama başlığı şöyle atarsak nasıl olur?

Çıplak saldırganlık ve sınırsız

bir tutku…

(başlığın copyright`ı caz yazarı Chris Kelsey`a ait, adamın hakkını teslim edelim) bu durumda okur olarak siz istediğiniz başlığı seçin ama Pharoah Sanders konserini izlemeyi ihmal etmeyin, eğer izlemeyecekseniz müziklerini dinleyin...

* * *

Pharaoh Sanders için hiç kuşkusuz John Coltrane ve müziği o dönem genç sanatçının cazda ne yapmak istediğini anlamasının anahtarı olmuştu. Coltrane öncesi dönemde temel olarak Harold Land, James Moody, Sonny Rollins benzeri müziklere ilgi duyarken John Coltrane ile büyük sanatçının geç toplulukları döneminde çalışmaya başladığında aslında altında imzasının olacağı müziğin ne olduğuna da karar vermişti.

Coltrane`in 1967 yılında erken ölümünün ardından yıllar boyu Pharoah Sanders `saldırganlık` ve `sınırsız tutku` olarak altını çizeceğimiz müziğini çalmaya devam etti, ancak doksanlı yıllarda tarzında belirgin yumuşama görürüz.

* * *

Annesi ve babasının müziğe yakın olduğu bir ailede doğan Pharoah [ki bu bir lakaptır, asıl ismi Ferrell Sanders`tır] müziğe klarnet çalarak başladı, ancak, lise yıllarında onu hem caz dünyasıyla tanıştıran hem de grubunda ilk kez yer veren Jimmy Cannon genç sanatçının enstrüman olarak tenor saksofonu seçmesine neden oldu.

* * *

Her caz müzisyeni gibi Sanders da sonunda soluğu New York`da aldı. Tarih 1961… Ama bugün olduğu gibi o günde New York`ta hayat bir caz müzisyeni için hiç kolay değildir. Bu nedenle günlerce metroda bir köşeye kıvrılıp uyuduğu bilinir.

* * *

Kariyerinin ilk albümünü 1964 yılında ESP firması için yayınlayan Sanders, Coltrane hayattayken kendi adına sadece bir albüm [o da ilk albümü] çıkarabilmişti, Coltrane sonrası ise seksenlerin ortalarına kadar sık sayılabilecek bir periyodda albümlerini yayınlamayı sürdürdü. Coltrane`in 1964 yılında grubunda çalmak için davet ettiği dönemde, düzensiz seslerin organik karışımlarından oluşan ve temel olarak geleneksel caza yakın müzikler icra ediyorlardı. Coltrane sonrası dönem ise yaşanan yılların sosyal özellikleri nedeniyle "Black Unity" (1971), "Karma" (1969) projeler, yaygın siyah özgürlük hareketleri, uzakdoğu felsefesi ve Şamanik kavramlar dönemin caz nesli üzerinde önemli siyasal, sosyal ve müzikal etki ve tercihlere neden oluyordu.

Az önce adı geçen iki albümü boşuna seçmedik, örneğin, "Karma" albümü sanatçının kariyerinin hem en önemli kayıtlarındandır hem de albümde yer alan "The Creator Has A Master Plan" gibi parçalar Sanders`ın spritual boyutta hangi durumda olduğunu görmemizi sağlar. Bir diğer albüm "Black Unity" ise aslında 32 dakikalık tek bir parçadan oluşmaktadır. Albümün tamamı konsept olarak bir yolculuk esnasında tutuklanma öyküsü anlatmaktadır, albümün isminden dönemin siyah özgürlük hareketleri misyonu bariz şekilde belli olmaktadır, yanısıra albüm, dinleyiciye yoğun ve tatmin edici müzikal yükselişler yaşatırken temel alt yapıda ise beste olarak belirgin bir müzikal-melodik çizgi muhafaza edilirken öbür taraftan özgür doğaçlamanın da ucu açık bırakılmıştır.

Pharoah Sanders için aynı dönemin bir diğer önemli albümü ise "Tauhid"dir. Sanatçının Coltrane`li dönemi sırası `agressive playing style` sonrası bir nevi `peacefull, meditative` müzikleri bir çok eleştirmen ve Sanders`severlere göre sanatçının en iyi albümüdür.

* * *

Bizim konser öncesi notlarımız şimdilik bunlar, şimdilik çünkü eğer bir aksilik olmaz da konseri izlersek bu yazının üst kısmına bu kez konser izlenimlerimizi gireceği ve bakalım o zaman öne çıkan şeyler neler olmuş.

Cazkolik.com / 26 Kasım 2014, Çarşamba

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Tüm dünyada mutluluk uyandıran filmin ünlü karakterinin torunları konser öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile Burak Sülünbaz konuştu. » Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » "İsveçli kalbim, Rus ruhum"... Son albümüyle CRR`de izleyeceğimiz Viktoria Tolstoy`u Sevin Okyay yazdı. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » Festivalin gözde ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru sayıma başladı. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » "Cenk Akyol, "Arkestra"yı anlatıyor! » Caz divası Diane Schuur Akbank Caz Festivali’nde... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Ahmad Jamal; "He’s a King" » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » "Müziğin başka türlüsü" başlıyor... » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » Afyon Caz Festivali 10 yaşında » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali... » 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » Festivalde bu hafta kimler var? » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy’un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kdzlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » İlham Gencer ile cazca yaşanmış bir hayat üzerine.. » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin’le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » Carlos Santana geliyor demişken! » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Dostları onları çok iyi hatırlıyor... » Sivil haklar hareketinde cazın yeri... » "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri" » Jon Hendricks (87) hâlâ sahnede... » Rollins`ten Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp