Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Baba Zula & Murat Meriç

Mekan: Uniq İstanbul, Glass Room, Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, Tel: 0 212 286 0391
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Şehrine yeni etkinlik salonu Glass Room Uniq Hall`de kasım ayında faaliyetine başladı. Konser ve tiyatro etkinlikleriyle adından sözettirecek Glass Room`da bu akşam Baba Zula ve Murat Meriç`i dinlemek mümkün.


Ediz Hafızoğlu Nazdrave 13

Mekan: Hiçhane, Konya
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Cazdan rock n roll`a, deneysel müzikten Balkan müziğine birbirinden farklı tarzlarda çalışan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz ay `Nazdrave` 13 albüm lansman konserini Zorlu PSM Studio`da yapmıştı. Hafızoğlu `Nazdrave` 13 kapsamında June Pub Ankara`da, Hiçhane Konya`da ve Peyote Eskişehir`de dinleyiciyle buluşacak.

 


XXF Very Very French Festival: Amadou & Mariam

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : U2, Blur, Coldplay ve David Gilmour gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında Renault ana partnerliğinde, 23 Kasım Perşembe günü saat 21.30`da Babylon`da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor. "Welcome To Mali" ile 52. Grammy Ödülleri`nde "En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü" ödülüne aday gösterilen Amadou & Mariam, 2009 Nobel Barış Ödülleri`nde ve 2010 FIFA Dünya Kupası`nın açılış töreninde performans sergiledi.


Lisa Ekhdal Konseri

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, İş Kuleleri, 4. Levent
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ta caz serisi, İskandinavya`nın büyülü seslerinden Lisa Ekdahl ile başlıyor. 1971 yılında Stockholm`de dünyaya gelen sanatçı, İsveçli caz üçlüsü ``The Peter Nordahl Trio`` ile küçük caz kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Henüz 22 yaşındayken çıkardığı ilk solo albümü "Lisa Ekdahl" ile dört kere platin satış rakamlarına ulaşan ve üç dalda Grammy Ödülü`ne layık görülen sanatçı, 1994 tarihli hiti "Vem Vet" ile üne kavuştu. Ekdahl, İsveççe kaydettiği ilk üç albümünün ardından üç başarılı İngilizce albümle dünyaya açıldı. 2001 yılında çıkardığı 6. albümü ``Lisa Ekdahl Sings Salvador Poe`` ile bossa nova janrına yönelen şarkıcı, Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok beğenildi ve altın satış rakamlarına ulaştı. Bossa nova tarzını kırılgan ve çocuksu sesiyle harmanlayan Ekdahl 2016 yılında Famna Jorden isimli albümünü hayranlarıyla buluşturdu.


Funda Sezer Band

Sanatçı: Funda Sezer (v), Baki Duyarlar (p), Kağan Yıldız (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü`nden mezun olan Funda Sezer, müzik aşkını uzun yıllar korolarda söyleyerek, çeşitli projelerde yer alarak ve kendi projelerini üreterek yaşattı. Donovon Mixon ve Randy Esen`den uzun yıllar dersler aldı. Daha önce Fundolatino ve Fundo`s Swings projeleriyle çeşitli mekanlarda sahne alan Funda Sezer, bu gece sizlere hem caz standartlarından hem de bossa novalardan oluşan bir program sunacak.


 
Sami Kısaoğlu ile "Kuzey Rüzgarı"
 

24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin merakla beklenen "Nefes" projesini arkadaşımız Sami Kısaoğlu neyzen Kudsi Erguner ile konuştu.

 2332 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Michael Wollny`nin "Wasted & Wanted" albümünü satın almak için tıklayın!
Satın Al!

Kudsi Erguner ile «Nefes» Üzerine

Bu yıl 24. kez cazın farklı renklerini İstanbullu müzik dostları ile buluşturacak olan Akbank Caz Festivali programı kapsamında farklı müzikal keşiflerin yanı sıra özel projelere yer veriyor. Festival’in en özel buluşmalarından biri ise 25 Ekim Cumartesi (bilet almak için tıklayın) akşamı saat 18:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu sahnesinde gerçekleşecek olan Kudsi Erguner & Michael Wollny buluşması. İkilinin geçtiğimiz yıl Bremen’de düzenlen Jazzahead Festivali’nde seslendikleri bu projenin İstanbul buluşmasında sanatçılara perküsyonda Hamdi Akatay eşlik ediyor. İki farklı müzik dünyasının (Piyano - Batı ve Ney - Doğu) iki sembolik enstrümanı bir araya getiren proje piyanonun bir oktavda yaklaşık 41 değişik ses gerektiren Makam müziğine ayak uyduramaması nedeniyle doğunun batıya uyum sağladığı bir proje. Daha önceki albümleri Islam Blues ve Ottomania‘da saksofon, kontrbas, gitar, trompet ve tuba gibi enstrümanları makam müziğinin seslerine uyarlamaya çalışan Erguner bu kez bir oktavında 12 eşitlenmiş ses aralığına sahip piyano ile bir yolculuğa çıkıyor. Yeni sesler ve önerilerle dolu olan bu yolculukta Erguner İstanbul, Rumeli Bektaşi nefes ve ilahileri çerçevesinde doğaçlamaya dayanan bir dünya kuruyor. Sanatçı ile festival kapsamında seslendirecek olduğu “Nefes” isimli projesi ve gelecek dönemdeki çalışmarı üzerine konuştuk.

Kudsi Erguner: "Michael

Wollny ile verdiğimiz

tamamıyle doğaçlama

konserde yakaladığımız ahenk bizde bu buluşmayı

tekrarlama arzusunu pekiştirdi."

Sami Kısaoğlu: 24. Akbank Caz Festivali kapsamında piyanist Micheal Wollny ve perküsyonist Hamdi Akatay ile birlikte seslendirecek olduğunuz projeniz nasıl doğdu?

Kudsi Erguner: Aslında piyano haricinde enstrüman kullanan caz müzisyenlerine, caz, blues ve makam müziğinde kullanılan bazı sesler, hiç de yabancı değildir. Blue Note olarak adlandırılan özellikle pesleştirilmiş üçlü, beşli ve yedili aralıklar bizim müziğimizde de kullanılmaktadır. 2000 yılında Fazıl Say ile New York’ta başlayıp, Avrupa’da devam ettiğimiz konserlerden sonra, İstanbul’da son bulan turnede, piyanonun yapısı nedeniyle ortaya çıkan teknik engellerin aşılabileceğine olan inancım daha da arttı. Michael Wollny ile ilk kez, 2011’de Ahmet ve Nesuhi Ertegün’ün anısına ithaf edilen, Bremen Jazzahead Festivalinde bir araya geldik. Hiç bir prova yapamadan tamamiyle doğaçlama olarak verilen bu konserde, çalınan enstrümanlar ne olursa olsun, birbirimizi iyi dinlediğimizde bir ahenge ulaşmanın mümkün olduğuna tekrar şahit oldum. Sanki ben piyano, o ney olmuştu. Ardından Köln’de verdiğimiz bir ikinci konser, bizde bu buluşmayı tekrarlama arzusunu pekiştirdi.

Sami Kısaoğlu: Konserde seslendirilecek olan repertuvardan bahseder misiniz? İleride bu projeyi kaydetmek gibi bir düşünceniz var mı?

Kudsi Erguner: Akbank Caz Festivali’nde yapacağımız doğaçlamalarda ilham kaynağımız İstanbul Bektaşi Nefesleri olacak. II. Mahmud’un 1826 yılında yeniçeri ocağını kaldırmasıyla bu gelenek terk edildi. Üçlü ve ikili ritimlerin birleşmesinden oluşan bu nefeslerin özgün yapısı ile yıllardır unutulmuş bu melodileri değişik bir estetikle yorumlamak isteği bu seçimin iki ana nedeni oldu. Michael Wollny ile bir sonraki buluşmamız 15 Kasım’da Almanya’nın Heidelberg kentindeki Enjoy Jazz festivalinde olacak. İlerde bu birlikteliği CD`ye dönüştürmeyi elbette arzu ediyoruz.

Sami Kısaoğlu: Önümüzdeki dönemdeki konserlerinizden bahseder misiniz?

Kudsi Erguner: İleriye dönük projelere gelince, ön planda Kasım başında Afganistan’da yapacağım bir müzik çalışması var. Weimard kentindeki Franz Liszt Konservatuarı’nın katkısı ile hazırladığım bu projenin konusu Hüseyin Baykara’nın eserleri ve anısı. Cengiz Han soyundan ve Timurleng’in torunlarından olan Hüseyin Baykara 1438-1506 yıllarında bugünkü Afganistan’in Herat kentinde hükümdarlık yapmış ve şiire müziğe olan ilgisi onun anısını yüceltmiştir. Alman ve Afgan müzisyenlerle gerçekleştireceğimiz bu çalışma Alman televizyonu tarafindan izlenecek. Afganistan’ın Mezar’i Şerif ve Kâbil şehirlerinde vereceğimiz konserler daha sonra Avrupa’da da tekrarlanacak.

Yine Kasım ayında Belçika’nin Gent kentinde kendi grubumla bir konser vereceğim. Aralık ayında Napoli’deki bir organizasyon icin Akdeniz Aşk Şarkıları başlıklı bir konser hazırlamaktayım. 2015 Ocak ayında Kolombiya’nin Cartagena kentinde yapılan Klasik müzik festivaline grubumla katılıyorum. Ana teması Mare Nostrum olan bu festivalde, ben ve topluluğum Türkiye’yi temsil ediyor olacağız.

Sami Kısaoğlu: Yeni yıl ve sonrasında albüm kayıtları olacak mı? Konserler dışındaki projeleriniz neler?

Kudsi Erguner:
Altını çizebileceğim diğer bir önemli tarih de, Nisan ayında Venedik’te Cini Vakfı’nın himayesinde kurduğum «Bîrun» projesinin 2015 çalışması. Her yıl değişik bir başlık altında gerçekleştirdiğim projede bu yıl, İstanbul Sefarad yahudilerinin tasavvuf kültürünün etkisi ile Osmanlı makamları üzerine besteledikleri Maftirim ilahileri yer alacak. Evvelki yıllarda olduğu gibi, Cini Vakfı’nın verdiği bursu kazanan müzisyenlerle bir haftalık masterclass sonucu Venedik’te vereceğimiz konser kaydedilerek, CD ye dönüştürülecek.

Bunların yanısıra, Milano-Teatro dell’Arte için Mistik Müzikler ve Brüksel Bozar için de, Yirmi Sekiz Mehmet Çelebi’nin Sefaretnamesini konu alan Kafirlerin Cenneti (Le Paradis des Infidèles ) adlı projeler üzerinde çalışmaktayım. Müziğin dışında 2014 Ekim ayında Fransa’da yayınlanan La Flûte des Origines adlı kitabımla ilgili vereceğim birkaç konferans, France Musique Radyosu için hazırlamakta olduğum bir dizi radyo programı ve ayda dört gün Rotterdam Codart Konservatuarında master öğrencilerine verdiğim dersler oldukça vaktimi almakta.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

Cazkolik.com / 17 Ekim 2014, Cuma

 

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Merak edilen soru; 22. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz "Tigran Hamasyan neden bu kadar önemli" cevabı Sami Kısaoğlu yazdı. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu 25-26 Mart geceleri Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen konserlerde Babylon sahnesinde izlediğimiz David Murray Infinity Quartet konserine dair izlenimlerini Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Avrupa caz sahnesinden yükselen bir piyano üçlüsü; Phronesis » Moda dergisinden fırlamış gibi duran şefi Eric Whitacre ile Rezonans korosunun yarınki (8 Kasım) konserini Sami Kısaoğlu yazdı. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin merakla beklenen "Nefes" projesini arkadaşımız Sami Kısaoğlu neyzen Kudsi Erguner ile konuştu. » 20 Ağustos gecesi Maçka Küçükçiftlik Parkı`nı dolduran Portishead hayranları bu yaz İstanbul`da izlediğimiz en güzel konserlerden birine şahit oldu. » > Sami Kısaoğlu, 42. İstanbul Müzik Festivali`nin özel projesi olan » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Bu yıl festivalin en merakla beklenen konserlerinden Brad mehldau ve Mark Giulina`nın Mehliana isimli projesini Sami Kısaoğlu yazdı. » Alto saksofonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Art Pepper`ın kariyerinin en dikkat çeken kayıtlarından » Plak formatında yeniden basılan ve caz tarihinin dönüm noktası sayılan albümlerinden Eric Dolphy`nin » Son yıllarda yetiştirdiği yeni nesil isimlerle Avrupa genelinde öne çıkmaya başlayan İtalya cazı ve müzisyenleri her zaman dikkat çekici albümlere imza attılar. Sevgili Sami Kısaoğlu yeni yazısında genç ve başarılı piyanist Claudio Filippini ve son albümünü Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan Giovanni Mirabassi, Brooklyn Rider ve Jan Bang`in yayınlanan yeni albümlerine ilişkin notlar yayında. » ACT müziğin 2013 yılında yayınladığı albümler içinde en rafine müziğe sahip olanlarından "Polska"yı Sami Kısaoğlu yazdı. » Üç gün üstüste Salon sahnesinde izleyeceğimiz Ólafur Arnalds`ı sevgili Sami Kısaoğlu`nun kaleminden okumadan tanımak mümkün değil. » Sami Kısaoğlu Venedik Caz Festivali`nde geçen yılın Jammz etkinliklerine katılan Melisa Kral ve Gürtuğ Gök`ü takip etti, festival izledi... » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı.23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Ramazanda Caz bu akşam Avrupa caz sahnesinin çok önemli bir ismi olan Norveçli besteci ve piyanist Jon Balke`yi Batagraf isimli projesiyle ağırlıyor. Balke`yi arkadaşımız Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan üst üste harika festival yazıları: Bu akşam bandolim`in Jimi Hendrix`i lakaplı Hamilton De Holanda`ya niye öyle diyorlar ve Stefano Bollani ile konseri yazısı yayında. » Sami Kısaoğlu, Sakıp Müzesi bahçesinde dinleyeceğimiz cazın genç, iki güzel kadın sanatçısını yazdı: China Moses ve Anat Cohen. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Sami Kısaoğlu`ndan yeni bir günlük dizisi yayında: Hollanda Caz Panoraması, 1. Bölüm... » "Cazın Yıldızları İstanbul`daydı" müzik yazarı sevgili Sami Kısaoğlu Uluslararası Caz Günü all star konserini özel olarak kaleme aldı. Konserin ve performansların şifreleri yayında. » Berlin`de caz başkadır... » "Sessizlik tıpkı benim için sesin kendisi kadar önemli" diyen ve 22 Kasım Perşembe Borusan`da konseri olan Hollandalı saksofonist Yuri Honing ile Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Sami Kısaoğlu, 17 Kasım Cumartesi gecesi Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz `Kuzey Avrupa`dan yıldızlar karması` konserini yazdı... » Steen Rasmussen Quarteto`nun müziği, Josefine Cronholm`un sesiyle Ipanema plajında günbatımı... » Sami Kısaoğlu "Lean On Me"nin bestecisi, soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill`i yazdı. » Bu akşam (10 Ekim) Babylon`da konseri olan ve festivalin en ilginç müziklerine imza atacak The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble`un kurucusu Jason Köhnen ile Sami Kısaoğlu özel bir röportaj gerçekleştirdi. » 22. Akbank Caz Festivali`nde bir zen kaşifi; Nik Bartsch » Sami Kısaoğlu`ndan bu akşam müzikseverler tarafından festivalin merakla beklenen ismi Esperanza Spalding için özel portre çalışması: » Sami Kısaoğlu akşamki Till Brönner konserine dair en sıcak izlenimlerini kaleme aldı: » Sami Kısaoğlu`ndan 12 Temmuz akşamı 19. İstanbul Caz Festivali`nde konseri olan kuzey cazının usta ismi Lars Danielsson`u altı başlıkta anlama kılavuzu yazısı... » `Kuzey Rüzgarı` Berlin`den esiyor... Sami Kısaoğlu, Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında 20 Haziran Çarşamba akşamı İstanbul`da konseri olan ve Die Zeit tarafından `dünyanın en heyecan verici piyanolu üçlüsü` olarak adlandırılan Michael Wollny`i Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahatinin ardından bu kezde Ocak ayında davetli olarak gittiği Berlin`de tuttuğu notları Cazkolik okurları için Berlin Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Kuzey ışıkları diyarında bir hafta. » Altı ay aradan sonra 11 Şubat akşamı Salon`da yeniden İstanbul`da sahne alacak Dan Berglund ve grubu Tonbruket`in son albümü » > 21. Akbank Caz Festivali`nin beklenen ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Seslerle Çevrili Bir Yaşam: Mari Kvien Brunvoll » "Kuzey Rüzgarı"nın ikinci yazısında sevgili Sami Kısaoğlu The Hilliard Ensemble ile Jan Garbarek`in ortaklığında yayınlanan "Officium Novum" albümünü anlatıyor... » "Kuzey Rüzgarı" isimli köşesinde Sami Kısaoğlu "Kuzeyden Ilık Bir Nefes" başlıklı ilk yazısıyla yayında...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp