Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Senem Diyici

Mekan: Atatürk Kültür Merkezi, Ege Üniversitesi, Mithat Paşa Cad. No:92/A Konak, İzmir
Tarihi: 25.04.2015
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.cazkolik.com/radyocazk
Etkinlik Bilgisi : Uzun yıllardır Fransa`da yaşayan etnik caz şarkıcısı Senem Diyici her yıl mutlaka birden çok gelip konserler İstanbul, Ankara ve İzmir`de konserler verip albümler yayınlamayı sürdürüyor. En son 2012`de Senem Diyici Quartet olarak "Dila Dila" isimli albümünü yayınlayan Diyici o albümüyle Radyo Cazkolik`te Tunçel Gülsoy`un "Evde Çalamadıklarım" binlerce cazseverin dinlediği radyo programına da konuk olmuştu. (Radyo programını dinlemek için tıklamanız yeterli). Senem Diyici bu akşam İzmirli cazseverlerle Atatürk Kültür Merkezi`nde buluşacak.


Evrim Özşuca Band

Sanatçı: Evrim Özşuca: Vocal, Yahya Dai: Sax, Emin İnal: Keyboards, Deniz Kançelik: Bass, Olgun Açar: Drums.
Mekan: 60 m2, Şehit Muhtar Cd. No: 2/2 Talimhane Taksim, Istanbul, Turkey
Tarihi: 25.04.2015
Saat: 23:00
Etkinlik Bilgisi : Cazseverlerin büyük beğeni ile takip ettiği ve kuvvetli sesi ile muhteşem bir çekim gücüne sahip Evrim Özşuca’nın, Ali Perret’nin çağdaş yaklaşımıyla farklılık yaratan caz standartlarını düzenlendiği ve yakında çıkacak albümünün ön performansına sahiplik edecek gece, müzisyenlerin değerli katılımlarıyla caz müziği dinleyicilerini heyecanlı bir boyuta taşıyor.


Yael Naim

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye
Tarihi: 25.04.2015
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.crrks.org
Etkinlik Bilgisi : Paris’te Tunus göçmeni Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Yael Naim, dört yaşında ailesi ile birlikte İsrail’e göç etti. İsrail’de eğitim gören şarkıcı, askerlik görevi süresince Hava Kuvvetleri Orkestrası’nda solistlik yaptı. Müzik kariyerine ‘’Les Dix Commandements’’ müzikalinde başlayan Yael Naim ‘’In a Man`s Womb’’ adlı ilk albümünü 2001 yılında piyasaya sürdü; ayrıca Harrison’s Flowers filmi için Bruno Coulais‘in şarkısı ‘’You Disappear’’i söyledi. Kariyerinin başında sadece Yaël olarak tanınırken, 2007’de Fransızca, İbranice ve İngilizce olarak Yael Naim adıyla ikinci albümünü piyasaya sürdü ve eleştirmenler tarafından büyük beğeni topladı. Bu albümüyle 2008 yılında Fransa’da düzenlenen Victoires de la Musique’de Dünya Müziği dalında ‘Yılın Albümü’ ödülünü kazandı. Ocak 2008’de ‘’New Soul’’ isimli şarkısı ile müzik listelerinde hızla yükselen sarkıçı, ayrıca House Bunny ve Wild Target filmlerinin albümlerinde yer aldı. Müziğinde folk ve cazı ustaca harmanlayan şarkıcı, üçüncü albümü Kasım 2010 tarihinde piyasaya sürüldü, bu albümden ilk şarkısı ise ‘’Go to the River’’ oldu. 2011 yılında Victoires de la Musique‘de Yılın Bayan Vokali ödülünü almıştır.


Nils Landgren & Mehmet İkiz

Sanatçı: Nils Landgren & Blåsarsymfonikerna. Special Guests: Mats Schubert & Mehmet Ikiz.
Mekan: Musikaliska, Stockholm
Tarihi: 25.04.2015
Saat:
Web Adresi: http://www.musikaliska.com/events
Etkinlik Bilgisi : href="http://www.musikaliska.com/events/nils-landgren-moter-blasarsymfonikerna/">http://www.musikaliska.com/events/nils-landgren-moter-blasarsymfonikerna/

Soul Stuff

Mekan: Hayal Kahvesi, Beyoğlu
Tarihi: 25.04.2015
Saat: 23:45
Web Adresi: http://www.hayalkahvesi.com
Etkinlik Bilgisi : Soul Stuff bu akşam ev sahibi gibi olduğu Hayal Kahvesi`nde.


Glasperlenspiel String Orchestra

Mekan: St. Antuan Kilisesi, Beyoğlu
Tarihi: 25.04.2015
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Bach ve Arvo Part konserleri için Tallinn`den Estonya`nın en önemli oda orkestrası Glasperlenspiel İstanbul`a gelecek ve orkestra 24-25 Nisan`da iki farklı repertuvarla seyircinin karşısında olacak.


Ramin Farhangniya - Armen Aharonian

Mekan: Zorlu Center / PSM Ana Tiyatro, Zincirlikuyu
Tarihi: 25.04.2015
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Azeri asıllı İranlı ünlü tenor Ramin Farhangniya ve Iğdır asıllı dünyaca ünlü piyanist Armen Aharonian, "Sınır-Sız" şarkılarla 25 Nisan`da Zorlu Center PSM Drama Sahnesi`nde sanatseverlerle buluşuyor.


Vedat Sakman / Odada İkimiz

Mekan: Sakman Club / Itri dede sokak 9/1 Kızıltoprak Kadıköy Telefon: 0 216 550 9985
Tarihi: 25.04.2015
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Türk müzik sahnesinin besteyeri, sözleri ve sesiyle en orijinal isimlerinden Vedat Sakman ara ara bizim takvimde güzel çıkışlar yapıyor. Bu akşamda onlardan biri var... (Vedat Sakman`ın "Odada İkimiz" isimli son albümünü tek tıkla satın almak için bu satıra tıklayın.)


Eric Alexander Quartet

Sanatçı: Eric Alexander (ts), Harold Mabern (p), John Webber (b), Joe Farnsworth (d).
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 25.04.2015
Saat: 22:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Nisan ayının en önemli sahnelerinden biri bu gece Nardis`de gerçekleşecek. Tenor giant Eric Alexander müthiş isimlerden oluşan dörtlüsüyle bu akşam Nardis`de. Kaçırmayın diyeceğiz ama yerler çoktan tükendi diye biliyoruz. (Sanatçıyla ilgili haberimizi okumak için satıra tıklayın)


Terra Profonda

Sanatçı: Krisztián Kiss: kopuz, tenor ve soprano saxofon, flüt, davul, çıngırak, Mátyás Szabó: gitar, bas gitar, Vincenzo Lo Buglio: vokal.
Mekan: Summart, Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Caddesi No:3 Summa Plaza Seyrantepe Tel: 0 212 278 7100
Tarihi: 25.04.2015
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : 2013’te Budapeştede kurulan topluluk metinleriyle, repetitif, amerikan blues tarzı dramatik eserleriyle isim kazamış bir triodur. Emprovizasyon, müziğin serbest akışına caz deniliyorsan, müziklerinin caz içerdiğini de söylemek mümkün. Topluluk, adının da çağrıştırdığı gibi toprak, organik seslenme yönünde müzik yansımaları seslendirir. Topluluğun konserleri tematik bir üçlünün müzik akımını, bir tür tiyatro performansını canlandırır. Belki yaptıkları müziğin en iyi tanımı dramatik blues olacaktır. Seslendirilen eserlerde aşktan perişan tayfalar, ürken atlar, yüzlerinde yara izi olan gezginler, kötü, sinirli, şişmiş suratlı yetişkinlerin geceye karıştıkları anları yakalayabiliriz. Ve hepsi, gerinmiş bir ağda yakalanmış kelebekler gibi Terra Profonda’nın müzik dünyasının üyeleri.


 
Popüler Gündem
  | | | | |

Sevin Okyay Salon ve Borusan Müzikevi`nde ayrı ayrı konserleri olan Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..."

Bu içerik 3079 defa okunmuştur.

Dinlemeye başladığınız müzik Joshua Redman`ın 1993 tarihli Moodswing isimli albümünden Sweet Sorrow`dur.


Müsaitseniz, oğlum uğrayacak

Joshua Redman ve Branford Marsalis, iki cazcı babanın oğlu, iki ailenin temsilcisi olarak karda kışta İstanbul’da. Gidelim konser’e bir âlem-i caz eyleyelim...

Öte yandan, tipi gelecek diyorlar, akşam da kar yağıyordu. “Acaba Joshua’ya gitmesem mi?” diye bir an aklımdan geçti doğrusu. Ne de olsa, “iş bitmiş” denen yaşa geldik, insan çabuk yoruluyor. Ancak, Joshua Redman da elimize doğdu sayılır. Açıkhava’da, Genç Aslan’lı bir konserden sonra söyleşi yapmamızı hatırlıyorum. Oraya yetişmek için bir başka konser bitmeden çıkıp gelmiş, halkın nefretini kazanmıştık. Çünkü o konser AKM’deki (geçmiş zaman olur ki...) John Scofield / Dave Holland / Joe Lovano / Al Foster konseriydi ve sanırım Scofield’in uçağı rötar yaptığı için geç başlamıştı. İki parça dinleyip çıkmıştık.

* * *

13 Temmuz’muş, 1999. Önce Redman’la, sonra Harris’le konuşmuştuk. Joshua gençti, heyecanlıydı, çok dolaşıyordu, “Genç Aslan” etiketinden pek hoşnut değildi. Sonra bir söyleşi daha yaptık, dedim ya, bereketli bir akşamdı. Marsalis ailesinin oğullarından Branford Marsalis de dörtlüsü ile oradaydı, onunla da konuştuk.

Joshua Redman bu akşam (17 Şubat) ve yarın akşam İKSV Salon’da karşımızda olacak. Kardan korkmazsak, tabii. Branford Marsalis ise, 23 Şubat akşamı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Lütfi Kırdar sahnesine çıkıyor.

Aşağıdaki tarih notunda sözü geçen 13 Temmuz 1999 olayı hariç, Marsalis ile Redman’ın bir başka ortak yanları ikisinin de vaktiyle “Genç Aslan” sayılması ise, esas can alıcı olanı, cazcı ailelerden gelmeleridir. İkisinin de ‘büyük usta’ babaları var: Ellis Marsalis ve Dewey Redman. Aradaki fark, Marsalis ailesinin (bana sanki babaları en çok Branford’u seviyormuş gibi gelse de) birbirine yakın bir aile olması. Oysa 1969 doğumlu Joshua, babasıyla ilk kez sahneye çıktığında yıl 1990. Büyük Dewey Redman’dan uzak bir çocukluk ve ilk gençlik geçirmiş.

Kendi kuşağının büyük tenor saksçılarının sonuncularından biri olan Dewey Redman, sonuna kadar ‘büyük’ kaldı, maceradan kaçmadı. İster çocukluk arkadaşı Ornette Coleman ve Don Cherry ile Free Jazz yapsın, ister Pat Metheny’ye, Keith Jarrett’a katkıda bulunsun, ya da Charlie Haden’s Liberation Orchestra gibi daha büyük gruplarda çalsın, her zaman ‘sound’unu korumuştur. “Senin tekniğin varsa, benim de iyi bir sound’um, her zaman seni yenerim,” demişti bir keresinde. “Sen istersen bin nota çal ve ben bir tane çalayım, seni silerim.” Baba Redman’ın 1992 tarihli albümü “Chouces”ın üç parçasında oğlu da çalıyordu. Hazindir ki, son yıllarında daha çok “Joshua Redman’ın babası” diye tanınıyordu.

* * *

Marsalis ailesi, 1934 doğumlu piyanist baba Ellis ve oğulları: Branford (1960), Wynton (1961), Delfeayo (1965) ve Jason’dan (1977) oluşuyor. Aslında Ellis Marsalis de caza tenor saksçı olarak başlamıştı ama küçük yaşta piyanoya geçti. Ne var ki, kendisi asıl öğretmenliğiyle bilinir. 1974’te New Orleans Yaratıcı Sanatlar Merkezi’nde ders vermeye başladı. Öğrencilerinin arasında Harry Connick, Jr., Terence Blanchard, Donald Harrison, Nicholas Payton, Kent ve Marlon Jordan ile kendi altı oğlu var. Bunlardan dördünün ünlü müzisyenler olması sayesinde Ellis de 1990’lı yıllarda yıldız mertebesine erişti ve düzenli olarak kayıt yaptı. Aileyi, 2003 tarihli “A ’Jazz’ Celebration”da dinlemek mümkün: Piyanoda Ellis, tenor ve soprano saksta Branford, trompette Wynton, trombonda Delfeayo ve davulda Jason.

Genç Aslanlar hareketine gelince: 1980’lerin ‘muhafazakâr’ gözüyle bakılan bir caz hareketidir. Marsalis çocuklarının ikisi ile Dewey Redman’ın oğlu da Genç Aslan olarak tanımlanmıştır. Başını Wynton Marsalis çekti, akımı babası Ellis körükledi. New Orleans’ta doğsa da, daha çok New York’ta icra edildi. Umut veren müzisyenler, akustik müzik, hatta eski giysiler... Yeni bir nefesti, Miles Davis hareketi ‘ısıtılmış hindi’ olarak tanımlasa da. Zaten Davis’le Wynton Marsalis’in araları hep limoni olmuştur. Üstadın füzyon merakı yüzünden Wynton ona ‘şarlatan’ deyince, Davis de atalarına meraklı genç cazcıya “müzelik” diye cevap vermişti. Gerçi Wynton bir İstanbul konserinin sahne arkasında bunu inkâr edip bir anlaşmazlık olduğunu söyledi, o da başka. Marsalis kardeşler, Redman, Nicholas Payton, Christian McBride, James Carter, Roy Hargrove, Terrence Blanchard, Wallace Roney, Stefon Harris vb.’nin adları bu hareketle anılmıştır. “Young Lions” başlıklı ve farklı kişilerin yaptığı albümler de var.

* * *

Aslında dedikodu yazısı yazmak aklımızdan bile geçmez ama dönüp bir baktım da, samimiyete paye verelim derken basbayağı dedikoduculuk etmişim. Peki öyleyse, bu “Oğlum size gelecek” yazısını, tarihi bir ‘dedikodu’yla noktalayalım:

1999’daki Festival’in, özellikle o gecenin bir başka özelliği daha vardı. İstanbul Valiliği o yıl açıkhava konserleri ve diskoteklerdeki programın hafta içi saat 24.00`de, hafta sonu da 01.00`da sona ermesi gerektiğini bir tebliğ ile İKSV Genel Yönetmeni Melih Fereli’ye bildirmişti. Gerçi 16’sı akşama, Kenny Garret Dörtlüsü ve Courtey Pine`ın konserinden önce bu yanlışlık dözeltildi ama (Şişli Emniyet Müdürü, Fereli`yi arayarak ‘‘Bütün bunlar bir yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Konserler dilediğiniz kadar sürebilir’’ demiş), yasak bildiren tebliğ o mahut akşamı etkiledi.

Mesele, devrin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan`ın `ses kirliliğine` karşı (tercihan, mahalle arası kutlamalarında) başlattığı `huzur operasyonu`ndan kaynaklanıyormuş. Konserden sonra yapılacak olan Branford Marsalis – Joshua Redman jam session`ı bu yüzden gerçekleşememişti. Marsalis seyirciye, ‘‘Biz Joshua ile kaptırıp giderdik, bu konser sabaha kadar sürerdi. Ama maalesef yasak yüzünden bitirmek zorundayız. Aksi halde bizi tutuklayacaklar’’ dedi. Sonra da Roxy’ye gidip sabaha kadar çaldı. Açıkhava’daki jam session’a katılacak olan Joe Lovano’nun girişimleri de sonuçsuz kaldı. İftiharla belirtelim ki, The Innocent Criminals’la birlikte sahneye çıkan pek sevdiğimiz Ben Harper ise, yasağı duyunca ‘‘İlkelerimi bozup konseri iki saatten önce bitirmem’’ demiş. Kabak da ondan önceki topluluk The Blind Boys of Alabama’nın başına patlamış. Konserlerini ister istemez erken bitirdiler.

Dewey Redman’ın da dediği gibi, her devir farklı. O zaman öyleydi, şimdi böyle. Artık kimse konserini erken bitirmek zorunda kalmasın diyoruz.

Sevin Okyay
17 Şubat 2012, Cuma
Cazkolik.com

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Şairlerin Fadista`sı Cristina Branco ile festival konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem konuştu. » "Türkiye`de farkında olmadıklarımı Hollanda`da farketmeye başladım..." Leyla Diana, Sanem Kalfa ile konuştu. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Müziğin dört şövalyesinden kendiliğin- denlik ve canlılıkla özdeşleşmiş caz. » Taksim Trio`ya eşlik eden üç ustanın Zorlu Center konserini izleyen Levent Öget izlenimlerini kaleme aldı. » Caz Şubatı konserlerinin `düşlerinden vazgeçmeyen adam`ı Wadada Leo Smith`i Sevin Okyay yazdı. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » Sevin Okyay 27 yıl sonra yeniden biraraya gelen Bob James ve David Sanborn ikilisini kaleme aldı. » Cenk Erdem Los Vivancos gösterisi ve Buika konserini izlerken duyduğu kaygıları yüksek sesle dile getiriyor. » Kalima egzotik melodilerin ritmleriyle oynamayı seven üç kadın ve hepimiz hırslı birer gezginiz. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Louis Armstrong`un ölümünün üstünden 40 yıl geçti ama o hala evinde misafirlerini ağırlıyor. » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Sevin Okyay, Brad Mehldau`yu yazdı; "Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı" » Sevin Okyay, Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..." » İstanbul-Lizbon bağlantısını Cenk Erdem yazdı; "Portekiz Geleneksel Müziklerinin İstanbul Seferleri" » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » Polonya`nın ünlü caz divası Urszula Dudziak İzmir Caz Festivali`ne kendi esintisi ile geldi.
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil (Arşiv) • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan (Arşiv) Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp