Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Efsanevi Japon davul grubu Ondekoza Daikin katkılarıyla dünya turnesine çıkıyor

Mekan: Ahmed Adnan Saygun Konser Salonu, İzmir
Tarihi: 22 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Japon davul sanatının ustaları olağanüstü performanslarıyla bir kez daha Türkiye`de. Japon geleneksel davul sanatının dünyaca ünlü temsilcisi Ondekoza, bu ay Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Daikin Türkiye`nin katkılarıyla Türkiye turnesine çıkıyor. 2015 Türkiye Konseri`nde olağanüstü performansıyla izleyicileri büyüleyen Ondekoza, bir kez daha Bursa, İzmir ve İstanbul`da ücretsiz olarak sevenleriyle buluşacak. Japon geleneksel davul sanatı taiko`yu dünyaya tanıtan Ondekoza, ekim ayı içinde üç ayrı ilde düzenlenen üç konser ile hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Davul ritimlerinin yanı sıra hareket dolu olağanüstü performansı ile tanınan Ondekoza, bugüne kadar Japonya başta olmak üzere Amerika, İtalya, İsviçre, Almanya, Rusya gibi ülkelere turneler düzenledi. Daha önce Eylül 2015`te Ertuğrul Fırkateyni Faciası`nın 125. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul ve İzmir`de konser veren Ondekoza, bu ay bir kez daha Türkiye`deki hayranları ile bir araya gelecek. Ondekoza`nın Türkiye turnesinin ilk durağı, 19 Ekim Perşembe akşamı Bursa olacak. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi`nde gerçekleşecek konser saat 20:00`de başlayacak. Ondekoza, Bursa konserinin hemen ardından 22 Ekim Pazar günü İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi ve 23 Ekim Pazartesi günü İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi`nde Türk müzikseverlerle buluşacak. Japonya İmparatoru`nun tahta çıkış töreni de dahil olmak üzere pek çok önemli organizasyonda sahne alan Ondekoza`nın İstanbul konserinin biletleri anında tükendi. Bursa ve İzmir konserlerinin biletleri ise ücretsiz olarak www.japondaikin.com adresinden temin edilebiliyor.


 
Sami Kısaoğlu ile "Kuzey Rüzgarı"
 

Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahatinin ardından bu kezde Ocak ayında davetli olarak gittiği Berlin`de tuttuğu notları Cazkolik okurları için Berlin Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: "ACT firması kurucusu Siggi Loch ile Berlin`de."

 5581 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlemekte olduğunuz müzikler Jens Thomas`ın Speed of Grace albümünden seçilen "Highway To Hell", "T.N.T" ve "Touch To Much"tır.


Berlin Caz Günlüğü

Yeni yılın ilk günlerinde tutkunu olduğum caz rüzgarı, bu kez Berlin’e bir yolculuk yapmama neden oldu. Bir zamanlar Almanya’nın yasaklar listesinin bir parçası olan caz, her ne kadar o yıllarda yeraltı radyolarından meraklı kulaklara ulaşıyor olsa da, yirminci yüzyılın ikinci yarısından bu yana yepyeni bir yörüngede seyretmekte bu ülkede. Sadece kırk yılı geride bırakan Münih kökenli plak şirketleri ECM ve ENJA değil belkide dünyanın bir numaralı caz şirketi olan Blue Note firmasınında Amerika’ya göç eden iki Alman tarafından kurulduğunu hatırlamak yararlı olacaktır. Tıpkı Norveç gibi neredeyse her şehrinde bir caz festivaline evsahipliği yapan Almanyada sadece kadınların ve çocukların katılımıyla programlarını şekillendiren caz festivallerine rastlamakta olası. Yüze yaklaşan festival sayısıyla caz adına oldukça geniş bir panaroma sunan Almanya sadece Berlin Jazz Fest. gibi klasikleşmiş festivalleriyle değil Jazz A Head gibi fuar festivalleriyle ve Moers gibi her an dinleyicilerine yeni keşifler sunan festivalleriyle de caz tutkunlarının pusulalarının her daim işaret ettiği bir ülke.

Hiç şüphesiz Almanya’nın caz tarihine yapmış olduğu en önemli katkılardan biri de bu yıl 20. yılını kutlamakta olan caz labelı ACT’e ait. Kataloglarında Lars Danielsson, Nguyên Lê, e.s.t., Nils Landgren, Vijay Iyer, Wolfgang Haffner, Ulf Wakenius gibi birçok yıldız müzisyeni barındıran ACT de tıpkı ECM gibi firmanın kurucusu ve prodüktörü olan tek bir kişinin estetik beğenileri doğrultusunda bir kayıt rotası çiziyor. Temelleri müzik endüstrisinin farklı alanlarında uzun yıllar çalışan ve kendi plak şirketini kurmadan önceki 18 yılını Nesuhi Ertegün’ün kurduğu Warner Music’de Avrupa bölge müdürü olarak geçiren Siggi Loch tarafından atılan ACT, bugün sektördeki en başarılı müzik şirketleri arasında. Yirminci yılları kapsamında bir dizi özel konser ve kayıt programı planlayan ACT’den aldığım davet üzerine Ocak ayında yolum Berlin`e düştü. Bu yazı Berlin caz günlüğümde önemli bir yere sahip olan Jens Thomas ve onun son albümü üzerine tuttuğum noklardan kısa bir özeti.

AC/DC ile Beklenmedik Bir Buluşma

22 Ocak Pazar Berlin’deki ikinci günümde Siggi Loch’un evindeki sanat galerisinde gerçekleşen konseri izlemek üzere şehrin ormanlar diyarı Grunewald’e gidiyorum. Geçmişi yüzyıllar öncesine uzanan, geniş bahçeli villa ve şatoların yer aldığı bu bölgenin eski sakinleri arasında Walter Benjamin, Ingeborg Bachmann gibi birçok ünlü Alman yazar yer alıyor. Yeşilin onlarca tonunun bahçelere ve parklara serpiştirildiği bu bölgenin sokakları arasında yol alırken çok geçmeden aradığım adresi buluyorum. Bahçe kapısında ev sahibinden önce onun köpeklerine merhaba diyorum ve çok geçmeden Siggi Loch ve zarif eşi Sissy Loch ile tanışıyorum. Kısa bir sohbetin ardından, evin giriş katındaki sanat eserleriyle başbaşa bırakıyorlar beni. Yaşayan belkide en önemli Alman ressamlardan biri olan Gerhard Richter’in hayli erken dönem bir tablosu çarpıyor gözüme. Daha birkaç ay evvel Tate Modern’de Panorama isimli sergisine rastladığım bu Alman ressamın ardından iki usta Fransız sanatçıyla karşılaşıyorum: Francis Picabia ve Louise Bourgeois.

Siggi Loch’un yılın belli dönemlerinde evindeki sanat galerisinde düzenlediği konserler dizisinin 22 Ocak günü olan konuğu Alman piyanist ve vokalist Jens Thomas idi. Daha önce Cinema Paradiso filminin müziklerini besteleyen Ennio Morricone’nin eserlerine yeni anlamlar kazandıran Jens Thomas, bu kez Avustralyalı rock grubu AC/DC’nin müziğinde keşfedilmemiş renklerin peşine düşüyordu. Kuzeye özgü derin bir lirizmi çaldığı her notada hissettiren Finlandiyalı trompetçi Verneri Pohjola’nın da yer aldığı performansta Highway To Hell, TNT, Hells Bells gibi AC/DC klasikleri bambaşka tınılara ve renklere yelken açıyordu. Oldukça kişisel bir bakış açısının sonucu olarak adeta AC/DC’nin parçalarının yeniden yaratıldığı performansın en unutulmaz anlarından birini, Jens Thomas’ın kafa sesiyle doğaçlama olarak söylediği sözler ve kendi vücüdunu bir perküsyon gibi çalarak seyircilerin önünden piyanosuna doğru yürüdüğü dakikalar oluşturuyordu.

Almanyanın caz dünyasına hediye ettiği en önemli saksofon ustalarından biri olan Christof Lauer ile ortak çalışmalara imza atan Jens Thomas kariyerinin farklı dönemlerinde Steve Swallow, Albert Mangelsdorff, Carla Bley ve Micheal Gibbs gibi birçok önemli isimle çalışmış bir piyanist. Siggi Loch’un evindeki konsere kadar Jens Thomas ismi benim için her zaman dikkatle dinlenmesi gereken Alman caz piyanistleri arasında yer almıştı. Fakat bu konserle birlikte aynı zamanda onun ne kadar iyi bir şarkıcı olduğunu keşfettim. İşin ilginç tarafı Jens Thomas’da ilk kez AC/DC projesi ile seyirci karşısında şarkı söylemeye başlamış. Sesi ilk başta belki Thom Yorke belki de yer yer Björk’e benzetilebilir fakat gerçek şu ki Jens Thomas’ın sessinde tüm bu isimlerden çok daha gizemli ve şiirsel bir dışavurum söz konusu. Tıpkı bir heykeltraşın ahşaba ya da mermere şekil vermesi gibi Jens Thomas’da sözcüklere yepyeni formlar kazandırıyor ve tüm bu yeni formlar düş pencerenizden süzülerek zihninizin bir köşesinde yer buluyor. Konser sonrasında verilen resepsiyonda tesadüf eseri 30 yıldır AC/DC hayranı olan ve grubun tüm plaklarına sahip olan bir doktorla tanışmıştım. Onlarca farklı konu üzerine sohbet ederken söz AC/DC’den de açılmış ve bir üst satırda sözünü ettiğim bu beyefendi bunca zaman AC/DC’nin sözlerinden hiçbir şey anlamadığını ama bu konser ile birlikte bu topluluğun ne kadar derin ve anlamlı şarkı sözlerine sahip olduğu gerçeği ile karşılaştığını kulağıma fısıldayıvermişti. Doğru söze söyleyecek pek bir şey olmuyor, bende çocukluğumda AC/DC dinlediğimden ve o zaman sadece müzikte enerjiye ve çoşkuya odaklandığımdan bahsettim. Benim için bu konser gerçektende tam bir sürpriz olmuştu: Jens Thomas’ın falsetto’lar ve overtone’lar içere teatral öğeleride barındıran vokal performansında Highway To Hell gibi adeta rock’n roll’un milli marşlarından biri haline gelmiş bir eser minimalist, incelikli, kırılgan bir ballad’a dönüşürken sanki bir ölünün arkasından okunan bir requiem’i andırıyordu izlediğimiz performansta.

Jens Thomas’ın Speed of Grace - A tribute to AC/DC ismini verdiği bu proje sadece Thomas’ı keşfetmek için değil aynı zamanda iki enstrüman arasındaki uyumu (trompet ve piyano), armonik ve melodik zenginliği keşfetmek adına da kaçırılmayacak bir fırsat sunuyordu.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

Fotoğraf: Sami Kısaoğlu

Cazkolik.com / 24 Nisan 2012, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Merak edilen soru; 22. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz "Tigran Hamasyan neden bu kadar önemli" cevabı Sami Kısaoğlu yazdı. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu 25-26 Mart geceleri Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen konserlerde Babylon sahnesinde izlediğimiz David Murray Infinity Quartet konserine dair izlenimlerini Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Avrupa caz sahnesinden yükselen bir piyano üçlüsü; Phronesis » Moda dergisinden fırlamış gibi duran şefi Eric Whitacre ile Rezonans korosunun yarınki (8 Kasım) konserini Sami Kısaoğlu yazdı. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin merakla beklenen "Nefes" projesini arkadaşımız Sami Kısaoğlu neyzen Kudsi Erguner ile konuştu. » 20 Ağustos gecesi Maçka Küçükçiftlik Parkı`nı dolduran Portishead hayranları bu yaz İstanbul`da izlediğimiz en güzel konserlerden birine şahit oldu. » > Sami Kısaoğlu, 42. İstanbul Müzik Festivali`nin özel projesi olan » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Bu yıl festivalin en merakla beklenen konserlerinden Brad mehldau ve Mark Giulina`nın Mehliana isimli projesini Sami Kısaoğlu yazdı. » Alto saksofonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Art Pepper`ın kariyerinin en dikkat çeken kayıtlarından » Plak formatında yeniden basılan ve caz tarihinin dönüm noktası sayılan albümlerinden Eric Dolphy`nin » Son yıllarda yetiştirdiği yeni nesil isimlerle Avrupa genelinde öne çıkmaya başlayan İtalya cazı ve müzisyenleri her zaman dikkat çekici albümlere imza attılar. Sevgili Sami Kısaoğlu yeni yazısında genç ve başarılı piyanist Claudio Filippini ve son albümünü Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan Giovanni Mirabassi, Brooklyn Rider ve Jan Bang`in yayınlanan yeni albümlerine ilişkin notlar yayında. » ACT müziğin 2013 yılında yayınladığı albümler içinde en rafine müziğe sahip olanlarından "Polska"yı Sami Kısaoğlu yazdı. » Üç gün üstüste Salon sahnesinde izleyeceğimiz Ólafur Arnalds`ı sevgili Sami Kısaoğlu`nun kaleminden okumadan tanımak mümkün değil. » Sami Kısaoğlu Venedik Caz Festivali`nde geçen yılın Jammz etkinliklerine katılan Melisa Kral ve Gürtuğ Gök`ü takip etti, festival izledi... » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı.23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Ramazanda Caz bu akşam Avrupa caz sahnesinin çok önemli bir ismi olan Norveçli besteci ve piyanist Jon Balke`yi Batagraf isimli projesiyle ağırlıyor. Balke`yi arkadaşımız Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan üst üste harika festival yazıları: Bu akşam bandolim`in Jimi Hendrix`i lakaplı Hamilton De Holanda`ya niye öyle diyorlar ve Stefano Bollani ile konseri yazısı yayında. » Sami Kısaoğlu, Sakıp Müzesi bahçesinde dinleyeceğimiz cazın genç, iki güzel kadın sanatçısını yazdı: China Moses ve Anat Cohen. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Sami Kısaoğlu`ndan yeni bir günlük dizisi yayında: Hollanda Caz Panoraması, 1. Bölüm... » "Cazın Yıldızları İstanbul`daydı" müzik yazarı sevgili Sami Kısaoğlu Uluslararası Caz Günü all star konserini özel olarak kaleme aldı. Konserin ve performansların şifreleri yayında. » Berlin`de caz başkadır... » "Sessizlik tıpkı benim için sesin kendisi kadar önemli" diyen ve 22 Kasım Perşembe Borusan`da konseri olan Hollandalı saksofonist Yuri Honing ile Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Sami Kısaoğlu, 17 Kasım Cumartesi gecesi Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz `Kuzey Avrupa`dan yıldızlar karması` konserini yazdı... » Steen Rasmussen Quarteto`nun müziği, Josefine Cronholm`un sesiyle Ipanema plajında günbatımı... » Sami Kısaoğlu "Lean On Me"nin bestecisi, soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill`i yazdı. » Bu akşam (10 Ekim) Babylon`da konseri olan ve festivalin en ilginç müziklerine imza atacak The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble`un kurucusu Jason Köhnen ile Sami Kısaoğlu özel bir röportaj gerçekleştirdi. » 22. Akbank Caz Festivali`nde bir zen kaşifi; Nik Bartsch » Sami Kısaoğlu`ndan bu akşam müzikseverler tarafından festivalin merakla beklenen ismi Esperanza Spalding için özel portre çalışması: » Sami Kısaoğlu akşamki Till Brönner konserine dair en sıcak izlenimlerini kaleme aldı: » Sami Kısaoğlu`ndan 12 Temmuz akşamı 19. İstanbul Caz Festivali`nde konseri olan kuzey cazının usta ismi Lars Danielsson`u altı başlıkta anlama kılavuzu yazısı... » `Kuzey Rüzgarı` Berlin`den esiyor... Sami Kısaoğlu, Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında 20 Haziran Çarşamba akşamı İstanbul`da konseri olan ve Die Zeit tarafından `dünyanın en heyecan verici piyanolu üçlüsü` olarak adlandırılan Michael Wollny`i Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahatinin ardından bu kezde Ocak ayında davetli olarak gittiği Berlin`de tuttuğu notları Cazkolik okurları için Berlin Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Kuzey ışıkları diyarında bir hafta. » Altı ay aradan sonra 11 Şubat akşamı Salon`da yeniden İstanbul`da sahne alacak Dan Berglund ve grubu Tonbruket`in son albümü » > 21. Akbank Caz Festivali`nin beklenen ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Seslerle Çevrili Bir Yaşam: Mari Kvien Brunvoll » "Kuzey Rüzgarı"nın ikinci yazısında sevgili Sami Kısaoğlu The Hilliard Ensemble ile Jan Garbarek`in ortaklığında yayınlanan "Officium Novum" albümünü anlatıyor... » "Kuzey Rüzgarı" isimli köşesinde Sami Kısaoğlu "Kuzeyden Ilık Bir Nefes" başlıklı ilk yazısıyla yayında...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp