Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Baba Zula & Murat Meriç

Mekan: Uniq İstanbul, Glass Room, Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, Tel: 0 212 286 0391
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Şehrine yeni etkinlik salonu Glass Room Uniq Hall`de kasım ayında faaliyetine başladı. Konser ve tiyatro etkinlikleriyle adından sözettirecek Glass Room`da bu akşam Baba Zula ve Murat Meriç`i dinlemek mümkün.


Ediz Hafızoğlu Nazdrave 13

Mekan: Hiçhane, Konya
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Cazdan rock n roll`a, deneysel müzikten Balkan müziğine birbirinden farklı tarzlarda çalışan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz ay `Nazdrave` 13 albüm lansman konserini Zorlu PSM Studio`da yapmıştı. Hafızoğlu `Nazdrave` 13 kapsamında June Pub Ankara`da, Hiçhane Konya`da ve Peyote Eskişehir`de dinleyiciyle buluşacak.

 


XXF Very Very French Festival: Amadou & Mariam

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : U2, Blur, Coldplay ve David Gilmour gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında Renault ana partnerliğinde, 23 Kasım Perşembe günü saat 21.30`da Babylon`da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor. "Welcome To Mali" ile 52. Grammy Ödülleri`nde "En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü" ödülüne aday gösterilen Amadou & Mariam, 2009 Nobel Barış Ödülleri`nde ve 2010 FIFA Dünya Kupası`nın açılış töreninde performans sergiledi.


Lisa Ekhdal Konseri

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, İş Kuleleri, 4. Levent
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ta caz serisi, İskandinavya`nın büyülü seslerinden Lisa Ekdahl ile başlıyor. 1971 yılında Stockholm`de dünyaya gelen sanatçı, İsveçli caz üçlüsü ``The Peter Nordahl Trio`` ile küçük caz kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Henüz 22 yaşındayken çıkardığı ilk solo albümü "Lisa Ekdahl" ile dört kere platin satış rakamlarına ulaşan ve üç dalda Grammy Ödülü`ne layık görülen sanatçı, 1994 tarihli hiti "Vem Vet" ile üne kavuştu. Ekdahl, İsveççe kaydettiği ilk üç albümünün ardından üç başarılı İngilizce albümle dünyaya açıldı. 2001 yılında çıkardığı 6. albümü ``Lisa Ekdahl Sings Salvador Poe`` ile bossa nova janrına yönelen şarkıcı, Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok beğenildi ve altın satış rakamlarına ulaştı. Bossa nova tarzını kırılgan ve çocuksu sesiyle harmanlayan Ekdahl 2016 yılında Famna Jorden isimli albümünü hayranlarıyla buluşturdu.


Funda Sezer Band

Sanatçı: Funda Sezer (v), Baki Duyarlar (p), Kağan Yıldız (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü`nden mezun olan Funda Sezer, müzik aşkını uzun yıllar korolarda söyleyerek, çeşitli projelerde yer alarak ve kendi projelerini üreterek yaşattı. Donovon Mixon ve Randy Esen`den uzun yıllar dersler aldı. Daha önce Fundolatino ve Fundo`s Swings projeleriyle çeşitli mekanlarda sahne alan Funda Sezer, bu gece sizlere hem caz standartlarından hem de bossa novalardan oluşan bir program sunacak.


 
Sami Kısaoğlu ile "Kuzey Rüzgarı"
 

Sami Kısaoğlu akşamki Till Brönner konserine dair en sıcak izlenimlerini kaleme aldı: "Konu Till Brönner ise Gerisi Teferruattan İbarettir"

 5536 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Till Brönner`in 2000 tarihli "Chattin` With Chat" isimli albümünden alınan "You Don`t Know What Love Is" isimli parçasıdır.


Konu Till Brönner ise Gerisi Teferruattan İbarettir

Aslında bu yazının başlığı pekala “Till Brönner is Show business & Show business is Till Brönner” de olabilirdi fakat Türkçe bir başlık sanırım her şeyi daha doğru özetliyor. Alman trompetçi Till Brönner’in dün akşam (6 Temmuz Cuma) İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’ndeki performansı müthiş zenginlikler içeren bir grand cru Bordeaux şarabını ve Marcel Proust, Robert Musil gibi çok katmanlı eserler üreten yazarların kitaplarını hatırlamama neden oldu. Hiç şüphesiz iyi bir şarabın her yudumunda yeni renkler keşfetmek yada derinlikli bir edebiyat eserinin her sayfasında yepyeni dünyalara yelken açmak olasıdır. Brönner’in iki saate yakın süren performasında da tüm bu söylediklerimin müzikteki yansımalarını bulmak olasıydı. Dengenin bir an olsun kaybolmadığı bol sürprizli bol esprili Till Brönner konserini başlangıcından sonuna doğru okuyacak olursak, ilk olarak gereksiz gibi görünen ama aslında müzisyenlerin kendilerine ve seyirciye gösterdikleri saygınında bir ifadesi olan kılık kıyafet konusundan işe başlayabiliriz.

Siyah Giyen Adamlar

1990’lı yılların ortalarına tarihlenen bilim kurgu, komedi klasiği Siyah Giyen Adamlar filminin ismini bu bölüme başlık olarak seçmemin nedeni aslında dün sahnede gördüğüm beş adamın da siyahlar içinde olması. Brönner dışındaki dört müzisyenin siyah takım elbise, beyaz gömlek, siyah kravat kombinasyonuyla çıktığı konserde gecenin esas adamı ise kelimenin tam anlamıyla Paris Moda Haftası’ndan fırlamış gibiydi. Hatta onu ilk defa görenler yanlışlıkla yolunu şaşırmış bir Vogue ya da Harper’s Bazaar mankeninin o akşam sahneye çıktığını düşünebilirlerdi. Siyahın tonlarında gezinen pantolon, V yaka tişört ve ceket kombinasyonu tavşan kulaklı siyah adidaslarıyla tamamlıyordu Brönner.

Brönner Müzik Atlası

Giyim kuşam ile ilgili kısa bir özetten sonra işin müzik ile ilgili kısmına gelecek olursak konserin açılış parçasına dair birkaç satır ile başlayabiliriz. Brönner hayatımdaki en önemli müzisyenlerden biriydi dediği Amerikalı bebop trompetçisi Freddie Hubbard’dan bir parça ile başladı konserine. Parçaya flugelhorn ile giriş yaptıktan sonra trompetiyle sololarına devam eden Brönner, daha konserin ilk dakikalarından ne kadar rafine sololar ile karşılaşacak olduğumuzu garanti ediyor, bir yandan da gösterisinin kusursuz geçeceğinin ipuçlarını veriyordu. Bu arada yeri gelmişken kısa bir parantez açıp flugelhorn konusuna kısaca değinmek istiyorum. Köken itibariyle Almanca’daki Flügel (kanat) sözcüğünden gelen flugelhorn Türkçe’ye kanatlı boru yada kanatlı boynuz olarak çevrilemediği için, genelde bizde de bu isim ile olduğu gibi kabul edilir. Öte yandan Türk bandolarında bu enstrümana büğülü denmesi ise ilginçtir. Belki de enstrümanın meleksi sesine atıfta bulunulmuştur.

Bu zarif enstrüman ile ilgili ayrıntıları bir kenara bırakıp, konserin ikinci parçası ile devam edecek olursak olasılıkla bu parçanın gecenin en romantik anlarını yaşattığını söyleyebiliriz. Duayen film müziği bestecisi Ennio Morricone’nin Sergio Leone’nin “Once Upon a Time in the West,” (1968) filmi için bestelediği ölümsüz eseriydi gecenin ikinci parçası. Şarkının sözlerini ilk olarak piyano eşliğinde melodisinden bağımsız olarak okuyan Brönner, bu dakikalarda adeta bir şiir dinletisi sundu bizlere. Parçanın sözlerinin bitimini takiben tutti olarak (orkestranın tamanın çalması) esere başlayan Brönner, şarkının melodisini flugelhornu ile çaldıktan sonra yine usta işi sololarından örnekler sundu.

Brezilya’ya Keyifli Bir Yolculuk

Bebop, funk, pop, bossa nova gibi birbirleriyle çok sık flörtü olan müzik türlerini kendine özgü bir müzikal dil ile biraraya getiren Brönner’in, konserin ilerleyen dakilarında dinleyenleri için hazırladığı bir diğer sürpriz ise Brezilya esintilerini içeren parçası idi. Konser boyunca devam eden neşeli tavrını bu parça öncesinde doruğa oluşturan Brönner, eseri şu sözlerle anons etti: “Bundan birkaç yıl önce Brezilya’ya bir konser için gitmiştik. Sokaklarda her tarafta bir ses vardı. Daha önce Almanya’da yada başka hiçbir yerde duymadığım bir ses. Şunun gibi. (Tam bu noktada Brönner arkasında tuttuğu marakas benzeri çalgıyı mikrofona yaklaştırarak sallamaya başladı.) O zaman Brezilya’dan Almanya’ya ne getirebilirim diye düşündüğümde bu sesi getirmeye karar verdim.” Brönner Brezilya esintileriyle donattığı bu parçaya başlamadan önce eserin bestesinin ise saksofonist ve flutistti Magnus Lingren’e ait olduğunu belirtti. Parça onlarca sürprizi barındırıyordu. Benim için en ilginç noktalardan biri ise bir İsveçli (Magnus Lingren) ve bir Alman’ın Portekizce bir şarkıyı birlikte söylüyor olmalarıydı.

Usta Müzisyenler Kumpanyası

Konsere dair onlarca ayrıntının arasında Brönner’e eşlik eden ekipte ayrı bir önem taşıyordu. Magnus Lindgren (tenor saksofon & flüt), Wolfgang Haffner (davul), Christian V. Kaphengst (bas gitar & kontrbas), Jasper Soffers’dan (piyano) oluşan müzisyen kadrosunun kendi aralarında göstermiş oldukları uyum, koordinasyon ve dayanışma görülmeye değerdi. Başçı Kaphengst dışında tüm müzisyenlerin sololarıyla renk kattığı gecede özellikle 350’den fazla albümde konuk sanatçı olarak yer almış olan Haffner’in 5 dakikalık davul solosu ve Lindgren’in birçok parçada Brönner ile yaptığı zarif düetler dinleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Almanya’ya Sevgilerle

Konser bittikten sonra yoğun alkışlarla yeniden sahneye dönen ekip önce Brönner’in bir parçasını seslendirdi. Gecenin esas adamının bu kez klavyenin başına geçip şarkı söylediği bu eserde soloları çalmak ise Lindgren’e (flütte) düştü. Bu parça sonrasında kısa bir konuşma için yeniden sahnenin ortasına doğru gelen Brönner, şu sözlerle seslendi seyircilere: “Bu akşam dünyanın dört bir yanını dolaştık ve birçok farklı yerden müzikler çaldık. Şimdi Almanya’dan birşeylerle bitirelim konseri. Biliyorum bu parçayı sizde biliyorsunuz.” Bu sözlerin ardından dökülen melodi Bach’ın Re Majör tonunda yazmış olduğu 3 numaralı orkestra süitinin en meşhur bölümüydü. Birçok kimsenin Bach, Air olarak bildiği o meşhur melodi ile veda etti Brönner İstanbul’lu müzikseverlere.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

Fotoğraf: Leyla Diana Gücük

Cazkolik.com / 07 Temmuz 2012, Cumartesi

 

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Merak edilen soru; 22. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz "Tigran Hamasyan neden bu kadar önemli" cevabı Sami Kısaoğlu yazdı. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu 25-26 Mart geceleri Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen konserlerde Babylon sahnesinde izlediğimiz David Murray Infinity Quartet konserine dair izlenimlerini Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Avrupa caz sahnesinden yükselen bir piyano üçlüsü; Phronesis » Moda dergisinden fırlamış gibi duran şefi Eric Whitacre ile Rezonans korosunun yarınki (8 Kasım) konserini Sami Kısaoğlu yazdı. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin merakla beklenen "Nefes" projesini arkadaşımız Sami Kısaoğlu neyzen Kudsi Erguner ile konuştu. » 20 Ağustos gecesi Maçka Küçükçiftlik Parkı`nı dolduran Portishead hayranları bu yaz İstanbul`da izlediğimiz en güzel konserlerden birine şahit oldu. » > Sami Kısaoğlu, 42. İstanbul Müzik Festivali`nin özel projesi olan » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Bu yıl festivalin en merakla beklenen konserlerinden Brad mehldau ve Mark Giulina`nın Mehliana isimli projesini Sami Kısaoğlu yazdı. » Alto saksofonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Art Pepper`ın kariyerinin en dikkat çeken kayıtlarından » Plak formatında yeniden basılan ve caz tarihinin dönüm noktası sayılan albümlerinden Eric Dolphy`nin » Son yıllarda yetiştirdiği yeni nesil isimlerle Avrupa genelinde öne çıkmaya başlayan İtalya cazı ve müzisyenleri her zaman dikkat çekici albümlere imza attılar. Sevgili Sami Kısaoğlu yeni yazısında genç ve başarılı piyanist Claudio Filippini ve son albümünü Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan Giovanni Mirabassi, Brooklyn Rider ve Jan Bang`in yayınlanan yeni albümlerine ilişkin notlar yayında. » ACT müziğin 2013 yılında yayınladığı albümler içinde en rafine müziğe sahip olanlarından "Polska"yı Sami Kısaoğlu yazdı. » Üç gün üstüste Salon sahnesinde izleyeceğimiz Ólafur Arnalds`ı sevgili Sami Kısaoğlu`nun kaleminden okumadan tanımak mümkün değil. » Sami Kısaoğlu Venedik Caz Festivali`nde geçen yılın Jammz etkinliklerine katılan Melisa Kral ve Gürtuğ Gök`ü takip etti, festival izledi... » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı.23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Ramazanda Caz bu akşam Avrupa caz sahnesinin çok önemli bir ismi olan Norveçli besteci ve piyanist Jon Balke`yi Batagraf isimli projesiyle ağırlıyor. Balke`yi arkadaşımız Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan üst üste harika festival yazıları: Bu akşam bandolim`in Jimi Hendrix`i lakaplı Hamilton De Holanda`ya niye öyle diyorlar ve Stefano Bollani ile konseri yazısı yayında. » Sami Kısaoğlu, Sakıp Müzesi bahçesinde dinleyeceğimiz cazın genç, iki güzel kadın sanatçısını yazdı: China Moses ve Anat Cohen. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Sami Kısaoğlu`ndan yeni bir günlük dizisi yayında: Hollanda Caz Panoraması, 1. Bölüm... » "Cazın Yıldızları İstanbul`daydı" müzik yazarı sevgili Sami Kısaoğlu Uluslararası Caz Günü all star konserini özel olarak kaleme aldı. Konserin ve performansların şifreleri yayında. » Berlin`de caz başkadır... » "Sessizlik tıpkı benim için sesin kendisi kadar önemli" diyen ve 22 Kasım Perşembe Borusan`da konseri olan Hollandalı saksofonist Yuri Honing ile Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Sami Kısaoğlu, 17 Kasım Cumartesi gecesi Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz `Kuzey Avrupa`dan yıldızlar karması` konserini yazdı... » Steen Rasmussen Quarteto`nun müziği, Josefine Cronholm`un sesiyle Ipanema plajında günbatımı... » Sami Kısaoğlu "Lean On Me"nin bestecisi, soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill`i yazdı. » Bu akşam (10 Ekim) Babylon`da konseri olan ve festivalin en ilginç müziklerine imza atacak The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble`un kurucusu Jason Köhnen ile Sami Kısaoğlu özel bir röportaj gerçekleştirdi. » 22. Akbank Caz Festivali`nde bir zen kaşifi; Nik Bartsch » Sami Kısaoğlu`ndan bu akşam müzikseverler tarafından festivalin merakla beklenen ismi Esperanza Spalding için özel portre çalışması: » Sami Kısaoğlu akşamki Till Brönner konserine dair en sıcak izlenimlerini kaleme aldı: » Sami Kısaoğlu`ndan 12 Temmuz akşamı 19. İstanbul Caz Festivali`nde konseri olan kuzey cazının usta ismi Lars Danielsson`u altı başlıkta anlama kılavuzu yazısı... » `Kuzey Rüzgarı` Berlin`den esiyor... Sami Kısaoğlu, Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında 20 Haziran Çarşamba akşamı İstanbul`da konseri olan ve Die Zeit tarafından `dünyanın en heyecan verici piyanolu üçlüsü` olarak adlandırılan Michael Wollny`i Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahatinin ardından bu kezde Ocak ayında davetli olarak gittiği Berlin`de tuttuğu notları Cazkolik okurları için Berlin Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Kuzey ışıkları diyarında bir hafta. » Altı ay aradan sonra 11 Şubat akşamı Salon`da yeniden İstanbul`da sahne alacak Dan Berglund ve grubu Tonbruket`in son albümü » > 21. Akbank Caz Festivali`nin beklenen ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Seslerle Çevrili Bir Yaşam: Mari Kvien Brunvoll » "Kuzey Rüzgarı"nın ikinci yazısında sevgili Sami Kısaoğlu The Hilliard Ensemble ile Jan Garbarek`in ortaklığında yayınlanan "Officium Novum" albümünü anlatıyor... » "Kuzey Rüzgarı" isimli köşesinde Sami Kısaoğlu "Kuzeyden Ilık Bir Nefes" başlıklı ilk yazısıyla yayında...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp