Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
Türkiye'nin Caz Takvimi

Onur Özkaya & İris Şentürker Resitali

Sanatçı: Onur Özkaya (b), İris Şentürker (p)
Mekan: Erimtan Müzesi Konser Salonu, Ankara
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İkilinin programında Handel, Botessini, Beethoven, Uzunarslan, Karabey, Başeğmezler ve Kawakami`nin eserleri yer alıyor.


Onur Puza Quartet

Sanatçı: Onur Puza - gitar, Tamer Temel - saksafon, Matt Hall - kontrbas, Cem Aksel - davul
Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Onur Puza Quartet ilk kez Kaset Mitanni sahnesinde.


Caz Dinlemek İstiyorum - 2 (Caz Semineri)

Sanatçı: Moderatör ve konuşmacılar: Feridun Ertaşkan, Alper Maral
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat caz müziğini daha çok sevdirmek, yeni dinleyiciler kazandırmak, caz müziğiyle ilgili aklında soruları olan, caz müziğini başlangıcından bugüne yakından tanımak isteyen her yaş ve kesimden müziksever için sohbetli, müzik dinlemeli, video gösterimli halka açık seminerlere başlıyor. İlki, 10 ocak akşamı saat 19:00`da başlayacak seminerlerin moderatörlüğünü Cazkolik.com`un kurucusu ve editörü Feridun Ertaşkan üstlenirken konuşmacılar ise Cumhuriyet Gazetesi müzik yazarı Murat Beşer ve müzikolog, YTÜ öğretim üyesi Dr. Alper Maral olacak. 15 günde bir Salı akşamları 2 saat herkese açık düzenlecek seminerler boyunca konuşmacılar başlangıcından bugüne caz tarihine ilişkin dinleyenleri benzersiz bir yolculuğa çıkaracak.


Manuş-u Âlâ: ODTÜ Caz Gecesi

Sanatçı: Gizay Büyükdoğanay (vo), Şenova Ülker (tp), Kaan Büyükdoğanay (g), Sinan Erbelger (b), Emir Özoğlu (d)
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Bu akşam Nardis sahnesinde manuş müzikler gecesi.


Radyo Programı: Erguvanın Rengi (TIKLA-DiNLE)

Mekan: Radyo Cazkolik
Tarihi: 24.01.2017
Saat:
Web Adresi: http://www.cazkolik.com/radyocazk
Etkinlik Bilgisi : Bu hafta "Erguvanın Rengi"nde Nesrin Aslan efsanevi besteci Cole Porter özel programıyla yayında. (Programı dinlemek için ister bu satıra tıklayın ister yukardaki linke)


Emmanuel Pahud

Sanatçı: Emmanuel Pahud Flüt
Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Flüt virtüözü Emmanuel Pahud Trevor Pinnock şefliğinde Kammerakademie Potsdam ile bu akşam İş Sanat sahnesinde konser verecek.


Birsen Tezer

Mekan: IF Performance Hall, Ataşehir Bulvar 216 AVM, Barbaros Mah. Mor Zambak Sok. No:9A/9 Ataşehir Tel: 0 216 688 8000
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Birsen Tezer şarkılarıyla bu gece IF Perormance Hall Ataşehir`de.


Radyo Programı:Sesler Denizi (TIKLA-DiNLE)

Mekan: Radyo Cazkolik
Tarihi: 24.01.2017
Saat:
Web Adresi: http://www.cazkolik.com/radyocazk
Etkinlik Bilgisi : Radyo Cazkolik "Sesler Denizi" bu sabah 20. bölümüyle yayında. Yılın en iyileri canlı kayıtlar özel bir seçkiyle bu hafta Turgay Yalçın`ın hazırlayıp sunduğu Radyo Cazkolik`in "Sesler Denizi" programında.


Emmanuel Pahud w/ Kammerakademie Potsdam

Mekan: İş Sanat Salonu, 4. Levent, İstanbul
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Türkiye’deki klasik müzikseverlerin yakından tanıdığı Fransız flüt virtüözü Emmanuel Pahud, Almanya’nın en iyi oda müziği topluluklarından Kammerakademie Potsdam ile İş Sanat sahnesinde bir araya geliyor. Bugüne kadarki kayıtları ve dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerle kuşağının en sevilen icracılarından ve günümüzün en başarılı flüt sanatçılarından biri olarak gösterilen Emmanuel Pahud, daha önce yine İş Sanat’ta verdiği konserle dinleyicileri büyülemişti. Sanatçıya sahnede bu kez eşlik edecek Kammerakademie Potsdam ise müzikalitesi, zengin konser programları, stil sahibi yorumu ve üst düzey icrasıyla dinleyicilerin beğenisini topluyor. Günümüzün en değerli şeflerinden Trevor Pinnock’un batonu altında sahne alacak topluluk, 2015 yılında Franz Schubert’in 2 ve 4 numaralı senfonilerini seslendirdiği kaydıyla “Yılın Orkestrası / Topluluğu” kategorisinde ECHO Klassik ödülünü aldı.

 


 
Popüler Gündem
 

"Kesinlikle hâlâ köleyiz, sadece pamuk toplamıyoruz..."

Bu içerik 470 defa okunmuştur.

Müziğin her türünde 2016 protest şarkılar konusunda adeta patlama yaşadı. Her zaman vardı elbette, büyük bir geleneksel damar olarak toplumsal eşitsizlik, ayrımcılık, çevre konuları, yükselen ırkçılık, gelir dağılımı eşitsizliği, kültürel farklılıkların nefret suçlarına dönüşmesi, dinler arası çatışmalar, tahammülsüzlük, göç ve şiddet sanatta ve müzikte derin karşılıklar buldu. Popüler müzik endüstrisi her ne kadar bu alana değinen işleri ön plana çıkarmaktan kaçındıysa da özellikle Trump`ın başkanlık kampanyası dönemi sarfettiği sözler sadece Amerikan toplumunda değil bütün dünyada kızgınlıkla karşılandı. Latinler, Meksikalılar, Müslümanlar, uzakdoğulular kim varsa kızgınlığını türlü yasal yollarla ifade etti. Village Voice dergisi ekibi bu konuda geniş bir derleme hazırladı ve her tür müzikte bu konuda yapılan çalışmaları 50 adetlik bir dosyaya dönüştürdü. Biz de bu derlemenin içinden 10 adedini seçip yayına girdik. Dosyanın orijinalinde tahmin edebileceğiniz gibi latin ve Meksika ağırlıklı çalışmalar büyük yer kaplıyor ama temel sistem eleştirisi getirenden tutun göçmenlerin yaşadığı sorunlara, Suriye dramından tutun Afganistan`a, farklı tonlarda süregiden ırkçılık ve eşitsizliğe, dinler arası ayrımcılığa, Akdeniz`de boğulup giden binlerce göçmene kadar değişik çalışmalar mevcut. Bu çalışmalar arasında popüler müzik dünyasının çok ünlü isimleri olduğu gibi (özellikle latin kökenliler) hiç tanınmayan ya da belli çevrelerde tanınan isimler de var. Büyük prodüksüyonlarla kliplerini çekenler olduğu kadar basit ve ucuz yollardan sesini duyuranlar da var.


Anohni "Drone Bomb Me"

Afganistan`da ailesi drone`la öldürülen dokuz yaşında bir kız çocuğu tükenen umutları nedeniyle teröristlere katılmak için adeta yalvarır. Şarkı, savaşın yokedici, acımasız şartlarında çocukların dahi masumiyetini yitireceğini anlatıyor.


Becky G "We Are Mexico"

Becky G 2 milyona yakın tıklanan şarkısında sadece 80 saniyede aile bağlarını sıkı tutan ama iki kat fazla çalışmalarına karşın yine de daha azıyla yetinmek zorundan kalıp hayata tutunma mücadelesi veren Meksikalı göçmenleri anlatıyor.


CupcakKe "Picking Cotton"

Şarkının özü şu cümlede saklı; "Kesinlikle hâlâ köleyiz sadece pamuk toplamıyoruz". Kardeşleri kanun adamlarınca yasalar tarafından kanunen öldürülenler "teslim olduğumuz halde öldüm" diyor.


Helado Negro "It`s My Brown Skin"

Geçen yılın en çok ses getiren protest şarkılarından biri oldu Helado Negro takma isimli şarkıcının videosu. Meksika kökenli şarkıcı aslında yaptığı şarkıyı protest bir tavırdan ziyade durum tespiti yapmak için yazdığını ama şarkının bir anlamda doğru zamanda doğru yerde kendini konumlayarak bir anda başkanlık seçimleri döneminde latinlerin marşı haline geldiğini söylüyor.


Emilio Estefan "We`re All Mexican"

Emilio Estefan`ın "We`re All Mexican" şarkısı belki listedeki diğer şarkılar gibi protest bir şarkı değil, Trump`ın seçim kampanyasında sarfettiği sözlere tepki nedeniyle yıl yapılmış yüksek bütçeli prodüksüyonlardan biri ve ağırlıklı olarak hem latinlerin iyi insanlar olduğunu anlatmaya çalışıyor hem de Amerikaya bağlı insanlar olduklarını.


Solange "Don`t Touch My Hair"

Solange`ın davul, klavye ve yumuşak bir tonla söylediği şarkı insanların kültürel olarak başlarına sardıkları, taktıkları, doladıkları, takıp takıştırdıkları şeylere karşı saygı talep ediyor, engellenmeden bırakılmalarını talep ediyor ve bir anlamda sessizce isyan ediyor.


Esperanza Spalding "Ebony and Ivy"

Geçen yılın dikkat çeken protest şarkılarından biri caz coğrafyasının gözde ismi Esperanza Spalding`den gelmişti. Spalding şarkısında "kirli beyaz kurallar"dan, "plantasyona dayalı suçlar"dan sözediyor, koro şarkıda "İyi büyümek ve mutlu davranmak zordu, sarmaşıklar gibi davrandık, ağırlığımızı koyamadık" gibi sözler söylüyordu.


Swet Shop Boys "T5"

Oynadığı diziyle büyük üne kavuşan Riz Ahmed ve Heems`in yeraldığı Swet Shop Boys "T5" havaalanı güvenliğinde "kahverengi" olmak konusundan, Suriyeli mülteci krizine bir çeşit karşılaştırma yaparak dünyanı acı çeken yanlarını vurguluyor. Şarkının bir yerinde Greko-Roman mitolojisi Ilyada`ya atıfta bulunarak "Türkiye`den kaçtı, Roma`yı kurdu, ya bir teknede boğulmuş olsaydı" diyor!


Saul Williams "Down Some for Ignorance"

Amerika`nın en iyi şairlerinden Saul Williams "Down Some for Ignorance"da bilgisizliğin kasıtlı kucaklamasının mutlu bir güvenlikle kaplandığı bir döngüden sözediyor ve bizi uyarıyor.


A Tribe Called Quest "We the People"

Yaşadığımız zamanları anlatan, Amerikanın ırkçı ve bağnaz olmaya doğru ilerlediğini söyleyen, Amerikan pasifliğine yönelik sarsıcı bir şarkı. "Açsak yemek yeriz, susadığımızda içeriz, insan olduğumuz için çığlık atarız..."


Cazkolik.com / 22 Ocak 2017, Pazar

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti.
Cenk Erdem Röportajı: Sertab Erener`le basit, derin sözlerle dolu albümünden biten aşkları konuştuk
Albüm Eleştirisi: John Coltrane hakkında yayınlanmış sayısız albüm var ama son elli yılda müzikleri üzerine yapılmış coverların derlenmesi farklı.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 1915 & 2015: Doğumunun 100. yılında bir albümün hikayesi: Billie Holiday "Lady in Satin" » Kerem Görsev "Four Days"de yeni bir albüm kaydetmiş ama hatıralar galerisini de harekete geçirmiş. » Hayatta kalma stratejisi olarak kültür: 3. Reich ve Nazi dönemi toplama kamplarında caz. » > 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Marcus Miller`ın festival projesi bir insanlık trajedisini işaret ediyor. » Nazilerin 2. Dünya Savaşı`nda toplama kamplarında yokettiği bestecilerin kamplardaki besteleri günyüzüne çıktı. » Yılın son günleri İş Sanat sahnesi son haftaların en spektaküler ismi Pharoah Sanders`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » > Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » > Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » > Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için gün sayıyor. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » > Kadın caz vokalinin en büyük 50 sesinden biri kabul edilen Diane Schuur, Akbank?ın 20. yılına özel geliyor... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Cazın yaşayan efsane ismi Ahmad Jamal "Ramazanda Caz" konserleri kapsamında 15 Ağustos Salı günü Topkapı Sarayı?nda konser verecek... » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » > ISCMS İstanbul 2010 müzikseverleri müziğin başka türlüsü ile buluşturuyor... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » > Afyon Caz Festivali Afyon`u on yılda kaplıca, sucuk, kaymak şehrinden bir festival şehrine dönüştürdü... » > 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali`nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » > 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali 10 Mart ile 13 Mart tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi?nde gerçekleşecek... » > 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » > Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Ankara caz festivali ikinci haftasına girdi. Bu hafta festivalde kimler var, nerdeler, saat kaçta ve kimlerle çalıyorlar gün gün hepsi aşağıda... » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy`un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kozlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin`le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » > Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Jazz Times dergisi güzel bir kadirşinaslık örneği göstererek 2008 yılı içinde ölen caz müzisyenlerini dostlarının ağzından ve anılarıyla hatırlıyor, okuyucularına aktarıyor... » Barrack Obama`nın başkanlığına giden yoldaki 50 yıllık süreçte sivil haklar hareketinde cazın önemi. » Aynı zamanda kendisi de bir müzisyen olan yazar ve eleştirmen Matt Leskovic`den mükemmel bir araştırma; "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri." » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp

s 106017 - PopulerGundem3