Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Festival bu yıl flamenko efsanesi Paco de Lucia`yı özel bir konserle anıyor.

Hakan Akoğlu

Fotograflar: Arşivden
Yayın Tarihi: 29 06 2017
Bu içerik 3849 defa gösterildi.

Flamenkonun dünyaca ünlü isimleri aynı sahnede buluşuyor.

24. İstanbul Caz Festivali, iki yıl önce hayata veda eden flamenkonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Paco de Lucia’ya bir saygı duruşu niteliğindeki “Paco De Lucia Anısına: Beyond The Memory” projesiyle 8 temmuz cumartesi 21.30’da Zorlu PSM Ana Sahne’de tüm müzikseverleri bir araya getirecek.

* * *

İstanbul Caz Festivali`nin mekân sponsoru Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek gecede, sanatçının kariyerinin çeşitli evrelerinde birlikte çalıştığı Jorge Pardo, Carles Benavent, Jose Maria Bandera, Nino Josele, El Piranha, David de Jacoba gibi yıldız müzisyenler aynı sahnede buluşacak.

* * *

Festival tarafından gerçekleşen bu özel projeye hepsi kendi alanında ülkemizden önemli üç isim de katılıyor. Bir Paco de Lucia bestesi olan Palenque’nin “Tuana” yorumuyla Türkçe popun en parlak dönemi doksanlarda müzikseverlerin hayatına giren Levent Yüksel gecenin konuklarından biri olacak.

* * *

Gecede sahne alacak Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan’ı bir araya getiren son yılların en dikkat çekici gruplarından Taksim Trio ise klarnet bağlama ve kanunla flamenkonun sıra dışı birlikteliğini gözler önüne serecek.

* * *

Türkiye’nin nadide perdesiz gitar virtüözlerinden, ödüllü film müzikleriyle tanıdığımız Cenk Erdoğan da bu eşsiz gecenin konukları arasında yer alacak.

* * *

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 20 yıldır Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen festival 4-20 Temmuz tarihleri arasında cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.


Projenin gerçekleşmesi için gece gündüz çalışan ekibin içinde yeralan arkadaşımız Hakan Akoğlu 8 temmuz gecesi sahnede buluşacak isimlere tek tek mikrofon uzattı ve müzikseverler için kısa sohbetler gerçekleştirdi.


Jorge Pardo

Hakan Akoğlu: Türk Müzisyenlerin de eşliği ile Türkiye’de "Paco De Lucia: Beyond The Memory" konserinde Paco De Lucia’yı anmak nasıl bir duygu?

Jorge Pardo: Hepimiz için özel ve sürpriz bir konser. Ben daha önce Türkiye’de bulunmuştum. Hatta Türkçe şarkılar da biliyorum. Bu konserle hem müzisyen arkadaşlarım hem de dinleyiciler olarak çok fazla şey paylaşabileceğimizi düşünüyorum.


Carles Benavent

Hakan Akoğlu: Paco De Lucia’yı tek cümleyle nasıl tanımlarsınız?

Carles Benavent: Bir müzik elçisiydi, bugün flamenko olarak bildiğimiz şey onun mirasına dayanıyor.

Hakan Akoğlu: Paco De Lucia ile uzun yıllar birlikte çalıştınız, sahne dışında nasıl bir insandı?

Carles Benavent: Çok adaletli, haksızlık yapmayan kendine ve karşısındakine saygıyla yaklaşan net biriydi. Ben de ondan kalbimin sesini dinlemeyi öğrendim.

Hakan Akoğlu: Konserde bizleri neler bekliyor?

Carles Benavent: Paco De Lucia’nın kariyerindeki en güzel şarkılarını dinleyeceksiniz. Bizde zaman içerisinde tabii ki müzikal anlamda daha fazla olgunlaştık. Paco De Lucia hayranlarının çok seveceği bir konser olacağını düşünüyorum.


Cenk Erdoğan

Kaydet

Kaydet

Hakan Akoğlu: Paco De Lucia size ilham veren isimlerden biri diyebilir miyiz?

Cenk Erdoğan: Evet, hatta Paco De Lucia için yaptığım “Bir Ucu Yanık” adında bir bestem var. Paco De Lucia’yı Açıkhava Tiyatrosunda canlı dinledikten sonra anladım ki flamenkoyu iyi çalmak için gerçekten hissetmek gerekiyor. Bunu farkedince en derinine gidebileceğim müziğe kendi müziğime yöneldim. Virtüöz olmak sadece iyi çalmak demek değil insanları pesinden sürüklemektir ve Paco De Lucia gerçek bir virtüözdü.

Hakan Akoğlu: “Bir Ucu Yanık” şarkısını Paco De Lucia’ya ithaf ettiniz. Şarkının hikâyesini dinleyebilir miyiz?

Cenk Erdoğan: Paco De Lucia için yaptığım bir besteydi. Bir yıl önce İspanya’da, mezarının başında bu besteyi çalma şansını da yakaladım. Benim için çok özel bir andı. Şimdi de bu konserle sahnede onunla birlikte çalışmış muhteşem müzisyenlerle birlikte Paco De Lucia’yı anacağım için çok mutluyum.


Kaydet

Kaydet

Kaydet

Levent Yüksel

Kaydet

Paco De Lucia’nın bir bestesini “Tuana” olarak bizlerle buluşturmuştunuz. Paco De Lucia sizin için ne ifade ediyor? Tuana nasıl doğdu?

Levent Yüksel: Paco`nun "Live... One Summer Night" adlı Sextet World grubuyla yaptıkları muhteşem albümü dinliyordum. Sezen`e söyledim. Paco`nun yaptığı şarkılardan bahsettim, onların çok şahane olduğunu söyledim ama Türkçe söz yazılamaz, aynı hava yakalanamaz diye düşündüm. Hangi şarkı diye sordu, Palenque`nin bir bölümünü dinlettim. Bir şey söylemedi; meğer bilenmiş benim yakalanamaz dememe... Birkaç gün sonra yazdım dedi ve Tuana muhteşem olmuştu. Medarı iftiharımız sevgili Erdem Sökmen`e yazmasını ve çalmasını rica ettim. En az Paco kadar güzel oldu Tuana. Paco De Lucia`nın grubuyla sahnede Tuana`yı seslendirmekse benim için çok özel ve çok onurlandıcı. Paco De Lucia benim hayatımda tanıdığım, duyduğum en duygulu en hızlı ve en iyi flamenko gitaristlerinden biri. Öylesine çalar ki gözlerimin dolduğunu bilirim.


İsmail Tunçbilek (Taksim Trio)

Kaydet

Hakan Akoğlu: Paco De Lucia’nın en sevdiğiniz şarkısı hangisi? Hangi şarkısını yorumlamak isterdiniz?

İsmail Tunçbilek: Sanırım Solo Quiero Caminar. Enstrümanlarımızın ve eserin yapısı itibari ile zor bir icrası var. Çok çalışılması gereken bir eser.


Hakan Akoğlu

Kaydet

KaydeCazkolik.com / 29 Haziran 2017, Perşembe

Kaydet

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Festival Günlüğü: Festivalin en coşkulu konseriydi desek karşı çıkan olur mu?
Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu.
24. İstanbul Caz Festivalinden dünyaca ünlü flamenkocular ve Türk sanatçılarla Paco De Lucia anısına özel konser.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi. » Caz çağının önde gelen ismi, oyun ve roman yazarı James Baldwin`in 1960`larda İstanbul`da geçirdiği on yılın hikayesi. » Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu. » Özel Haber: Türkiye`nin ilk caz festivali hangisi? Kaynaklar bizi 18-30 Mayıs 1982 Beyoğlu Dünya ve Fitaş sinemalarına geri götürüyor. » 24. İzmir Avrupa Caz Festivali 1-18 Mart arası Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri dinlemenin formülünü verecek. » Caz müziğinin ve müzisyenin dinle ilişkisi? Dr. Jason Bivins nerdeyse hiç dokunulmamış ağır bir taşı yerinden kaldırdı. » Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü. » Caz Şubatı`ı konserlerinde caz tarihinin yaşayan efsanelerinden, 89 yaşındaki dev bir isim Lee Konitz`i izleyeceğiz. » Yılın ilk caz festivali Uluslararası Bursa Nilüfer Caz Tatili Festivali 29 Ocak akşamı başlıyor. » Akbank Sanat yeni yılın ilk etkinliğine başlıyor; Akbank Sanat Gitar Günleri`nde yerli & yabancı ustaları izleyeceğiz. » 19. Ankara Caz Festivali Özel: Festival vokal cazın önde gelen isimlerini Ankaralı cazseverlerle buluşturacak. » İş Sanat 2015-16 sezonunda sahnesinde cazın her biri ayrı özelliklere sahip büyük sanatçılarını ağırlayacak. » Son dönem yayınlanan yerli caz albümlerinde "İstanbul" ile ilgili besteler. » Dünyanın en köklü caz festivallerinden Newport Caz Festivali`ni yerinde izleyen Firuz Soyuer notlarını ve fotoğraflarını Cazkolik için derledi. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: European Jazz Club konserleri cazda farklı kültürlerve coğrafyalardan sanatçıları buluşturan derinlikli kesişim kümeleri yaratıyor. » Yeni sezonda Salon`un caz konserleri haritasını hazırladık. » Mayısta gerçekleşen New York Jazz Expo seminer ve konserlerini yerinde izleyen arkadaşımız Emine Dursun notlarını ve izlenimlerini Cazkolik için kaleme aldı. » Sketches of Ethiopia: Etiyopya`dan Batı Afrika`ya bir caz köprüsü; Mulatu Astatke. » Albüm söyleşileri & Caz Üzerine Konuşmalar serisinin ilk konuğu Eleven Short Stories albümüyle ülkemiz caz ve modern müziğin en dikkat çeken çalışmalarına imza atan isimlerden Erdem Helvacıoğlu. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel "Festival Gazetesi" yayında... Efendim, mesele şu, istiyoruz ki 19. İstanbul Caz Festivali`ne kadar okurlarımızı festivale katılacak sanatçılarla ilgili güncel en son haberlerle bilgilendirelim ve bu haberleri bir yerde "Festival Gazetesi" adı altında toplayalım. İçinde bol bilgi de olsun, tatlı dedikodular da. » Jazz Times dergisi, Ocak 2011`de düzenlenen ECS (Consumer Electronics Show) fuarında cazseverleri, hatta odyofilleri mutlu edecek pek çok güzel haberi derledi... » Yeniden hayat bulan albümler... » Lester Young iki önemli albümünün orijinal baskılarıyla koleksiyonerleri adeta tahrik ediyor.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp