Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Eric Truffaz Quartet

Mekan: Babylon
Tarihi: 04.03.2015
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.babylon.com.tr
Etkinlik Bilgisi : 22 İzmir Avrupa Caz Festivali`nde Ufuk ve Bahar Dördüncü piyano ikilisiyle vereceği dünya prömiyeri konseri öncesi kendi dörtlüsüyle bu gece Babylon sahnesinde.


Emma Kirkby ve İzmir Barok Topluluğu

Sanatçı: İzmir Barok Topluluğu, Emma Kirkby ve Ingrid Seifert.
Mekan: Martı Otel, Taksim
Tarihi: 04.03.2015
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İzmir Barok Topluluğu, barok müziğin kraliçesi Emma Kirkby ve kemancı Ingrid Seifert eşliğinde bu akşam dünya müziğinden örnekler verecekler. İzmir Barok Topluluğu`nun en önemli özelliği, barok müziği devrinin enstrümanları ve stiliyle seslendirmeleridir. 2011`de Nürnberg Frankofon Festivali`ne katılan topluluk, bu festivalde ilk olarak çeng, kanun gibi yerel sazları da ilave ettikleri Osmanlı İmparatorluğu topraklarında icra edilen Osmanlı Müziği eserlerini bestelemiş Gulam Şadi, Ali Ufki, Kantemir, Itri, Gazi Giray Han, Tanburi Mustafa Çavuş gibi bestecilerin eserlerinden oluşan bir repertuvarı Avrupa müziğinin armoni esaslarına göre düzenleyip seslendirmişlerdir. Bu konserde ise barok müziğin kraliçesi Emma Kirkby ve Londra Barok Ensemble`ın kemancısı Ingrid Seifert`le birlikte dünya müziğinden örnekler verecekler.

 


Gizem Özbek

Mekan: Sakman Club / Itri dede sokak 9/1 Kızıltoprak Kadıköy Telefon: 0 216 550 9985
Tarihi: 04.03.2015
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Caz esintili müzikler.


Ece Göksu & Neşet Ruacan / Slow Hot Wind

Mekan: Akbank Sanat, Beyoğlu
Tarihi: 04.03.2015
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.akbanksanat.com
Etkinlik Bilgisi : Akbank Sanat sahnesi bu gece bir albüm lansman konserine ev sahipliği yapacak. Caz gitar duayeni Neşet Ruacan ve vokalist Ece Göksu yayınladıkları "Slow Hot Wind" albümüyle bu akşam cazseverlerle buluşacak. (Albümü Cazkolik Shop`tan satın almak için tıklayın.)


High Jazz - Akın Eldes Trio

Sanatçı: Akın Eldes: Gitar, Demirhan Baylan: Bas, Turgut Alp Bekoğlu: Davul.
Mekan: Roxy Club, Sıraselviler Cad. Aslanyatağı Sok, No:1-3, Taksim, İstanbul
Tarihi: 04.03.2015
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Caz müziğin üç deneyimli ismi son haftalarda Roxy`nin öne çıkan High Jazz etkinlikleri serisinde bu gece sahneye teslim alıyor. Usta isimlerden iyi müzikleri kesinlikle kaçırmayın.
Kapı Açılış: 21:00
Giriş Ücretsiz


Önder Focan & Kağan Yıldız & Ferit Odman Trio

Sanatçı: Önder Focan (g), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d)
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 04.03.2015
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Çok değişik projelerde uzun yıllardır birlikte olan sanatçılar bu kez trio olarak birlikte olacaklar. Standartlar, düzenlemeler üçlü olarak seslendirilecek. Emprovize müziğin en yoğun yaşanacağı bir geceye hazır olun deriz! Giriş: 35 TL, Öğrenci: 20 TL.


Özgür Aydın / Son Sonatlar

Mekan: Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi, İstanbul
Tarihi: 04.03.2015
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Schubert ve Beethoven sonatları.


 
Popüler Gündem
  | | | | |

"Heyecan unsuru ve tutkulu ritmler" Zekeriya Şen`in kaleminden Verneri Pohjola`nın yeni albüm yazısı yayında.

Bu içerik 643 defa okunmuştur.

Verneri Pohjola`nın "Best Jazz Album" ödüllü "Aurora" CD`sini satın almak için tıklayın.

Satın Al!

Kuzey Avrupa caz semalarından gelen üretimler öyle ya da böyle birazcık daha müzikseverlerin kulaklarını kabartmaya mahal veriyor. En azından benim için öyle zira bu coğrafyadan çıkan heyecan dolu ritimler var ve bu merakımı kamçılıyor. Evet, caz dipsiz bir kuyu ve yaratıcılığa her zaman açık bir tarz, ancak bunu her müzisyen yakalayamıyor. Tarzın dinamikleri bazılarına çok hızlı geliyor, yüzeyinden sekip kendi sınırlı dünyalarına geri dönmelerine vesile oluyor. Benim için caz kulvarında söz sahibi olan belli başlı ülkeler ne yazık ki bu sınırlılığa sığındı. Oysa Kuzey Avrupa öyle değil. Hodri Meydan caz yapabilecek dinamiklere ve yaratıcılığa sahipler. Üretimlerin hepsi çene düşüren boyutta olmasa bile bazıları çene kapattırmayacak düzeyde.

* * *

Her ne kadar Finlandiya minnacık bir ülke olsa da, pek çok ülkeye kıyasla büyük ölçekte bir caz camiasına sahip. Verneri Pohloja’da benim için Finlandiya’dan uzun zamandan beri çıkan ve yakından takip edip, kucaklayıcı kulaklar ile dinlediğim bir müzik adamı. Bu yılın başında yeni firması Edition Records (Phronesis, Tim Garland ve Oddarrang’ın bulunduğu firma) ile üçüncü albümü “Bullhorn” ile yeniden gündeme düştü. Zaman zaman hissedilen yoğunlaştırılmış melodiler zorlayıcı özelliği olabilen Ambrose Akinmusire gibi dominant ve keskin değil. Aksine ayrıştırılmış bütünsel bir melodi süzmesi. Toparlayıcı özelliklere sahip olan ritimler kendi içlerinde bağımsızlıklarını ilan ederken aslında bir bütünlüğü de besliyor.

* * *

Sanatçı ilk defa karşımıza Münih merkezli ACT Müzik firmasından çıkan “Aurora” çalışmasıyla göz kırptı. Şubat 2014’de Edition Records ile üç albümlük sözleşme imzalayan sanatçı zincirlemenin ilk halkasını bir yıl sonra keyfimize sunuyor. Belli ki Edition Records’da bünyesinde sağlam bir Finlandiya caz ordusu kuruyor. Bu arada Norveçli trompetçi Marius Neset’in de Edition’dan ayrılıp ACT’e üç albümlük bir anlaşmayla transfer olduğunu da belirtmekte fayda var. Sanki değiş tokuş yapılmış gibi. Albümdeki derinlik geleceğe açılan bir sorumlu yelken idi. Kendine özgü tarzı ile hemen bir farkındalık yaratan trompetçi aynı çizgisini sürdürüyor. Bu eserindeki ortak emekçileri piyanoda Aki Rissanen, basta Antti Lötjönen ve bateride Teppo Mäkynen.

“Bullhorn” azimli orijinal parçalardan oluşuyor. 36 yaşında olan bu genç sanatçı yeni üretimi ile olgunluk sinyalleri veriyor. Babası basçı Pekka Pohloja’nın yanında yetişip caz tozu yutan Verneri bu albümünde heyecan unsurunu besliyor. Tutku ile birleştirilen ritimler, lirik altyapı ile sarmalanarak algı değeri yüksek birer eser olarak müzikseverlere sunuluyor. Sanatçının olgunluğu hemen ilk parça ‘Another Day’de kendisini gösteriyor. Miles havasında parçaya girişi, dinleyici ile hemen empati kuruyor ve üflenen nefes tüylerinizi diken diken edebilecek özellikte. Sade ama dokunaklı melodiler cazibe dozajını besliyor. Sabır ile işlenen ritimler albüm boyunca kuvvetli bir karakter olarak müziğin yapısını oluşturuyor. Müzik esnasında oluşturulan aralıklar doğaçlama havası verirken aslında sağlam bir plan ve kurgu var karşımızda. ‘Girls of Costa Rica’ çınlayan zil temposuyla müziğe dram katıyor adeta Whiplash film müziğinde yer almış bir eser gibi. Elbette Miles’ın ’Filles de Kilimanjaro’ parçasına da gönderme de bulunuyor. Yanlış anlaşılmasın Pohjola hiçbir şekilde Miles kopyası değil. Öte yandan bir furya haline dönüşen Nordik Caz Moda’sından da mümkün olduğu kadar uzak duruyor. Albümü adıyla taçlandıran ‘Bullhorn’ trompetçinin takdire şayan yelpazesini, erişkinliğini ve enstrümanına kusursuz bir şekilde hâkimiyetini kanıtlayan bir parça. Kesinlikle tüm albümün özetini ve felsefesini kulaklarınıza seriyor. Belli ki çok fazla kaynaktan besleniyor ama bunun içerisinde kendi stili ise hakkıyla sıyrılıyor.

Duygu yüklü olan bu müzik paketi fazlasıyla sayısız defa dinlenmeyi hak ediyor. Pohjola’nın kişilikli müziği ağırbaşlı ve klişelerden arınmış melodi yapısı şüphesiz bu yılın en başarılı albümlerinden biri olarak şimdiden yerini alıyor.

Zekeriya S. Şen
www.tikabasamuzik.com
müzik@tikabasamuzik.com

Cazkolik.com / 24 Şubat 2015, Salı


Zekeriya Şen`in köşe yazılarını okumak için satıra tıklayın.


Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu. » Yılın son günleri İş Sanat sahnesi son haftaların en spektaküler ismi Pharoah Sanders`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Tüm dünyada mutluluk uyandıran filmin ünlü karakterinin torunları konser öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile Burak Sülünbaz konuştu. » Cazın Bach`la ilişkisi... Siz, yoksa, doğaçlama cazla mı başladı sanıyorsunuz? » "Günümüzün caz müziğinde en `cool` 80 `şey`... Ünlü Down Beat dergisinin 80. yaşı nedeniyle özel dosyası. » "İsveçli kalbim, Rus ruhum"... Son albümüyle CRR`de izleyeceğimiz Viktoria Tolstoy`u Sevin Okyay yazdı. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Fransız pop chanson geleneğin son büyük süperstarı Patricia Kaas yeni albümü için İstanbul`a geliyor. » Bu ay gitarın beş farklı ülkesinin ustaları Akbank Sanat`ın gitar günlerinde olacak. » Akbank Sanat Nisan ayında `Çağdaş Vokal Günleri` adıyla konser ve workshoplar düzenliyor. » Dünyada üretilen cazı yakından takip eden ünlü caz eleştirmenlerinden `Best Of 2012` listeleri. » Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek. » Devrim Küba`sının yetiştirdiği en değerli `şey`lerden Gonzalo Rubalcaba 6 Nisan akşamı İş Sanat`ta. » Caz gitarın yaşayan en yaratıcı ve yetenekli isimlerinden Pat Metheny iki konser için Cemal Reşit Rey`e geliyor. » İtalyan ekonomisi için sıkıntılı ama İtalyan caz müzisyenleri için ise bereketli günler... » Son yılların en popüler şarkıcısı ZAZ`ın aylardır beklenen fırtınası İstanbul`un ardından İzmir`de esti... » Festivalin gözde ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Cazkolik`ten 21. Akbank Caz Festivali`ne dair kişisel bir menü önerisi... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » Türkiye`nin cazı soluyan şehirlerinden İzmir, 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru sayıma başladı. » "Django" 100 yaşında... » Sonny Rollins 80 yaşında... » Terence Blanchard Salon’da... » "Cenk Akyol, "Arkestra"yı anlatıyor! » Caz divası Diane Schuur Akbank Caz Festivali’nde... » Ebedî bir usta; Abdullah İbrahim » Ahmad Jamal; "He’s a King" » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`yi anlattı. » Temmuz`da Viyana! » "Müziğin başka türlüsü" başlıyor... » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Mini festival; ’Tünel Şenliği’ » Milliyet arşivinde Türk caz tarihi. » Afyon Caz Festivali 10 yaşında » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin beklenen programı açıklandı... » Brad Mehldau ve Joshua Redman CRR’de... » Carmen Souza CRR’ye geliyor... » 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali... » 17. İzmir Avrupa Caz Festivali » Festivalde bu hafta kimler var? » "James’ Farm" öncesi "Compass" » Geçip giden 2009`un ardından... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Tunçel Gülsoy`un 1999 yılında JAZZ Dergisi için yaptığı Can Kozlu söyleşisi.... » Türkiyeye cazı sevdiren adam; Erol Pekcan » "Bir müzisyen ve bir beyefendi" Neşet Ruacan... » Emin Fındıkoğlu; "Bir Tutkunun Öyküsü" » Sade yaşamın görkemli tınısı...OKAY TEMİZ » Ayten Alpman ile geçmişe yolculuk... » İlham Gencer ile cazca yaşanmış bir hayat üzerine.. » Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te... » "JJA Awards Ödülleri" belli oldu! » Blues’un peşinde bir yol öyküsü... » İlhan Erşahin’le buluşma... » İş Sanat’ın sezon kapanış gecesi... » Carlos Santana geliyor demişken! » Jay Jay Johanson Ghetto’da... » ’Cabaret Diva’ Lemper İş Sanat’ta... » Nisan ayı kimlerin doğum günü? » Dostları onları çok iyi hatırlıyor... » Sivil haklar hareketinde cazın yeri... » "Beatles Üzerine Caz Perspektifleri" » Jon Hendricks (87) hâlâ sahnede... » Rollins`ten Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ellis Marsalis, McCoy Tyner ve Brad Mehldau ilk kez aynı sahnede...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp