| | | | | | |
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Anasayfa Türk Caz Müzisyenleri Türk Caz Albümleri Cazkolik Röportajları Anketkolik Reklam
Cazkolik Yazarları Arto Peştemalcıgil Cenk Akyol Güzin Yalın Okan Aydın Sami Kısaoğlu Zekeriya Şen Zuhal Focan
Türkiye'nin Caz Takvimi

İstanbul Girls Orchestra

Sanatçı: Özge Şen (vokal), Bahar Dedeoğlu (vokal), Kadriye Bozkurt (kanun), İrem Aydın (klarnet), Revşan Çeliker (keman), Nihal Saruhanlı (bateri), Miray Gedikli (bas), Kavcu (ritm), Mine Şahin (ritm)
Mekan: Jolly Joker, İstanbul
Tarihi: 23.04.2014
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dokuz kadın müzisyenden oluşan İstanbul Girls Orchestra, Jolly Joker İstanbul konserinde sizlerle olacak. Michael Jackson’ın They Don’t Care About Us`ından, Sting’in Desert Rose`una, Shakira’nın Ojos Asi`sinden, Sezen Aksu’nun yorumladığı Olmaz Olsun`a kadar severek dinlediğiniz şarkılara yepyeni bir yorum getiren İstanbul Girls Orchestra albümü FA Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. İki vokalist, yedi enstrümanistten oluşan İstanbul Girls Orchestra grubu, beğenilen şarkıların yepyeni yorumlarını müzikseverlerle buluşturuyor. Tamamı kadın müzisyenlerden oluşan grubun, yerli ve yabancı şarkıları kanun, darbuka, klarnet, keman gibi sazlarla alaturka tarzda yorumladığı bu proje Türkiye’de ilk olmasıyla da önem taşıyor. Sweet Dreams, Boş Vermişim Dünyaya, Gülbahar, Venüs ve Awara Hoon ve Bambaşka Biri albümde yer alan şarkılardan birkaçı.


Hayal Kahvesi Shining Stars sunar: The Wanton Bishops

Mekan: Hayal Kahvesi, Ankara
Tarihi: 23.04.2014
Saat: 22:00
Web Adresi: http://www.hayalkahvesi.com
Etkinlik Bilgisi : Blues/garaj rock grubu The Wanton Bishops, Hayal Kahvesi Shining Stars kapsamında Beyoğlu Hayal Kahvesi`nde sahne alacak. Hayal Kahvesi Shining Stars sunar: The Wanton Bishops... Beyrut`ta bir blues barın önündeki kavganın ortasında tanışan ve arkadaşlıklarını kavga sonrasında içtikleri içeceklere bağlayan Nader ve Eddy, bir kez daha Türkiye`ye geliyor. İkilinin 2011`de kurduğu ve geçtiğimiz yıl İstanbul`da iki kez sahne alan The Wanton Bishops, bu kez Hayal Kahvesi Shining Stars kapsamında altı ayaklı bir turne için Türkiye`de...


Arda Gulian Project

Sanatçı: Arda Gulian: Vokal - Gitar - Flüt, Arif Deniz Toker: Gitar , Semih Burcu: Bass , Özgür Bayer: Perküsyon
Mekan: Living Room Art Cafe & Social Club Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sk. No:9 PK 34710 Kadıköy 0 216 405 2404
Tarihi: 23.04.2014
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.livingroom.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Arda Gulian Project Arda Gulian, geçmişten günümüze iz bırakmış ve sözü-müziği kendisine ait olan şarkılardan oluşan özel bir repertuvarla her Çarşamba Living Room sahnesinde sizlerle.


23 Nisan Özel Konseri

Sanatçı: Cem Tuncer (g), Volkan Topakoğlu (b), Ediz Hafızoğlu (d), feat. Şenol Filiz
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 23.04.2014
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Uzun yıllardır birlikte çeşitli projelerde, konserlerde birlikte çalan müzisyenler bu gece özel konuklarıyla sizlere yine çok özel bir repertuarla 23 Nisan Çocuk Bayramının anlam ve ehemmiyeti çerçevesinde, en keyifli şekilde geçirtecekler.


MadenÖktemErsönmez

Mekan: Nublu İstanbul, Voyvoda Caddesi 2/1 Karaköy Meydanı Karaköy
Tarihi: 23.04.2014
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.nublu.net
Etkinlik Bilgisi : kapı açılış/doors open 21:00
ilk set/first set 22:00
ikinci set/second set 23:30

2004 ve 2008`de Genco Arı`nın da yer aldığı grupları Quartet Muartet ile iki albüm yayınlayan Sarp Maden, Volkan Öktem ve Alp Ersönmez`in, yeni besteler ve düzenlemelerle çalacakları trio…

Biletler :
Ön Satış’ta biletino avantajları ile – 15 TL
Konser günü Nublu Istanbul gişesinde - 20 TL


 
Popüler Gündem
  | | | | |

Levent Öget son konserleri öncesi Evrim Demirel ve Kudsi Ergüner`le konuştu.

Bu içerik 3284 defa okunmuştur.

Söyleşinin ses kaydını ayrıca yayındadır...


Kudsi Ergüner ve Evrim Demirel ile 17 Mart akşamı Cemal Reşit Rey konser salonundaki konserleri öncesi kısa bir söyleşi.


Kudsi Ergüner: "Caz bugün

öyle bir platform haline geldi

ki artık herkes bu platform

içerisinde bir yer alabiliyor."


Levent Öget: İyi akşamlar...

Evrim Demirel: Merhaba, hoş geldin.

Levent Öget: Bu kısa söyleşi için konsere çok az bir süre kala kabul ettiğiniz için teşekkürler, izninizle birer soru sormak istiyorum.

Kudsi Ergüner: Caz ile ilgili soruları beyefendiye sorun.

Levent Öget: Pekala, Sevgili Evrim, konsere çok az bir zaman kaldı, son albümünden (Ada) sonra şimdi grubun ve Kudsi Ergüner ile Cemal Reşit Rey’de bir konsere hazırlanıyorsunuz. Bir ön çalışma sonrası hem sen hem de Sayın Ergüner Türk Müziğinden oldukça yararlanan bir yapı içinde bir buluşmayı hedefliyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Bu gece dinleyici neler beklemeli ya da bu gece bu konseri göremeyenler ‘ne kaçırdık’ diyeceklerdir?

Evrim Demirel: Bir kere kesin olan bir şey var ki bir deneyim kaçırdılar. Çünkü burada bugün bir dünya müzisyenini ağırlıyoruz. Evet, Türk Müziği tabanlı olabilir ama o artık dünyaya mal olmuş başka bir sanatçı ve herkesten başka türlü bir bakış açısı geliştirmiş. Ben de özellikle bunun için çalışmak istemiştim kendisiyle. İşin gerçeği yeni bir şey çıkacağını biliyordum. Yalnızca bir prova yaptık ama prova değil mesele, önemli olan zihinlerin uyuşması ve öyle bir uyuşma da ben biliyorum ki var zaten. Bakalım; iyi bir sonuç çıkacağını düşünüyoruz.

Levent Öget: Peki, sen albümünden sonraki süre içinde iki büyük etkinliğe katıldın, biri Uluslararası İstanbul Caz Festivali ve diğeri Uluslararası Akbank Caz Festivali.

Evrim Demirel: Geçen yıl, yine burada da bir konser gerçekleştirdik. O zaman misafir sanatçı yoktu, yalnızca biz dördümüz Ensemble olarak vardık.

Levent Öget: Evet, şimdi ise böyle büyük bir müzisyen ile böyle bir yöne doğru arayış içerisindesin. Ensemble ve senin fikirlerin nereye doğru gidecek?

Evrim Demirel: Açıkçası ben de bilmiyorum nereye gideceğini. Bir yere doğru gidiyor ve bu yönü hem kestirmek hem belirlemek çok kolay değil. Ancak benim beslendiğim bir şey var ki o da caz, Türk Müziği ve çağdaş müzik. Bu üç alandan besleniyorum ve bu alanlar içerisinde olan müzisyenler de bu projelere bir şekilde katkıda bulunuyorlar. Onlar da projeyi bir yerinden çekip başka bir yere doğru götürüyorlar. İşte belki bu noktada da sözü Kudsi Ergüner’e bırakmak gerekir.

Levent Öget: Kudsi Ergüner’i en son yıllar önceki ortak projeniz olan Kesişme’de piyanist-besteci Fazıl Say ile birlikte izleyebilmiştim.

Kudsi Ergüner: Evet, çok uzun yıllar öncesindeydi.

Levent Öget: Evet uzun yıllar geçti ve siz dünya çapında bir yıldız olarak bu uzun yıllar içinde pek çok projenin içinde bulundunuz. Evrim Demirel’i artık caz müzisyenleri de dahil olmak üzere bir müzisyen olarak tanıyorlar ve onun çalışmalarını heyecanla bekliyorlar. Siz bu buluşmadan neler bekliyorsunuz, neler söyleyebilirsiniz.

Kudsi Ergüner: Bizim Evrim ile tanışmamız aşağı yukarı on yıl öncesine dayanıyor. Onunla bir caz müzisyeni ve bestecisi değil de bir çağdaş müzik bestecisi olarak tanıştım. Amsterdam’da çağdaş müzik bestecileri için gerçekleşen bir konserdeki orkestrada yer almıştım. O zaman gördüm ki Evrim’in besteleri diğer bestelere göre bizim zevkimize daha çok uyuyordu. Bugün caz deniler konuyu ise artık herkesçe bilinen caz standartları üzerine koymamamız gerekiyor. Caz bugün öyle bir platform haline geldi ki artık herkes bu platform içerisinde bir yer alabiliyor. Tabii bu yer alışın da bir de spontane olması yani doğaçlama kabiliyeti olan müzisyenlerle birlikte olması gerekiyor. Her ülkeden müzisyen, Çinli’ si Japon’u bu platform içinde, işte o açıdan bakıldığında da sadece bir tek müzikler değil burada müzisyenler de buluşuyor. Yani değişik zevkler de buluşmuş oluyor. İşte bu da çok önemli bir konu, çok özür dilerim bence o yüzden bunu ‘caz’ diye isimlendirmemek gerekiyor. Çünkü...

Evrim Demirel: Buna ben de katılıyorum.

Kudsi Ergüner: Çünkü cazın standart bir yapısı var ama modern caz artık gelişe gelişe dünya müziğinin de bir platformunu oluşturdu. Tabii ‘dünya müziği’ denilen konuda da iki şey var, biri kitsch füzyonlar var. Bir şeyin içine bir udu koyup caz ya da ‘füzyon, yeni bir müzik oldu’ deniliyor. Burada sadece entrüman değil yani bir renk değil besteler var, Evrim’in yazdığı eserler var. O eserler bizim için bir doğaçlama platformu. Geleneksel bir iki eser de var ki tabii onlar da birer doğaçlama platformu. Biz geleneğe uyacağız diye bir çaba içinde de değiliz. Biz onları da şu anki zevklerimize, birbirimizin zevklerine uygun bir şekilde yeniden yorumlamaya çalışıyoruz. Bence müziği biraz daha geniş görmeliyiz.

Levent Öget: Peki, bu gece kategori yok diyorsunuz anladığım kadarıyla ve farklı denemeler yapacaksınız.

Kudsi Ergüner: Evet... Benim içinde iyi bir deneyim olacak bu yüzden beni davet ettiği için Evrim’e de teşekkür etmek istiyorum.

Levent Öget: Peki çok teşekkürler bu kısa görüşme için ve iyi bir konser sizlere.

Evrim DEMİREL: Teşekkürler Levent Öget. Sağ ol...

(Fotoğraflar için sevgili Leyla Diana`ya çok teşekkür ederiz.)

Levent Öget
twitter.com/leventoget

Cazkolik.com / 19 Mart 2014, Çarşamba

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» "İsveçli kalbim, Rus ruhum"... Son albümüyle CRR`de izleyeceğimiz Viktoria Tolstoy`u Sevin Okyay yazdı. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » Festivalin gözde ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru sayıma başladı. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » "Cenk Akyol, "Arkestra"yı anlatıyor! » Caz divası Diane Schuur Akbank Caz Festivali’nde... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Ahmad Jamal; "He’s a King" » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » "Müziğin başka türlüsü" başlıyor... » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » Afyon Caz Festivali 10 yaşında » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali... » 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » Festivalde bu hafta kimler var? » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy’un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kdzlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » İlham Gencer ile cazca yaşanmış bir hayat üzerine.. » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin’le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » Carlos Santana geliyor demişken! » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Dostları onları çok iyi hatırlıyor... » Sivil haklar hareketinde cazın yeri... » "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri" » Jon Hendricks (87) hâlâ sahnede... » Rollins`ten Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp