Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Popüler Gündem
 

Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Peki, gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi?

 4301 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik yazının ruhuna uygun olarak yeni kuşak caz müzisyenlerinin önde gelen besteci ve müzisyeni, orkestra şefi D`Arcy James Argue`nun Secret Society isimli grubuyla yayınladığı 2009 tarihli "Infernal Machines" isimli albümünden alınan "Zeno" isimli parçasıdır.


Tribune yazarı Bob Karlovits vaktiyle caz dinleyicisi ile yayıncılık sektörünün cazın geçmişine olan özlemini artık tadı kaçan bir takılıp kalma olarak tanımladıktan sonra bu durumun hem sektöre hem de genç ve iyi müzisyene haksızlık olduğunu belirtmişti. Bu tespit aradan geçen bir kaç yılın ardından halen güncelliğini koruduğu gibi önemini giderek artırıyor. Cazkolik`te yayınlanan haberlere bakarak bile bu durum tespitini yapmak mümkün.

* * *

Genel olarak müzikteki en ciddi sorunlardan biri sektörün çok sık geçmişe doğru dönüp bakma isteği duymasıdır. Bu durum, göreceli olarak daha henüz genç bir müzik türü olan cazla da âlâkalı bir şeydir. Cazın genç kuşak meraklıları dikkatlerini cazın geçmiş dönemlerine daha çok yoğunlaştırdıkları zaman bu yolun ötesinde, gelecekte neler olacağı kısmı biraz korkutucu bir soruya dönüşmeye başlıyor.

* * *

O zaman sonuçta şunu sormamız gerekmez mi; “Eğer daha iyisi gelecekte yapılamayacaksa bu işe hala niye devam edelim?”

* * *

Daima şöyle olmaz mı; yeni bestelerle dolu bir konser düşünün, herşey harika gitmektedir, grup birden ‘Caravan’ ya da benzeri tanınmış klasikleri çalmaya başladığında, beğeni birden alkış kıyamet bu klasiklere yönelirken diğerlerinin sanki daha iyi parçalar olmadığı, konser akışı içerisinde zayıf kaldığı gibi bir duygu oluşur.

* * *

Bunlar elbette, her zaman dinlemeye değer parçalardır. Diyelim ki “Flamenco Sketches”in yeni bir yorumunu iyi bir gruptan dinliyorsunuz -sonuçta yeni, bilinmeyen bir melodi değil- durum öyle olur ki grubun çaldığı müzikle Miles’ın yaptığından ne anladığına gelir dayanır iş. Bu açık bir haksızlık olmuyor mu?

* * *

Bundan bir kaç yıl önce, Duke Ellington’ın ismini taşıyan ve torunlarından birinin yönettiği “Duke Ellington Orchestra” basmakalıp ve sıkıcı bir konser vermişti. Esasen, Duke Ellington’ın müziği yeni olanı aramak için iyi bir kaynağa sahip, oysa Duke’ün adını taşıyan grubun çaldığı müzikte yeni olan hiç bir şey yoktu. “Take the ‘A’ Train” ve “Satin Doll” gibi tanınmış parçalar sıkıcı ve zayıf birer versiyondan ibaret kaldı.

* * *

Oysa bugün artık Maria Schneider Big Band’ın, D`Arcy James Argue`nun Secret Society`sinin neler çaldığı, neler yaptığı çok daha önemli bir olaydır. Bizim, o büyük müziğin 60 yıl önce nasıl önemli bir müzik olduğuna değil, bugün o müziğin ne durumda olduğuna bakmamız lazım.

* * *

Bize tüm bunları düşündürten şey ise müzik firmalarının enerjilerinin önemli bir kısmını eski albümleri nasıl daha iyi pazarlarız, eskide olanı nasıl bilinmeyen yeni bir şey imiş gibi satarız arzusuyla dolu cover albümlerine harcamalarını görmek oluyor, işte bu durumda da tarifsiz bir yenilgi hissi sarıyor insanı zira her geçen yılın önceki yıllardan daha iyisi olması gerekmez mi!

* * *

Örneğin hala 1959 yılını cazın en önemli yılı olarak kutluyoruz, elbette 1959’da üretilen müzikler gerçekten caz tarihine geçmiş büyük müziklerdir ama gelecek yıllarda da daha iyilerini üretmiş olmamız gerekmez miydi, peki olmadıklarına emin miyiz, işte bu duygular gelecekten beklentimizi azaltır.

* * *

Kutsanan geçmişin en önemli isimlerinden biri olan Miles Davis ömrünün son yıllarında bile bize göstermiştir ki cazın geleceğinden beklentimiz hiç azalmamalı, çünkü o yeni olanın peşinde koşmayı bırakmamıştı, her zaman ileriye bakmayı iyi bilirdi, cazseverlerde aynı şeyi yapmalı ve üretilen müziklere, yeni ve iyi olana daha çok şans vermeli.

Cazkolik.com / 25 Nisan 2011, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp