Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Elektronik Müzik Festivali Big Burn

Mekan: Suma Beach
Tarihi: 21.07.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Elektronik müziği destekleyen Burn Enerji İçeceği şimdi Türkiye’ye yepyeni bir elektronik müzik festivali deneyimi yaşatmak için Big Burn İstanbulu düzenliyor. 21-22-23 Temmuz Suma Beach’te gerçekleşecek festivalde katılımcılar 3 gün 5 sahnede 60 saatten fazla kesintisiz müzik ve kamp deneyimi yaşayacak! Dünya elektronik müzik sahnesinin yıldız isimlerinden Richie Hawtin, Nicola Moudaber, Dixon, Acid Pauli, Nu, Bdeouin ve çok daha fazlasını ağırlayacak olan festivalin detaylı programı da çok yakında açıklanacak. Türkiye’nin yeni festival deneyimi Big Burn Istanbulun avantajlı biletleri Biletix.com’da. Müzik ve doğanın iç içe olduğu bir atmosferde, İstanbul’un en gözde açık hava mekanlarından biri olan Suma Beach’te binlerce müzikseveri benzersiz bir festival ortamında bir araya getirecek olan Big Burn İstanbul’u ajandanıza not etmeyi unutmayın! Daha detaylı bilgi ve ücretsiz bilet kazanma şansı için bigburn.istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.


Tepe Nautilus`da Müzk buluşmaları: Subway Jazz Station

Mekan: Tepe Nautilus AVM, Kadıköy
Tarihi: 21.07.2017
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Tepe Nautilus bugün Subway Jazz Station’i ağırlayacak. Rahat ulaşımı ve birbirinden farklı etkinlikleriyle ziyaretçilerine keyifli bir alışveriş deneyimi sunan Tepe Nautilus bu kez Nautilus Meydanı’nda müzik buluşmalarına ev sahipliği yapıyor. İlk olarak 21 Temmuz’da gitar, saksafon ve vokalden oluşan grup; ballad, swing, bossa nova ve blues tatlarından oluşun bir repertuvar ile izleyicilerini eğlendirecek.


Mavibahçe Caz Festivali [1.Gün]

Mekan: Mavibahçe, İzmir
Tarihi: 21.07.2017
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : 19:00 Ramona & Jazz Quartet
20:30 Fatih Erkoç & Tolga Bilgin Quintet
22:00 Emin Fındıkoğlu +12
23:30 Jam Session


Cazzip Project

Mekan: Flamm, Göltürkbükü, Bodrum
Tarihi: 21.07.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Cazzip Project bu akşam Bodrum, Göltürkbükü Flamm`da. Orda olanlar kaçırmasın.


24. İstanbul Caz Festivali: Basel Rajoub feat. Sirojuddin Juraev ve konukları

Mekan: Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan
Tarihi: 21.07.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Caz Festivali, kapanış akşamında müziğin birleştirici gücünün bir kez daha hissedileceği, özel bir konsere imza atıyor. Festivaldeki ilk konserini önceki gece gerçekleştirmiş olacak Basel Rajoub’un Soriana ekibinin yanı sıra Sirojiddin Juraev ile İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) Suriyeli Mültecilere Destek Ofisi bünyesinde kurulan ve Türkiye’ye göç etmiş Suriyeli kadınların oluşturduğu Suriyeli Kadınlar Korosu’nun da konuk olacağı bu gecede hem sahnedeki sanatçılar hem de izleyiciler çok renkli, çoksesli bir kültürel mozaik oluşturacak.


D-Resort Göcek Q Lounge’da Eşsiz Gün Batımı Müzikle Buluşuyor

Mekan: D-Resort, Göcek
Tarihi: 21.07.2017
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Göcek koyunun ve D-Marin’in muhteşem panoramasını gözler önüne seren Q Lounge’da Temmuz ile Eylül ayları arasında Can Hatipoğlu ve Hakan Kabil’in müzikleri eşlik edecek. Günbatımını muhteşem bir noktadan güzel müzik ve özel kokteyller eşliğinde izleyebileceğiniz D-Resort Göcek’te DJ etkinlikleri sezon boyunca tekrarlanacak ve hafızalarda iz bırakacak eğlencelere imza atacak.


Elif Çağlar

Mekan: Off Gümüşlük, Bodrum (Rez: 0 538 921 5354)
Tarihi: 21.07.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Elif Çağlar bu akşam Bodrum Off Gümüşlük sahnesinde.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Emoji sanatı...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 16 07 2017
Bu içerik toplam 1135 defa okunmuştur.
Bir şairden ilham alan caz albümü

iTunes`da çok satan yerli-yabancı caz albümleri?

Türkiye`de çok satan caz albümleri?

Pop ve rock dünyası devamlı bu haberleri yapar, caz olarak bizim neyimiz eksik? Tamam, belki onlar kadar çok satmıyoruz ama satılan neyse onun listesi işte budur! Bu liste iTunes’un Top Albums listesi ve Türkiye`de en çok satan yerli-yabancı caz albümlerini kapsadığı için önemli bir veri. Liste şöyle: 1 The Very Best of Jazz 2 100 Best of Jazz 3 Kenan Doğulu “İhtimaller” 4 Piano Bar 30 Jazz Hits 5 Sinatra “Nothing But the Best” 6 Karsu “Confession” 7 Tony Bennett-Lady Gaga “Cheek to Cheek” 8 Late Night Jazz 9 İbrahim Maalouf “Diagnostic” 10 Diana Krall “The Very Best of” 11 Melody Gardot “The Absence” 12 Elif Çağlar “Misfit” 13 Louis Armstrong “The Very Best of” 14 Pink Martini “Je Dis Oui” 15 22. İstanbul Caz Festival albümü 16 Mad Men “The Many Moods of Mad Men” (dizi müzikleri) ve 17 Samet Kılıç “As You Feel” (EP).


Caz dinleyenler nasıl insanlar?

Maddelere göre bu görsel uygun mu acaba?

Şu maddeleri okuyun lütfen bakın bakalım siz de böyle biri misiniz? 1 Kalabalık ve gürültülü ortam yerine, karşısındakiyle sohbet edebileceği sessiz ortamları tercih eder. 2 Müzik zevkleri kadar damak zevkleri de renkli ve gelişmiştir. 3 Yaşadıkları olaylar karşısında sakin ve ılımlı mizaca sahiptir. 4 Daha önce hiç bilmediğiniz ama gidince inanılmaz zevk alacağınız değişik mekanları bulma konusunda üstlerine yoktur. 5 Tatil anlayışları devasa oteller yerine küçük pansiyonlar ve sahil kasabalarından yanadır. 6 Dışarıdan bakınca hüzünlü görünse de ruhlarının bir köşesinde her daim bir tutam neşe saklar. 7 Hiçbir şeyin fazlasından hoşlanmaz, aşırılığı bayağılık olarak görür. 8 Tam olarak ne hissettiklerini kestirmek, bazen zor bazen de tam tersine sandığınızdan kolay olabilir. 9 Onları en kolay anlayabileceğiniz zamanlar aslında en komplike göründükleri zamanlardır. (Yazanlar benim değil, Onedio.com da böyle bir haber var)


İstanbul`un yeraltı sahnesi fokur fokur...

Firmanın son albümü "Palmiyeler"

Yıllar önce Nublu Caz Festivali nedeniyle organizasyonun başındaki Reha Öztunalı’yla festivale dair bir röportaj yayınlamıştık, bir daha temasımız olmadı, ta ki sevgili Ali Haluk İmeryüz Tantana Records’u hatırlatana kadar. Bildiğim kadarıyla Nublu festivalin devamı -en azından İstanbul’da- olmadı ama Reha müzikte yaratıcı girişimlerini sürdürdü. Tantana Records Reha’nın başında olduğu iki kişilik ve ağırlıklı İstanbul’un başta rock olmak üzere yaratıcı müzikal girişimlerine destek veren bir ‘sanatsal fikir ajansı’. Bir anlamda yetmişlerin bir yerde alt kültür olmaya kadar uzanan yaratıcı rock mirasının ikibinlerdeki halinin peşindeler. Eskiz, Palmiyeler, Ringo Jets, Yıldız Tozu, Frankie Chavez gibi mutlaka keşfedilesi topluluklar ve müzisyenler var. Anadolu rock müziğin yeni nesil işleri. www.tantana.rocks


En yakın insanlar arasında sonsuz mesafe vardır

Noah Haidu`dan yeni bir albüm

Üniversite yıllarımın şairlerindendir Rainer Maria Rilke. Bir dönem çok okunan, çok sevilen bir şairdi. Bizim nesle kim tanıttı, kim çevirdi bilmiyorum ama hayatımızı etkileyen bir şairle tanıştırmıştı bizi. Şimdi, bir caz albümü nedeniyle yeniden Rainer Maria Rilke diyorum hem de inanmazsınız en sevdiğim piyanistlerden biri sayesinde. 2011 albümü “Slipstream” ile vazgeçilmezlerim arasında üst sıralarda olan Noah Haidu yeni çıkan albümünde yeralan 11 bestesini Branford Marsalis ile yapılan bir konuşmadan esinlenerek şairin kışkırtıcı bir ifadesine dayandırmış. “En yakın insanlar arasında sonsuz mesafeler vardır”. Haidu albümün adını “Infinite Distances” koymuş. Albümde Haidu’ya alto saksofonda Sharel Cassidy, tenor saksofonda Jon Irabagon ve trompette Jeremy Pelt eşlik etmiş ve albüm canlı kayıt. Benden 10 tam puan üstüne 5 * * * * *


Sahnede kablolar...

Kabloların arasına saklanan müzikler

Bazen sahnedeki müziğe farklı bir açıdan bakmak gerekiyor. Benim aklıma kablolar üzerinden bakmak geldi. Geçen gün Mehmet Ali Sanlıkol’un konserinde bir an gözüm sahnenin zeminine kaydı ve gözlerime inanamadım desem... Korkunç bir kablo karmaşası, nerdeyse zemin görünmüyor, o kadar yoğun. Hatta, sevgili Leyla’dan zeminin bir fotoğrafını çekmesini rica ettim ama o karanlıkta uygun bir kare çıkmadı. Eskiden bu kablo işleri bu kadar değildi, en fazla amfiye bağlanan kablo, birkaç da mikrofon kablosu olurdu, hepsi o kadar, şimdi adeta bir kablo denizinde gibisiniz. Sahnede müzisyen sayısı arttıkça kablo da artıyor. Müzisyenlerin kullandığı ekipmanlar çeşitlendikçe kablo sayıları yine artıyor. Artık nefeslilerin de pedalları var biliyorsunuz, peki, o kadar kablonun içinden çıkmak nasıl mümkün oluyor?


Caz ikonlarının ikonik fotoğrafçısı

Ölümsüz Billie Holiday de Leloir`ın kitabında

Jean Pierre Leloir ismini daha önce duymamış ve cazı siyah beyaz fotoğraflardan seviyorsanız bu kitabı edinin derim. 2010 yılında 80 yaşında ölen benim caz ikonlarının ikonik fotoğrafçısı dediğim Jean Pierre leloir’nın kitabının adı “Jazz Images”. 168 sayfadan oluşan kitap yeni çıktı. Kitabın içinde 150’den fazla fotoğraf var ve çoğu ilk kez basılan fotoğraflar. Gelmiş geçmiş fotoğrafçılar arasında en iyilerden biri olarak kabul edilen Leloir Fransız olması nedeniyle özellikle Paris’e gelen müzisyenleri çekmekle ünlü. Kitabın önsözünü efsanevi Quincy Jones yazmış ve doğal olarak kitapta Michel Legrand, Martial Solal gibi önde gelen Fransızların fotoğrafları da var. Jones kitap için her fotoğrafının arkasında öykü var dediği Leloir’ın Zappa, Hendrix, Cohen, Dylan gibi büyük starların da fotoğraflarını çekti.


Modern sanat eseri olarak emojiler

Buemojiler artık müzede!

 Dünya üzerinde günde 6 milyondan fazla emoji gönderiliyormuş. Bir bilgi daha, emojiler artık resmen bir sanat dalı olarak adlandırılmaya başlanmış, hatta, geçen sene New York Modern Sanatlar Müzesi Tokyo’lu yazılım mühendisi Shigetaka Kurita’nın 1999 yılında tasarladığı 17 emojiyi kalıcı olarak koleksiyonuna eklemiş. Lisanslanan emojiler müzede Picasso ve Pollock’ın eserleriyle yanyana duruyormuş. İnsanın dalga mı geçiyorsunuz diyesi geliyor ama sonra Harring, Basquiat, Warhol gibilerin işlerini düşünüyorum da niye olmasın diyorum... Unutmayın, Marcel Duchamp bir sanat nesnesi olarak pisuvarı sergilediğinde 20. yüzyılın başıydı. Hazır materyallerin sanat eseri kabul edilmesi aslında bakış açısının değişmesiyle ilgili ve bu değişim empresyonizmden beri sürüyor, emojiler de bu sürecin son halkası.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 16 Temmuz 2017, Pazartesi

 

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Emoji sanatı...
Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor?
Festival Günlüğü: Festivalin en coşkulu konseriydi desek karşı çıkan olur mu?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp