Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Aşk ve Hüzündür İstanbul

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İş Kuleleri
Tarihi: 11 Aralık.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul, edebiyatımızın usta şairlerinin dizeleriyle İş Sanat sahnesinde resmedilecek. Atilla Birkiye`nin hazırladığı, Mehmet Birkiye`nin sahneye uyguladığı dinleti, eski bir iskeleyi imleyen dekorda ve Serdar Yalçın`ın müzik yönetmenliğinde izleyicilere sunulacak. Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Can Yücel, Nâzım Hikmet, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday gibi kalemlerin İstanbul`a dair en güzel şiirlerini usta oyuncular Tilbe Saran ve Hakan Gerçek seslendirecek. Şiirlere, Sema Subaşı akordeonu, Turgut Aktaş da klarneti ile eşlik edecek. 2012 yılında kaybettiğimiz duayen oyuncu Cüneyt Türel`in anısına sahnelenecek `Aşk ve Hüzündür İstanbul` başlıklı dinleti, 11 Aralık, Pazartesi akşamı saat 20.30`da İş Sanat`ta.


 
Popüler Gündem
 

Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi.

 4034 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Joey Alexander`ın "My Favorite Things" albümünü almak için tıklayın.
Satın Al!

“Newport Caz

Festivali?

Neden olmasın?”

Bu sözler kafamdan geçtikten tam bir yıl sonra işte Newport’tayız.

İtiraf edeyim, 35 yıldır İstanbul’daki festivaller başta olmak üzere caz etkinliklerinin büyük çoğunluğunu izledim, yurt dışında caz kulüplerinde ünlü cazcıları dinledim, ama hiç yurtdışı caz festivaline katılmadım. Newport’ta, üç gün içinde caz dünyasına yön verenleri izlemek gerçekten heyecan verici olacaktı.

* * *

2015 Newport Caz Festivali’nin 61. yılı. Yaratıcısı George Wein 91 yaşında, hala tüm detaylara hakim olacak kadar ortalarda, bir efsane. Yakın zamanlardaki bir röportajında, “ikinci yılı bile yapamayacağımızı düşünüyordum” diyor. Aynı zamanda Storyville plak şirketinin kurucusu olan Wein, Nasuhi ve Ahmet Ertegün’lerin de yakın arkadaşıymış.

* * *

1972 yılından itibaren on yıl süre ile New York City’e taşınan festival, 1981 yılından beri Fort Adams Eyalet Parkı’nda yapılıyor. Her yıl Temmuz ayının son haftasonunda gerçekleştirilen festivalin gündüz saatlerinde gerçekleştirilmesi kolaylıkla her yaştan izleyiciye ulaşabilmesini sağlıyor.


Festivalin İlk Günü

Festivalin ilk günü, 31 Temmuz Cuma. İş günü olması nedeniyle çok kalabalık değil. Üç günlük hava tahmini ise mükemmel, gökyüzünde bulut dahi yok. Newport’un değişken havası bize iyi davranmışa benziyor.

* * *

Üç ayrı açık hava ve bir kapalı sahneden oluşan festival organizasyonunda bence en heyecan vericiler okulların büyük orkestraları. Her gün ilk performanslarda yer alan bu okulların bu yılki konukları University of Rhode Island-Newport Big Band, The Berklee Concert Jazz Orchestra, Rhode Island Music Education Association Senior All-State Jazz Ensemble ve Massachusetts Music Educators Association All-State Jazz Band. Geleceğin cazcıları için bu sahnede olabilmek o kadar güzel bir fırsat ki, bizler imrenmekten başka bir şey yapamıyoruz.

Rhode Island Music Education Association Senior All-State Jazz Ensemble

Newport Caz Festivali`nin kurucusu George Wein (92)


İlk günün öne çıkan isimleri Ambrose Akinmusire Dörtlüsü, Jonathan Blake Dörtlüsü, Bria Skonberg & Jazz Compatriots, Kneebody ve Christian McBride Üçlüsü. Ambrose her zamanki sakin tavrıyla çalıyor, aynı zamanda Kneebody’nin üstün yetenekli tenor saksafoncusu Ben Wendel ile birlikte aynı gün içinde Gerald Clayton Beşlisi’yle birlikte sahne alıyor. Yakın zamanda Dave Holland’la birlikte İKSV 22. Caz Festivali’nde izlediğimiz Chris Potter, Jonathan Blake Dörtlüsü’yle çalarken soloları sanırım Newport’un rüzgarı ve sahneden izleyebildiği yelkenlilerden dolayı bu kez çok daha iyi. Ekranlarda performans aralarında yayınlanan tanıtımlarda Ahmet Ertegün’ün anısına yazılanlar ise gurur verici. Kneebody ve Bria Skonberg’i yakın zamanda Türkiye’de görmeyi umuyoruz.

Kneebody

Ahmet Ertegün

Ambrose Akinmusire, Ben Wendel

Bria Skonberg

İlk günün ağır topu Christian McBride Trio. Christian’ın izleyiciyle kurduğu muhteşem iletişim, çok yetenekli genç piyanist Christian Sands ve genç ama çok tecrübeli Grammy ödüllü davulcu Ulysses Owens’ın müthiş uyumuyla geçirilen harika dakikalarla ilk günün programının sona erdiğini ancak farkedebiliyoruz. Konser sonrası, Christian McBride’la kısa bir sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmuyoruz tabii.

Christian McBride

Christian Sands, Christian McBride, Ulysses Owens

Christian McBride, Firuz Soyuer eşi ve kızı ile


Festivalin İkinci Günü

Festivalin ikinci günü oldukça kalabalık, etkinlik çocuklu ailelerin de katılımıyla tam bir şenliğe dönüşmüş durumda. Aslında festivalin gün içinde olması, tüm müzik türlerine olduğu gibi caza da ilginin küçük yaşlarda başlaması açısından çok güzel fırsat veriyor.

Bugünkü programda öne çıkanlar, Jack DeJohnette`s Made in Chicago, Maria Schneider Orchestra, Jon Batiste and Stay Human, Cassandra Wilson. Tecrübeli davulcu Jack DeJohnette, Roscoe Mitchell ve Henry Threadgill gibi tecrübeli isimlerden oluşan grubuyla olağandışı tınıları festival ortamına taşırken, çok yetenekli besteci ve düzenlemeci Maria Schneider, 2012’den sonra Newport’a tekrar gerçek bir büyük orkestra dinleme zevkini yaşattı.

Jack DeJohnette`s Made in Chicago

Maria Schneider Orchestra

Müziği ve şovuyla ana sahneyi coşturan Jon Batiste ve Stay Human, cazda pek de yerini bulamamış bir enstrüman olan melodikayı da diğer nefeslilerin arasına başarıyla katarak müziğini zenginleştirdi.

Jon Batiste (sarı ceketli) ve Stay Human

Günün ana sahnedeki en önemli isimlerinden biri kuşkusuz Cassandra Wilson’dı. Billie Holliday’in 100. Doğum Yılı nedeniyle başarılı bir projeye ve “Coming Forth By Day” adlı albüme imzasını atan Wilson’a, basta Lonnie Plaxico, kemanda Charlie Burnham ve tenor saksafonda Robby Marshall eşlik etti.

Cassandra Wilson, Robbie Marshall ve Lonnie Plaxico

Günün kuşkusuz en merakla beklenen ismi 12 yaşındaki dahi piyanist Joey Alexander’dı. Dünyaca ünlü müzik okullarının dahi “ona öğretebileceğimiz bir şey yok” diyecek kadar akıllara durgunluk veren Endonezyalı Alexander’ın cazı sadece babasınının plaklarını dinleyerek öğrenmesi ise başlı başına bir mucize olarak nitelendiriliyor. Joey, utangaç konuşması ve muhteşem virtuozitesi ile Newport’un ikinci gününe kesinlikle damgasını vurdu.

Joey Alexander


Festivalin Son Günü

Festivalin son günü katılımcıların sayısı, en tanınmış sanatçıların bugün sahne alması nedeniyle en yüksek seviyeye ulaştı. Quad sahnesinde sırasıyla Billy Childs’ Jazz-Chamber Ensemble, Jon Faddis, James Carter Altılısı, Jason Lindner Now vs. Now ve Mike Stern/Bill Evans Band yer aldı.

Billy Childs` Jazz Chamber Ensemble

Jon Faddis

James Carter Altılısı

Jason Lindner Now & Now

Mike Stern

Harbor sahnesinde yer alan gruplardan kuşkusuz en akıllarda kalanlar dev büyüklükteki kontrabas saksofonu ile Scott Robinson’s Doctette, Bill Frisell Üçlüsü ve 88 yaşındaki duayen alto saksafoncu Lou Donaldson ve dörtlüsüydü.

Scott Robinson

Bill Frisell

Lou Donaldson

Ve işte Fort sahnesi, yani ana sahnede son gün. Latin rüzgarı sabah Arturo O`Farrill`s Afro Latin Jazz Orchestra ve özel konuğu Rudresh Mahanthappa ile başladı. Daha sonra sahneye gelen Hiromi ve Michel Camilo enerji dolu düetleriyle seyirciyi iyice coşturdu. Dr. John ve Nite Trippers’ın renkli şovuyla iyice hareketlenen sahnede latin cazın en büyük efsanelerinden Arturo Sandoval, inanılmaz enerjisi ve yorumuyla bir kez daha muhteşem olduğunu kanıtladı. Ve son olarak cazın yaramaz çocuğu, ‘spor ayakkabılı Sinatra’ Jamie Cullum sahnede. Piyanonun üzerinde dansederek herkesi ayağa kaldırması artık çok kanıksanan bir şovu. Ama asıl inanılmaz olan ise, Jamie Cullum’un arkasında mükemmel bir performans sunan ve festivalin ilk günü izlediğimiz University of Rhode Island-Newport Big Band’la daha o sabah tanışmış olması ve neredeyse provasız sahneye çıkmaları.


Michel Camilo ve Hiromi

Arturo Sandoval


Arturo O`Farril`s Afro Latin Jazz Orchestra

Dr. John & Nite Trippers

Jamie Cullum

Bol güneşli, rüzgarlı, oldukça keyifli müzikli anıları belleğimize kazıyan Newport’tan ayrılma vakti gelirken, gelecek yılki diğer festival programlarını yapmaya başlamıştık bile...

(Dinlediğiniz müzik festivalde konser veren Arturo O`Farril The Afro - Latin Jazz Orchestra`nın 2014 tarihili "The Offense of the Drum" albümünde yer alan "Alma Vacia" isimli parçadır.)

Firuz Soyuer
E-Mail: soyuerf@gmail.com
Twitter: @soyuerf
Instagram: @soyuerf

Cazkolik.com / 27 Ağustos 2015, Perşembe

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Firuz Soyuer Yazdı: İki yıl sonra güneşli Newport`tan yağmurlu San Sebastian Jazzaldia Festivale
Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi.
Elif Çağlar "Curly" Trio ile Nardis'de, Aytek Şermet "Bizz Band" ile JC's'de bu akşam sahne alıyorlar
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Resimleri ve izlenimleriyle,Caz"ı hiç bilmeyen-tanımayan "bana" sevdirdiği,o atmosferi soluttuğu için Dostum Firuz Soyuer"e Teşekkürler..
Ayşenur Civelek / 27.08.2015 10:08:33
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp