Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Baba Zula & Murat Meriç

Mekan: Uniq İstanbul, Glass Room, Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, Tel: 0 212 286 0391
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Şehrine yeni etkinlik salonu Glass Room Uniq Hall`de kasım ayında faaliyetine başladı. Konser ve tiyatro etkinlikleriyle adından sözettirecek Glass Room`da bu akşam Baba Zula ve Murat Meriç`i dinlemek mümkün.


Ediz Hafızoğlu Nazdrave 13

Mekan: Hiçhane, Konya
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Cazdan rock n roll`a, deneysel müzikten Balkan müziğine birbirinden farklı tarzlarda çalışan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz ay `Nazdrave` 13 albüm lansman konserini Zorlu PSM Studio`da yapmıştı. Hafızoğlu `Nazdrave` 13 kapsamında June Pub Ankara`da, Hiçhane Konya`da ve Peyote Eskişehir`de dinleyiciyle buluşacak.

 


XXF Very Very French Festival: Amadou & Mariam

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : U2, Blur, Coldplay ve David Gilmour gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında Renault ana partnerliğinde, 23 Kasım Perşembe günü saat 21.30`da Babylon`da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor. "Welcome To Mali" ile 52. Grammy Ödülleri`nde "En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü" ödülüne aday gösterilen Amadou & Mariam, 2009 Nobel Barış Ödülleri`nde ve 2010 FIFA Dünya Kupası`nın açılış töreninde performans sergiledi.


Lisa Ekhdal Konseri

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, İş Kuleleri, 4. Levent
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ta caz serisi, İskandinavya`nın büyülü seslerinden Lisa Ekdahl ile başlıyor. 1971 yılında Stockholm`de dünyaya gelen sanatçı, İsveçli caz üçlüsü ``The Peter Nordahl Trio`` ile küçük caz kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Henüz 22 yaşındayken çıkardığı ilk solo albümü "Lisa Ekdahl" ile dört kere platin satış rakamlarına ulaşan ve üç dalda Grammy Ödülü`ne layık görülen sanatçı, 1994 tarihli hiti "Vem Vet" ile üne kavuştu. Ekdahl, İsveççe kaydettiği ilk üç albümünün ardından üç başarılı İngilizce albümle dünyaya açıldı. 2001 yılında çıkardığı 6. albümü ``Lisa Ekdahl Sings Salvador Poe`` ile bossa nova janrına yönelen şarkıcı, Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok beğenildi ve altın satış rakamlarına ulaştı. Bossa nova tarzını kırılgan ve çocuksu sesiyle harmanlayan Ekdahl 2016 yılında Famna Jorden isimli albümünü hayranlarıyla buluşturdu.


Funda Sezer Band

Sanatçı: Funda Sezer (v), Baki Duyarlar (p), Kağan Yıldız (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü`nden mezun olan Funda Sezer, müzik aşkını uzun yıllar korolarda söyleyerek, çeşitli projelerde yer alarak ve kendi projelerini üreterek yaşattı. Donovon Mixon ve Randy Esen`den uzun yıllar dersler aldı. Daha önce Fundolatino ve Fundo`s Swings projeleriyle çeşitli mekanlarda sahne alan Funda Sezer, bu gece sizlere hem caz standartlarından hem de bossa novalardan oluşan bir program sunacak.


 
Sami Kısaoğlu ile "Kuzey Rüzgarı"
 

Avrupa caz sahnesinden yükselen bir piyano üçlüsü; Phronesis

 4741 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Phronesis`in yazıda sözedilen yeni albümünü Cazkolik Shop`tan satın almak için tıklayın.
Satın Al!

Phronesis`in 27 Mart konserine bilet almak için lütfen tıklayın.


Grift, sofistike, avangard olanı arayan, meraklı, araştırmacı, yeniliklerle örülü, maceracı, farklı önerilere ve önermelere açık, bazen fırtınalı bir deniz kadar kaotik ve karanlık bazen ise bulutsuz bir gökyüzü kadar durgun ve aydınlık, kimi zaman melodik kimi zaman ise ton dışının çatallı yollarında gezinen. Tüm bu tanım ve sıfatlar son yıllarda adından sıkça söz ettiren İngiltere kökenli caz piyano trioları Phronesis, Neil Cowley, Kit Downes ve Gwilym Simcock’u tanımlayan ortak özelliklerden sadece birkaçı. Danimarka, İsveç ve İngiltere’den üç genç müzisyenin bir araya gelmesi ile hayat bulan ve kendilerine uzun zamandır Londra’yı merkez olarak seçen Phronesis hiç şüphesiz İngiliz cazının değişen yüzünün en önemli temsilcilerinden biri. Eski Yunan felsefesinde bir tür bilgelik anlamına gelen Phronesis 2005 yılında temellerinin atıldığı günden bu yana Avrupa caz sahnesinin en dikkat çeken topluluklardan biri. Avrupa ve Amerika caz basınında her defasında hakkında olumlu eleştiriler çıkan topluluk İngiliz caz dergisi Jazzwise tarafından Esbjörn Svensson Trio’dan beri en heyecan verici piyano üçlüsü olarak tanımlandı. Kontbasta Danimarkalı Jasper Høiby, piyanoda İngiliz Ivo Neame ve davulda İsveçli Anton Eger’dan oluşan üçlü geride kalan on yılda sanatsal anlamda birbirini aşan beş albüme imza attı. Kariyerlerinin en başından beri müzikal sınırları genişleten bir politika benimseyen üçlü her daim yeni soruların peşinde koşan bir estetik anlayışa sahip. 27 Mart Cuma günü İKSV Salon sahnesine konuk olacak olan grubun müziğini oluşturan temel unsurları ve kariyerlerinin temel olayları mercek altına aldık.

Birçok müzik eleştirmeninin cazın ötesinde bir müzik yaptıkları konusunda hem fikir olduğu Phronesis`in hikayesini başa sarıp anlatılacak olursak söze üçlünün kariyerinde önemli kırılmalardan birine neden olan ikinci albümleri "Green Delay" (2009) ile başlayabiliriz. Bu albüm ile İngiltere Parlamentosu’nda düzenlenen “Parliamentary Jazz Awards”da “En İyi Caz Topluluğu” ödülüne aday olan topluluk aynı yıl Jazzwise’ın kapağında yer alır. Üçlü albümde gerek önerdikleri yenilikçi müzikal fikirler ile gerekse grubun lideri kontrbasçı Jasper Høiby’in yazdığı usta işi kompozisyonlarla gelecek yıllardaki başarılarının sinyallerini verir. Bu çalışmanın sonrasında caz çevrelerinde bir çeşit kült haline gelen 2010 tarihli “Alive” albümünü kaydeden üçlünün müziği çok daha geniş kitlelere ulaşır. Avrupa caz müzik sahnesine adeta bir ses bombası gibi düşen albüm modern cazın en yenilikçi ve rafine örneklerinden birini ortaya koyar. Jazzwise ve Mojo tarafından 2010 yılının “En İyi Caz Albümü” seçilen kayıt melodi ve doğaçlama konularında yakalanmış olduğu yüksek müzikaliteyi özgün bir grup soundu ile harmanlar. Müzikal anlamda kontrastlardan doğan bir güzelliğe ve akı/l/cılığa sahip olan çalışma ritimsel bağlamda da dinleyici için yeni ses keşifleri sunar. İncelikle yazılmış melodilerin, sofistike ritimlerle buluştuğu albümün sürprizi ise davul koltuğunda Anton Eger yerine Amerikalı baterist Mark Guiliana’nın yer alması olur. Adını ilk kez basçı Avishai Cohen ile duyuran ardından Dhafer Youssef, Gretchen Parlato gibi isimlerin de arkasında çalan Guiliana grubun sesler skalasına yepyeni bir ritmik duyarlılık kazandırır. Grubun lideri kontrbasçı Jasper Høiby’in yazdığı sekiz parçanın yer aldığı albüm enstrümanlar arası demokrasi ikliminin de kusursuz bir şekilde form bulduğu bir çalışma olarak akıllarda yer eder. 

2010 ve sonrasındaki iki yılı Avrupa’daki çeşitli festivallerde ve caz kulüplerinde çalarak geçiren üçlü bir yandan da diskografilerinin en içe dönük ve karanlık albümü üzerine çalışır. 2011 yılında başlattıkları tamamen karanlık mekanlarda düzenlenen “Pitch Black” performanslarını Avrupa’nın yanı sıra Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli caz kulüplerinde gerçekleştirirler. Kapalı gişe olarak geçen bu konserlerin arka planında Jasper Høiby’nin görme duyusunu katarakt sonucu yitiren kardeşinin dünyasından aldığı ilham yer alır. Görselliğin değil tamamen müziğin ön planda olduğu bu konserler sonucunda “Walking Dark” (2012) albümü doğar. BBC Music Magazine tarafından “Günümüz caz grupları arasında şimdiye kadar çıkmış olan tartışmasız en iyi albüm” olarak selamlanan albümde on iki parça yer alır. Jasper Høiby’nin birkez daha ne derece tutkulu ve özgün fikirlerle dolu bir kontrbasçı olduğunu gözler önüne seren albüm piyanist Ivo Neame’nin göz dolduran sololarıyla uzun süre Avrupa caz basının gündeminde yer alır. Albümün tanıtım turnesi kapsamında aralarında İstanbul’unda olduğu birçok Avrupa kentine uğrayan topluluk Uluslararası Caz Federasyonu Organizasyonu tarafından dünya çapındaki on yedi caz festivalinde performans gerçekleştirecek altı grup arasında seçilir.

Topluluk son olarak geçtiğimiz yıl yayınladığı beşinci albümleri “Life to Everything”de sanatsal alanda yakaladıkları başarıyı bir adım daha öteye taşır. Albüm konserleri kapsamında Brezilya’dan Fas’a birçok farklı ülkede konserler gerçekleştiren üçlü North Sea Caz Festivali’nden Londra Caz Festivali’ne Avrupa’nın prestijli caz festivallerine konuk olur. Şimdilerde iki yıl aradan sonra yolları yeniden İstanbul’a düşen Phronesis sadece cazın değişen çehreleriyle karşılaşmak için değil aynı zamanda cazın en temel formatlarından biri olan piyano triolarının günümüzde geldiği yeri tecrübe etmek adına harika bir fırsat sunuyor.

* Bu yazı İstanbul Art News dergisinin Müzik ve Sahne Sanatları ekinde yayınlanmıştır.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

Cazkolik.com / 26 Şubat 2015, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Merak edilen soru; 22. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz "Tigran Hamasyan neden bu kadar önemli" cevabı Sami Kısaoğlu yazdı. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu 25-26 Mart geceleri Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen konserlerde Babylon sahnesinde izlediğimiz David Murray Infinity Quartet konserine dair izlenimlerini Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Avrupa caz sahnesinden yükselen bir piyano üçlüsü; Phronesis » Moda dergisinden fırlamış gibi duran şefi Eric Whitacre ile Rezonans korosunun yarınki (8 Kasım) konserini Sami Kısaoğlu yazdı. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin merakla beklenen "Nefes" projesini arkadaşımız Sami Kısaoğlu neyzen Kudsi Erguner ile konuştu. » 20 Ağustos gecesi Maçka Küçükçiftlik Parkı`nı dolduran Portishead hayranları bu yaz İstanbul`da izlediğimiz en güzel konserlerden birine şahit oldu. » > Sami Kısaoğlu, 42. İstanbul Müzik Festivali`nin özel projesi olan » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Bu yıl festivalin en merakla beklenen konserlerinden Brad mehldau ve Mark Giulina`nın Mehliana isimli projesini Sami Kısaoğlu yazdı. » Alto saksofonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Art Pepper`ın kariyerinin en dikkat çeken kayıtlarından » Plak formatında yeniden basılan ve caz tarihinin dönüm noktası sayılan albümlerinden Eric Dolphy`nin » Son yıllarda yetiştirdiği yeni nesil isimlerle Avrupa genelinde öne çıkmaya başlayan İtalya cazı ve müzisyenleri her zaman dikkat çekici albümlere imza attılar. Sevgili Sami Kısaoğlu yeni yazısında genç ve başarılı piyanist Claudio Filippini ve son albümünü Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan Giovanni Mirabassi, Brooklyn Rider ve Jan Bang`in yayınlanan yeni albümlerine ilişkin notlar yayında. » ACT müziğin 2013 yılında yayınladığı albümler içinde en rafine müziğe sahip olanlarından "Polska"yı Sami Kısaoğlu yazdı. » Üç gün üstüste Salon sahnesinde izleyeceğimiz Ólafur Arnalds`ı sevgili Sami Kısaoğlu`nun kaleminden okumadan tanımak mümkün değil. » Sami Kısaoğlu Venedik Caz Festivali`nde geçen yılın Jammz etkinliklerine katılan Melisa Kral ve Gürtuğ Gök`ü takip etti, festival izledi... » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı.23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Ramazanda Caz bu akşam Avrupa caz sahnesinin çok önemli bir ismi olan Norveçli besteci ve piyanist Jon Balke`yi Batagraf isimli projesiyle ağırlıyor. Balke`yi arkadaşımız Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan üst üste harika festival yazıları: Bu akşam bandolim`in Jimi Hendrix`i lakaplı Hamilton De Holanda`ya niye öyle diyorlar ve Stefano Bollani ile konseri yazısı yayında. » Sami Kısaoğlu, Sakıp Müzesi bahçesinde dinleyeceğimiz cazın genç, iki güzel kadın sanatçısını yazdı: China Moses ve Anat Cohen. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Sami Kısaoğlu`ndan yeni bir günlük dizisi yayında: Hollanda Caz Panoraması, 1. Bölüm... » "Cazın Yıldızları İstanbul`daydı" müzik yazarı sevgili Sami Kısaoğlu Uluslararası Caz Günü all star konserini özel olarak kaleme aldı. Konserin ve performansların şifreleri yayında. » Berlin`de caz başkadır... » "Sessizlik tıpkı benim için sesin kendisi kadar önemli" diyen ve 22 Kasım Perşembe Borusan`da konseri olan Hollandalı saksofonist Yuri Honing ile Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Sami Kısaoğlu, 17 Kasım Cumartesi gecesi Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz `Kuzey Avrupa`dan yıldızlar karması` konserini yazdı... » Steen Rasmussen Quarteto`nun müziği, Josefine Cronholm`un sesiyle Ipanema plajında günbatımı... » Sami Kısaoğlu "Lean On Me"nin bestecisi, soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill`i yazdı. » Bu akşam (10 Ekim) Babylon`da konseri olan ve festivalin en ilginç müziklerine imza atacak The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble`un kurucusu Jason Köhnen ile Sami Kısaoğlu özel bir röportaj gerçekleştirdi. » 22. Akbank Caz Festivali`nde bir zen kaşifi; Nik Bartsch » Sami Kısaoğlu`ndan bu akşam müzikseverler tarafından festivalin merakla beklenen ismi Esperanza Spalding için özel portre çalışması: » Sami Kısaoğlu akşamki Till Brönner konserine dair en sıcak izlenimlerini kaleme aldı: » Sami Kısaoğlu`ndan 12 Temmuz akşamı 19. İstanbul Caz Festivali`nde konseri olan kuzey cazının usta ismi Lars Danielsson`u altı başlıkta anlama kılavuzu yazısı... » `Kuzey Rüzgarı` Berlin`den esiyor... Sami Kısaoğlu, Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında 20 Haziran Çarşamba akşamı İstanbul`da konseri olan ve Die Zeit tarafından `dünyanın en heyecan verici piyanolu üçlüsü` olarak adlandırılan Michael Wollny`i Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahatinin ardından bu kezde Ocak ayında davetli olarak gittiği Berlin`de tuttuğu notları Cazkolik okurları için Berlin Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Kuzey ışıkları diyarında bir hafta. » Altı ay aradan sonra 11 Şubat akşamı Salon`da yeniden İstanbul`da sahne alacak Dan Berglund ve grubu Tonbruket`in son albümü » > 21. Akbank Caz Festivali`nin beklenen ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Seslerle Çevrili Bir Yaşam: Mari Kvien Brunvoll » "Kuzey Rüzgarı"nın ikinci yazısında sevgili Sami Kısaoğlu The Hilliard Ensemble ile Jan Garbarek`in ortaklığında yayınlanan "Officium Novum" albümünü anlatıyor... » "Kuzey Rüzgarı" isimli köşesinde Sami Kısaoğlu "Kuzeyden Ilık Bir Nefes" başlıklı ilk yazısıyla yayında...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp