Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
Türkiye'nin Caz Takvimi

Dolunay Obruk

Mekan: W Hotel Lounge, Süleyman Seba Cad No 22 Akaretler, Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 381 2121
Tarihi: 27.10.2016
Saat: 21.00
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Dolunay Obruk kendi besteleri ve caz standartlarından oluşan bir repertuvarla bu gece W Hotel loungeda sahne alacak.


Esra Kayıkçı

Sanatçı: Esra Kayıkçı - Vc, Serhan Erkol - Sax, Hakan Kamalı - Gtr, Cem Dinler - Pno, Eren Turgut - Db, Can Kalyoncu - Dr
Mekan: Hayal Kahvesi, Caddebostan
Tarihi: 27.10.2016
Saat: 22:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`da doğdu. 1999 yılında müzik teorisi ve gitar eğitimine başladı. 2002-2006 yılları arasında Trakya Üniversitesi Arkeoloji bölümünde okudu. 2003-2006 yılları arasında İzmir`in Bergama ilçesinde bulunan Allianoi kurtarma kazısında görev aldı. 2008 yılında Allianoi`nin sular altında kalmaması için sözleri Nilay Yılmaz`a, müziği kendisine ait olan Su Perisi Şarkısı`nı besteledi. Su Perisi Şarkısı, Allianoi`ye Mektuplar adlı kitapla birlikte cd olarak yayınlandı. Elif Çağlar ve Randy Esen ile caz vokal çalıştı. Sheila Jordan ve Mark Murphy, Judy Niemack gibi büyük isimlerin workshop?larına katıldı. 2011 yılında Akbank`ın düzenlediği Jamzz adlı yarışmada yarı finale kaldı. 2012 yılında kontrabas eğitimine başladı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi 11. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali`nde sahne aldı. 2016`da Angelique Kidjo`nun jüri başkanı olduğu Montrö Caz Vokal Yarışması`nda yarı finalist olarak sahne aldı. 2016`da aranjörlüğünü ve müzik direktörlüğünü Ercüment Orkut`un üstlendiği, şarkı sözlerini Mehmet Karadağ ile birlikte yazdığı kendi bestelerinden oluşan ilk albümü "Bozgun Hatıra"yı Kabak & Lin Records etiketiyle yayınladı.


Tolga Bilgin & Batu Şallıel Project

Sanatçı: Tolga Bilgin (tp), Batuhan Şallıel (ts), Önder Focan (g), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d)
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 27.10.2016
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Tolga Bilgin - 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Hüseyin Çebi ile trompet çalışmalarına başladı. 2004 yılından sonra trompet çalışmalarına Ömür Gürlük ile devam etti. 2005 yılında İzmir Caz Festivali`nde katıldığı atölye çalışmaları sırasında tanıştığı İtalyan müzisyenler tarafından Siena’ya davet edildi. Seminari Senesi di Musica Hazz’a burslu olarak katıldı ve konserler verdi. 2008 yılından bu yana İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde görevine devam etmektedir. Batu Şallıel - Mersin’de doğdu. 9 yaşında, babası saksofoncu Mümin Şallıel’in teşvikiyle müzik yaşantısına başladı. 2010 senesinde London College of Music sınavının Türkiye ayağına girip, derece ile mezun oldu. 13.Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında, Anıl Şallıel, Batu Şallıel 2 Saksofon projesi ile yer aldılar. 2009 - 2010 yılları arasında Türk Pop şarkıcısı Göksel ile aynı sahneyi paylaşmaktı. 2010 - 2011 yılları arasında Aşkın Arsunan ile Jazzİno Band’de yer aldı. Aycan Teztel yönetimindeki İstanbul Superband’’in kadrosunda yer alıyor. 2012 senesinde, Anıl Şallıel ile What Da Funk projesini kurdu. Mart 2014’de Önder Focan vesilesi ile Letonya’daki Riga Jazz Stage Jazz Saxophone yarışmasına katıldı. Farklı ülkelerden 10 saksofoncunun arasından birinci oldu. Grand Prize ve Best Improvisation (En iyi Caz Solo) ödülünü aldı. Stockholm Fashing Jazz Club ve Riga Jazz Saxophone Festival’ine davet edildi. Giriş: 35 TL, Öğrenci: 20 TL.


Alp Ersönmez

Sanatçı: Engin Recepoğulları (ts), Can Çankaya (p), Alp ERsönmez (b), Ayhan Öztoplu (d)
Mekan: Kepler, Mavişehir, İzmir
Tarihi: 27.10.2016
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Alp Ersönmez "Yazısız" bu gece İzmir Mavişehir Kepler`de!


Deniz Özçelik Quartet

Mekan: Noasis Jazz Club & Bar Osmanağa Mah. Rıza Paşa Çıkmazı No:3 Kadıköy / İstanbul Tel: 0 538 280 9810
Tarihi: 27.10.2016
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarda Erkan Zeki Ar, basta Enver Muhamedi, davulda Mertcan Bilgin ve vokallerde Deniz ile Deniz Özçelik Quartet, s?oul ve caz? tarzlarından? en güncel müzikleri yoruml?arken besteler ve sürpriz parçaların da bulunduğu groovy repertuvarlarıyla ?seyirciyi enerji? ?dolu ?ve spiritüel ?bir yolculuğa çıkarıyor.


Mammal Hands

Mekan: Salon İKSV / Sadi Konuralp Cad. No: 5, Şişhane, İstanbul
Tarihi: 27.10.2016
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Sufi ve Şaman geleneğinden Afro-trans ve Doğu avrupa müziklerine eklektik tarzıyla Mammal Hands bu gece Salon sahnesinde.


 
Popüler Gündem
 

23. İstanbul Caz Festivali Özel | Burak Sülünbaz & Can Tutuğ Röportajı: Gelecek sezon 4 farklı projemiz var.

Bu içerik 12958 defa okunmuştur.

Burak Sülünbaz 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında 21 Temmuz akşamı Gece Gezmesi etkinliğinde Moda Kargart`ta vereceği konser öncesi The Cold Vibes grubunun kurucularından sevgili Can Tutuğ ile konuştu.

Can Tutuğ son dönemlerde tanıştığım en tutkulu müziksever arkadaşlarımdan. Fikirlerimiz uyuştu, iyi arkadaş olduk. Cazda old school`dan modern caza kadar hepsine meraklı. Önce bilgi, sonrasında fikir sahibi bir müzisyen. Aslında başka bir mesleği var. Gündüz mesleği gereği giydiği beyaz önlüğü çıkarıp akşamları müzisyen pelerinini giyerek vibrafonunun başına uçuyor,

* * *

En az kendisi kadar tutkulu müzisyen arkadaşlarıyla aynı sahneyi paylaşıyor. İrili ufaklı caz kulüplerinde sahne alıyorlar. Hatırı sayılır bir dinleyici kitleleri var. En azından cazın geçer akçe sayılmadığı bir ülkede hakiki müziklerin ve gerçek caz parçalarının bayraktarlığını yapıyorlar.

* * *

Benim gözümle birkaç cümleyle anlatmak istesem onları böyle ifade ederim şimdi sözü Can’a bırakıyorum. Sohbetimize başlamadan önce size Can hakkında bir ipucu vereyim, onu Radyo Cazkolik’teki Bodrum Kat programından tanıyorsunuz. Evet evet, ta kendisi.

Şimdi söz sırası Can`da...

Burak Sülünbaz


Can Tutuğ; "Müzik dinleyicisi değil ama `müziğin

dinleyicisi` azaldı.

Burak Sülünbaz: Merhaba Can. Okurlarımıza kendinden bahseder misin? Kimsin sen?

Can Tutuğ: Kendimi bildim bileli cazın içindeyim. Alaylıyım, cazı içimden geldiği haliyle ve hem dinlediklerim, hem çalıştıklarımla sentezleyip; emek vererek icra etmeye gayret ediyorum. Caza hizmet etmeyi seviyorum.

Küçük yaşlarımdan bu yana cazın içinde olmak istedim. Gel gelelim Türkiye`deki yaşam koşulları ve hayatta kalma çabası beni bambaşka bir konuma sürükledi. Tıp fakültesini bitirdim, ardından tıpta uzmanlık sınavına girdim, psikiyatr olarak çalışıyorum. Özetle; emeğin karşılığının olmadığı, verilmediği ve sosyal devlet yapısının henüz kurulamadığı bir ülkede "caz müzisyeni olma" arzumu bir hayli ertelemek zorunda kaldım. Ancak bir an bile cazdan kopmadım. Tüm bunların motivasyonu "caz nâmına" bir şeyler yapabilmek, caz denizinde bir damla olabilmek.

Burak Sülünbaz: Güzel bir tanımlama oldu. Peki nereden geldin bu noktaya. Kimler ilham oldu sana. Bu noktaya gelmenizde emeği olan sıkı bir dostunuz var mıydı?

Can Tutuğ: Cannonball Adderley ve John Coltrane beşlisinin 1959`da Chicago`da kaydettikleri plağı dinledikten sonra hayatım değişti diyebilirim. Cazı giderek daha da merkeze koymaya başladım, caz müzisyeni olmayı kafaya koymuştum. Derken Miles Davis ve Milt Jackson`ın Bags Groove adlı albümündeki enstrümanın (adının vibrafon olduğunu birkaç ay sonra öğrenmiştim) tınısını çok sevdim ve bu enstrümanla ilgilenmeye/çalışmaya başladım. Ayrıca, Bobby Hutcherson`ın sololarındaki sınırsız akıcılığından da etkilendim diyebilirim.

İTÜ MİAM`da Amy Salsgiver`dan ders aldım, belki düzenli devam edemedim ancak verdiği egzersizler doğrultusunda ilerledim. Benim için çok yararlı oldu. Keza, birlikte çaldığım arkadaşlarım Öğünç Poyraz, Eren Akgün, Yalın Doğu Şahin, Asal Altay ve Uğurcan Mamuzlu`nun da desteği oldu. Birbirimizi eleştirip hep "daha iyisini" hedefledik. Yılgın, yıkkın, yorgun ve ümitsiz zamanlarımda bana büyük destekleri oldu, en büyük desteği verense eşim Busem`di.

Eh, Sevgili Burak burada seni refere etmemek de mümkün değil. En başından bana, bize ve müziğime inandın.

Burak Sülünbaz: Sizi canlı canlı ilk defa Genç Caz’da Maiden Voyage çalarken dinlemiştim. Tüm jürinin dikkat kesildiğini ve çok keyif aldıklarını gözlemiştim. Zira dereceye girerek geçen sene caz festivalinde sahne almıştınız.

Can Tutuğ: Yıllarca sayısız caz standardı üzerine kafa yordum, geceler ve günler boyunca. Sanırım Maiden Voyage bana en çok şey katan eser oldu. Grupça aylarımızı verdik ve her seferinde -en azından bizler için- yeni bir "buluşla" ev/stüdyodan ayrıldık. Genç Caz`a evde, salonumda hazırlandık. [Komşularıma teşekkürler!] Özellikle haftasonları sabahın erken saatlerinden gece yarılarına kadar çalıştığımız olmuştu.

Yine de, emeğimizin karşılığını alabileceğimizden emin değildim. Neticede İstanbul ve "Caz piyasası"nı görmüş, öğrenmiş bireyler değildik. Halen de öğrendiğimi söyleyemeyeceğim. Bitmeyen bir yol, caz.


The Cold Vibes 21 Temmuz akşamı festival kapsamında Moda Kargart`ta sahne alacak.


Burak Sülünbaz: Bu sene de İstanbul Caz Festivali’ ne konuk olacak mısınız?

Can Tutuğ: Evet, Gece Gezmesi etkinliğinde The Cold Vibes olarak 21 temmuz akşamı KargaArt`ta sahne alacağız.

Burak Sülünbaz: Bu çok güzel bir haber. Sizi izlemek için orada olacağız.

Can Tutuğ: Teşekkür ederim.

Burak Sülünbaz: Kostümlerinizden, sahne ciddiyetine kadar çok disiplinlisiniz. Repertuvar seçkilerinizde hangi kriterler rol oynar ve bir sanatçı duruşu olarak prensipleriniz, olmazsa olmaz ilkeleriniz neler?

Can Tutuğ: Belki benim biraz fazla katı yapım olduğu düşünülebilir, ancak ellilerdeki henüz içine farklı kültürler/diğer türler katılmamış saf cazı halen gerçellemeye çalışıyorum. Elimden geldiğince standartlara ya da o dönemin caz kurgusuna ve ruhuna uygun yeni eserlere çalışmayı, yeni eserler ortaya çıkarabilmeyi amaçlıyorum ve bu sürecin hiçbir zaman bitmeyecek olduğunu, bir şeyler öğrendikçe bin katını bilmediğimin farkına varmayı seviyorum.

Burak Sülünbaz: Hep biz müzisyenler hakkında yazarız, şimdi senin caz medyasını yakından takip eden bir müziksever olarak müzik medyasını nasıl değerlendiriyorsun? Acaba ödevimizi hakkıyla yapıyor muyuz? Sence bilhassa caz yazarı kabul ettiğimiz isimlerin iki hatta bir elin parmaklarını geçmemesinin sebepleri nelerdir?

Can Tutuğ: Caz emek istiyor. Doğrusu, "iyi şeyler yapabilmek" emek istiyor. Müzik günümüzde çok kolay tüketilebiliyor. Bence müziğin kendi içindeki dinamikleri ve emekle üretilen yapısı yozlaştığı için müzik dinleyicisi değil, "müziğin dinleyicisi" azaldı. Elbette caz, belki dünya müzik tarihindeki bir çok müziğe göre icrası daha fazla emek isteyen, sürekli doğaçlama gerektiren ve sürekli yenilik katmak gereken bir tür. Bu nedenle, azınlık içinde azınlık yaratıyor. Caz eleştirmenlerinin bu azınlığın varlığını sürdürmesindeki ve belli bir seviyeye gelmesindeki faktörlerden olduğunu düşünüyorum.

Son altmış yılda, ülkemizde sayısı bir elin parmağını geçmese de bu müziği "bilen" ve "aktaran", aktarırken dinleyiciyi yönlendirebilen, bilgi birikimi yüksek caz eleştirmenleri mevcut. Bu hem dinleyici, hem icracı için bir şans. Elbette, zaman içerisinde bayrak devrinin yapılması ve bu devrin birlikte yürünen uzun bir yolda; yavaş yavaş demlenerek gerçekleştirilmesi gerekiyor. Motivasyon önemlidir, "yeni"nin çalışkanlığı ve emeği de; ustanın "yeniyi" motive etmesi de. Öteki türlü, tüm parmaklarımızı kaybetme riski taşıyabileceğimizi kaygıyla belirtiyorum.

Burak Sülünbaz: Bu soruyu özellikle sordum çünkü sohbetlerimizde hep kritikler yaparız ve yıllardır müzik dinleyen bilinçli bir müzisyenin görüşlerini okurlarımızla paylaşmak istedim. Neyse dağıtalım kara bulutları. Neler var bu ara programınızda? Cazkolik okurları için sorularımı yanıtladığın için çok teşekkür ederim. Güzel bir sohbet oldu eklemek istediklerin var mı?

Can Tutuğ: Ben teşekkür ederim Burak. 21 Temmuz`da İKSV - İstanbul Caz Festivali`nde The Cold Vibes olarak sahne alacağız. Ardından yeni sezonda aklımdaki farklı projeleri canlandırabilmek üzerine adımlar atmak istiyorum. Bunlar içinde Can Tutuğ Quartet, Eren Akgün Quartet, Electric Miles Davis Project ve elbette The Cold Vibes mevcut. Caza hizmet etmeye devam edeceğim.

Burak Sülünbaz

twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 08 Temmuz 2016, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» 1915 & 2015: Doğumunun 100. yılında bir albümün hikayesi: Billie Holiday "Lady in Satin" » Kerem Görsev "Four Days"de yeni bir albüm kaydetmiş ama hatıralar galerisini de harekete geçirmiş. » Hayatta kalma stratejisi olarak kültür: 3. Reich ve Nazi dönemi toplama kamplarında caz. » > 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Marcus Miller`ın festival projesi bir insanlık trajedisini işaret ediyor. » Nazilerin 2. Dünya Savaşı`nda toplama kamplarında yokettiği bestecilerin kamplardaki besteleri günyüzüne çıktı. » Yılın son günleri İş Sanat sahnesi son haftaların en spektaküler ismi Pharoah Sanders`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » > Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » > Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » > Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için gün sayıyor. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » > Kadın caz vokalinin en büyük 50 sesinden biri kabul edilen Diane Schuur, Akbank?ın 20. yılına özel geliyor... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Cazın yaşayan efsane ismi Ahmad Jamal "Ramazanda Caz" konserleri kapsamında 15 Ağustos Salı günü Topkapı Sarayı?nda konser verecek... » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » > ISCMS İstanbul 2010 müzikseverleri müziğin başka türlüsü ile buluşturuyor... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » > Afyon Caz Festivali Afyon`u on yılda kaplıca, sucuk, kaymak şehrinden bir festival şehrine dönüştürdü... » > 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali`nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » > 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali 10 Mart ile 13 Mart tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi?nde gerçekleşecek... » > 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » > Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Ankara caz festivali ikinci haftasına girdi. Bu hafta festivalde kimler var, nerdeler, saat kaçta ve kimlerle çalıyorlar gün gün hepsi aşağıda... » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy`un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kozlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin`le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » > Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Jazz Times dergisi güzel bir kadirşinaslık örneği göstererek 2008 yılı içinde ölen caz müzisyenlerini dostlarının ağzından ve anılarıyla hatırlıyor, okuyucularına aktarıyor... » Barrack Obama`nın başkanlığına giden yoldaki 50 yıllık süreçte sivil haklar hareketinde cazın önemi. » Aynı zamanda kendisi de bir müzisyen olan yazar ve eleştirmen Matt Leskovic`den mükemmel bir araştırma; "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri." » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp