| | | | | | |
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Anasayfa Türk Caz Müzisyenleri Türk Caz Albümleri Cazkolik Röportajları Anketkolik Reklam
Cazkolik Yazarları Arto Peştemalcıgil Cenk Akyol Güzin Yalın Okan Aydın Sami Kısaoğlu Zekeriya Şen Zuhal Focan
Türkiye'nin Caz Takvimi

The Lason String Quartet - Türk Sazları Topluluğu

Mekan: The Seed, Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : The Lason String Quartet - Türk Sazları Topluluğu bu gece The Seed`de.


Bilge Susar Quartet

Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Bilge Susar Band bu akşam Nardis`te!


Al Di Meola Plays Beatles & More

Sanatçı: Gitar: Al Di Meola, Akordiyon: Fausto Beccalossi, Gitar: Peo Alfonsi, Bateri, perküsyon: Peter Kaszas, Sturcz String Quartet: Keman: Oláh Vimos, Keman: Szilágyi Péter, Viyola: Benko Gyula, Cello: Sturcz András
Mekan: Congressium, Söğütözü Cad. No:1/A Çankaya, Ankara
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Son 25 yılın enstrümantal müzik alanında belki de dünyanın en önemli ismi, bir gitar virtüözü, efsane bir müzisyen olan Al di Meola; rock, caz ve fusion dahil birçok tarzda dünyanın en saygın gitaristlerinden biri... Beatles & More ile ilk kez Türkiye’de Ankara Müzik Festivali`nde sahne alacak olan Al di Meola, kendi grubu ve Macar yaylı dörtlüsü ile inanılmaz bir geceye imza atacak.


50 Yılın Rock ve Caz Konseri: Emrehan Halıcı

Sanatçı: Sunucu: Enver Aysever
Mekan: ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu, Ankara
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Emrehan Halıcı ve arkadaşları, 50 Yılın Jazz ve Rock Müziği temasıyla verecekleri konserde, ODTÜ Sanat 15 kapsamında 17 Nisan`da Kültür ve Kongre Merkezi`nde sahne alıyor. Emrehan Halıcı ve müzisyen arkadaşları, 9. kez 50 Yılın Jazz ve Rock Müziği temasıyla ODTÜSanat 15`te bir araya geliyor. Sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinin sahne alacağı konserde Beatles, Nazareth, Dire Straits, Jeff Beck, Jaco Pastorius, Stevie Wonder, Electro Deluxe gibi müzik dünyasının efsane isimlerinin ve gruplarının unutulmaz parçalarıyla anılar tazelenecek. Festivalin heyecanla beklenen ve en çok ilgi gören etkinliği olma özelliğini taşıyan Emrehan Halıcı ve Ankara Müzisyenleri konserinin bu yılki sunucusu Enver Aysever... Yaklaşık iki saat sürecek konserde Emrehan Halıcı tüm gruplara davuluyla eşlik edecek.

Müzisyenler: Ali Aktan, Artun Ertürk, Aydın Kahya, Barış Gerekçi, Bilgin Canaz, Bulut Gülen, Canberk Hacıbaloğlu, Cem Tuncer, Çağın Çetinyürek, Doruk Gönentur, Ekin Eti, Emre Topak, Fatih Korkmaz, Fethi Okutan, Gürbüz Barlas, Hakan Ertek, Kaan Sönmez, Kemal Çiftçi, Levent Solakoğlu, Merve Tunç, Murat Bağcıoğlu, Muzaffer Nezihi Egelioğlu, Onur Aymergen, Onur Yüce, Özgür Abbak, Seda Bağcan, Serdar Yimsel, Su İdil, Süleyman Bağcıoğlu, Tayfun Kara, Uğur Ersoy, Uğur Karaman, Vecdi Mayda, Volkan İldinç, Emrehan Halıcı.


Hayal Kahvesi Shining Stars sunar: Radio Moscow

Mekan: Hayal Kahvesi, Beyoğlu
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 22:00
Web Adresi: http://www.hayalkahvesi.com
Etkinlik Bilgisi : Hayal Kahvesi`nde bu gece Radio Moscow Ankara ve İzmir sonrasında İstanbul`da.


Selen Beytekin

Mekan: FerahFeza, Kemankeş Cad. No: 31/5 Karaköy
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : 1987 doğumlu Selen Beytekin, 8 yaşında klasik piyano eğitimi almaya başladı. Piyanist Ergican Saydam ile çalıştı. 2008 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında müziğe olan ilgisi ile amatör olarak piyano çalıp, şarkı söylerken İlham Gencer ile tesadüfen bir tango gecesinde tanıştıktan sonra, 2007 yılında ilk kez Q Jazz Bar’da kendi programını yapmaya başladı. Daha sonra Aşkın Arsunan & The Blue Print Project ile çalışmaya başlayan Selen Beytekin; Volkan Öktem, Şenova Ülker, Eylem Pelit, İmer Demirer, Ricci Benson, Tony Jones, Aycan Teztel gibi birçok müzisyen ile çalıştı. Şimdi ise İTÜ’de Mimarlık Master’ı yaparken aynı zamanda müzik çalışmalarına devam etmekte. Bu gece sevilen caz standartları ile sizlere keyifli bir gece geçirtecek. Giriş: 40 TL


Sanat Deliorman ve Caz Biraderleri

Sanatçı: Nezih Yeşilnil (b), Sanat Deliorman (v), Tümer Uluçınar (g), Berkan Tilavel (d)
Mekan: Alt Caz / İstiklal Cad. Tomtom Mah. Acara Sok. No.5/B Galatasaray Tel: 0 212 244 8567
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 22.00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/6
Etkinlik Bilgisi : Yeniden faaliyete kaldığı yerden başlayan Alt Caz bu gece Sanat Deliorman ve Caz Biraderleri projesiyle Sanat Deliorman`ı ağırlıyor.


Bavyera Radyo Oda Orkestrası

Mekan: İş Sanat, 4. Levent
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.issanat.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Repertuvarı klasik eserlerin yanı sıra romantik, modern ve avangart dönemlerin hem tanınmış hem de az bilinen eserlerini kapsayan topluluk, sadece çok yönlülüğü ile değil aynı zamanda engin müzikal duyarlılığıyla birleşen dinamizm ve virtöüzitesiyle de dinleyicilerini büyülemekte. Alman basının "enfes tınısı" ve "nefes kesen parlaklığı" için övgüyle bahsettiği orkestra gecede, Mozart`ın yapıtlarını dinamik yorumlarıyla tanınan Alman kemancı Frank Peter Zimmermann`a eşlik edecek. 1990 Accademia Musicale Chigiana birinciliğine sahip usta kemancının aynı zamanda çok sayıda ödüllü kaydı da bulunuyor.


Carmen Souza

Mekan: Babylon
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 23:30
Web Adresi: http://www.babylon.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Caz vokalisti Carmen Souza yeniden Türkiye`de...


Flamenco Reina

Mekan: Maya Cüneyt Türel Sahnesi, İstanbul
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Şarkının trajik gücü, gitarın dalgaları… Bunları bir anafor gibi kendisinde toplayan ve dışarıya veren bedenler… Sonunda hepsinin bir olup yarattıkları ortak ruh… Sanki bir tür, dibe doğru gidiş… Sonra yukarıya çıkış. Dalgalanmalar, açılıp kapanmalar… Bir tür, insanlık hali… Ama başka türlü bir “hal”… Özel bir ruh hali. Flamenko olma hali… “Anima Flamenco”.


Blues Perişan Radyo programı

Sanatçı: Michael Bloomfield
Mekan: Rock FM 94.5
Tarihi: 17.04.2014
Saat: 22.00
Web Adresi: http://www.rockfm.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Blues gitarının ABD`deki ilk beyaz ustası Michael Bloomfield`ı 15 Şubat 1981`de, 37 yaşındayken yitirmiştik. Siyahlarla beyazların bir arada müzik yapmasını sağlayıp, ırkçılığa bir tokat atan öncü gitaristin 33. ölüm yıldönümünde çıkan "From His Head To His Heart To Hands" albümü daha önce yayınlanmamış stüdyo ve konser kayıtlarını da barındıran 3 CD`lik ciddi bir antoloji niteliğinde. Bu albümden seçmeler Aptülika`nın hazırlayıp, sunduğu Blues Perişan radyo programında.


 
Popüler Gündem
  | | | | |

Sevin Okyay Salon ve Borusan Müzikevi`nde ayrı ayrı konserleri olan Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..."

Bu içerik 2440 defa okunmuştur.

Dinlemeye başladığınız müzik Joshua Redman`ın 1993 tarihli Moodswing isimli albümünden Sweet Sorrow`dur.


Müsaitseniz, oğlum uğrayacak

Joshua Redman ve Branford Marsalis, iki cazcı babanın oğlu, iki ailenin temsilcisi olarak karda kışta İstanbul’da. Gidelim konser’e bir âlem-i caz eyleyelim...

Öte yandan, tipi gelecek diyorlar, akşam da kar yağıyordu. “Acaba Joshua’ya gitmesem mi?” diye bir an aklımdan geçti doğrusu. Ne de olsa, “iş bitmiş” denen yaşa geldik, insan çabuk yoruluyor. Ancak, Joshua Redman da elimize doğdu sayılır. Açıkhava’da, Genç Aslan’lı bir konserden sonra söyleşi yapmamızı hatırlıyorum. Oraya yetişmek için bir başka konser bitmeden çıkıp gelmiş, halkın nefretini kazanmıştık. Çünkü o konser AKM’deki (geçmiş zaman olur ki...) John Scofield / Dave Holland / Joe Lovano / Al Foster konseriydi ve sanırım Scofield’in uçağı rötar yaptığı için geç başlamıştı. İki parça dinleyip çıkmıştık.

* * *

13 Temmuz’muş, 1999. Önce Redman’la, sonra Harris’le konuşmuştuk. Joshua gençti, heyecanlıydı, çok dolaşıyordu, “Genç Aslan” etiketinden pek hoşnut değildi. Sonra bir söyleşi daha yaptık, dedim ya, bereketli bir akşamdı. Marsalis ailesinin oğullarından Branford Marsalis de dörtlüsü ile oradaydı, onunla da konuştuk.

Joshua Redman bu akşam (17 Şubat) ve yarın akşam İKSV Salon’da karşımızda olacak. Kardan korkmazsak, tabii. Branford Marsalis ise, 23 Şubat akşamı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Lütfi Kırdar sahnesine çıkıyor.

Aşağıdaki tarih notunda sözü geçen 13 Temmuz 1999 olayı hariç, Marsalis ile Redman’ın bir başka ortak yanları ikisinin de vaktiyle “Genç Aslan” sayılması ise, esas can alıcı olanı, cazcı ailelerden gelmeleridir. İkisinin de ‘büyük usta’ babaları var: Ellis Marsalis ve Dewey Redman. Aradaki fark, Marsalis ailesinin (bana sanki babaları en çok Branford’u seviyormuş gibi gelse de) birbirine yakın bir aile olması. Oysa 1969 doğumlu Joshua, babasıyla ilk kez sahneye çıktığında yıl 1990. Büyük Dewey Redman’dan uzak bir çocukluk ve ilk gençlik geçirmiş.

Kendi kuşağının büyük tenor saksçılarının sonuncularından biri olan Dewey Redman, sonuna kadar ‘büyük’ kaldı, maceradan kaçmadı. İster çocukluk arkadaşı Ornette Coleman ve Don Cherry ile Free Jazz yapsın, ister Pat Metheny’ye, Keith Jarrett’a katkıda bulunsun, ya da Charlie Haden’s Liberation Orchestra gibi daha büyük gruplarda çalsın, her zaman ‘sound’unu korumuştur. “Senin tekniğin varsa, benim de iyi bir sound’um, her zaman seni yenerim,” demişti bir keresinde. “Sen istersen bin nota çal ve ben bir tane çalayım, seni silerim.” Baba Redman’ın 1992 tarihli albümü “Chouces”ın üç parçasında oğlu da çalıyordu. Hazindir ki, son yıllarında daha çok “Joshua Redman’ın babası” diye tanınıyordu.

* * *

Marsalis ailesi, 1934 doğumlu piyanist baba Ellis ve oğulları: Branford (1960), Wynton (1961), Delfeayo (1965) ve Jason’dan (1977) oluşuyor. Aslında Ellis Marsalis de caza tenor saksçı olarak başlamıştı ama küçük yaşta piyanoya geçti. Ne var ki, kendisi asıl öğretmenliğiyle bilinir. 1974’te New Orleans Yaratıcı Sanatlar Merkezi’nde ders vermeye başladı. Öğrencilerinin arasında Harry Connick, Jr., Terence Blanchard, Donald Harrison, Nicholas Payton, Kent ve Marlon Jordan ile kendi altı oğlu var. Bunlardan dördünün ünlü müzisyenler olması sayesinde Ellis de 1990’lı yıllarda yıldız mertebesine erişti ve düzenli olarak kayıt yaptı. Aileyi, 2003 tarihli “A ’Jazz’ Celebration”da dinlemek mümkün: Piyanoda Ellis, tenor ve soprano saksta Branford, trompette Wynton, trombonda Delfeayo ve davulda Jason.

Genç Aslanlar hareketine gelince: 1980’lerin ‘muhafazakâr’ gözüyle bakılan bir caz hareketidir. Marsalis çocuklarının ikisi ile Dewey Redman’ın oğlu da Genç Aslan olarak tanımlanmıştır. Başını Wynton Marsalis çekti, akımı babası Ellis körükledi. New Orleans’ta doğsa da, daha çok New York’ta icra edildi. Umut veren müzisyenler, akustik müzik, hatta eski giysiler... Yeni bir nefesti, Miles Davis hareketi ‘ısıtılmış hindi’ olarak tanımlasa da. Zaten Davis’le Wynton Marsalis’in araları hep limoni olmuştur. Üstadın füzyon merakı yüzünden Wynton ona ‘şarlatan’ deyince, Davis de atalarına meraklı genç cazcıya “müzelik” diye cevap vermişti. Gerçi Wynton bir İstanbul konserinin sahne arkasında bunu inkâr edip bir anlaşmazlık olduğunu söyledi, o da başka. Marsalis kardeşler, Redman, Nicholas Payton, Christian McBride, James Carter, Roy Hargrove, Terrence Blanchard, Wallace Roney, Stefon Harris vb.’nin adları bu hareketle anılmıştır. “Young Lions” başlıklı ve farklı kişilerin yaptığı albümler de var.

* * *

Aslında dedikodu yazısı yazmak aklımızdan bile geçmez ama dönüp bir baktım da, samimiyete paye verelim derken basbayağı dedikoduculuk etmişim. Peki öyleyse, bu “Oğlum size gelecek” yazısını, tarihi bir ‘dedikodu’yla noktalayalım:

1999’daki Festival’in, özellikle o gecenin bir başka özelliği daha vardı. İstanbul Valiliği o yıl açıkhava konserleri ve diskoteklerdeki programın hafta içi saat 24.00`de, hafta sonu da 01.00`da sona ermesi gerektiğini bir tebliğ ile İKSV Genel Yönetmeni Melih Fereli’ye bildirmişti. Gerçi 16’sı akşama, Kenny Garret Dörtlüsü ve Courtey Pine`ın konserinden önce bu yanlışlık dözeltildi ama (Şişli Emniyet Müdürü, Fereli`yi arayarak ‘‘Bütün bunlar bir yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Konserler dilediğiniz kadar sürebilir’’ demiş), yasak bildiren tebliğ o mahut akşamı etkiledi.

Mesele, devrin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan`ın `ses kirliliğine` karşı (tercihan, mahalle arası kutlamalarında) başlattığı `huzur operasyonu`ndan kaynaklanıyormuş. Konserden sonra yapılacak olan Branford Marsalis – Joshua Redman jam session`ı bu yüzden gerçekleşememişti. Marsalis seyirciye, ‘‘Biz Joshua ile kaptırıp giderdik, bu konser sabaha kadar sürerdi. Ama maalesef yasak yüzünden bitirmek zorundayız. Aksi halde bizi tutuklayacaklar’’ dedi. Sonra da Roxy’ye gidip sabaha kadar çaldı. Açıkhava’daki jam session’a katılacak olan Joe Lovano’nun girişimleri de sonuçsuz kaldı. İftiharla belirtelim ki, The Innocent Criminals’la birlikte sahneye çıkan pek sevdiğimiz Ben Harper ise, yasağı duyunca ‘‘İlkelerimi bozup konseri iki saatten önce bitirmem’’ demiş. Kabak da ondan önceki topluluk The Blind Boys of Alabama’nın başına patlamış. Konserlerini ister istemez erken bitirdiler.

Dewey Redman’ın da dediği gibi, her devir farklı. O zaman öyleydi, şimdi böyle. Artık kimse konserini erken bitirmek zorunda kalmasın diyoruz.

Sevin Okyay
17 Şubat 2012, Cuma
Cazkolik.com

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Taksim Trio`ya eşlik eden üç ustanın Zorlu Center konserini izleyen Levent Öget izlenimlerini kaleme aldı. » Caz Şubatı konserlerinin `düşlerinden vazgeçmeyen adam`ı Wadada Leo Smith`i Sevin Okyay yazdı. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » Sevin Okyay 27 yıl sonra yeniden biraraya gelen Bob James ve David Sanborn ikilisini kaleme aldı. » Cenk Erdem Los Vivancos gösterisi ve Buika konserini izlerken duyduğu kaygıları yüksek sesle dile getiriyor. » Kalima egzotik melodilerin ritmleriyle oynamayı seven üç kadın ve hepimiz hırslı birer gezginiz. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Louis Armstrong`un ölümünün üstünden 40 yıl geçti ama o hala evinde misafirlerini ağırlıyor. » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Sevin Okyay, Brad Mehldau`yu yazdı; "Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı" » Sevin Okyay, Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..." » İstanbul-Lizbon bağlantısını Cenk Erdem yazdı; "Portekiz Geleneksel Müziklerinin İstanbul Seferleri" » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » Polonya`nın ünlü caz divası Urszula Dudziak İzmir Caz Festivali`ne kendi esintisi ile geldi. » İzmirlilerin festivalle buluştuğu açılış konserinde arkadaşlarımız oradaydı ve Egg Project ile konuştular.
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp