Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
Türkiye'nin Caz Takvimi

13. Alanya Uluslararası Caz Festivali: Ece Göksu Quartet feat. Gregorie Maret ***Ücretsiz Konser***

Sanatçı: Ece Göksu (v), Gregorie Maret: (Harmonica), Can Çankaya (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Tarihi Kızılkule Meydanı, Alanya
Tarihi: 29.09.2016
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.alanya.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Ece Göksu müzisyen bir ailenin çocuğu olarak Ankara`da dünyaya geldi. 5 yaşından itibaren piyano dersleri almaya ve Ankara Devlet Opera ve Balesi çocuk korosunda söylemeye başladı. 11 yaşında H. Ü. Devlet Konservatuvarı piyano bölümüne girerek Doç. Banu Perk ve üniversitede Doç. Oya Ünler ile piyano çalıştı. Hüseyin Sermet ve Ayşegül Sarıca`nın masterclass`larına katıldı. Üniversite yıllarında caza karşı olan ilgisi sayesinde ilk grubunu biçimlendirdi. 2002 yılında İstanbul`a taşındı ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konsevatuvarı piyano bölümünde Prof. Seher Tanrıyar`ın öğrencisi olarak mezun oldu. Türkiye`de birçok ilde caz klüplerinde, konser salonlarında ve ayrıca İstanbul Uluslararası Caz Festivali, Ankara Uluslararası Caz Festivali ve Akbank Uluslararası Caz Festivali gibi birçok festivalde yer aldı. ABD`de, Budapeşte ve Dubai`de konserler verdi. Birçok TV ve radyo reklam müziği seslendirdi. 2007 yılında Fulbright bursunu kazandı ve William Paterson Üniversitesi`nden de burs alarak New Jersey`de caz vokal yüksek lisansı yapmak üzere ABD`ye gitti. Burada Nancy Marano, Cecil Bridgewater ve Mulgrew Miller gibi isimlerle çalıştı. Roberta Gambarini ve Jay Clayton`dan özel dersler aldı. Kurt Elling`in workshoplarına katıldı. Yüksek lisans tezini Billie Holiday`in kompozisyonları ve şarkı sözleri üzerine yazdı. 2012`nin Aralık ayında ilk solo albümü olan Masal DenizBank sponsorluğunda, A.K Müzik tarafından yayınlandı. Yine aynı yıl efsanevi The Duke Ellington Orchestra ile konser yaptı. 2013 yılının Temmuz ayında Uluslararası İstanbul Caz Festivali`nde armonika virtüözü, Grammy ödüllü Grégoire Maret ile konser yaptı. 2013-2014 konser sezonunda Istanbul, İzmir, Antalya ve Eskişehir Senfoni Orkestralarıyla solist olarak konserler yaptı. 2014 yılının Şubat ayında Neşet Ruacan ve Volkan Hürsever`le kaydettikleri, caz standartlarından oluşan albümleri Slow, Hot Wind Ada Müzik tarafından yayınlandı. Göksu hala hem New York hem İstanbul`da yaşıyor ve konserler yapmaya devam ediyor. Konserler ücretsizdir.


Jülide Özçelik & Müzik Boğaz`dan Gelir Tekne Konseri

Sanatçı: Jülide Özçelik (v), Cem Tuncer (g), Ercüment Orkut (p), Efecan Tuncer (b), Ediz Hafızoğlu (d)
Mekan: Müzik Boğaz`dan Gelir Teknesi
Tarihi: 29.09.2016
Saat: 21.00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/T
Etkinlik Bilgisi : 2013 yılından bu yana İstanbul boğazını müzikseverlerle buluşturan 60 m2, 29 Eylül Perşembe günü Müzik Boğaz`dan Gelir & Caz Konserleri`ne JÜLİDE ÖZÇELİK`i konuk ediyor. İstanbul doğumlu olan Jülide Özçelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü`nde Nükhet Ruacan ve birçok önemli akademisyen ile çalışarak Vokal Performans Bölümü`nden mezun oldu. Bize ait ama evrensel standartlarda ve Türkçe sözlü bir albüm yapma fikriyle yola çıkan şarkıcı, kendi bestelerini ve sevdiği eserleri müzisyen arkadaşlarıyla birlikte yorumlayarak 2008 yılı başında "Jazz İstanbul Volume-1" ve 2011 Aralık ayında "Jazz İstanbul Volume-2" adlı albümlerini müzikseverlerle buluşturdu. Albümlerdeki tüm düzenlemeler Cem Tuncer`e aittir. İyi müzik yapmak fikriyle yola çıkan Jülide Özçelik birçok yerel ve uluslararası festivaldeki solo konserlerinin yanı sıra Bursa, Antalya, Çukurova ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ile verdiği konserler serisine de devam etmektedir. muzikbogazdangelir.com

Tekne (Küçük Prens) kalkış yer ve saatleri:
Haydarpaşa İskelesi Yanaşma saati: 18.45, Kalkış saati 19.15 / İskeleye Dönüş Saati 23.30
Kuruçeşme Parkı Yat İskelesi (Kazıklı Yol Üzerinde): Yanaşma saati 20.00, Kalkış saati 20.30 / İskeleye Dönüş 00.00
* Konser Başlama Saati 21:15 / Bitiş Saati 23:15
* Etkinlik karışık oturma düzenindedir.
* Konser hava koşullarına bağlı olarak teknenin açık alanında ya da kapalı alanında gerçekleştirilmektedir.
* Bilet fiyatına 1 adet yerli içki ve aperitif yiyecek ikramlarımız dahildir. Barımız ve mutfağımız gece boyunca hizmetinizde olacaktır.
* Tekne ile ilgili görsellere www.kucukprens.com adresinden ulaşabilirsiniz.
* 60m2 VIP Card sahipleri gerçekleşecek tekne konserlerimizden birine tek kişilik davetiye ve tüm tekne konserlerine yüzde 15 indirim alacaktır. Grup organizasyonları iletişim numaralarımızla irtibata geçebilirsiniz.
* Bilgi için: 0 506 675 1909 • 0 533 205 7185 • 0 532 216 2661 • 0 212 293 0809


Müzik Boğazdan Gelir: Jülide Özçelik

Mekan: Boğazda Seyir Teknesi
Tarihi: 29.09.2016
Saat: 19:15
Etkinlik Bilgisi : 60 m2`nin düzenlediği Müzik Boğazdan Gelir boğaz seyir teknesi etkinliklerinde bu akşam caz şarkıcısı Jülide Özçelik`i dinlemek mümkün.


 
Popüler Gündem
 

23. İstanbul Caz Festivali Özel | Sevin Okyay Yazdı: Festivalin en etkileyici gruplarından biri.

Bu içerik 9095 defa okunmuştur.

Üç büyük usta

Cyrus Chestnut, Buster William ve Lenny White, Caz Festivali’nin en etkileyici grupları arasında.


Bu yıl festivalde çok çarpıcı gruplar var. Grup derken, her zaman birlikte çalışmasa da, 23. İstanbul Caz Festivali münasebetiyle bir araya gelmiş parlak müzisyenleri kastediyorum. Bana göre bu grupların en iyisi John Scofield, Brad Mehldau ve Mark Guiliana’dan oluşan üçlü. Ama bir tane daha var ki, isimlerini görmek bile beni heyecanlandırıyor. Cyrus Chestnut, Buster Williams ve Lenny White, 18 Temmuz’da Zorlu’da, İstanbul Caz Festivali’ne konuk olacak.

* * *

Trio’ya adını veren Cyrus Chestnut üç yaşından beri, yani elli yıldır müzikle hazır neşir. Dokuz yaşında klasik müzik eğitimine başladı, sonra Berklee’de caz kompozisyon ve aranjmanı okudu. Ödüller aldı, büyük cazcılarla çalıştı. İçlerinde onu en fazla etkileyen, riske girmesini söyleyen Betty Carter oldu. Bir yandan da lider olarak kayıtlar yapıyor, dünyayı dolaşıyordu. 1993 yazında Atlantic Records ile anlaştı. 2000’de en sevdiği karikatürist, Charles Schulz’a saygılarını sunma şansı edindi. Charlie Brown Christmas’ı yorumlayarak Schulz-Brown ikilisinin ellinci yılını kutladı. Yedi yıl sonra Koch plak şirketi için Elvis’i çaldı.”Black Nile”da işbirliği yaptığı cazcılardan biri, İstanbul’a da beraber geldiği Buster Williams’dı.
2009’da “Spirit” ile dini müzik kökenine (babası rahipti) döndü. Cyrus’ı, “Kansas City” yönetmeni Robert Altman’ın filminde Count Basie’den esinlendiği karakter olarak hatırlayabilirsiniz. Birlikte sık sık çalıştığı bir başka trio da Dezron Douglas (kontrbas) ile Neal Smith (davul) var. Hikâye anlatan melodiler yaratmayı seviyor.

* * *

İstanbul konserindeki kontrbasçısı Williams ise, daha 2004’te, çok beğenilen albümü “Griot Liberte”de, şimdiki trionun davulcusu Lennie White ile çalıyordu. Williams albümün adındaki gibi hikâye anlatmayı da seviyor, özgür bırakmayı da. Aslında, müziğiyle özgür bırakmayı seviyor. Onu da filmlerden hatırlayabiliriz, ama daha çok film müziklerinden. “McKenna’s Gold”, “Twin Peaks", “Fire Walk with Me”, “Clockers”, vb. Grammy dahil, pek çok ödülü var.

(Video) Cyrus Chestnut (p), Devin Starks (b), Neal Smiths (d).

Charles Anthony Williams, Jr. (Buster, lakabı) 1942 doğumlu. Annesi terzi, babası beş çocuğuna bakmaya çalışan bir kontrbasçıydı. “Öğretmenim, babamdı,” diyor. “Okuldan gelince prova yapardım, yemeğini yerken beni dinlerdi. Doğru dürüst çalmazsam, yandım demekti. İlle de en iyisi olacaktım. Biz iki arabalı değil, iki kontrbaslı bir aileydik.” Liseyi bitirince büyük cazcılarla çalmaya başladı. Annesiyle babasını dinleyip, turneye çıkarken dönüş tren parasını hep ona verdikleri İncil’de saklardı. Hiç gerekmemiş, öyle diyor. New York’a dönünce Herbie Hancock’la çalışmayı seçti. “Otuz yıl boyunca hiç durmadan başkalarının gruplarında çalıştıktan sonra gözümü kararttım, kendi müziğimi çalmaya karar verdim. Çıraklık dönemim sona ermişti.”

* * *

Cyrus Chestnut Trio’nun üçüncü elemanını daha önce de izledik. Ben, konserlerin nedense tenha olduğu tek yılda (bayram mıydı, yağmurlu mu?) Açıkhava’daki konserlerini unutamam. Çok sevdiğim Geri Allen ve emsalsiz Ron Carter’la birlikte sahneye çıkmışlardı. 1949 doğumlu Leonard "Lenny" White III, 1970’lerde Chick Corea’nın “Return To Forever”ından tanıdığımız, Miles Davis’le de “Bitches Brew”da çalışmış bir davulcu Lenny White. 1973-76 arası RTF’dayken en iyi füzyon davulculardan biri sayılırdı. Davul çalmayı kendi kendine öğrenmiş solak White, Marcus Miller ile birlikte “Jamaica Boys”da da çalıştı.

Heyecanla bekliyoruz.

Sevin Okyay

Cazkolik.com / 15 Haziran 2016, Çarşamba

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » > Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp