Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
Türkiye'nin Caz Takvimi

Neşet Ruacan Trio feat. Dolunay Obruk

Mekan: Living Room Art Cafe & Social Club Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sk. No:9 PK 34710 Kadıköy 0 216 405 2404
Tarihi: 30.01.2015
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.livingroom.com.tr
Etkinlik Bilgisi : Neşet Ruacan Living Room`daki konserlerine bu gece vokalde yeni albümünü yayınlayan Dolunay Obruk eşlik edecek. Kadıköylü cazseverlerin kesinlikle kaçırmamaları gereken bir gece olacak. (Dolunay Obruk`un albümünü satın almak için tıklayın)


Six Pack Ortaköy` de

Sanatçı: Six Pack
Mekan: Arkheon
Tarihi: 30.01.2015
Saat: 22.00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Six Pack müzikseverlerle bu kez Ortaköy de buluşuyor. 30 Ocak Cuma akşamı Ortaköy Arkheon`da gerçekleşecek konser 22.00 de başlıyor. 80`li, 90`lı yılların ve günümüzün popüler şarkılarını kendi yorumu ile icra eden Six Pack repertuvarında ağılıklı olarak İngilizce şarkılara yer verirken, Türkçe şarkıları da yorumluyor. Disco, pop ve R&B müzik tarzlarının sevilen örneklerinden oluşan repertuvarı ile Six Pack, dinleyicilerine dans ve eğlence garantisi veriyor!


Kerem Görsev Trio & Fatih Erkoç

Sanatçı: Kerem Görsev: Piyano, Fatih Erkoç: Vokal.
Mekan: Mall Of İstanbul
Tarihi: 30.01.2015
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.keremgorsev.com
Etkinlik Bilgisi : Udî bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Fatih Erkoç henüz üç yaşındayken babasının hediyesi olan kemanla müzik yaşantısına başladı. 1975 senesinde Norveç`e taşınan sanatçı 11 yıl boyunca farklı gruplarla, Norveç ve Avrupa`nın birçok konser salonunda vokalist ve multi-enstrumentalist olarak sahne aldı. Sanatçı bazı günler bir grupta caz vokalisti olarak programa katılırken konser sonrasında başka bir konserde diger bir grubu ile gitar ve trombon çalıyordu. Müzik ile yoğun bir şeklide geçen Norveç yaşantısından sonra 1986 yılında Türkiye`ye donen Fatih Erkoç "Ellerim Bomboş" adlı albümünü yayınladı. Bu albüm sanatçıya büyük bir başarı ve bilinirlik kazandırdı. Günümüzde Türkiye`nin en beğenilen pop müzik yıldızlarından olan sanatçı hiçbir zaman caz ile olan birlikteliginden kopmadı ve Kerem Görsev ile birlikte "Lady from İstanbul" adında bir albüm ve konser DVD`si hazırladı. Kerem Görsev 6 yaşında piyano ile tanıştı. Babasının yönlendirmesiyle çok küçük yaşta konservatuara baslayan sanatçı konservatuarın ilk yıllarında piyano, keman ve klasik müzik dersleri aldı. Eğitimi sırasında caz müziği Kerem Görsev?in tutkusu haline geldi ve müzikal yaşantısını jazz?a yönlendirdi. Sanatçı 1994 yılında yayınladığı ilk albümünden bu yana 14 albüm kaydetti. Elvin Jones, Allan Harris, Eric Revis, Russell Gunn, Alvester Garnett, Stevir Kirby & Marcus Strickland, Allan Broadbent ve Ernie Watts gibi prestijli caz muzisyenleri ile çalışmış olan Kerem Görsev, bir önceki albümü Therapy ile 2011 yılında Büyük Jazz Orkestraları kategorisinde dunyanın en prestijli müzik ödüllerinden olan Grammy ödülleri için aday seçildi. Kerem Görsev ve Fatih Erkoç beraber gerçekleştirecekleri bu performansta Nat King Cole`dan Louis Armstrong`a kadar geniş bir yelpazede klasik caz müziğine dair geniş bir repertuvarla sahne alacaklar. Sanatçılara Türkiye`nin son dönemde yetiştirdiği en iyi enstrümantalistlerden olan Kağan Yıldız ve Feriit Odman eşlik edecek.


Cansu Tanrıkulu Quintet

Sanatçı: Cansu Tanrıkulu (vo), Umut Tosunlar (p), Yunus Muti (g), Emre Topak (b), Burak Durman (d).
Mekan: Nardis Jazz Club
Tarihi: 30.01.2015
Saat: 22:30
Web Adresi: http://www.nardisjazz.com
Etkinlik Bilgisi : Ayşe Cansu Tanrıkulu Ankara doğumludur. Bilkent Üniversitesi’nde kapsamlı burs ve TÜBİTAK bursu ile Psikoloji okumuş ve 2013 yılında yüksek onur öğrencisi olarak mezun olmuştur. Lisans eğitimi boyunca ödüllü vokalist Meltem Ege’nin özel ders öğrencisi olup, mezuniyetinden sonra Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Performans Yüksek Lisans Programı’na kabul edilmiştir. 2008 yılından beri üniversite festivalleri ve Ankara’nın çeşitli mekanlarında caz, rock ve blues vokalisti olarak sahne almıştır. Ankara’nın caz müzisyenleri ile haftalık konserler, radyo konserleri vermiş ve Türk Armoni Yıldızları Orkestrası ile solist olarak çalışmıştır. 10. Nardis Genç Caz Vokali Yarışması’ndaki performansı ile Letonya’da düzenlenen Riga Jazz Stage yarışmasına katılmaya hak kazanıp finallere kalarak Türkiye’yi ve Nardis’i temsil etmiştir. 2014 Nisan ayında Kosova’da Turkish Jazz Week kapsamında sahne almıştır. Şu anda Meltem Ege’nin öğrencisi olarak Performans Yüksek Lisans programına devam etmekte ve performans kariyerini geliştirmektedir. Giriş: 35 TL., Öğrenci: 20 TL.


Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri: Mohsen Namjoo

Mekan: İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu, İstanbul
Tarihi: 30.01.2015
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Bu akşam konserini izleyeceğimiz İranlı sanatçı Mohsen Namjoo ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu`nun yaptığı söyleşiyi konser öncesi okumalı unutmayın. (Okumak için tıklayın)


İlham Gencer`le Caza Merhaba

Mekan: Jazz Company, Elite World İstanbul Hotel, Taksim
Tarihi: 30.01.2015
Saat: 22:30
Web Adresi: http://www.eliteworldhotel.com
Etkinlik Bilgisi : Üç yıldır sahnesinde, mekanında caza verdiği yerle benzeri büyük otellere ilham kaynağı olan Jazz Company sezonu en geç açan mekan oldu. Bu ylıl sahnesini açmak için Aralık başını bekleyen Jazz Company Mayıs ayının sonlarına kadar Cuma-Cumartesi bazen de Perşembeleri caz akşamları düzenliyor. Bu gece açılışta ise cazın duayen ismi İlham Gencer sahnede olacak.


Taylan Erler İstanbul Jazz Band

Mekan: Tiyatro Kılçık, Osmanağa Mah. Karadut Sok. No:14/1 Kadıköy, İstanbul
Tarihi: 30.01.2015
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : 1966 yılında İstanbul’da doğan Taylan Erler, küçük yaşlardan itibaren halası ve eniştesi tarafından müzik kültürü ile büyüdü. Erler 1970’li yıllarda Amerikalı caz trompetçisi Louis Armstrong`un sesi ve çalış tarzından etkilendi ve trompet dersi aldı. Çocukluk hayalim dediği grubunu 2008`de kurdu ve daha sonra bunu 2009`da kurduğu `StandJazz` ile profosyonelliğe taşıdı. Repertuarında: Louis Armstrong, Duke Ellington, Ray Charles, Dean Martin, Fat’s Domino, Frank Sinatra gibi ünlü isimlerin şarkılarını seslendiren grup caz ile eğlencenin bir bütün olduğunu söylemeye devam ediyor.


Bilal Karaman

Mekan: Salon İKSV / Sadi Konuralp Cad. No: 5, Şişhane, İstanbul
Tarihi: 30.01.2015
Saat: 22:00
Web Adresi: http://www.iksv.org/salon
Etkinlik Bilgisi : Caz gitaristi Bilal Karaman bu gece Salon sahnesinde.


Gülün.De Raymondi.Allulli @ İstanbul

Sanatçı: Selen Gülün (Piano), Marcello Allulli (Tenor Sax), Emanuele de Raymondi (Elektronik Müzik bestecisi-icracisi).
Mekan: KargART, Kadife Sok. No.16 Kadıköy Tel: 0 216 330 3151
Tarihi: 30.01.2015
Saat: 22:30
Web Adresi: http://www.kargart.org
Etkinlik Bilgisi : Selen Gülün 1 Şubat`ta birlikte albüm kayıtlarına başlayacağı İtalyan müzisyenler Marcello Allulli ve Emanuele de Raymondi ile bu akşam Kadıköy KargART`da albümde seslendirecekleri müzikler her konserde birlikte yeniden yazıp kurguluyorlar, bir anlamda, her konser bir önceki ve bir sonrakinin aynısı olmuyor. Gecenin mutlaka izlenmesi gereken etkinliklerinden.


 
Popüler Gündem
  | | | | |

Sevin Okyay Salon ve Borusan Müzikevi`nde ayrı ayrı konserleri olan Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..."

Bu içerik 2959 defa okunmuştur.

Dinlemeye başladığınız müzik Joshua Redman`ın 1993 tarihli Moodswing isimli albümünden Sweet Sorrow`dur.


Müsaitseniz, oğlum uğrayacak

Joshua Redman ve Branford Marsalis, iki cazcı babanın oğlu, iki ailenin temsilcisi olarak karda kışta İstanbul’da. Gidelim konser’e bir âlem-i caz eyleyelim...

Öte yandan, tipi gelecek diyorlar, akşam da kar yağıyordu. “Acaba Joshua’ya gitmesem mi?” diye bir an aklımdan geçti doğrusu. Ne de olsa, “iş bitmiş” denen yaşa geldik, insan çabuk yoruluyor. Ancak, Joshua Redman da elimize doğdu sayılır. Açıkhava’da, Genç Aslan’lı bir konserden sonra söyleşi yapmamızı hatırlıyorum. Oraya yetişmek için bir başka konser bitmeden çıkıp gelmiş, halkın nefretini kazanmıştık. Çünkü o konser AKM’deki (geçmiş zaman olur ki...) John Scofield / Dave Holland / Joe Lovano / Al Foster konseriydi ve sanırım Scofield’in uçağı rötar yaptığı için geç başlamıştı. İki parça dinleyip çıkmıştık.

* * *

13 Temmuz’muş, 1999. Önce Redman’la, sonra Harris’le konuşmuştuk. Joshua gençti, heyecanlıydı, çok dolaşıyordu, “Genç Aslan” etiketinden pek hoşnut değildi. Sonra bir söyleşi daha yaptık, dedim ya, bereketli bir akşamdı. Marsalis ailesinin oğullarından Branford Marsalis de dörtlüsü ile oradaydı, onunla da konuştuk.

Joshua Redman bu akşam (17 Şubat) ve yarın akşam İKSV Salon’da karşımızda olacak. Kardan korkmazsak, tabii. Branford Marsalis ise, 23 Şubat akşamı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Lütfi Kırdar sahnesine çıkıyor.

Aşağıdaki tarih notunda sözü geçen 13 Temmuz 1999 olayı hariç, Marsalis ile Redman’ın bir başka ortak yanları ikisinin de vaktiyle “Genç Aslan” sayılması ise, esas can alıcı olanı, cazcı ailelerden gelmeleridir. İkisinin de ‘büyük usta’ babaları var: Ellis Marsalis ve Dewey Redman. Aradaki fark, Marsalis ailesinin (bana sanki babaları en çok Branford’u seviyormuş gibi gelse de) birbirine yakın bir aile olması. Oysa 1969 doğumlu Joshua, babasıyla ilk kez sahneye çıktığında yıl 1990. Büyük Dewey Redman’dan uzak bir çocukluk ve ilk gençlik geçirmiş.

Kendi kuşağının büyük tenor saksçılarının sonuncularından biri olan Dewey Redman, sonuna kadar ‘büyük’ kaldı, maceradan kaçmadı. İster çocukluk arkadaşı Ornette Coleman ve Don Cherry ile Free Jazz yapsın, ister Pat Metheny’ye, Keith Jarrett’a katkıda bulunsun, ya da Charlie Haden’s Liberation Orchestra gibi daha büyük gruplarda çalsın, her zaman ‘sound’unu korumuştur. “Senin tekniğin varsa, benim de iyi bir sound’um, her zaman seni yenerim,” demişti bir keresinde. “Sen istersen bin nota çal ve ben bir tane çalayım, seni silerim.” Baba Redman’ın 1992 tarihli albümü “Chouces”ın üç parçasında oğlu da çalıyordu. Hazindir ki, son yıllarında daha çok “Joshua Redman’ın babası” diye tanınıyordu.

* * *

Marsalis ailesi, 1934 doğumlu piyanist baba Ellis ve oğulları: Branford (1960), Wynton (1961), Delfeayo (1965) ve Jason’dan (1977) oluşuyor. Aslında Ellis Marsalis de caza tenor saksçı olarak başlamıştı ama küçük yaşta piyanoya geçti. Ne var ki, kendisi asıl öğretmenliğiyle bilinir. 1974’te New Orleans Yaratıcı Sanatlar Merkezi’nde ders vermeye başladı. Öğrencilerinin arasında Harry Connick, Jr., Terence Blanchard, Donald Harrison, Nicholas Payton, Kent ve Marlon Jordan ile kendi altı oğlu var. Bunlardan dördünün ünlü müzisyenler olması sayesinde Ellis de 1990’lı yıllarda yıldız mertebesine erişti ve düzenli olarak kayıt yaptı. Aileyi, 2003 tarihli “A ’Jazz’ Celebration”da dinlemek mümkün: Piyanoda Ellis, tenor ve soprano saksta Branford, trompette Wynton, trombonda Delfeayo ve davulda Jason.

Genç Aslanlar hareketine gelince: 1980’lerin ‘muhafazakâr’ gözüyle bakılan bir caz hareketidir. Marsalis çocuklarının ikisi ile Dewey Redman’ın oğlu da Genç Aslan olarak tanımlanmıştır. Başını Wynton Marsalis çekti, akımı babası Ellis körükledi. New Orleans’ta doğsa da, daha çok New York’ta icra edildi. Umut veren müzisyenler, akustik müzik, hatta eski giysiler... Yeni bir nefesti, Miles Davis hareketi ‘ısıtılmış hindi’ olarak tanımlasa da. Zaten Davis’le Wynton Marsalis’in araları hep limoni olmuştur. Üstadın füzyon merakı yüzünden Wynton ona ‘şarlatan’ deyince, Davis de atalarına meraklı genç cazcıya “müzelik” diye cevap vermişti. Gerçi Wynton bir İstanbul konserinin sahne arkasında bunu inkâr edip bir anlaşmazlık olduğunu söyledi, o da başka. Marsalis kardeşler, Redman, Nicholas Payton, Christian McBride, James Carter, Roy Hargrove, Terrence Blanchard, Wallace Roney, Stefon Harris vb.’nin adları bu hareketle anılmıştır. “Young Lions” başlıklı ve farklı kişilerin yaptığı albümler de var.

* * *

Aslında dedikodu yazısı yazmak aklımızdan bile geçmez ama dönüp bir baktım da, samimiyete paye verelim derken basbayağı dedikoduculuk etmişim. Peki öyleyse, bu “Oğlum size gelecek” yazısını, tarihi bir ‘dedikodu’yla noktalayalım:

1999’daki Festival’in, özellikle o gecenin bir başka özelliği daha vardı. İstanbul Valiliği o yıl açıkhava konserleri ve diskoteklerdeki programın hafta içi saat 24.00`de, hafta sonu da 01.00`da sona ermesi gerektiğini bir tebliğ ile İKSV Genel Yönetmeni Melih Fereli’ye bildirmişti. Gerçi 16’sı akşama, Kenny Garret Dörtlüsü ve Courtey Pine`ın konserinden önce bu yanlışlık dözeltildi ama (Şişli Emniyet Müdürü, Fereli`yi arayarak ‘‘Bütün bunlar bir yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Konserler dilediğiniz kadar sürebilir’’ demiş), yasak bildiren tebliğ o mahut akşamı etkiledi.

Mesele, devrin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan`ın `ses kirliliğine` karşı (tercihan, mahalle arası kutlamalarında) başlattığı `huzur operasyonu`ndan kaynaklanıyormuş. Konserden sonra yapılacak olan Branford Marsalis – Joshua Redman jam session`ı bu yüzden gerçekleşememişti. Marsalis seyirciye, ‘‘Biz Joshua ile kaptırıp giderdik, bu konser sabaha kadar sürerdi. Ama maalesef yasak yüzünden bitirmek zorundayız. Aksi halde bizi tutuklayacaklar’’ dedi. Sonra da Roxy’ye gidip sabaha kadar çaldı. Açıkhava’daki jam session’a katılacak olan Joe Lovano’nun girişimleri de sonuçsuz kaldı. İftiharla belirtelim ki, The Innocent Criminals’la birlikte sahneye çıkan pek sevdiğimiz Ben Harper ise, yasağı duyunca ‘‘İlkelerimi bozup konseri iki saatten önce bitirmem’’ demiş. Kabak da ondan önceki topluluk The Blind Boys of Alabama’nın başına patlamış. Konserlerini ister istemez erken bitirdiler.

Dewey Redman’ın da dediği gibi, her devir farklı. O zaman öyleydi, şimdi böyle. Artık kimse konserini erken bitirmek zorunda kalmasın diyoruz.

Sevin Okyay
17 Şubat 2012, Cuma
Cazkolik.com

Paylaş
Bu Bölümde Yayınlanmış Diğer Yazılar
» Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » Son 30 yıla damgasını vuran pop ve rock starı Bonnie Tyler ile Cenk Erdem konuştu. » "Şarkılarımın dili kalp dilidir" diyen Kanadalı ünlü starı IMA ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Müziğin dört şövalyesinden kendiliğin- denlik ve canlılıkla özdeşleşmiş caz. » Taksim Trio`ya eşlik eden üç ustanın Zorlu Center konserini izleyen Levent Öget izlenimlerini kaleme aldı. » Caz Şubatı konserlerinin `düşlerinden vazgeçmeyen adam`ı Wadada Leo Smith`i Sevin Okyay yazdı. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » Sevin Okyay 27 yıl sonra yeniden biraraya gelen Bob James ve David Sanborn ikilisini kaleme aldı. » Cenk Erdem Los Vivancos gösterisi ve Buika konserini izlerken duyduğu kaygıları yüksek sesle dile getiriyor. » Kalima egzotik melodilerin ritmleriyle oynamayı seven üç kadın ve hepimiz hırslı birer gezginiz. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » Kasım ayının en güçlü projelerinden David Murray Big Band & Macy Gray`i Sevin Okyay yazdı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Louis Armstrong`un ölümünün üstünden 40 yıl geçti ama o hala evinde misafirlerini ağırlıyor. » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Sevin Okyay, Brad Mehldau`yu yazdı; "Monk espasları, Bach fügleri, bazen bir kalipso karışımı" » Sevin Okyay, Branford Marsalis ve Joshua Redman`ı yazdı: "Müsaitseniz, oğlum uğrayacak..." » İstanbul-Lizbon bağlantısını Cenk Erdem yazdı; "Portekiz Geleneksel Müziklerinin İstanbul Seferleri" » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » Polonya`nın ünlü caz divası Urszula Dudziak İzmir Caz Festivali`ne kendi esintisi ile geldi. » İzmirlilerin festivalle buluştuğu açılış konserinde arkadaşlarımız oradaydı ve Egg Project ile konuştular.
Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları: • Arto Peştemalcıgil • Cenk Akyol (Arşiv) • Güzin Yalın • Okan Aydın (Arşiv) • Salim Zaimoğlu (Arşiv) • Sami Kısaoğlu • Zekeriya Şen • Zuhal Focan Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler (Yıllara göre) • Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp