Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Cem Tuncer Trio

Sanatçı: Engin Recepoğulları (ts), Cem Tuncer (g), Volkan Hürsever (b).
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 26.01.2015
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : 1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünü burslu olarak okudu. Kendi adına ve çeşitli gruplarla katıldığı festivallerde yer aldı. 1998 yılından itibaren birçok albüm ve projede aranjör, besteci ve gitarist olarak yer aldı. Tuncer, İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Kompozisyon Bölümünden iyi dereceyle mezun oldu. 1 sene aynı okulda asistan olarak çalıştı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı’nda Türk Müziği Yüksek Lisans çalışmalarını sürdürmekte ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde caz gitar ve ensemble dersleri vermektedir. 2009’da Estonya’daki “Genç Caz Gitaristi Yarışması”na Nardis’i temsilen katıldı ve 2.lik ödülü ile birlikte prestijli festivallerden davetler aldı. Kral TV 2011 Müzik Ödüllerinden “Öyle Geçer Zaman ki” ile en iyi dizi müziği ödülünü de kendisi aldı. Giriş: 35 TL, Öğrenci: 20 TL.


Kuartet Sismanoglio Megaro’da

Sanatçı: SEYHAN BULUT (flüt), CANAN CİHANGİR (keman), OLGA HASANOĞLU (piyano), ÖZGÜ BULUT (vurmalı çalgılar)
Mekan: Sismanoglio Megaro, Yunanistan Devlet Çağdaş Sanat Merkezi Istiklal Cad. 60 Beyoğlu
Tarihi: 26.01.2015
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Program:
P. THCAIKOVSKY Romance(flüt, keman ve piyano için uyarlama)
C.M. WIDOR “Suite” 1. Moderato, 2. Romance, 3. Scherzo (flüt ve piyano için)
J. IBERT “Deux Interludes” flüt, keman ve piyano için
V. MONTI “Czardasz” (flüt, keman, piyano ve vurmalı çalgılar için uyarlama)
T. LOAWENDIE “Dance” (solo keman için)
G. GERSHWIN “Rhapsody in Blue” (solo piyano için uyarlama)
Hadi ASITANELIOĞLU ”lkbahar Hayalleri” tangosu
Hadi ASITANELIOĞLU “Love Chats” tangosu
Türk Halk Müziği Havaları Flüt, keman, piyano ve vurmalı çalgılar için türkü uyarlaması)


Radyo Programı: Evde Çalamadıklarım

Sanatçı: Hazırlayan ve Sunan: Tunçel Gülsoy (Evde Çalamadıklarım), Konuk: Cem Nasuhoğlu
Mekan: Radyo Cazkolik
Tarihi: 26.01.2015
Saat:
Web Adresi: http://www.cazkolik.com/radyocazk
Etkinlik Bilgisi : Radyo Cazkolik`te Tunçel Gülsoy `Evde Çalamadıklarım`da bu hafta yeni albümü "Still Life" ile Cem Nasuhoğlu`nu ağırlıyor... 8 parçadan oluşan bir natürmort!... (Programı dinlemek için bu satıra ya da yukardaki linke tıklayabilirsiniz.)


Radyo Programı: Arşivimden Mikrofona: Bizim İçin Gelenler, Vol.2

Sanatçı: Programı Hazırlayan ve Sunan: Murat Özdoğan
Mekan: Radyo Cazkolik
Tarihi: 26.01.2015
Saat:
Web Adresi: http://www.cazkolik.com/radyocazk
Etkinlik Bilgisi : Radyo Cazkolik`te programcı Murat Özdoğan "Arşivimden Mikrofona" isimli programında bu hafta Şubat ayında gerçekleşecek Caz Şubatı korserlerini ve sanatçılarını yakın mercek altına alıyor. (Dinlemek için bu satıra ya da yukardaki satıra tıklayın.)


 
Popüler Gündem
  | | | | |

Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu.

Bu içerik 1580 defa okunmuştur.

Ornella Vanoni konserine bilet almak için tıklayın.

Satın Al!

Dinlediğiniz müzikler sanatçının "Perduto" ve L`appuntomento" isimli çalışmalarıdır.


Ornella Vanoni, 80. yaşını kutlayan bir Akdeniz divası... İstanbul’a köpeğiyle birlikte geliyor ve mutlaka Boğaz’da kalmak istiyor. İtalyan diva 27 Ocak’ta ilk kez İş Sanat’ta konser verecek.

İtalyan pop şarkılarına sofistike pop tanımını getiren Ornella Vanoni, sanat yaşamına bir aktris olarak 1960 yılında tiyatro sahnelerinde başlamış. Vanoni, folk şarkıları ve popüler besteleri kendine has tarzıyla yeniden yorumlayarak meşhur olduğu günlerde, yer altı dünyasına has öyküleriyle söylediği şarkılarla “cantante della mala ("yer altı şarkıcısı") olarak anılıyormuş.

İlk büyük çıkışını 1963 senesinde Gino Paoli‘nin yazdığı "Senza fine" ve "Che cosa c`è" gibi unutulmaz şarkılarla gerçekleştiren Vanoni, Napolitan Şarkılar Festivali’nde birincilik de aldıktan sonra Sanremo gibi çeşitli şarkı yarışmalarında aldığı derecelerle ününe ün katmış ve ardı ardına ardına hitlerle İtalyan popun divalarından biri olmayı başarmış…

"Una ragione di più", "Un`ora sola ti vorrei", ve "L`appuntamento" ile şöhretini sağlamlaştıran Vanoni, duygusal, sofistike ve zamanı aşan şarkılarıyla tüm dünyada bilinen bir Akdeniz efsanesi ve Türkiye’deki ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Şarkılarını ülkemizde de Ajda ve Nükhet Duru gibi dev isimlerin Türkçe sözlerle söylediği Ornella Vanoni, İtalyan pop dünyasında “First Lady” olarak anılıyor.

70’lerdeki meşhur şarkısı "L`Appuntamento" ünlü Hollywood filmi “The Ocean`s Twelve” soundtrack şarkılarından biri olarak kullanılınca ikinci baharını yaşamaya başlayan Vanoni’nin, 2009 yılında ülkemizde de ünlenen ve tüm dünyada itunes listelerinde 1 numara olan şarkısı “Perduto” ayrıca radyolarda da en çok çalınan şarkılardan birisi olmuştu. 80. yaşını kutlayan İtalyan Diva ile duygusal şarkılarını, birlikte çalıştığı isimleri ve daha önce Gianni Versace ile gezmek iin gelip hayran kaldığı Boğaz’ı konuştuk.

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove


"En büyük tutkum güzel melodiler ve sözlerle

şarkılar söylemek" diyen İtalyan divası Ornella

Vanoni ilk Türkiye konseri öncesi Cenk Erdem`le

konuştu.

Cenk Erdem: Aslında tiyatroda bir aktris olarak sahnedeyken sizce kariyerinizi bir şarkıcı olarak parlatan ilk adım ne oldu?

Ornella Vanoni: Giorgio Strehler ile Milano’da, Piccolo Tiyatrosu`nda sahneye çıkarken o dönem için bir yandan da pop şarkılarını çok farklı aranjelerle söyleyerek işin içine girmiştim bile ama gerçek anlamda bir şarkıcı olarak kariyerimi farklı bir yöne çeken elbette Gino Paoli ile tanışmak oldu.

Cenk Erdem: Gino Paoli ile tanıştıktan sonra ardı ardına “Senza Fine” gibi büyük hitlere imza atmış oldunuz, sizce müzik birlikteliğinizdeki başarının sırrı neydi?

Ornella Vanoni: Gino Paoli özellikle müzik seçimini bana bırakıyordu ve düzenlemelerde o dönemin pop şarkılarından çok daha kaliteli bir iş çıkarabildiğimizi düşünüyorum ayrıca bir şarkıcı olarak tiyatro geçmişimin dinleyiciye verdiği sofistike bir duruşum da vardı ve benim için bir şıklık bir avantaj oldu.

Cenk Erdem: Peki şarkıcılığı oyunculuğa tercih ettiğinizi söyleyebilir miyiz?

Ornella Vanoni: Söylediğim gibi, tiyatro geçmişimin sahnede bir avantaj olduğuna inanıyorum ayrıca uzun bir süre şarkıcılıkla birlikte oyunculuğu da devam ettirdim ama benim için şarkı söylemek çok daha büyük bir tutkuya dönüştü ve hala en büyük tutkum güzel melodilerle, güzel sözlerle şarkılar söylemek...

Cenk Erdem: Hemen hemen tüm ünlü şarkılarınız fazlasıyla duygusal şarkılar, peki siz de günlük hayatınızda duygusal bir kadın mısınız?

Ornella Vanoni: Hem de çok duygusal biri sayılırım. Özellikle sokaklarda gördüğüm yoksulluğa hiç dayanamıyorum. Hemen her gün dünyada olup bitenlere ve haberlere karşı da çok hassas olduğumu söyleyebilirim, özellikle haberlere pek tahammülüm yok diyebilirim. Şarkılarımdaki duygusallık sadece bana ait değil o güzel şarkılarda Gino Paoli, Luigi Tenco, Fabrizio De Andrè gibi harika İtalyan şarkıcılar ve şarkı yazarları tanıdığım için çok şanslıyım.

Cenk Erdem: Kariyerinizin ilk günlerinden itibaren şarkılarınızı seçerken özellikle nelere dikkat ediyordunuz?

Ornella Vanoni: Kariyerimin ilk dönemlerinde Gina Paoli ile çalışırken de sonrasında Brezilya’dan müzisyenlerle tanıştığım zamanlarda da özellikle armonisine, tınısına önem verdiğim kadar sözlerine de dikkat ediyordum çünkü sözlerinin kendimi ifade ederken ruhuma da uyması benim için her zaman çok önemli oldu. Sözler ve müzik uyumlu değilse özellikle sözlerini değiştirdiğimiz çok şarkı olurdu...Söylerken hissetmediğim bir şarkıyı asla seçmedim.

Cenk Erdem: Eleştirmenler müziklerinizi sofistike İtalyan pop olarak tanımlıyorlar, peki siz müziklerinizi nasıl tanımlarsınız?

Ornella Vanoni: Müziklerimi tanımlarken herhangi bir türe sıkıştırmak yerine güzel melodiler ve güzel sözler demeyi tercih ederim, çünkü her zaman repertuvarıma güzel melodiler seçmeye çok özen gösterdim. Gina Paoli ile çalıştığımda da Brezilyalı müzisyenlerle tanıştığım dönemlerde de güzel melodiler seçiyorduk ama özellikle bossa nova gibi Brezilya müziklerinin caza daha yakın olanlarını daha çok seviyorum. Caza yakın bir tını olduğunda sözler de uyumluysa beni hep çekmiştir...

Cenk Erdem: Şarkılarınızı bizim pop yıldızlarımız da Türkçe sözlerle söylediler, peki siz Türkçe sözlerle bir şarkı söylemek ister miydiniz?

Ornella Vanoni: Türkiye’deki müzikler hakkında çok fazla fikrim yok, pop yıldızlarınızı da çok iyi tanımıyorum ama neden olmasın güzel melodisi olan bir şarkıyı elbette severek söylerdim ve özellikle sözleri de güzelse mutlaka öğrenmek isterdim...

Cenk Erdem: Türkiye’deki ilk konserinizi 27 Ocak’ta İstanbul’da veriyor olacaksınız, peki Türkiye’ye daha once hiç gelmiş miydiniz?

Ornella Vanoni: İstanbul’da ilk kez konser veriyor olacağım ama bir tekneyle arkadaşlarımla gezmek için daha önce Türkiye’ye gelmiştik. İstanbul ve Boğaz çok büyüleyiciydi. Gianni Versace ile birlikte gelmiştik ve özellikle Boğaz’a hayran kalmıştık. Ayrıca sonrasında Pamukkale ve Kapadokya’ya da gittik. İstanbul’dan aklımda en çok kalan Boğaz ve o sarayınızdaki ünlü mücevher. (Topkapı Sarayı’ndaki kaşıkçı elması mı dediğimde, evet evet Topkapı Sarayı diyerek onayladı.)

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove

Cazkolik.com / 08 Ocak 2015, Perşembe

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Yılın son günleri İş Sanat sahnesi son haftaların en spektaküler ismi Pharoah Sanders`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Tüm dünyada mutluluk uyandıran filmin ünlü karakterinin torunları konser öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile Burak Sülünbaz konuştu. » Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » "İsveçli kalbim, Rus ruhum"... Son albümüyle CRR`de izleyeceğimiz Viktoria Tolstoy`u Sevin Okyay yazdı. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » Festivalin gözde ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru sayıma başladı. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » "Cenk Akyol, "Arkestra"yı anlatıyor! » Caz divası Diane Schuur Akbank Caz Festivali’nde... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Ahmad Jamal; "He’s a King" » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » "Müziğin başka türlüsü" başlıyor... » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » Afyon Caz Festivali 10 yaşında » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali... » 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » Festivalde bu hafta kimler var? » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy’un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kdzlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » İlham Gencer ile cazca yaşanmış bir hayat üzerine.. » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin’le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » Carlos Santana geliyor demişken! » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Dostları onları çok iyi hatırlıyor... » Sivil haklar hareketinde cazın yeri... » "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri" » Jon Hendricks (87) hâlâ sahnede... » Rollins`ten Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp