Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Efsanevi Japon davul grubu Ondekoza Daikin katkılarıyla dünya turnesine çıkıyor

Mekan: Ahmed Adnan Saygun Konser Salonu, İzmir
Tarihi: 22 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Japon davul sanatının ustaları olağanüstü performanslarıyla bir kez daha Türkiye`de. Japon geleneksel davul sanatının dünyaca ünlü temsilcisi Ondekoza, bu ay Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Daikin Türkiye`nin katkılarıyla Türkiye turnesine çıkıyor. 2015 Türkiye Konseri`nde olağanüstü performansıyla izleyicileri büyüleyen Ondekoza, bir kez daha Bursa, İzmir ve İstanbul`da ücretsiz olarak sevenleriyle buluşacak. Japon geleneksel davul sanatı taiko`yu dünyaya tanıtan Ondekoza, ekim ayı içinde üç ayrı ilde düzenlenen üç konser ile hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Davul ritimlerinin yanı sıra hareket dolu olağanüstü performansı ile tanınan Ondekoza, bugüne kadar Japonya başta olmak üzere Amerika, İtalya, İsviçre, Almanya, Rusya gibi ülkelere turneler düzenledi. Daha önce Eylül 2015`te Ertuğrul Fırkateyni Faciası`nın 125. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul ve İzmir`de konser veren Ondekoza, bu ay bir kez daha Türkiye`deki hayranları ile bir araya gelecek. Ondekoza`nın Türkiye turnesinin ilk durağı, 19 Ekim Perşembe akşamı Bursa olacak. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi`nde gerçekleşecek konser saat 20:00`de başlayacak. Ondekoza, Bursa konserinin hemen ardından 22 Ekim Pazar günü İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi ve 23 Ekim Pazartesi günü İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi`nde Türk müzikseverlerle buluşacak. Japonya İmparatoru`nun tahta çıkış töreni de dahil olmak üzere pek çok önemli organizasyonda sahne alan Ondekoza`nın İstanbul konserinin biletleri anında tükendi. Bursa ve İzmir konserlerinin biletleri ise ücretsiz olarak www.japondaikin.com adresinden temin edilebiliyor.


 
Sami Kısaoğlu ile "Kuzey Rüzgarı"
 

Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahati süresince tuttuğu notları Cazkolik okurları için Norveç Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: "Kuzey ışıkları diyarında bir hafta."

 6365 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlemekte olduğunuz müzikler sırasıyla Mats Eilertsen`in SkyDive isimli albümünden alınan Splendour ve The Void ile Ketil Björnstad`ın Early Piano Music isimli albümünden alınan Prelude 1 ve Pianology 1 isimli kayıtlardır.


Norveç Caz Günlüğü

Amerika’da doğup büyüyen bir müzik türünün onlarca farklı sese kucak açtığı bir ülke Norveç. Kuzey cazı dörtlüsünün kare ası konumundaki sıcak insanların soğuk memleketi olan bu topraklar (diğer üçü İsveç, Finlandiya ve Danimarka) caz dünyasına Amerika’dan sonra en fazla müzisyen yetiştiren ülke konumunda. İngilizlerin The Guardian gazetesinin 6 Aralık 2005 tarihli sayısında da belirtildiği üzere Oslo, bugün sadece Norveç’in başkenti değil aynı zamanda modern cazında yeni başkenti konumunda. Yerele özgü folklorik temalar ile büyük kent yaşantısının karmaşasını ve kontrastlarını bir arada sunarak, cazı farklı bir şekilde yorumlamayı ve dinlemeyi öneren kuzey cazı düşüncesinin önemli kalelerinden biri olan Oslo şehrinin kuruluşu 1049 yılına tarihleniyor. Munch, Ibsen, Vigeland, Hamsun, Grieg gibi onlarca sanat dehasını yetiştiren bu küçük ülke ve başkenti, söz konusu caz olduğunda Brezilya`nın yağmur ormanlarındaki işitsel zenginlikler ile karşılaştırılabilecek bir tınılar kolajına sahip. Meraklı kulaklara her yeni sesde ve sessizlikte yeni ufaklar çizen Norveç caz sahnesi, 1960’lardan günümüze birçok şahsına-münhasır ses ressamı yetiştirdi. Son yirmi yılda eşine az rastlanır bir renklilikte, muazzam bir caz ağacı resmi ortaya koyan Norveç cazı, büyük ustalar olarak kabul edilen Arild Andersen, Jan Garbarek, Jon Christensen ve Terje Rypdal isimlerine daha onlarcasını ekledi. Neredeyse her şehrinde bir caz festivali olan Norveç’e Eylül ayının ilk haftasında sekiz günlük bir caz yolculuğu gerçekleştirdik. Ülkenin güneyindeki plajlarıyla ünlü Kristiansand şehrinde düzenlenen Punkt isimli festivalin davetlisi olarak gittiğimiz Norveç’de, bu ülkede yapılan caz müziğine karşı onlarca farklı keşfimiz oldu. Bu yazı birkaç farklı bölüm halinde yayınlamayı düşündüğüm, yolculuk günlüklerimde demlenen sayfalar dolusu anekdotun başlangıcını oluşturuyor.

Oslo, 31 Ağustos 2011

Frøy Aagre ile Buluşma

Yağmurlu bir Oslo sabahında Frøy Aagre ile ilk İstanbul konseri öncesinde uzunca bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında Norveç’in caz dünyasında böylesine biricik oluşunun nedenini sorduğum zaman Aagre şu yanıtı vermişti: “Buradaki eğitim sistemi sizi en başından itibaren bireyselleşmeniz yönünde cesaretlendiren bir sistem. Norveç caz sahnesine baktığınız zamanda, birbirlerinden oldukça farklı bireysel ses olduğunu görürsünüz. Etrafta çok fazla festival ve topluluk var. Bu durum küçük yaşlardan itibaren müzik ile bir etkileşim içinde olmanızı sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak Norveç’de ciddi bir bando geleneği var. Bununda göz önünde bulundurulması gerekli. Mesela bende 12 yaşımdayken bir tahta nefesliler topluğunda çalmaya başlamıştım.” Aagre’nin bu sözlerini bir muska gibi aklımın köşesinde taşıdım yolculuk boyunca ve yeni keşfettiğimiz her sanatçıda onun ne kadar haklı olduğunu gördüm. (Bu röportajın devamı için lütfen bu satıra tıklayın)

Oslo’dan Dünya’ya Yayılan Yeni Sesler Yeni Tınılar:

Bare Jazz’da Bir Öğleden Sonra

İngiliz müzik yazarı Stuart Nicholson, Is Jazz Dead? (Or Has It Move to a New Address) [Routledge, 2005] isimli kitabında, caz müziğindeki kuzey cazı düşüncesi ile İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’nın sineması arasında bir anolojide bulunarak şöyle der: “Bergman’dan önce sinema sanatı daha ziyade dış dünyada gördüklerimiz hakkındaydı. Komedi, western, tarih temalı yapımlar, savaş ve suç filmleri gibi türlere odaklanan sinema sanatında, Bergman’a kadar çok az isim bireyin iç dünyasında yaşadığı dramı görünür kılmıştır. Bergman ise sinemasında insan ruhunun açmazlarını keşfetmeyi başarmıştır. (...) Bergman’ın sinemasında bilindik türleri yada konuları kullanmaktan kaçınırak, bireyin kendi bilinmezlerine odaklanması gibi kuzey cazı da dışarıya ait olan temaları, alıntıları, kalıpları ve çağdaş cazın kendine özgü teknik cambazlıklarını bir kenara bırakarak bireyin ve yerel folklorün merkezde olduğu, dışavurumcu bir yaklaşım üzerinden hareket eder.”

Yukarıdaki bu alıntının ne kadar doğru olduğunu Oslo’nun caz tapınaklarından biri olan ve kelime anlamı sadece caz olan Bare Jazz’a adımımızı attığımız ilk anda fark ediyoruz. Frøy Aagre ile olan söyleşimiz sonrasında gittiğimiz Bare Jazz’da, sadece kuzey cazına ayrılmış hayli zengin bir bölüm söz konusu. CD fiyatları neredeyse İstanbul’un üç katı (bir CD 199 Nok. = 70 TL) fakat istediğiniz albümü gönlünüzden geldiğince dinlemek ücretsiz. Sadece görevliye istediğiniz albümü göstermeniz yeterli. Bu dükkanda Norveç’de caz alanında kayıt yapan birçok firmayı tanıma fırsatımız oluyor. Norveçli tenor saksofon sanatçısı Bodil Niska’nın sahibi olduğu Bare Jazz’ın rafları arasında dolaşırken Aim Sound City, Curling Legs, Bolage, Hubro, Jazzland, Rune Grammofon, Smalltown Superjazz, NORCD, Sula Records, Jazzaway, Losen ve daha onlarca farklı Norveç plak şirketini öğreniyoruz. Tamamı caz ve komşu olduğu türlerde kayıt yapan bu plak şirketlerinin bir kısmı Norveç caz sahnesinin ünlü müzisyenlerine ait.

Norveç’in Plak Şirketlerine Detaylı Bir Bakış

Yukarıda adı geçen plak şirketlerine biraz daha detaylı yer vermek, Norveç’in caz adına ne denli zengin bir sahneye sahip olduğunun anlaşılması konusunda yardımcı olacaktır.

Hubro Music

Kataloglarında ağırlıklı olarak Norveçli sanatçılara yer veren bu plak şirketlerinin en ilginçlerinden biri de kuşkusuz Hubro Music. Doğaçlama müzikler ve Norveç cazı üzerine odaklanan Hubro, albümlerinin kapaklarını özel bir tasarım grubuna yaptırıyor. Norveç’in en büyük müzik şirketlerinden biri olan ve şemsiyesi altında Simax (klasik müzik), Heilo (dünya müziği), Blue Mood (blues) gibi alt labelları barındıran Grappa Musikkforlag grubunun bir parçası olan Hubro 2009 yılında kuruluyor. Firmanın direktörü Andreas R. Meland ile olan söyleşimizde Meland şu sözlerle tanımlıyor Hubro’yu “caz ve doğaçlama müzikler alanında kayıtlar yapıyoruz ağırlıklı olarak fakat bu bizim sadece caz kaydettiğimiz anlamına gelmiyor. Birbirinden çok farklı müzik türlerine de katalogumuzda yer veriyoruz.”

Şimdilerde kataloglarında 15 albümün yer aldığı firmanın en önemli albümlerinden biri Norveçli piyanist, besteci ve romancı Ketil Bjørnstad’in Early Piano Music isimli albümü. 2011’de müzikseverlerle buluşan albüm, aslında Bjørnstad’in 1984-87 yılları arasında kaydetmiş olduğu 3 eski albümünün yeniden basımından oluşuyor. Sanatçının kariyerinin orta dönemine rastlayan bu çalışmalar, bestelenmiş müzik üzerine uzun doğaçlamaları içeriyor. Bir yandan klasiğe bir yandan da caza göz kırpan bu albümler [Preludes vol. 1 & vol. 2 (1984-86, Uniton/Hermitage), Pianology (Hete Blikk, 1987)] özellikle Bjørnstad’in solo piyano edebiyatını tanımak adına güzel bir fırsat. 1990’ların ortalarından bu yana piyasada olmayan bu minimalist doğaçlamalar toplamının, Bjørnstad hayranları için en güzel sürprizlerininden biri de kendisinin büyük ses getiren The Sea (ECM, 1995) albümündeki eserlerinin ilk hallerinin bu albümde yer alıyor olması.

Şüphesiz Hubro’nun katalogunda gözden kaçmaması gereken albümlerden bir diğeri ise geçtiğimiz aylarda 6. solo albümünü kaydeden kontrbasçı Mats Eilertsen’in SkyDive (2011) isimli çalışması. Avrupa caz sahnesinin en etkin basçılarından biri olan Eilertsen, İstanbullu caz dinleyicilerininde yakından tanıdığı bir isim sayılır. Daha önce Cazkolik’de de günün albümü seçilen Hollandalı piyanist Wolfert Brederode’nin, Post Scriptum (ECM, 2011) isimli albümünde karşımıza çıkan Eilertsen, vatandaşı Tord Gustavsen’in Restored, Returned (ECM, 2009) albümünde de yer almıştı.

SkyDive, bir lider olarak Eilertsen’in her ne kadar ilk albümü olmasa da, onun gruba şekil veren kişi olarak en fazla öne çıktığı albüm olarak dikkat çekiyor. Jazzwise, Jazz Journal, The Guardian, All About Jazz gibi çeşitli yayınların övgüyle söz ettiği albüm, çağdaş Avrupa cazının en rafine örneklerinden birini oluşturmanın yanısıra, kuzeye özgü içe dönük ruh halinin en güzel örneklerinden birini sunuyor. 2011 yılının Aralık ayında Norveç Grammy Ödülü’ne caz dalında aday gösterilen albüm, bir araya getirdiği usta müzisyen kadrosuyla da ilgiyi hak ediyor. Jan Garbarek sonrası kuşağın en yetenekli temsilcilerinden Tore Brunborg’un saksofonlarda, Pat Metheny ile Bill Frisell arası bir duruşa sahip Thomas Dahl gitarda yer aldığı albümde, davulda Norveçli Olavi Louhivouri, Fender Rhodes ve piyanoda ise Finlandiya’nın en özgün piyanistlerinden Alexi Tuomarila yer alıyor.

Bjørnstad’in Early Piano Music ve Mats Eilertsen’in SkyDive çalışmaları Hubro’nun katalogundaki çok satan kayıtlar olmanın yanısıra firmanın caz alanındaki iki köşetaşı albümünü oluşturuyor. Caz dışında da birçok farklı doğaçlama müzik türleriyle flörtü olan Hubro’nun katalogunda Splasgirl, 1982, Huntsville, , Labfield, Sigbjørn Apeland, Erland Dahlen, Tore Brunborg / Kirsti Huke gibi son derece özgün grup ve isimler yer alıyor. Hubro’nun aynı zamanda kurucusu olan Andreas R. Meland’a kendileri için en özel albümlerin hangileri olduğu sorusunu yönelttiğim zaman şu yanıtı veriyor: “Gerçek şu ki gerçekleştirmiş olduğumuz her albümün firmamızın gelişimde ayrı bir yeri var. Splashgirl´ün Arbor albümü ilk albümümüz olmasının yanısıra Hubro’yu kurmamızın nedenlerinden de biri aynı zamanda. Harmonium ve org sanatçısı olan Sigbjørn Apelands’ın tamamen harmonium’da yapmış olduğu doğaçlamalardan oluşan Glossolalia, benim için son derece önemli bir albümdür. Sigbjørn ile 10 yıl öncesine uzanan bir geçmişimiz var ve Hubro’yu kurduğum zaman kendisi ilk kayıt yapmak istediğim isimlerden biriydi. Gerek besteci olarak gerekse müzisyen olarak derin bir hayranlık duyduğum Mats Eilertsen´nin Radio Yonder çalışması da benim için özel olan albümler arasındadır.”

Kuzey Işıkları Diyarında Bir Hafta yazı dizisi, Losen, Jazzaway, Rune Grammofon labellerına dair detaylı yazıların yanısıra Punkt Festival’inden konser yorumları ve röportajlarla önümüzdeki haftalarda devam ediyor olacak.

Losen Records

Müzikal dışavurumların bireysel çeşitlilik anlamında onlarca farklı kola ayrıldığı Norveç’de caz ve yakın durduğu türlere dair kayıtlar gerçekleştiren plak şirketlerine baktığımızda yukarıda anlatılan düşünceye benzer engin bir derinlik göze çarpmakta. Her firmanın kendini ifade etme biçimi albüm kapaklarından tasarımlara, katalog seçimlerinden albüm yayın politikasına büyük farklılıklar gösteriyor. Bahsi geçen bu şahsına-münhasır duruşa sahip olan firmalardan biri de Oslo merkezli Losen Records. Norveç’deki diğer plak şirketleri gibi tek bir kişinin sırtlamış olduğu firmanın sahibi ve prodüktörü Odd Gjelsnes. Uzun yıllar birlikte çalışabileceği müzisyenlerle sevdiği müziği kaydetmeye ve yayınlamaya çalışan bir müzik adamının sesler gemisi Losen Records. Şuanda 57 yaşını süren ve hayatımın her döneminde müzik endüstrisinin içinde yer almış olan Odd Gjelsnes tarafından kurulmuş Losen Records.

1997 yılından bu yana MusikkLosen isimli müzik dağıtım şirketinde çalışmalarına devam etmekte olan Odd Gjelsnes’in bir plak şirketi kurmasının hikayesi bir hayli ilginç. O dönemi şöyle anlatıyor Odd Gjelsnes: “Losen Records’u kurmadan önce MusikkLosen isimli müzik dağıtım şirketinin başındaydım. Bu şirketteki en önemli satış başarılarımdan biri Dag Arnesen Trio’ya ait olan Norveç şarkıları serisiydi. Norwegian Song Vol. 1 ve Norwegian Song Vol. 2 albümleri benim dağıtımımda olan bir plak şirketi tarafından yayınlanmış ve büyük satış başarısı kazanmıştı. Zaman içinde Dag ve bu firmanın sahibi arasında yaşanan sorunlar sonucunda Dag bu serinin üçüncü albümünü anlaşabileceği başka bir firmadan çıkarmak istedi. Dag ile aramda her zaman iyi bir iş ilişkisi oldu. Yaşanan bu süreçte kendisine bir plak şirketi kurmam durumumda Norwegian Song albümünün üçüncüsünü benim firmamdan yayınlamak isteyip istemediğini sormuştum. Bu teklifimi kabul etmeleriyle Losen Records’un ilk albümünü yayınlamış oldum. İşte herşey böyle başladı. Sonrasında Norwegian Song Vol. 1 ve Vol. 2 albümlerinin mastering’lerini yeniden gözden geçirip, farklı bir albüm tasarım ile yayınladım. Dag Arnesen Trio’nun sözünü ettiğim 3 albümü 30.000 kopyanın üzerinde sattı. Şüphesiz Dag Arnesen ile kaydetmiş olduğum bu kayıtlar firmanın temel taşları arasındadır.”

Odd Gjelsnes’den yukarıdaki alıntıyı yaptığım sırada Bare Jazz’da tesadüfen mağaza sorumlusunun tavsiyesi üzerine dinlediğim ilk albümünde Dag Arnesen’in Norwegian Song Vol. 3 albümü olduğu aklıma geliyor. Bare Jazz’da dinlediğim onlarca albüm arasında beni en çok etkileyen albümlerden biri olan bu çalışmada Dag Arnesen Trio’nun devamlı üyeleri Ellen Andrea Wang (bas gitar & kontrbas) ve Pål Thowsen’in (davul) yanısıra Danimarkalı ünlü trompetçi Palle Mikkelborg yer alıyordu. Norveçli romantik ve modern dönem bestecileri Edvard Grieg, Eivind Groven ve Geirr Tveitt’in eserlerinden birer düzenlemenin yer aldığı albümde geleneksel Norveç halk şarkları ve Dag Arnesen’in parçaları da yer alıyor. Oslo’nun dünyaca ünlü Rainbow Stüdyosu’nda kaydedilen albüm için kayıt masasının başında daha onca onlarca ECM albümünden aşina olduğumuz bir isim Jan Eric Kongshaug var.

Birinci yaşını henüz kutlamış bir plak şirketi olmasına rağmen geride bıraktığı her ay için bir albüm kaydeden Losen Records’un katalogunda Ole Mathisen, Håvard Fossum gibi Norveçli müzisyenlerin yanısıra Avrupanın farklı ülkelerinden isimlerde yer alıyor. Olga Konkova (Rusya), The Skopje Connection (İtalya & Makedonya), John Surman (İngiltere) gibi isimlere de rastladığımız Losen Records’un 2012 yılı kayıt programında Arve Henriksen, Marilyn Mazur, Anders Jormin, Jan Gunnar Hoff, Dag Arnesen ve Hildegunn Øiseth albümleri yer alıyor.

* * *

Kuzey Işıkları Diyarında Bir Hafta yazı dizisi Jazzaway, Rune Grammofon labellerına dair detaylı yazıların yanısıra Punkt Festival’inden konser yorumları ve röportajlarla önümüzdeki haftalarda devam ediyor olacak.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

Fotoğraflar: Burcu Orhon

Cazkolik.com / 12 Mart 2012, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Merak edilen soru; 22. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz "Tigran Hamasyan neden bu kadar önemli" cevabı Sami Kısaoğlu yazdı. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu 25-26 Mart geceleri Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen konserlerde Babylon sahnesinde izlediğimiz David Murray Infinity Quartet konserine dair izlenimlerini Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Avrupa caz sahnesinden yükselen bir piyano üçlüsü; Phronesis » Moda dergisinden fırlamış gibi duran şefi Eric Whitacre ile Rezonans korosunun yarınki (8 Kasım) konserini Sami Kısaoğlu yazdı. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin merakla beklenen "Nefes" projesini arkadaşımız Sami Kısaoğlu neyzen Kudsi Erguner ile konuştu. » 20 Ağustos gecesi Maçka Küçükçiftlik Parkı`nı dolduran Portishead hayranları bu yaz İstanbul`da izlediğimiz en güzel konserlerden birine şahit oldu. » > Sami Kısaoğlu, 42. İstanbul Müzik Festivali`nin özel projesi olan » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Bu yıl festivalin en merakla beklenen konserlerinden Brad mehldau ve Mark Giulina`nın Mehliana isimli projesini Sami Kısaoğlu yazdı. » Alto saksofonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Art Pepper`ın kariyerinin en dikkat çeken kayıtlarından » Plak formatında yeniden basılan ve caz tarihinin dönüm noktası sayılan albümlerinden Eric Dolphy`nin » Son yıllarda yetiştirdiği yeni nesil isimlerle Avrupa genelinde öne çıkmaya başlayan İtalya cazı ve müzisyenleri her zaman dikkat çekici albümlere imza attılar. Sevgili Sami Kısaoğlu yeni yazısında genç ve başarılı piyanist Claudio Filippini ve son albümünü Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan Giovanni Mirabassi, Brooklyn Rider ve Jan Bang`in yayınlanan yeni albümlerine ilişkin notlar yayında. » ACT müziğin 2013 yılında yayınladığı albümler içinde en rafine müziğe sahip olanlarından "Polska"yı Sami Kısaoğlu yazdı. » Üç gün üstüste Salon sahnesinde izleyeceğimiz Ólafur Arnalds`ı sevgili Sami Kısaoğlu`nun kaleminden okumadan tanımak mümkün değil. » Sami Kısaoğlu Venedik Caz Festivali`nde geçen yılın Jammz etkinliklerine katılan Melisa Kral ve Gürtuğ Gök`ü takip etti, festival izledi... » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı.23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Ramazanda Caz bu akşam Avrupa caz sahnesinin çok önemli bir ismi olan Norveçli besteci ve piyanist Jon Balke`yi Batagraf isimli projesiyle ağırlıyor. Balke`yi arkadaşımız Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan üst üste harika festival yazıları: Bu akşam bandolim`in Jimi Hendrix`i lakaplı Hamilton De Holanda`ya niye öyle diyorlar ve Stefano Bollani ile konseri yazısı yayında. » Sami Kısaoğlu, Sakıp Müzesi bahçesinde dinleyeceğimiz cazın genç, iki güzel kadın sanatçısını yazdı: China Moses ve Anat Cohen. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Sami Kısaoğlu`ndan yeni bir günlük dizisi yayında: Hollanda Caz Panoraması, 1. Bölüm... » "Cazın Yıldızları İstanbul`daydı" müzik yazarı sevgili Sami Kısaoğlu Uluslararası Caz Günü all star konserini özel olarak kaleme aldı. Konserin ve performansların şifreleri yayında. » Berlin`de caz başkadır... » "Sessizlik tıpkı benim için sesin kendisi kadar önemli" diyen ve 22 Kasım Perşembe Borusan`da konseri olan Hollandalı saksofonist Yuri Honing ile Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Sami Kısaoğlu, 17 Kasım Cumartesi gecesi Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz `Kuzey Avrupa`dan yıldızlar karması` konserini yazdı... » Steen Rasmussen Quarteto`nun müziği, Josefine Cronholm`un sesiyle Ipanema plajında günbatımı... » Sami Kısaoğlu "Lean On Me"nin bestecisi, soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill`i yazdı. » Bu akşam (10 Ekim) Babylon`da konseri olan ve festivalin en ilginç müziklerine imza atacak The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble`un kurucusu Jason Köhnen ile Sami Kısaoğlu özel bir röportaj gerçekleştirdi. » 22. Akbank Caz Festivali`nde bir zen kaşifi; Nik Bartsch » Sami Kısaoğlu`ndan bu akşam müzikseverler tarafından festivalin merakla beklenen ismi Esperanza Spalding için özel portre çalışması: » Sami Kısaoğlu akşamki Till Brönner konserine dair en sıcak izlenimlerini kaleme aldı: » Sami Kısaoğlu`ndan 12 Temmuz akşamı 19. İstanbul Caz Festivali`nde konseri olan kuzey cazının usta ismi Lars Danielsson`u altı başlıkta anlama kılavuzu yazısı... » `Kuzey Rüzgarı` Berlin`den esiyor... Sami Kısaoğlu, Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında 20 Haziran Çarşamba akşamı İstanbul`da konseri olan ve Die Zeit tarafından `dünyanın en heyecan verici piyanolu üçlüsü` olarak adlandırılan Michael Wollny`i Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahatinin ardından bu kezde Ocak ayında davetli olarak gittiği Berlin`de tuttuğu notları Cazkolik okurları için Berlin Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Kuzey ışıkları diyarında bir hafta. » Altı ay aradan sonra 11 Şubat akşamı Salon`da yeniden İstanbul`da sahne alacak Dan Berglund ve grubu Tonbruket`in son albümü » > 21. Akbank Caz Festivali`nin beklenen ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Seslerle Çevrili Bir Yaşam: Mari Kvien Brunvoll » "Kuzey Rüzgarı"nın ikinci yazısında sevgili Sami Kısaoğlu The Hilliard Ensemble ile Jan Garbarek`in ortaklığında yayınlanan "Officium Novum" albümünü anlatıyor... » "Kuzey Rüzgarı" isimli köşesinde Sami Kısaoğlu "Kuzeyden Ilık Bir Nefes" başlıklı ilk yazısıyla yayında...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Sami Bey her zamanki derin caz bilgisi , bir o kadar keyifli yorumları ile yine bir yandan hayran bıraktı bizleri diğer yandan da dağarcığımıza başka zenginlikler kattı. Fotağraflar görselliği de işin içine katarak, kulağımıza , gözümüze ve beynimize hitabetti..Ellerinize sağlık.
Salim zaimoğlu / 12.03.2012 13:08:06
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp