Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Baba Zula & Murat Meriç

Mekan: Uniq İstanbul, Glass Room, Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, Tel: 0 212 286 0391
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Şehrine yeni etkinlik salonu Glass Room Uniq Hall`de kasım ayında faaliyetine başladı. Konser ve tiyatro etkinlikleriyle adından sözettirecek Glass Room`da bu akşam Baba Zula ve Murat Meriç`i dinlemek mümkün.


Ediz Hafızoğlu Nazdrave 13

Mekan: Hiçhane, Konya
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Cazdan rock n roll`a, deneysel müzikten Balkan müziğine birbirinden farklı tarzlarda çalışan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz ay `Nazdrave` 13 albüm lansman konserini Zorlu PSM Studio`da yapmıştı. Hafızoğlu `Nazdrave` 13 kapsamında June Pub Ankara`da, Hiçhane Konya`da ve Peyote Eskişehir`de dinleyiciyle buluşacak.

 


XXF Very Very French Festival: Amadou & Mariam

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : U2, Blur, Coldplay ve David Gilmour gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında Renault ana partnerliğinde, 23 Kasım Perşembe günü saat 21.30`da Babylon`da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor. "Welcome To Mali" ile 52. Grammy Ödülleri`nde "En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü" ödülüne aday gösterilen Amadou & Mariam, 2009 Nobel Barış Ödülleri`nde ve 2010 FIFA Dünya Kupası`nın açılış töreninde performans sergiledi.


Lisa Ekhdal Konseri

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, İş Kuleleri, 4. Levent
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ta caz serisi, İskandinavya`nın büyülü seslerinden Lisa Ekdahl ile başlıyor. 1971 yılında Stockholm`de dünyaya gelen sanatçı, İsveçli caz üçlüsü ``The Peter Nordahl Trio`` ile küçük caz kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Henüz 22 yaşındayken çıkardığı ilk solo albümü "Lisa Ekdahl" ile dört kere platin satış rakamlarına ulaşan ve üç dalda Grammy Ödülü`ne layık görülen sanatçı, 1994 tarihli hiti "Vem Vet" ile üne kavuştu. Ekdahl, İsveççe kaydettiği ilk üç albümünün ardından üç başarılı İngilizce albümle dünyaya açıldı. 2001 yılında çıkardığı 6. albümü ``Lisa Ekdahl Sings Salvador Poe`` ile bossa nova janrına yönelen şarkıcı, Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok beğenildi ve altın satış rakamlarına ulaştı. Bossa nova tarzını kırılgan ve çocuksu sesiyle harmanlayan Ekdahl 2016 yılında Famna Jorden isimli albümünü hayranlarıyla buluşturdu.


Funda Sezer Band

Sanatçı: Funda Sezer (v), Baki Duyarlar (p), Kağan Yıldız (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü`nden mezun olan Funda Sezer, müzik aşkını uzun yıllar korolarda söyleyerek, çeşitli projelerde yer alarak ve kendi projelerini üreterek yaşattı. Donovon Mixon ve Randy Esen`den uzun yıllar dersler aldı. Daha önce Fundolatino ve Fundo`s Swings projeleriyle çeşitli mekanlarda sahne alan Funda Sezer, bu gece sizlere hem caz standartlarından hem de bossa novalardan oluşan bir program sunacak.


 
Sami Kısaoğlu ile "Kuzey Rüzgarı"
 

"Sessizlik tıpkı benim için sesin kendisi kadar önemli" diyen ve 22 Kasım Perşembe Borusan`da konseri olan Hollandalı saksofonist Yuri Honing ile Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi.

 6819 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Yuri Honing`in bu yıl yayınladığı True isimli albümünden seçilen Paper Bag isimli çalışmasıdır.


Kırmızı Ceketli Adam; Yuri Honing

Her saniyede renk değiştiren güzel sesli bir kuşa benzetiyorum Hollandalı saksofon sanatçısı Yuri Honing’i. Sadece renkli ceketleriyle değil aynı zamanda renkten renge giren saksofon tonu ve daldan dala atlayan müzikal tercihleriyle de ışığın üzerine düştüğü her saniyede renk değiştiren musikişinas bir kuşa benzetiyorum onu. Her ne kadar kendisini “canlı” olarak bu yıl ziyaret ettiğim The Dutch Jazz & World Meeting fuarında dinlemiş olsam da yalın ve büyülü tenor tonuna uzun zamandır aşinayım. Amsterdam’daki performansında meledileriyle olabildiğine yalın ses peyzajları çizen Honing, Challange Records etiketiyle çıkan “True” albümünden bir seçki sunmuştu. Müziğinin her notasında Japon Zen düşünürü Yasutani Roshi’nin öğretilerinden de izler taşıyan Honing bu yönünüyle de kültürden kültüre yolculuk eden göçmen bir kuşu andırıyor.

Honing sanatında klasik müzikten caza, elektronik tınılardan Orta Doğu coğrafyasının ezgilerine kadar oldukça geniş bir alandan ilham alıyor. Diskografisinde de bu zengin kaynakların izine rastlayabileceğimiz sanatçı kuşkusuz sadece kendi gruplarıyla yaptığı kayıtlarla değil farklı isimlerle gerçekleştirdiği çalışmalarla da adından söz ettiriyor. Honing 2000 yılında Paul Bley, Gary Peacock, Paul Motian ile kaydettiği Seven albümüyle Hollanda’nın Grammy ödülü kabul edilen Edison Awards’da “En İyi Caz” albümü ödülünü almıştı.

Müziğe piyano ile başlayan sonrasın ise Stan Getz’den aldığı ilhamla saksofona geçen Yuri Honing 22 Kasım Perşembe akşamı akustik dörtlüsüyle Borusan Müzik Evi’nde sahne alıyor olacak. Piyano ve harmoniumda Wolfert Brederode, kontrbasta Ruben Samama, davulda Joost Lijbaart’dan oluşan bir ekibin eşlik edeceği Honing ile parçası olduğu bu büyük resmin çok küçük bir bölümü üzerine konuştuk.


Yuri Honing: "Sessizlik benim için tıpkı sesin

kendisi gibi ya da bestelenmiş bir müzik eserinin

kendisi kadar önemli."

Sami Kısaoğlu: 2005’den bu yana birbirine tamamen zıt özelliklere sahip 2 grubu birlikte yürütüyorsunuz. Elektronik tınıların merkezde olduğu Wired Paradise grubunuz ve kendi isminizi taşıyan daha minimal bir karakteristiğe sahip olan akustik dörtlünüz. Elektronikleri müziğinizde kullanmaya nasıl karar verdiniz ve sonrası nasıl gelişti?

Yuri Honing: Sahip olduğum iki grup kendi müzikal evrenimi oluşturuyor. Her iki grupta hem sesler hem de dinamikler çok farklı. Fakat öte yandan iki grupta esasen birbirine çok benzer. Her zaman elektronik seslere ilgi duymuşumdur ama elektronik müzik konusunda istediğinizi yapabilmek için doğru insanları bulmalısınız. Benim bu kişileri bulmam biraz zaman aldı. Müzik benim için resimler gibidir ve tıpkı bir heykelin vücut bulması gibi yaratılmalıdır. Müzik sizin etrafınızda yürüyebilmeli ya da siz onun etrafında dolaşabilmelisiniz.

Sami Kısaoğlu: Her ne kadar caz ile evli olsanızda klasik müzikle olan flörtlerinize de yok değil. 2007’de piyanist Nora Mulder eşliğinde kaydettiğiniz Schubert`in Winterreise isimli şarkı dizesi ve geçen yıl blok flüt sanatçısı Erik Bosgraaf ile yorumladığınız Bach’ın Brandenburg konçertoları. Bize biraz bu çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Yuri Honing: Benim için Schubert’in Winterreise isimli şarkı dizisi ile Amerikan caz standartlarını oluşturan Songbook benzer özellikleri taşıyor. Sadece Winterreise bu kitaptan birkaç yüzyıl önceye tarihleniyor. Schubert’in bu eserde yer alan şarkılarını yorumlarken tek bir notayı değiştirmedim sadece tempolarda biraz değişiklik yaptım. Bach ise benim Barok dönemden Purcell ve Rameau ile birlikte en sevdiğim isimler arasında. Hollanda’daki Bach Festivali blok flüt sanatçısı Erik Bosgraaf ile Bach’ın Brandenburg konçertolarını festival kapsamında yorumlamamı teklif etmişti. Proje bu şekilde gelişti. 2013 Şubatında Brilliant firmasından “Terminus” ismi ile Bach’ın Brandenburg konçertoları üzerine yaptığımız bu çalışmayı yayınlıyor olacağız. Bu albümün şimdiye kadar yapmış olduğum en karanlık albüm olduğuna hiç şüphem yok.

Sami Kısaoğlu: İstanbul’da dinleme fırsatı bulacağımız son albümünüz “True”da oldukça yalın bir müzikal dil söz konusu. Sessizlik alabildiğine başrolde bu albünüzde. Sessizlikle olan ilişkiniz üzerine konuşabilir miyiz?

Yuri Honing: Benim için herşey bir merkezde başlıyor ve o merkez evrenin bizzat kendisi. Böylelikle çalışmaya merkezden başlıyorum ve sonrasında dış sınırları belirginleştiriyorum. Sessizlik benim için tıpkı sesin kendisi gibi ya da bestelenmiş bir müzik eserinin kendisi kadar önemli. Sessizlik herşeyi etkiliyor ve müziğimdeki en önemli kaynaklardan biri.

Sami Kısaoğlu: Albüm kitapçığınızın teşekkürler bölümü bir hayli çeşitli. Alman klarnetçi Claudio Puntin, İngiliz moda tasarımcısı Vivienne Westwood ve Japon Zen düşünürü Yasutani Roshi. Butün bu isimler bir caz albümünde nasıl bir araya geldi merak ediyorum.

Yuri Honing: Gerçekten detaylı bir araştırma yapmışsınız. Bu albümün kayıtlarını yapabilmem için Claudio stüdyosunu vermişti. Westwood ise tıpkı bir heykel gibi üç boyutlu olduğunu düşündüğüm besteler yapmam konusunda bana büyük ilham verdi. Yasutani’nin zen konusunda vermiş olduğu dersleri takip etmiştim. Kendisinin ruhsal gelişimimde önemi büyüktür.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

Cazkolik.com / 21 Kasım 2012, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Merak edilen soru; 22. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz "Tigran Hamasyan neden bu kadar önemli" cevabı Sami Kısaoğlu yazdı. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu 25-26 Mart geceleri Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen konserlerde Babylon sahnesinde izlediğimiz David Murray Infinity Quartet konserine dair izlenimlerini Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Avrupa caz sahnesinden yükselen bir piyano üçlüsü; Phronesis » Moda dergisinden fırlamış gibi duran şefi Eric Whitacre ile Rezonans korosunun yarınki (8 Kasım) konserini Sami Kısaoğlu yazdı. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin merakla beklenen "Nefes" projesini arkadaşımız Sami Kısaoğlu neyzen Kudsi Erguner ile konuştu. » 20 Ağustos gecesi Maçka Küçükçiftlik Parkı`nı dolduran Portishead hayranları bu yaz İstanbul`da izlediğimiz en güzel konserlerden birine şahit oldu. » > Sami Kısaoğlu, 42. İstanbul Müzik Festivali`nin özel projesi olan » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Bu yıl festivalin en merakla beklenen konserlerinden Brad mehldau ve Mark Giulina`nın Mehliana isimli projesini Sami Kısaoğlu yazdı. » Alto saksofonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Art Pepper`ın kariyerinin en dikkat çeken kayıtlarından » Plak formatında yeniden basılan ve caz tarihinin dönüm noktası sayılan albümlerinden Eric Dolphy`nin » Son yıllarda yetiştirdiği yeni nesil isimlerle Avrupa genelinde öne çıkmaya başlayan İtalya cazı ve müzisyenleri her zaman dikkat çekici albümlere imza attılar. Sevgili Sami Kısaoğlu yeni yazısında genç ve başarılı piyanist Claudio Filippini ve son albümünü Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan Giovanni Mirabassi, Brooklyn Rider ve Jan Bang`in yayınlanan yeni albümlerine ilişkin notlar yayında. » ACT müziğin 2013 yılında yayınladığı albümler içinde en rafine müziğe sahip olanlarından "Polska"yı Sami Kısaoğlu yazdı. » Üç gün üstüste Salon sahnesinde izleyeceğimiz Ólafur Arnalds`ı sevgili Sami Kısaoğlu`nun kaleminden okumadan tanımak mümkün değil. » Sami Kısaoğlu Venedik Caz Festivali`nde geçen yılın Jammz etkinliklerine katılan Melisa Kral ve Gürtuğ Gök`ü takip etti, festival izledi... » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı.23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Ramazanda Caz bu akşam Avrupa caz sahnesinin çok önemli bir ismi olan Norveçli besteci ve piyanist Jon Balke`yi Batagraf isimli projesiyle ağırlıyor. Balke`yi arkadaşımız Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan üst üste harika festival yazıları: Bu akşam bandolim`in Jimi Hendrix`i lakaplı Hamilton De Holanda`ya niye öyle diyorlar ve Stefano Bollani ile konseri yazısı yayında. » Sami Kısaoğlu, Sakıp Müzesi bahçesinde dinleyeceğimiz cazın genç, iki güzel kadın sanatçısını yazdı: China Moses ve Anat Cohen. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Sami Kısaoğlu`ndan yeni bir günlük dizisi yayında: Hollanda Caz Panoraması, 1. Bölüm... » "Cazın Yıldızları İstanbul`daydı" müzik yazarı sevgili Sami Kısaoğlu Uluslararası Caz Günü all star konserini özel olarak kaleme aldı. Konserin ve performansların şifreleri yayında. » Berlin`de caz başkadır... » "Sessizlik tıpkı benim için sesin kendisi kadar önemli" diyen ve 22 Kasım Perşembe Borusan`da konseri olan Hollandalı saksofonist Yuri Honing ile Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Sami Kısaoğlu, 17 Kasım Cumartesi gecesi Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz `Kuzey Avrupa`dan yıldızlar karması` konserini yazdı... » Steen Rasmussen Quarteto`nun müziği, Josefine Cronholm`un sesiyle Ipanema plajında günbatımı... » Sami Kısaoğlu "Lean On Me"nin bestecisi, soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill`i yazdı. » Bu akşam (10 Ekim) Babylon`da konseri olan ve festivalin en ilginç müziklerine imza atacak The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble`un kurucusu Jason Köhnen ile Sami Kısaoğlu özel bir röportaj gerçekleştirdi. » 22. Akbank Caz Festivali`nde bir zen kaşifi; Nik Bartsch » Sami Kısaoğlu`ndan bu akşam müzikseverler tarafından festivalin merakla beklenen ismi Esperanza Spalding için özel portre çalışması: » Sami Kısaoğlu akşamki Till Brönner konserine dair en sıcak izlenimlerini kaleme aldı: » Sami Kısaoğlu`ndan 12 Temmuz akşamı 19. İstanbul Caz Festivali`nde konseri olan kuzey cazının usta ismi Lars Danielsson`u altı başlıkta anlama kılavuzu yazısı... » `Kuzey Rüzgarı` Berlin`den esiyor... Sami Kısaoğlu, Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında 20 Haziran Çarşamba akşamı İstanbul`da konseri olan ve Die Zeit tarafından `dünyanın en heyecan verici piyanolu üçlüsü` olarak adlandırılan Michael Wollny`i Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahatinin ardından bu kezde Ocak ayında davetli olarak gittiği Berlin`de tuttuğu notları Cazkolik okurları için Berlin Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Kuzey ışıkları diyarında bir hafta. » Altı ay aradan sonra 11 Şubat akşamı Salon`da yeniden İstanbul`da sahne alacak Dan Berglund ve grubu Tonbruket`in son albümü » > 21. Akbank Caz Festivali`nin beklenen ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Seslerle Çevrili Bir Yaşam: Mari Kvien Brunvoll » "Kuzey Rüzgarı"nın ikinci yazısında sevgili Sami Kısaoğlu The Hilliard Ensemble ile Jan Garbarek`in ortaklığında yayınlanan "Officium Novum" albümünü anlatıyor... » "Kuzey Rüzgarı" isimli köşesinde Sami Kısaoğlu "Kuzeyden Ilık Bir Nefes" başlıklı ilk yazısıyla yayında...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp