Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
Türkiye'nin Caz Takvimi

Eren Akgün Quartet

Sanatçı: Eren Akgün (tb), Can Tutuğ (vibrafon), Asal Altay (b), Selahattin Köksal (d)
Mekan: 45Lik, Edirne Cevat Ağaoğulları Spor Tesisleri (Eski Hangar Bar), Edirne
Tarihi: 28.02.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Genç Caz yarışmasını kazanan iki ayrı grubun üyeleri tromboncu Eren Akgün, vibrafoncu Can Tutuğ, kontrbasçı Asal Altay ve davulcu Selahattin Köksal`ın bir araya gelmesiyle 2016 yazında kurulan “Eren Akgün Quartet” caz standartlarına bağlı çizgide ilerlerken,standartları yeniden yorumlamaktan keyif alan ve kendi eserleriyle çeşitlendiren dört müzisyenden oluşuyor.


Birsen Tezer

Mekan: AKMZonguldak AKM Sahnesi
Tarihi: 28.02.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Birsen Tezer şarkılarıyla bu akşam AKM Zonguldak sahnesinde olacak.


6ses feat. Ahmet Elmas

Sanatçı: Damla Tuncer, Erdoğan Aydemir (v), Ahmet Elmas (s), Michael Lambrechts (g), Ayhan Hakverdi (b), Uğur Duman (d)
Mekan: Voodoo Blues, Bestekar Sk. No: 60 Kavaklıdere, Ankara
Tarihi: 28.02.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Bugün Ankara`da caz var. Ankaralı cazseverler bu etkinliği kaçırmasın.


 
Popüler Gündem
 

"Rap sadece isyanı işleyen bir müzik değil, her ruh haline hitap edebiliyor"

Bu içerik 13670 defa okunmuştur.

Norm Ender`le 1 numaradaki yerini kutlayarak muhabbet etmek benim için çok keyifliydi.

Rap müziğin kuralsız oluşunun karakterine en çok uyan özelliklerden biri olduğunu söylüyor. Albümü “Aura” esprili taşlamaları yani rap müziğin o meşhur “diss” atmalarıyla sadece kuralsızlığını değil cesaretini de gösteriyor. Sözler yer yer agresif, yer yer çok eğlenceli. Sözünden, müziğine albümün mutfağıyla tam anlamıyla ilgilenen genç rap yıldızı Norm Ender, aslında uzun zamandır underground bir şöhret yakalamış ve nihayet ilk albümü EMI - Universal Müzik Türkiye etiketiyle çok sağlam bir çıkış yapıyor.

* * *

Tüm dijital platformlarda ve müzik marketlerde büyük ilgi gören albümün çıkış şarkısı “Deli” kısa bir süre içinde 5 milyon izlenmeyi geçerken, aynı süreçte 3 Şubat çıkışlı albüm hem dijital platform Spotify‘ı domine etmeyi başardı hem iTunes satışlarında çıkar çıkmaz albüm 1 numarası oldu. Norm Ender’le 1 numaradaki yerini kutlayarak muhabbet şansı yakalamak benim için de keyifliydi. Muhabbetimizde bir ara Nicki Minaj ve aslında onun kopya aldığı Lil Kim üzerine sohbet edip Minaj’a diss bile attık. Unutmadan, benim albümdeki favorim “Sonumu Görüyorum”, bana kalırsa duygu tonu en yüksek şarkısı ve “O Zaman Dans” şarkısı da tam partilik.

Cenk Erdem


Sanatımı bir insan ömrüne yaymak istiyorum.

Cenk Erdem: Plak satan bir babanın oğlu olarak özellikle rap müzik seni hangi yaşlarda çekmeye başladı?

Norm Ender: İlköğretim çağımda diyebilirim. O zamanlar yapılan beat`lerin çoğu breakdance müziğiydi. İçerisinde her müzik türünün öğelerini barındırıyordu. Daha sonra batı yakası ekolünün g-funk stilini çok sevdim. Groove dediğimiz olayı çok net veriyordu. Doksanlı yılların sonlarına doğru gangsta rap`in tavan yapmasıyla ritmik doğasına ilgim artmıştı.

Cenk Erdem: Rap müziğin bir isyanı ve kavgası vardır; peki senin karakterine en çok uyan özellikleri neler?

Norm Ender: Rap müziği taslak gibi düşün, boş bir sayfa ve sen ne yaparsan ona dönüşüyor. Sadece isyanı işleyen bir müzik türü değil. İnsanın her ruh haline hitap edebilen bir doğası var, bir kaç duygu arasında sıkışmış değil. Ben açıkçası her halini çok seviyorum. Tüm duygulara hitap eden müzikler üretebilirsin. Bireysel becerinin ön planda olması, şiir ve müziğe yön vermesi, kuralsız olması karakterime uyuyor.

Cenk Erdem: Şarkılarını yazmak dışında kayıt sürecinde çok aktif olarak albümünle uğraştığını biliyorum; tüm bunlar ne kadar sürdü?

Norm Ender: Sözleri yazmak müzikleri oluşturmak ve sonrasında ki tüm stüdyo süreci 10 aylık bir süreçte gerçekleşti. Bu zaman zarfı içerisinde dikkatimi sadece albüme yoğunlaştırdım. Amacıma uygun hareket etmek için bir denge kurmam söz konusuydu. Yoruldum açıkçası ama neticesi beni mutlu ediyor.

Cenk Erdem: Aslında underground bir rap yıldızı olarak uzun zaman önce hayranların olmaya başlamış; kendi çabalarınla ilk meyveleri ne zaman toplamaya başladın?

Norm Ender: 2006 yılıydı. Vatani görevimi yerine getirdikten sonra bir video paylaşım sitesinde şarkılarımı yayınlamaya başladım. Çok kısa bir süre içerisinde şarkılarım milyonları gördü. Öyle ki o zamanlar internet kullanımı bu kadar yaygın değildi ve telefonlardan internete giriş imkanı yoktu insanların. Milyonlarca dinlendi, elden ele kulaktan kulağa yayıldı. Konserlere headliner olarak çıkmaya başladım. Buradaki meyvenin karşılığı sevgiyse, kitlemden hep destek ve ilgi gördüm.

Cenk Erdem: Albümde bol bol Rap müziğin meşhur atarları “diss”ler dikkat çekici ve cesur; diss atmak senin için iyi bir deşarj oluyor mu?

Norm Ender: Hem dinleyen hem benim için mükemmel bir terapi oluyor. Çoğu agresif sözlerimde isim vermem. Şair Eşref ``Hicivlerim numarasız gözlük gibidir, kim üzerine alırsa geçerlidir`` demişti. Bende bunu tercih ediyorum ama her duyguya hitap eden eserler üretiyorum. Sanatımı bir insanın ömrüne yaymak istiyorum. Kimi zaman nüktedan ve eğlenceli kimi zaman isyankar ve agresif ama tabii ki çoğunluk protest olmalı.

Cenk Erdem: ”Aura” çok farklı lezzette şarkılardan oluşuyor; peki bir bütün olarak albümün en güçlü yönleri sence neler?

Norm Ender: Herkesin zevklerine denk düşen eserler bulunduruyor. Hiç bir kulağı zorlamıyor, basit ama anlamlı bir dil kullandım. Aranjelerde yığılma yok, her enstrüman eşlik edeceği yeri çok iyi biliyor. Nakaratlar akılda kalıcı. Dinleyeni sözleriyle, duyanı müziğiyle kendine çekmeyi başarıyor. Genel anlamda enerjisi yüksek bir albüm oldu.

Cenk Erdem: Duygu tonu açısından bana en çok keyif veren şarkın özellikle nakaratıyla “Sonumu görüyorum” oldu; şarkılarını yazarken senin duygularını en çok döktüğün şarkılar hangileri?

Norm Ender: Her şarkı farklı bir yönümü ön plana çıkarıyor. Beni temsil eden tek bir şarkı adı veremem ama "Sonumu Görüyorum" işimdeki başarımı ön plana çıkaran bir eser. O şarkı artık istediğim şeyi istediğim zaman yapabileceğim bir noktada olduğumu gösteriyor. Yani bu işe hakimim ve ben daha iyisini yapana kadar en iyisi bu duygusunu veriyor ama diğer eserlerin hakkını yiyemem. Bence hepsi bir bütünü temsil ediyor, ayrım yapmak istemiyorum açıkçası.

Cenk Erdem: Çıkış şarkın “Deli” klibiyle çok havalı ve eğlenceli bir şarkı; peki kayıtlar sırasında en çok eğlendiğin şarkı hangisi?

Norm Ender: En çok eğlendiğim şarkılar "O zaman dans" ve "Kezban" oldu. Hem sözleri hem hissettirdikleri duygular çok eğlenceli. ``Kezban`` tespit yeteneğimi ön plana çıkarıyor. "O zaman dans" işleri hep kötü giden birinin, sinir boşalmasıyla attığı bir kahkaha gibi.

Cenk Erdem: İdollerini sayacak olursan dünyaca ünlü rap efsaneleri Tupac ya da Notorious B.I.G gibi hangi isimler arasından kimleri sayarsın?

Norm Ender: İdolüm yok ama Tupac ve Eminem her zaman severek dinlediğim sanatçılar oldu. Hayatları, tavırları ve bunu müziklerine yansıtma biçimleri beni çok etkiledi.

Cenk Erdem: Yine büyük Rap efsanelerini düşünecek olursan en sevdiğin 5 rap şarkısını sıralar mısın?

Norm Ender: Tupac "Dear Mama", Tupac "Changes", Tupac feat Dr. Dre "California Love", Eminem "Lose Yourself", Coolio "Gangsta`s Paradise".

Cenk Erdem

Cazkolik.com / 09 Şubat 2017, Perşembe

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cenk Erdem yazdı: Damar damar aşktan canımız yanarken fena tuz basan Sezen tek kurşun vuruyor yine
Protest, agresif ama çok eğlenceli... Cenk Erdem yeni rap yıldızı Norm Ender`le konuştu.
Cenk Erdem yazdı: Latin diva Shakira`dan muhteşem dönüş.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
NORMLİFEBEBEĞİM / Respect !
Can Gündoğar / 09.02.2017 18:33:27
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp

106036 - PopulerGundem4