Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Grammy ödülleri bize ne anlatıyor?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 13 02 2017
Bu içerik toplam 1244 defa okunmuştur.
Tek gerçek müzik ama dinleme yöntemleri sürekli değişiyor.

Tidal CD kalitesinde müzik yayınına başladı.

Dijital dinlemede yayın kalitesi ve çeşitlilik artıyor

ECM gibi büyük bir firmanın iTunes dışında dijital dinleme platformlarında yeralmamasının eksikliğini cazseverler hissede dursun Spotify gibi platformlar genişlemeyi sürdürüyor, dinleme kalitesinde artış yaşanıyor. Bir anlamda, gelecekten kaçış yok! 90`ların sonundan itibaren mp3 dünyayı etkisi altına aldı ama müzisyenler ve ses profesyonelleri sıkıştırma teknolojisi kullanan mp3`lerden memnun olmadı ama artık kaliteli dinleme hizmeti sunuluyor. mp3 yerine FLAC formatlı kayıpsız sıkıştırma yayın dinleten yeni bir servis var, ismi Tidal. CD gibi kayıpsız ses hizmeti veren Tidal`ı ağır ve sınırlı internet zamanında kesinlikle kullanılamazdı ama artık çoğumuz için saniyede 700 kilobit akış zor değil tabii ücreti karşılığı. Tidal`in ekstra ses kalitesi için aylık 20 dolar abonelik ücreti ödemek gerek ve sınırlı ücretsiz sürümü yok! Kullanıcıların yalancısıyım, 25 milyondan fazla müzik, 75 binden fazla müzik videosunu bu kaliteyle dinlemenin farkını hissettiklerini söylüyorlar. ECM`i mi soruyorsunuz? Bu önemli firma Tidal`de de yok, bu sorun nasıl çözülecek bilmiyoruz ama müzikseverler ECM`in devasa kataloguna erişememekten dolayı çok mutsuz. Ya iTunes`dan ya da bizzat albüm satın almak dışında bir seçenek yok! Firmanın telif haklarıyla ilgili haklı yakınmalarını biliyoruz, daha yeni bir üst yetkili ECM`in yakın dönemde kataloğunu dijital dinlemeye açmak gibi niyeti olmadığını açıkladı, demek daha epey zaman var!


Grammy ödülleri bize ne söylüyor?

Grammy ödülleri sahiplerini buldu

- Best Improvised Jazz Solo: Scofield şimdi, Joey Alexander gelecek!

- Best Jazz Vocal Album: Var, çok bir ince denge var, zamanın ruhu ;)

- Best Jazz Instrumental Album: Virtüöz olmanın yanına bir şeyler daha koyan kazandı. Peter Erskine de koymuş ama yetmemiş!

- Best Large Jazz Ensemble Album: En politik seçim! Darcy James`in hakkı yendi!

- Best Latin Jazz Album: Stüdyo albümü olmamasına rağmen `Çuço`nun kazanması aranın ne kadar açık olduğunu gösteriyor! Irakere`ye sevgiler!!! (Konser müthişşşşş!)

- Best Contemporary Instrumental Album: Snarky Puppy `Aile Yemeği`nden beri silip süpürüyor! "We Like it Here"dan beri sofrayı büyütüyor! Herb Alpert, Steve Gadd ve Chuck Loeb ise birbirini çelmeliyor! Frisell için ise kayıp değil...


ACT 25 yaşında!

ACT firması yeni albümlerini yayınlamaya başladı.

Almanların progresif caz ve yaratıcı müziğin önde gelen firması ACT bu yıl 25. yaşını büyük bir şölene çevirmeye hazırlanıyor. 1992 yılında Siggi Loch tarafından kurulan firma özellikle cazın yaratıcı ruhunu önem veren, Avrupalı ve özellikle Alman sanatçıları gözeten bir yayıncılıkla ağırlıklı caz olmak üzere müziğe 500`den fazla albümle büyük katkı yaptı. Yrimi beş yılda devasa bir katalog oluşturan ACT 25. yılını yeni albümlerle kutlamaya hazırlanıyor. Türkiye`de de satışa sunulan albümlerin bir kısmı yayınlandı, bir kısmı yayın sırasını bekliyor. Bu albümler arasında Nguyen Lê & Ngô Hông Quang`ın (yakın zaman önce Akbank Sanat dünya müziği konserlerinde izlediğimiz ikili) albümü, Andreas Schaerer`in "The Big Wig", Türkiye`de de sıkı takipçileri olan Victoria Tolstoy`un "Meet Me At The Movies", Julian & Roman Wasserfuhr`un "Landed in Brooklyn", Jan Lundgren`in "Postdamer Platz" gibi albümleri yayınlandı ama geride daha çıkmasını beklediğimiz ondan fazla albüm var.


Cemal Reşit Rey "Caz Şubatı" konserlerine sahip çıkalım.

13 şubat pazartesi akşamı Ketil Björnstad`ı Terje Rypdal`le izleyeceğiz.

İçinde bulunduğumuz günler caz konserlerine (aslında tüm konserlere) sahip çıkma dönemi. Hayata dair şikayet ettiğimiz çok şey olabilir ama eğer şimdi caz konserlerini doldurmazsak yakında şikayet etmeye hakkımız olmayacak! Böylesi konserlerin -özellikle son dönemde- önceki yıllara göre nasıl daha büyük zorluklar ve organizasyon firmalarını yeteneklere takla attıran ikna kabiliyetleri sayesinde gerçekleştiğini tahmin dahi edemezsiniz. Tüm bu çabalara rağmen yine de büyük bir müzisyen grubunun Türkiye`ye gelmek istemesinde -özellikle Amerikalı müzisyenler arasında- ciddi sorunlar yaşanıyor. Yıllardır İstanbul`da konser veren, İstanbul`u adeta ikinci evi kadar tanıyan pek çok isim bile sanki burayı hiç tanımıyormuş gibi farklı yerlerden teminatlar, ek güvenceler, yemin billah etmeler, adeta kolundan tutup getirmelere kadar varacak abartılar yaşanmaya başlandı. Eğer bu şartlarda gerçekleşen konserleri doldurmazsak ayıp olsun bize! İnanın sonra şikayet etme hakkımız olmayacak. (konserler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın)


Modern caz tarihinin başlamasının 100. yılı

Downbeat ocak kapağını 1917-2017 yüzyılına ayırdı.

Caz müziği geçmişi yüzyılı aşan bir müzik, dolayısıyla, her yıl yüzüncü yılını kutlayacağımız bir şeyler, birileri ya da bir takım konular illa ki oluyor. Nerdeyse caz tarihiyle yaşıt olan Downbeat dergisi 2017 yılının ilk sayısı olan ocak ayı kapak konusunda modern cazın başladığı tarih olarak 1917`yi ilan etti, sebebiyse caz tarihinin ilk kaydının o yıl yapılması. Kaydın hikayesini akıcı dille ve ayrıntılı olarak anlatan dergi bu özel konu yanında ayrıca yine 100. yıl kapsamında Thelonious Monk, Dizzy Gillespie, Buddy Rich ve Ella Fitzgerald gibi kimine göre ilk, kimine göre cazın ikinci kuşağı arasında yeralan ikonların da bu yıl yüzüncü yaşlarını kutlayacağını belirtiyor, bakalım yıl boyu bu konularda neler yapılacak! Tabii, bu konuda ilk kayıtların yapılmasının öneminin altını bir kez daha çizmek şart. Eğer bu kayıtlar olmasaydı caz tarihinde gerçekten neler olduğunu, o dönem hangi müziklerin yapıldığını hiç bir zaman bilemeyecektik. Bu sayı ve kapak konusu bu yüzden ayrıca önemli.


İzmir Avrupa Caz Festivali programını ilan etti.

Tidal CD kalitesinde müzik yayına hizmeti veriyor.

1-18 mart tarihleri arasında 24. kez gerçekleşecek İzmir Avrupa Caz Festvali yıllar önce önemli bir tercih yaptı ve tercihinin arkasında kurumsal olarak istikrarla durdu.

Neydi o tercih?

Avrupa Birliği`yle üyelik heyecanının ilk dönemlerinde festival konseptini Avrupalı müzisyenlere odaklayan İKSEV -bir anlamda- Amerikalı starlar olmadan iyi caz konserleri izlemenin formülünü gösterdi. Festival, geçen seneler olduğu gibi bu yıl da Avrupalı caz ustalarını ağırlayan bir program hazırladı ve geçen hafta duyurdu (biz de programı müzik dinleme linkleriyle yayınladık, dosyayı okumak için tıklayın). Festivalin bu özgün yanını takdir ettiğimizi, ayrıca, festivale gelen sanatçıların sadece konser verip gitmediğini, atölyeler, genç sanatçılarla ekip çalışmaları yaptıklarını, ayrıca caz eğitimi ve seminerler konusunda önemli işlere imza attığını da ekleyelim.


Avustralya cazını ne kadar tanıyoruz?

Avustralyalı trio yeni albümünü çıkardı.

Uzak ülkenin cazı da uzak sanki. Geçen hafta Avustralyalı trio Trichotomy`nin yeni albümü "The Known-Unkown"un çıktığını duyunca haber vermek iyi olur dedim. Challenge Records`tan çıkan albüm elektronik soundlarla doğaçlamalı akustik soundları birlikte kullanıyor. Hem grup doğaçlaması hem kompleks armoniler trionun müziğini merak ettiriyor. En azından ben ettim ve yeni albümlerini bir solukta dinledim. The Guardian gazetesi albüme 4 yıldız vermiş. Sean Foran, Samuel Vincent ve John Parker`dan oluşan üçlüyü bir yere not edin, belki buralara gelecekleri tutar, aklınızda olsun! Bu albüm üçlünün ilk çalışması değil, benim gördüğüm 2009 "Variations", 2011 "The Gentle War" ve 2013 "Fact Finding Mission" albümleri -belki başkaları da vardır- üçlünün her iki senede bir bir albüm çıkardığını gösteriyor. Bu arada, Challenge firmasının çok çalışkan bir firma olduğunun da altını çizeyim. Takibe almakta fayda var.


Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 13 Şubat 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp