Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Popüler Gündem
 

Chivas`ın Kasım ayını unutulmazlar arasına katan Chivas Jazz Nights Nardis gecelerinde bu kez caz basının yaşayan en önemli isimlerinden Christian McBride izleyeceğiz.

 4405 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlemekte olduğunuz müzik Christian McBride`ın Big Band albümü The Good Feeling`den seçtiğimiz Brother Sister`dır.


Nardis Jazz Club, Chivas Jazz Nights ile muhteşem bir işe imza atıyor. Roberta Gambarini ile başlayan Jazz Nights Dee Dee Bridgewater geceleri ile devam etti, vokal cazın bu iki kraliçesi (bu durumda Dee Dee ana kraliçe oluyor) cazseverlerin evlerine günlerce mutlu gezecek kadar güzel duygularla dönmelerini sağladı. Sırada bugün ve yarın (24-25 Kasım) Christian McBride var.

39 yaşındaki McBride bir çok nedenle erken yaşta cazın en dikkat çeken isimlerinden biri oldu. Biraz Wynton Marsalis`in üstlendiği role benzer bir durum sanki onunkisi. Kişiliğinden gelen liderlik yönü güçlü biri olabilir. İçinde bulunduğu şartları zorlamayı ve elindeki malzemeden daha çok yemek çıkarmayı iyi biliyor. Şimdiye kadar söylediklerimizin onun müzisyenliği ya da cazla pek ilgisi yok aslında. McBride`ın (elbette uzaktan yansıyan algısı nedeniyle) başka insanlardan daha fazla olan sahiplenme ve üstlenme kapasitesi daha güçlü. Şöyle bir örnek var bildiğimiz, sevgili Volkan Hürsever anlatmıştı, yıllar önce Açıkhava sahnesinde müzisyenler arasında Christian McBride`ın da olduğu bir caz konseri yapılacaktır ama konserin başlamasına bir gün kala haber gelir ki kontrbasın duayen ismi Ray Brown vefat etmiştir. McBride tüm organizasyondan özür dileyerek Ray Brown`ın tabutunu tutanlardan biri olmalıyım der ve cenazeye yetişmek için ayrılır. Sözünü ettiğimiz şey böyle bir sahiplenme duygusu. Kimbilir, bunun sebebi belki yukarda yazdıklarımız, belki de babasının ve amcasının da iyi birer kontrbasçı ve caz müzisyeni olmasıdır. Kendinden önceki kuşaklara olan bağlılığını biz bile buradan izleyebiliyoruz...

Cazın yaşlanan efsanelerine hürmette kusur etmeyen usta basçı artık kendisi de bir caz efsanesine dönüşme yolunda... Henüz yaş olarak çok genç belki ama onun bu mirası nasıl sahiplendiğini görünce ve devamında daha hiç sözünü etmediğimiz müzisyenliğini de ekleyince resim daha da netleşiyor olmalı.

* * *

Bu ve yarın akşam McBride Nardis sahnesinde izleyecek olan şanslı cazseverler karşılarındaki müzisyenin bu yıl iki yeni albüm yayınladığını unutmasınlar. Bir çok müzisyen için riskli bir karardır bu, deli misin derler adama. Daha birinin tanıtımını yapmadan ikincisini bir kaç ay sonra çıkarmakta ne demek? Ama işte işler öyle değil... Her ikisinin de yeri ayrı! MackAvenue firmasından yayınlanan ve kendi adına olşuturduğu Big Band formatlı albümü The Good Feeling`den daha buralarda bahsetme imkanımız bile olmadı. Dün kadar yeni olan albümü Conversation With Christian ise The Art Of Duo formatlı bir çalışma. Yani, iki yeni albümün ilki kalabalık bir kadroya sahip iken daha yeni olanı tam tersine iki kişilik müzikal ilişkilere sahip çalışma olmuş.

Ama sanırız bu yeni olanı Big Band kaydından çok daha fazla ses getirecek gibi. Niyesi şundan; Parçalarda duo olarak yer alan isimler müthiş çarpıcı. Resmen resmi geçit gibi... Mesela ilk parçada Angelique Kidjo, ardından Regina Carter, üçüncü parçada popun süperstarı Sting sesiyle, Roy Hargrove, geçenlerde vefat eden Billy Taylor, Chivas Jazz Nights`ın bir önceki konudğu Dee dee Bridgewater, Eddie Palmieri, caz dünyasının geçen yıl kaybettiği Hank Jones, George Duke, Chick Corea, Russell Malone, Ron Blake ve (herhalde yanılmıyoruzdur) Hollywood oyuncusu Gina Gershon. Böyle bir kadro elbette çok daha fazla ses getirir. Albüm çok yeni olduğu için maalesef henüz dinleme fırsatımız olmadı ama en merak ettiğimiz parça belli bile, Chick Corea ile kaydettikleri Tango Improvisations isimli kayıt. Eminiz çok güzel bir şeyle karşı karşıyayızdır...

* * *

Bir önceki yeni albümü The Good Feeling ise daha tanıdığımız bir albüm. Son yıllarda caz müzisyenlerini yeniden Big Band formatının heyecanı sarmış olmalı, bir başka basçı Ron Carter`ın da Big Band albümü çıkmadı mı daha yeni... Biz buralarda ikibinli yıllar dörtlü, beşli formatlara dönüş yılları oldu diye yazıp dururken yeni bir dönüm noktasına mı ulaştık acaba...

Yaklaşık yirmi kişilik bir kadroyla kaydettiği albümde müthiş isimler var. Kimi parçaları vokalli olan kayıtlarda vokali Melissa Walker üstlenmiş. Albüm bir stüdyo kaydı olmasına rağmen Amerikan caz çevrelerinin çok dikkat ettiği bir konu olan `konser kaydı gibi stüdyo albümü` meselesi burada özellikle dikkati çekiyor doğrusu. Yani şunu demeye çalışıyoruz, stüdyo kaydı olmasına rağmen konser dinliyormuşsunuz gibi bir kayıt. Aslında bu tür gruplar stüdyo kaydı yapsa da zaten canlı kayıtlar olur bunlar, bir tek izleyici eksiktir, gerisi bildiğiniz canlı kayıt... Zaten daha ilk parça Shake `N` Bake`in kırıtkan enerJisinden albümün devamında neyle karşı karşıya olduğunuz anlıyorsunuz. Müthiş sıcak bir giriş olmuş. Trombondaki Steve Davis ya da Michael Dease hangisi ise kocaman bir teşekkür.

Evet, bu ve yarın gece Chivas Jazz Nights kaPsamında Nardis`te olacak Christian McBride 1995 yılında Gettin` To It ile başladığı albümlerLE dolu hayat yolculuğunda bu yıla iki albüm ve bir de Nardis konserlerini sığdırmayı bildi. Daha küçücük bir çocukken elektrik basla başladığı yolculuğunda zaten babasının izdüşümünden fazla öteye düşmesi beklenmemeliydi, öyle de oldu, işin aması ise Christian McBride`ın babasından aldığı bas mirasını çok çok çok daha ötelere taşıma becerisi ve yaratıcı vizyona sahip olmayı bilmesinde yatıyor. Bu önemli sanatçıyı mutlaka daha bir çok kez inşallah buralarda izleyeceğiz ama Nardis`teki kadar yakından olması herhalde pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden, her iki gecede orada olacaklar bunun kıymetini bilseler iyi olur...

Cazkolik.com / 24 Kasım 2011, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp