Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 05 02 2017
Bu içerik toplam 1184 defa okunmuştur.
Belediyeler salonlarında caza daha çok yer vermeli.

Duayen caz yazarı Nat Hentoff 92 yaşında öldü

 

PUL görseli illüstrasyonu Niklaus Troxler`den

PUL`un ilk yazısından merhaba...

Bu yeni köşeyi yazmaya karar vermemde kısa süre önce ölen duayen caz kalemi Nat Hentoff`un büyük etkisi oldu. Onun tam elli yıl Village Voice isimli New York dergisinde köşesini aralıksız devam ettirmesine hayranlık duymuştum. Caz üzerine yazmadaki sabır ve istikrarı ilham vericiydi.

PUL nedir?

PUL haftalık bir caz köşesi olmaya aday. Formatı günlük gazete köşe yazıları tarzında olacak, yani, haftalık bir caz köşe yazısı okuma alışkanlığına faydası olursa ne mutlu!

Adı niye PUL?

Aslında bir çeşit zorunluluk. Ana sayfada köşeye ancak PUL kadar yer bulabildik, ismi oradan aklımıza geldi, tabii bir nevi `okura mektup` göndermesi de var, sanki akılda kalıcı da! Umarız seversiniz. Bu arada, görseldeki illüstrasyonun sahibi emsalsiz tasarımcı Niklaus Troxler`dir. Onun caz afişlerinden oluşan sergi yakında yayına girecek. Hadi başlayalım...


Belediyeler salonlarında caza niye daha çok yer vermeli.

Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal ve Fulya Sanat

Belediyelerin kültürel etkinliklerde caz müziğiyle kurduğu ilişki üzerinde konuşulması gereken gri bir alan gibi görünüyor. Konunun doğal muhatabının sosyal demokrat belediyeler olduğu gibi bir algı var, oysa, hangi partiden olursa olsun belediyelerin, caz müziğinin sanılanın aksine belli bir azınlığın değil dünyanın bütün kültürleriyle bağ kurabilen yegâne uluslararası müzik türü olduğuna inanmaları ne kadar iyi olurdu. Sahnede Tanburi Cemil Bey ile aynı anda çalınabilecek tek müziktir caz, tıpkı halk türkülerinin caz formatında yorumlanacağı harika konserler izleyebileceğimiz gibi.

Kayde

Kaydet

Kaydet

Belediyelerin kültürel faaliyetleri büyük potansiyel içeriyor ama...

Ama şimdiye kadar yeterince değerlendirilememiş bir potansiyel. Geçen hafta epey bir zamanımı internette belediyelerin aylık takvimlerini inceleyerek geçirdim. Öncelikle başta İstanbul`un merkez belediyelerinin ne kadar güzel salonları olduğunu görmek sevindirici ama son sıralarda bu salonların kaçında bir caz konseri izlediniz? Maksadım eleştirmek değil ama tespit olması bakımından örnek vermek gerekirse Beşiktaş Belediyesi`nin hepsi uluslararası standartlarda beş salonu var, bu salonlarda klasik müzik konserleri, tiyatro, müzikal, sergiler, paneller, seminerler vb. epey etkinlik yeralıyor ama bir caz konserine çok seyrek rastlıyoruz. Ya da Üsküdar Belediyesi olsun, oradan da örnek verelim, belediyenin Altunizade Kültür Merkezi gibi iyi bir salonu var ve aylık takvimleri dopdolu, çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyorlar -üstelik, en iyi işleyen internet sitesi Üsküdar Belediyesi`ne ait- ama sahnesinde bir tane bile caz konseri yok. Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer gibi uluslararası ölçekte salona sahip ama onlar da caz konserlerine çok az yer veriyor. Hatta, bu sezon orada şimdiye kadar tek bir caz konseri gerçekleşti, o da 6 kasım akşamı Kapiko isimli bir etno caz konseriydi, bu sezon Beşiktaş Belediyesi`ne ait salonlarda bir caz konseri hatırlamıyoruz bile. Aklınıza Beyoğlu Belediyesi gelmiş olmalı. Benim de geldi. Beyoğlu Belediyesi bölgesinin İstanbul`un kültür merkezi olmasından dolayı kendi içerik üretmiyor bağımsız merkezlerin etkinliklerini destekler görünüyor, halbuki belediye olarak kendi etkinliklerini de yapsalar.

Caza kucak açan belediyeler moral veriyor

Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat`ta konser

Yanısıra, caz etkinliklerine salonlarında ciddi yer ayıran belediyeleri mutlaka anmak lazım. Bunların başında Kadıköy Belediyesi geliyor. Kadıköy Belediyesi farklı müzik tarzlarına yönelmeyi ihmal etmiyor. Bu türlerin başında klasik müzik var. Süreyya Operası gibi tarihi bir bina tümüyle klasik müzik ve operaya ayrıldı ama Caddebostan Kültür Merkezi`nde klasik yanında caz konserleri de izliyoruz. İstanbul Caz Festivali ve Akbank Caz Festivali`yle işbirliği içindeler, daha önemlisi, son dönem İstanbul`un tarihi semtlerinden Yeldeğirmeni`ndeki kültürel dönüşüme belediye de semtin tarihi bir yapısını Yeldeğirmeni Sanat olarak faaliyete geçirerek destek oluyor ve mekanda her hafta caz konserleri düzeniyor.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Caz festivalleri düzenleyen belediyeler de var

Afyon Caz Festivali geçen sene 16. yılını tamamladı

Belediyelerin kültürel içerik üretiminde öncü rol oynaması gerek çünkü belediyeler doğrudan halkla içiçe yaşayan kurumlar ve bunu yapan belediyelerimiz de var. Alanya Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi her yıl düzenledikleri caz festivalleriyle, arada Kapadokya ve Trakya`da kimi belediyeler, Samsun, Sinop, Amasra gibi Karadeniz belediyeleri, seyrek de olsa Mardin, Diyarbakır ve tabii Antalya hem büyükşehir hem yerel olarak cazla bir şekilde ilişki içindeler. Afyon Belediyesi onaltı yıl boyunca şehrin imajını değiştiren caz festivaline destek verdi, Anadolu Üniversitesi üzerinden Eskişehir de öyle ama tüm bu çabalar bir şekilde kesintiye uğruyor, kurumsallaşamıyor, tuğlalar bir türlü üstüste koyulamıyor. Bu çabalarda edinilen tecrübeler, müziği tanıyan kadrolar dağılıyor, güzelim konserler belki yerel gazete köşelerinde birer küçük haber olarak anılara karışıyor, oysa o kadar emek ve para daha iyi yönlendirilebilirdi. Bu kadar iyimser çabanın içinden bir tane ulusal festival çıkarabilirdik ama olmuyor, bir türlü olmadı.

Kaydet

Kaydet

Kayde

Metropol belediyelerle yerel belediyelerin farkı

Metropol belediyeleri kültürel içeriklerini uzun vadeli yatırım gibi görmeli, alınan kararlar yönetimler ya da yöneticiler değiştikçe değişmemeli. Anadolu belediyeleri doğal olarak yılda bir kez ve genellikle festival konseptiyle hareket etmek zorunda olabilir ama metropol belediyeleri bütün bir yılı planlamalı ve her yıl her yıl aynı istikrarı tutturmalı.

* * *

Yukarda saydığım (ve saymadığım) tüm belediyeler için cazseverlerin talep ettiği ilgi öyle çok büyük işler ve maliyetler değil. Her yıl hiç değilse birkaç konser, dinleti, seminer, konferans, sergi vs. hem caz kültürünün yeni dinleyiciler kazanmasını hem yerel yönetimlerin sempati toplayıp alkış almasını sağlayacaktır ama daha büyük ve kalıcı sonucuysa insanların dünyanın en güzel ve barışçı müziği cazı yakından tanımaları olacaktır.

Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 06 Şubat 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp