Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Aşk ve Hüzündür İstanbul

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İş Kuleleri
Tarihi: 11 Aralık.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul, edebiyatımızın usta şairlerinin dizeleriyle İş Sanat sahnesinde resmedilecek. Atilla Birkiye`nin hazırladığı, Mehmet Birkiye`nin sahneye uyguladığı dinleti, eski bir iskeleyi imleyen dekorda ve Serdar Yalçın`ın müzik yönetmenliğinde izleyicilere sunulacak. Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Can Yücel, Nâzım Hikmet, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday gibi kalemlerin İstanbul`a dair en güzel şiirlerini usta oyuncular Tilbe Saran ve Hakan Gerçek seslendirecek. Şiirlere, Sema Subaşı akordeonu, Turgut Aktaş da klarneti ile eşlik edecek. 2012 yılında kaybettiğimiz duayen oyuncu Cüneyt Türel`in anısına sahnelenecek `Aşk ve Hüzündür İstanbul` başlıklı dinleti, 11 Aralık, Pazartesi akşamı saat 20.30`da İş Sanat`ta.


 
Popüler Gündem
 

Mayıs ayında gerçekleşen New York Jazz Expo`yu yerinde izleyen, seminerlere katılıp konserlere giden arkadaşımız Emine Dursun Cazkolik okurları için notlarını ve izlenimlerini kaleme aldı.

 3114 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dünyanın kabul edilmiş en görkemli şehirlerinden biri olan New York, bu ünvanının hakkını, sokakta dolaşırken önünüze çıkabilen caz fuarları ile de veriyor.

* * *

New York Universitesinin 17-18 mayısta düzenlediği, katılımın ücretsiz olduğu expo, Steinhard caz fakültesinin seçki ve sunumlarıyla gerçekleşti. Bir çok müzisyenin canlı performansını sıcak, samimi bir atmosferde dinlediğimiz fuarda, paneller, konferanslar da yer aldı.

* * *

Yaklaşık birer saatlik performansların, onbeşer dakikalık aralar ile birleştiği expoda ücretsiz caz müzik CD’leri dağıtıldı. Akşam saatlerinde canlı performanslar izlenirken, gündüz genelde panel ve söyleşiler yer aldı.

* * *

Blue Notes Records’un Executive Producer’ı, Jazz Journalist’s Association’ın 2014 Jazz Hero ödülü sahibi ve bir çok caz festivalinin danışman ve organizatörü Meghan Stabile, panellerde öne çıkan isimlerdendi. Cali Green Ink (sanatçı menejerliği konusunda tam hizmet veren bir ajans), Chris Digirolamo ve caz dünyasında bir çok büyük isme PR ajanslığı yapmış olan "Two for the Show", yeni yetişen caz müzisyenlerine medya ve PR konusunda ışık tutan bilgiler verdi. Çoğunluğunun NYU caz mezunu, öğrencisi veya bir şekilde NYU ile ilintili olan, canlı performanslarını dinlediğimiz müzisyen ve gruplar ise şöyleydi: Brezilyalı davulcu Adriano Santos’un direktörlüğünde "NYU Brazilian music Ensemble", Rich Shemaria direktörlüğünde "NYU Composers Ensemble", Tony Moreno NYU Ensemble, Philipp Gerschlauer Microtonal Band, Mavis "Swan" Poole & Jeremy "Bean" Clemons, Billy Drewers NYU Ensemble, Ricardo Grilli ile Contemporary Jazz, Karachacha ile Afro Peruvian Jazz, NYU Bebop Ensemble, Yael Feldheim, Brad Shepic direktörlüğünde NYU World Ensemble, Dave Pietro direktörlüğünde NYU Wayne Shorter Ensemble, Darius Christian Jones, Rose Rutledge, Adam Schatz, John Doing, Yuri Juarez direktörlüğünde Chilcano - Afro Peruvian Jazz, Michael Rodrigez direktörlüğünde NYU Latin Music Ensemble, Lenny Pickett direktörlüğünde NYU Block Party Band.

Billy Drewers NY Ensemble


Expo’nun ilk gününde performansını izlediğimiz Ricado Gridilli Quartet’in başatı Ricardo, expo için, NYU’nun kusursuz organizasyonu sayesinde bir araya gelen müzisyenler ve eventler için teşekkür ederken, bu sayede özellikle öğrenciler açısından, profesyoneller ile buluşma ve sektörde olup bitenin, kariyer imkanlarının tanıtılması ile de harika bir iş çıkardığını düşündüğünü söyledi. New York’un caz dünyasındaki yerinin varlığı ve büyüklüğü tartışılmaz iken, NYU’nun, caz severleri, içinde bulunduğu şehrin caz nimetlerden daha fazla yararlandırabilmesi adına, şık bir organizasyondu.

* * *

New York’un caz hayatını diğer şehirlerle karşılaştırdığımızda ne düşündüğünü sorduğumda Ricardo, NY’da caz hayatının harika, eşsiz ve bir hayli yüksek geri dönüşümü olmasına dikkat çekti. Taşınalı neredeyse iki sene olmuş olmasına rağmen daha şimdiden bir çok duayen caz müzisyeni ile beraber müzik yapma imkanı bulmuş. Boston, Toronto Sao Paulo gibi şehirlerde de müzik yaptığını ama hiç bir yerin NY’da olduğu kadar fırsat ve efsane isimlerle dolu olmadığını da söylüyor. Tabii bu beraberinde, bu büyük isimlerle yarışabilmek için yüksek performans ile çalışmayı da gerektiriyor. Ricardo, "umarım, bu çok çalışmamın karşılığını, burada, caz müzigin merkezi sayabileceğimiz yerde, NY caz dünyasının bir parçası olarak yer alabilir, ve daha fazla müziğimi yapabilirim’’ diyor.

Ricardo Grilli Quartet


Diğer ülkelerdeki caz sanatçılarını da yakından takip ettiğini söyleyen Ricardo, mümkün oldukça onları canlı izleme fırsatı yaratamaya çalıştığını, bu şekilde canlı izleyerek yakalanan enerjinin hiç birşeyle karşılaştırılamaz olduğunu ama internetten de, özellikle Türkiye’deki caz müziği takip ettiğini söylüyor. Hatta, albümleri de internetten satın aldığını ve bu şekilde müzisyenleri maddi anlamda da desteklediğini, bunun çok önemli olduğunu çünkü ancak bu şekilde aşık olduğunuz sanatın devamının sağlanabileceğini düşündüğünü söylüyor. Ayrıca, kendisi büyük bir Türkiye ve Türk kültürü hayranı. Anladığım kadarıyla gelip müziğini Türkiye’de cazseverlerle buluşturmak için de oldukça hevesli.

* * *

New York ve New York’daki caz hayatı hakkında bu kadar reklam yaptıktan sonra, NYU’nun caz bölümünün iletişimini de paylaşmak istiyorum. Eğer orada eğitim veya imkanlar hakkında bilgi almak isterseniz, Caz Ofis’de yetkili, ayrıca fuarın da direktörü olan Dr. David Schroeder ile jazzstudies@nyu.edu e-mail adresini kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Emine Dursun

Cazkolik.com / 02 Haziran 2014, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Cok guzel ve bilgilendirici bir yazi:) Tesekkur ederiz:)
Beliz Hazan / 02.06.2014 04:18:03
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp