Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Aşk ve Hüzündür İstanbul

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İş Kuleleri
Tarihi: 11 Aralık.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul, edebiyatımızın usta şairlerinin dizeleriyle İş Sanat sahnesinde resmedilecek. Atilla Birkiye`nin hazırladığı, Mehmet Birkiye`nin sahneye uyguladığı dinleti, eski bir iskeleyi imleyen dekorda ve Serdar Yalçın`ın müzik yönetmenliğinde izleyicilere sunulacak. Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Can Yücel, Nâzım Hikmet, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday gibi kalemlerin İstanbul`a dair en güzel şiirlerini usta oyuncular Tilbe Saran ve Hakan Gerçek seslendirecek. Şiirlere, Sema Subaşı akordeonu, Turgut Aktaş da klarneti ile eşlik edecek. 2012 yılında kaybettiğimiz duayen oyuncu Cüneyt Türel`in anısına sahnelenecek `Aşk ve Hüzündür İstanbul` başlıklı dinleti, 11 Aralık, Pazartesi akşamı saat 20.30`da İş Sanat`ta.


 
Popüler Gündem
 

Sezon açılışını yapan salonlar kervanının son halkası İş Sanat sahnesi oldu. Cazdan klasiğe, düny müziğinden modern dansa yıl boyu pek çok dünyaca ünlü ismi izleme şansımız olacak.

 5457 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Her sonbahar yeni sezon haberleri merakla beklenen salonlardan biridir İş Sanat sahnesi. Genellikle Kasım ayında başladığı sezonu Mayıs ayına kadar sürer ve -bizim için elbette başta caz olmak üzere- müziğin önemli isimlerini yıl boyu sahnesinde ağırlar.

Her yıl bu sıralar düzenlediği yeni sezon tanıtım toplantısını dün akşam Ortaköy Radisson Blu Bosphorus Hotel`de düzenleyen İş Sanat yetkilileri 2 Kasımda başlayacak sezona dair merak edilen tüm bilgileri konuklarla paylaştı ve tahmin edebileceğiniz gibi bir anda twitler, mailler havada uçuşmaya başladı.

 

Peki, bu sezon İş Sanat sahnesinde neler ve kimleri izleyeceğiz?

Cazkolik olarak caz merkezli bakış açısına sahip olduğumuz için sadece caz ve müziğe odaklanan bir haber hazırladık, bu yüzden sanatın diğer dallarında salonun etkinliklerine mutlaka pek çok site ve basın yer verecektir ama genede çok genel olarak iki paragrafta olanı biteni aşağıya aktarıyoruz.

İş Sanat’ın 14. sezonunun tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş, İş Bankası’nın kuruluşundan bu yana kültür ve sanata destek verdiğine değinerek, müzik ve sahne sanatları alanındaki faaliyetlerin 2000 yılında İş Sanat konser salonu ile tek çatı altında toplandığını söyledi. Senar Akkuş, İş Sanat’ın nitelikli sanatçıları ve grupları ağırladığını, alanında uluslararası üne sahip saygın birçok sanatçıyı Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturduğunu hatırlatarak, “İş Sanat geride kalan 13 sezon boyunca İstanbul’un kültür-sanat hayatının önemli bir çekim noktası olarak görüldü. İş Sanat’ın ilk yılından itibaren konuk ettiği dünyaca ünlü sanatçı ve topluluklarla Türkiye’nin en prestijli kültür ve sanat merkezleri arasında gösterilmesi bizi mutlu ediyor, daha iyisini yapmamız için de teşvik ediyor” dedi.

İş Sanat’ın 2013’ün Kasım ayında başlayıp Mayıs 2014’te sona erecek 14. sezonunda 15 klasik müzik, 5 caz, 6 dünya müziği, 5 yerli proje, 2 dans gösterisi, 5 şiir dinletisi, 4 Parlayan Yıldızlar konseri ve çocuk gösterileri yer alıyor. Kibele Sanat Galerisi ise 4 önemli sergiye ev sahipliği yapacak.


Cazın ustaları sezon boyu İş Sanat sahnesinde

boy gösterecek.

The Spring Quartet İş Sanat`a gelecek...

Mozart`ın String Quartet`iyle karıştırılması çok muhtemel The Spring Quartet günümüz cazının çok önemli isimlerini içinde barındıran bir dörtlü ve yanılmıyorsak bu ekip ayrı ayrı evet ama dördü birden ilk kez konser vermeye gelecek.

Davulcu Jack DeJohnette, saksofonist Joe Lovano, basçı Esperanza Spalding ve Arjantinli yetenekli genç piyanist Leo Genovese`den oluşan dörtlünün bir albümü yok ama bu sene sık koser vereceklerini biliyoruz.

Dörtlü başlı başına bir merak konusu. Lovano ile Spalding`i başka projeyle İstanbulda izledik ama mesela Arjantinli piyanist ciddi merak konusu. Jack DeJohnette için söyleyecek bir şeyimiz yok elbette ama Lovano ile birlikte İstanbul da izlemiş mişdik onu hatırlayamadık... Merak etmesi bile zevkli olduğu için konser başlı başına bir haber ve yazı konusu olacak belli oldu.


John McLaughlin ve Zakkir Hussein dünyada büyük ilgi gören "Remember Shakti" projesiyle geliyor.

Müzikteki ustalığı kadar yenilikçi çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren John McLaughlin ve uluslararası bir fenomen olan tabla sanatçısı Zakir Hussain hem arkadaşlıklarının hem de müzikal işbirliklerinin 40’ıncı yılını “Remember Shakti” projesiyle kutluyor.

"Remember Shakti" esas olarak John McLaughlin ve Hussain`in yetmişlerden bugüne gelen bir projesi. Büyük tabla üstadı Zakkir Hussein, mandolinci Srinavas, vokalist Shankar Mahadevan ve kanjira, ghatam, mridangam gibi yerel enstrümanları çalan Selvaganesh ile birlikte kurulan grup hint yerel müziğiyle caz arasındaki köprüye yeni kemerler ekliyor.


Madeleine Peyroux yeniden İş Sanat sahnesine geliyor...

Time Dergisi’nin ‘Yılın en heyecan verici vokali’ olarak nitelendirdiği caz vokalisti Madeleine Peyroux The Blue Room isimli son albümünün en beğenilen parçalarını İş Sanat sahnesinde seslendirecek.

Son albümü Blue Room sanatçının gerçekten çok beğenilen bir çalışması oldu. Yıl boyu konserlerde albümünü dinleten Peyroux bu kez de aşina olduğu İstanbul dinleyicisiyle İş Sanat sahnesinde buluşacak.


`Tanrı`nın Oğlu` Ravi Coltrane son albümü Spirit Fiction ile geliyor...

Caz programının son performansı günümüzün en yenilikçi caz müzisyenlerinden biri olan Ravi Coltrane sergileyecek. Deneyimli saksofoncu doğaçlama bir kuartet düzenlemesi yarattığı son albümü Spirit Fiction ile seyirciyi büyülemeye hazırlanıyor.


Portekiz`in yeni seslerinden Luisa Sobral ilk kez İstanbul`a geliyor...

Bu sezon İş Sanat’ın diğer bir konuğu caz müzik dünyasının yükselen yıldızı, son albümü There’s A Flower in My Bedroom’da Jamie Cullum ile bir düetin de yer aldığı Luisa Sobral.

Dede, baba ve çocuklar aile boyu müzikle ğraşan bir ailenen kızı olan Luisa Sobral anonim nitelikli ilk albümünü 16 yaşında yayınladı. Ardından gittiği Amerika da Berklee`de okuyan genç şarkıcı ilk kendi gerçek albümünü ise 2011`de yayınladı. İstanbul dinleyicisi için yeni bir keşif olacak.


Dünya müziğinin divaları İş Sanat sahnesini aydınlatacak

Dünya müziği serisinin bu seneki ilk konuğu Flamenko ve elektronik müziği en iyi harmanlayan grup olarak gösterilen Chambao. Madredeus’un solisti olarak başladığı müzik hayatına çok başarılı solo kariyeri ile devam eden ve usta yönetmen Wim Wenders’ın Lisbon Story filmindeki olağanüstü performansıyla akıllarda yer eden kadife sesli fado vokalisti Teresa Salgueiro konser verecek bir diğer dünya müziği sanatçısı olacak. Unutulmayan Evita performansının sahibi, latin pop müziğinin divası Paloma San Basilio da “Farewell” konserinde İş Sanat seyircisi ile buluşacak. Dünya müziği programının son konuğu ise Down On My Knees şarkısıyla ciddi bir hayran kitlesine ulaşan, folk soul ve reggae türlerindeki şarkılarıyla önümüzdeki yıllarda da adından sıkça söz ettirecek olan Ayo.

Aralarında aktivist yönüyle de tanınan, Meksika asıllı sanatçı Lila Downs ve Pedro Almadovar filmlerinin Flamenko sesi olarak da hafızalardan silinmeyen Estrella Morente’nin bulunduğu isimler dünya müziği serisinde İş Sanat’a konuk olacak

Modern dansın mihenk taşlarından biri; Limón Dance Company

Her sezon modern dansın en önemli topluluklarını ağırlayan İş Sanat, dansın uluslararası üne sahip önemli gruplarından birini daha dans severlerle buluşturacak. Dramatik ifadeleri, teknik ustalıkları ve coşkun hareketleriyle sahneye çıktıkları her ülkede izleyicilerine eşsiz deneyimler yaşatan Amerika’nın köklü dans topluluğu Limón Dance Company iki muhteşem gösteriyle bu sezon İş Sanat’ta olacak.

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 27. Akbank Caz Festivalinin müzikal röntgeni: Festivalde yeralacak sanatçılar müzikleriyle yayında. » Bizim gibi insanların milyonlarca insanın söyleyemediklerini yansıtmak dışında bir amacı yok. » 95 yaşında hâlâ çalmayı sürdüren Candido kendimi 20 yaşında hissediyorum diyor. » Bizans`tan günümüze, İran`dan Yunanistan`a bu toprakların en duygusal enstrümanı kemençe. » Cazdan klasiğe, şiirden tiyatroya, modern danstan etnik müziklere yeni bir İş Sanat sezonu daha başlıyor. » Leyla-Diana yazdı ve derledi: "Maço dünyasında caz; Sorma, Söyleme, Sözetme". » Müziğin bütün renkleri Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali`nde yeralacak. » Ekim ayında 10. yılını kutlayan `Bach Günleri`, ardında örneği az görülen bir başarı hikayesini gizliyor. » İş Sanat düzenlediği toplantıyla yeni sezon programını duyurdu. Cazda büyük isimler, iddialı projeler var. » İngiliz caz dergisi Jazzwise yazarları arasında düzenlediği geleneksel `Best Of` seçim sonuçlarını yayınladı. » İş Sanat`ta bu sezon yine cazın ve müziğin çarpıcı isimlerini izleyeceğiz ama içimiz hüzünle dolu olarak! » Anadolunun en uzun soluklu caz festivali Afyon Caz Festivali bu yıl 12. kez düzenleniyor. » Top 10 jazz albums for people who don`t know shit about jazz (LA Weekly, Sean O`Connell) » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel hale getirdiği Caz Sahnesi günlerinin bu yıl beşincisine hazırlanıyor. » Müzik sektörü bakımından yılın hasatının toplandığı günler başladı: "Cazda Top 10, 2011" » Chivas Jazz Nights Kasım ayına damgasını vuruyor. Jazz gecelerinde bu kez Christian McBride`ı izleyeceğiz. » Müzik dünyasının en ünlü ve güçlü görsellerinden MTV logosunun hikayesini biliyor musunuz? » Flamenko tutkusunu sahneye alev alev taşıyan Rafael Amargo İş Sanat`ın sezon kapanışında sahne alacak. » Caz dinleyicisi geçmişe dönük bir nostaljiyle mi yaşıyor? Gelecekte bu müziğin daha iyisi üretilmeyecek mi? » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Polonya`nın dünya caz sahnesine armağan ettiği olağandışı seslerden Urszula Dudziak yalnızca sesiyle değil, birlikte sahne aldığı caz devleri ve bir çok ödülle birlikte kadın solistleri en seçkin isimlerinden biridir. İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla bir araya gelen Dudziak müziğini ve kendini anlattı...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp