Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Önder Focan & Şallıel Bros. - Funkbook

Sanatçı: Batu Şallıel (ts), Anıl Şallıel (as), Halil İbrahim Işık (p, keyb), Önder Focan (g), Mehmet Özen (b), Erhan Seçkin (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 31.05.2016
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Önder Focan ve Şallıel Kardeşlerden yepyeni bir proje dinleyeceğiz. Caz ve popüler müzik sahnesinin genç nefesleri Şallıel Brothers funk, caz ve soul klasiklerini kendilerine has aranjmanlarla yorumlayan What da Funk Project’in de kurucusu olan saksofoncu kardeşler Anıl ve Batu Şallıel kardeşler bu kez Önder Focan bestelerini funk olarak yorumlayacaklar.


44. İstanbul Müzik Festivali: Açılış Konseri

Mekan: Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium, İstanbul
Tarihi: 31.05.2016
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : 19.00 Kokteyl
20.00 Ödül töreni ve konser

Piotr Ilyich Tchaikovsky
Piyano Konçertosu No.1, Op.23
Dmitri Shostakovich
Hamlet Süiti, op.116a
Arasız 70’ sürer.
* Törende İlhan Baran`a Onur Ödülü sunulacaktır.


Radyo Programı:Sesler Denizi (TIKLA-DiNLE)

Mekan: Radyo Cazkolik
Tarihi: 31.05.2016
Saat:
Web Adresi: http://www.cazkolik.com/radyocazk
Etkinlik Bilgisi : Radyo Cazkolik`in yeni radyo programı Sesler Denizi bu sabah dördüncü bölümüyle yayında. 18 Temmuz akşamı 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında konserini izleyeceğimiz Cyrus Chestnut `ın canlı konser kayıtları ve Turgay Yalçın notlarıyla dinleyebilirsiniz.


 
Popüler Gündem
 

Turgay Yalçın Röportajı: 20. yılını kutlayan Ankara Caz Festivali`ni Özlem Oktar Varoğlu ile konuştuk.

Bu içerik 2745 defa okunmuştur.

Uluslararası Ankara Caz Festivali 20. yaşını kutluyor.

Bu yıl, 3 ile 28 Mayıs tarihleri arası gerçekleşecek festivalde dünyaca ünlü isimler yanında festival 20. yılını bir anlamda Ankaralı ya da Ankara kökenli caz müzisyenlerine ağırlık vererek kutluyor. Bir caz festivalinin ne denli zor şartlar altında yürütüldüğünü yakından bildiğimiz için geçen bu 20 yılı büyük bir özveri ve caz sevgisinin karşılıksız emeği olarak görüyor ve sevgiyle selamlıyoruz. Yirminci yıla özel olarak festivalin her şeyi sevgili Özlem Oktar Varoğlu ile özel bir söyleşi yapmayı istedik, arkadaşımız Turgay Yalçın birazdan okuyacağınız güzel söyleşiyi cazseverler için gerçekleştirdi. Uluslararası Ankara Caz Festivali için nice yıllara diyoruz.

Cazkolik.com


Özlem Oktar Varoğlu adeta ilk cümlesinde söyleşinin başlığını veriyor;

"İyi müziği şehrimde istiyorum."

Turgay Yalçın: Özlem Hanım; sokaklarında turlayan arabaların açık pencerelerinden dışarıya en çok elektro saz sesi dökülen bir memlekette, 20 yıldır caz festivali düzenliyorsunuz. Yorulmadınız hâlâ, değil mi? Nasıl başladı bu yolculuk? Nedir bu başarının sırrı?

Özlem Oktar Varoğlu: Hahaha :) Başarı diye tanımlıyorsanız ne mutlu bize. Belki de daha çok bir inatlaşma, bir “fakir ama gururlu” festivalin ayakta kalma hırsı olarak da görenler vardır.

Çok yoruluyorum, gerçekten. Ama “iyi” müziği seviyorum sanırım. İyi müziği, şehrimde istiyorum. Ben burada yaşamayı bıraktığım zaman da bu festivalin sürmesini istediğim için Caz Derneği olarak var olduk. Gelip geçici bir heves veya ticari bir faaliyet değil. Benden sonra da sürsün diye bir sivil toplum kuruluşunun etkinliği olarak sürüyor.

Bu arada: Sorun sazda değil bence. O elektro sazlarla öyle güzel müzik yapan insanlar olur ki önlerinde oturup saatlerce dinleyebilirsiniz. İyi müzik yapabilenlerin candan, kalpten iyi olması lazım. Caz bence iyi kalplerin sesi, üzgün ya da neşeli ama iyi kalplerin ritmi. Bizim cazcılarımız da o kadar iyi insanlar ki cazları da iyi oluyor! Memlekette 20 yıl önce “varolan bir avuç cazcının sadece kalplerinden geçen müziği yapabilmelerinin tek yolunun daha çok festival olması daha çok ve iyi yerlerde sahne alabilmelerine bağlıdır” diye düşündüm. Bunun doğru olduğunu gördüm ve hala bunun için gönülden uğraşıyorum.

"Cazın Renkleri"

Turgay Yalçın: Ankara Caz Festivali bu yıl `Cazın Renkleri` teması ile yola çıkıyor. Festivalde her yaştan dinleyiciye ve sanatsevere yönelik etkinliklerin yeralacağını söylüyorsunuz. Bu bir kürasyon tavrı mıdır, yoksa böylelikle Ankara`daki seyirci kitlesinin kıvamına uygunluğu da gözetiyor musunuz?

Özlem Oktar Varoğlu: Her sene bir tema seçiyorum ve küratörlüğü yaparken bunu gözetiyorum. Festivale her sene yurt içinden ve dışından 120 civarında başvuru oluyor. Onlar arasında temaya uygunluğu da gözeterek bir seçim yapıyorum. Bazen vokal projelerine ağırlık verdik, bazen tek bir enstrüman. Bazen de “Küresel Isınma” gündemde olduğu için “Müziksel Isınma” teması ile daha sıcak ritimleri ağırladık.
Bu sene ise yirmi yılda enstrüman ya da başka bir tema değil de daha geneli kapsamak istedik. Elektronik cazdan standart caza, etno cazdan modern caza genişleyen bir yelpazede grup seçmeye çalıştık. Tabii ki bunu yaparken hem bütçeyi, hem başvuran grupları, hem salonlarımızı, hem de seyircinin kıvamını dikkate alıyoruz. Daha bir çok kıstas var. Bir matrix.

Turgay Yalçın: Festivalin sponsorlarından bahsedelim. Nakdî destek sağlayan sponsorlarınız var mı, yoksa daha ziyade aynî destek mi sözkonusu?

Özlem Oktar Varoğlu: Her ikisi de var ve hepsi bizim için çok değerli. Bu festivali imece usulüyle yapıyoruz denebilir. Basın ve biletli izleyicimiz en önemli sponsorlarımız. Tabii maddi kaynak ayıran yüce gönüllü insanlar olmasa mümkün değil. Yine de sağlanan maddi kaynaklar gelirlerin bazen dörtte birini bazen de beşte birini oluşturuyor. Yani bir başka festivalin bütçesi bizde olsa neler yapabileceğimizi düşünün :)

Albümleriyle birçok kez Grammy adayı olan Karrin Allysson "Make A New Day" isimli son albümüyle festivale geliyor.


Turgay Yalçın: Festival birkaç kez tarih değiştirdi? Bunun arkasındaki sebeplerden bahseder misiniz?

Özlem Oktar Varoğlu: Genellikle salonların müsaitliği bu değişikliğe sebep oluyor. Bazen de bir annenin kaybı, bir babanın kaybı gibi... İkisini de yaşadım.

Turgay Yalçın: Next Level AVM bu yıl altı konserle katılıyor. Bu tip ücretsiz konserlere gelen kitle tipik `caz dinleyicisi` midir yoksa hayatlarında cazın fazla yer işgal etmediği insanlar mı çoğunlukta?

Özlem Oktar Varoğlu: Salon konserlerinde de paralı konserlerde de geçerli bu dediğiniz. Eşi caz sevdiği için mecburen gelen birçok insan da var. Onlar zamanla dinledikçe bu dili anlamaya başlıyor ve sevmeye de başlıyorlar. Önemli olan insanların sıcak yuvalarından çıkıp oraya gelmek istemeleri. Anlamayan, sevmeyen için caz azap olabilir. Bedava verseler almaz insanlar :) Demek ki çoğunlukla o konseri dinlemeye, orada olmaya geliyor insanlar.

Next Level açısından ise bu bir kültür sanat hizmeti ve elbette ki kurumsal kimlikleri açısından önemli bir PR imkanı sunuyor festival onlara. Güçlerimizi birleştiriyoruz yani. Bedava diye gelse bile insanlar, eğer severlerse bir sonraki konsere bilet alırlar mutlaka. Her türlü bizim için iyi.

Turgay Yalçın: Festivalin programı müzikseverleri tatmin edecek düzeyde ‘kaliteli’ gözüküyor. Ancak bir cazkolik olarak itiraf etmeliyim ki; Ali Perrett 5’lisi ve Karrin Allyson özel olarak dikkatimi cezbediyor. Karrin Allyson nasıl bir repertuvarla ve eşlikle çıkacak?

Özlem Oktar Varoğlu: 20. yıl olduğu için biraz Ankara’lı cazcılardan yana ağır bastı festival. Ülkemizdeki en iyi cazcıları bu şehir doğurmuş veya en azından koynunda büyütmüştür. Daracık sokaklarında kulağına Misket söylemiştir. Şaka değil :)

Karrin ise hemen hemen her albümü ile Grammy adayı da olarak dikkatimizi çeken çok iyi bir vokal. Yıllar önceki tanışmamızda verdiğimiz bir sözü tutuyoruz. Mersin ile birlikte, Amerika Büyükelçiliği ve Turmaks sponsorluğunda getirebiliyoruz. Karrin Allyson (piyano ve vokal), Brian Seeger (gitar), Ed Howard (kontrbas), Mark Walker (davul) olarak geliyorlar. Son albümünün yanısıra standartlara da yer verecek.

"Annelere Caz"

Turgay Yalçın: Programda Yıldız İbrahimova ‘Annelere Caz’ alt başlığı ile sunuluyor. Bu etkinliğin diğerlerinden ayrı özelliği nedir?

Özlem Oktar Varoğlu: Her gün anneler günü bize, o açıdan çok ayırt edici değil. Ama bir benzetme yapmak istersek Yıldız hanım, çok iyi bir anne gerçekten. Kızını da çok iyi yetiştiriyor. Öğrencilerini de aynı titizlikle yetiştiriyor. Bu konser, onlarla birlikte olacak ve anneler gününe denk gelecek.

Markus Stockhausen ile caz yazarı arkadaşımız Okan Aydın`ın iki yıl önce gerçekleştirdiği röportajımızı okumak için tıklayın.


Turgay Yalçın: Dikkatimi en çok etkinliklerden birisi de ‘Çocuklarla da Caz.”

Özlem Oktar Varoğlu: Evet. Festival Koordinatörümüz Tuğce Alpaslan’ın projesine SCAV’dan sevgili Pınar Alpay destek veriyor. İyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum.

Turgay Yalçın: Kendisini daha ziyade klasik müzikle özdeşleştirmiş Sevda Cenap And Vakfı’nın caza daha çok katkı yapmasını bekliyoruz. Yakın gelecek adına umutlu olabilir miyiz?

Özlem Oktar Varoğlu: En güzel konserleri bu şehirde SCAV sayesinde dinlemişimdir. Az da olsa caz adına çok kaliteli işler yaptılar. Festivalin başından beri de dostluklarını esirgemediler. Her sene sanatçılarımıza hazırladığımız Ankara Sepeti’nde Kavaklıdere olarak bir katkıları bulunur. Giderek artacağını umuyorum.

Turgay Yalçın: Goran Bregovic ve Ayhan Sicimoğlu için Ankara’nın ve Festivalin gediklisi diyebilir miyiz? Ankara seyircisi çok sevdiği için mi bu denli sık sahne alıyorlar?

Özlem Oktar Varoğlu: Ayhan Sicimoğlu’nun Ankara’daki ilk konserini yine biz yaptık. Her konserde seyircinin yoğun sevgisi ile giderek daha büyük konserlerini yapar olduk. Çok iyi anlaşıyorlar. Latin cazın da iyi bir temsilcisi bu grup. Hepimize biraz dans, biraz eğlence, biraz da kaliteli sohbet iyi geliyor.

Goran’ı ise getirmek gerçekten çok zor. Dünya çapında bir yıldız olduğundan beri çok pahalı. 10 yıl önce ODTÜ Stadyum’da yaptığımız olağanüstü konserinden sonra bize “tekrar mutlaka geliriz” diye verdikleri sözü tutarak geliyorlar. Caz festivali kapsamında olması onların da çok değer verdikleri bir olay. Caz festivalleri dünyanın her yerinde saygı gören etkinliklerin başında gelir.

Turgay Yalçın: Ankara’daki konser mekanlarının durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Samm’ın katkılarını küçümsemiyorum ancak, memleketin başkentinde neden bir caz kulübü yok?

Özlem Oktar Varoğlu: “İşletmeci kafası” caza ticari olarak bakıyor, onun için yok, olamıyor... Olursa çok pahalı giriş ücretleri veya ilk içki almak gerekiyor, bunu da her gün sürdürebilmek çok zor. Sponsorsuz mümkün değil. Samm’s Bistro’nun sahibi Saba hanım gerçek bir cazsever ve genellikle kendisi subvanse ediyor. Birgün biri bu işe gerçekten gönül verecek. Her gece caz dinlemek ve bunu paylaşmak isteyecek. O zaman olacak. Zuhal - Önder Focan çifti gibi. Bir Nardis kolay olmuyor, kolay bu yaşlara gelmiyor. Çok zor bir iş. Ama yapan olursa hep yaptığımız gibi gönülden destekleriz. Şimdilik Samm’s de buluşmaya devam.

Turgay Yalçın: Şehrin kültürel havasını değiştirecek şekilde Festivali yıla yaymak mümkün değil mi? Sair zamanlarda neden bir Ankara Caz Derneği etkinliği göremiyoruz?

Özlem Oktar Varoğlu: Caz benim hobim. Sürdürmeye çalıştığım bir işim var. Bu yüzden ancak festivale konsantre olup zaman ayırabiliyorum. Ki bu bile gerçekten çok zamanımı alıyor. Dernek üyelerinin zaman zaman yaptıkları etkinlikler oluyor. Ama tek bir etkinliğin işlem kalemi ve bütçesi çok yüksek. Tabii mesela Garanti Caz Yeşili kapsamına alsalar, bir bütçe ayırsalar harika konserler yaparız. Ama her başvurumuz anında geri çevriliyor ne yazık ki. Ankara’da Garanti Bankası müşterisi olmadığı için herhalde!!!

Turgay Yalçın: Tam da festivalin başladığı gün bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Nice festivallere...

Özlem Oktar Varoğlu: Son Söz: Cazkolik Türkiye’de cazın gelişimi açısından çok önemli bir medya. Ben de sizi kutluyor ve yayın hayatınızın uzun soluklu olmasını diliyorum.

Turgay Yalçın
@seslerdenizi

Cazkolik.com / 02 Mayıs 2016, Salı


 

 

 

 

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» 1915 & 2015: Doğumunun 100. yılında bir albümün hikayesi: Billie Holiday "Lady in Satin" » Kerem Görsev "Four Days"de yeni bir albüm kaydetmiş ama hatıralar galerisini de harekete geçirmiş. » Hayatta kalma stratejisi olarak kültür: 3. Reich ve Nazi dönemi toplama kamplarında caz. » > 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Marcus Miller`ın festival projesi bir insanlık trajedisini işaret ediyor. » Nazilerin 2. Dünya Savaşı`nda toplama kamplarında yokettiği bestecilerin kamplardaki besteleri günyüzüne çıktı. » Yılın son günleri İş Sanat sahnesi son haftaların en spektaküler ismi Pharoah Sanders`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » > Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » > Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » > Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için gün sayıyor. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » > Kadın caz vokalinin en büyük 50 sesinden biri kabul edilen Diane Schuur, Akbank?ın 20. yılına özel geliyor... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Cazın yaşayan efsane ismi Ahmad Jamal "Ramazanda Caz" konserleri kapsamında 15 Ağustos Salı günü Topkapı Sarayı?nda konser verecek... » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » > ISCMS İstanbul 2010 müzikseverleri müziğin başka türlüsü ile buluşturuyor... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » > Afyon Caz Festivali Afyon`u on yılda kaplıca, sucuk, kaymak şehrinden bir festival şehrine dönüştürdü... » > 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali`nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » > 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali 10 Mart ile 13 Mart tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi?nde gerçekleşecek... » > 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » > Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Ankara caz festivali ikinci haftasına girdi. Bu hafta festivalde kimler var, nerdeler, saat kaçta ve kimlerle çalıyorlar gün gün hepsi aşağıda... » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy`un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kozlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin`le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » > Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Jazz Times dergisi güzel bir kadirşinaslık örneği göstererek 2008 yılı içinde ölen caz müzisyenlerini dostlarının ağzından ve anılarıyla hatırlıyor, okuyucularına aktarıyor... » Barrack Obama`nın başkanlığına giden yoldaki 50 yıllık süreçte sivil haklar hareketinde cazın önemi. » Aynı zamanda kendisi de bir müzisyen olan yazar ve eleştirmen Matt Leskovic`den mükemmel bir araştırma; "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri." » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen • Zuhal Focan

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp

s