Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
Türkiye'nin Caz Takvimi

34. Ankara Müzik Festivali: Begoa Ensemble

Sanatçı: Erkin Onay: Keman, Özgür Baskın: Keman Ali Başeğmezler: Viyola, Gökhan Bağcı: Viyolonsel, Başar Can Kıvrak: Piyano
Mekan: MEB Şura Salonu, Ankara
Tarihi: 27.04.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Begoa Ensemble ülkemizin yetiştirdiği genç müzisyenlerden oluşan yeni bir ses, yeni bir oluşum. Adını üyelerinin isimlerinin baş harflerinden alan BEGOA Ensemble, oda müziğine özel olarak ilgi duyan ve enstrümanlarında usta, birbirinden yetenekli müzisyenler tarafından başta Türk bestecilerinin eserleri olmak üzere geniş oda müziği repertuarını keşfetmek ve tanınmış eserlerin yanı sıra çok sık seslendirilmeyen eserleri dinleyicinin beğenisine sunmak amacıyla 2016 Mayıs ayında kuruldu. Topluluk üyeleri, kendi dallarında gerek ulusal, gerekse uluslararası birçok ödül ve derece sahibi sanatçılardır. Topluluk ilk kez Festivalimizde yer alıyor.
Program:
Shostakovich: Piyano ve Yaylılar için Quintet, Op. 57, sol minör
Brahms: Piyano ve Yaylılar için Quintet, Op. 34, fa minör


Aydın Esen`le “Müziğin Ritmini Dansın Enerjisiyle Birleştirme Metotları”

Mekan: Akbank Sanat, Beyoğlu
Tarihi: 27.04.2017
Saat: 15:00
Etkinlik Bilgisi : Akbank Sanat, 27 Nisan 2017, Perşembe günü dünyaca ünlü piyanist ve besteci Aydın Esen müzik ve dans tutkunları için söyleşi ve konserden oluşan zengin bir program hazırladı. Etkinlikte ilk olarak saat 15.00’te gerçekleştireceği “Müziğin Ritmini Dansın Enerjisiyle Birleştirme Metotları” konulu söyleşi gerçekleştirilecek. Ücretsiz olarak izlenebilecek söyleşinin davetiyeleri etkinlikten bir saat önce Akbank Sanat gişesinden temin edilebilecek. Söyleşinin ardından saat 21.00’de Aydın Esen’in gerçekleştireceği unutulmaz piyano konseri ile etkinlik sona erecek.


 
Popüler Gündem
 

XJazz Zorlu PSM konseri bol doğaçlamalı ve sürprizli bir konser olacak.

Bu içerik 2446 defa okunmuştur.

XJazz Festival Berlin & İstanbul Ensemble konserine bilet almak için lütfen tıklayın.


Cazkolik: XJazz Festival alışıldık festivallere göre farklı bir konsept, yenilikçi yanı öne çıkan, tüm konserlerin birbiriyle bağı olduğunu düşündürten bir festival, sizi 14 nisanda festivalin merakla beklenen İstanbul X Berlin Ensemble konserinde izleyeceğiz, hem festival hem konser hakkında neler söyleyebilirsiniz, konserde sizin şarkılar mı olacak farklı bir repertuvar mı dinleyeceğiz? ve tabii bu kadro nasıl biraraya geldi?

Elif Çağlar: Farklı festivallere büyük ihtiyaç var, özellikle de temanın etrafında doğru isimleri buluşturabilen festivallere. Xjazz, yenilikçi olmayı öne çıkarıp daha bağımsız kalmayı başarabilen ender festivallerden. Umarım uzun seneler devam eder. Ekibi ben oluşturmadım ama bana teklif geldiğinde mutlulukla kabul ettim, başka ülkelerden müzisyenlerle yapılan ortak çalışmalar evrensellik ve paylaşmak adına çok önemli olduğu kadar keyiflidir de. Hepimizin birkaç bestesinin yer aldığı, bol doğaçlamalı ve sürprizli bir repertuvar olacak gibi görünüyor şu anda.


İtalya konserlerim her şeyin harika gittiği bir mini turne oldu


Cazkolik: Yakın zamanda İtalya`da konserler verdiniz, hazır konuşma fırsatı bulmuşken o konserlerle ilgili izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Elif Çağlar: Benim açımdan, seyircinin yoğun ilgisinden tutun, müzisyenlerle sahne üstünde ve dışında iletişimimize kadar her şeyin harika gittiği bir mini turne oldu. Harika bir dinleyiciyle yeni bir bağ kurmanın yanı sıra, konserlere gelen festival direktörlerinden caz kritiklerine birçok kişiyle tanışma imkanım oldu. Ülkemizde seyircimizin güzel enerjisi dışında sektörden o desteği ve saygıyı her zaman hissedemiyoruz. İtalya konserleri, ülkemizde elden geldiğince el üstünde tutulan (ve tabii ki tutulması da gereken) yabancı sanatçılar kadar bizim de kıymetimizin olduğunu hissettirmesi bakımından büyük moral oldu açıkçası.

Cazkolik: Dinleyicinizin de sahiplenerek destek verdiği "Misfit" her bakımdan üst düzey bir albüm olmuştu. Kendimiz bakımından söylersem eğer, albüm hakkında daha çok konuşmalı, daha çok yazıp çizmeliydik, bu konuda eksiğiz, peki, albümle ilgili emeklerinizin karşılığını alabildiniz mi? ve gündemde bu tarz yeni bir proje var mı?

Elif Çağlar: Çok teşekkür ederim öncelikle. Bazı mecralar (Cazkolik`e de bu bağlamda ayrıca teşekkür etmek isterim) ve daha çok yurt dışından olmak üzere bazı kritikler destek verdiler, minnettarım. En önemlisi de dinleyici kıymetini bildi, yapılmasında büyük rol oynadı, konserlerime geldi, geliyor, müzikle sürekli bir iletişim kuruyoruz. O yüzden ben emeklerimin karşılığını almış hissediyorum. Neden az yazılıyor, çiziliyor, özellikle şarkıcı dışında kadın prodüktör/aranjör olmak neden bu ülkede bu kadar kıymetsiz, evrensel düşünerek hareket etmek neden böyle önemsiz, vs... bunları ben yanıtlamayayım :) Projeler bekliyor, farklı bir caz standardı albümü ve yaylılarla yapılacak yine bir beste albümü beklemede, imkan bulduğum zaman kayıtlara girişmeyi planlıyorum.

Cazkolik: Yine "Misfit"... Kanaatimce, bu albümden en az 3 parça ("You`re Safe", "Before" ve "The Books" caz tarihimizin en güzel besteleri arasında yerini aldı, beste konusu çok önemli, sadece söz-müzik değil düzenlemeler de size ait. Sizin açınızdan beste yapma süreci nasıl çalışıyor? Düzenlemeler de ayrı bir soru olmalı.

Elif Çağlar: Yine çok teşekkür ederim bu düşünceniz için, mutlu oldum. Beste süreci her defasında söz, melodi, armoni, ritim dörtlüsünden birinin, birkaçının ya da bazen hepsinin belirivermesiyle işliyor. Nasıl beliriyor bilmiyorum, arka planda hep sessiz mekanizma var gibi, sizinle besleniyor ve hikaye anlatmak istiyor, o yüzden yakalıyor hep birşeyleri. Sonrasında da bir fikir, diğerini getiriyor ve kafanızda, kalbinizde ona yeterince ilgi ve zaman verdiğiniz sürece gelişiyor. Düzenleme kısmı da aslında, parça oluştuktan sonra doğal gelişiyor, sadece teknikten destek alıp, biraz da deney yapıyorum. Sonunda içe en sinen hali kalıyor.

Anlatacak çok hikaye var...

Cazkolik: Albümde yeralan müzisyenler olarak Eric Harland, Harish Raghavan, Aaron Parks üçlüsü fikri nasıl oluştu?

Elif Çağlar: Üçü de ayrı ayrı hayran olduğum, birbirleriyle de sık sık farklı projelerde çalmış müthiş müzisyenler. Hayal kurdum tamamen, albümün tavrını, sound`unu düşünüp. Şarkıları başka coğrafyalardan müzisyenlerle canlandırmak, o köprüyü kurabilmek, her müzisyen için keyiflidir. Çok minnettarım bunu gerçekleştirebildiğim için.

Cazkolik: Elektronik alt yapılı bir albüm çıktı biliyorum ama digital platformlarda bulamadım, yayında değil mi?

Elif Çağlar: Evet, elektronik E.P., "Mrs.Elo" adıyla dijital platformlarda bulabilirsiniz. Tamamen farklı bir yönüm olduğu için akustik projelerimden farklı bir isimle devam ediyor. Yine aynı hikaye anlatma geleneğini, başka seslerle biraz daha değişik yerlere götürmek istedim. Devamı gelecek bu tarz farklı türlerdeki deneysel çalışmaların da. Anlatacak çok hikaye var, bazıları cazla dışarı çıkmak istemeyebiliyor :)

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 13 Nisan 2017, Perşembe

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazkolik Röportajı: Elif Çağlar`la hem XJazz festivali hem son dönem işlerini konuştuk.
Guillaume Peret için saksofon yeni ve keşfe açık sesler çıkarmanın arzu nesnesi.
İçimizdeki gizli caz şarkıcısı kim? 10 şubat akşamı belki böyle bir yetenekle tanışacağız...
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Hakan Akoğlu Röportajı: Pink Martini yeni albüm turnesi için İstanbul`a geliyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp