Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Baba Zula & Murat Meriç

Mekan: Uniq İstanbul, Glass Room, Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, Tel: 0 212 286 0391
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Şehrine yeni etkinlik salonu Glass Room Uniq Hall`de kasım ayında faaliyetine başladı. Konser ve tiyatro etkinlikleriyle adından sözettirecek Glass Room`da bu akşam Baba Zula ve Murat Meriç`i dinlemek mümkün.


Ediz Hafızoğlu Nazdrave 13

Mekan: Hiçhane, Konya
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Cazdan rock n roll`a, deneysel müzikten Balkan müziğine birbirinden farklı tarzlarda çalışan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz ay `Nazdrave` 13 albüm lansman konserini Zorlu PSM Studio`da yapmıştı. Hafızoğlu `Nazdrave` 13 kapsamında June Pub Ankara`da, Hiçhane Konya`da ve Peyote Eskişehir`de dinleyiciyle buluşacak.

 


XXF Very Very French Festival: Amadou & Mariam

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : U2, Blur, Coldplay ve David Gilmour gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında Renault ana partnerliğinde, 23 Kasım Perşembe günü saat 21.30`da Babylon`da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor. "Welcome To Mali" ile 52. Grammy Ödülleri`nde "En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü" ödülüne aday gösterilen Amadou & Mariam, 2009 Nobel Barış Ödülleri`nde ve 2010 FIFA Dünya Kupası`nın açılış töreninde performans sergiledi.


Lisa Ekhdal Konseri

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, İş Kuleleri, 4. Levent
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ta caz serisi, İskandinavya`nın büyülü seslerinden Lisa Ekdahl ile başlıyor. 1971 yılında Stockholm`de dünyaya gelen sanatçı, İsveçli caz üçlüsü ``The Peter Nordahl Trio`` ile küçük caz kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Henüz 22 yaşındayken çıkardığı ilk solo albümü "Lisa Ekdahl" ile dört kere platin satış rakamlarına ulaşan ve üç dalda Grammy Ödülü`ne layık görülen sanatçı, 1994 tarihli hiti "Vem Vet" ile üne kavuştu. Ekdahl, İsveççe kaydettiği ilk üç albümünün ardından üç başarılı İngilizce albümle dünyaya açıldı. 2001 yılında çıkardığı 6. albümü ``Lisa Ekdahl Sings Salvador Poe`` ile bossa nova janrına yönelen şarkıcı, Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok beğenildi ve altın satış rakamlarına ulaştı. Bossa nova tarzını kırılgan ve çocuksu sesiyle harmanlayan Ekdahl 2016 yılında Famna Jorden isimli albümünü hayranlarıyla buluşturdu.


Funda Sezer Band

Sanatçı: Funda Sezer (v), Baki Duyarlar (p), Kağan Yıldız (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü`nden mezun olan Funda Sezer, müzik aşkını uzun yıllar korolarda söyleyerek, çeşitli projelerde yer alarak ve kendi projelerini üreterek yaşattı. Donovon Mixon ve Randy Esen`den uzun yıllar dersler aldı. Daha önce Fundolatino ve Fundo`s Swings projeleriyle çeşitli mekanlarda sahne alan Funda Sezer, bu gece sizlere hem caz standartlarından hem de bossa novalardan oluşan bir program sunacak.


 
Sami Kısaoğlu ile "Kuzey Rüzgarı"
 

Arkadaşımız Sami Kısaoğlu 25-26 Mart geceleri Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen konserlerde Babylon sahnesinde izlediğimiz David Murray Infinity Quartet konserine dair izlenimlerini Cazkolik okurları için kaleme aldı.

 3778 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop David Murray Cuban Ensemble "Plays Nat King Cole" albümünü satın almak için tıklayın.
Satın Al!

Cazın usta ismi David Murray bu kez Mehmet Uluğ için sahnedeydi.

Ağaçların çiçeğe durduğu fakat İstanbul’a baharın tam anlamıyla gelmediği, soğuğun sokaklarda ceket kapattırdığı Mart ayının son haftasında şehirde iki günlük bir caz baharı yaşandı. 25 ve 26 Mart tarihlerinde Babylon sahnesine konuk olan cazın efsane isimlerinden David Murray’di bu zamansız baharın nedeni. Kendi adına yüzden fazla albüm kaydeden, Butch Morris’den McCoy Tyner’a cazın kilometre taşı isimleriyle çalışan, Grammy’den Guggenheim Bursu’na onlarca ödülün sahibi olan Murray 1980’lerin başından beri yolunun düştüğü yedi tepeli şehre bu kez değerli müzik insanı Mehmet Uluğ anısına bestelemiş olduğu caz süitini seslendirmek üzere gelmişti. Dünya prömiyerini gerçekleştirdiği eserin Çarşamba akşamı olan ilk performansına saatler kala usta müzisyen ile Babylon kulisinde buluşuyoruz. Dünya halleri üzerine kısa bir süre sohbet ettikten sonra Murray saksafon çantasından Mehmet Uluğ anısına yazdığı eserin notalarını çıkartıyor. Onları başka türlü bir şefkat ve sevgi ile tutuyor. Belki bir babanın bebeğini kucaklaması gibi. Kırmızı şarabından bir yudum aldıktan sonra söze “Buradaki birçok konserimi Mehmet gerçekleştirmişti. Türkiye’de yaptığım her şey onların sayesinde oldu. Birlikte harika zamanlar geçirdik. Mehmet’i kaybettikten sonra onun için bir şeyler yapmak istedim” diye başlıyor.

* * *

Önümde duran küçük sehpaya Forever Brothers, Blues for Mehmet ve Positive Messages başlıklarını taşıyan üç bölümlü eserin notalarını sıralıyorum. Caz müzisyenlerinin çok sevdiği yedili akorlar bestelerin armonik temelini oluşturuyor. Swing ritmi ile moderato tempoda çalınan Positive Messages dışında ağır tempolar için yazılmış bir süit var karşımda. Ahmet ve Mehmet Uluğ kardeşlerin arasındaki dostluk ilişkisinden yola çıkarak yazdığı Forever Brothers eserinin notasını eline alıp süitin besteleniş hikayesini anlatıyor Murray: “Piyanomun üzerine Mehmet’in bir resmini koydum ve birkaç gün boyunca önünden her geçişimde ona baktım. Daha sonra müzik defterimi de oraya bıraktım. Zamanla bir şeyler belirmeye başladı. Bir hafta sonra bir şarkı ortaya çıkmıştı. Ve ardından bir şarkı daha. Neler yaptığımızı, nerelerde takıldığımızı, birlikte yaşadıklarımızı hatırladıkça yağmur gibi akıp gitti müzik.”

* * *

Cazın yanı sıra Küba ve Latin Amerika müziklerini de avucunun içi gibi bilen Murray’nin geride bıraktığı her cümlede gözleri parlıyor. Geçen yılların yaşanmışlıkları onu bugün başka türlü mutlu kılıyor sanki. Ama birazda hüzne çalan bir mutluluk bu. Peki ya ortak anılarınız sorusunu yönelttiğim vakit şöze şöyle devam ediyor: “Mehmet ile burada, İzmir’de ve New York’da çok güzel zamanlar geçirdik. 1990’ların başında Akbank Caz Festivali’nde çaldığımız bir gecenin sonunda Tarlabaşı’nın ara sokaklarında yer alan manastır diye bilinen bir kiliseye gittik, orada Okay Temizle birlikte çaldığımızı hatırlıyorum. Hepimiz için unutulmaz bir geceydi.”

* * *

Sohbetimizin birkaç saat sonrasında onu bu kez sahnede izlemek üzere yeniden kulübe vardığımda Murray, piyanoda Abel Calderon, kontrbasta Jaribu Shahid ve davulda Nasheet Waits’den oluşan ekibini tanıtıyordu. Konserin ilk bir saati sanatçının kariyerinin farklı dönemlerinden seçilen eserlerle geçilirken sahnedeki dört adam bizi cazın en güzel zamanlarına götürüyor. Bir saat boyunca rafine ve sofistike sololar, nüktedan ve sempatik müzikal diyaloglar, birbirini ören incelikli melodiler ve zengin ritmik çeşitlemeler geride kalıyor. Konserin altmış beşinci dakikasında Mehmet Uluğ için yazdığı eserin anonsunu yapıyor Murray ve ilk olarak Blues For Mehmet ile nefes veriyor notalara. Kontrbasın tek başına yaptığı girişe bir süre sonra davul, bas klarnet ve piyanonun gizemli diyaloğu ekleniyor. Boşlukta salınır gibi ilerliyor müzik. Bas klarnetin çaldığı melodi soyutlamaya varan bir resim gibi. Melodi var ile yok arasında. Kontrbasın yürüyüşlerinde ve piyanonun bastığı kırık akorlarda bluesun belli belirsiz izleri gün yüzüne çıkıyor. Bas klarnet ve piyanonun soloları paylaştığı ilk parça 10 dakika sürüyor.

* * *

Bir preludü anımsatan birinci parçanın sonrasında Forever Brothers eserine geliyor sıra. Başlangıçtaki belirsiz melodilerin ses peyzajlarını oluşturduğu parçanın tekinsiz introsundan sonra eserin ana melodisini Murray’nin tenor saksafonundan dinliyoruz. Sanatçının serbest caz dönemlerini anımsatan karmaşıklıkta çaldığı soloyu, Abel Calderon’un latin caz esintili piyano solosu izliyor. Bateristin fırtına estetiğinde çaldığı davul solonun ardından yeniden süt liman olan müzik siste kaybolan bir tekne gibi her notada biraz daha kulaklardan uzaklaşarak son buluyor. Süitin son parçası olan bebop tarzında yazılmış swing duygusu yüksek Positive Messages isimli eser başladığında seyirciler de biraz hareketleniyor. Coşku ve neşenin el ele ilerdiği parçanın birinci kısımlarında Murray’nin Mehmet ismini kesik kesik altı kez tekrarlaması ise gecenin duygusallık boyutunu biraz daha yükseltiyor. Tıpkı başlığı gibi pozitif bir içeriğe sahip olan parça sona erdiğinde Murray birkez daha Uluğ Kardeşlere ve Cem Yegül’e teşekkür ederek sahneden ayrılıyor. Konserin ardından yağmur sonrasında beliren gökkuşağının gözlerimizde bıraktığı görsel mutluluğa benzer bir duygu kulaklarınızda kalıyor.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

Cazkolik.com / 30 Mart 2015, Pazartesi

 

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Merak edilen soru; 22. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz "Tigran Hamasyan neden bu kadar önemli" cevabı Sami Kısaoğlu yazdı. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu 25-26 Mart geceleri Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen konserlerde Babylon sahnesinde izlediğimiz David Murray Infinity Quartet konserine dair izlenimlerini Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Avrupa caz sahnesinden yükselen bir piyano üçlüsü; Phronesis » Moda dergisinden fırlamış gibi duran şefi Eric Whitacre ile Rezonans korosunun yarınki (8 Kasım) konserini Sami Kısaoğlu yazdı. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin merakla beklenen "Nefes" projesini arkadaşımız Sami Kısaoğlu neyzen Kudsi Erguner ile konuştu. » 20 Ağustos gecesi Maçka Küçükçiftlik Parkı`nı dolduran Portishead hayranları bu yaz İstanbul`da izlediğimiz en güzel konserlerden birine şahit oldu. » > Sami Kısaoğlu, 42. İstanbul Müzik Festivali`nin özel projesi olan » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Bu yıl festivalin en merakla beklenen konserlerinden Brad mehldau ve Mark Giulina`nın Mehliana isimli projesini Sami Kısaoğlu yazdı. » Alto saksofonun gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Art Pepper`ın kariyerinin en dikkat çeken kayıtlarından » Plak formatında yeniden basılan ve caz tarihinin dönüm noktası sayılan albümlerinden Eric Dolphy`nin » Son yıllarda yetiştirdiği yeni nesil isimlerle Avrupa genelinde öne çıkmaya başlayan İtalya cazı ve müzisyenleri her zaman dikkat çekici albümlere imza attılar. Sevgili Sami Kısaoğlu yeni yazısında genç ve başarılı piyanist Claudio Filippini ve son albümünü Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan Giovanni Mirabassi, Brooklyn Rider ve Jan Bang`in yayınlanan yeni albümlerine ilişkin notlar yayında. » ACT müziğin 2013 yılında yayınladığı albümler içinde en rafine müziğe sahip olanlarından "Polska"yı Sami Kısaoğlu yazdı. » Üç gün üstüste Salon sahnesinde izleyeceğimiz Ólafur Arnalds`ı sevgili Sami Kısaoğlu`nun kaleminden okumadan tanımak mümkün değil. » Sami Kısaoğlu Venedik Caz Festivali`nde geçen yılın Jammz etkinliklerine katılan Melisa Kral ve Gürtuğ Gök`ü takip etti, festival izledi... » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı.23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin merakla beklenen usta ismi John Surman`ı Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Ramazanda Caz bu akşam Avrupa caz sahnesinin çok önemli bir ismi olan Norveçli besteci ve piyanist Jon Balke`yi Batagraf isimli projesiyle ağırlıyor. Balke`yi arkadaşımız Sami Kısaoğlu kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu`ndan üst üste harika festival yazıları: Bu akşam bandolim`in Jimi Hendrix`i lakaplı Hamilton De Holanda`ya niye öyle diyorlar ve Stefano Bollani ile konseri yazısı yayında. » Sami Kısaoğlu, Sakıp Müzesi bahçesinde dinleyeceğimiz cazın genç, iki güzel kadın sanatçısını yazdı: China Moses ve Anat Cohen. » Sami Kısaoğlu`nun kaleminden "Esbjörn Svensson Trio`nun Sanatına Senfonik Bir Dokunuş." » Sami Kısaoğlu`ndan yeni bir günlük dizisi yayında: Hollanda Caz Panoraması, 1. Bölüm... » "Cazın Yıldızları İstanbul`daydı" müzik yazarı sevgili Sami Kısaoğlu Uluslararası Caz Günü all star konserini özel olarak kaleme aldı. Konserin ve performansların şifreleri yayında. » Berlin`de caz başkadır... » "Sessizlik tıpkı benim için sesin kendisi kadar önemli" diyen ve 22 Kasım Perşembe Borusan`da konseri olan Hollandalı saksofonist Yuri Honing ile Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Sami Kısaoğlu, 17 Kasım Cumartesi gecesi Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz `Kuzey Avrupa`dan yıldızlar karması` konserini yazdı... » Steen Rasmussen Quarteto`nun müziği, Josefine Cronholm`un sesiyle Ipanema plajında günbatımı... » Sami Kısaoğlu "Lean On Me"nin bestecisi, soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill`i yazdı. » Bu akşam (10 Ekim) Babylon`da konseri olan ve festivalin en ilginç müziklerine imza atacak The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble`un kurucusu Jason Köhnen ile Sami Kısaoğlu özel bir röportaj gerçekleştirdi. » 22. Akbank Caz Festivali`nde bir zen kaşifi; Nik Bartsch » Sami Kısaoğlu`ndan bu akşam müzikseverler tarafından festivalin merakla beklenen ismi Esperanza Spalding için özel portre çalışması: » Sami Kısaoğlu akşamki Till Brönner konserine dair en sıcak izlenimlerini kaleme aldı: » Sami Kısaoğlu`ndan 12 Temmuz akşamı 19. İstanbul Caz Festivali`nde konseri olan kuzey cazının usta ismi Lars Danielsson`u altı başlıkta anlama kılavuzu yazısı... » `Kuzey Rüzgarı` Berlin`den esiyor... Sami Kısaoğlu, Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında 20 Haziran Çarşamba akşamı İstanbul`da konseri olan ve Die Zeit tarafından `dünyanın en heyecan verici piyanolu üçlüsü` olarak adlandırılan Michael Wollny`i Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Sami Kısaoğlu Ağustos ayında davetli olarak gittiği Norveç seyahatinin ardından bu kezde Ocak ayında davetli olarak gittiği Berlin`de tuttuğu notları Cazkolik okurları için Berlin Caz Günlüğü olarak kaleme aldı: » Zamansız ve Coğrafyasız Seslerin Peşinde Bir Ses Ressamı: Stephan Micus » Kuzey ışıkları diyarında bir hafta. » Altı ay aradan sonra 11 Şubat akşamı Salon`da yeniden İstanbul`da sahne alacak Dan Berglund ve grubu Tonbruket`in son albümü » > 21. Akbank Caz Festivali`nin beklenen ismini Sami Kısaoğlu yazdı; "Tenor Saksofonda Bir Renk Ustası; Charles Lloyd" » Kuzey cazın ustası Arild Andersen`i yazarımız, müzikolog Sami Kısaoğlu yazdı: `Kontrbasın Kuzeyli Şairi...` » Seslerle Çevrili Bir Yaşam: Mari Kvien Brunvoll » "Kuzey Rüzgarı"nın ikinci yazısında sevgili Sami Kısaoğlu The Hilliard Ensemble ile Jan Garbarek`in ortaklığında yayınlanan "Officium Novum" albümünü anlatıyor... » "Kuzey Rüzgarı" isimli köşesinde Sami Kısaoğlu "Kuzeyden Ilık Bir Nefes" başlıklı ilk yazısıyla yayında...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp