Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Big Beats Big Times

Mekan: Bomontiada / ALT Performans Odası, Tarihi Bomonti Fabrikası, Bomonti, Şişli
Tarihi: 12 Aralık.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Berke Can Özcan`ın dünyanın farklı yerlerinden davulcuları buluşturarak sürdürdüğü bir doğaçlama konserler serisi olarak tanınan Big Beats Big Times 12 Aralık Salı günü saat 20.30`da bomontiada ALT`ta sahne alıyor. Performansta keçi derileri gerilmiş davullar, ziller, gonglar, kasetçalarlar, kasetler, binlerce şişe kapağı, bambular ve ipler, tahta ayakkabı kalıpları, vantilatörler yer alıyor.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 05 02 2017
Bu içerik toplam 1312 defa okunmuştur.
Belediyeler salonlarında caza daha çok yer vermeli.

Duayen caz yazarı Nat Hentoff 92 yaşında öldü

 

PUL görseli illüstrasyonu Niklaus Troxler`den

PUL`un ilk yazısından merhaba...

Bu yeni köşeyi yazmaya karar vermemde kısa süre önce ölen duayen caz kalemi Nat Hentoff`un büyük etkisi oldu. Onun tam elli yıl Village Voice isimli New York dergisinde köşesini aralıksız devam ettirmesine hayranlık duymuştum. Caz üzerine yazmadaki sabır ve istikrarı ilham vericiydi.

PUL nedir?

PUL haftalık bir caz köşesi olmaya aday. Formatı günlük gazete köşe yazıları tarzında olacak, yani, haftalık bir caz köşe yazısı okuma alışkanlığına faydası olursa ne mutlu!

Adı niye PUL?

Aslında bir çeşit zorunluluk. Ana sayfada köşeye ancak PUL kadar yer bulabildik, ismi oradan aklımıza geldi, tabii bir nevi `okura mektup` göndermesi de var, sanki akılda kalıcı da! Umarız seversiniz. Bu arada, görseldeki illüstrasyonun sahibi emsalsiz tasarımcı Niklaus Troxler`dir. Onun caz afişlerinden oluşan sergi yakında yayına girecek. Hadi başlayalım...


Belediyeler salonlarında caza niye daha çok yer vermeli.

Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal ve Fulya Sanat

Belediyelerin kültürel etkinliklerde caz müziğiyle kurduğu ilişki üzerinde konuşulması gereken gri bir alan gibi görünüyor. Konunun doğal muhatabının sosyal demokrat belediyeler olduğu gibi bir algı var, oysa, hangi partiden olursa olsun belediyelerin, caz müziğinin sanılanın aksine belli bir azınlığın değil dünyanın bütün kültürleriyle bağ kurabilen yegâne uluslararası müzik türü olduğuna inanmaları ne kadar iyi olurdu. Sahnede Tanburi Cemil Bey ile aynı anda çalınabilecek tek müziktir caz, tıpkı halk türkülerinin caz formatında yorumlanacağı harika konserler izleyebileceğimiz gibi.

Kayde

Kaydet

Kaydet

Belediyelerin kültürel faaliyetleri büyük potansiyel içeriyor ama...

Ama şimdiye kadar yeterince değerlendirilememiş bir potansiyel. Geçen hafta epey bir zamanımı internette belediyelerin aylık takvimlerini inceleyerek geçirdim. Öncelikle başta İstanbul`un merkez belediyelerinin ne kadar güzel salonları olduğunu görmek sevindirici ama son sıralarda bu salonların kaçında bir caz konseri izlediniz? Maksadım eleştirmek değil ama tespit olması bakımından örnek vermek gerekirse Beşiktaş Belediyesi`nin hepsi uluslararası standartlarda beş salonu var, bu salonlarda klasik müzik konserleri, tiyatro, müzikal, sergiler, paneller, seminerler vb. epey etkinlik yeralıyor ama bir caz konserine çok seyrek rastlıyoruz. Ya da Üsküdar Belediyesi olsun, oradan da örnek verelim, belediyenin Altunizade Kültür Merkezi gibi iyi bir salonu var ve aylık takvimleri dopdolu, çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyorlar -üstelik, en iyi işleyen internet sitesi Üsküdar Belediyesi`ne ait- ama sahnesinde bir tane bile caz konseri yok. Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer gibi uluslararası ölçekte salona sahip ama onlar da caz konserlerine çok az yer veriyor. Hatta, bu sezon orada şimdiye kadar tek bir caz konseri gerçekleşti, o da 6 kasım akşamı Kapiko isimli bir etno caz konseriydi, bu sezon Beşiktaş Belediyesi`ne ait salonlarda bir caz konseri hatırlamıyoruz bile. Aklınıza Beyoğlu Belediyesi gelmiş olmalı. Benim de geldi. Beyoğlu Belediyesi bölgesinin İstanbul`un kültür merkezi olmasından dolayı kendi içerik üretmiyor bağımsız merkezlerin etkinliklerini destekler görünüyor, halbuki belediye olarak kendi etkinliklerini de yapsalar.

Caza kucak açan belediyeler moral veriyor

Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat`ta konser

Yanısıra, caz etkinliklerine salonlarında ciddi yer ayıran belediyeleri mutlaka anmak lazım. Bunların başında Kadıköy Belediyesi geliyor. Kadıköy Belediyesi farklı müzik tarzlarına yönelmeyi ihmal etmiyor. Bu türlerin başında klasik müzik var. Süreyya Operası gibi tarihi bir bina tümüyle klasik müzik ve operaya ayrıldı ama Caddebostan Kültür Merkezi`nde klasik yanında caz konserleri de izliyoruz. İstanbul Caz Festivali ve Akbank Caz Festivali`yle işbirliği içindeler, daha önemlisi, son dönem İstanbul`un tarihi semtlerinden Yeldeğirmeni`ndeki kültürel dönüşüme belediye de semtin tarihi bir yapısını Yeldeğirmeni Sanat olarak faaliyete geçirerek destek oluyor ve mekanda her hafta caz konserleri düzeniyor.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Caz festivalleri düzenleyen belediyeler de var

Afyon Caz Festivali geçen sene 16. yılını tamamladı

Belediyelerin kültürel içerik üretiminde öncü rol oynaması gerek çünkü belediyeler doğrudan halkla içiçe yaşayan kurumlar ve bunu yapan belediyelerimiz de var. Alanya Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi her yıl düzenledikleri caz festivalleriyle, arada Kapadokya ve Trakya`da kimi belediyeler, Samsun, Sinop, Amasra gibi Karadeniz belediyeleri, seyrek de olsa Mardin, Diyarbakır ve tabii Antalya hem büyükşehir hem yerel olarak cazla bir şekilde ilişki içindeler. Afyon Belediyesi onaltı yıl boyunca şehrin imajını değiştiren caz festivaline destek verdi, Anadolu Üniversitesi üzerinden Eskişehir de öyle ama tüm bu çabalar bir şekilde kesintiye uğruyor, kurumsallaşamıyor, tuğlalar bir türlü üstüste koyulamıyor. Bu çabalarda edinilen tecrübeler, müziği tanıyan kadrolar dağılıyor, güzelim konserler belki yerel gazete köşelerinde birer küçük haber olarak anılara karışıyor, oysa o kadar emek ve para daha iyi yönlendirilebilirdi. Bu kadar iyimser çabanın içinden bir tane ulusal festival çıkarabilirdik ama olmuyor, bir türlü olmadı.

Kaydet

Kaydet

Kayde

Metropol belediyelerle yerel belediyelerin farkı

Metropol belediyeleri kültürel içeriklerini uzun vadeli yatırım gibi görmeli, alınan kararlar yönetimler ya da yöneticiler değiştikçe değişmemeli. Anadolu belediyeleri doğal olarak yılda bir kez ve genellikle festival konseptiyle hareket etmek zorunda olabilir ama metropol belediyeleri bütün bir yılı planlamalı ve her yıl her yıl aynı istikrarı tutturmalı.

* * *

Yukarda saydığım (ve saymadığım) tüm belediyeler için cazseverlerin talep ettiği ilgi öyle çok büyük işler ve maliyetler değil. Her yıl hiç değilse birkaç konser, dinleti, seminer, konferans, sergi vs. hem caz kültürünün yeni dinleyiciler kazanmasını hem yerel yönetimlerin sempati toplayıp alkış almasını sağlayacaktır ama daha büyük ve kalıcı sonucuysa insanların dünyanın en güzel ve barışçı müziği cazı yakından tanımaları olacaktır.

Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 06 Şubat 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Sonny Rollins saksofonunu emekli etti
Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi.
Cazda Fransız erotizmi
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp