Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Baba Zula & Murat Meriç

Mekan: Uniq İstanbul, Glass Room, Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, Tel: 0 212 286 0391
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Şehrine yeni etkinlik salonu Glass Room Uniq Hall`de kasım ayında faaliyetine başladı. Konser ve tiyatro etkinlikleriyle adından sözettirecek Glass Room`da bu akşam Baba Zula ve Murat Meriç`i dinlemek mümkün.


Ediz Hafızoğlu Nazdrave 13

Mekan: Hiçhane, Konya
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Cazdan rock n roll`a, deneysel müzikten Balkan müziğine birbirinden farklı tarzlarda çalışan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz ay `Nazdrave` 13 albüm lansman konserini Zorlu PSM Studio`da yapmıştı. Hafızoğlu `Nazdrave` 13 kapsamında June Pub Ankara`da, Hiçhane Konya`da ve Peyote Eskişehir`de dinleyiciyle buluşacak.

 


XXF Very Very French Festival: Amadou & Mariam

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : U2, Blur, Coldplay ve David Gilmour gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında Renault ana partnerliğinde, 23 Kasım Perşembe günü saat 21.30`da Babylon`da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor. "Welcome To Mali" ile 52. Grammy Ödülleri`nde "En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü" ödülüne aday gösterilen Amadou & Mariam, 2009 Nobel Barış Ödülleri`nde ve 2010 FIFA Dünya Kupası`nın açılış töreninde performans sergiledi.


Lisa Ekhdal Konseri

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, İş Kuleleri, 4. Levent
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ta caz serisi, İskandinavya`nın büyülü seslerinden Lisa Ekdahl ile başlıyor. 1971 yılında Stockholm`de dünyaya gelen sanatçı, İsveçli caz üçlüsü ``The Peter Nordahl Trio`` ile küçük caz kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Henüz 22 yaşındayken çıkardığı ilk solo albümü "Lisa Ekdahl" ile dört kere platin satış rakamlarına ulaşan ve üç dalda Grammy Ödülü`ne layık görülen sanatçı, 1994 tarihli hiti "Vem Vet" ile üne kavuştu. Ekdahl, İsveççe kaydettiği ilk üç albümünün ardından üç başarılı İngilizce albümle dünyaya açıldı. 2001 yılında çıkardığı 6. albümü ``Lisa Ekdahl Sings Salvador Poe`` ile bossa nova janrına yönelen şarkıcı, Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok beğenildi ve altın satış rakamlarına ulaştı. Bossa nova tarzını kırılgan ve çocuksu sesiyle harmanlayan Ekdahl 2016 yılında Famna Jorden isimli albümünü hayranlarıyla buluşturdu.


Funda Sezer Band

Sanatçı: Funda Sezer (v), Baki Duyarlar (p), Kağan Yıldız (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü`nden mezun olan Funda Sezer, müzik aşkını uzun yıllar korolarda söyleyerek, çeşitli projelerde yer alarak ve kendi projelerini üreterek yaşattı. Donovon Mixon ve Randy Esen`den uzun yıllar dersler aldı. Daha önce Fundolatino ve Fundo`s Swings projeleriyle çeşitli mekanlarda sahne alan Funda Sezer, bu gece sizlere hem caz standartlarından hem de bossa novalardan oluşan bir program sunacak.


 
Sami Kısaoğlu ile "Kuzey Rüzgarı"
 

"Kuzey Rüzgarı" isimli köşesinde Sami Kısaoğlu "Kuzeyden Ilık Bir Nefes" başlıklı ilk yazısıyla yayında...

 5875 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Sami Kısaoğlu`nun ilk yazısında sözü geçen Froy Aagre`nin "Cycle Of Silence" isimli albümünden alınan "Long Distance" ve "Word On An Envelope" isimli parçalardır.


Kuzey Rüzgarı İçin Bir Başlangıç

Geniş  anlamı ile Avrupalı müzisyenlerin, caz müziğinin temel öğeleri üzerine kendi kültürel köklerini, eski kıtanın ortaçağdan yirminci yüzyıla uzanan müzik geçmişini ve bireysel tecrübelerini ekleyerek oluşturdukları Avrupa cazı düşüncesinin tüm ara sokaklarında müzikal bir gezintiye çıkmak niyetiyle hareket ediyor Kuzey Rüzgarı köşesi.

Kuzey Rüzgarı köşesininde yer alacak olan yazıların merkez noktasında İskandinav ülkeri ve yine bu ülkelerle bağlantılı caz soundları yer alıyor. Kuzey ülkelerinin yanısıra mümkün olduğunca Avrupa caz coğrafyasından farklı isimlerin mercek altına alınacak olduğu bu bölüm ACT, ECM, CAM Jazz gibi majör firmaların yanısıra Touche Music, Stockholm Jazz Records, Country and Eastern, Ozella, Enja ve daha onlarca minör ve bağımsız label’ın sanatçılarını Cazkolik takipçilerine tanıtmayı amaçlıyor. Avrupa caz coğrafyasından albüm, müzisyen ve konser yorumlarının yanısıra bu konuya dair kitap tanıtımları ve bu türün alt başlıklarını irdeleyen yazılarda bu köşede okuyucuları ile buluşuyor olacak .

Yaşlı kıtanın onlarca farklı müzikal renk ile dolu olan caz bahçesinde buluşmak üzere.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog


Kuzeyden Ilık Bir Nefes

Geçtiğimiz günlerde uzunca bir zamandır uzak kaldığım birkaç albümü yeniden dinledim. Bir dönem evde ve ofisde sıklıkla dinlediğim bu albümler bir filmi ikinci kez izlemenin yada bir kitabı ikinci kez okumanın sunmuş olduğu keşifleri de beraberinde getirdi. Ketil Bjørnstad, Iiro Rantala, Gwilym Simcock, Zoe Rahman, Vijav Iyer, Leszek Mo?d?er, Kit Downes, Helge Lien, Yaron Herman gibi bir kısmını yurtiçinde bir kısmını ise Avrupa’nın farklı köşelerinde yada CD’den dinlemiş olduğum bu piyanistlerin hepsi de birbirlerinden oldukça farklı müzikal renklere sahipti. Farklı coğrafyardan gelen bunca piyanisttin arasında İsveçli kontrbas şairi Lars Danielsson ve Norveçli multi-enstrümantalist Mathias Eick ve onunla aynı topraklarda doğmuş olan saksofon sanatçısı Frøy Aagre’de yer alıyordu.

Yukarıda bahsetmiş olduğum son üç isim her ne kadar birbirlerine komşu ülkelerin müzisyenleri olsalarda tek ortak noktaları kuzeyli olmalarıydı. Son derece özgün ve bireysel sound’ların yaratıcıları olan bu üç ismi dinlerken bu yazının öznesi olarak Frøy Aagre’yi seçmeye karar verip, Danielsson ve Eick’ın isimlerini bir başka yazı için bir kenara not aldım.

Bu satırların misafiri olan Norveçli soprano saksofon yıldızı Frøy Aagre ilk olarak Münih merkezli Alman plak şirketi ACT tarafından yayınlanan Cycle of Silence ve MIDEM’deki performansı ile sesini geniş kitlelere duyurmuş olsa da kariyerinde başarıların geçmişi çok daha önceye uzanıyor. Frøy Aagre ismi caz dünyasına düşük ülke nüfusuna rağmen en çok müzisyen yetiştiren ülke konumunda olan Norveç’in şimdilik bizlere son hediyesi. Jan Garbarek, Terje Rypdal, Jon Balke, Arild Andersen, Bugge Wesseltoft ve Jon Christensen’in memleketinden olan bu genç hanım, tenor ile başladığı caz serüvenini şimdilik soprano ekseninde sürdürüyor. Aslında Frøy Aagre ismi henüz 26 yaşındayken AIM Records etiketiyle yayınlanan ilk albümü (Katalyze, 2004) itibariyle Atlantik’in her iki yakasında da duyulmuştu. O dönem albüm hakkında çıkan kritiklerde Jan Garbarek, Wayne Shorter gibi isimlerle kıyaslanan Frøy Aagre bestelerinde orjinal yaklaşım ile son derece olumlu eleştiriler almıştı. Öğrenci olduğu dönemde New York’da David Liebman’dan da dersler alan Frøy Aagre’nin müzik eğitiminin kökenleri ülkesi Norveç’den İngiltere’ye Arjantin’den Amerika’ya uzanan bir çeşitlilik gösteriyor. Birmingham Konservatuarı ve Middlesex Üniversitesi’nde aldığı saksofon eğitimi sonrasında Norveç Müzik Akademisi’nde kompozisyon çalışan Frøy Aagre’nin kariyerindeki son birkaç yıllı altın yıllar olarak kabul etmekte mümkün. 2009 yılında dünyanın en önemli müzik endüstrisi fuarlarından biri olan MIDEM’de sahne almak üzere seçilen altı caz sanatçısından biri olan Frøy Aagre son olarak 2010 yılının başlangıcında ACT Records’a transfer olarak geçtiğimiz yıl İskandinav ülkelerinden çıkan en orjinal caz albümlerinden biri olan Cycle of Silence (Şubat, 2010) albümüne imza attı. Cycle of Silence çıktığı ilk günden beri özellikle Avrupalı caz yazarların ana gündem konularından biri oldu.

Frøy Aagre albüm kitapçığı için kaleme aldığı yazısında müzikteki sessizliğin kendisi için ne derece önemli olduğunun altını çiziyor ve ortaya çıkan müziği şu sözlerle özetliyor: “Bu albümde sessizliği bilinçli olarak müziğimin ayrılmaz bir parçası olarak kullandım. Bu durum özellikle Cycle of Silence, Neverending Journey ve Slow Montion parçaları için oldukça geçerli bu durum. Long Distance, Atoms ve Siberia isimli eserlerde ise sessizlik yer değiştiren modlar ve birbirine zıt temalar arasında doğal bir akışın başarı ile oluşmasında yardımcı oluyor. (...) Kompozisyon süreci ise şaşırtıcı bir yolculuktu. Öncelikle melodileri yazıyorum ve aklıma gelen diğer müzikal fikirleride not defterime geçiriyorum. Biriktirdiğim müzikal temalar arasından en güçlü olanları seçip, teorik ve pratik düzeyde üzerine çalışmaya başlıyorum. Melodinin yanısıra temalar içinde uygun ritmik ve armonik yapıyı bulmak için zaman harcıyorum...” Son birkaç yıldır soprano saksofonun müziğini ifade etmek için en önemli araç haline dönüştüne değinen Frøy Aagre bu enstrüman ile olan ilişkisini şu sözlerle dile getiriyor: “soprano saksofon vücudumun ve ruhumun doğal bir parçası gibi ona gerçekten bağlandığımı hissediyorum.” Cycle of Silence albümü her kadar ilk bakışta tipik Norveç caz soundunu çağrıştırsada detaylı olarak bakıldığında daha başka birçok müzikal bileşeni içerdiğini görmek mümkün. Frøy Aagre bir söyleşisinde bu durumu şu sözlerle açıklıyor: “Müziğindeki sound Norveç cazı olabilir fakat dünyanın her tarafından etkilendiğim şeyleri topluyorum ve müziğimde bir araya getiyorum.” Albüm melankolik İskandinav soundu, barok klasikçiliğinin ve Amerikan caz geleneğinin başarı bir yansıması olarakta görülebilir.

Cycle of Silence’da da ikinci albümündeki (Countryside) çekirdek ekip ile çalışan Frøy Aagre’ye albümde piyanoda Andreas Ulvo, kontrbasda Audun Ellingsen ve davulda Freddy Wike eşlik ediyor. Albüme konuk olarak katılan müzisyen arasında ise çelloda Sigrun Eng, kornoda Trude Eick ve trombonda Øyvind Brække yer alıyor. Sanatçı, dünyanın birçok farklı köşesinde sergilemiş olduğu konser performanslarına albümünde çalmış olduğu caz kombosu ile devam ediyor.

Kariyerinde ilerleyen yıllar ne gösterir şimdiden kestirmek zor ama Frøy Aagre’nin son birkaç yıl içindeki albüm satışları, konser trafiği ve caz basınındaki yerini göz önüne alırsak ACT’in en önemli isimlerinden biri olacağını söyleyebiliriz. Kendisinin Cycle of Silence albümü ise sadece ACT’in değil bugüne kadar kuzey ülkelerinden çıkmış olan caz albümleri arasında da klasikler listesine girmeyi fazlasıyla hak ediyor. Bitirirken belirtmekte fayfa var: Frøy Aagre ismi amansız bir iPod çağını yaşadığımız şu günlerde dünyanın farklı yerlerinde farklı kültürlerden caz müzisyenlerinin neler yaptıklarını bilmek adına keşfetmeye değer bir müzisyen. Yeniyi arayan, yerel kültürlere olduğu kadar evrensel olanada zihini açmış olan üretken bir isim.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog
Cazkolik.com / 20 Haziran 2011, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Merak edilen soru; 22. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz "Tigran Hamasyan neden bu kadar önemli" cevabı Sami Kısaoğlu yazdı. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu 25-26 Mart geceleri Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen konserlerde Babylon sahnesinde izlediğimiz David Murray Infinity Quartet konserine dair izlenimlerini Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Avrupa caz sahnesinden yükselen bir piyano üçlüsü; Phronesis » Moda dergisinden fırlamış gibi duran şefi Eric Whitacre ile Rezonans korosunun yarınki (8 Kasım) konserini Sami Kısaoğlu yazdı. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin merakla beklenen "Nefes" projesini arkadaşımız Sami Kısaoğlu neyzen Kudsi Erguner ile konuştu. » 20 Ağustos gecesi Maçka Küçükçiftlik Parkı`nı dolduran Portishead hayranları bu yaz İstanbul`da izlediğimiz en güzel konserlerden birine şahit oldu. » > Sami Kısaoğlu, 42. İstanbul Müzik Festivali`nin özel projesi olan » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Bu yıl festivalin en merakla beklenen konserlerinden Brad mehldau ve Mark Giulina`nın Mehliana isimli projesini Sami Kısaoğlu yazdı. » Alto saksofonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Art Pepper`ın kariyerinin en dikkat çeken kayıtlarından » Plak formatında yeniden basılan ve caz tarihinin dönüm noktası sayılan albümlerinden Eric Dolphy`nin » Son yıllarda yetiştirdiği yeni nesil isimlerle Avrupa genelinde öne çıkmaya başlayan İtalya cazı ve müzisyenleri her zaman dikkat çekici albümlere imza attılar. Sevgili Sami Kısaoğlu yeni yazısında genç ve başarılı piyanist Claudio Filippini ve son albümünü Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan Giovanni Mirabassi, Brooklyn Rider ve Jan Bang`in yayınlanan yeni albümlerine ilişkin notlar yayında. » ACT müziğin 2013 yılında yayınladığı albümler içinde en rafine müziğe sahip olanlarından "Polska"yı Sami Kısaoğlu yazdı. » Üç gün üstüste Salon sahnesinde izleyeceğimiz Ólafur Arnalds`ı sevgili Sami Kısaoğlu`nun kaleminden okumadan tanımak mümkün değil. » Sami Kısaoğlu Venedik Caz Festivali`nde geçen yılın Jammz etkinliklerine katılan Melisa Kral ve Gürtuğ Gök`ü takip etti, festival izledi... » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı.23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Ramazanda Caz bu akşam Avrupa caz sahnesinin çok önemli bir ismi olan Norveçli besteci ve piyanist Jon Balke`yi Batagraf isimli projesiyle ağırlıyor. Balke`yi arkadaşımız Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan üst üste harika festival yazıları: Bu akşam bandolim`in Jimi Hendrix`i lakaplı Hamilton De Holanda`ya niye öyle diyorlar ve Stefano Bollani ile konseri yazısı yayında. » Sami Kısaoğlu, Sakıp Müzesi bahçesinde dinleyeceğimiz cazın genç, iki güzel kadın sanatçısını yazdı: China Moses ve Anat Cohen. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Sami Kısaoğlu`ndan yeni bir günlük dizisi yayında: Hollanda Caz Panoraması, 1. Bölüm... » "Cazın Yıldızları İstanbul`daydı" müzik yazarı sevgili Sami Kısaoğlu Uluslararası Caz Günü all star konserini özel olarak kaleme aldı. Konserin ve performansların şifreleri yayında. » Berlin`de caz başkadır... » "Sessizlik tıpkı benim için sesin kendisi kadar önemli" diyen ve 22 Kasım Perşembe Borusan`da konseri olan Hollandalı saksofonist Yuri Honing ile Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Sami Kısaoğlu, 17 Kasım Cumartesi gecesi Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz `Kuzey Avrupa`dan yıldızlar karması` konserini yazdı... » Steen Rasmussen Quarteto`nun müziği, Josefine Cronholm`un sesiyle Ipanema plajında günbatımı... » Sami Kısaoğlu "Lean On Me"nin bestecisi, soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill`i yazdı. » Bu akşam (10 Ekim) Babylon`da konseri olan ve festivalin en ilginç müziklerine imza atacak The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble`un kurucusu Jason Köhnen ile Sami Kısaoğlu özel bir röportaj gerçekleştirdi. » 22. Akbank Caz Festivali`nde bir zen kaşifi; Nik Bartsch » Sami Kısaoğlu`ndan bu akşam müzikseverler tarafından festivalin merakla beklenen ismi Esperanza Spalding için özel portre çalışması: » Sami Kısaoğlu akşamki Till Brönner konserine dair en sıcak izlenimlerini kaleme aldı: » Sami Kısaoğlu`ndan 12 Temmuz akşamı 19. İstanbul Caz Festivali`nde konseri olan kuzey cazının usta ismi Lars Danielsson`u altı başlıkta anlama kılavuzu yazısı... » `Kuzey Rüzgarı` Berlin`den esiyor... Sami Kısaoğlu, Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında 20 Haziran Çarşamba akşamı İstanbul`da konseri olan ve Die Zeit tarafından `dünyanın en heyecan verici piyanolu üçlüsü` olarak adlandırılan Michael Wollny`i Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahatinin ardından bu kezde Ocak ayında davetli olarak gittiği Berlin`de tuttuğu notları Cazkolik okurları için Berlin Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Kuzey ışıkları diyarında bir hafta. » Altı ay aradan sonra 11 Şubat akşamı Salon`da yeniden İstanbul`da sahne alacak Dan Berglund ve grubu Tonbruket`in son albümü » > 21. Akbank Caz Festivali`nin beklenen ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Seslerle Çevrili Bir Yaşam: Mari Kvien Brunvoll » "Kuzey Rüzgarı"nın ikinci yazısında sevgili Sami Kısaoğlu The Hilliard Ensemble ile Jan Garbarek`in ortaklığında yayınlanan "Officium Novum" albümünü anlatıyor... » "Kuzey Rüzgarı" isimli köşesinde Sami Kısaoğlu "Kuzeyden Ilık Bir Nefes" başlıklı ilk yazısıyla yayında...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
güzel bir yazı. tebrikler...
caner tüysüz / 11.02.2012 11:02:23
siteye epeydir uğramamıştım gördüğüm en çekici köşelerden biri burası olmuş. hayırlı olsun yeni neler olacak merakla bekliyorum ilk yazı için tebrik eder araya soğutmamanızı dilerim. Belgan.
Belgan Altan / 28.06.2011 17:04:15
Sami bey aramıza hoş geldiniz.Ben yan sütunda yazan Salim zaimoğlu, çalışmalarınızda başarılar diliyor, ilk yazınızın gerçekten son derece yetkin bir şekilde kaleme alındığını belirtmek istiyorum. Sevgi ve saygılarımla,
salim zaimoglu / 20.06.2011 16:06:50
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp