Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Albert Long Hall Sezon Kapanış Konseri: Franz Liszt Oda Orkestrası ile Yaza Doğru

Mekan: Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long Hall
Tarihi: 04.05.2016
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri 2015-2016 bahar sezonunu, Macar yaylı geleneğini tüm dünyaya başarıyla tanıtan ve “Bartók’un mirasını layıkıyla yaşattığı için” Bartók ödülü ile onurlandırılmış Franz Liszt Oda Orkestrası’nın vereceği Yaza Doğru konseriyle kapatıyor.


Yasmin Levy yeniden İstanbul`da!

Mekan: Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi (Zorlu Center PSM)
Tarihi: 05.05.2016
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : “Acıyı güzelleştiren kadın” olarak bilinen Yasmin Levy, IEG Live ve Piu Entertainment işbirliğiyle 5 Mayıs 2016 günü İstanbul’da Zorlu PSM’de sahne alacak. Ladino müziğinin sıra dışı yorumcusu Yasmin Levy, yeniden İstanbullular ile buluşacak. 6 yaşındayken piyano çalmayı öğrenen ve 21 yaşında ilk kez izleyici karşısına çıkan Yasmin Levy, WOMEX 2002’de ilk kez uluslararası arenada boy gösterdi. İlk albümü Romance & Yasmin, Manisalı bir Sefarad olan ve hayatını Sefarad müziğini korumaya adayan babası Yitzhak Levy’e bir saygı duruşu niteliğindeydi. Latin ve Sefarad müziğinden İspanyol flamenkosuna Arjantin tangosundan Portekiz fadosuna kadar dünyanın farklı coğrafyalarında müzikleri harmanlayan Yasmin Levy, Türk ezgileriyle de dinleyicilerini farklı bir müzikal yolculuğa çıkarıyor.


Scottish Ensemble w/ Nicola Benedetti

Mekan: İş Sanat, İş Kuleleri, 4. Levent
Tarihi: 05.05.2016
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat, sezonun son klasik müzik konserinde, günümüzün önemli solistlerinden, İtalyan asıllı keman virtüözü Nicola Benedetti’yi ve İngiltere’nin yenilikçi yaylı orkestraları arasında ilk sıralarda anılan Scottish Ensemble’ı ağırlıyor. Nicola Benedetti ve Scottish Ensemble sezonun son klasik müzik konserinde Çaykovski ve Vivaldi’den mevsimleri seslendirecek. Bilet Fiyatları: 1. Kademe: 120 TL., 2. Kademe: 80 TL., 3. Kademe: 70 TL İndirimli: 60 TL., Öğrenci: 20 TL.


 
Popüler Gündem
 

Cenk Erdem Röportajı: Ceyl`an Ertem: "Güç, cesaret, vazgeçmeyiş. O tavrın hastasıyım."

Bu içerik 463 defa okunmuştur.

Kalbi tamamen açık...

Hepsi birbirinden orijinal şarkılarla bugüne kadar dört albüm yaptı. Kendine has tarzıyla yıllardır şarkılarını, albümlerini, konserlerini takip eden sağlam bir kitlesi de var ancak yeniden yorumladığı şarkılarla son cover albümü “Yuh” Ceyl’an Ertem’e popüler kültürde daha çok yer açıyor. Bergen’den, Sezen Aksu’ya, Bulutsuzluk Özlemi’nden, Aşık Mahsuni’ye Ertem’in yorumları nefis.

* * *

Nitekim Ertem’in proje albümü “Yuh” yayınlandığından beri hayranlarının sayısı katlanarak büyüyor. Velhasıl, şarkı söyleyişindeki içtenliği bambaşka... Hem isyankar ve güçlü hem de kimi zaman aşkın acısından nasibini almaya açık saf haliyle duruşu da müziği gibi alternatif...

* * *

Müziğine kattığı caz havasından tutun alternatif rock tadına kadar türlerle de, güzel sesiyle de oynuyor. Ceyl’an Ertem kalabalıkları aşka getiren harika bir konser yıldızı, ardı ardına konserlerle de tüm Türkiye’yi dolaşıyor. Şarkılarıyla, müziğiyle, son albümüyle ve tüm içtenliğiyle daha yakından tanımak üzere sorularımı sormuş oldum.

Cenk Erdemhttps://twitter.com/shinyyylove


Kalbiniz açıksa tüm acılara ve talanlara da açık

oluyorsunuz. Bu iyi bir şey.

Cenk Erdem: Alternatif tarzınıza sağlam müzik çevresi hep bayılıyordu ama yeniden yorumlanan şarkılar size popüler kültürde daha çok yer açıyor diyebilir miyiz?

Ceyl`an Ertem: İlk günlerden beri yeniden yorumlara açığım. Neşet Ertaş’dan, Bergen’e, Sezen Aksu’ya, Bulutsuzluk Özlemi’ne, Ortaçgil’e, Umay’a... Bende izi olan onlarca şarkı yazarının, ozanın şarkılarını söylemekten çok büyük bir haz aldım. Orijinal şarkılarımı da bilen, albümleri de takip eden çok sayıda dinleyicim var. İkisi birbirini destekliyor. Kimin, nereden, öncelikle hangi performansımı duyduğu çok da mühim değil sanırım. Çünkü samimiyeti fark eden, tüm işlerinizi merak edip kulak açmaya başlıyor. Bu iyi bir şey.

Cenk Erdem: O çok ses getiren Yıldız Tilbe şarkısına yorumunuz şarkıyı daha protest bir yere taşıyor, peki siz Yıldız Tilbe`den aldığınız ilhamı nasıl tarif edersiniz?

Ceyl`an Ertem: Çok içten ve gerçek bir kalp... Şair... Sevgi ile bakıyor gözlerine, üstelik karşılık beklemeden ama tabii o gözlere karşılık vermeden duramazsınız. Öylesi açık kalpli olmayı istiyorum. Çünkü iyi şarkıcılığın yolu buradan geçiyor ama kalbiniz açıksa tüm acılara ve talanlara da açık oluyorsunuz. Bir seçenek bu, ya varsındır, ya gözün yemez.

Cenk Erdem: Son albümünüzün adı çok güçlü bir sesle toplumca yorulduğumuz tüm arızalara "yuh" diyor sanki; bu anlamda bir tür terapi sayılmaz mı?

Ceyl`an Ertem: Konserlerde de böyle söylüyorum. Yüzlerce genç arkadaşım, yaşıtım, büyüğüm, başka başka yüzlerce hayat, bakış var karşımda. Hepsine diyorum ki ‘Çok kırıldınız, yoruldunuz. Haydi şimdi bu muhteşem Aşık Mahsuni Şerif türküsü ile deşarj olalım. Yuh! diyelim olana bitene.’

Cenk Erdem: Mesela Bergen`in şarkısını özellikle Bergen`in kadına yönelik şiddetle ilgili trajik hikayesinden yola çıkarak seçtiniz, değil mi?

Ceyl`an Ertem: Evet. Ve elbette şu nedenle de var; “Sen benim yüzüme asit atsan da ben sahnedeyim” demiş diyebilmiş. Güç, cesaret, vazgeçmeyiş. O tavrın hastasıyım.

Cenk Erdem: Konserleriniz ardı ardına tüm Türkiye`yi dolaşıyor, peki dinleyici profilinizde ortak neler görüyorsunuz?

Ceyl`an Ertem: Genellikle barış yanlısı, hepimizin kardeş olduğunu düşünen, aşkı ve aşk acısını seven, ütopyaların var olduğuna ve güzel olduğuna inanan, biraz gücenik, biraz deli dolu bir kalabalık görüyorum karşımda. Özellikle kadın ve eşcinsel dinleyicilerim böyle.

Cenk Erdem: Nükhet Duru ile o meşhur “Sevda” şarkısına yorumunuzun video kaydında Nükhet Duru siz şarkıya girdiğinizde çok hayran bakıyor, siz kimlere hayransınız?

Ceyl`an Ertem: Nükhet Duru’ya, zaten... Ben sanırım işini, aşkını çok önemseyen, tırnaklarıyla kazıyarak, ilmek ilmek dokuyarak bir yerlere gelmiş, sevgi dolu, ne kadar acısı/derdi olursa olsun bununla kimseyi ezmeyen, hafif yaşayan, vicdanlı ve adil olamaya çabalayan herkese hayranım. Bu bir hamal amca da olabilir, dev bir sanatçı da olabilir. Her alanda hayran olduğum onlarca müzisyen, ressam, zanaatkar, usta, şair, yazar var. Saymakla bitmez. Ama en çok güzel gözlü hayvanlara hayranım. İnsan olamadı, üstün ırk hayvanlardır.

Cenk Erdem: Kendinizi tarif ederken bir yerlerde "Heidi" gibi mutlu diyorsunuz ama sizdeki o Heidi gerekirse dedesine de kafa tutmaz mı?

Ceyl`an Ertem: Ah öksüz, yetim Heidicik… Oradan kastım Heidi gibi her güne mutlu uyanan bir enayi olduğum. İyi olmak zorundayız. Olanları asla unutmadan yeniliğe doğru akmak zorundayız.

Cenk Erdem: O kadar farklı şehirde o kadar konser alanında sahneye çıkıyorsunuz, sahneye çıkmadan bir ritüeliniz var mı?

Ceyl`an Ertem: Sahneye çıkmadan evvel biraz depresif, melankolik bir hale bürünüyorum. Neden çözemedim. Bu nedenle yalnız kalmak iyi geliyor.

Cenk Erdem: Misafir çok seviyormuşsunuz, bir gece dünyaca ünlü kadınlar size misafir olsa çaya kimler gelsin isterdiniz?

Ceyl`an Ertem: Müzeyyen abla (hayal bu ya), Pj Harvey, Yıldız abla, Sezen Aksu, Meredith Monk, Girija Devi, Abida Parveen, Tomris Uyar, Janis Joplin uzar gider...

Cenk Erdem: Bir dünya müziği yıldızı havanız var, Yasmin Levy gibi, Mariza gibi dünya müziği yıldızlarını dinliyor musunuz?

Ceyl`an Ertem: Teşekkür ederim. Ama Yasmin Levy’i de Mariza’yı da pek dinlemem.

Cenk Erdem: Sırada neler var?

Ceyl`an Ertem: Yeni albüm! Ekim ayında kayıtlara başlıyoruz.


Cenk Erdemhttps://twitter.com/shinyyylove


 

 

 

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » > Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen • Zuhal Focan

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp