Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Popüler Gündem
 

ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor.

 4554 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

ODTÜ Caz Topluluğu`nun hem ODTÜ`lüler, hem Ankaralılar hem de ülkenin genel caz ortamı için önemli ve besleyici bir özelliği var. Söze doğrudan böyle girdik ama Cazkolik haberlerinin takipçisi okurlarımız sebebini bilecektir. ODTÜ Caz Topluluğu 25 yıllık ODTÜ Bahar Şenlikleri geleneğinin içinden süzülerek gelen bir sonuç. Cazkolik olarak ODTÜ Caz Topluluğu`nun haberini ikinci kez yapıyoruz. İlkini geçen sene yayınlamış ve başta Ankaralılar olmak üzere epey bir cazseveri konudan haberdar etmiştik. Aradan bir yıl daha geçti ve şimdi yeni Bahar Şenlikleri zamanı, tabii içinde Caz Sahnesi`nin konserleri de var...

Dediğimiz gibi, ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel bahar şenliklerinin içinden çıkan bir etkinlik. Şenlikler dahilinde her türden etkinlik olmasına rağmen caz konserlerinin olmamasından rahatsız olan ODTÜ öğrencisi ve topluluk başkanı Neva Beste Güven, topluluk kurucularından Koray Kaan Özdemir (ki şu anda ODTÜ mezunu inşaat mühendisi ve aynı zamanda müzisyen) ve Makina Mühendisliği öğrencisi Cem Altıntaş`ın öncülüğünde ilk olarak 2008 yılında kendi sınırlı imkanlarıyla temin ettikleri çardaklarla şenliklerde caz sahnesini oluşturmuş caz gönüllüsü öğrenciler. Hatta Koray Kaan Özdemir`in tabiriyle `sevgili çardaklarımız geçen yıla kadar bize hizmet etti` diyor ama bir yandan da boş durmayarak her geçen yıl ekipmanlarda ve sahne dizaynında bir önceki yıla göre önemli gelişmeler sağlamışlar. İlk yıl 15-20 kişilik gönüllü ekiple çalışan topluluk haklı olarak ilk yılın etkinliğini güzel hatıralarla anıyor. Tümüyle tanıdıkları müzisyen arkadaşların davetiyle başlayan ilk caz sahnesinde 8 grup konser vermiş. Bu yıl 9 ile 12 Mayıs günleri arasında düzenlenecek konserlerde 4 günde 12 farklı topluluk sahne almayı bekliyor. Konserler eğer güzel havaya denk gelmişse bini aşan izleyiciye sesleniyormuş. Çok büyük bir sayı...Ama hava yağışlı olsa dahi konserleri kesinlikle terketmeyen oldukça sadık bir kitlesi var aynı zamanda. Caz işte böyle bir şey değil mi zaten...

Aradan geçen beş yıl içinde başta İstanbul olmak üzere Konya, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir gibi caz müziği bakımından önemli şehirlerden misafirleri de ağırlamış topluluk. Caz Sahnesi konserlerinde sahne alan müzisyenler arasında çok sayıda profesyonel müzisyenin olduğundan da önemle bahsediyor dostlarımız.

ODTÜ Caz Topluluğu Caz Sahnesi konserlerinde elbette başta caz olmak üzere blues, funk, fusion, balkan ve reggae gibi türler de yer alıyor. Grup yöneticileri konser tarihleri yaklaşırken konserlerde yer almasını arzu ettikleri topluluk ve müzisyenleri davet etme yöntemiyle belirliyor ama demo gönderen farklı amatör toplulukları da dinleyip sahne aldıkları oluyor. Bu açıdan orada çalmak isteyen tüm amatör toplulukların şansı olduğunu ve mutlaka ilgilenmeleri gerektiğini buradan da belirtmiş olalım, hatta topluluk kurucuları amatör grupların öncelik hakkı olduğuna önemle değiniyor.

Bu yıl konserlerde caz belirgin ağırlığı olacağa benziyor ve ilk konserlerde caz standartlarına dayanan performansları izleyecek müzikseverler. Sonraki gruplarda tarzlar daha farklılaşacak. Bu yılın gruplarından Parfüm Ankara`da yıllardır faal bir topluluk. Bir başka grup GeçErken ise standart caz parçalarını minimal ve akustik formlarda icra ediyor, Safa Bolat`ın şenlik bandosunu zaten bilen gayet iyi biliyor, tam bir Balkan müziği topluluğu. Bu yıl sahne alacak bir başka topluluk Orçun Babak Sound System reggae çalan bir grup, sahnesi ve müzikleri hayli eğlenceli. Saydığımız topluluklara ek Hissyato Legato, Falsetto gibi farklı gruplarda müzikleriyle sahne almayı bekliyor.

ODTÜ Caz Topluluğu için işin en zor yanı sponsorsuz olmaları, oysa üniversite şenliklerinde markaların resmi geçit yaptığını görüyoruz, iletişim - telekomünikasyon markalarından tutun da içecek firmalarına kadar hepsi bu şenliklerde boy göstermeyi seviyor niye Caz Topluluğu için çok faydalı olabilecek bir bütçe ayırmasınlar ki...

Sahne tamamen Caz Topluluğu ile UGT yani Uluslararası Gençlik Topluluğu`nun çabalarıyla kuruluyor, ODTÜ Caz Toplululuğu her türlü sınırlı imkana rağmen gelecek yıllarda da sahnesini açık tutmaya devam edecek, biz de buradan her yıl özenle duyaracağız, umarız gelecek yıldan itibaren sponsorlar da artık katkılarını esirgemez ve daha geniş katılımlı amatör bir festivalin oluşumuna hep birlikte tanık oluruz.

Emeği geçen herkesi kutluyoruz. Umarız temennimiz hemen gelecek yıl yerini bulur...

Konser verecek topluluk ve günleri aşağıdaki posterde detayla olarak görebilirsiniz.

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2012, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp