Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Popüler Gündem
 

Bask mezesi pinxtos`lardan caz lezzetlerine...

 4882 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |  

2015 yazındaki Newport Caz Festivali deneyimimizden sonra eşim ve ben 2017 başında rotamızı Avrupa’ya çevirmeyi karar verdik. Tercihimiz ise en köklü caz festivallerinden biri olması nedeniyle San Sebastian oldu.

* * *

İlki 1966 yılında gerçekleştirilen San Sebastian İspanya’nın ilk, Avrupa’nın ise en eski caz festivallerinden biri olma özelliğini taşıyor. Her yıl temmuz ayının üçüncü haftasında düzenlenen festivalde bu yıl 17 bini biletli olmak üzere toplam 156 binden fazla izleyici, 17 ayrı sahnedeki 105 performansı izleme fırsatını buldular.

* * *

1964 yılında Paris’te Salle Pleyel’de Count Basie Big Band’i izleyen San Sebastian Turizm Merkezi Müzik Komisyonu Başkanı Imanol Olaizola’nın fikriyle başlayan San Sebastian Caz Festivali, 1975 yılına kadar Franco yıllarının politik baskıları, sansür, caz müziğine karşı ilgisizliğe ve ekonomik zorluklara karşı ayakta kalmayı becerebilmiş, daha sonra ise uluslararası arenada dünyanın önemli caz festivalleri içinde yer almayı başarmış bulunuyor. Festivalin 50 yıllık tarihçesini anlatan kısa filmi izlemenizi özellikle tavsiye ederim https://vimeo.com/170805891 . Festivalin diğer bir geleneği ise 1994 yılından itibaren o yıl festivale katılan bir sanatçıya Donostiako Jazzaldia Award adı altında yaşam boyu başarı ödünü vermesi.

Newport Caz Festival? Neden olmasın!
Firuz Soyuer`in 2015 yılında Newport Caz Festival izlenimlerini okumak için resme tıklayın.

San Sebastian daha önceden geldiğimiz ve gerek kültürel gerek gastronomik zenginlikleri çok sevdiğimiz bir kent olduğundan festivalde sadece iki konsere önceden bilet aldık. Bunlardan ilkine Bilbao’dan keyifli Bask manzaralarını izleyerek yaptığımız otomobil yolculuğu nedeniyle konserin başlamasına sadece bir dakika önce nefes nefese yetişebiliyoruz.

* * *

Kursaal Auditorium’daki ilk konserimizde Wayne Shorter Quartet sahnede. Müthiş bir uyum içinde 16 yıldır birlikte çalan dörtlüyü gerek ayrı ayrı gerek birlikte İstanbul’da defalarca izlememize rağmen her performanslarında bizleri caz cennetine götürmeleri gerçekten inanılmaz. Davulda Brian Blade, kontrabasta John Patitucci, piyanoda Danilo Perez ve tenor saksafonda Wayne Shorter bir kez daha bizleri sahnede büyülemeyi başarıyorlar.

İlk konserin ardından sonra sıra tabii ki San Sebastian’ın ünlü Bask mezesi pinxtosların sunulduğu barları gezmeye gelmişti. Kentin dar sokaklarından omuz omuza ilerleyerek en sonunda zar zor yer bulabildiğimiz Sirimiri Gastroleku’da gerçekten Bask bölgesinin oldukça iyi pinxtos örneklerini bulmak oldukça sevindirici oldu. İlerideki günlerde gezdiğimiz diğer barlarda ise en iyi pinxtosların kesinlikle Simiri Gasroleku’nun komşusu Atari Gastoteka’da olduğuna oybirliğiyle karar verdik. İlk gecenin sonunda otele dönerken geç batan güneşin Biscay körfezi üzerinde oluşturduğu renkler, festivalin DJ’lerle Nauticool’da devam eden müziği ve San Sebastian’ın La Concha plajının gece ışıklar içindeki muhteşem görüntüleri belleğimize kazındı.

İkinci gün için seçtiğimiz açıkhava konseri saat 18:30’da başladığı için gün içinde San Sebastian’ı gezmek için oldukça fırsat vardı. Değişken okyanus havası nedeniyle kentin yaz aylarında oldukça serin, kapalı ve ara ara yağmurlu olan günlerinden birine yakalandığımızı zannederken, bunun plajlardaki kalabalığı hiç azaltmadığını da gözlemledik. Festivalin açıkhava sahnelerinin bulunduğu Zurriola plajında sörfçüler, paraşütçüler, festival programında kendileri için hazırlanan programlara coşkuyla katılan çocuklar ve sahildeki Sebastiao Salgado’nun Genesis adlı fotoğraf sergisini merakla izleyen turistler San Sebastian’ı tüm coşkusuyla yaşıyorlardı.

Kaydet

İkinci gün için seçtiğimiz konser ünlü tenor saksafoncu Houston Person’ın dörtlüsü oldu. Ara sıra çiseleyen yağmurla birlikte piyano ve vokalde Dena DeRose, kontrbasta Ignasi Gonzalez, davulda Jo Krause soul cazın en iyi örneklerini sundular. Houston Person’ın aynen Wayne Shorter gibi 80’li yaşlarda olmasına rağmen sahnedeki dinamik performansı gerçekten büyüleyiciydi.

Üçüncü ve son konser günü bizi yine yağmurlu bir San Sebastian havası karşılayınca, bu kez kentin en güzel parklarından biri olan Cristina-Enea Parkı’na yöneldik. Mandas Dükü tarafından eşi Cristina Enea için yaptırılan Urumea nehri kıyısındaki 95 dönümlük bu park, aynı zamanda San Sebastianlıların en sevdikleri yerlerden biri. Çevre kaynakları merkezi, sürdürebilirlik gözlemevi, kütüphane ve sergi salonunun bulunduğu parkta, en çok sevilenler tabii ki rengarenk tavus kuşları oluyor.

Son konserimiz yine Kursaal Auditorium’da. Bu kez yine İstanbul’da defalarca dinlediğimiz Herbie Hancock’u, yeni beşlisiyle 70’li yılların funk ve fusion stilinde dinliyoruz. Davulda Vinnie Colaiuta, elektrik basta James Genus, gitarda Lionel Loueke, alto sax ve ikinci tuşlu çalgılarda Terrace Martin ve tuşlu çalgılar ve vocoderde 77 yaşındaki delikanlı Herbie Hancock, tüm salonu gerçek anlamda coşturuyor.

Newport’un bol güneşinden iki yıl sonra bu kez yağmurlu bir San Sebastian’da caza doymuş olarak eve dönerken, cazın ileriki yıllarda bizi hangi coğrafyalara götüreceğiniz merakla bekliyoruz.

Firuz Soyuer

Cazkolik.com / 29 Ağustos 2017, Salı

Linkler:
52 Heineken Jazzaldia: Wayne Shorter Quartet
52 Heineken Jazzaldia: Houston Person Quartet featuring Dena DeRose
52 Heineken Jazzaldia: Herbie Hancock Quintet
Donostia/San Sebastian 2017

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivalde oğluyla çalacak Ulf Wakenius`la konuştuk.
İğrenç bir müzik olarak caz :)
İstersek eğer Zorlu PSM konserinde ekim başı çıkacak yeni albümden de çalar değil mi bu sevdiğimiz caz füzyon kolektifi?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Caz yazarı Jeff Andrews`dan playlistiyle farklı bir Miles Davis portresi » Modern Jazz Quartet`in kurucusu John Lewis hakkında özel playlist yayında. » 2016 protest şarkılarda patlama yaşanan yıl oldu. Öne çıkan 10 şarkıyı biraraya getirdik. » 1915 & 2015: Doğumunun 100. yılında bir albümün hikayesi: Billie Holiday "Lady in Satin" » Kerem Görsev "Four Days"de yeni bir albüm kaydetmiş ama hatıralar galerisini de harekete geçirmiş. » Hayatta kalma stratejisi olarak kültür: 3. Reich ve Nazi dönemi toplama kamplarında caz. » > 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Marcus Miller`ın festival projesi bir insanlık trajedisini işaret ediyor. » Nazilerin 2. Dünya Savaşı`nda toplama kamplarında yokettiği bestecilerin kamplardaki besteleri günyüzüne çıktı. » Yılın son günleri İş Sanat sahnesi son haftaların en spektaküler ismi Pharoah Sanders`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » > Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » > Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » > Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için gün sayıyor. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » > Kadın caz vokalinin en büyük 50 sesinden biri kabul edilen Diane Schuur, Akbank?ın 20. yılına özel geliyor... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Cazın yaşayan efsane ismi Ahmad Jamal "Ramazanda Caz" konserleri kapsamında 15 Ağustos Salı günü Topkapı Sarayı?nda konser verecek... » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » > ISCMS İstanbul 2010 müzikseverleri müziğin başka türlüsü ile buluşturuyor... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » > Afyon Caz Festivali Afyon`u on yılda kaplıca, sucuk, kaymak şehrinden bir festival şehrine dönüştürdü... » > 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali`nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » > 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali 10 Mart ile 13 Mart tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi?nde gerçekleşecek... » > 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » > Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Ankara caz festivali ikinci haftasına girdi. Bu hafta festivalde kimler var, nerdeler, saat kaçta ve kimlerle çalıyorlar gün gün hepsi aşağıda... » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy`un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kozlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin`le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » > Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Jazz Times dergisi güzel bir kadirşinaslık örneği göstererek 2008 yılı içinde ölen caz müzisyenlerini dostlarının ağzından ve anılarıyla hatırlıyor, okuyucularına aktarıyor... » Barrack Obama`nın başkanlığına giden yoldaki 50 yıllık süreçte sivil haklar hareketinde cazın önemi. » Aynı zamanda kendisi de bir müzisyen olan yazar ve eleştirmen Matt Leskovic`den mükemmel bir araştırma; "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri." » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp