Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Baba Zula & Murat Meriç

Mekan: Uniq İstanbul, Glass Room, Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, Tel: 0 212 286 0391
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Şehrine yeni etkinlik salonu Glass Room Uniq Hall`de kasım ayında faaliyetine başladı. Konser ve tiyatro etkinlikleriyle adından sözettirecek Glass Room`da bu akşam Baba Zula ve Murat Meriç`i dinlemek mümkün.


Ediz Hafızoğlu Nazdrave 13

Mekan: Hiçhane, Konya
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Cazdan rock n roll`a, deneysel müzikten Balkan müziğine birbirinden farklı tarzlarda çalışan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz ay `Nazdrave` 13 albüm lansman konserini Zorlu PSM Studio`da yapmıştı. Hafızoğlu `Nazdrave` 13 kapsamında June Pub Ankara`da, Hiçhane Konya`da ve Peyote Eskişehir`de dinleyiciyle buluşacak.

 


XXF Very Very French Festival: Amadou & Mariam

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : U2, Blur, Coldplay ve David Gilmour gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında Renault ana partnerliğinde, 23 Kasım Perşembe günü saat 21.30`da Babylon`da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor. "Welcome To Mali" ile 52. Grammy Ödülleri`nde "En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü" ödülüne aday gösterilen Amadou & Mariam, 2009 Nobel Barış Ödülleri`nde ve 2010 FIFA Dünya Kupası`nın açılış töreninde performans sergiledi.


Lisa Ekhdal Konseri

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, İş Kuleleri, 4. Levent
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ta caz serisi, İskandinavya`nın büyülü seslerinden Lisa Ekdahl ile başlıyor. 1971 yılında Stockholm`de dünyaya gelen sanatçı, İsveçli caz üçlüsü ``The Peter Nordahl Trio`` ile küçük caz kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Henüz 22 yaşındayken çıkardığı ilk solo albümü "Lisa Ekdahl" ile dört kere platin satış rakamlarına ulaşan ve üç dalda Grammy Ödülü`ne layık görülen sanatçı, 1994 tarihli hiti "Vem Vet" ile üne kavuştu. Ekdahl, İsveççe kaydettiği ilk üç albümünün ardından üç başarılı İngilizce albümle dünyaya açıldı. 2001 yılında çıkardığı 6. albümü ``Lisa Ekdahl Sings Salvador Poe`` ile bossa nova janrına yönelen şarkıcı, Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok beğenildi ve altın satış rakamlarına ulaştı. Bossa nova tarzını kırılgan ve çocuksu sesiyle harmanlayan Ekdahl 2016 yılında Famna Jorden isimli albümünü hayranlarıyla buluşturdu.


Funda Sezer Band

Sanatçı: Funda Sezer (v), Baki Duyarlar (p), Kağan Yıldız (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 23 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü`nden mezun olan Funda Sezer, müzik aşkını uzun yıllar korolarda söyleyerek, çeşitli projelerde yer alarak ve kendi projelerini üreterek yaşattı. Donovon Mixon ve Randy Esen`den uzun yıllar dersler aldı. Daha önce Fundolatino ve Fundo`s Swings projeleriyle çeşitli mekanlarda sahne alan Funda Sezer, bu gece sizlere hem caz standartlarından hem de bossa novalardan oluşan bir program sunacak.


 
Turgay Yalçın
 

New York`un ünlü Brill Binası popüler müziğin etkili bir figürü. Turgay Yalçın yazdı.

 2667 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Bina Deyip Geçme: Kurt Elling - 1619 Broadway (The Brill Building Project)

Bir şarkının büyük bir şarkı olmasının yolu, o şarkının farklı biçimlerde yorumlanabilmeye ne denli açık olduğundan geçiyor dersek çok da yanlış bir tanımlama yapmamış oluruz. Bu tarif, en azından caz için büyük bir doğruluk taşıyor. Haklısınız, büyük bir şarkının güzel bir yorumu için de iyi bir düzenleme ve sağlam bir yorumcu gerekecektir.

* * *

9 defa Grammy’ye aday gösterilmiş ve 13 defa Downbeat Eleştirmenler listesine girmiş olan Kurt Elling’in 2012’de yayınladığı ve adını, popüler müzik kültürünün en önemli figürlerinden birisi olan New York’daki ünlü Brill Binası’ndan alan ve o binada yeralan ofislerde bestelenmiş şarkılara ayırdığı albümü, az önce tarif etmeye çalıştığımız türden büyük şarkılara yapılmış usta işi düzenlemeleri ve görkemli yorumları içeriyor.

* * *

Albüme geçmeden önce Brill Building’in müzik endüstrisi ve tarihi açısından nasıl bir anlam taşıdığını konuşalım. Bir süredir restorasyon nedeniyle ikamete kapalı olan Brill Building 1931’de inşa edilmiş. Manhattan’ın ünlü Broadway caddesi üzerinde yer alan bina, aralarında Sonny Bono, Jerry Leiber ve Mike Stoller, Doc Pomus, Burt Bacharach, Marvin Hamlisch, Bobby Darin, Frankie Valli, Liza Minnelli gibilerinin de olduğu (say say bitmez) çok sayıda ünlü müzisyene, söz yazarına ve besteciye çalışma alanı sağladığı gibi müziği üreten insanların, menejerler, plak şirketleriyle ve yayıncılarla, böylelikle sektörle ilişkilerini tesis etmesine olanak tanımış.

* * *

Müzik yazarları Brill Binası’nın kendine özgü bir sound ama daha da önemlisi endüstriye karşı yeni bir tavır geliştirdiği konusunda hemfikir gözüküyorlar.

* * *

Rock ‘n roll’un görkemli yıllarında müzik üretiminin yıldızları (ve dolayısıyla gücün sahibi) şarkıcılar iken Brill Building tavrıyla birlikte endüstrinin kontrolünün tekrardan yayıncılara ve plak şirketlerine geçtiğini, bunu sağlamak için söz yazarları ve bestecilerin çılgınca bir rekabet içinde çalışmaya zorlandıklarını yazıyor tarihçiler.

* * *

Her ne kadar binadan, Paul Simon, Neil Sedeka ya da Neil Diamond gibi kendi bestelerini yorumlayarak şöhrete kavuşan ve unutulmazlar arasına giren besteci-şarkıcılar çıkmış olsa da, Brill Building şarkının şarkıcıdan daha önemli olduğu bir devrin kapılarını aralamış.

* * *

Eski görkemini kaybetmiş olsa da bina, şimdilerde, şirketler tarafından yönlendirilerek zamanının çok satarlar listesine girmiş şarkıları seslendiren ancak bir çoğunın adı uzmanlar hariç hatırlanmayan şarkıcılarla ya da gruplarla değil, içine ancak bir piyano ve birkaç sandalye sığacak kadar ufak ofislerin pencerelerinden sokağa dökülen ezgilerle, bir kuşağın aşklarına fon teşkil etmiş sözlerle hatırlanıyor.

Gelelim albüme...

Kariyerine başladığı Chicago’yla ilişkilendirilebilecek çok sayıda albüme imza attıktan sonra 2008’de New York’a taşınan Kurt Elling yeni şehrine dair bir albüm yapmayı tasarlarken, olağan şüphelilerden uzak durmaya çalıştığını, bazıları daha önce caz müzisyenleri tarafından ziyaret edilmiş olsa da fazlaca dokunulmamışşarkıları seçmeye özen gösterdiğini ancak asıl hedefin şehrin müziğe olan devasa katkısının bir sembolü olarak toplumsal bellekte yerini almış olan Brill Building’i yeniden inşaa etmek olduğunu söylüyor.

* * *

Albümüyle bu iddiayı gerçekleştirdiğini rahatlıkla söyleyebileceğimiz Kurt Elling şarkıcı olmanın ötesinde bir yere oturuyor. Kaslı, tok, oturaklı ses tonu; standard şarkı repertuvarının dışında kalan ve kimselerin dokunmayı dahi aklına getirmediği popüler şarkıları cazlaştırabilmedeki becerisi; vokaller ve doğaçlama enstrumantal pasajlar arasında muhteşem dengeye sahip düzenlemeleri ve hülasa benzersiz müzikal vizyonu ile onu, katışıksız bir müzisyen olarak anmak daha doğru olacaktır.

* * *

Kurt Elling’e; basta Clark Sommers, davulda Kendrick Scott ve piyanoda eski dostu Laurence Hobgood’dan oluşan çekirdek grubun yanısıra bazı icralarda, Joel Frahm ve Ernie Watts gibi cazın ağırtoplarının da aralarında olduğu bir çok konuk da eşlik ediyor.

* * *

Elling`in 11. albümü olarak Concord Jazz etiketiyle yayınlanmış olan ve 1619 Broadway (The Brill Building Project) adını taşıyan albümde, bir kısmının armonik yapısı değiştirilmiş, bazıları orijinalinden fazla uzaklaşmadan ama cazın kendine özgü fırçalarıyla tekrardan renklendirilmiş ama bir kısmı da kökünden değişip başka bir şeye dönüşmüş toplam 11 icra yeralıyor.

* * *

Yakında Akbank Caz Festivali kapsamında bir konser verecek olan basçı Christian McBride’ın vokalde yeraldığı ve The Coasters tarafından meşhur edilmiş ‘Shoppin` for Clothes’ muzip ve eğlenceli tavrıyla; Carole King’in ünlü hit şarkısı ‘Pleasant Valley Sunday’ John McLean’in gitar solosu ve funky icrası ile; Büyük Üstad Duke Ellington’ın unutulmaya yüz tutmuş şaheserlerinden ‘Tutti for Cootie’ Hobgood’un nefeslileri dans ettirdiği enfes düzenlemesi ve Elling’in teatral vokaliyle, ilk anda dikkat çeken şarkılardan.

* * *

Ancak Elling’in eşsiz vokal yaklaşımıyla neredeyse kendi besteleriymişçesine imzaladığı balad icralar albümün hakiki doruk noktaları. Burt Bacharach bestesi ‘A House is Not a Home’, Al Dublin/Harry Warren ikilisinin görkemli standardı “I Only Have Eyes for You” insanda tekrar ve tekrar dinleme isteği uyandıran çok başarılı yorumlar.

* * *

Ama bu metnin yazarının albümdeki favorisi, çok sade ve bir o kadar da nefaset dolu düzenlemesiyle, piyanoda Laurance Hobgood’un olağanüstü güzellikteki eşliğiyle, Elling’in mükemmel entonasyonunu ve cümlelemesini haiz yorumuyla bir Paul Simon bestesi: ‘American Tune’.

* * *

Sunduğu repertuvarla cazın kaynaklarının asla kurumayacağının da kanıtı sayılabilecek ve popüler müziğin önemli bir döneminin seslerden oluşan öyküsünü anlatan bu son derece başarılı ve güzel albümü sadece cazseverlere değil tüm müzikseverlere öneriyoruz.

* * *

Ve Mark Murphy’nin yokluğunda Kurt Elling’i yaşayan en önemli erkek caz vokalisti olarak ilan ediyoruz!

Turgay Yalçın
@seslerdenizi

Cazkolik.com / 19 Şubat 2016, Cuma

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp