Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
Salim Zaimoğlu
 

İş Sanat sezonu 3 Kasım Cumartesi açıyor. 3 Kasım sadece sezonun başladığı gün değil aynı zamanda Meriç Soylu`nun da doğum günü. Cazkolik yazarı Salim Zaimoğlu yazdı.

 6192 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

İyi ki doğdun Meriç, iyi ki vardın…

Bugün 3 Kasım 2012, sevgili Meriç Soylu‘nun doğum günü... Onu kaybedişimizin ardından dört ay bile geçmedi. Otuzdokuz yaşında, kendisini öylesine genç yaşta kaybettik ki kelimeler, cümleler onun ayrılığının hüznünü ifade etmekte yetersiz kalacaktır. Bir düşünür yaşamın doğum ve ölüm tarihleri arasına konan çizgi kadar kısa olduğunu söylemiş. İşte Meriç Soylu bu kısacık yaşamına o denli çok şey sığdırdı ki, içinde yaşadığı toplumun kültür ve sanat dünyasını aydınlattı.

İş Sanat yeni sezonunu 3 Kasım günü Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde İtalyan basınının “Piyanonun Şeytani Meleği” diye bahsettiği Emre Şen’in konseri ile açacak. Meriç ‘in doğum gününde İş Sanat sezona merhaba diyor. Bu yılki İş Sanat`ın programı Meriç Soylu‘nun organizasyonu. Gülen yüzü her zaman olduğu gibi bu yıl da kültür ve sanat dünyamızı aydınlatacak.

Meriç Soylu ile NTV stüdyolarında tanışmıştım. Aynı gün ikimizin de, o dönemde NTV Radyo’da yayınlanan Evde Çalamadıklarım programının yapımcı ve sunucusu sevgili Tunçel Gülsoy ile randevusu vardı. Ben program sıramı (her centilmenin yapacağı gibi) kendisine vermiş, bu vesileyle de röportajını hayranlıkla izleme fırsatı bulmuştum. Stüdyo çıkışında, konuştuğumuz günün akşamı babası ile ilgili olarak gerçekleştirecekleri bir yemek organizasyonunun hazırlıklarını anlatırken gözlerindeki ışıltıyı hala hatırladığımı söyleyebilirim. Ailesine bu kadar düşkün genç bir insana rastlamanın kolay karşılaşılabilecek bir durum olmadığını düşünmüştüm. Daha sonraki izlenimlerimde bu durumun tesadüfi olmadığını kanıtlamıştı. Çalıştığım kurum İş Sanat`la çok yakın dahi diyemeyeceğim bir yakınlıkta olduğundan, adeta iç içe geçen bir konuma sahip bulunduğundan sık sık kendisini görme ve sohbet etme fırsatım olmuştu.

Meriç Soylu, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuş akabinde Boston Üniversitesi’ne kitle iletişim alanında master çalışması yapmaya gitmiş, bu arada Bank Boston Celebrity Series adlı konser dizisinde de stajını yapmıştı.1998-2005 yılları arasında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı‘nda kazandığı deneyim, arkasından 2005 yılında İş Sanat’a geçişi ve buradaki performansı, kariyerini taçlandırmaya yetmişti. 2005 yılında İş Sanat‘ta dönemin başarılı yönetmeni Sn. Yeşim Gürer’in yardımcısı olarak çalışmaya başlamasının ardından 2006’da Sn. Gürer’in İKSV-İstanbul Müzik Festivali’nin direktörlük teklifine olumlu yanıt vermesi ile İş Sanat’ın direktörlüğüne geçmişti.

Çok güçlü bir eğitim yaşamı, zengin kültürü, derin organizasyon yeteneği ve iş disiplininin bileşkesi ile muhteşem organizasyonlara imza atmıştı. Sevgili Feridun Ertaşkan, Meriç Soylu’nun ölümünün ertesi günü yaptığımız telefon konuşmasında kendisinden bahsederken bana Meriç ile bir karşılaşmalarındaki anekdotu nakletmişti. Geçen yıl İş Sanat`ın konuğu olan Grammy ödüllü Amerikalı tenor saksafoncu Sonny Rollins’i Türkiye‘ye getirebilme başarısının haklı gururunu sevgili Meriç‘in nasıl yaşadığını anlatmıştı Feridun Bey. Hala dün gibi hatırlarım bu anıyı.

* * *

Bu akşam, yukarıda da bahsettiğim gibi Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde piyanist Emre Şen çalacak. Konserden sonra İş Sanat‘tan çıkıp gökyüzüne baktığımızda sevgili Meriç‘in gülümseyen gözlerle, yaptığı 2012 ve 2013 sezonu organizasyonların haklı gururu ile bizleri izleyeceğine eminim…

Işıklar içinde yat güzel insan , iyi ki vardın…

Salim Zaimoğlu

Cazkolik.com / 02 Kasım 2012, Cuma

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Meriç Soylu abla yaptığı başarılılı girişimlerle ve organizasyonlarla onu tanıyan, tanımayan herkesimin gönlünde asla unutulmasın... Yeri asla doldurulamayan insanlardan birisi İş Sanat"ı alıp götürmüş başarı çıtasını yukarılara taşımış yegane isim oydu... Allah Rahmet Eylesin...
Tuzlalı Tayfun Çetiner / 18.01.2013 09:04:05
How sad it is for me that i could know you only through these writings,not in this world.. What an incredible being you seem to have been..... WHAT BEAUTIES GOD HAD WROUGHT! SUCH A SHAME THAT i NEVER MET YOU IN PERSON ALL THESE YEARS,AND YOU NEVER MET MY BEAUTIFUL DAUGHTER PITIRCIK WHEN YOU BOTH WERE IN THIS WORLD. I WOULD SO MUCH LIKE TO BELIEVE YOU TWO WILL BE DANCING TOGETHER WITH JOY ,SPREADING YOUR GOODNESS TO THE WHOLE UNIVERSE FROM WHEREVER YOU ARE.
dilmeran dunham / 20.11.2012 18:56:56
Allah Rahmet Eylesin... Hayatı güzel yaşamış iyi ve başarılı olan Meriç Soylu ablamız gibi insanlar kolay yetişmiyor...
Tuzlalı Tayfun Çetiner / 12.11.2012 15:56:17
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp