Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Popüler Gündem
 

Festival sanatçıları müzikleriyle buluştu

 591 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |  

Bir caz festivalinin müzikal röntgenini çekmeye çalışmak zor ama zevkli uğraş. Festival programını önünüze alıyor, başlıyorsunuz sanatçıların müziklerini dinlemeye. Dinledikleriniz arasından ayırdıklarınızı dijital platformların sağladığı kolaylık sayesinde bir listede topluyorsunuz, sonra, başlıyorsunuz toplu halde dinlemeye, o olmadı, bunun yerine şu olsun, başka hangi albümü vardı, o parçada şu çalmıyor muydu gibi rötuşların ardından liste olmasını istediğiniz hale yavaş yavaş yaklaşıyor. Tabii bu arada festival konserlerinde dinleyeceğiniz müziklerin toplamından ortak bir fotoğraf çıkarmak gibi bir amacınız var ve bu olacak iş değil, öyle bir fotoğraf çıkmaz, mesela, bu listede 29 sanatçı var. Birbirlerinden öyle farklı insanlar ve müzikler ki, nasıl ortak bir müzik olabilir? O zaman sanatçıların listelenen tek bir parçayla en makul ve lezzetli şekilde anlaşılmasına odaklanıyorsunuz.

Biz de öyle yapmaya çalıştık

27. Akbank Caz Festivalinde konser verecek sanatçıları listelerken sıralamayı konser tarihlerine göre yaptık, yani, ilk konserden son konsere. Sanatçıların mümkün olduğu kadar son dönem işlerine, eğer değilse tarzını, tekniğini en iyi anlayacağımız müziğine baktık. Bu yüzden, ilk sırada gitarın usta ismi Wolfgang Muthspiel yeni albümüyle değil ama gitarist Mike Goodrick`le beraber çaldığı nefis bir performansla var, Christian Scott ise cazın yeni ve modern gurusu olarak son albümünden "Diaspora"yla listede. Sanatçının yeni bakış açısı cazı değiştirmeyi sürdürüyor. Azeri caz piyanisti Amina Figarova son albümünden flütlü, tenor saksofonlu post bop icrayla zevkli bir müziğe imza atmış. Chucho Valdes ile Gonzalo Rubalcaba`nın ortak bir kaydı varsa da bu platformda galiba yok ama Valdes`in Arturo O`Farrill hem latin hem klasik big bandlerin tadını mükemmel veren yılın en iyi albümündeki varlığı eşsiz, Rubalcaba ise Charlie Haden`ı andığı albümden ölümsüz bestesiyle yayında.

* * *

Festivalin en büyüklerinden Abdullah Ibrahim`in parçasının ismi aslında kendini anlatıyor. Festivalin Avrupa ayağını en tatmin edecek isimler arasında gelen Daniel Herskedal ve Marius Neset listede o ana kadar dinlediklerizin en farklılarından biri. Parçada tubaya dikkat. Festivalde izleyeceğimiz baba oğul Wakenius`lar kendi albümlerinden introsunda teknik şovla "Irish Vagabond" konseri de merak ettirecek. Türküleri pop caz üslupla yorumlayan Authentic Anatolian Project Aşık Veysel`in "Uzun İNce Bir Yoldayım"ına farklı bir yorum, merak etmeye değer.

* * *

Alman caz piyanisti Benedikt Jahnel`in modüler konseptlerinden bir parçası da listede yayında. Başarılı caz piyanistimiz Çağrı Sertel yeni albümüne adını veren parçasıyla, başaılı caz şarkıcısı Çağıl Kaya da yeni albümünden Ercüment Orkut`un nefis bir piyano solosunun olduğu müziğiyle, İlhan Erşahin de festivalde birlikte olacağı Dave Harrington`ın "Night Ride"yla yayında.

* * *

Festivalin en renkli konserlerinden biri olacağını sandığımız Red Baraat`ın renkbi bir müziğiyle cazın bambaşka yüzü Shabaka Hutchings`in müziği arka arkaya festival fotoğrafının ne kadar zengin olduğunu göstermesi bakımından önemli iki örnek.

* * *

Pop müziğin güçlü ismi Kenan Doğulu kendi hitlerini büyük orkestralı, jazzy yorumlarla kaydetmişti, şimdi o müziklerini ilk kez Akbank Caz Festival çatısında seslendirecek, "Aşk Oyunu"nun bu versiyonu kulak verin. Türkiye`de ik kez dinleyeceğimiz seslerden Howe Gelb size acaba kimi hatırlatacak?

* * *

Kübalı caz piyanisti Alfredo Rodriguez`in Ibeyi kardeşlerle enerjik müziği "Yemaya" sanatçının müziğini anlamaya yetmeyebilir ama başlangıç için iyidir. Festivalin önde gelen isimlerinden biri de Mark Giuliana yeni albümünü yayınlamışken izlemek hoş olacak, albümden müziği de listede. Kelimelere takla attıran, dans ettiren Ala.ni keşfetmediyseniz tam sırası olabilir.

* * *

Ephemerals ve Mop Mop`un ardından yıllar önce festivale gelen Vanessa Rubin`i playlistte hoş bir standardla dinliyoruz. Quartera projesiyle Emir Ersoy`un "Oriento"suna Baki Duyarlar`ın Dilek Türkan`ın sesinden "Adem" yorumu şık bir cevap olurken listenin en sonunda Evrencan Gündüz ve Sattas playlisti ve festivali uğurluyorlar.

Herkese iyi festivaller...

Cazkolik.com / 14 Ekim 2017, Cumartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında.
Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi.
27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Christian Scott diyor ki; "trompetin lanet sesinden nefret ederim adamım"
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp