Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Radyo Programı: Jazz, Müzik ve Kadın, Konuk: Can Tutuğ (TIKLA-DiNLE)

Mekan: Radyo Cazkolik
Tarihi: 26.11.2015
Saat:
Web Adresi: www.cazkolik.com/radyocazkolik/pr
Etkinlik Bilgisi : Leyla-Diana bu hafta mikrofonu başında Radyo Cazkolik Bodrum Kat programının yapımcısı ve The Cold Vibes grubunun kurucusu sevgili dostumuz Can Tutuğ`u ağırlıyor.


Hagen Quartet

Sanatçı: Lukas Hagen: Keman, Rainer Schmidt: Keman, Veronika Hagen: Viyola, Clemens Hagen: Viyolonsel.
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye
Tarihi: 26.11.2015
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.crrks.org
Etkinlik Bilgisi : “Konvansiyonların akıntısına karşı müzik! [ … ] Karşısında diz çökülesi güzellik!” - Hamburger Abendblatt
Program:
Haydn Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Op 54 No 2 Do Majör
Wolf İtalyan Serenadı
Bartok Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No 6 Re Majör


Bahadır Bulut & Damla Aydın

Sanatçı: Bahadır Bulut: Guitar, Damla Aydın: Cello, Asena Akan: Vocal, Şebnem İyisever: Vocal, Burç Bora Uyan: Keys, Gürtuğ Gök: Sax, Kardelen Pınar Omer: Violin, Ufuk Şimşek: Kaval, Umut Yenilmez: Bass, Stuart Dickson: Drums.
Mekan: 60 m2, Şehit Muhtar Cd. No: 2/2 Talimhane Taksim, Istanbul, Tel: 0 212 293 0809
Tarihi: 26.11.2015
Saat: 21.30
Etkinlik Bilgisi : Bu gece Bahadır Bulut ve Damla Aydın`ın Türk müziği ve caz sentezinden oluşan beste ve düzenlemelerini dinleyeceğiz.


Barış için Müzik Konseri

Mekan: Caddebostan Kültür Merkezi, Bağdat Cad. Haldun Taner Sok. No: 11
Tarihi: 26.11.2015
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Temel amacı, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzikle duyurmak olan Barış İçin Müzik Vakfı Orkestrası Kadıköy`e konuk oluyor.


Gizay Büyükdoğanay Band

Sanatçı: Gizay Büyükdoğanay (vo), Şenova Ülker (tp), Önder Focan (g), Volkan Topakoğlu (b), Ferit Odman (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 26.11.2015
Saat: 21:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Ankara doğumlu Gizay, okul korolarında yer alarak müzik hayatına başlamıştır. Lise eğitimi sırasında klasik gitar dersi almıştır. Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde okurken, Hacettepe Konservatuvarı Çok Sesli Gençlik Korosunda yer almıştır. 2008 yılında üniversiteyi bitirip İstanbul’a yerleştikten sonra caz müziği ile ilgilenmeye başlayarak, müzik ile ilgili çalışmalarını hızlandırmıştır. Sibel Köse ve Elif Çağlar’ın düzenlediği workshoplara katılmış; İldeniz Çetin ve Çağıl Kaya ile caz vokal – şan, Haluk Dayıoğlu ile caz piyano, Ilgın Ayık ile temel armoni ve piyano üzerine çalışmıştır. Sahne performanslarıyla birlikte jingle, jenerik müziği gibi seslendirme işlerine ağırlık veren Gizay; 2013 yılı sonlarında, müzik çalışmalarını birlikte sürdürdüğü besteci ve caz gitaristi Kaan Büyükdoğanay ile Stüdyo 6’yı kurmuştur. Şu sıralar caz piyano üzerine çalışmalarını sürdürürken, sahne performanslarına devam etmektedir.


Akbank Sanat Piyano Günleri: Danilo Rea

Mekan: Akbank Sanat, Beyoğlu
Tarihi: 26.11.2015
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İtalya’nın en iyi caz grubu ve caz piyanisti ödülü ve Avrupa’nın en iyi İtalyan müzisyeni ödülü sahibi olan başarılı virtüöz Danilo Rea bu gece Akbank Sanat’ta dinleyicileri ile buluşuyor.


Borusan Quartet

Sanatçı: 1. Keman: Esen Kıvrak, 2. Keman: Olgu Kızılay, Viyola: Efdal Altun, Viyolonsel: Çağ Erçağ.
Mekan: Sabancı Üniversitesi, Tuzla
Tarihi: 26.11.2015
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Borusan Quartet`in Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun ve Gürer Aykal`ın Yaylı Çalgılar Dörtlülerini kaydettikleri Erkin, Aykal, Saygun adlı ilk CD`leri 2013`ün Mayıs ayında Lila Müzik’ten yayımlandı. Oda müziği partnerleri arasında Fazıl Say, İdil Biret, Itamar Golan, Valentin Erben, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Ruşen Güneş, Reto Bieri, Toros Can, Ferhan & Ferzan Önder ve Muhiddin Dürrüoğlu gibi çok değerli müzisyenler bulunan Borusan Quartet, Türk bestecilerin önemli bir yer aldığı, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahip...


27. Enka Kültür Sanat Müzik Buluşmaları: Cellopianoduo Genç Nefeslerle

Sanatçı: Dilbağ Tokay: Viyolonsel, Emine Serdaroğlu: Piyano, Andrija Mincic: Klarnet, Taija Mincic: Fagot.
Mekan: Enka Oditoryum, İstinye
Tarihi: 26.11.2015
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mendelssohn Variations Concertantes Op. 17
Dilbağ Tokay & Emine Serdaroğlu
Mozart Fagot ve Viyolonsel için Sonat Si Bemol Majör K. 292
Allegro
Andante
Allegro: Rondo
Tadija Mincic & Dilbağ Tokay
Mendelssohn Concertstücke Op. 114 No. 2
Andrija Mincic & Tadija Mincic & Emine Serdaroğlu
Schumann Fantasiesstücke Op. 73
Andrija Mincic & Emine Serdaroğlu
Saint-Saens Fagot ve Piyano için Sonat Op. 168
Allegro moderato
Allegro scherzando
Molto adagio-Allegro moderato
Tadija Mincic & Emine Serdaroğlu
N. Rota Klarinet, Viyolonsel ve Piyano için Trio
Allegro
Andante
Allegrissimo
Andrija Mincic & Dilbağ Tokay & Emine Serdaroğlu


 
Popüler Gündem
 

Sevin Okyay Salon ve Borusan Müzikevi`nde ayrı ayrı konserleri olan Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..."

Bu içerik 3417 defa okunmuştur.

Dinlemeye başladığınız müzik Joshua Redman`ın 1993 tarihli Moodswing isimli albümünden Sweet Sorrow`dur.


Müsaitseniz, oğlum uğrayacak

Joshua Redman ve Branford Marsalis, iki cazcı babanın oğlu, iki ailenin temsilcisi olarak karda kışta İstanbul’da. Gidelim konser’e bir âlem-i caz eyleyelim...

Öte yandan, tipi gelecek diyorlar, akşam da kar yağıyordu. “Acaba Joshua’ya gitmesem mi?” diye bir an aklımdan geçti doğrusu. Ne de olsa, “iş bitmiş” denen yaşa geldik, insan çabuk yoruluyor. Ancak, Joshua Redman da elimize doğdu sayılır. Açıkhava’da, Genç Aslan’lı bir konserden sonra söyleşi yapmamızı hatırlıyorum. Oraya yetişmek için bir başka konser bitmeden çıkıp gelmiş, halkın nefretini kazanmıştık. Çünkü o konser AKM’deki (geçmiş zaman olur ki...) John Scofield / Dave Holland / Joe Lovano / Al Foster konseriydi ve sanırım Scofield’in uçağı rötar yaptığı için geç başlamıştı. İki parça dinleyip çıkmıştık.

* * *

13 Temmuz’muş, 1999. Önce Redman’la, sonra Harris’le konuşmuştuk. Joshua gençti, heyecanlıydı, çok dolaşıyordu, “Genç Aslan” etiketinden pek hoşnut değildi. Sonra bir söyleşi daha yaptık, dedim ya, bereketli bir akşamdı. Marsalis ailesinin oğullarından Branford Marsalis de dörtlüsü ile oradaydı, onunla da konuştuk.

Joshua Redman bu akşam (17 Şubat) ve yarın akşam İKSV Salon’da karşımızda olacak. Kardan korkmazsak, tabii. Branford Marsalis ise, 23 Şubat akşamı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Lütfi Kırdar sahnesine çıkıyor.

Aşağıdaki tarih notunda sözü geçen 13 Temmuz 1999 olayı hariç, Marsalis ile Redman’ın bir başka ortak yanları ikisinin de vaktiyle “Genç Aslan” sayılması ise, esas can alıcı olanı, cazcı ailelerden gelmeleridir. İkisinin de ‘büyük usta’ babaları var: Ellis Marsalis ve Dewey Redman. Aradaki fark, Marsalis ailesinin (bana sanki babaları en çok Branford’u seviyormuş gibi gelse de) birbirine yakın bir aile olması. Oysa 1969 doğumlu Joshua, babasıyla ilk kez sahneye çıktığında yıl 1990. Büyük Dewey Redman’dan uzak bir çocukluk ve ilk gençlik geçirmiş.

Kendi kuşağının büyük tenor saksçılarının sonuncularından biri olan Dewey Redman, sonuna kadar ‘büyük’ kaldı, maceradan kaçmadı. İster çocukluk arkadaşı Ornette Coleman ve Don Cherry ile Free Jazz yapsın, ister Pat Metheny’ye, Keith Jarrett’a katkıda bulunsun, ya da Charlie Haden’s Liberation Orchestra gibi daha büyük gruplarda çalsın, her zaman ‘sound’unu korumuştur. “Senin tekniğin varsa, benim de iyi bir sound’um, her zaman seni yenerim,” demişti bir keresinde. “Sen istersen bin nota çal ve ben bir tane çalayım, seni silerim.” Baba Redman’ın 1992 tarihli albümü “Chouces”ın üç parçasında oğlu da çalıyordu. Hazindir ki, son yıllarında daha çok “Joshua Redman’ın babası” diye tanınıyordu.

* * *

Marsalis ailesi, 1934 doğumlu piyanist baba Ellis ve oğulları: Branford (1960), Wynton (1961), Delfeayo (1965) ve Jason’dan (1977) oluşuyor. Aslında Ellis Marsalis de caza tenor saksçı olarak başlamıştı ama küçük yaşta piyanoya geçti. Ne var ki, kendisi asıl öğretmenliğiyle bilinir. 1974’te New Orleans Yaratıcı Sanatlar Merkezi’nde ders vermeye başladı. Öğrencilerinin arasında Harry Connick, Jr., Terence Blanchard, Donald Harrison, Nicholas Payton, Kent ve Marlon Jordan ile kendi altı oğlu var. Bunlardan dördünün ünlü müzisyenler olması sayesinde Ellis de 1990’lı yıllarda yıldız mertebesine erişti ve düzenli olarak kayıt yaptı. Aileyi, 2003 tarihli “A ’Jazz’ Celebration”da dinlemek mümkün: Piyanoda Ellis, tenor ve soprano saksta Branford, trompette Wynton, trombonda Delfeayo ve davulda Jason.

Genç Aslanlar hareketine gelince: 1980’lerin ‘muhafazakâr’ gözüyle bakılan bir caz hareketidir. Marsalis çocuklarının ikisi ile Dewey Redman’ın oğlu da Genç Aslan olarak tanımlanmıştır. Başını Wynton Marsalis çekti, akımı babası Ellis körükledi. New Orleans’ta doğsa da, daha çok New York’ta icra edildi. Umut veren müzisyenler, akustik müzik, hatta eski giysiler... Yeni bir nefesti, Miles Davis hareketi ‘ısıtılmış hindi’ olarak tanımlasa da. Zaten Davis’le Wynton Marsalis’in araları hep limoni olmuştur. Üstadın füzyon merakı yüzünden Wynton ona ‘şarlatan’ deyince, Davis de atalarına meraklı genç cazcıya “müzelik” diye cevap vermişti. Gerçi Wynton bir İstanbul konserinin sahne arkasında bunu inkâr edip bir anlaşmazlık olduğunu söyledi, o da başka. Marsalis kardeşler, Redman, Nicholas Payton, Christian McBride, James Carter, Roy Hargrove, Terrence Blanchard, Wallace Roney, Stefon Harris vb.’nin adları bu hareketle anılmıştır. “Young Lions” başlıklı ve farklı kişilerin yaptığı albümler de var.

* * *

Aslında dedikodu yazısı yazmak aklımızdan bile geçmez ama dönüp bir baktım da, samimiyete paye verelim derken basbayağı dedikoduculuk etmişim. Peki öyleyse, bu “Oğlum size gelecek” yazısını, tarihi bir ‘dedikodu’yla noktalayalım:

1999’daki Festival’in, özellikle o gecenin bir başka özelliği daha vardı. İstanbul Valiliği o yıl açıkhava konserleri ve diskoteklerdeki programın hafta içi saat 24.00`de, hafta sonu da 01.00`da sona ermesi gerektiğini bir tebliğ ile İKSV Genel Yönetmeni Melih Fereli’ye bildirmişti. Gerçi 16’sı akşama, Kenny Garret Dörtlüsü ve Courtey Pine`ın konserinden önce bu yanlışlık dözeltildi ama (Şişli Emniyet Müdürü, Fereli`yi arayarak ‘‘Bütün bunlar bir yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Konserler dilediğiniz kadar sürebilir’’ demiş), yasak bildiren tebliğ o mahut akşamı etkiledi.

Mesele, devrin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan`ın `ses kirliliğine` karşı (tercihan, mahalle arası kutlamalarında) başlattığı `huzur operasyonu`ndan kaynaklanıyormuş. Konserden sonra yapılacak olan Branford Marsalis – Joshua Redman jam session`ı bu yüzden gerçekleşememişti. Marsalis seyirciye, ‘‘Biz Joshua ile kaptırıp giderdik, bu konser sabaha kadar sürerdi. Ama maalesef yasak yüzünden bitirmek zorundayız. Aksi halde bizi tutuklayacaklar’’ dedi. Sonra da Roxy’ye gidip sabaha kadar çaldı. Açıkhava’daki jam session’a katılacak olan Joe Lovano’nun girişimleri de sonuçsuz kaldı. İftiharla belirtelim ki, The Innocent Criminals’la birlikte sahneye çıkan pek sevdiğimiz Ben Harper ise, yasağı duyunca ‘‘İlkelerimi bozup konseri iki saatten önce bitirmem’’ demiş. Kabak da ondan önceki topluluk The Blind Boys of Alabama’nın başına patlamış. Konserlerini ister istemez erken bitirdiler.

Dewey Redman’ın da dediği gibi, her devir farklı. O zaman öyleydi, şimdi böyle. Artık kimse konserini erken bitirmek zorunda kalmasın diyoruz.

Sevin Okyay
17 Şubat 2012, Cuma
Cazkolik.com

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Caz, Amerika`da doğmuş, Avrupa etkisiyle yetişmiş bir müziktir ve tıpkı yemek yapmak gibidir. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Yaşadığım her şey hayata ve müziğe bakışımı olgunlaştırıyor." » #Gezi öncesi Beyoğlu`na gelen Kanada`lı caz gitaristi Danielle Hébert #Gezi sonrası burada kalmayı seçti. » "Birazcık dolaşsam, simit yesem." Cazın beş büyük yenilikçisinden biri Ornette Coleman ve anılar... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Müziğin dört şövalyesinden kendiliğindenlik ve canlılıkla özdeşleşmiş caz. » Taksim Trio`ya eşlik eden üç ustanın Zorlu Center konserini izleyen Levent Öget izlenimlerini kaleme aldı. » Caz Şubatı konserlerinin `düşlerinden vazgeçmeyen adam`ı Wadada Leo Smith`i Sevin Okyay yazdı. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel: Sevin Okyay 27 yıl sonra yeniden biraraya gelen Bob James ve David Sanborn ikilisini kaleme aldı. » Cenk Erdem Los Vivancos gösterisi ve Buika konserini izlerken duyduğu kaygıları yüksek sesle dile getiriyor. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Louis Armstrong`un ölümünün üstünden 40 yıl geçti ama o hala evinde misafirlerini ağırlıyor. » > Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Sevin Okyay, Brad Mehldau`yu yazdı; "Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı" » Sevin Okyay, Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..." » İstanbul-Lizbon bağlantısını Cenk Erdem yazdı; "Portekiz Geleneksel Müziklerinin İstanbul Seferleri" » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil (Arşiv) • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan (Arşiv) Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp