Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Aşk ve Hüzündür İstanbul

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İş Kuleleri
Tarihi: 11 Aralık.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul, edebiyatımızın usta şairlerinin dizeleriyle İş Sanat sahnesinde resmedilecek. Atilla Birkiye`nin hazırladığı, Mehmet Birkiye`nin sahneye uyguladığı dinleti, eski bir iskeleyi imleyen dekorda ve Serdar Yalçın`ın müzik yönetmenliğinde izleyicilere sunulacak. Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Can Yücel, Nâzım Hikmet, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday gibi kalemlerin İstanbul`a dair en güzel şiirlerini usta oyuncular Tilbe Saran ve Hakan Gerçek seslendirecek. Şiirlere, Sema Subaşı akordeonu, Turgut Aktaş da klarneti ile eşlik edecek. 2012 yılında kaybettiğimiz duayen oyuncu Cüneyt Türel`in anısına sahnelenecek `Aşk ve Hüzündür İstanbul` başlıklı dinleti, 11 Aralık, Pazartesi akşamı saat 20.30`da İş Sanat`ta.


 
Popüler Gündem
 

Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor.

 5556 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Kayıtlara geçmesi için baştan söylemiş olalım, 2016 yılının ilk caz festivali Bursa`dan...

Uluslararası Bursa Nilüfer

Caz Tatili Festivali.

Bursa müzik festivalleri konusunda eskiden beri güçlü bir şehir oldu. Yaz ayları gerçekleşen Bursa Festivali`nin bu yıl 52cisi gerçekleşti. Geçmiş zaman içinde sayısız benzeri festivaller dönemler içinde Bursa ile müzik, kültür ve sanat arasında güçlü bağlar kurdu. Kimi zaman içinde işlevini tamamladı, kimi uzun yıllardır hala faal.

* * *

Bursa`nın kalbi Nilüfer ise adeta şehrin kültür atardamarı gibi bir işleve sahip. Geçen yıl ilki gerçekleşen Nilüfer Müzik Festivali`nin gördüğü büyük ilgi başta başarılı belediye başkanı sayın Mustafa Bozbey olmak üzere tüm belediye yetkililerini cesaretlendirdi ve Nilüfer şimdi ikinci festivaline hazırlanıyor, hem de bir caz festivali.

* * *

Festival 29 Ocak akşamı geçen yaz İstanbul Caz Festivali`nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan Türk cazının duayenlerinden Emin Fındıkoğlu`nun da yer alacağı bir kokteylle açılacak. Bursa ve İstanbul`dan davetlilerin, caz dünyasından isimlerinin yer alacağı kokteylde Emin Fındıkoğlu`nun performansını da izleme imkanı bulacak konuklar.

Festival ilk gece konserlerinde cazseverler Ferit Odman Quartet ve Ayşe Tütüncü ile Emre Karabulut Dörtlüsünü izleyecek.

Festival konserleri 30 Ocak akşamı Ferit Odman Quartet ile başlayacak, Yani, festivalin ilk konserini verecek Ferit Odman ve arkadaşları festivalin en önemli merkezi Nazım Hikmet Kültürevi`nde olacak. Saat 18:00`de başlayacak konseri aynı gece saat 20:00`deki Ayşe Tütüncü ve Emre Karabulut dörtlüsünün konseri izleyecek.

Ocak ayının son akşamı bir panel ve üç konser ileyecek Bursa`lı cazseverler.

Saat 14:00`de başlayacak panelin moderatörlüğünü yapacak olan caz yazarlarının duayen ismi Sevin Okyay ve panelistler Şenay Lambaoğlu, Eray Aytimur ve Ayşe Tütüncü "Kadın, Caz ve Müzik" başlığı altında konuşacaklar.

Günün konser bölümü ise Şallıel kardeşlerin Önder Focan ile verecekleri "Funkbook" isimli konserle saat 17:00`de başlayacak. Saat 18:30`da panelden çıkan Şenay Lambaoğlu`nu cazseverler yeni albümüyle dinleyecek. Gecenin ve günün son konseriyse saat 20:00`de başlayacak olan Elif Çağlar Quartet konseri olacak. Bu konserlerin tümünün Nazım Hikmet Kültürevi`nde gerçekleşeceğini bir kez daha hatırlatalım.

Şubat ayında Bursa cazla soluk alıp verecek.

Şubatın ilk konseri 3 Şubat akşamı Ece Göksu Quartet ile gerçekleşecek. Diğer konserler gibi saat 20:00`de başlayacak etkinlik Ece Göksu`nun harika yorumlarıyla güzel bir gece geçirecek cazseverler.

* * *

Şubat ayının ikinci konseri 5 Şubat akşamı festivalin bir başka mekanı Sanat Mahal`de saat 21:00`de başlayacak. Fun Fatale`in canlı müzikleriyle müzikseverler eğlenceli bir festival gecesine hazır olsun.

Banu Güven Bursa`da.

Caz şarkıcılığına iyiden iyiye ısınan Banu Güven İstanbullu cazseverlerin ardından bu kez Bursalı cazseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 6 Şubat akşamı 15 Eylül Kıraathanesi isimli mekanda sahne alacak Güven saat 20:00`den itibaren özel bir repertuvar seslendirecek.

Emin Fındıkoğlu bir kez daha sahnede.

Emin Fındıkoğlu`nun kulaklara ziyafet +12 projesini İstanbul Caz Festivali açılış gecesinde izlemiş tadı damağımızda kalmıştı, adından anlaşılacağı gibi 12 kişiden oluşan bu etkileyici projeyi bu kez 7 Şubat akşamı Eker Meydan`da izlemek mümkün. Bu özel grubu ve solistini kaçırmayın diyoruz…

Cenk Erdoğan ve Mehmet İkiz yeniden birarada.

Ocak ayı başında Akbank Sanat gitar konserleri kapsamında izlemiştik perdesiz gitarın usta ismi Cenk Erdoğan ve Türk asıllı İsveçli davul ve perküsyon sanatçısı Mehmet İkiz`i. Etkileyici bir konserdi. Şimdi, aynı performansın eminiz çok daha iyisini bu kez Bursalı müzikseverlere dinletecek başarılı ikili. Bu konser de 8 Şubat akşamı saat 20:00`de ve açılımını bilmediğimiz BAOB isimli mekanda.

* * *

Son yıllarda caz trompetin adından sıkça sözettiren ismi Barış Demirel de festivalde. 9 Şubat akşamının tek konserinde İstanbul`da özel bir dinleyici kitlesi edinmeyi başaran genç sanatçıyı Bursalı cazseverlerinde bağrına basacağına eminiz. Konser Nazım Hikmet Kültürevi`nde saat 20:00`de başlayacak.

Kerem Görsev olmadan caz festivali olmaz.

Türkiye caz sahnesinin en önemli isimlerinden Kerem Görsev bu kez dörtlü olarak ve elinin altında yeni albümüyle Bursa`lı cazseverlerin karşısına çıkacak. "Four Days" albümünden müziklerle harika bir caz gecesi yaşayacak müzikseverler. Konser yine aynı saat, yine aynı Nazım Hikmet Kültürevi`nde…

Festivalin uluslararası isimleri Bursa`ya geliyor.

Festivalin ilk yurtdışı ismi Arnavut Elina Duni ve Colin Vallon olacak. Bir önceki yıl festival kapsamında İstanbul`da izlediğimizde sesinin güzelliğine aşık olduğumuz Elina Duni Colin Vallon ile 11 Şubat akşamı nefis bir performans izletecek eminiz. Gece, bu önemli konserin öncesinde Görükle Trio ile başlayacak. Bir çeşit `warm up` performansı sergileyecek trio saat 20:00`de, Duni ve Vallon ise 22:00`de sahne alacak.

* * *

Hemen ertesi gün, 12 Şubat akşamı bir başka uluslararası isim Torsten Goods yine önce Görükle Trio ile başlayacak gecenin esas konseri olacak. Almanların genç erkek caz şarkıcısı son yılların parlayan isimlerinden ve kendine özgür bir söyleyiş tarzı var. Eğer tanımıyorsanız harika bir keşfe şahit olacaksınız diyoruz.

* * *

13 Şubat gecesi festivallerin vazgeçilmez ismi, adı cazla anılsa da caz dışı çok büyük bir müziksever kesimin çok sevdiği, ünlü bir pop starından daha fazla hayranı olan Birsen Tezer Sanat Mahal`de sesiyle Bursalı müzikseverleri mest edecek. Caz festivalinde olduğu için tahminimiz caz repertuvarına biraz daha ağırlık verecektir. Bu geceyi ve saat 20:00`yi not alın.

* * *

Festivalin bir başka mekanı Podyum Park 14 Şubat Sevgililer Günü akşamı saat 20:00`de "çok sevgili caz" başlığı altında Atiye ile buluşacak müzikseverler. Alternatif bir Sevgililer Günü kutlaması olabilir.

* * *

15 Şubat akşamı Nida Ateş ve Elie Maalouf`u BAOB`da izleme imkanı bulacak Bursalı cazseverler.

* * *

Cazda kadın vokalin önde gelen ismi Jülide Ateş benzersiz sesi ve yorumuyla müthiş bir usta isim. 16 Şubat akşamı bu emsalsiz şarkıcıyı Bursalı cazseverlerin mutlaka izlemesi gerek, buradan özel not iletmiş olalım. Saat 20:00`de başlayacak konser Nazım Hikmet Kültürevi`nde.

Şubat ayı boyunca hergün bir konser.

17 Şubat akşamı festivalin uluslararası bir başka ünlü ismini ağırlama sırasında Guillaume Peret ve The Electric Epic projesini bu kez saat 21:00`de ve yine Nazım Hikmet Kültürevi`nde izleyeceğiz.

* * *

18 Şubat akşamı da bir diğer ünlü caz müzisyenini izleme imkanı bulacak Bursalılar. Avrupa`da aşayan Kübalı caz müzisyeni Omar Sosa Joo Kraus ile olan projesi kapsamında Bursa`ya gelecek. Festivalin tüm yabancı isimleri belli nitelikleriyle ön plana çıkıyor, Omar Sosa kendine özgü soundlarıyla cazın yaşayan en saygın isimlerinden biri ve yine 20:00`de ve Nazım Hikmet Kültürevi`nde.

Festivalin sonlarına yaklaşırken.

Maraton benzeri bir festival temposu 19 Şubat akşamı son dönemin en popüler isimlerinden Karsu Dönmez`i ağırlayacak. Yeni albümü "Colors" ile düzenli konserler veren sanatçı bu kez Bursa`da olacak.

* * *

20 Şubat yine panel + konserli bir güne tanık olacak. Batu Akyol`un "Türkiye`de Caz" belgeseli bu kez Bursa`da gösterilecek ve üzerine konuşulacak. Saat 13:00`de gerçekleşecek bu etkinliğin gecesinde, saat 21:00`de ise flamenko gitarın ünlü ustalarından Tomatito`yu izleyecek müzikseverler.

Festival bir starla sona erecek; İbrahim Maalouf

Güne Zuhal Focan`ın moderatörlüğünde "Caz Yapma-K" paneliyle başlayacak festivalin son gününün gecesinde ise İbrahim Maalouf unutulmayacak bir konser vermeye hazırlanıyor. Festivale yakışan bir kapanış sadece Bursa`da değil eminiz tüm Türkiye`de ses getirecek.

Cazkolik.com / 28 Ocak 2016, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp