Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Bu yıl 24. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde Avrupa cazına dair güçlü bir panoramaya tanık olacağız.

Cazkolik.com

Fotograflar: İKSEV
Yayın Tarihi: 10 02 2017
Bu içerik 15099 defa gösterildi.

Geçtiğimiz haftalarda 24. İzmir Avrupa Caz Festivali afiş yarışması sonuçları açıklanınca hemen arkasından 2017 festival programının da açıklanacağını bekliyorduk. Nihayet haber geldi ve program açıklandı. İzmirli cazseverlerin her yıl heyecanla beklediği festival sadece İzmirlilerin değil tüm Türkiyenin takip ettiği caz festivallerinden. Yıllar önce İzmir Avrupa Caz Günleri olarak yola çıkan festival Avrupa Birliği günleriyle paralel İzmir Avrupa Caz Festivali adını almasıyla büyük çoğunlukla Avrupalı sanatçıların konserlerine yer veren bir anlamda tematik bir festivale dönüştü. Zaman zaman Amerikan ve dünya caz sahnesinin star isimlerini ağırlasa da festivalin ekseni Avrupalı sanatçılar oldu. Her sene mart ayını rezerve eden festival bu yıl 1 ile 18 mart arası 24. kez gerçekleşecek ve İtalya, Fransa, Almanya, Avusturya, Polonya, Slovakya, Romanya, İsviçre`den gelen sanatçı ve grupların yanısıra Türkiye`den de önemli isimlere programında yer verecek. İzmir Avrupa Caz Festivali ayrıca eğitim misyonu da üstlenmiş bir organizasyon. Programda yeralan sanatçıların çoğu konserler haricinde atölye çalışmaları, ustalık sınıfları gibi farklı etkinliklere de katılıyor. Türkiye`nin tek caz afişi yarışmasını düzenleyen festival farklı bir sanat disiplinine ait tasarımları harekete geçiriyor.

* * *

Festivalde, tıpkı geçen sene olduğu gibi bu sene de on konser izleyeceğiz. Manuel Magrini açılış konserinin ardından Otto Hejnic Trio, Triple Ace, iki farklı konser ve projeyle Marie Mifsud, etkili sesi ve yorumuyla Rabih Lahoud, Polonya cazının güçlü isimlerinden oluşan Arthur Dutkiewicz Trio, trompetçi Matthias Spillman`ın başını çektiği beşli ve Zorin Slat Quintet derken önceki seneye damgasını vuran Ozan Musluoğlu`nun "My Best Friends Are Vocalists" projesinin geniş kadrolu konseri festivali heyecanlı hale getiriyor. Özellikle, Avrupa cazını yakından takip edenler için keşfedilecek iyi müzisyenler var.

Festival programını yakından inceleyelim.

Festival genç İtalyan piyanist Manuel Magrini`nin solo piyano konseriyle açılıyor.

İtalyanların yirmili yaşlarındaki yeni müzisyen kuşağının dikkat çeken isimlerinden Manuel Magrini 1 mart çarşamba akşamı caz standartlarıyla dolu bir konserle festivalin açılışını yapacak Ahmed Adnan Saygun konser salonunda.


Canlı video performansı

24. İzmir Avrupa Caz Festivali 3 mart cuma akşamı canlı video performansıyla devam edecek. Aras Özgün ve Yiğit Eygi`nin "Chronographs: Improvisation on Marey" ile Burak Erdeniz, Hazal Bayar, Talat Savaşkan`ın "Experience Limite" isimli video projelerini ücretsiz etkinlik olarak izleyebilirsiniz.


Otto Hejnic Trio 24. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde.

Genc piyanist Manuel Magrini`li açılış konserini saymazsak festivalin ilk heyecan verici konseri Avrupa cazının Prag`lı üçlüsü Otto Hejnic Trio olacak. Davulcu Otto Hejnic`in üçlüsü özellikle piyanist Andrej Krajnak`ın performansıyla dikkat çekiyor. Trio 2012 tarihli "One" isimli albümleriyle sıkı performanslara imza atmıştı. Konserlerinde izleyeni hipnotik olarak etkileyen performanslarıyla trioyu İzmirli cazseverlerin beğeniyle dinleyeceğine eminiz.


"Cazda Renkler" albümüyle Triple Ace Trio festivalde.

Cazda trio sanatının çok güçlü damarı var, Avupanın klasik müziğiyle karşılaştığında ayrı bir kulvar keşfeden bu damar Avrupalı çok iyi üçlüler çıkardı, bu yıl festivalde izleyeceğimiz ikinci trio Triple Ace olacak. Piyanist Olivier Kent, basçı Uli Langthaler ve davulcu Dusan Navakov`u 6 mart pazartesi akşamı Ahmed Adnan Saygun küçük salonda merkezinde "Faces" albümün olduğu albümleriyle izleme imkanımız olacak. Üçlü, kendi besteleri yanında caz standartlarına da yeni yaklaşımlar getiriyor. Kaçırmamanız tavsiye edilir. Eğer çalarlarsa "Norwegian Wood" performansında bizim de kulaklarımızı çınlatırsınız. Ya da... durun durun, biz de aşağıda yayına aldık, şimdiden dinlemeye başlayalım :)


Marie Mifsud iki farkı projeyle festivale damgasını vuracak.

Fransız caz solisti Marie Mifsud ilginç bir tecrübe olacak. Fransıs chanson geleneğinden caza, swing müzikten vokal oyunlara kadar sesinin girmediği şekil olmayan bu ilginç ve eğlenceli sanatçı piyanoda Thibault Gomez, flütte Quentin Copalle, basta Victor Aubert ve davulda Adrien Leconte ile önce 8 mart akşamı son albümünden söyleyecek, 9 mart akşamı ise ünlü Fransız şair Boris Vian`ın şiirlerini seslendireceği farklı bir performansa imza atacak ve iki gün İzmirli müzikseverleri kendine bağlayacak.


Arap şiirselliği çağdaş cazla buluşuyor.

Başlık güzel, peki, kim yapıyor bu işi? Rabih Lahoud! Aslında bu ağırlıklı Alman müzisyenlerin projesi, Rabih Lahoud da Almanya`da yaşıyor. Piyanist Clemens Pötzsch, trompetçi Marcus Rust, Rabih Lahoud, ve davulcu Damien Kappenstein`den oluşan Masaa ekibi bir önceki Marie Mifsud gibi vokal performans ama çok farklı tecrübeler. Lahoud bildik Arap yorumculardan çok farklı. Bir dinleyici doğuyla batının füzyonu olarak yorumlamış, modernliği dikkat çekici. Lahoud`un okuduğu şiirlerin kendine mi ait yoksa bir şaire mi bilmiyoruz ama her şekilde izleyenin büyüleneceği performans olacağı kesin. Tahminen festivalen en büyüleyici anlarına hazır olun. Konseri 10 mart cuma akşamı Ahmed Adnan Saygun küçük salonda izleyebilirsiniz.


Güçlü Polonya cazı festivalde Artur Dutkiewicz Trio ile temsil edilecek.

Polonya cazı hayranlık veren bir cazdır, hayranlık veren müzisyenler, albümler, festivaller üretmiştir. Avrupanın caz müziğine kalpten bağlı ülkesidir, büyük bir caz ülkesidir. Bu büyük ülkenin güçlü trioları var, özellikle piyanistleri nefes kesicidir, bu isimler arasında Artur Dutkiewicz Trio öne çıkan isimler arasında. İki yıl önce Prana isimli bir albüm yayınlayan üçlü başka bir çalışmaya imza attı mı denk gelmedik ama onları konserde izlemek harikulade bir tecrübe olacaktır. Kesinlikle kaçırılmaması gereken konserler arasındadır. Piyanoda Artur Dutkiewicz, basta Michal Baranski ve davulda Lukas Zyta`nın olduğu konser 11 mart akşamı dinlenebilir.


Kimi zaman Chet Baker lirizmi, kimi zaman patlamalı duygular ve doğaçlama cazın unutulmayacak gecesine hazır olun.

Trompetçi Matthias Spillman belki bizde az tanınan bir isim ama çok etkileyici bir sanatçı. Sanatçı "Mats-up" projesiyye Avrupa çapında festivallerde çok konuşulan konserlere imza attı. Alto saksofonda Reto Suhner, piyanoda Marc Mehan, basta Raffaele Bossard ve davulda Dominic Egli ile trompetçi Spillman hem doğaçlama hem yazılı müzikte sadece cazseverlerin değil caz müzisyenlerinin de mutlaka izlemesi gereken bir konsere imza atacak eminiz. Aşağıdaki videoda zaten daha fazla söze pek gerek bırakmıyor. Kaçırmayın, üzülürsünüz!


Romen caz grubu Sorin Zlat Band`dan caz standartları.

24. İzmir Avrupa Caz Festivali`nin önceki konserlerine baktığımızda en zayıf halkası gibi görünen Zorin Slat Band Romanya`da sevilen bir grup. Solistlğini Mihaela Alexa`nın yaptığı dörtlüyle caz standartlarına yolculuk yapacaksınız.


Tek konserle yerli caza dair güçlü bir panorama; Ozan Musluoğlu "My Best Friends Are Vocalists".

Ozan Musluoğlu`nun bu albümü çıktığında ağır kar yağışı altında İş Sanat`ta çok güzel bir konser vermişti. Onca yağışa rağmen salon tıklım tıklımdı, sahnede sayısız müzisyen vardı, harika bir gece olmuştu. Bu gecenin bir benzeri şimdi İzmir`de yaşanacak ve unutulmayacak bir gece olacağı şimdiden söylemek mümkün. Ozan Musluoğlu`nun grubuna eşlik edecek Ayşe Gencer, Ece Göksu, İlham Gencer, Sibel Köse, Orçun Sünear, Su İdil gibi solistlerin seslendireceği şarkılarla İzmirliler için yıla damgasını vuracak bir konsere hazır olun hatta tekrarını isteyin diyoruz.


24. İzmir Avrupa Caz Festivalinde izlenecek konser harici etkinlikleri öğrenmek için iksev.org`u ziyaret edin.


Cazkolik.com / 10 Şubat 2017, Cuma


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Çift piyano & trompetle şehrin ölümsüz ruhu, gönlümüzün görkemi...
Bazı şeyler hiç değişmiyor...
Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var...
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp