Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Spin

Sanatçı: Yahya Dai (ts), Jef Giansily (p, keyb), Sıtkı Sırtanadolu (g), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d)
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 29.06.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : 10 yılın üstünde bir geçmişi olan SPIN, bu kez kurucu elemanlarından Selim Benba`nın yokluğunda, piyanist Jef Giansily`nin katılımıyla Nardis sahnesinde performanslarına devam ediyor. Kendi adına bir albüm kayıtı da bulunan grup, kendi özgün bestelerinin yanısıra günümüz müzisyenlerinin düzenlemelerinden oluşan "contemporary jazz" tabir edilen bir repertuar sunacak. Giriş 35 TL, Öğrenci: 20 TL.


İpek Göztepe Quartet

Sanatçı: İpek Göztepe (v), Koray Üsgülen (p), Özgür Salıcı (b), Burak Cihangirli (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 29.06.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Genç caz vokalibsti İpek Göztepe bu gece The Badau sahnesinde.


 
Popüler Gündem
 

İftihar edin, o Tarkan...

 473 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |  

Önce fizzy ile düştük şarkıların içine. 24 saatte toplam 50 bin, 1 haftada 200 bin şarkı indirilerek hem de. DMC etiketiyle yayınlanan 10. stüdyo albümü ile Tarkan, fizzy rekorlarının hemen ardından misal Katy Perry yamacına süzülerek iTunes listesinde 37 numaradan direkt girmiş oldu listelere. Hızla İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda, İsveç, Norveç, Bulgaristan gibi bir dolu ülkede listelere girerken, Bahreyn’den, Azerbaycan’a ve Özbekistan listelerine kadar 1 numaraya yerleşmeye başladı.

Velhasıl, yıllardır bizim tek 1 numaramız

Tarkan’dan daha iyi erkek şarkıcımız yok. E tabii havada şahin gibi “Nesini beğenmesek?" diye bekleyenler kendilerini yerlere atsınlar, kompleksleri silkelenir belki üzerlerinden.

* * *

Bir kere, sadece sesi yeter ama duruşuna kurban olduğum Tarkan şu sıra bizi birleştirebilecek tek isim. İftihar edin. Birileri çirkinliklerine çekmeye çalışırken sevgi dilini kullanan, zeytin ağaçlarına kadar her güzelliğin kıymetini bilerek ışıldayan ve sağlam duran kaç şarkıcımız var?

İftihar edin... Tarkan, 10 numara

Şarkılar şöyleymiş, böyleymiş. Daha duygu diline bakmadığınız kimbilir ne çok söz var o güzel albümde. Aysel Gürel’in sözlerine bir bakın, Günay Çoban’ın, Gülşah Tütüncü’nün ve her zaman içindeki güzelliği daha çok ortaya çıkaran kişinin Tarkan olduğunu düşündüğüm Sezen Aksu’nun...

“Herşey Fani” albümden vurulduğum ilk şarkıydı. Sezen yazmış. Sezen’in şarkısını Tarkan’dan dinleyerek Karaköy’de çay simit keyfi yaparken o çay rakıya dönüştü, öyle güzel yani... Hem Gülşah Tütüncü’nün yazdığı “Çay Simit” parçası Adile Naşit filmleri gibi sevgi uyandırıyor insanın içinde. Bölünmekten yorulan bizleri birbirimizi kucaklarcasına sarıyor içtenliğiyle.

* * *

Bir yandan sözler alıyor çoğu yerde. Misal, Tarkan’ın melodiye döktüğü “Sevdam Tek Nefes” ile “Ben doğduğum günden beri bozgunum  / Zamanı dersen, öl de öleyim” demiş Aysel Gürel. Ah Aysel Gürel. Güzel insan. Albümde Ümit Sayın da var, ne güzel şarkılar yazdı hep ve “O Sevişmeler” nasıl da güzel, ah o sevişmeler...

* * *

Günay Çoban “Bal Küpü” ile Tarkan’a yakışan o kaliteli işveyi, cilveyi ne güzel vermiş sözlerle. Erkekte sadece Tarkan’a yakışıyor şarkıların cilvesi. Kadına da şarkılarda o işve en çok Sibel Can’a yakışır bilirsiniz. Biri erkeği, biri dişisi cilvenin. Günay Çoban nasıl güzel laflar dökmüş, aşk uyandırmış şarkılarında. İşte tam Tarkan şarkısı dediklerimiz de var üstelik. “Kedi Gibi” sokuluyorsun dinlerken, dinledikçe, Allah aşkına kim var şöyle sesi ve duruşu ayrı ayrı güzel erkek şarkıcı? Murat Boz mu? Benden “Hodri Meydan”...

* * *

Nazan Öncel’in “Acımasız” şarkısını iyice dinleyin, ya da mesela Sezen’in hislendiren “Çok Ağladım” şarkısını... Onu da Ayça Z. Aydın ve Matthew Erdem yapmışlar. Dinleyin dalın o şarkıya özellikle. O kadar.

* * *

Çevresindeki insanlardan belli güzelliği. Ekibinden Sevtap Küçükkaralar’ı biliyorum mesela. Nasıl çiçek. Gülşah Tütüncü ile muhabbetimiz büyüyor mesela. Ihlamur ağaçlarının kokusundan sarhoş olan bir güzel insan düşünün, öyle işte Gülşah. İftihar edin doğaya aşık Tarkan’ımızla da.

* * *

Gülşah Tütüncü ile çay simit konuştuk duyguları. Muhabbetimize neler diyor bir genç müzisyen olarak ve Tarkan’ı o nasıl biliyor acaba? Bir bakın.

Cenk Erdem


Gülşah Tütüncü: "Tarkan asil biri..."

Cenk Erdem: ”Çay Simit” parçası müziğiyle, sözleriyle sımsıcak bir sevgi uyandırıyor; özledik toplum olarak birbirimizi sevmeyi değil mi?

Gülşah Tütüncü: Evet, doğru cümle bu, toplum olarak sevmeyi özledik. Şimdi herkes kendini ve kendi yakınını seviyor, eski Türkiye uzağını da severdi. Büyük marketlerimiz değil mahalle esnafımız, komşularımız vardı, şimdi kimse alt katında, yanında kim oturuyor tanımıyor. Anadolu çocuğuyuz biz, tanrı misafirine kapısını sofrasını açan ataların evlatlarıyız, şimdi kapılarımız birbirimizden korkarcasına kilitli, birbirimize karşı ne ara bu kadar çekingen ve öfkeli olduk, daha da kaynaşacağımıza neden ayrışıyoruz, hoş görümüze merhametimize ne oldu?

Cenk Erdem: Ay ile yıldız gibiyiz derken sanki şarkının duygusunda da bölünmüşlüğe arkamızı dönüp kucaklaşıyor gibi; ne dersin?

Gülşah Tütüncü: Bu ülkeden bir sebeple gitseniz beşinci gün yine memleketim, yine memleketim dersiniz, aynı yollarda yürüyor, aynı ezanı dinliyor, aynı marşı söylüyor, aynı damak tadıyla yemekleri yiyor, aynı esprilere gülüyor, aynı türkülerde burnumuzun ucu sızlıyor. Farkında olmadan içimize kodlanan öyle belirli alışkanlıklarımız var ki...

* * *

"Çay Simit" şarkısı bizi biz yapan temsili ögelerle donanmış halde. Çay simit ikilisinin yan yana duruşu dünyanın hiçbir yerinde bizdeki kadar bütünlük sağlamıyor, gül-diken, tasavvuf-divan halk ve modern edebiyatımızın her döneminin aşkı tanımlayan ayrılmazlığı vurgulayışın vazgeçilmezi, Ayla yıldız gibiyiz bayrağımızı temsilen yazılan bir dize. Bayrak sevgisi büyük bir aşkı temsil eder, ay ve yıldız ayrılmaz bir bütündür.

Aynı tarihin şahitleriyiz. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli gibi özü sevgi ve hoşgörü olan kültürel bir kubbenin altında nesilden nesle yayılmışız. Köklerimiz aynı, dallarımız yapraklarımız neden farklı olsun? Bindiğimiz dalı kesmeyelim, yapraklarını yolmayalım. Kökü barış olan ağacımızı kurutmayalım...

Cenk Erdem: Tarkan`ın sesi, çay simit öyle güzel yakışmış ki; balla kaymak gibi onun sevgi parlayan kimliğine zaten çok uymuyor mu?

Gülşah Tütüncü: Pop müzik adı üstünde popüler olandır, bu popülerlik içinde hayata dair ciddi bir şeylerden bahsetmek ve ciddiye alınmak kolay mesele değildir, bir söylem karakterinizle uyuşmuyorsa sakil durur. Türk pop müziğinde ancak Sezen Aksu, Tarkan gibi bir elin parmağını geçmeyecek isimler bu misyonu hakkıyla taşıyabiliyor.


Gülle diken gibiyiz...


Evet, şarkı Tarkan`a çok uyuyor çünkü ilk çıktığı günden bu yana ona ve şarkılarına hayran bir müzisyen olarak her melodisi her kelimesi bir terzi gibi özenle dikildi.

Cenk Erdem: "Çay Simit" yurt dışında yaşayanların çok özlediği bir ikili hatta sevgilimiz İstanbul`un çiçekleri; nerelerde yazdın o şarkıyı?

Gülşah Tütüncü: Babam adımın başına gül koymuş, eski tanıdıklar bana gül der, annemin ismi Gülşen babam anneme de gül derdi. Bana hediye edilen gülleri kurutup saklayanlardanım. Gülün anlamı bende ayrı, çay simit şarkısında `"gülle diken gibiyiz" cümlesi, severiz de söveriz de, güleriz de ağlarız da, birbirimize batsak da gülün kadifemsi dokusu yine sarar iyileştirir anlamında, yani biz ayrılamayız ki...

* * *

Bu şarkıyı stüdyomda yazdım, stüdyomun bahçesinde her gün suladığım gül ağaçlarım var.

Cenk Erdem: Tarkan`a yıllar önce yazdığın "Usta Çırak" şarkısının yenilikçi bir tınısı vardı; ne kadar zamandır tanışıyorsunuz?

Gülşah Tütüncü: "Usta Çırak" neredeyse 10 sene evvel yapılmasına rağmen Türkiye için çok yeni bir sound sayılırdı. Bizde yürüyen pop şarkıların formlarından apayrı, yurt dışında seyreden müzikten de besleniyor olmanın çıkardığı ürünlerden. "Usta Çırak" şarkısını Tarkan`la buluşturmak DMC genel müdürü Samsun Demir`in aklına gelen güzel bir fikirdi. Bu albümdeyse aylarca, yıllarca titizlikle sıfırdan birçok şarkı çalıştık; daha bir usta çırak, daha bir abi kardeş olduk, aslında şarkıyı tek başıma yapmış da sayılmam. Bir çok yerinde fikri ve ruhu vardır; demo düzenlemesinin ruhunda da Ozan Çolakoğlu vardır. Demo düzenlemelerini hazırlarken, “Ozan olsa buraya ne yazardı?” diye düşünerek yazdım.


Tarkan star olmak için doğmuş...


Cenk Erdem: Sen bize Tarkan`ı nasıl tarif edersin?

Gülşah Tütüncü: Tarkan çok asil biri, davranışından, konuşmasından, duruşundan, her yanından asalet akıyor. Star olmak için doğmuş. Sıfır ego, işinde müthiş titiz, sevmediği ya da istemediği bir şeyi söylemeden evvel sarf edeceği cümleleri dahi gönül alarak söylüyor.

Cenk Erdem: Ayşe Hatun Önal`a esprili bir şarkı patlattın, Tarkan`a sımsıcak bir şarkı daha; kemanın elinde sahnelerdesin; başka ne sürprizlerin var?

Gülşah Tütüncü: Yeni şarkıların hepsi sürprizli, Ayşe Hatun Önal`daki “Beyaz Atletli” şarkımıza klip geliyor. Son derece sürprizli. Sonbaharda kendi şarkılarımı kendim de söylüyor olacağım. Kendi single projemde çok sürprizli. Kemanlı projeler ayrı sürprizli. Yıllardır özenle çok çalışarak, sıradanlıktan uzak, sürprizli farklı işler çıkarmaya gayret ediyorum. Bakalım sektörün bana olan sürprizleri ne olacak?

Kaydet

Cenk Erdem

Cazkolik.com / 28 Haziran 2017, Çarşamba

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cenk Erdem Röportajı: Tarkan asil biri ve ondan daha iyi erkek şarkıcımız yok...
Sezonun son Akbank Sanat Caz Atölyesi`nde Sibel Köse ve Asena Akan`la Türkiye`de vokal caz eğitimi, kursları ve koçluğu konuşacağız.
24. İstanbul Caz Festivalinden dünyaca ünlü flamenkocular ve Türk sanatçılarla Paco De Lucia anısına özel konser.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp