Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
Türkiye'nin Caz Takvimi

Onur Özkaya & İris Şentürker Resitali

Sanatçı: Onur Özkaya (b), İris Şentürker (p)
Mekan: Erimtan Müzesi Konser Salonu, Ankara
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İkilinin programında Handel, Botessini, Beethoven, Uzunarslan, Karabey, Başeğmezler ve Kawakami`nin eserleri yer alıyor.


Onur Puza Quartet

Sanatçı: Onur Puza - gitar, Tamer Temel - saksafon, Matt Hall - kontrbas, Cem Aksel - davul
Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Onur Puza Quartet ilk kez Kaset Mitanni sahnesinde.


Caz Dinlemek İstiyorum - 2 (Caz Semineri)

Sanatçı: Moderatör ve konuşmacılar: Feridun Ertaşkan, Alper Maral
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat caz müziğini daha çok sevdirmek, yeni dinleyiciler kazandırmak, caz müziğiyle ilgili aklında soruları olan, caz müziğini başlangıcından bugüne yakından tanımak isteyen her yaş ve kesimden müziksever için sohbetli, müzik dinlemeli, video gösterimli halka açık seminerlere başlıyor. İlki, 10 ocak akşamı saat 19:00`da başlayacak seminerlerin moderatörlüğünü Cazkolik.com`un kurucusu ve editörü Feridun Ertaşkan üstlenirken konuşmacılar ise Cumhuriyet Gazetesi müzik yazarı Murat Beşer ve müzikolog, YTÜ öğretim üyesi Dr. Alper Maral olacak. 15 günde bir Salı akşamları 2 saat herkese açık düzenlecek seminerler boyunca konuşmacılar başlangıcından bugüne caz tarihine ilişkin dinleyenleri benzersiz bir yolculuğa çıkaracak.


Manuş-u Âlâ: ODTÜ Caz Gecesi

Sanatçı: Gizay Büyükdoğanay (vo), Şenova Ülker (tp), Kaan Büyükdoğanay (g), Sinan Erbelger (b), Emir Özoğlu (d)
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Bu akşam Nardis sahnesinde manuş müzikler gecesi.


Radyo Programı: Erguvanın Rengi (TIKLA-DiNLE)

Mekan: Radyo Cazkolik
Tarihi: 24.01.2017
Saat:
Web Adresi: http://www.cazkolik.com/radyocazk
Etkinlik Bilgisi : Bu hafta "Erguvanın Rengi"nde Nesrin Aslan efsanevi besteci Cole Porter özel programıyla yayında. (Programı dinlemek için ister bu satıra tıklayın ister yukardaki linke)


Emmanuel Pahud

Sanatçı: Emmanuel Pahud Flüt
Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Flüt virtüözü Emmanuel Pahud Trevor Pinnock şefliğinde Kammerakademie Potsdam ile bu akşam İş Sanat sahnesinde konser verecek.


Birsen Tezer

Mekan: IF Performance Hall, Ataşehir Bulvar 216 AVM, Barbaros Mah. Mor Zambak Sok. No:9A/9 Ataşehir Tel: 0 216 688 8000
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Birsen Tezer şarkılarıyla bu gece IF Perormance Hall Ataşehir`de.


Radyo Programı:Sesler Denizi (TIKLA-DiNLE)

Mekan: Radyo Cazkolik
Tarihi: 24.01.2017
Saat:
Web Adresi: http://www.cazkolik.com/radyocazk
Etkinlik Bilgisi : Radyo Cazkolik "Sesler Denizi" bu sabah 20. bölümüyle yayında. Yılın en iyileri canlı kayıtlar özel bir seçkiyle bu hafta Turgay Yalçın`ın hazırlayıp sunduğu Radyo Cazkolik`in "Sesler Denizi" programında.


Emmanuel Pahud w/ Kammerakademie Potsdam

Mekan: İş Sanat Salonu, 4. Levent, İstanbul
Tarihi: 24.01.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Türkiye’deki klasik müzikseverlerin yakından tanıdığı Fransız flüt virtüözü Emmanuel Pahud, Almanya’nın en iyi oda müziği topluluklarından Kammerakademie Potsdam ile İş Sanat sahnesinde bir araya geliyor. Bugüne kadarki kayıtları ve dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerle kuşağının en sevilen icracılarından ve günümüzün en başarılı flüt sanatçılarından biri olarak gösterilen Emmanuel Pahud, daha önce yine İş Sanat’ta verdiği konserle dinleyicileri büyülemişti. Sanatçıya sahnede bu kez eşlik edecek Kammerakademie Potsdam ise müzikalitesi, zengin konser programları, stil sahibi yorumu ve üst düzey icrasıyla dinleyicilerin beğenisini topluyor. Günümüzün en değerli şeflerinden Trevor Pinnock’un batonu altında sahne alacak topluluk, 2015 yılında Franz Schubert’in 2 ve 4 numaralı senfonilerini seslendirdiği kaydıyla “Yılın Orkestrası / Topluluğu” kategorisinde ECHO Klassik ödülünü aldı.

 


 
Popüler Gündem
 

On yıl önce çıkan The Istanbul Connection iki ayrı müzikal dünyanın özgün kaynaşması.

Bu içerik 1830 defa okunmuştur.

Yerli albümlerde süresi on dakikadan uzun parçaları araştırırken (ki bu konuda en yeni örnek tenor saksofoncu Tamer Temel`in "Serbest Düşüş" isimli yeni albümündeki 11:35`lik albüme adını veren parçadır, bu albümü ayrıca yazacağız) daha önce dinlemediğim 2006 yılında Kalan Müzik`ten çıkan ve başı Erkan Oğur ve Rick de Graaf`ın çektiği "The Istanbul Connection" albümünü farkettim. Sonra, albümü niye daha önce dinlemediğime hayıflandım, hakkında daha fazla bilgi almak için araştırmaya başlayınca doğrusu pek bir şey bulamadım, bu sefer daha çok üzüldüm ve iş başa düştü. Evet, albümün üzerinden on yıl geçmiş aklın nerdeydi diyebilirsiniz ama geç olması olmamasından daha iyi.

* * *

Albümde perdeli/perdesiz gitar çalan Erkan Oğur, tenor ve soprano saksofonda Rick de Graaf, piyanoda Baki Duyarlar, bendir, darbuka ve benzeri vurmalılarda Ruben van Rompaey, akustik basta Erdal Akyol ve davulda Joost Kroon var, yani, tam bir Türk & Avrupa ortak albümü. Beni bu albümle buluşturan uzun parça merakının cevabıysa Erkan Oğur`un "Sâbâ Nefes" isimli 15 dakikalık çalışması.

* * *

Albümün adı çağrışım yaptı, 1972 yılında başrolünü Gene Hackman`ın oynadığı adı "The French Connection" olan oldukça sürükleyici polisiye bir film vardı, Amerikalı bir polisin uluslararası kaçakçılık şebekesini çökertmek için ta Marsilya`ya gelmesi ve yakalayana kadar çektiği sıkıntılar filan. Sonra bu isim popüler kültüre miras kaldı, muhtemelen "The Istanbul Connection" albüm adı da "The French Connection" filminden mülhem olmalı.

"The Istanbul Connection" iki ayrı müzikal dünya arasındaki özgün kaynaşmanın ürünü.

Albümdeki grubun temelleri Hollandalı caz müzisyenleri de Graaf ve van Rompaey tarafından atılmış, Türk müzisyenleri de bu iki Hollandalı davet etmiş. 2004 aralık başı verdikleri bir dizi konserin ardından stüdyoya giren ekip kimi kayıtlar yapmış. Ortaya çıkan çalışmalar caz ve Türk müziği öğelerinden harmanlanmış çarpıcı dünya müziği örnekleri olmuş, özellikle ilk parçada enerjisi yüksek davul, atmosferik efektler yaratan saksofon ve hem lirik, hem `spiritual` tonların sahibi perdesiz gitar kendini bazen belirsiz bazen çok net hissettiren perküsif seslerle müzikal sınırları merakla araştıran müziklere dönüşmüş.

* * *

Mesela, Süleyman Ergüner`in "Acemaşiran Son Yürük Semai"si nefis bir Türk blues`u. Sekiz dakikalık parçadaki 6/8`lik geleneksel girişin ardından Erkan Oğur`un elektrikli gitarı, takiben Baki Duyarlar`ın piyano, de Graaf`ın saksofon sololarını herkes dinlemeli. Ayrıca parçanın giderek artan enerjisi de dikkate değer. Uzun parça "Sâbâ Nefes" perdesiz gitarın sabah rüzgarını tarif eden hafif ve duygulu etkisinin devamında 4/4`lük ritmle ilerleyen sololarla çeyrek saatlik bir terapi gibi. Baki Duyarlar`ın piyanosunun ışıldadığı bir bölüm var mesela o solonun ayrıca altı çizilmeli.

* * *

Önceleri böylesi müzikler daha sık kaydedilirdi, şimdilerde daha az mı işitiyoruz bu çeşit yeni çalışmaları, oysa üzerine gidilecek ne kadar çok alt tema var. Kültürel kesişmelerin her noktası ayrı birer müzikal zenginlik ve caz bu zenginliği ne kadar güzel tanımlayan bir üst kimlik. Albüm kitapçığında bir konser fotoğrafı var, güzel bir salon belli ki, oysa, bizim şimdilerde böylesi konserlere ne çok ihtiyacımız var. Daha bir kaç yıl önce benzeri bir çalışmayı yayınladıkları "Diyar Diyar Caz" isimli albümle Fransız caz müzisyenlerinden oluşan Spiral Quartet grubu yapmıştı.

* * *

"The Istanbul Connection"da dikkati çeken sorun sololardaki virtüözite ne kadar çarpıcıysa enstrümanlar arası solo geçişleri ise o kadar kesik ve perdeli, çoğu parçada davul ve perküsif ritmler bu geçişlerin ek yerini oluştursa da topluluğun kolektif enerjisi bazı parçalarda daha yüksek ve ayrıca kapak görseli böyle bir müziği taşıyacak ağırlıktan uzak, tasarımcı arkadaşımız belli ki albümdeki müziği dinlememiş.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 04 Ocak 2017, Çarşamba

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Hazırlıklarınızı yapın, "Caz Tatili" başlıyor?
On yıl önce çıkan The Istanbul Connection iki ayrı müzikal dünyanın özgün kaynaşması.
Turgay Yalçın Röportajı: Amir El Saffar`ın müziği Dicle ve Fırat gibi iki farklı akım; caz ve makam müziği.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp

s 105998 - PopulerGundem4